Fa. ALPH. HUPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. BERICHT. De opgezwollen vinger Vughterstraat 19. 's-BOSCH. C. DE KEMP, ^TTTTTtrTTTtTTTTTTTTTTnïi gouden en zilveren TELEFOON T-1Ö. Dat de nijverheid herleeft, blijkt uit het feit, dat het aantal werkloozen is vermin derd met 390.000. Bovendien waren er veel minder arbeiders, die voor korten tyd werkten en die werkloozen-toelagen ont vingen. o Spoorwegstaking geëindigd. Kassei, 47 Aug. Om de spoorwegsta king bij te leggen zijn onderhandelingen gevoerd tusschen de spoordirectie en de vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties en bedrijfsraden. Men is het er over eens geworden, dat hedenmorgen vroeg het werk overal zou worden hervat. Eischen der Duitsche ambtenaren. De negen geformuleerde eischen, die de Duitsche ambtenaren in zake de duurte aan de Duitsche regeering denken voor te leg gen, en die o.m. een gelijken toeslag van 5000 Mark voor alle ambtenaren verlan gen, zijn door de bondscommissie van den Duitschen ambtenarenbond aangenomen. Verkiezing van gedelegeerden der mijnwerkers. Berlijn. Volgens berichten uit Hamburg heeft de verkiezing der gedelegeerden voorde conferentie van mijnwerkers, een volledige overwinning gebracht, voor de Amsterdam- sche richting. Deze zal zes gedelegeerden zenden en de richting Moskou geen enkele. o Engeland. De Valera aanvaardt de voorwaarden niet. In het «Dail Eireann« verklaarde De Valera «Wij kunnen en willen de Britsche voorwaarden niet aannemen.® De Vesuvius. Sinds eenige dagen is de Vesuvius licht aan het werken. BINNENLAND. Bezuiniging by financiën. Het volgende, ons door een lezer toe gezonden, stukje bevelen wy ter kennis neming aan voor den nieuwen Minister van Financiën »Uw bezuinigingscanpagne heeft aller sympathie en het is gewenscht waar hy die tegen komt. Daarom het volgende staaltje «Vrijdag reed ik met een auto van Roermond naar Maastricht. Bij de viaduct te Sittard werd ik opgehouden door 3, zegge drie, heeren, waarvan één een Ne- derlandsche vlag met beide handen uitge spreid houdt en zich midden op den weg plaatst. Eén der andere heeren vraagt, na te hebben medegedeeld dat ik met Nederlandsche douane-beambten te doen heb, naar het national teitsbewijs van den wagen. Ik toon dit bewijs en waag het tevens te vragen, wat de gevolgen geweest zouden zijn, als ik het nu eens niet bij mij gehad had. Het antwoord luidde «Niets, want u behoeft het niet bij u te hebben, maar er is nu eenmaal een contróle voorgeschreven.» »Een controle van iets dat niet verplicht is Drie heeren ad zooveel gulden per dag, misschien wel op 100 verschillende wegen in ons land. Wie begrijpt er iets van, of is het soms ten bate van één der goedkoope en nuttelooze statistiekjes van het beruchte centraal bureau voor de sta tistiek N. Rott. Ct. o Holen van Spitsbergen. In den Nieuwen Waterweg is binnen gekomen het stoomschip «Terschelling® met een lading kolen van Spitsbergen, uit de mijnen der Nederlandsche Spitsbergen- Compagnie. Deze lading is aangevoerd voor rekening van de Vereenigde Kolenmaatschappijen, en de kolen zijn bestemd voor bunkerdoel einden en wel voor den Rotterdamsche Lloyd en de Holland-Amerika-lijn. Dit is de eerste lading kolen van Spits bergen, welke in Nederland wordt aange voerd. Ons land ligt voor den aanvoer van kolen van Spitsbergen minder geschikt dan Scandinavië, IJsland en de Oostzeelanden. Het is daarom wel opmerkelijk, dat men, niettegenstaande de hooge zeevracht, nog op de Nederlandsche markt tegen Engei- sche en Duitsche kolen met