Fa. ALPH- HUPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. - Als sneeuw voor de zon Vughterstraat 19. 's-BOSCH. TELEFOON Tlö. de landbouw werkzaamheden niet te vroeg beginnen, kan Bombay een goede opbrengst van broodkoren, een uitstekend katoen seizoen, en een voldoenden gras- en hooi oogst verwachten. De moord op majoor flontalègre. Dinsdagochtend is de moordenaar van den Franschen officier Montalègre gear resteerd. De man, een 31-jarige arbeider, genaamd Joschke, werd door de Fransche autoriteiten te Kreuzburg in hechtenis ge nomen. Hij is in Opper-Silezië uit Duit- sche ouders geboren en heeft bekend den majoor te hebben gedood om in het bezit te komen van de hem beloofde premie. Wie deze premie heeft uitgeloofd, heeft hij tot nu toe geweigerd te zeggen. Het be richt van deze arrestatie is door de entente commissie te Oppelnaan het Fransche gezant schap te Berlijn bevestigd. In de Berlijnsche bladen is nog geen woord over de arres tatie gerept. Het geval is anders met het oog op de aanstaande bijeenkomst van den Oppersten Raad wel de moeite waard, aangezien, zooals men zich zal herinneren, in de Fransche nota de dood van majoor Montalègre aan Duitsche elementen ten laste werd gelegd. Een instortende berg. Bijna dagelijks komen groot lawines van rotsblokken van den top van den Sandling- berg te Salzkammergut (Oostenrijk) afrol len naar de weide-veiden en de dalen, waardoor de veiligheid der boeren én hun vee ernstig in gevaar komt. De afbrokke ling van den top van den Sandling, ruim 1800 M. hoog, begon vorig jaar November en wordt thans hoogst gevaarlijk. Onder de westelijke helling is de mergellaag in elkaar gezakt en als gevolg daarvan heeft de top zijn steunpunt verloren en de in eenstorting van de op de hellingen liggende bosschen, rotsblokken, weidevelden en van de reusachtige bergkruin, die boven alles uitsteekt met zijn ruggen en rotspunten, is onvermijdelijk. De druk van de groote massa rotssteen perst rotsblokken^ en groote aardklompen uit het binnenste van den berg omlaag, die als een lava-stroom naar de dalen worden geroeid en alles op zijn weg dreigt te ver pletteren. De bergruggen en spitsen aan de westelijke zijde van den Sandling zyn gedeeltelijk totaal verdwenen, andere zon ken 50 M. in den grond. De aardmassa die uit den berg is geperst is bijna 5 K.M. voortgeschoven en heeft over groote breedte de bosschen verzwolgen. De laatste maal, dat een bergtop in de Alpen instortte was in 1881, toen de top van den Plattenberg by Elm door mijn- groeven ondermijnd, inviel. Er kwamen toen 115 personen om, waarvan velen op verren afstand stonden en verrast werden door de snelle beweging der lawines. - -o Aardbeving. Een bericht uit Milaan meldt, dat een hevige aardschok te Livorno een groote paniek heeft veroorzaakt. De bevolking vluchtte in massa uit de stad naar het platteland. Ook in andere streken deden zich erns tige schokken voor. In het district Luni- giana (ten Noorden van Lucca) werd daar door aanzienlijk schade aangericht. Te Bari stortte een groot gebouw in elkaar, waardoor verscheidene personen onder het puin bedolven werden. Het aantal slacht offers en het bedrag der schade zijn nog niet bekend. De Vlaamscbe taalwet. Waalsche senatoren en Kamerleden heb ben zonder onderscheid van partij een manifest opgesteld, waarbij zij protesteeren tegen de Vlaamsche taalwet. Zij verzetten zich tegen de eventueele toepassing van een wet, die door alle Walen wordt ver worpen, en die tegen den wil van alle partijen aan Wallonië zou worden opge drongen. De lersche kwestie. Aanvaarding van het Engelsche aanbod Volgens een bericht uit Londen aan het «Journal* hebben De Valera en zijn col lega's het aanbod der Britsche regeering aanvaard behoudens de laatste wijzigingen betreffende Noord-Ierland. De muutenrerduistering in Saksen. Uit Dessau wordt gemeld, dat, in ver band met de verduistering van munten uit het muntenkabinet van Anhalt door den directeur dr. Johannes Mann, die zich spoe dig na de arrestatie om het leven bracht, ook de echtgenoote van dr. Mann zelfmoord heeft gepleegd. In het kabinet worden 600 munten ver mist, waaronder eenige prachtexemplaren uit de collectie van keizerin Catherina 11 van Rusland. Wisselloapers gearresteerd. De twee wisselloopers van het filiaal van de Elsassische Bank te Keulen, die gevlucht waren, na .2,800,000 mark te hebben verduisterd, hebben zich vrijwillig bij de politie aangemeld. Zij bezaten nog slechts 80,000 mark. Volgens hun beweren zou het grootste deel van het geld hun zyn afhandig gemaakt door een valsche detective. verdwenen de steenpuisten van den Heer J. W. ZUIDEMA te Uithuizer- meeden, na gebruik van de OP RECHTE WINSUMER ZALF. Door 't gebruik van deze zalf worden steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, zweren en verouderde wonden geheel genezen. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 'sBosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.). BINNENLAND. De koningin naar Noorwegen. Amsterdam. Woensdagavond om half zes is de Koningin met Prinses Juliana naar de Noorsche fjorden vertrokken per stoomschip der Kon. Ned. Stoomvaart maatschappij. De reis zal 3 weken duren. Men meldt uit IJmuiden Onder groote belangstelling er waren een vijf a zes duizend menschen aan de groote schutsluis kwam de Merope ruim half acht de sluis binnenstoomen. Hare Majesteit en Prinses Juliana stonden bij de op het voorschip aangebrachte dekhut. Van het binnenkomen in de sluis tot het oogenblik van vertrek bleven de Koningin en de Prinses daarzy wuifden het pu bliek toe en spontaan zong de menigte het Wilhelmus en het Wien Neerlandseh Bloed, waarvoor Hare Majesteit met vrien delijke buigingen dankte. Aan boord van de Merope werden de officieren van de begeleidende torpedo booten aan Hare Majesteit voorgesteld. De Merope verliet om 8 u. 20 min. de sluis. Onmiddellijk daarna kozen de twee groote torpedobooten zee. N. R. Ct. Het weer in Juli. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in Juli De droogte, die alle maanden sinds Februari kenmerkt, nam in Juli nog toe, zoodat de maandsom van den regen slechts 15 tot 30 percent van de normale bedroeg. Arnhem had nog geen 3 m.m. De weinige onweders brachten slechts plaatselijk iets meer regen. De gemiddelde maandtempe- ratüur was 2 graden C. boven de normale. De duur van den zonneschijn te de Bilt bedroeg 256 uren tegen 197 normaal. Sinds 1911 is een zoo droge en warme Julimaand niet voorgekomen. o De staking in de mynstreak. Heerlen. Op het oogenblik verricht het kantoorpersoneel het werk van de stokers. De stakers zullen trachten het kantoor personeel en de ambtenaren, die dit werk verrichten, te bewegen, dezen arbeid te weigeren. Er is reeds een steunregeling ontworpen en van de zijde der burgerij van Kerkrade zijn zeer belangrijke bedragen toegezegd. Enkele winkeliers hebben per hoofd f1000 beschikbaar gesteld. Slachtoffer van de hitte. In Haren bij Groningen is de water molenaar E. op het land door de warmte bevangen en plotseling overleden. o De staking van het Hotel-, €afé- en Kestaurant-personeel. Te Rotterdam gering aantal stakers. De Rotterdamsche afdeeling van Horecaf deelt mede, dat op 1086 personeel der bij haar aangesloten bedrijven blijkens de bij het bestuur ingezonden schriftelijke en onderteekende opgaven het getal stakers op 3 Augustus 173 bedroeg, onder wie de stakenden picolo's en werkvrouwen zijn meegerekend. Vliegtuig neergestort. Luit. De Bruyne ernstig gewond. Woensdagmiddag half vyf is Luitenant- Vliegenier De Bruyne met een waarnemer met het Ned. militair vliegtuig »Radio« op een weiland bij Zierikzee neergestort. Luit. De Bruyne werd ernstig, de waar nemer licht gewond. Het vliegtuig is totaal vernield. o De viering van den Goeden Vrijdag. Te Amsterdam is opgericht een Comité «Goeden Vrijdag-Herdenkingsdag*, met het doel, den Goeden Vrijdag als christelijken herdenkingsdag officieel erkend te doen worden. Bijna 6000 handteekeningen zijn als adhaesiebetuiging ontvangen. De Re geering zal worden verzocht, den Goeden Vrijdag te doen worden een officieel erkende christelijke feestdag. Ontrouw Gemeente-Secretaris. De Raad van Wamel bij Tiel heeft den Secretaris wegens beweerd wangedrag bin nen deze maand ontslag aangezegd, indien hij het in dien tijd niet zelf vraagt. o Hondentrouw. Een bewoner van Den Haag, die met vacantie ging, deed zijn hond in bewaring bij een kennis van hem, aan de Avenue Concordia te Rotterdam. Het beest werd per Electrisch Spoor gebracht tot Schie- broek en van daar per auto naar de Avenue Concordia, waar de viervoeter zich aan vankelijk thuis bleek te gevoelen. Evenwel, eensklaps was de hond verdwenen en hoe men zocht, hij kwam niet terug, totdat de eigenaar zelf kwam vertellen, dat een buurman hem had opgebeld en hem had medegedeeld, dat zijn hond voor de woning in Den Haag op de stoep zat. De trouwe hond had den weg van de Avenue naar Den Haag gevonden en zijn baas heeft een dagje van zijn vacantie er aan gegeven om hem te halen. BEKENDMAKING. SCHOUW VOERING. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 13 Angnstns a s., des na middags plm. 6 uur SCHOUW zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de algemeene politieverordening bepaald. Heusden, 2 Augustus 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De heer A. J. Hus onder wijzer aan de openb. lagere school alhier slaagde Donderdag te Breda voor de hoofd akte. Werkendam. Door Ds. J. D. Barth, pred. bij de Chr. Ger. gemeente alhier, is voor de roeping naar de Teuge bedankt. Met ingang van Zondag j.l. zal de waterleiding des Zondags niet meer afge sloten worden. Het is echter een proef. De grootst mogelijke zuinigheid is gewenscht. De werkzaamheden voor het leggen van den electrischen kabel hebben een snel verloop. Verscheidene ingezetenen hebben hun binnenleiding reeds in orde. Woensdag jl. behaalde de gemengde Chr. Zangvereeniging »Looft den Heerec alhier op het te Dalera gehouden concours de eerste prijs in de 2e afdeeling, met de eere-medaille, en de gemengde Chr. Zangv. •Halleluja* behaalde de eerste prys in de derde afdeeling. Almkerk. Dinsdag j.l. maakte de Jongedochters-Vereen. «Arbeid Adelt* al hier, een uitstapje naar de stad Rotterdam, om aldaar de Diergaarde enz. te bezichtigen. Hoewel het zeer warm was, kan toch met recht gezegd worden, dat de leden dezer Vereeniging dien dag bijzonder genoten hebben. Met de veerboot van 9 van Gorinchem keerden ze allen in de beste orde huiswaarts. Maar niet minder was het j.l. Woens dagmorgen feest voor sommige kinderen van de openbare lagere school alhier. Ze zouden heden, onder geleide van den Heer Joh. de Wit, onderwijzer dier school, een pleizierreisje maken naar 's Hage en om streken. Dat de kleintjes dezen dag zich bijzonder thuis gevoelden aan het strand te Scheveningen, behoeven we zeker niet te melden. Woensdagarend j.l. trad alhier voor de Ned. Herv. Kerk op den beroepen pre dikant Ds. den Hartog te Kethel. Z.Eerw. had naar aanleiding hiervoor zijn tekst woord gekozen Joh. 3:16. Dat Z.Eerw. goedgunstig moge beschikken is de wensch van allen. Bommelerwaard. Treurig ziet het er uit als men de polders doorwandelt. Gras is er niet, water is er niet, en er is ook geen scheiding meer. Het vee loopt, zelfs op wegen, met koppelstokken aan elkaar gebonden, overal rond of er niet wat te vinden is. Maar 't is overal niets en nog eens niets. De handel in hooi gaat langzaam vooruit, de prijzen worden gaandeweg hooger. Door de commissionairs uit den omtrek wordt vot mooi binnenveldsch hooi reeds f 40 per 500 K. G. geboden, doch men verwacht hoogere prijzen, zoodat niet verkocht wordt. Beneden-Langstraat. Naar het vroeg rijpe fruit bestaat goede vraag. Voor Dirkjesperen betaalt men tot 15 ct. per K.G, en voor Suikerperen tot 20 ct. per K.G. Capelle. J.l. Donderdag werd de jaar vergadering van de Chr. Zangvereeniging Hallelujah alhier gehouden in het repetitie lokaal in de Nieuwstraat onder voorzitter schap van den heer M. C. Rijken. De jaarverslagen van den Secretaris en pen ningmeester werden voorgelezen en in orde bevonden. Uit een en ander bleek, dat genoemde vereeniging zich in voortdurenden groei en bloei mag verheugen. Alsnu werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. In de plaats van den heer M. C. Rijken, G. Nieuwenhuyzen, en J. van Beer, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden gekozen de heer W. Slob als voorzitter, mej. Okkers als penningmeesteresse en W. Kerst als algemeen secretaris, terwijl M. van Oversteeg als secretaris herkozen werd. Tevens werd besloten aan den Raad dezer gemeente een adhaesiebetuiging te zenden inzake het door Chr. Besturen bond gezonden adres betreffende tapverbod op Zondagen. A.s. Zondag zal op het voetbal terrein aan de W. v. Gentsvaart alhier de tweede seriewedstrijd, uitgeschreuen door de voetbal vereeniging «Excelsior*, gespeeld worden. Bij loting is bepaald, dat van half twee tot half drie S. V. V. II uit Sprang tegen «Olympia* uit Waspik zal spelen van half drie tot half vier «Neer- landia* uit Kaatsheuvel tegen •D.E.V.O.