Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend ver hoogd behoefd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Een massa-moordenaar te Berlijn. Berlijn, 20 Aug. In de nabijheid van het Schlesische Bahnhof schijnt zich een massa-moordenaar op te houden, op wiens rekening zes moorden, welke in den laatsten tijd zijn gepleegd, worden geschreven. Al deze moorden zijn op dezelfde wijze bedreven de slachtoffers werden, in stukken gesneden, in de Berliji)eche grachten terug gevonden. Het in stukken snijden heeft blijkbaar steeds op dezelfde wijze plaats gehad. De politie is reeds iemand op het spoor, die ernstig van het plegen dezer misdaden wordt verdacht. o De tjphus en cholera in Georgië (Rusland.) Het Georgisch inlichtingenkantoor te Lon den meldt, dat typhus en andere besmet telijke ziekten met name cholera, Georgië teisteren. Te Tiflis sterven dagelijks tal van menschen, tot veertig toe, aan de cholera. De medische hulp is onvoldoende en er is gebrek aan geneesmiddelen. De menschen sterven op straat. Tegen een alcohol-rerbod. Stockholm. Alle Zweedsche handels kamers hebben zich in antwoord op een vraag van het Zweedsche min stede van Financiën tegen de invoering van een abso luut alcohol-verbod in Zweden uitgesproken. o Ambaose Small gevonden. Een telegram aan de x>Chicago Tribune» uit Des Moines in Iowa meldt, dat Am brose Small, de schouwburg-eigenaar uit Toronto, die twee jaar geleden onder ge heimzinnige omstandigheden verdwenen is met een millioen dollars in zijn zak, daar Maandag is teruggevonden door een detec tive-agentschap. Hij is thans een gebroken en verminkt man hij miste beide beenen tot aan de knie, heeft een kogelwond in den schouder en een diep lidteeken, ver moedelijk tengevolge van een schedelbreuk. Toen hij ontdekt werd, verklaarde Small herhaaldelijk, dat hij John. Daugherty, zijr, secretaris was, maar herkende later zich zelf van een portret, waarop hij onmiddel lijk weer zijn geheugen verloor. De detectives, die hem vonden, gelooven, dat hij verminkt werd door de personen, die hem beroofden van zijn millioen en dat hij door een toeval zijn vreeselijke ver wondingen overleefde. Opper-Sileilë. Uit Genéve wordt aan de »Echo de Paris» gemeld, dat er opnieuw bosch- branden in Opper-Silezië hebben gewoed. Een twintigtal Orgesch-soldaten zouden bekend hebben, dat zij bevel hadden ge kregen de bosschen op den rechteroever van de Oder in brand te steken. De lersche kwestie. De Dail Eireann kwam heden in ge heime zitting te Dublin bijeen. Officieel wordt gemeld, dat de openbare zitting, waarin het antwoord aan de Britsche regeering publiek zal worden gemaakt, eerst Vrijdag a.s. zal worden gehouden. Men gelooft, dat het antwoord uit Dublin zeker geert aanneming der Britsche voor waarden zal zyn, maar toch de mogelijk heid voor verdere onderhandelingen open laat. BINNENLAND. Per ongeluk iljn vader doodgeschoten. Zaterdagmiddag is te Lierop de heer J. Velzen uit Boxtel door zijn eigen zoon van circa 16 jaar per ongeluk doodgeschoten De heer Velzen, pachter der jacht te Lierop, was in de bosschen aldaar op de patrijzenjacht. De knaap loste bij ongeluk een schot in de verkeerde richting. De getroffene was op slag dood. De zoon wordt vermist. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft het plan, op 25 dezer 's Bosch te bezoeken, ter bijwoning van oefeningen en wedstrijden der Bossche Verkenners, aangesloten bij de Vereeniging de Nederlandsche Padvinders, waarvan Z. K. H. beschermheer is. Na de kelluersstaking. Naar het N. v. d. Dag verneemt, zal alleen te Amsterdam het aantal slachtoffers van de kellnersstaking pl.m. 450 zijn. In de vier steden (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) tesamen bedraagt het aantal kellners, koks en ander perso neel, dat gestaakt heeft en niet meer door de patroons teruggenomen is, 870. Zij behooren zoowel tot den modernen als tot den katholieken bond. Pasvisa tusscheu Nederland en België. De opheffing