Spitsberger kolen schijnt te kunnen concurreeren. Op de reis van Spitsbergen naar Rot terdam werden uitsluitend Spitsberger kolen gestookt. De kolen voldeden uitnemend, en de reis duurde niet langer dan 8 dagen en 4 uren. Doteriyk postcenductenr. Sedert geruimen tijd werden brieven met geldswaarde gestolen uit postwagens van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschap pij. Een brief met zilverbons, waarvan nummers en serieletters bekend waren, werd nu te Spijkenisse gepost en bij aan komst te Rotterdam bleek de brief ver dwenen te zijn. De zilverbons werden teruggevonden in de portemonnaie van den dienstdoenden postconducteur. Deze be kende, in verhoor genomen den brief ge opend te hebben het geld er uit gehaald en brief en envelop verbrand te hebben. Op het hoofdbureau van politie verklaarde hij nog, reeds maanden lang zich aan soortgelijke misdrijven te hebben schuldig gemaakt en nog denzelfde morgen een brief uit Goeree afkomstig te hebben weg gemaakt, na zich eenige daarin geborgen ziverbons te hebben toegeeigerid. De ontrouwe postconducteur is overge bracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. o Verlengde arbeidstijd. De N. V. Ver. Ned. Chamottefabrieken heeft van den minister van arbeid mach tiging gekregen, tot 31 December in haar fabrieken te Geldermalsen en Schiedam 50 uur per week te doen werken. De arbeiders hebben, na langdurige onderhan delingen, het voorstel van de directie, om een loonsverlaging van 10 pet. te aan vaarden, aangenomen, zoodat in de werk week van 50 uur eenzelfde loon zal ver dient worden als tot nu toe in de 45 -urige werkweek. De staking in het hotel- en restaurantbedryf De hotelhouders te Rotterdam hebben besloten de ontslagen kellners niet meer terug te nemen. Horceaf te Amsterdam besloot de leden vrij te laten of zij de stakers willen terug nemen. Hun plaatsvervangers zullen in ieder geval gehandhaafd worden. o Brand te Gorinchem. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is het huis van A. Steik te Spijk bij Gorinchem geheel afgebrand. De vlammen tastten het belendende groote perceel, be woond en in eigendom van den heer W. van Steenis, aan, waarin het postkantoor is gevestigt. Dit pand brandde ook tot den grond toe af. De bewoners wijten zich in allerijl te redden en konden alleen de ryks-geldtrommel en eenige kleeding- stukken uit het brand' nde huis medenemen. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is verzekerd, doch zeer laag. Ondergeieekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren en repareeren van alle voorkomende werken, benevens Horloges. Reparatie- en Graveer- inrichting aan huis. Achtend, Waterpoort 133, HEUSDEN. PLAATSELIJK NIEUWS Heusden De geharnaste ridders en de schildknapen, die een korten tijd hun wachtposten op het stadhuis hadden ver laten, zijn thans teruggekeerd en verlootten zich, geheel in nieuwe pakjes gestoken, weder bij elk geheel en elk half uur op hun aangewezen terrein. De heer J. A. Boeren, Achitect, die ze allen in frissche toiletten gestoken heeft, heeft als deceratie-schilder alle eer van zijn werk. Almkerk. De loting voor de Militie lichting 1922 zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag 29 Sept. a. s. ten Gemeentehuize alhier des nam. 1,30 uur. Den Heer P. A. Vos te Nieuwen- dijk (gemeente Almkerk) is met ingang van 5 September a.s. als Aspirant Machi nist geplaatst op de Aspiranten School der Kon. Marine te Dordrecht. Capelle Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Kerst, thans onderwijzer te Delft, heeft dezer dagen met gunstig ge volg het examen in de Duitsche taal M. O. A. afgelegd. Aan C. P. Treffers alhier is bij miriistërieele beschikking een houwpremie van f 4200.toegekend voor den bouw van 4 woningen. Drongelen. Vergadering van den Ge meenteraad op Zaterdag, den 20 Augustus 1921, des namiddags, ten 4 uur (zomertijd). Ie Ingekomen stukken. 