Bij dit nr. behoort een biivaeosel. SENORIO de 10 cents sigaar, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4114 Zaterdag 20 Augustus1921, Rook ons SUCCESMERK, Hinfhamerstnim^^n! I FEUILLETON. ukaatit IÊ UIMiVWs fteereii- en tiorinclieii). samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. MAGAZIJ1 ft] Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. :I9 s» Tel int. i Mg" buitenlandsch overzicht Met Ierland is nog altijd de zaak niet in het reine. In eene Dinsdag l.l. door De Valera gehouden rede kwam een uitlating voor, waarin hij zich opnieuw voor de vol ledige Iersche onafhankelijkheid verklaarde. De bladen gelooven echter, dat de ver klaring niet ten volle de overtuiging schonk van een volledige verwerping van de Brit- sche aanbieding van de volledige positie van een dominion aan Ierland. De correspondent van de Daily News schrijfteen groot deel van de meer ver antwoordelijke lieden waren verstomd, maar merkt de correspondent op het is niet de gisteren gehouden rede, doch het schriftelijke antwoord van het Sinn Fein-parlement, dat het beslissende document in de onderhandelingen zal blijken te wezen. Naar beweert wordt zullen de bewoor dingen van dat antwoord pas na een lang durig debat worden vastgesteld, dat het nog wel tien of veertien dagen zal dureri vóór het antwoord naar Londen wordt gestuurd. Intusschen uit zich de openbare meening in Canada en Australië krachtig vóór aan vaarding door Sinn Fein van de aanbieding, die door Smuts als «Ierland's unieke kans# was gekenschetst. De Engelsche bladen zijn intusschen nog niet bereid De Yelera's rede van het hoogste belang te achten. Zij handhaven integendeel bet geloof dat de Dail Eireann de Engelsche voorstellen niet verwerpen zal, doch wellicht tegenvoorstellen zal doen. De geheele Engelsche pers erkent echter dat van toegeven aan het republikeinsch ideaal der Ieren geen sprake kan zijn. De opvatting van de pers van De Valera's rede is gebaseerd op den emotioneelen aard van den spreker die hem tot improvisatie brengt, waarin hij zijn gedachten van 't oogenblik uitspreekt, zonder het effect dat zijn woorden moeten maken te voelen. Ook in officieele kringen beschouwt men de rede niet als een gevaar voor de voor uitzichten op verdere onderhandelingen. Het Opper-Siiezische vraagstuk is door Lloyd George in het Lagerhuis besprokeh, waarbij de veronderstelling wordt gemaakt dat de Yolkenbondsraad het zal verwijzen naar een commissie van juristen of scheids mannen, wier advies bindend zal zijn voor den Oppersten Raad. Hij legde er nog maals den nadruk op dat het adviseerend college bij haar onderzoek volkomen vrij zal zijn en niet gebonden aan eenig voor stel of tegenvoorstel der geallieerden. De Opperste Raad is dus niet voornemens eenige leidraad te geven, welke omstandig heid de aan den Volkenbondsraad opge dragen taak aanmerkelijk verzwaart. Uit Parijs wordt inmiddels medegedeeld dattoen de conferentie aldaar bijeenkwam het spel van Frankrijk reeds als verloren kon worden beschouwd. De beruchte nota's over het zenden van versterking naar Opper Sillezië hadden het pleit beslecht. EER OM EER. JVaar het Fr arisch. 5) Nog nimmer had hij zulk eene volmaakte schoonheid aanschouwd, nog nimmer had hy een stem vernomen, zóó lieflijk klinkend en welluidend. De verpleegster nam den schijn aan, alsof zij het dek van den patient wilde goed leggen en sprak halfluid «Dat is de gravin Helène Poloscaï.« Jean Laurent vergat het verbod, om stil te liggen. Hij hief zich half op enzeide: «Mevrouw, heb hartelijk dank voor de barmhartigheid mij bewezen !c «Ik heb voor u gedaan, jongman, wat ik verplicht ben voor iederen soldaat te doen. Gij hebt recht op mijne welwillendheid, gij zijt vreemdeling en vrijwilliger.