r MAGAZVS nr. EER OM EER. Rook ons SUCCESMERK, Tel. lat. 482. Hïnthamerstraat 24, 's-BOSCH, IHHLMAM's Heeren- en SENORfO de 10 cents sigaar, Kinderkleeding. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4110. Zaterdag 6 Augustus1921, samengesteld uit de edelste tabakken en hoogtij ne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. DRAAGT tiorincheiu. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. ID BÜITBNLANDSCH OVERZICHT De treurige toestand in Rusland vraagt wel in de eerste plaats de aandacht. Hon gerdood, verschrikkelijk woord, dat in de beschaafde wereld niet meer mocht gehoord worden, heeft toch in het woelzieke Rus land op groote schaal plaats. Een bericht uit Reval aart de Pawda meldt, dat in de gouvernementen Samara, Saratof en Kazaw reeds vele gevallen van honger dood hebben plaats gevonden, en het doet daarbij aangenaam aan, dat in het zwaar geteisterde Oostenrijk ook nog wordt mede gewerkt om, zooveel het in zijn vermogen is, hulp te verleenen. Zoo lezen we dat de commissie van de Oostenryksche sociaal democraten ter leniging van den nood in Rusland tot Zaterdag alleen te Weenen rnillioen kronen heeft bijeengebracht. Ook van regeeringswege is men in Rusland ten einde raad. Poütieken bevat een telegram uit St. Petersburg, volgens welk er daar geruchten loopen, dat de sovjet-regeering aan de mensjewiki ver klaard zou hebben, niet langer tegen den toestand te zijn opgewassen. Zij zou be reid zyn met alle partijen bij het bestier van Rusland's lot samen te werken en wenschen, dat het comité voor de, hulp verleening, waarin de bolsjewiki slechts zwak vertegenwoordigd zijn, de regeering zal overnemen. Dat het ten slotte met de Sovjet- regeering zou spaak loopen, heeft men van den beginne vermoed. Niet alleen Rusland, maar de geheele Maatschappij lijdt onder jdat schrikbewind. Moge de tijd spoedig aanbreken, dat ook aan deze wanverhou ding een einde kome. Toch is de toestand nog verre van zuiver. Volgens een opgave van het communis tische blad »Putz« toch, heeft de Sovjet- regeering besloten een inmenging van het buitenland in de inwendige Russische aan gelegenheden in geen geval te dulden. In een oproep heet het, dat alleen de Raden Rusland kunnen redden. In tegenspaak hiermede meldt het blad »Tijuemies« De woede der bevolking tegpn de Radenregeering kent geen grenzen meer en in Saratof werden 2 commissarissen door de razende menigte gelyncht. De toestand verscherpt zich van dag tot dag. Men rekent er op dat, zelfs wanneer de aangekondigde buitenlandsche hulp komt, millioenen menschen van honger zullen sterven. Inzake de Iersche kwestie wordt uit Londen medegedeeld, dat op vragen in het Lagerhuis Chamberlain heeft verklaard, dat Lloyd George en De Valera, de leider van Sinn Fein, overeengekomen zijn op hun jongste samenkomst te Londen, dat, indien de onderhandelingen voor een regeling der Iersche kwestie werden afgebroken, er een redelijke opzegging van den wapenstilstand zou zijn." Chamberlain zeide verder, dat de voorwaarden door de Britsche regeering den Sinn Feiners aangeboden, niet zouden worden meegedeeld, maar Lloyd George hoopte in de gelegenheid te zijn om een openbare verklaring omtrent de onderhan- JVaar het Fransch. Eerste Gedeelte. DE MONTENEGRONSCHE. I. Wanneer de diligence, die uit Cattaro vertrekt, te Cettenje, de hoofdstad van Montenegro, is aangekomen, stapt de rei ziger uit op een plein, in het midden waar van zich een diepe put bevindt, door een moerbezieboom tegen de zon beschut. Aan de linkerzijde van dit plein loopt men een straat in, waar het nieuwe paleis staat. Rechts ziet men een groot gebouw eene school voor jonge meisjes. Heel in de verte, op de zuidelijke helling van een bergkam, vertoont zich van ter zijde een klooster. Door den Vladika Danika gebouwd, werd het opzettelijk op eene aanzienlijke hoogte geplaatst, om