De sevjet-regeering laat op de honge renden schieten. Uit Moskou wordt gemeld zegt de N. R. Ct. dat de sovjet-regeering zeer onge rust is door den grooten toevloed van hon gerlijdenden naar de gebieden waar de oogst betrekkelijk goed is. De groote wegen zijn overstroomd met menschen en de spoorwegen worden ook met geweld door de hongerlijdenden in beslag genomen. Op bevel van de regeering te Moskou zijn er troepen naar Koer'netzk Kirsanof, Balasjof en Tsaritsyn gezonden om de vluchtelingen tegen te houden. Ofschoon de troepen in gevolge hun instructies op de menigte geschoten hebben, zijn zij door de vluchtelingen weggevaagd. Na bespre king van den toestand heeft de regeering te Moskou besloten grooter troepenmachten tegen de vluchtelingen uit te zenden om hun oprukken tegen te gaan. In de randstaten is men er niet geheel gerust op, dat er niet massa's hongerenden tot over de Russische grens ook op het gebied van die staten zullen doordringen. De aanslag in den sneltrein Par^s Marseille. De politie heeft een van de bandieten, die in den nacht van 25 Juli den aanslag in den sneltrein ParijsMarseille gepleegd hebben, te Parijs aangehouden. Twee medeplichtigen zijn door een inspecteur van politie doodgeschoten toen hij hen wilde aanhouden op den hoek van de Avenue Wagram. Een andere inspecteur is ernstig gekwetst. -o De ex-Keizer van Oostenryk. Volgens een telegram nit Weenen is het bericht, dat ex-keizer Karei naar Spanje verhuizen zal, onjuist. Men kan met ze kerheid aannemen, dat ex-keizer Karei in Zwitserland zal blijven, daar de onderhan delingen met de Zwitsersche regeering tot een resultaat geleid hebben. Een adderplaag. Het aantal adders, dat in de Alpen in de omstreken van Bern voorkomt, begint onrustbarend te worden. Verschillende per sonen zjjn ernstig door deze dieren gebeten en de toeristen, die voornemens zijn, deze streek te bezoeken, worden gewaarschuwd, voorzichtig te zijn en goed uit te zien, waar zij loopen. o Onlusten in Wladiwostock. De correspondent te Tokio van de Ti mes» gewaagt van nieuwe onlusten te Wladiwostock, waardoor de Japanners worden gedwongen strenge maatregelen te nemen. Bij Nikolajinsk zou een geblindeerde Japansche trein zijn aangevallen. Twintig man werden gedood, waaronder de bevel voerende Kolonel. De hitte te New-York. Te New-York heeft de hitte Donderdag vijf slachoffeis gevraagd. Zeventien men schen zijn verder op straat ineengezakt en naar het ziekenhuis gebracht. Sinds een week wordt New-York geplaagd door een nieuwe hittegolf, gepaard met een grooten vochtigheidstoestand van de lucht, welke een kwelling is voor de tienduizenden, die' hun werk vinden in de binnenstad. Donderdag is een rechercheur, die een inval moest doen in een proeflokaal, dat men verdacht van heimelijken drankverkoop, van de hitte krankzinnig geworden en heeft een dertigtal menschen, onder wie vrouwen en kinderen, met den gummistok gevoelige klappen toegebracht. Hij dreef hen te hoop in een kamer achter in het drankhuis en ging toen de straat op om- nieuwe slacht offers te zoeken. Stad afgebrand. Het stadje Newheven in Nova Scotia is door boschbrand geheel verwoest. Men meent echter, dat alle inwoners gered zijn. o lievige gevechten tusschen matrozen te Lima. De »Times« verneemt uit Bilboa Vol gens een nog onbevestigd bericht uit Lima is het aldaar bij de viering van het eeuw feest van Peru's onafhankelijkheid tot hevige gevechten gekomen tusschen Spaansche, Italiaansche en Fransche matrozen, waarbij 40 dooden vielen. Relletjes in Japan. Stakers, die ondanks het politieverbod te Kobe een betooging hielden, kwamen in botsing met de politie. Zij wierpen stee- nen naar de politie, waardoor verscheidene beambten werden gewond. De politie trok den sabel en deed een charge op de be- toogers, waarbij 50 personen werden ge wond. De betooging werd uiteengedreven doch de gemoederen zijn opgezweept. De overdracht van West-Hongarye. Uit Weenen wordt gemeld, dat de raad van gezanten aan de Oostenrijksche regee ring heeft medegedeeld, dat de eerste onder handelingen