voor bet Land van leasden eo Altena, de Langstraat en ie Bommelerwaard. lo. 4108. Zaterdag 30 Juli ABDIJSIROOP mi Klagen helpt niet S Handelt BEHOORENDE BIJ HET GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftige urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters als zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvol komen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontsteking Van de nieren of blaas, rheumatischs pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en derge lijke urinezuur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergeneesmiddel. Verkrijgbaar by alle goede drogisten, f 1.75 per doos. BUITENLAND. Ongeluk in een zwembad. Acht meisjes verdronken. Ten gevolge van het bezwijken van een ijzeren bruggetje hetwelk toegang gaf tot een zwembad te soleure voor vrouwen, vielen 40 jonge meisjes in het water. Acht van haar verdronken. De centrale commissie van de arbeiders raden van Duitsch-Oosterijk een oproep gericht, met de uitnoodiging om den door hongersnood en ziekteu bedreigden Russischen revolutionriairen te hulp komen. In Samara, schrijft het blad »Kommuna,« is het geen uitzondering, dat men op straat de menschen van honger ziet sterven. In de kreis Spaszk in het gouvernement Kazan kost een pud meel 300.000 roebel (1 pud is 16 KG.) De bevolking voedt zich met eikels, lindenbladen en gras. In Samara iijn alle ziekenhuizen vol met zieken die door honger uitgeput zijn. De dorpen zijn uitgestorven. o 20 Millioen menschen ltyden honger. De zich thans in Berlijn bevindende Russische gedelegeerde Maxim Gorki ver klaarde, dat de massa vlucht uit het Wolga- gebied reeds 6 millioen menschen omvat. De honger heerscht in 18 gouvernementen van Europeesch Rusland in het geheel wordt door 20 millioen menschen honger geleden. Haaien aan de Kust. De badplaatsen langs het Bristol Kanaal worden bedreigd door haaien. De Daily Chron. meldt, dat loodsen van Cardiff 4 haaien hebben gezien op ongeveer een halve mijl afstand van Nash Point, Gla morgan kust, die ongeveer vier tot zes voet lang waren. 't Plaveisel splyt door de hitte. Tengevolge van de warmte is het asphalt- plaveisel der straten van Parijs op ver scheiden punten gescheurd of bol gaan staan. Een bom op de spoorlijn. De veiligheidspolitie te Boekarest heeft eenige terroristen gearresteerd die een bom hadden gelegd op de spoorlijn naar Arad om den koninklijken trein in de lucht te laten vliegen, waarmede de Koning en de Koningin van Roemenië zich naar Parijs begaven. Ongewone hitte in Irak. 128 Graden in de schaduw. Uit Basra komen berichten over een ongewone hitte, welke thans heerscht in de omgeving van de Perzische golf. Deze buitengewone hittegolf heeft reeds een aanlal personen Engelschen, Indiërs en Arabieren het leven gekost, en is heviger dan naar 'menschenheugenis ooit in Irak is voorgekomen. Een kuip water, die een uur lang in de zon blijft staan, is zoo heet geworden, dat men er zich niet meer in kan wasschen. Al het verkeer ligt stil van 10 uur des morgens tot 4 uur des middags. Gedurende dien tijd probeeren de Europeanen zich het leven dragelyk te maken met behulp van ijs en waaiers. De toestand wordt nog ondragelijker door de groote vochtigheid des nachts, waardoor slapen bijna onmoge lijk wordt. In een periode van veertien dagen was de hoogste gemiddelde temperatuur in de schaduw 124 graden Fahr. terwijl de hoogste waargenomen temperatuur in de schaduw bedroeg 128,9 graden (op 16 Juli). o De ramp te Fola. Verscheidene dooden en een honderdtal gewonden. In de nabijheid van Pola (Istrië) is, zooals wij reeds meldden, een kruitmaga zijn, waar enorme hoeveelheden minutie waren opgeslagen, in de lucht gevlogen. De huizen in de stad schudden op hun grondvesten, en de meeste vensters werden verbrijzeld. Een bosch in de buurt van de stad ge raakte in brand. Volgens de jongste berichten zijn er verscheidene dooden en een honderdtal gewonden. o Ëeu doer de zee verzwolgen dorp. Tijdens de geweldige stormen, die op de Westelijke kust van Slees wijk hebben gewoed, hebben de golven een groot aan tal steenen, lei en beenderen van menschen en dieren op het strand van Noordstand geworpen. De deskundigen, die een onder zoek instelden hebben verklaard, dat alles afkomstig is van het dorp Lith, dat in 1631 door de golven verzwolgen werd, waarbij, volgens de kronieken uit dien tijd, die in het museum van Noordstand bewaard wor den, alle inwoners omkwamen. Eenige jaren later liep het water langzaam terug, maar het bleek, dat het dorp met al zijn kerken, huizen en windmolens verdwenen was en dat nog slechts de fundamenten over waren gebleven. Overstroomiiigeu. Tengevolge van overstroomingen in Nieuw- Zuid-Wales (Australië) zijn honderden ge zinnen dakloos. Er moeten vele menschen omgekomen zijn. o Nieuwe onderneming van ex-keizer Karei. Het gerucht te Londen is verspreid dat ex-keizer Karei opnieuw Zwitserland ver laten heeft om zich naar Hongarije te be geven. Misschien komt dat gerucht wel voort uit het feit, dat het verdrag van Trianon Dinsdag in werking treedt Er is geen bevestiging van deze nieuwe escapade. Mocht het bericht waar blijken, dan zal, volgens de D. Mail Oostenrijk zeker zeer strenge maatregelen nemen om een door tocht van Karei te beletten. o Zelfmoord in Amerika. Amerika, dat in heel veel zaken de kroon spant, doet het ook op 't gebied van den zelfmoord. In 1920 hebben er niet minder dan 6878 personen zelfmoord gepleegd, n.l. 3567 mannen, 2604 vrouwen, 223 knapen en 484 meisjes. Het ontstellend aantal zelfmoorden door jonge menschen (707) wordt toegeschreven aan vrees voor straf op school en aan ongelukkige liefde. De jongste zelfmoordenaar was vijf, de oudste honderd-en-drie jaar oud. Onder de vol wassen zelfmoordenaars waren 75 mannen die aan het hoofd stonden van groote onder nemingen, 36 millionairs, 12 schrijvers, 24 advocaten, 8 rechters, 51 doktoren, 40 tooneelspelers en speelsters, 59 bankiers, 12 geestelijken enz. Het grootst aantal zelfmoorden werd echter gepleegd door gedemobliseerde soldaten die geen werk konden vinden na hun terug keer uit Europa n.l. 400. o De droogte en de wereldoogst, Aan een artikel in de N. R. C. ont- leenen wij Dat enkele Europeesche landen onder de droogte hebben geleden is een feit, doch Engeland is onder die landen het eenige, dat werkelijk groote hoeveelheden graan van buiten importeert. Van de zeer groote kwanta graan, die jaarlijks uit de export landen worden verscheept, vormen de be hoeften van Nederland, België Denemarken en Noorwegen natuurlijk slechts een klein gedeelte. Zullen nu de uitvoerlanden in het komende seizoen gemakkelijk in staat zijn het grootere tekort te dekken, dat in Engeland en enkele andere Europeesche landen zal bestaan Ik geloof, dat het antwoord op deze vraag zeer zeker bevestigend kan zijn. Het eenige uitvcerland, waar werkelijk sprake is van droogte en mis lukking van den oogst, is Britsch-Indië. Veel tarwe zal men uit Britsch-Indië dit jaar niet kunnen verwachten, doch tot de grootste leveranciers van tarwe behoort het toch reeds niet. Daartoe vallen tegen woordig slechts Noord- en Zuid-Amerika