tegelijkertijd als een fort tegen de Turken te dienen, wanneer dezen, wat nog al vaak geschiedde, een inval deden. Tegen dit klooster aan of liever, er vlak achter, staat het oude paleis, door het volk Bigliardo genoemd, nadat er indertijd een biljard was aangekomen, een gebeurtenis, die op de bewoners van Cettinje een diepen indruk had gemaakt. Op eenigen afstand van dit Bigliardo ziet men nog het paleis, dat in 1876, den tijd, waarin dit verhaal een aanvang neemt, aan den Oostenrijkschen graaf Poloscai toebehoorde. Stel u voor een somber gebouw, bestaande uit eene verdieping gelijkstraats en eene étage, omgeven door een meer, aan de vier hoeken geflankeerd door flinke torentjes. Het inwendige biedt niets merkwaardigs aan, uitgezonderd de eetzaal, waar men een verrukkelijk uitzicht heeft op den bergketen, die de hoofdstad van Montenegro omsluit. In het Noorden en het Oosten zijn de bergen naakt en kaalin het Westen en Zuiden worden ze gansch en al bedekt door dichte bosschen van groene eiken, zware beuken en pijnboomen. Uit deze zaal ziet men nog de dorpen van Baits en Donitrai. Hier woonden sedert drie jaar de graaf Poloscai en zijne vrouw Helène. Alvorens echter ons verhaal te vervolgen, dienen we eenige jaren in het leven van den graaf terug te zien. De graaf had toen den leeftijd van vier en vijftig jaar bereikt. Te Weenen geboren en aan den keizer verwant, bezat hij een aanzienlijk vermo gen. In 1871 verzocht zijn souverein hem, zich te Cettinje te vestigen, teneinde meer van nabij de onlusten te leeren kennen, de aanleiding op te sporen der troebelen, die zich nu en dan in de Montenegrijnsche hoofdplaats openbaarden en die ongetwijfeld zouden tengevolge hebben, dat Servië en Montenegro aan Turkije den oorlog ver delingen af te leggen voor het aanstaand einde van de zitting van het parlement. De algemeene toestand in het buitenland geeft de N. Rott. Ct. weer in de volgende bewoordingen Wij zouden vandaag gaarne het woord alleen aan president Harding laten, die zoo schoone en optimistische dingen heeft ge zegd in een rede, te Plymouth in Massa chusetts gehouden. »Hij schetste den internationalen toestand als meer dan veelbelovende, heet het in het telegram, dat ons daarover inlicht. Zoolang deze rubriek in ons blad bestaat, hebben w ij nog geen gelegenheid gehad, tot een zoo blijde beschouwing. Het optimisme van den Amerikaanschen president is in zooverre aanstekelijk, dat het bij ons goede verwachtingen wekt ten opzichte van de belangrijke conferenties, die te Washington gaan plaats vinden. Ware Harding niet tevreden met den loop die de dingen tusschen Japan en Amerika hebben genomen, dan zou hij zeker niet zoo optimistisch hebben gesproken. Het was de taal van een man, die onder blijde indrukken leeft. Dit is de goede conclu sie, die wij in ieder geval mogen trekken. Wij zullen, na dit bemoedigend begin, deu lezer vandaag de dingen sparen, die de gewekte stemming kunnen bederven. Zij loopen helaas niet weg van vandaag op morgen. Er zijn echter een paar berichten die heel goed bij het boven staande passen. Ten eerste wordt uit Parijs gemeld, dat Frankrijk en Duitschland waarschijnlijk binnen een paar dagen een nieuwe over eenkomst betreffende het herstellingswerk zullen onderteekenen. Dit bericht moge waar zijn of niet, het is in ieder geval in overeenstemming met de almosfeer, die op dit punt tusschen de beide landen sedert de bijeenkomst van Loucheur en Rathenau is ontstaan. Begonnen we ons overzicht met Rusland, we moeten dit nog aanvullen met de steeds inkomende late berichten want Rusland vraagt thans de aandacht van de geheele beschaafde wereld. Zeven jaar na het uitbreken van den oorlog willen de oorlogsverschrikkingen nog geen einde nemen. Zeker, men moet voorzichtig zijn met de berichten uit en over Rusland. Zij komen ten deele van ooggetuigen, ten