EER OM EER. land van altena .Jitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. o» 4113. Woensdag 17 Augustus1921. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATtodaG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. /n Advertentiën meer 15 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte, worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT en en zeemacht. zijn mannen willen van 'voorbehoud evenwel niets weten. Zij Evenals men bij het beëindigen van den^hben niets te maken met de Britsche ^nd- BritscValera F vezit deze ïy op meer grooteri oorlog algemeen het oog ger^ had op Wilson, de toenmalige Pr^bans van Amerika, evenzeer heeft mjn(]er niet alleen in Engeland, maar 'j «"«>-!* uóyd e houden met den griiz t >eorge. Wat .en .Wnd« «.erkk.acht prerrïf en hoe onmisbaar is eene plaats. Terwij' nij te Parijs vertoefde om het )pper-Silezische vraagstuk op te lossen, vordt zijn tegenwoordigheid weder in Enge- *nd vereischt, naar aanleiding van een ntvarigen schrijven van De Valera, inzake Ie Iersche kwestie. Hij is dan ook naar jonden vertrokken, na vooraf verkregen te ïebben, dat in den Oppersten Raad de iwestie van het Opper-Silezische vraagstuk :al worden behandeld. Deze bepaling zal dijken een nederlaag voor het Kabinet 3riand te zijn. Aldus is de toestand, een gevaarlijke .oestand, die iederen dag een uitbarsting ;en gevolge kan hebben. In dit verband s niet zonder belang dat Lloyd George, voor zijn vertrek uit Parijs, verzekerd heeft iat Engeland, als er versterkingen naar Silezië gestuurd moeten worden, soldaten jenden zal in gelijke verhouding tot dq andere landen. Ook Italië is voornemens dit te doen. Maar wanneer zullen die ver sterkingen gezonden worden Op het oogenblik is de bewaking van Silezië nage noeg geheel aan Fransche troepen overge laten en Briand heeft herhaaldelijk ver klaard dat deze troepen niet sterk genoeg zijn om eventueele Poolsch-Duitsche ge vechten tegen te gaan. Inmiddels begint het met Ierland ver keerd te loopen, en daarmede is de vrede nog in lange niet geteekend. Sinn Fein schijnt orde, rust en een vreedzame toe komst onder veilige bescherming van het Britsche wereldrijk niet met zijn onaf han- kelijkheid te willen koopen. Reuter pu bliceert thans het aanbod van Downing- street en het afwijzend antwoord uit Dublin, dat Lloyd George reden gaf zijn verblijf te Parijs overhaast af te breken. Gelijk reeds bekend werd, heeft Engeland aan Ierland Dominion-home-rule aangebo den, doch met dien verstande, dat de Britsche Marine de zee rondom Ierland zal blijven beheerschen, terwijl Ierland zou moeten bijdragen in de kosten van de JVaar het Fr arisch. 4) De als leen halve cirkel gevormde baai, de hooge muren, stevige vestingwerken, tusschen. de bergen en de zee gelegen, boezemden hem den meesten eerbied in. Toen hij meer en meer tot het middel punt der stad was doorgedrongen waar de woningen onder de wijngaarddranken half verscholen, een bekoorlijk aanzien opleverden, kon hij zich begrijpen, dat de vreemdeling zich tot Cattaro ten zeerste gevoelt aange trokken. Hij gebruikt een sober maar stevig middagmaal, ging daarna slapen en vertrok den volgenden morgen* zoo vroeg mogelijk, nadat hij zich van een paard en eenige wapenen had voorzien. Wie van Cattaro naar Cettinje gaat, sluit zich gewoonlijk aan bij een der tallooze karravanen, die zich op het marktplein heb ben opgesteld. Jean Laurent wenschte echter alleen te gaan, om in zijn overpein zingen niet gestoord te worden hij keerde de forten den rug toe, bereikte het uitge strekte plateau, waar men op de vlakte van Mezoek een ruim uitzicht heeft, ging land- en zeemacht en wenschen geen rechten af te staan aan de Britsche ma rine. Engeland is Engeland en Ierland is Ierland, beide kunnen voor zichzelf zorgen. Indien Engeland het zelfbepalingsrecht van Ierland erkent moet het dit ook onvoor waardelijk doen. De Valera verliest, door deze houding aan te nemen, uit het oog, dat de geo grafische ligging van Engeland en Ierland en de door Ierland langdurig gevoede haat tegen alles wat Engelschman heet, zekere voorzorgsmaatregelen van Londen noodza kelijk maken, terwijl