tusschen Oostenrijk en Hongarije over de overdracht van West-Hongarije aan Oostenrijk op 0 Augustus te Odenburg zullen plaats vinden. o De cholera in Rusland. Volgens berichten in de Sovjet-pers, zijn in de eerste helft van de maand Juli de volgende sterfgevallen aan cholera aange geven Saratof 780, Samara 620, Tsaritsin 1.348, Kamoetsin 540, Astraken 970, Enotajefvsky 300, Chvalingsky 1.068 en meer dan 12.000 andere in verschillende plaatsen van het ditrict Saratof. Hulp aan Rusland. Het Duitsche Roode Kruis heeft ter leniging van den nood in Rusland zijn hulp aangeboden aan het Russiche Kruis. Binnen kort zullen geneeskundigen met geneesmid delen en instrumenten naar Rusland gaan. Men heeft in de eerste plaats een stelsel matige bestrijding van veeziekten en epide mieën op het oog. o Dijkdoorbraak in België. Het Kanaal van Leopolsburg is tusschen Kerkhoven en Balen buiten zijn oevers getreden wegens dijkdoorbraak, Een uur gaans is alles een zee gelijk. Talrijke huizen zijn verwoest. Veel vee is verdronken. Groote ontploffingen. Te Dave hadden geweldige ontploffingen plaats wegens het ontbranden van grana ten, die met duizenden door de Duitschers in de grachten waren geworpen. Ruim 3 uur hielden de ontbrandingen aan. Het treinverkeer werd onderbroken. 't Kan verkecrcn. De »Times«-correspondent te New York vertelt hoe de multimillionair Louis K. Lig gett in een paar weken tot een toestand van betrekkelijke armoede is vervallen. In verband met de buitengewone daling van de waarde der geldswaardige papieren, heeft hij zijn zaken in handen gesteld van een curator. De heer Liggett is de oprichter en di recteur van de United Drug Company, een groote combinatie, die een heele serie »drug stories» bezit in de Vereenigde Staten. Tot voor kort werd zijn particulier vermo gen geschat,; op verscheidene miliioenen. Uit zijn mededeeling blijkt duidelijk, dat alleen^dit^persoonlijk vermogen zoo is ver minderd en volgens zijn bankiers is de United Drug Company in een goede conditie. De heer Liggett is thans 46 jaar en begon zijn loopbaan als zakenman met het verkoopen van een hoofdpijnmiddeltje, o Een half dorp verbrand. Te Loisy-sur-Marne is een brand uit gebroken die onmiddellijk, ten gevolge van den hevigen wind, zeer groote afmetingen aannam. De brand begon in een koren schuur, welke op ongeveer 100 meter van den spoorweg was gelegen. Wellicht kan hierdoor de oorzaak van den ramp worden veiklaard, daar de mogelijkheid immers niet uitgesloten is, dat een vonk uit een voorbijrijdende locomotief op het rieten dak der hoeve is gevallen. Binnen enkele minuten deelde 't vuur zich aan de naburige huizen mede en weldra stond de eene zijde der straat geheel in lichte laaie. De bewoners haastten zich hun meubels en vee in veiligheid te bren gen. Het duurde niet lang, of de brand sloeg eveneens over op een andere straat en binnen een uur tijds waren niet minder dan 50 huizen verdeeld over 4 straten, in een vuurpoel herschapen en ook de kerk stond in brand. De helft van het dorp is door deze ramp verwoest. Men zegt doch dit is nog niet be vestigd dat een kind in de vlammen is omgekomen, terwijl het trachtte zijn konijnen te redden. Zeker is echter, dat talrijke paarden en koeien benevens 'n voornaam deel van den oogst, verloren zijn gegaan, De schade aan gebouwen en meu bilair is nog niet na te gaan. Hoewel de brandweer uit den geheelen omtrek met volledig materiaal aanwezig was, kon men ten gevolge van watergebrek, den brand niet meester worden. De prefect van 't departement da la Marne zal 500 soldaten naar de plaats des onheils zenden, ten einde een uitbreiding van de ramp zooveel mogelijk te voorkomen. Aangezien ook de bakkerijen van het dorp zijn vernield, moet uit andere plaatsen brood voor de onge lukkige bevolking worden aangevoerd. Woudbrand in de Vogezen. De Straatsburgsche bladen melden uit Mühlhausen, dat er in de Vogezen een geweldige woudbrand is uitgebroken, die zich uitbreidt over den geheelen bergrug tot aan den Hartmannsweilerkopf. De heele streek is in een groote