deele uit de telegrammen der dagbladen tot ons. Maar, wie kan ooggetuige zijn in klaarden. Tweeërlei beweegredenen hadden den Keizer er toe geleid, tot graaf Poloscai dit verzoek te richten in de eerste plaats had de graaf eenige jaren te voren te Londen het duidelijkste bewijs geleverd, dat hij als bekwaam diplomaat ten volle berekend was voor een arbeid, waar het welslagen geheel afhing van beleid en voorzichtigheid en in de tweede plaats kende de Keizer hem als iemand, die zich volstrekt niet liet beheerschen door de ge voelens van een dapper, klein volk, dat alles veil had voor zijn rechten en zijn onafhankelijkheid. Deze min of meerdere mate van gevoel- looosheid gaf den Keizer den waarborg, dat Poloscai de rechte man was op de rechte plaats. De graaf wist zich bovendien tamelijk vrij te houden van al de vooroordeelen der Oostenrijksche aristocratie. Een verklaard tegenstander van de Montenegrijnen, die tot de Grieksche kerk behoorden en eene eventueele annexatie bij Oostenrijk krachtig in den weg stonden, had hij het volgende plan beraamd Door het deel der Montenegrijnsche be volking, dat niet tot de Grieksche kerk behoorde, in den oorlog tegen de Turken flink bij te staan, meende hij een krachtig overwicht te hebben op het andere gedeelte, dat op het oogenblik de sterkste partij vormde, wier heerschappij hij nog nood- lottiger achtte dan die der muzelmannen. een gebied dat zich over 1500 Kilometer uitstrekt tusschen den Kaukazus en den Oeral En wie de neiging der menschen kent om te generaliseeren en »het er dik op te leggent uit vrees dat het anders te dun zou blijven en aan de aandacht ont snappen, maakt bij de lezing van de jobs tijdingen eenig voorbehoud. Vooral daar ook vele dagbladen, Duitsche, Engelsche en Fransche, waaruit men het nieuws putten moet, mitsgaders hun berichtgevers te Helsingfors, Riga en Reval, ten slotte maar vop hooren zeggenafgaan en al licht ook deze waarschijnlijkheid is groot niet geheel vrij zijn van tendentieuse neigingen. Men heeft zoolang gehoopt, dat de Radenregeering failliet zou gaan, zoo vaak voorspeld, dat het regiem van Lenin bin nenkort ineenstorten moest dat men de berichten over den hongersnood met graagte aangrijpt als de voorboden van de mis lukking der Sovjets, als het bewijs tevens dat de bolsjewistische theorieën niet te verwezenlijken zijn. Intusschen, al zuivert men de berichten van een groot percentage waarschijnlijke overdrijving dan blijft er toch genoeg el lende over om voor het Russische volk het ergste te vreezen. De theoretische en onrnenschkundige agrarische politiek van Lenin heeft de energie van de Russische boeren verlamd. De eisch dat zij hun oogst ten algemeen nutte beschikbaar moes ten stellen met uitzondering van hetgeen zij voor eigen gebruik behoefden, heeft hen ertoe gebracht, maar net zooveel graan te produceeren als voor eigen behoefte voldoende was. De voortdurende strijd tusschen de roode garde en de Oekrajiensche vrijheidslegers gaf bovendien aanleiding tot het verwoesten en plunderen der voorraden, tot het platloopen van de akkers, het ont trekken van handenarbeid aan den landbouw, het verbreken der belangrijkste spoorweg verbindingen. Volgens telegrammen uit Riga zou de Sovjet-regeering een conferentie in een der Oostzee-stateri voorgesteld hebben om de hulpverleening te organiseeren. Maar zelfs al wordt de conferentie onmiddellijk bijeen geroepen, toch zullen honderdduizenden in Oost-Europa en Siberië niet aan gebrek epidemiën kunnen ontsnappen. En al brengt men groote voorraden levensmiddelen aan de Russische grens en in de havens bijeen, daarmede heeft men het distributie-probleem en de transport- Wanneer hij dit plan kon ten uitvoer brengen zou er dus een revolutie ontstaan, waarin de eene broeder tegen den anderen te velde trok. Graaf Poloscai vestigde zich dus metter woon in