ten overvloede door de Dail Eireann geen rekening gehouden wordt met de gezindheid van Ulster, dat zulk een volstrekte afscheiding niet wenscht en zich liever aansluit bij Engeland. In zijn laatste zitting moest de Opperste Raad, zijn gewoonte getrouw, de onver brekelijke solidariteit der Geallieerden ver kondigen. De dag was dus niet geschikt voor krakeel en zoo kon de Fransche delegatie vrij gemakkelijk haar zin door zetten, toen het onderwerp der sancties aan de orde kwam. Uit het verslag, dat Havas van de zitting geeft, zou men opmaken dat Curzon slechts zeer terloops voor de opheffing der mili- sancties, die hij kostbaar en kwetsend voor het nationaal gevoel der Duitschers noem de, heeft gepleit, maar 't is zeer wel mogelijk, dat het Fransche buraeu het met de objectiviteit niet te nauw neemt en alle licht laat vallen op de rede van Bri and. Klemmende argumenten zal men daarin intusschen tevergeefs zoeken. Het was nog echte oorlogskost, die Briand zijn medeleden opdischte. Hij erkende wel is waar, dat het kabinet-Wirth van goeden wille is en zich ook beijvert om Duitsch- lands verplichtingen na te komen wat zou er echter gebeuren als deze regeering eens viel en werd vervangen door eten reactio naire Natuurlijk weet Briand zeer goed dat zoo iets uiterst onwaarschijnlijk is. Boven dien zou een rechtsche regeering in Duitschland zich evengoed naar den wil der Geallieerden moeten schikken als een linksche de militaire bezetting van enkele steden kan daaraan niets toe- of afdoen. tusschen talrijke heuvelrijen en rotsachtige hoogten door en hield toen halt op de piek, waar de Albanische bergen zichtbaar wor den, aan wier voet de Skadarsco Blaso het blauwe bergwater in haar wijd en uitge strekte bekken opvangt. De zon neigde ten ondergang. Hij stapte af en klopte aan de deur van eene eenvoudige woning. Men deed hem open. Hij vroeg tot den volgenden morgen nachtverblijf. Zijn verzoek werd onmid dellijk ingewilligd en toen men het doel van zijn reis vernam, bereidde men hem een feestelijke ontvangst. Bij het krieken van den dag, maakte Jean Laurent zich gereed te vertrekken, toen hjj boven "het dorp Baïts, naar Mon- tenegrijnschen stijl in een halven ciikel op de rotser. gebouwd, eenige reusachtige wolkgevaarten zag aandrijven. In deze streken kunnen de stormen allerhevigst woeden. Den ganschen dag heerschte er een onheilspellende duisternis. Jean Laurent, wien het lange wachten moede werd, be sloot tegen het vallen van den avond heen te gaan. Men trachtte hem van zijn plan af te houden. «Neem u in acht®, zeide men tot hem «de donder spaart niemand. Als hij niet gromt, voert hij iets kwaads in zijn schilde. «Voordat de bom losbarste, gaf hij ten antwoord, terwijl hij zich in den zadel zette «ben ik aan het einde van mijn reise. De ekonomische sanctiesde tolgrens der Geallieerden in het Rijnland, zal medio September worden afgeschaft. Het werd tijd ook, want deze dwangmaatregel was voor alle partijen een strop. De Entente had er veel last mee en de kosten gingen het gewin te boven, vooral omdat Duitsch land aan zijn tolgrens niet scheutig was met consenten voor de massa weelde-arti- kelen die Frankrijk wilde uitvoeren. De opheffing van de tusschengrens is nu af hankelijk gesteld van twee voorwaarden dat Duitschland op 31 dezer het eerste milliard geheel heeft betaald, en dat het een Entente-commissie vergunt, toezicht te oefenen op de verleening van invoer-con senten. De eerste voorwaarde moge billijk zijn, de tweede is het zeker niet. Ze is een nieuwe inbreuk op Duitschlands rechten. Toch zal Berlijn ze wel aanvaarden, ten einde de groote nadeelen van de tusschen- tolgrens, die het handelsverkeer tusschen het bezette en het onbezette gebied met 60 pet. had doen dalen, te ontgaan. Van de verdere besluiten van Zaterdag stippen we nog aan, dat de geallieerde commissies van toezicht zijn gehandhaafd. Ze zullen echter geleidelijk worden inge krompen. De sterkte van de bezettings troepen blijft onveranderd, maar de kosten der eenheid zullen zoo mogelijk worden verlaagd. Een commissie zal over die mogelijkheid haar licht laten schijnen. Met betrekking tot den hongersnood in Rusland, komen berichten in die gewagen van een onbeschrijflijke anarchie, welke elke hulpactie ten zeerste bemoeilijkt. Dik wijls worden treinen met levensmiddelen geplunderd en de sowjet-ambtenaren ge dwongen treinen die voor verder gelegen gebieden bestemd zijn, aan te houden. Daarbij komt nog dat het spoorwegmate- rieel steeds meer in verval geraakt en dat de spoorstaven, die in jaren niet zijn nage zien, de goederentreinen niet meer kunnen dragen, zoodat dagelijks ontsporingen voor komen. Een stelselmatige hulpactie lijkt haast ondoenlijk, zoodat een hopelooze war boel te duchten is. BUITENLAND. 