binnenkort te verwachten. Op da vragen van het Tweede Kamerlid Van Ravensteijn betreffende opheffing van de pasvisa bij het wederzijdsch verkeer tusschen ons land en België, luidt het antwoord van den minister van Buiten- l&ndsche Zaken De Ned. Regeering heeft zich bereid verklaard een zoodanige regeling te treffen; het is te verwachten, dat zij na afloop van het overleg met de Belgische regeering en nadat eenige voorbereidende maatrege len zullen zijn getroffen, binnenkort in werking zal kunnen treden. o Broekhujs aangehouden. Rechercheurs van het hoofdbureau van de Rotterdamsche politie hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag, met behulp der maréchaussee, in een hotel in Zedam, nabij 's Heerenberg, aan de Duitsche grens, aangehouden den bekenden W. H. Broek- huys. Hij logeerde daar sedert eenige dagen met zijn vrouw en kind. In November 1920 is tegen B., die di recteur is geweest van de Rotterdamsche handels- en landbouwbank, rechtsingang verleend, met bevel tot gevangennemi; g. Onlangs is, naar men zich herinnert, zijn zaak naar de openbare terechtzitting ver wezen. Hij wordt verdacht van verduis tering en oplichting. De aangehoudene, die in het algemeen politieblad bij herhaling gesignaleerd was, zegt, dat hij enkele maanden te Amster dam en verder in verschillende plaatsen van ons land, onder een valschen naam, vertoefd heeft. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Vermoedelijk zijn er onder onze lezers ook wel eenigen, die dupe geworden van zijn bedriegelijk aanbod. De reis rail de Koningin en de Prinses. Dinsdagochtend gooide de Merope het anker voor den steiger, toen zij van haar Noordelijkste plaats, Drontheim, via Christ- tiansund, terugkwam. H. M. ging dadelijk met gevolg aan wal. De Z 5 kreeg order, onmiddellijk naar Drontheim te vertrekken om de achtergebleven post van H. M. te halen. Den avond van 16 dezer kwam zij daar aan. Het weer is koud, en er valt veei regen. 17 dezer is men naar Merok, diep in de Geirangerfjord, vertrokken, waar men den volgenden middag hoopt aan te komen. Aldaar zullen de officieren van de torpedo- booten aan H. M. worden voorgesteld, 19 dezer gaat men weer op Bergen terug. Daarna zal in groepsverband met de Z 6 de reis naar Nederland aanvaard wor den. Vermoedelijk zal men heden, 24 dezer iti IJmuiden zijn. o Militaire Weduwen- eu Weezenpensioeiieii. Het ontwerp dei Staatscommissie. Maandelijksche uitbetaling voorgesteld. 's Gravenhage, 19 Aug. De staatscom missie, belast met het doen van voorstellen tot herziening (invoering) van een pensioen regeling voor de weduwen en weezen van militairen van allen rang van land- en zee macht, heeft hare werkzaamheden geëindigd en hare voorstellen, in den vorm van een Ontwerp-wet aan de Regeering ingezonden. Aan dit ingezonden Ontwerp-wet ontleenen wij het volgende a. de weduwe van een militair, tenzij het huwelijk was gesloten nadat hij den leeftijd van 65 jaar had bereikt b. de weduwe van een gepensionneerd militair, tenzij het huwelijk was gesloten nadat hij was gepensionneerd of nadat hij den leeftijd van 65 jaar had bereikt. Indien een weduwe op grond van het onder a. vermelde in meer dan één hoe danigheid recht heeft op pensioen, kan zij slechts aanspraak maken op een pensioen, en wel op het hoogste. BEREKENING VAN HET PENSIOEN. Het weduwen-pensioen bedraagt 50 pCt. van den pensioengrondslag, die de overledene volgens de bepalingen van de Pensioenwet voor de landmacht of van de zeemacht het laatst als militair had, of zou gehad hebben, indien op het tijdstip van zijn overlijden of van zijn pensionneering de in de voren- vermelde wetten vastgestelde bepalingen aangaande den pensioengrondslag reeds van kracht waren geweest. o Loonsverlaging of fabriekssluiting. Aan het personeel van de Biem-zand- platenfabriek te Utrecht was, zoo meldt het >Centr.