2e Hypotheek op gemeente-eigendom men. 3e Brief van Ged. Staten betreffende vereeniging van gemeenten. 4e Aanbieding gemeente-Rekening 1920. 5e Goedkeuring Rekening, Burgerl. Armbest. 1920. 's Gravemoer. Deze week is alhier eene lezing gehouden in het belang van den vrijwilligen landstorm, met het gevolg, dat zich daartoe eenige hebben opgegeven. Voor de ter veiling aangevoerde snijboonen uit deze gemeente werd depe week tot 67 cent per K.G. gemaakt. Nieuwendijk, A s. Zondag hoopt irj de Ger. Kerk alhier op te treden ds. Tholen van Leerdam. Raamsdonksveer. De graanoogst is bijna afgeloopen, nog een weinig haver en alles is binnen. De tarwe is zeer goed ook de haver laat niets te wenschen over. De aardappelen zullen klein van stuk en weinig knollen, zeer zeker tegenvallen. Als een bizonderheid kan medegedeeld worden dat bij den landbouwer Achterberg een appelboom die voor de tweede maal dit jaar in bloei staat. De handel in hooi is vlug de prijzen voor nieuw hooi loopen tot f 50, die van oud hooi tot f 44 per 500 K.G. Tot veler vreugde heeft Ds D. J. v. d. Graaff ook voor de beroeping naar Barneveld bedankt. Sprang. A.s. Dinsdag hoopt de Chr. Knapenvereen. »Samuë!« alhier een pleizier- reisje naar Rotterdam te maken. De heen reis zal per SS. Thor terwijl de terugreis per trein zal ondernomen worden. Sleeawijk. Ds. B. J. van Garderen heeft het beroep van de Ned. Herv. Gem. te Nieuw- en St. Joosland aangenomen. Veen. De tarwe, met het afsnijden, waarvan reeds een begin gemaakt is, valt nog al mee. De aren zijn goed gevuld, mooi droog en het stroo ervan is flink van lengte. Waalwijk. Op de keuring vanwege de Prov. Reg. Commissie voor de paarden fokkerij van stamvaders met afstammelin gen, j.l. Vrijdag alhier gehouden, werden 3 hengsten voorgebracht, n.l. Cicero en Emigrant van Gebrs Oerlemans vari der Schans te Drongelen en Caladijn van de Coöp. Ver. te Meeuwen. Er waren een aantal prijzen van f 10. uitgeloofd voor afstammelingen van voor gebrachte stamvaders, benevens 2 zilveren medailles voor de stamvaders, waarvan minstens 10 afstammelingen bekroond wer den. Van Cicero werden aangebracht 25 kin deren, waarvan werden bekroond een veulen van P. Nieuwkoop te Drongelen, een veulen van A. J. Buis te Herpt, een veulen van Voordepoort te Vrijhoeve-Ca- pelle, en een veulen van C. de .long te 's Gravenmoer een jarige merrie van den- zelfde, een 2 jarige merrie van A. W. Verhoeven te Herpt, een 3 jarige merrie van Wed. Jac. Branderhorst te Eethen, een 4-jarige merrie van H. Smits te Was pik, een 5 jarige merrie van D. v Buuren te Meeuwen, een 8-jarige merrie van H. Smits te Waspik, een 10 jarige merrie van P. Nieuwkoop te Drongelen, een 10- jarige merrie van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen en een 12-jarige merrie van A. van Bergeijk te Wijk. Van Caladin werden 27 veulens aange boden. Hiervan werd het volgende elftal bekroond een veulen van C. J. W. Bran derhorst te Eethen, een veulen van den- zelde, een veulen van Wed. Jac. Brander horst te Eethen, een veulen van H. Colijn te Doeveren, een veulen van Boll te Doe veren, een 1-jarige van D. van Buuren te Meeuwen, een 2 jarige van Gebrs. Oerle mans van der Schans te Drongelen, een 