en Australië te rekenen. Zeer zeker beleeft men in Noord-Amerika dit jaar een zeer warmen zomer, die droger is dan gewoonlijk en daardoor zijn de zeer groote verwach tingen van den graanoogst, welke men eenige maanden geleden nog had, in de Vereenigde Staten niet geheel uitgekomen. Toch kwam het Amerikaansche ministerie van landbouw in zijn maandrapport per 1 Juli tot een opbrengstcijfer van ongeveer 4 pCt. boven het vorige jaar, terwijl tevens de voorraden van den ouden oogst grooter waren dan een jaar te voren. Er bestaat geen aanleiding te meenen, dat na 4 Juli de toestand van beteekenis gewijzigd is. Wel leest men nu en dan ongunstige oogst- berichten, doch deze worden dan meestal den volgenden dag weder door gunstiger mededeelingen gevolgd. Een graanhande laar is nu eenmaal in dezen tijd van het jaar, waarin de Noord-Amerika, voorjaars- tarwe rijpt, gewend aan zulk eene opeen volging tan berichten en de daarmee ver band houdende fluctuaties aan de Noord- Amerikaansche markt. De loop der prjjzen van de laatste 14 dagen wijst echter niet op eene vermindering van de vooruitzichten. Canada verwacht een zeer groolen oogst, belangrijk beter dan in 1920. Onlangs is ook daar sprake geweest van droogte doch intusschen is er voldoende regen gevallen en alle berichten, welke men ontvangt zijn zeer gunstig. Argentinië klaagde enkele weken geleden eveneens over een tekort aan regen voor de pas uitgezaaide tarwe, doch ook daar is intusschen voldoende regen gevallen. Boven dien heeft Argentinië nog een zeer groot gedeelte van zijn vorigen tarweoogst ter beschikking, veel grooter dan in andere jaren, omdat tot nog toe de verschepingen van Argentinië zeer veel kleiner zijn geweest dan men gewend is. Australië heeft eveneens voldoenden regen gehad, terwijl ook Mantsjoerije voldoende voorraden schijnt te hebben om niet onbe langrijk bij te dragen tot de Europeesche tarwe-voorziening. Yan al deze landen wordt nog voldoende tarwe in ruime mate aangeboden en dit geheele seizoen zijn de verschepingen naar Europa zeer groot geweest en geheel vol doende voor de behoefte. Ook wat voedergraan betreft zijn de vooruitzichten in de belangrijkste uitvoer landen gunstig. Noord-Amerika heeft nog groote hoeveelheden maïs van den ouden oogst beschikbaar, terwijl ook de nieuwe oogst zich zeer goed ontwikkelt. Ook Ar gentinië is nog in staat zeer veel mais te verschepen, terwijl bovendien Roenenië nog geregeld flinke hoeveelheden van den ouden oogst levert en de nieuwe oogst eene ruime opbrengst belooft. Van verhooging van maisprijzen, heeft men dan ook in den graanhandel tot nog toe zeer weinig ge merkt. Er zijn groote hoeveelheden mais naar Europa onderweg en zelfs waren de verschepingen in eenige der laatste weken grooter dan men in jaren is gewend geweest. De markt voor mais verkeert den laatsten tijd zelfs door die zeer groote verschepingen naar de meeste Europeesche havens in ge drukte stemming. Wel wordt voor spoedig te verwachten partijen eene belangrijke premie betaald, vooral in sommige door de droogte bezochte landen, waaronder Neder land, doch in iets latere positie is het aan bod zeer overvloedig, zonder veel vraag te ontmoeten. Het ziet er dan ook allerminst naar uit, dat er «eene groote speculatie in veevoedermiddelen op touw wordt gezet. Eerder mag men verwachten, dat het den houders moeite zal kosten hunne zich onder weg bevindende partijen mais te plaatsen. Mais is tegenwoordig verreweg het belang rijkste voedergraan en wanneer dit artikel zoo ruim wordt aangeboden als tegenwoor dig het geval