«, medegedeeld, dat het loon met 20 pCt. verlaagd zou worden- Als de arbeiders daarmee geen genoegen namen, zou de fabriek gesloten worden. De ver schillende organisaties hebben aan den patroon bekend gemaakt, dat zij met deze loonsverlaging niet kunnen meegaan. De arbeiders hebben nu aanzegging gekregen, dat zij tegen de volgende week Zaterdag zijn ontslagen. Een brandstichter. In het dorpje Spijk bij Gorinchem is de eigenaar van een der huizen aldaar, die de vorige week afbrandden, zekere H. gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Dordrecht gebracht. Hij heeft zich daar in de cel van het leven beroofd, na bekend te hebben, den brand te hebben gesticht. o De Peclbrand. Omtrent de groote branden welke' Vrij dag in de Peel zijn uitgebroken meldt men het volgende. Reeds Woensdag begon het veen te branden onder de gemeente Liessel. Dit was de eerste brand, welke spoedig over het uitermate brandbare en droge terrein voortwoekerde. Donderdag joeg de felle wind het vuur nog ruwer vooruit en werd het dorpje Liessel met den ondergang bedreigd. Het oogenblik was toen gekomen om hulp uit de naaste steden te requireeren. Ongeveer tegelijkertijd ontstond een tweede peelbrand bij Horst-Sevenum. De oorzaak was hier, zooals zoo vaak onvoor zichtigheid, doordat een schipper, die in het kanaal aldaar gelegen had, vuur had weggegooid. Het vuur dat ook hier spoedig een ge weldigen omvang aannam bedreigde het dorp Helenaveen. De rook, welke over de Peel hing, was onbeschrijfelijk. Dikwij's hing hij zoo dik rond de menschen, dat zij geen weg of steg meer wisten, zoodat ze de richting van hun vlucht kwijt raakten en soms naar het vuur toeliepen in plaats daar vandaan. De brandweer van Helenaveen kon be schermend optreden, evenals die uit Hel mond, welke getrokken door paarden, de kleine pontonbrugjes passeeren kon. De groote brandauto uit Eindhoven echter kon die pontonbrugjes niet over, en was der halve tot werkloosheid gedoemd. Bij Liessel heeft de Eindhovensche brand weer de kanaaldijken doorgestoken om zoo doende de omgeving een paar centimeter onder water te kunnen zetten. Hierdoor is ook het gevaar voor het dorp Liessel geweken. Korte berichten. Te Denekamp zijn twee jongens van 15 en 19 jaar, uit Enschedé verdronken. Zondagmorgen is de wed. P., uit Maastricht bij het uitstappen aan de halte Vaeshartelt, onder den trein geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Hoeven (N.Br.) zyn 3 gemeente raadsleden wegens stroopen bekeurd. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij de op Zaterdag middag te Meeuwen gehouden loting van den Bond vari Muziek en Zanggezelschappen Land vari Heusden en Altena voor het volgend jaar te houden festival viel het lot op de Heusden- sche Harmonie. Het grootste tot nu toe hier ge bouwde zeeschip, de »Heusden«, metende 3300 ton verliet met assistentie van twee sleepbooten de werf met bestemming naar Rotterdam. Naar we vernamen kon het juist de sluis van Andel passeeren, aan weerszijden slechts een ruimte van 2 c.M. overlatend. Werkendam. De persoon, die vorige week Vrijdag van den gasketel geslingerd werd is reeds aan de gevolgen overleden. Almkerk. Donderdag j.l. behaalde de Zang ver. Excelsior» op het concours te Nieuwpoort Langerak deu 4 ste prijs in de 2de afdeeling met 151 punten. Beneden-Langstraat. De hooihandel gaat bijzonder vlug en de prijzen gaan nog gestadig omhoog. Men besteedt voor het nieuwe hooi reeds tot f 56.en voor het gewas van het voorgaande jaar tot f 45. per 500 K.G. Brnnen. Toen een dezer dagen de landbouwer v. d. H. met paard en kar, waarop zijn vrouw en kind waren gezeten zich op den heidijk bevond, begon wegens de droogte de kar onverwachts van de helling te schuiven, zoodat de kar omviel en vrouw en kind er onder raakten, met het gevolg dat de vrouw ernstige wonden bekwam, zoodat heelkundige hulp noodza kelijk was. Het kindje bekwam wonder boven wonder geen letsel. Drnnen. Veiling 18 Aug. vm. 11 uur. Pruimen 90 cent per K.G. Frambozen 68 9 99 Appels 228 999 Peren 460 9 9 Braambessen 24 Aardappelen 5-9 Duitsche boonen 21 J—24J Snijboonen I 54-62 II 49—50 III 24—39 Princessen 57—65 Pronkboonen 124174 Stamboonen 28—31 Uien Roode kool 7425 per stuk Savoye 9 6—11 Bloem 12g15 Spits 3484 Witte 15 Komkommers 14—9 Meloenen 30—60 Kroten 4 bos Peen 600-625 100 Drongelen. A.s. Zondag zal voor de Ned. Herv. Gem. alhier optreden ds. S. van Asch, predikant te den Ham, des voormiddags half tien, oude tijd. VGravemoer. Het fanfarecorps »Eu- terpe» is ijverig in de weer met den bouw eener muziektent op het schoolplein. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin hoopt men haar in gebruik te kunnen nemen. De boonenoogst, waarover algemeen wordt geklaagd, is in deze gemeente nog zoo slecht niet te noemen, waardoor de tuinders bij de hooge prijzen profiteeren. Aan de veiling maakt men reeds tot f 0.74 per K.G. voor de snijboonen. Meeuwen. Donderdag 1.1. 18 Aug. werd alhier een zeer druk bezochte ver gadering gehouden van Stemgerechtigde Ingelanden van 't Waterschap »De Polder van Meeuwen». Nadat de Voorzitter, de heer D. van Buuren te Meeuwen, de vergadering had geopend, las hij een verzoekschrift voor, onderteekend door verschillende Stemg. Ing., die daarin den Voorzitter verzochten eene spoedeischende vergadering te beleggen, met het onderwerpAansluiting bij het nieuw op te richten Waterschap »Het Noorder-Afwateringskanaal». Daar de heer C. de Roon te Capelle, als eerse en bovenste onderteekenaar niet persoonlijk, maar alleen bij volmacht ver tegenwoordigd is, geeft de Voorzitter het wourd aan den heer P. Nieuwkoop te Drongelen, als eerste onderteekenaar van de 2e kolom. De heer Nieuwkoop vraagt den Voorz. of hij het goed vindt, het woord te geven aan den heer J. A. v. Campen te Drongelen. De heer v. Campen zet in da allereerste plaats uiteen waarom hebben wij U ver zocht deze vergadering te doen beleggen Het is, mijnheer de Voorzitter, dat het toch niet aangaat, dat alleen de Besturen van enkeie Polders hunne goedkeuring er aan zullen geven voor de aansluiting, dat zoo'n gewichtig onderwerp is, waar groote veranderingen en groote werken in 't zicht zijn, waarmede zeer zeker groote kosten gepaard gaan, thuis behoort ineen vergadering van Ingelanden, van eigenaars, die hedenmiddag in de gelegenheid worden gesteld het voor en tegen met elkander te bespreken wijst verder op welke wijze veranderingen zullen plaats hebben en op de groote werken, die daarop zullen volgen en dat het slot zal zijn, enorme verhooging der polderiasten en zeer zeker ook nog niet in 't belang van Meeuwen, evenmin in dat der andere polders. Hierop volgen door de voorstanders, de heeren D. v. Buuren te Meeuwen, A. D. v. d. Schans te Rijswijk en vooral G. J. W. Branderhorst te Eethen, groote be sprekingen, die daarna weder door de heeren J. v. Herwijnen, notaris te 's Gra venhage, M. Spoor te Eethen, J. Rijken te Capelle en v. Campen te Drongelen en meerdere andere personen worden weerlegd. Verder deelt de heer v. Campen mede, dat in 't ontwerp door Ged. Staten iets zeer onbillijks voorkomt, n.l. dat in het vervolg landerijen, die nooit onder een waterschap hehberi behoort, nooit geen lasten betaald, ook zullen worden opgenomen in 't nieuwe Waterschap, om in 't vervolg mee te gaan betalen, voor iets waarvan ze veel meer nadeel dan voordeel zullen ondervinden, dat dit toch in 't geheel niet door den beugel kan. Na nog enkele besprekingen wordt tot stemming overgegaan, met den uitslag 24 stemmen vóór eri 76 tegen de oprichting. Hiermede is Meeuwen reeds de 9e Polder van de 14, die niet met het voorstel ac- coord gaan. Niets meer aan de orde sluit de Voor zitter de vergadering. Sprang. Jl. Zaterdag had onzen dorps genoot H. M. op de steenfabriek te Uden- hout het ongeluk met zijn rechtervoet on der de pers bekneld te raken waardoor hij een diepe wond aan zijn voet opliep. Per rijtuig werd hij huiswaarts gebracht. Door de jonge juffrouw A. Bras penning werd in een pakje koffie van de firma Kroes uit Gorinchem een bon ge vonden die bij