Cettinje en nam zijn intrek in het gebouw, dat wy zooeven beschreven en waaraan men den naam van paleis had gegeven. Om de ware redenen, die hem er toe gebracht hadden, in de hoofdplaats van Montenegro te gaan wonen, te verbergen, gaf hij voor, bij den Keizer in ongenade gevallen te zijn. Hij was te Cettinje ge komen, om hier, van de groote wereld afgezonderd, zijn schande te verbergen. De eerste twaalf maanden van zijn ver blijf te Montenegro leefde de graaf stil en eenzaam en bestond zijn eenigste genot in het jagen. Eens op zekeren dag, toen hij twee uren ver van Cettinje met zijn paard het dorp Doborok-Selo binnen reed, viel zijn aandacht op een huis en een meisje, dat voor de deur stond. Zoo'n heerlyk schoone gestalte hadden zijn oogen nog nimmer aanschouwd. Een lange bas- quino van glanzend laken, zonder mouwen, hier en daar losjes vastgespeld en tot aan de knieën afhangend, gaf heur rank lichaam iets behoorlijks. De grillige figuren, die er met gouddraad op geborduurd waren, kenmerkte een meisje van het echt Mon tenegrijnsche ras. De schitterende yakota verraadt zeer vaak de hooge geboorte van haar, die er zich mede heeft getooid. kwestie in een verwoest en van alle ver keersmiddelen beroofd land nog niet op gelost - BUITENLAND. 4 Augustus in België. Op 4 Augustus zal over heel België de schending der Belgische neutraliteit door de Duitsche troepen en het begin van den 52 maanden langen strijd voor het her winnen der verloren onafhankelijkheid officieel worden herdacht. Reeds wapperen de vlaggen aan de gevels van alle openbare gebouwen en ook van vele particuliere huizen te Brussel en wijden nagenoeg alle avondbladen hun hoofdartikel aan deze historische gebeurtenis Toch is men het op verre na niet eens over het uitroepen van 4 Augustus tot nationalen feestdag. Zoowel de Fransch-Belgische als de Vlaam- sche bladen wenschen er niets anders in te zien dan een dag van rouw, die niet in een kermis mag ontaarden. liet nut van een week regen. Naar de »Times«-correspondent te Bom bay (Britsch-lridië) meldt»; heeft daar kort geleden een regen, welke een week lang aanhield, wonderen verricht. Er is thans weer overvloed, terwijl er voor kort nog gerechte vrees voor een algemeene hon gersnood, althans in Noord-Gujarat en Kathiawar bestond, seint hij. In de eerste drie weken is hier geen regen meer noo- dig alleen de rijst kan nog iets verdragen* Wanneer dit weer nog wat aanhoudt en Een rood japonnetje bedekte de enkels tot aan de voetjes in apankès gestoken. In plaats van een keurslijf droeg zij een wit hemd met lange mouwen. Om den slanken middel zat een ceintuur van kor- naline katjes, in het zilver gezet. Een groote zijden zakdoek bedekte als een sluier een gedeelte van heur achterhoofd. Zij was rijzig, slank, bevallig. Hare regelmatige gelaatstrekken, de schittering in haar zwarte oogen, het aanminnig glim lachje, dat haar om de lippen speelde, haar bevallige houding, die tevens indruk wekkend was, haar schoon ontwikkelde vormen, dat alles bewees ten duidelijkste, dat zij op aristocratische afkomst kon bogen. De graaf scheen betooverd. Hij bleef met zijn paard voor het meisje stilstaan en volgens de gewoonte van het land vroeg hij haar verlof te mogen afstijgen, om zich wat te verfrisschen. Zij stond dit zonder eenige aarzeling toe. Met eene vlugheid, die men van iemand op zijn leeftijd niet zou verwachten, sprong hij uit den zadel, bracht het beest zelf naar den stal en trad toen binnen. Het inwendige van het huis was vol strekt niet met de uiterlijke vormen in overeenstemming. De graaf kwam in een groot vertrek, in welks midden zich een smeulend vuur bevond en waarboven aan een yzeren ketting een koperen ketel hing. Wordt vervolgd.) EinS BLAB uir iiet Land vai Heusdei ei AltmJe Laügetraat ei Ie Bimtlervnrl i>

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1