2-jarige van D. van Buuren te Meeuwen, een 2-jarige van J. van den Heuvel te Genderen, een 2-jarige van C. J. W. Bran derhorst te Eethen en een 2 jarige van G. van Everdingen te Heusden. Van Emigrant, die nog slechts een half dekseizoen in deze Provincie was gestatio neerd, werden 6 veulens voorgebracht, waarvan werden bekroond een van P. Heij- mans te Sprang en een var» B. de Graaff te Genderen verkocht aan van Bialen te Brakel. Veiling 17 Aug. 11—135 ct. p. K G. 13—15 4— 8 1623 Wondrichem Kerswiekappel Tarweappel Valappel Handperen Stoofperen 414| Aangevoerd 100 H.L. aardappelen. Blauwpitten f 5.606.10 p. H.L. Eigenheimers (wit) -6.80 7.30 Eigenheimers (bl.) -5.606.10 Koh I. Nor. - 5.60 Zaltbommel, 16 Aug. Hedennacht zijn tusschen wachtpost 30 en 31 door een goederentrein twee paarden, die op de lijn liepen, gedood. De dieren behoor den, naar verluidt, aan personen te Driel en Rossum. o.m. der Ned. Herv. Kerk en aan 't Oude Mannen- en Vrouwenhuis alhier elk f 2000. van den Heer W. SMIT te Wester- nielend, was na 't gebruik van de OPRECHTE WINSÏJMER ZALF na 4 dagen volkomen gene zen. Gezwellen en wonden van aller lei aard, zwerende borsten, open beenen, brandwonden genezen spoedig door de Oprechte Winsumer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt VBosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchierstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente WIJK, op Dinsdag 16 Aug., des n.m. 7 uur. Voorzitter EdelAchtb Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig de leden Bouman, v. d. Pol, v. Kuijk en v. d. Velden. Opening op de gebruikelijke wijze daarna lezing der notulen van de vergaderingen van 25 Januari, 8 en 18 Maart, die daarop zonder op- of aanmerkingen worden vast gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat bij de heden m rgen gehouden verpachting der aanlegplaats vier biljetten waren ingeleverd, waarvan twee niet waren ingevuld zooals uitdrukkelijk in publicatie's en in adver- tentie's was aangegeven, zoodat deze van onwaarde zijn. De beide andere inschrijvers waren J. v. d. Maaden te Wijk voor f 780.— per jaar, voor de zes jaren der verpachting dus f 4680.en H. A. Bouman te Aalburg voor f750.per jaar, dus f 4500.voor de zes jaren. Spreker vindt het bedrag der inschrijvingen te laag met het oog op de verhoogde tarieven. Alvorens B. en W. tot gunning besluiten, zouden zij dus-eerst gaarna het gevoelen van den Raad ver nemen, of deze voor gunning aan den hoogsten inschrijver is, of voor het houden der aanlegplaats in eigen beheer. Het lid v. d. Velden vraagt, hoeveel den bol vroegere jaren opbracht. De Voorzitter antwoordt daarop, dat het de laatste drie jaren f 450.bedroeg, doch dit was in een abnormalen tijd voor den oorlog bedroeg de opbrengst f785. per jaar met de verlaagde tarieven. Thans, nu de tarieven niet onbelangrijk verhoogd zijn, meent Spr. dat de inschrijvers niet hoog genoeg zijn gegaan. Het gaat niet over den persoon, die het hoogst heeft ingeschreven, deze is Spr. goed, doch het gaat hier aileen over de vraag, of bij ex ploitatie in eigen beheer, de gemeente niet meer voordeel zou hebben. Het lid v. d. Pol zegt, dat het lid Roza vreesde dat geen pachter zou te vinden zijn thans blijken er vier liefhebbers te zijn, zoodat diens vrees ongegrond is ge bleken. Voor het houden in eigen beheer, zou iemand gezocht moeten worden, die beslist trouw en eerlijk is. Het lid v. Kuijk zegt, dat, zoo hij een zoon thuis had, die het veer had kunnen bedienen, hij ook zou hebben ingeschreven, waarschijnlijk wel iets, doch