0e slaapziekte in Zweden. Van de slaapziekte, die dit jaar in bij zonder sterke mate in Zweden is opge treden, zijn voigens de officieele opgaven van het Zweedsche ministerie van Openbare bij. «De hemel sta u «Dank je«. Hij reed nu naar het dorp Baïts. De nacht was aangebroken. Toen hij zich voor de kerk van Vlocha bevond, begon het te stortregenen. Hij reed door mais- velden, op een weg aan weerszijden begrend door vruchtboomzn. Plotseling kwam et- een hevige slag. «Voor den duivel!® mompelde de ruiter, terwijl het paard begon te steigeren, «ze hebben het goed geraden. «Vooruitriep hij, terwijl hij het dier krachtig de sporen gaf. Het beest zette zich op zijn achterpooten en wierp zijn berijder op den grond. Toen verdween het in de duisternis. Jean Laurent bleef een vol uur onbe wegelijk op den grond liggen. Toen hij weder tot zichzelve kwam gevoelde hij een hevige pijn in de beenen. Hij bracht er de hand aan. Hij was ernstig gekneusd. Hij trachtte zich op te heffen, maar kwam tot de ervaring dat zulks onmogelijk was. Een mijl afstand scheidde hem van Cettinje. Hij wendde een nieuwe poging aan, om zich op te heffen, doch tevergeefs. Op het zelfde oogenblik hoorde hij eenige stemmen in de duisternis. Jean zag duidelijk een troepje mannen met een Servische vlag en riep om hulp. De chef van het troepje scheidde zich van de overigen en naderde hem. Toen hij den gewonde in het oog kreeg, riep hij een paar mannen, die den reiziger zoo Gezondheid in het eerste half jaar 1475 gevallen voorgekomen, voornamelijk op het platteland. Overstroomingen. Iri Wales (Engeland) is de omkeer in den weerstoestand al heel ras gekomen. Enkele dagen geleden zuchtte men daar over de droogte, thans wordt gemeld, dat het land geteisterd wordt door overstroo mingen. Er staat heel wat weiland en akkerland onder water. In de buurt van Dolgelly zijn tal van dorpjes onder geloopen. De bewoners zijn er verhuisd naar de bovenverdieping. Een Ilunipler-vliegtuig verongelukt. De drie inzettenden gedood. Tijdens het hevige onweder en den daarmee gepaard gaanden storm is een vliegtuig van de Rumplerwerke te Augs burg, dat van Leipzig over München naar Augsburg zou vliegen, in de buurt van Freissig neergestort. Het werd geheel verbrijzeld. De inzittenden, de bestuurder Emmerich uit Saarbrüchen en een echtpaar uit Leipzig werden gedood. Hevige brand te Uuebec. Door den brand in Quebec zijn 790 personen dakloos gemaakt. De schade be draagt een millioen dollar. o Het antwoord van de Valera. In zijn antwoord, dd. 10 Augustus, zegt de Valera, dat het Sinn Fein-parlement de voorstellen niet kon aannemen en het Iersche volk ze niet zou aanvaarden, omdat zij tegenstrijdig wareri. De voorstellen er kennen Ierlands recht van zelfbestemming, doch besnoeien dit beginsel door de bijge voegde bepalingen, welke een ontoelaatbare inmenging in Ierlands aangelegenheden inhouden. Het antwoord herhaalt, dat Ierlands recht, om voor zichzelf tot een keuze te komen, als vaststaand moet worden aan vaard. Ierland wil evenals de kleine staten van Europa, zijn onafhankelijkheid op den grondslag zijner rnoreele rechten baseeren. Slaking van spoorwegarbeiders in Frankfort. Tegen den zin hunner vakvereenigingen zijn de arbeiders van de spoorweg werk plaats te Kassei in staking gegaan. De beweging dreigt zich uit te breiden en is voorzichtig mogelijk optilden en, na hem op een muilezel gelegd te hebben, hem medevoerden naar Cettinje. Ternauwernood gevoelde Jean Laurent zich op het beest geladen of de hevigste pijnen begonnen zich te openbaren. Van uitputting viel hij weldra in een diepen slaap. Bij zijn ontwaken lag hij in een weel derig gemeubileerde zaal. Een vrouw, die met zijn oppassing belast scheen, zat naast hem. «Waar ben ik vroeg de lijder. «Bij den graaf Poloscaï. «Te Rièka «Neen te Cettinje.