inlevering recht gaf op een damesfiets. Heden is de fiets reeds in haar bezit en ziet er flink uit. Voor genoemd meisje een aangename verrassing. Wegens voorgekomen omstandigheden is het plezierreisje van de knapenvereen. »Samuël« alhier 8 dagen uitgesteld moeten werden. Wijk. De heer E. Colet, onderwijzer aan de openbare school alhier, slaagde jl. Zaterdag te Breda voor de hoofdakte. De heer W. A. Schouten slaagde Maandag jl. te Dordrecht voor het voor bereidend examen gemeente-administratie. Toen de landbouwer V. Vrijdag jl. in zijn weide kwam, kwam hij tot de on aangename ontdekking, dat een zijner veu lens dood lag. Voor genoemden eigenaar een schadepost. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op 20 Augustus namiddag 4 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig de leden v. d. Schans, Treffers., Vos en v. Campen. Opening te ruim 4.15 uur. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd goedgekeurd. Ingekomen a. Bericht van Gedep. Staten dat het toegezonden kohier Hoofd. Omslag voor- loopig voor kennisgeving is aangenomen, tot dat door de regeering een beslissing zal zyn genomen omtrent de nieuwe hef fing, waarbij de thans geldende veror dening zal worden ingetrokken. b. Rekening 1920 Gezondheidscommissie zetelende te Heusden, sluitende met een nadeelig saldo van f 50.91 met verzoek aan deze rekening goedkeuring te willen hechten. Op voorstel van B. en W. wordt de gevraagde goedkeuring zonder hoofdelyke stemming verleend. c. Idem begrooting 1921 Gezondheids commissie, waarop voor de gemeente Drongelen als bijdrage in dg kosten een bedrag is uitgetrokken van f25.74. Ook deze fcegrooting wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. d. Een schrijven van den technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, waarin deze bericht, aan het Rijk te willen voor stellen om het haventje aan de gemeente Drongelen te vetkoopen voor fl.of de gemeente toe te staan door het midden der haven een greppel te graven. Be doelde ambtenaar verzoekt den Raad te willen berichten, welk voorstel hij de voor keur geeft. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeens stemmen besloten te berichten, dat de gemeente genegen is, de haven van het Rijk voor een billijk bedrag over te nemen. e. Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot het aangaan eener hypothecaire leening groot f 21000.op de gemeente-eigendommen. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde komtHypotheek op ge meente-eigendommen. Van Notaris Schaap is een schrijven ingekomen waarin deze kennis geeft dat de Maatschappij Hollandte Dordrecht geen bezwaar heeft een hyphothecaire leening ten behoeve der gemeente aan te gaan, groot f 21.000.tot 31 Dec. 1927. Dat de Maatschappij ook genegen is, om zoo zij dan nog bestaat, de leening te verlengen. Zij wenscht echter niet van haar gewoonte af te wijken, om dit telkens voor langer dan een jaar te doen, onder bepaling dat de leening wederzijds met 3 maanden kan worden opgezegd. Schrijver acht deze bepaling voor de gemeente eer een voor- dan nadeel, aangezien de risico der opzegging niet groot is en vraagt te vens een spoedig bericht of de acte kan worden gepasseerd. De Voorzitter zegt, dat dit nu heel iets anders is, dan waartoe in de vorige ver gadering is besloten. Zooals de Raad weet, was het geld te krijgen bij den heer Branderhorst te Eethen, tegen 5^ pCt. onder bepaling dat de gemeente vrij bleef de leening op te zeggen, wanneer zij dit verkoos, terwijl de geldschieter gebonden wa§ voor den geheelen duur der leening. Toen Notaris Schaap het geld presenteerde, zooals iedereen vermeende onder dezelfde bepalingen, doch tegen 5J pCt., meende spr. dat er niet langer over gesproken behoefde te worden en men het laatste aanbod diende aan te nemen. Zooals de zaken thans echter staan wordt het een ander gevalde gemeente heeft nu de kosten van de acte, moet een zeker 9 i 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2