vlam menzee, die de Rijnvlakte des nachts ver licht alsof het dag is. In het tijdens den oorlog met handgranaten bezaaide terrein hebben onafgebroken ontploffingen plaats. De brandweer is volkomen machteloos. o Een kleindochter ran Keiier Frans Joief roor het gerecht. Te Weenen is Zaterdag princes Elisabeth Windisch-Graetz, een kleindochter van Keizer Frans Jozef, wegens beleediging tot een boete van dertig* duizend kronen of tien dagen arrest veroordeeld. De prinses had namelijk bezoek ontvangen van den advocaat van haar man en toen gezegd Met zoo'n varken spreek ik niet. De prinses beweerde voor de rechtbank, dat zij deze uitdrukking had gebruikt, omdat de advocaat met een ryzweep op haar kasteel was verschenen. De advocaat ver zekerde echter, dat dit noodzakelijk was, omdat er bijtende honden op het kasteel rondliepen. Juweelendiefstal. Thans is volgens de »Msb.« weer te Lyon een juwelierszaak leeggeplunderd, door het openboren van een muur. Er is voor 100.000 francs juwelen weggenomen en een bedrag ontvreemd van meer dan een millioen. Van de daders geen spoor. Gespannen toestand in Lissabon. De Dail Mail verneemt uit Portugal, dat Zaterdagochtend om vier uur het garnizoen de straten der hoofdstad had bezet en dat kanonnen waren geplaatst in de hoofdstraten en op de voornaamste pleinen van Lissabon. Daarna vond een bespreking van ver scheidene uren plaats van den p esident met het kabinet. Er worden belangrijke gebeurtenissen verwacht. Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Moord en zelfmoord tc Rotterdam. Maandagmorgen .deelden buren op het politiebureau in de Witte de Witstraat te Rotterdam mede, dat een woning in per ceel 12 in de.^Zwarte Paardenstraat aldaar gesloten was. Er werd een onheil vermoed. De politie trapte de deur der achtei kamer op de tweede verdieping in en vond daar de lijken van den 48-jarigen havenarbeider van D. en diens vier-jarig dochtertje. Het bleek, dat de man het kind den hals afge sneden en daarna zichzelf opgehangen had. Het touw was echter gebroken, waardoor de man op den grond gevallen was. De buren hadden Zondag te 3 uur het kind hooren spartelen en te half vier nog een bons gehoord. De bootwerker leefde zeven maanden gescheiden van zijn vrouw. Twee meisjes waren aan de vrouw toegewezen en een zoon aan hem. Hij had het vier jarig meisje willen hebben, wat de vrouw geweigerd heeft. Dit is dus de vermoede lijke reden van de vreeselijke daad. Een schaudciyke daad. Bij Quatre Bras (bij Tilburg) heeft zich Zondag een ergerlijk tooneel afgespeeld. Eenige dronken boeren per fiets bevonden zich op den weg bij Quatre Bras. Een hunner wierp in zijn brooddronkenheid zijn rijwiel voor een auto uit Waalwijk. De chauffeur stopte, om ongelukken te voor komen en een der inzittende dames stapte uit, om het rijwiel te verwijderen. Intus- schen naderde een auto uit Tilburg en een der dronken boeren gaf de dame een duw, zoodat zij onder deze auto terecht kwam. Zwaar gewond werd de dame opgenomen en naar Helvoirt, overgebracht, waar dr. Hoek de eerste hulp verleende. De toestand der dame is helukkig niet levensgvaarlijk. (Huisgezin.) o De belasting van den ex-keiier. De gemeenteraad van Doorn heeft, naar men weet, den ex-keizer aangeslagen naar een belastbaar inkomen van f 350.000. De ex-keizer heeft hiertegen echter gereclameerd bewerende dat zijn inkomen niet grooter is dan f150.000 maar, hier gedwongen verblijf houdende, meent hij op vrijstelling aanspraak te mogen maken. Naar verluidt wordt de Raad die hals starrig aan zijn taxatie schijnt vast te houden niet gesteund door Gedeputeerden der Pro vincie Utrecht. Zoo het heet komt dit college vrij sterk op voor de belangen van van den ex-keizer. o Een Raadsbesluit door de Kroon vernietigd. Géén Zondagssluiting voor vergunnings- localiteiten. Het door den Raad der gemeente Sprang- (N.Bin zijn vergadering van 29 Juli' 1920 genomen besluit, om een nieuw artikel aan de politieverordening toe te voegen, waarbij houders van vergunnings-localiteiten hunne inrichtingen gesloten moe.sten