is, bestaat er zeer zeker allerminst aanleiding tot de verwachting van een tekort aan veevoeder met speculatie en prijsopdrijving. o Wanneer gij in wanhoop uw leven ziet verwoesten door die akelige ASTHMA BRONCHITIS BORSTZIEKTEN AFMATTENDE HOEST waarom probeert gij dan niet de beproefde en veelgeprezen 'fd De kans op genezing verloopt met eiken dag, dat gij dat uitstelt. De ABDIJSIROOP kan u helpen Prijs per flacon van 230 gram f 1,90van 550 gram f3,60; van 1000 gram f 6,Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. w BINNENLAND. Een vergeetachtige papa. Eenige dagen geleden kwam op het hoofdbureau van politie te Utrecht iemand aangifte doen, dat men uit een kistje, dat hij bij zijn getrouwden zoon thuis onder een kast gezet had, al zijn spaarduitjes, een f 2000 aan bankpapier, gestolen had. De recherche stelde allereerst een onder zoek in bij den zoon thuis en kreeg, daar men een sleuteltje vond, dat op het slot van het kistje paste, argwaan tegen diens vrouw, waarom zij werd medegenomen naar het hoofdbureau. Intusschen werd by andere familieleden en kennissen eveneens een onderzoek inge steld, doch zonder resultaat, terwijl de schoondochter haar onschuld aan de ver dwijning van het geld bleef volhouden. Enkele dagen daarna kwam de vader evenwel op het hoofdbureau van politie mededeelen dat zijn f 2000 terecht waren. Hij had het geld namelijk een paar weken geleden, in een wantrouwende bui, stilletjes in de woning van zijn zoon wit het kistje gehaald en het eenvoudig in zijn jaszak gestoken. En toen hij toevallig zijn zakken navoelde, ontdekte hij de papieren en schoot hem tegelijk te binnen, dat hij ze daar zelf opgeborgen had. Hij was het geheele geval finaal ver geten De schoondochter werd natuurlijk on middellijk vrijgelaten. o Ëeu koe in de machinekamer. Aan boord van de stoomboot «Eensge zindheid*, die te Purmerend aankwam, was onder Schouw een koe dol geworden, losgebroken en in de machinekamer ge sprongen. De machinist ontkwam aan een wissen dood, daar de koe juist naast hem neerviel. De machine werd stilgezet en de boot door een andere gesleept. Bij de melkfabriek «Hollandia* is de koe met een hijschkraan uit de boot gehaald. o Wat het liekeuverzorgingswetsontwerp zal kosten. De geneeskundige medewerker van de «N. R. Ct.« heeft becijferd wat de Zieken- verzorgingswet, wanneer zij in vollen om vang wordt uitgevoerd, per jaar ongeveer zal kosten in millioenen 1. Aan eenvoudige geneesk. hulp 40 2. Pharmaceutische hulp 10 3. Specialistische hulp 10 4. Ziekenhuisverpleging 30 5. Ziekenhuisbijbouw 10 6. Tandheelkundige hulp 10 7. Prophylaxe, propaganda 10 8. Ambtenarij en administrate 10 Te zamen 130 Zegge honderd en dertig millioen. De verzekerden brengen zeker niet meer op dan 30 Blijft over voor den Staat (den belastingbetaler) 100 o Malicieuse wraakneming. Een juffrouw in de Tolienstraat te Rot terdam heeft bij de politie aangifte gedaan dat haar bovenburen de afvoerbuis van de W.C, hadden afgesneden en de leiding naar haar bed hadden gevoerd, waardoor dit geheel bedorven is. o De droogte en de oogst. In de landbouwrubriek in de »N. R. Ct.c is opgenomen een overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 20 Juli jl. samengesteld naar gegevens verstrekt door correspondenten van de directie van den landbouw en door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Hoewel de droogte voor het gras zeer nadeelig wordt genoemd en de stand van sommige andere gewassen als boekweit, vlas, klaverzaad en tabak onvoldoende is, kan zoo leest men daar o.m. niet worden