# «Ik ben Franschman.c «Dat hebben mij de soldaten gezegd, die u droegen, toen ik u zag. Hebt gij den geneesheer al bij u gehad «Hij was zooeven hier. Hij heeft mij een lange maand rust voor geschreven.# «Ge blijft gedurende een maand onze gast.# «Maar hij kan zich vergissen,# merkte Jean Laurent lachend op, terwijl hij zich recht overeind zette. «Ik kan geen rustig leven hier leiden, terwijl de anderen in den strijd gewikkeld zijn.# «Geduld,viel de gravin Heléne hem in de rede, «ge zult altijd nog wel tijd hebben om uw geweer te gebruiken. Ik geloof, dat de oorlog van zeer langen duur zal zjjn.# «Heeft u dan versche berichten ontvan gen «Ik hoor ze niet dan met groote moeite. Maar de graaf heeft ze ontvangen en daar hij er heel lastig toe te bewegen is, ze mij te openbaren, geloof ik, dat de worstel strijd bizonder heftig wordt gevoerd. Ze zijn hier allen vast besloten voor het vader land te sterven. Overal heerscht een 'op gewekte geest van vaderlandsliefde en vrijheidMaar duidt het mij niet ten kwade, dat ik niet u nu reeds een omstandig verhaal doe. Dat kan u slechts onaange naam in de ooren klinken, nu gij gedoemd zijt uw rust te houden. Wanneer gij ge heel hersteld zijt, zullen wij over die zaak uitvoeriger spreken. Tot ziens dan,zeide zij hoogst vriendelijk, «bedenk dat ge, om spoedig te herstellen, kalm moet zijn en blijven.# De gravin ging heen. Ze had op Jean Laurent een overweldigenden indruk ge maakt. Er gingen tal van dagen voorbij. De verpleegster hield haar patient voortdurend gezelschap en verliet haar post niet, dan in de strikste noodzakelijkheid. Driemaal per dag bracht de gravin haar gast een bezoek, vroeg naar zyn gezondheid en of De Fraoschen hadden door hun kras optre den den boog te strak gespannen. Het koord was gebarsten, en zij waren weerloos. Ook overigens waren de omstandigheden gunstig voor Engeland. Het gevaar, dat voor zijn bezetting van Konstantinopel dreigde van Kemalistische en bolsjewieksche zijde, was voorloopig geweken. Dat maakte de Britten onafhankelijk van Fransche hulp. De Iersche kwestie scheen er goed bij te staan. Londen kon zich een oogenblik vrij onbekommerd wijden aan zijn geschillen met Frankrijk. Zijn antwoord op de Fransche nota moet van buitensporige duidelijkheid r-'jn geweest. Wilden de Franschen met alle geweld een breuk, vooruit dan maar Parijs had slechts de keus tusschen klein bijgeven of het conflict Het heeft de minst decoratieve, maar meest verstandige houding aangenomen. De Polen kregen te verstaan dat het oogenblik te ongunstig was voor Frankrijk, om zich voor zijn vrienden in gevaren te begeven. Daarover schijnt men het in Fransche politieke kringen vrij alge meen eens te zijn geweest. Min of meer met knarsen der tanden hebben allen zich geschikt. De politiek van Briand, die op verzoening gericht was, had gezegevierd. De houding van de Fransche pers scheen dit laatste te bevestigen. Het consigne was uitgegeven, Lloyd George en Engeland goed te behandelen, en ziet, deze wensch vond vrijwel overal gehoor. Voor ons vreemdelingen was het een merkwaardig schouwspel, deze liefderijkheid tegenover den meest gehaten vriend, dien men bezat. Lloyd George moet er wel eens van ge sproken hebben, niet meer naar Parijs te willen komen, omdat hij er te slecht dooi de pers werd behandeld. Daarover heeft hij nu, zelfs nadat hij de Fransche politiek nog een robusten kaakslag had toegebracht, in het minst geen klagen gehad. De opstand in Marokko is nog steeds in volle werking er worden Spaansche successen gemeld. Een bericht uit Melilla meldt dat op den heuvel Sidi Amaran een stelling is ingericht welke het schiereiland Tres For ces beheerscht en een uitmuntenden steun biedt voor den eventueelen opmarsch. Tegen de Beni Boeg Affer is een