houden van des Zondagsvoormiddags 9 uur tot den volgenden morgen 6 uur, is thans door de Kroon vernietigd, als zijnde in strijd met de wet. Tot dit vernietigingsfcesluit heeft o.m. geleid de overweging, dat weliswaar art. 7 le lid, 4e, der Drankwet toestaat, een sluitingsgebod gedurende bepaalde dagen of gedeelten van dagen, en dus ook ge durende den Zondag uit te vaardigen, doch dat deze bepaling vooral het oog heeft op nationale feestdagen of lotingsdagen voor de nationale militie, waarop de bevolking in een bijzondere stemming verkeert, waarin zij zich eerder dan op andere dagen aan misbruik van sterken drank zal overgeven. Voorts werd overwogen, dat met dergelijke dagen de Zondag, als wekelijks terugkeerende rustdag, niet mag worden gelijkgesteld, en dat derhalve, om een sluitingsgebod ge durende nagenoeg den geheelen Zondag te rechtvaardigen, omstandigheden moeten kun nen worden aangevoerd, die, onafhankelijk van het karakter van dezen dag als zoo danig, de vrees voor verhoogd drankmis bruik wettigen. In verband hiermede werd een onder zoek ingesteld, waarbij bleek, dat dergelijke omstandigheden in de gemeente Sprang niet aanwezig zijn, waarom bedoeld Raadsbesluit, aan de hand van art. 153 der Gemeente wet, vernietigd werd. Noodweer boren Limburg. Een doode en een gewonde. Aanzienlijke schade Donderdagavond omstreeks acht uur woed de boven ^Roermond een verschrikkelijk onweder, gepaard gaande met hevige stort regens en een geweldigen orkaan. Gedurende een kwartier hield het weer aan. Vooral in het westelijk gedeelte der stad en in 't bijzonder op de Kapellerlaan heeft er een verschrikkelijke verwoesting plaats gehad. Boomen ter dikte van 75 c.M. middenlijn braken af als lucifers. Honderden boomen in den omtrek zijn middendoor ge broken op verschillende plaatsen zijn de daken der huizen tientallen meters weg geslingerd, terwijl zeer vele straten bezaaid waren met afgewaaide pannen. Op één plaats is de bliksem ingeslagen. In de heide werd iemand door den blik sem gedood terwijl een persoon licht werd gewond. Ook de schade aan de landerijen is door hagelschade zeer aanzienlijk, terwijl het aan tal afgeknapte en beschadigde boomen ruim 500 bedraagt. o Een dierenjacht in Nymegen. Een revolvergevecht tusschen een vluchteling en de politie. De Nijmeegsche politie heeft Zaterdag middag onder sensationeele omstandigheden een drietal personen aangehouden en daar mede naar alle waarschijnlijkheid een goede vangst gedaan. Toen de rechercheurs Schraven en de Rooy, drie vreemdelingen, die in de stad nieuwe costuums hadden gekocht en deze in een badinrichting voor hun andere kleeding hadden verwisseld, verzochten mede naar het bureau te gaan, teneinde zich te legitimeeren, werd daaraan aanvankelijk voldaan. Op den hoek van den Ganzenheuvel en de Hezelstraat zetten alle drie het evenwel op een loopen, in verschillende richtingen. Twee hunner, de 30-jarige Th. F. J. Kok en de 40-jarige J. v. d. Vaart, beiden uit Rotterdam, waren spoedig gegrepen, doch de derde slaagde er in met een roeiboot over de Waal te komen, na tevoren in de Vinkegas met een brow ning verschillende revolverschoten te hebben gelost op den hem achtervolgenden recher cheur Schraven, zonder dezen te raken. Een schippersknecht, die hem had willen beletten de roeiboot los te maken, kreeg een schampschot in den rechter-bovenarm. De rechercheur Schraven zette met den havenmeester den vluchteling in een roei boot over de Waal na, doch kwam voor een sleep te liggen. Inmiddels hadden zich echter eenige agenten van politie per rijwiel over de spoorbrug naar de overzijde van de rivier begeven en met de revolvers in de hand wisten zij hier den vluchteling te overmeesteren. Op zijn revolver waren nog verscheidene scherpe patronen. Het drietal werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie en bij fouilleering werd een groote som gelds, totaal ongeveer f 7000 op hen bevonden, uitsluitend be staande uit dikke bundels bankbiljetten van f 10, zilverbons en zilvergeld: V, d. Vaart had bovendien een spaarbankboekje