gezegd, dat de oogstvooruitzichten over het algemeen bijzonder ongunstig zijn. Granen vertoonen in het algemeen een goeden stand. Rogge en tarwe zijn boven het normale. Wintergerst gaf een bevre digend gewas. Erwten laten in de streken, waar zij het meest worden verbouwd, een goeden stand zien. De stand der suiker bieten belooft een bevredigenden oogst en ook de stand der consumptie-aardappelen is in de voornaamste cultuur-centra vrij goed. o Snelle reis. De Daily Mail maakt gewag van een ongewoon snelle reis van een Amsterdam- schen zakenman per vliegtuig. Vrijdagavond laat ontving deze een dringend verzoek om naar Berlijn te komen. Hij huurde een »taxi-vliegtuig« en vertrok 's nachts om kwart over drie naar Berlijn, waar hij om 9 uur kon ontbijten, 's Ochtends en 's middags deed de Amsterdammer zijn zaken af en 's avonds keerde hij met zijn taxi terug naar Amsterdam. Vandaar vertrok hij Zondagochtend om half acht, weer met het zelfde vliegtuig een H. D. 9 van de K L. M., naar Londen. Om 10 uur was hij te Croydon. Vandaar vertrok hij naar Lowestoft, vanwaar hij ten slotte 's avonds over Lympne naar Amsterdam terugkeerde. Hij had in twee dagen tijds ongeveer 1500 mijlen met zijn »taxi« af gelegd. o Een belangrijke order. De N.V. Nederlandsch Syndicaat van China te Amsterdam deelt mede, dat door dit Syndicaat, daartoe gemachtigd door de Chineesche regeering een order op 151 spoorwegbruggen van verschillende afme tingen werd geplaatst bij de h.h. de Vries, Robbé en Co. te Gorinchem en de N.V. Constructiewerkplaatsen v.h. Du Croo en Brauns te Amsterdam. De bruggen zijn bestemd voor het Oostelijk gedeelte van den Lunghai-spoorweg, die thans in aanbouw is, onder leiding van den heer Ir. Jhr. C. Deking Dura en diens medewerkers Ir. J. R. W. R. Hondelink en A. van Lut- sendurg Maas. o De pokken Onder Schellinkhout doen zich ziekte verschijnselen voor, die op pokken wijzen. De medici daar en te Hoorn, met mede werking van de respeectievelijke burge- meoslers doen alle mogelijke moeite het gevaar te localiseeren. Marktberichten. ROTTERDAM, 26 Juli. Aanvoer 179 paarden, 2 veulens, 773 magere en 603 vette runderen, 415 vette en graskalveren, 311 nuchtere kalveren, 159 schapen of lammeren, 91 overloopèrs, 286 biggen, 4 bokken of geiten, 0 ezels. Prijzen per kg. koeien 5577g90 ct., ossen 607585 ct., stieren 55 62|70 ct., kalveren 62|—85105 ct. Melkkoeien f350 a f 700, kalfkoeien f400 a f675, stieren f300 f650, Pinken f175 a f300, graskalveren f50 a f 100, vaarzen f 225 t 400, werkpaar den f 400 a f 600, slachtpaarden f 150 a f 225, hitten f 250 k f 350, nuchtere kal veren f 30 a f 45, slachtkalveren f 15 f 23, biggen f 2 a f 3 p. w., overloopers f 3050. De Kotterdanigche eierveiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 40.75f 13.20 idem (klein) f 9.50f 10.35 Aanvoer 179000 stuks. Z&LT-BOMMEL, 26 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 180 biggen, prijs f8 f24 per stuk, 9000 eieren, prijs 11 k 12 ct. p. st. 460 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.80, boerenboter fl.80 fl.90. 's BOSCH, 27 Juli. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 608 run deren, 50 zeugen, 700 biggen en 30 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 350 a f 600, kaifvaarzen f 300 a f 525, ma gere ossen en koeien f 200 f 350, vette ossen en koeien le kw. 85j, 2e kw. 75 ct. p. p., pinken f150 f250, zeugen f 100 f130 per stuk, biggen f 2.50 k f 3 per week, lammeren f 25 p. stuk. BIJVOEGSEL Kieitwslilad - - ■,"1mrmmtm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5