operatie uitge voerd doorheen sterke colonne, samenge steld uit alle wapenen. De numeriek zeer sterke vijand bood heftigen tegenstand, doch werd met zware verliezen teruggeslagen. De Spanjaarden maakten talrijke gevangenen. hij aan iets behoefte had, om daarna, wanneer zij hem op de hoogte der zaken had gebracht, zich naar hare vertrekken te begeven. Jean Laurent, met bewondering over de heerlijke verschijning vervuld, oogde haar na en betreurde steeds haar heengaan. Gedurende het gesprek, dat hij Let de gravin in de eerste dag van zijn verblijf te Cettinje had gehouden, was hij ten zeerste getroffen door het hartstochtelijke, door den gloed der overtuiging, die hkre woorden kenmerkten, als zij over het va derland sprak en door het sombere, droef geestige, dat uit heur donkere oogen hem tegenstraaide, wanneer de graaf werd aan gehaald of zijn naam genoemd. Jean Laurent was op een leeftijd, die voor het bouwen van luchtkasteelen het gunstigst is en zonder dat hij zichzelven rekenschap kon geven van de redenen, die hem er toe leidden verschillende gevolg trekkingen te maken, had zich de over tuiging by hem gevestigd, dat de schoone vrouw zich zeer" ongelukkig moest gevoelen en hem bizonder genegen was. Om meer helderheid te verkrijgen, be sloot hij zijn verpleegster, die bij de gravin in dienst was, te ondervragen. «De gravin, begon Laurent op zekeren dag. «gloeit van vaderlandsliefde, nietwaar »Ja,« gaf de vrouw ten antwoord, «zij heeft haar vaderland lief, zooals wij allen het liefhebben, dat wil zeggen, zij stelt voor het vaderland haar leven veil. Wan Te Madrid werd na afloop van een ge houden Kabinetsraad de pers een officieel communiqué verstrekt, waarin werd gezegd, dat de eerste beraadslagingen van het nieuwe kabinet betrekking hadden op de kwesties, betreffende Spaansch-Marokko, welks kunstgebied te alle tijde een waar borg is voor den invloed en de veiligheid van Spanje. Daarom moest het verzet worden verbroken en de aangevangen ope raties in het Nieiilla-gebied worden voort gezet. De regeering zal het parlement zoo spoe dig mogelijk verzoeken, zich over deze kwestie uit te spreken. De Cortes (Kamers) zullen in September door de nieuwe re geering worden bijeengeroepen. De opstandelingen zijn tergelykertijd ook roerig. Onder leiding van Abdat Krim zijn 10.000 Ref-Kabylen naar Melilla opgerukt. Het lijkt er niet naar, dat de rust in Marakko spoedig zal zijn wedergekeerd. In Rusland komt nog geen verbetering. De «Daily Mail« bevat telegrammen van correspondenten in Polen en te Berlijn over den toestand, waaruit blijkt hoezeer het besluit van den Oppersten Raad ge rechtvaardigd is om te blijven aandringen op buitenlandsche controle bij het verleenen van internationale hulp aan het noodlijdend Rusland. De Bolsjewiki hebben, met de meest cynische onverschilligheid voor het lot van de millioerien die v lgens mededeeling van Lenin ellendig te gronde moeten gaan, die voorwaarde van de hand gewezen. Ze willen geen controle en daarop blijft het nu hokken. De Britsche vertegenwoordigers hebben daarom voorgesteld de internationale werk zaamheid voorloopig te beperken tot de be strijding van de pest-, typhus- en cholera- epidemieën die in Ruslar.d woeden en te zorgen dat die ziekten zich niet over Europa verspreiden. Volgens berichten van correspondenten die Rusland goed kennen, passen Lenin en zijn geestverwanten nog altijd hun bar- baarsche methoden toe om hun gezag te handhaven en het gevaar bestaat onge twijfeld, dat het voedsel dat met de beste bedoelingen uit Europa naar Rusland zou gezonden worden om de hulpelooze, uitge putte hongerende Russische bevolking van den dood te redden, alleen maar door de Bolsjewiki ten eigen bate zou worden ge bruikt, om zich zelf te redden van onver- neer de strijd op z'n hevigst is, zult gij zien, hoe onze vrouwen in groote getale naar de grenzen zullen trekken en een dap perheid aan den dag leggen, die den moed der mannen overtreft. Mijn moeder werd in 1859 in het gevecht van Ledenitza gedood. Zij streed met het geweer in de hand aan de zijde van mijn beide broedrrs, die haar in den dood gevolgd zijn. Wij allen beweenen haar dood. De gravin is een Montenegrijosche, zij is van het zuiver Montenegrijnsche ras, ziedaar de zaak.