niet belangrijk hooger dan de ingekomen biljetten. Spr. gelooft niet, dat de inschrijvingen zooveel te laag zijn. De Secretaris wijst er op, dat bij het houden in eigen beheer, een coritróieur dient te worden aangesteld. Het lid v. d. Velden meent, dat vroeger met de lage tarieven de inschrijving f 785. bedroeg, de veerman misschien f 2000. per jaar ontvi g en dus ongeveer f 1200. verdiende. Zoo de ontvangsten thans met de verhoogde tarieven op f2400.zouden gesteld kunnen worden, dan diende men mand aan te stellen, die minstens ris genoot van f 1200.Voor die er dag en nacht voor moet is dit niet te veel. Voor de ge meente zou er dan f1200.dus f 400. meer, per jaar overblijven dan thans het geval is. Te controleeren zou de veerman best zijn, als men het stelsel invoerde, dat in gebruik is op de benedenveeren van Fop Smit. Zoo 'echter de opbrengst slechts f100.meer zou bedragen, als waarvoor thans is ingeschreven, dan zou Spr. er voor zijn, aan den hoogsten inschrijver te gunnen, dan was men ook overal van af. Het lid v. d. Pol vindt het reeds een aardige som en zou voor gunning aan v. d. Maaden zijn, te meer als de meerdere opbrengst toch weer aan contróle moet worden uitgegeven. Ook het lid v. Kuijk verklaart zich hier voor, want wie moet er contróle houden In het oog van het publiek steelt iedereen, men moet maar naar de Coöperatie te Aalburg zien. De Voorzitter meent ook, dat er contróle moet zijn. De vraag is echterwie zal daarmede belast zijn Het is een feit, dat iedereen in het oog van het publiek'oneer- lyk is. Hoeveel had, naar het oordeel van het publiek, de veerman Bracht de ge meente niet bestolen en het is gebleken, dat de man meer had afgedragen dan waartoe hij verplicht was. Het lid v. Kuijk stelt hierop voor, het veer niet in eigen beheer te nemen, doch dit te gunnen aan den hoogsten inschrijver. Dit voorstel wordt aangenomen met al- gemeene stemmen. v. d. Pol. Ik zou nu ook gang in den wagen willen brengen. Er liggen op 't oogenblik baggermolens in de Dieze, die van lieverlede lageruit komen, om de Maas uit te diepen ik zou den bol nu ook wil len doen opknappen, 't is er thans een ellendige boel. v. d. Velden, De bieten-agent Colijn heeft mij verklaard, er geen bezwaar tegen te hebben, dat er 5 ets. voor elke 1000 kilo bieten wordt geheven, als er dan ook maar voor gezorgd wordt, dat de schepen lig plaats hebben op 't oogenblik is er geen enkelen paal, waai aan ze vastgelegd kunnen worden. Ik heb er iemand over gesproken en deze heeft me verklaard, dat de boven kant met uitkruien best in orde is te brengen. Voorzitter. Daaraan valt niet te be ginnen, dat haalt niets uit. v. d. Velden. Hoe ver is het gevorderd met het afgraven van den dijk Voorzitter. De begrooting is ingekomen, in de volgende vergadering kan hierover nader worden beslist. Ik meen, dat de kosten geraamd worden op f 1300. v. d. Velden. Zooeven verneem ik uit de notulen dat genomen besluiten uitge voerd worden, doch het blijkt van niet, op die manier zullen we nog een motie van afkeuring moeten indienen over de genomen besluiten die niet worden uitge voerd. In het najaar heeft de gemeente en de veerman er beslist nadeel van als alles maar blijft hangen. De schippers zullen dan naar een ander veer moeten om te laden en op die manier missen we het waag- en het veergeld. Voorzitter. Dat accepteer ik niet, er is nog geen enkel schipper geweest, die naar een andere plaats moest om te laden of te lossen. v. d. Velden. Ze moeten toch op elkaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2