van de Rotterdamsche Spaarbank bij zich met een tegoed van ruim f3000. Twee der aangehoudene bleken voorts in garages een motorrijwiel te hebben gestald, resp. een Harley Davidson H 11865 en een Indian H 22414. Dit alles is in beslaggenomen als zijnde vermoedelijk van diefstal afkom stig. De aangehoudenen weigerden echter de herkomst op te geven. Zij worden tot nader onderzoek in arrest gehouden. De schietersbaas weigerde tot dusver zijn naam op te geven .De recherche ver moedt echter in hem de hand te hebben gelegd op den 33-jarigen A. B. v. Leeuwen, die gesignaleerd staat wegens de inbraak bij het Deventer Dagblad op 13 Mei 1921, waarbij f 1800 is gestolen en voor welk feit reeds twee personen in arrest zijn, terwijl genoemde van Leeuwen tot dusver voortvluchtig was. Braud te Hengelo. Te Hengelo zijn Maandagavond de Han delskamer en een gedeelte van het oude Beursgebouw uitgebrand.De brand is waarschijnlijk ontstaan door het in brand geraken van een vrachtauto naast het gebouw van de Handelskamer. Drie chauf feurs hebben daarbij brandwonden gekre gen. Groote voorraden zijn verbrand. Mynwerkersstaking, Men meldt aan de »Teh« uit Heerlen De mijnwerkersorganisaties kregen Zaterdag van de regeering telegrafisch bericht, dat de minister van Financiën, in verband met de loopende onderhandelingen tusschen den minister en de Domoniale Mijnen, aan de directie verzocht had de loonsverlaging veer tien dagen uit te stellen. De directie der Dominiale Mijnen heeft hierop aan de arbeidersleiders verklaard, dat de loonsverlaging niet wordt uitgesteld. Nadat van Duitsche arbeiderszijde ver- klaard was, dat de Duitsche mijnwerkers zich unaniem aan de zijde van de Holland- sche kameraden zouden scharen, verzoeht de secretaris van het hoofdbestuur, de heer Pelsers, gedurende de staking de orde te bewaren, geen sterken drank te gebruiken en getrouw zich achter de leiding van het bestuur te scharen. Een aantal marechaussées te voet en te paard zijn aangekomen, om de orde te bewaren. Het toezicht op het grensverkeer is verscherpt en zijn wij goed ingelicht, dan zullen de z.g. dagpassen gedeeltelijk worden ingetrokken. De staking is Maandag 1 Augustus be gonnen. De sterke wind op Vrijdag 29 Juli heeft in de Betuwe aan het fruit enorme schade toegebracht. Door de aanhondende en strenge droogte hingen de appels en peren zóó los aan het hout, dat na den storm de grond overal als bezaaid lag met fruit. Vooral de goudreinetten kregen het te kwaad. Deze boomen staan op veel plaatsen nu bijna bladerloos, als anders in October. De pachters van fruitboomgaar den krijgen geweldige stroppen eerst dooi de droogte, nu ook nog door den wind. o Zware braud. Men meldt uit Maastricht Zaterdagavond omstreeks 10| uur ont stond door onbekende oorzaak brand in het naburige Cadior en Keer. Twee groote boerenhofsteden, met schuren, en den ge heelen oogst, van de landbouwers Vaessens en Jaspers gingen in de vlammen op. Eenig vee en het grootste gedeelte van de meubelen werden een prooi van het vuur, dat tenge volge van de droogte snel om zich heen greep. Wegens gebrek aan water kon er niets worden gebluscht. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Eeu vlekziekte epidemie. Op het eiland Overflakkee en Goede reede gaat zoo laugzamerhand de vlekziekte onder de varkens zich zoo uitbreiden, dat er van de dieren dagelijks sterven. Op de meeste plaatsen hoort men dan ook, met uitzondering van de langdurige droogte, haast niet anders spreken als over de ziekte. Geen dag gaat er voorbij of er sterven dieren. Zij die het aan zien ko men, ruimen de dieren zoo spoedig moge lijk op, wat echter niet wegneemt, dat zij voor de helft van de oorspronkelijke waarde moeten worden opgeruimd. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 16871.62, terugbetaald f 17503.53 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9007. Almkerk. Heden, Woensdagavond, 7.15 uur (Zomertijd) hoopt voor de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. G. A.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2