# «En de graaf Poloscaï is van Oosten- rijksche afkomst «Ja, helaas,# zuchtte de verpleegster, terwijl haar stem iets dof sombers had, «de graaf s Oostenrijker van geboorte I# «Waarom is de gravin niet met een Montenegrijner in het huwelijk getreden Was het noodzakelyk, dat zij zich met een buitenlander vereenigde «Als u die vraag tot de gravin zelve richtte, zou zij u daarop geen antwoord, kunnen geven.# «Zou de graaf mij niet een bezoek brengen «Hij heeft altijd drukke bezigheden. Men ziet hem weinig in het openbaar en byna nooit met de gravin. «Zou het wel een gelukkig huwelijk zijn «Dat weet ik niet. Over dergelijke zaken valt moeielijk een oordeel te vellen.# «Maar de gravin dan «Hoe bedoelt u uirierkleeriinga mijdelijke gevolgen van hun misdadige en krankzinnige politiek. Om hiertegen te waken en te zorgen dat de voor de bevolking bestemde voedsel voorraden niet enkel maar naar het roode- Sovjet-leger gaan, heeft de Opperste Raad volhard bij zijn eisch tot buitenlandsche controle op de hulpverleening, maar Tsjit- sjerin heeft geweigerd de internationale hulp-commissie in de geteisterde streken eenige controle bevoegdheid te geven, buitenland. Werkloosheid in Amerika. Volgens raming zijn er in de Vereenigde Staten 3.735.000 werkloozen. In zijn ver slag aan den Senaat zeide de staatssecre taris van arbeid, Davis, dat de manufac- tuurfabrieken, de machine-industrie en de bouwvakken do hoogste percentages van werkloosheid aanwezen, n.l. volgens schat ting 3.900.000. Kosten van levensonderhoud in Engeland. De gemiddelde kosten voor levensonder houd in Groot-Brittannië waren op 2 Aug. 3 pet. hooger dan op 1 Juli en 122 pet. boven die van Juli 1914. De verhooging in prijs van boter, melk en eieren is te wijten aan de droogte, en zijn vooral met andere verhoogingen van het seizoen schuld aan de 3 pet. Het gemiddelde cijfer zou zeker nog hooger geweest zijn, indien de pryzen van vleesch en kleeding niet ge vallen waren. «Aan haar droefgeestig gelaat zou men haast zeggen, dat zij zich niet erg geluk kig gevoelt «Wie weet Jean Laurent hield op met vragen, om dat hij begon te begrijpen, dat de vrouw toch niets zou loslaten. Er ging een week voorbij. De gravin bracht Laurent geregeld driemaal per dag een bezoek en in het onderhoud, dat dan plaats had, werd er menige vraag gedaan, waarop geen antwoord volgde. Was de patient in de eerste dagen van zijn verblijf in het paleis van den graaf met dankbaar heid en bewondering vervuld jegens de vrouw, die hem zoo liefderlijk deed ver plegen, na een paar weken welde er iets in zijn hart op, dat naar liefde zweemde. Aan dezen hartstocht, dat gevoelde Jean Taurent zeer goed, moest 4ijdig paal en perk gesteld worden. Het speet hem, dat hij zich in deze omstandigheden bevond, wel wetende, dat de vurige genegenheid, die hij plotseling voor de gravin had op gevat, tot geen resultaten zou leiden. Eindelijk gaf de geneesheer hem verlof het bed te verlaten. «Ge zijt thans geheel hersteld, jonkman,# sprak de dokter, hem de hand reikende, «en met uw beterschap wensch ik u van harte geluk, maar uwe krachten hebt ge nog niet teruggekregen. NIEUWSBLAD nrkit Und vu Hoisóëü ei Altena, U Laigstraat gi u Bosnuiglerwaaril Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1