® «Hoe kom ik hier «Onze soldaten hebben u hier gebracht. Men is eerst met u naar het hospitaal gegaan. Daar was geen plaats meer. Zoo even is de gravin hier geweest, terugge keerd van den ambulancedienst, die onder haat toezicht wordt uitgeoefend. Zij heeft de mannen ondervraagd. Aan haar hebt gij het te danken, dat ge u in dit paleis bevindt®. «God zegene de goede vrouw«. «Lijdt gij pijn «Verschrikkelijk.® «Zoodra de dag aanbreekt zal er een dokter komen. Tracht nu een weinig te slapen. Ge hebt aan rust groote behoefte. Den volgenden morgen verscheen een geneesheer. Hij onderzocht den gewonde constateerde dat er een kleine verrekking had plaats gehad, maar schreef niettemin een kenmerkend voorbeeld van den ge spannen toestand, die ten gevolge van de duurte is ontstaan. Sooorvregstaking in Oostenrijk I De hoofdcommissie van den nationalen raad heeft de kwestie van de eischen der spoorweglieden behandeld. Na een lange beraadslaging heeft zij het ontwerp strek kend tot het voldoen aan de eischen der spoorweglieden van de hand gewezen. Men denkt, dat een spoorwegstaking hierdoor onvermijdelijk geworden is. o Het voorstel van de Yalera. De «Daily Mail® weet mede te deelen dat de Valera in antwoord op de regee- ringsvoorstellen tot een Ierschen vrede van zijn kant zal voorstellen om de meer dan 6000 Iersche politieke gevangenen vrij te laten. o Een geschenk. De arbeiders van de Vulkaanwerf te Stettin hebben besloten twee Zondagen of gedurende een aantal werkdagen twee extra-uren te werken om een locomotief te bouwen, welke naar Sowjet-Rusland zal worden gestuurd. Een jeugdig misdadiger. Te Bielefeld heeft een 46jarige jongen, die bij een koopman in de leer was, terechtgestaan, omdat hij de 42jarige' dochter van zijn patroon had vermoord en daarna, ten einde ontdekking te voorkomen, diens huis in brand had gestoken. Boven dien had hij zich herhaaldelijk aan diefstal schuldig gemaakt. In verband met de jeugd van den dader is hij veroordeeld tot 42 jaar gevangenisstraf. Gevaarlek gezelschap. Uit Engeland wordt bericht de vermiste bioscoop actrice, juffr. Turner, is terecht. Men had haar gebonden en haar, door een zakdoek in den mond te stoppen, belet om te roepen. De plaats waar zij werd aangetroffen was een steegje in de buurt van Hampstead Heath, vlak bij een hoofd verkeersweg. Het blijkt, dat zij met een heer, dien zij pas te voren had le ren kennen, was uitgegaan om een nieuwe woning te zoeken. Da man zeide dat hij haar van dienst kon wezen omdat hij goed bekend was met een makelaarsfirma in huizen. Op een eenzame plaats viel de man plotseling op haar aan, bond haar, den patient een volle maand rust en kalmte voor. Jean Laurent maakte een ongeduldig gebaar. Hoe kon hij rusten, nu de strijd in vollen gang was. Men wenkte hem dat hij zich kalm zou houden. Hij legde het hoofd vermoeid op de kus sens en sliep in. Toen de zon hare middaghoogte had bereikt, opende hij de oogen. Nog altijd zag hij de vrouwelijke gestalte aan zijne sponde zitten. Zij had geen oog van hem afgewend en bij het minste en geringste, dat hij zich bewoog, stond zij onmiddellijk op, om hem te vragen, of hij ook iets noodig had. Tot bedaren gekomen, zou Jean Laurant juist tot verpleegster eenige vragen richten, toen hij een jonge vrouw in haar nationaal costuum de zaal zal binnentreden. De ernst lag op haar gelaat en peinzend keek zij voor zich uit. Zachtkens voorwandelend, was zij de de legerstede van den Franschman genaderd, bleef plotseling stilstaan en sprak op half- fluisterenden toon, terwijl een zoet glim lachje haar om den mond speelde. «Rust, is het beste geneesmiddel voor gewonden, niet waar?® Jean Laurent ontroerde en zag de jonge vrouw voor eene verschijning aan. Wordt vervolgd.) 8flrfi8tisiiiïaiillsiiii8iiei,-''lie,|'i^EL8iisstiiiatg«ii! erwaarö

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1