« uit Waspik, terwijl na afloop hiervan de finale van genoemden seriewedstrijd gespeeld zal worden. Gameren. Beroepen bij de Ger. Kerk te Scherpenzeel, ds. Menken alhier. Genderen. Met het leggen van den Electrischen grondkabel hetgeen eenige dagen heel wat bedrijvigheid heeft teweeg gebracht, is men in deze gemeente thans gereed en wordt voortgewerkt in de richting Aalburg en Wijk. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor zyn in de vorige maand be handeld 45 telegrammen, waarvan 15 verzonden en 30 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 142. Op de Rijkspostspaarbank werden 21 inlagen gedaan tot een bedrag van f 3781,57, terwijl 13 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f 1452,57. Herpt. Bij de gehouden inspectie van wege het Ned. Rundvee-Stamboek werden 2 koeien opgenomen, n.l. één van Mart. de Wilt Pzn. alhier en één van de Wed. Buijs van Grevenbroek te Oudheusden. Drnnen. Met genoegen vernemen wij, dat onze dorpsgenoote, mej. A. Clerkx, is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. te '8 Gravenhage gehouden. Veiling 4 Aug. vm. 11 uur. Roode bessen 7172 cent per K.G. Braam 27 Appels zoete 1|18 zure 3—46 Peren 2|26 Morellen 108 PriJimen 73 Princessen 3747 dubb. 2432 Wagenaars 1923 Snijboonen 50 Pronkboonen 13 Duitsche boonen 2931 Erwten 23 Uien 22 Aardappelen 77J Seldery 24 Rabarber Peen 6J bos Augurken 2958 100 stuks- Savoije kool per Spits 9 Roode 13j—17 Meloenen 80 Komkommers 3i15» Nieawknijk. Zondag jl. hield de postduivenvereeniging G. V. V. een wed vlucht vanuit Libramont, afstand 197 K.M*. De duiven werden vermoedelijk om 7 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif arriveerde1 op haar hok om 9 uur 55 min. 18 sec. De laatste om 10.15. Ondendijk. Dinsdagavond omstreeks halfzes ontstond brand in een schuurtje naast het cafétje van v. A. alhier. De brand die vermoedelijk is ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers, greep, aangewakkerd door een feilen wind, zeer snel om zich heen, zoodat spoedig het geheele schuurtje in brand stond en een tweetal roestvarkens en eenige konijnem verloren gingen. Aan het flinke optredens van de burgers is het te danken, dat de naburige gebouwen gespaard bleven. Met de brandspuit kon eerst weinig bereikt worden, wegens defecte slangen. Voor van H. is deze brand een groote schadepost. Raamsdonksveer. Aan het post kantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werden in Juli ingelegd f 12.738,96 en terugbetaald f9569,23. Onze voormalige dorpsgenoot Mr. J. C. V. Meischke, thans griffier bij het Kantongerecht te Haarlemmermeer, werd benoemd tot Ambtenaar bij de Kanton gerechten te Amsterdam. Gedurende de maand Juli viel hier slechts 31,3 m.M. water, terwijl er 151 m.M. verdampte. Door de Rolbrug passeerden de verloopen maand totaal 1282 zeilschepen en stoombooten, met een gezamenlijke inhoud van 118034. Zondag hield de Kon. erk. Post- duivenver. «De Vredesduif* een wedvlucht van Lebramont met oude en jonge duiven. Zij werden om 7 uur vrijgelaten. Afstand 200 KM. Aankomst eerste duif9-53-25, laatst duif 10-17-11. De prijzen werden door onderstaanden als volgt behaaldj Oude duiven le, 2e en 4e prijs W. van Dongen. 3e K. P. Hommel. 5e en 6e M. Heyblom, Overduif L. Fitters. Jonge duiven le en 4e prijs K. P, Hommei. 2e en 3e Ant. Rombouts, 5e M. Heijblom. Overduif C. Hommel. Sprang. Naar men ons mededeelt is- door mej. A. Adam uit Den Haag, thans alhier in pension, een bedrag van c. a. f240 bijeen gezameld voor de dakloozen. Langs dezen weg betuigen wij onzen dank voor den arbeid die deze dame zich' jl. Zaterdagavond getroost heeft, om genoemd, bedrag bijeen gezameld te krijgen. Sleenwijk. Mej. M. W. v. d. Giezen alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Poederooien. Ds. B. J. van Garderen alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Nieuw- en St. Joostland. Woudrichem, Aardappel veiling 3 Aug- Aangevoerd 60 H.L. Blauwputten f 7.00f 7.60 per H.L, Witte Kralen 6.607.00 Eigenheimers 6.006.40 S

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2