voor het Land van leasden en Altena, de Lansstraat en de Bommeierwaard. Ho. Al. Zaterdag 27 Augustus ftctdjjttttai te Gorinchein. JÖZ. DE JONG, Je aires is en blijft FURSTER te Wijk. Bijbels en Kerkboeken Met de aanstaande feesten te Gorcum op 30-31 Aug. is het FOTO ATELIER Kortendijk 98, Telef. 156 Voor 2 gulden ontvangt U artistieke onberispelijk afgewerkte fotokaarten. Elke foto meer kost 25 cent. - - - - W. LA GROUW, Goedkoop Oorschen Swan-vulpenhouder Bonds-Motor- en -Rijwielhersteller, Verbeterde Wilhelmina Tarwe Zeeuwsche Wintergerst, fetkuser ftogge, Buhlendorfer Jlogge, C. VERPLOEGH, P. J. FURSTER, WIJK bij Heusden. De inrichting is geheel naar den eisch des tijds vernieuwd. GORINCHEM. Degelijk werk. Nette behandeling. Riëele garantie. BEHOORENDE BIJ HET WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf maar een ver schijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoe ning. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit dat de nieren dan meer bloed te flltreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aan gedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en ge- regelden stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k M.75 per doos. Vervolg Raadsverslag Drongelen van 20 Augustus. Gemeente-rekening 1920. De rekening, in ontvangst f23031.042 en in uitgaaf f 24012.54| aangevende en sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f 981.50, wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren v. Gammeren, Treffers en v.-Campen voor onderzoek, opdat deze in een volgende vergadering verslag van hare bevindingen kan uitbrengen. Rekening Burg. Armbestuur 1920. De Voorzitter verzoekt de commissie, die belast is geweest roet het onderzoek dezer rekening, verslag uit te willen brengen. De heer Treflers zegt, dat op den avond, bestemd voor het onderzoek, alleen de heer Vos en zijn persoon tegenwoordig waren, terwijl de heer v. Gammeren niet verscheen. v. Gammeren, lk was onverwachts verhinderd. Tre^ers. Dan was het toch beter ge weest, als u daarvan even kennis had doen geven. v. Gammeren. Ik zeg, dat ik onver wachts was verhinderd en ben daarom gisteren de rekening nog gaan inzien. Voorzitter. Mag ik dan ook de bevin dingen der commissie weten. Treffers. De Commissie heeft geen op- of aanmerkingen, en adviseert tot goed keuring der rekening. Voorzitter. Zoodat ik kan voorstellen de rekening in ontvangst op f 5325.045 in uit gaaf f 4022.68 sluitende met een batig saldo van f 1302.86ö goed te keuren. v. Gammeren. Ik zou nog een kleine vraag willen stellen, mijnheer de Voor zitter omtrent de uitgaaf groot f391.15 voor kosten grensscheiding, deze is mij niet al te duidelijk. Voorzitter. Dit zijn de kosten die het Armbestuur heeft gemaakt om een beslis sing uit te lokken. Zooals bekend is zou er haast een procedure over zijn gevoerd, doch men is met de Wed. Uythoven tot een schikking gekomen die beide partijen bevredigde. v. Campen. Ik kan me niet goed in denken, dat het Burgerlijk Armbestuur grond heeft willen nemen die reeds lang aan een ander behoorde. Kunt u me daar omtrent ook inlichten. Voorzitter. Ik wil wel inlichtingen in winnen daar ik er niet mede op de hoogte ben. Ik ben geen lid van het Armbestuur, v. Campen. Voorzitter. Voorzitter. Pardon, dat is mij niet be kend, en ik heb er nooit van gehoord. Ik heb wel meer gemerkt dat de menschen hier in de streek die meening zijn toege daan, doch het is niet zoo. v Campen. Ik meen van wel. Voorzitter. Het reglement zegt dat de Raad de personen vóór het bestuur, en deze zelf een Voorzitter aanwijzen. v. Campen. B. en W. maken de voor dracht op voor een lid. Voorz. U schijnt het gevoelen van de Wed. Uithoven te deelen, doch het Burg. Armbestuur gaat ook niet over ijs van een nacht en dit was 'van oordeel, dat zij recht op den grond hadden. Men is tot een schikking gekomen, maar het is nog niet uitgemaakt wie of er gelijk heeft. Een 20 of 25 jaar geleden was het daar een openbaar voetpad. v. Campen. Als het werkelijk een openbaar voetpad is geweest, begrijp ik niet dat Drongelen dat zoo maar voetstoots heeft afgestaan, zoolang mij bekend is, heeft niemand als de Wed. Uithoven het land bewerkt, daarom bevreemde het mij dat het Burg. Armbestuur haar het recht betwistte, en op welke gronden weet ik niet. Voorzitter. In elk geval heeft het Burg. Arrnbest. die conditie's bedongen, waardoor de zaak voor goed in orde is. Wanneer u pertinent uitspreekt de Wed. Uithoven in het gelijk is, dan laat ik mij daarovër r.iet uit. Ik ben geen rechtsgeleerde en ook niet zoo goed op de hoogte. v, Campen. Wordt het batig saldo rentegevend uitgezet Voorzitter. Ik denk het wel, doch ik zal het vragen er dient echter altijd iets in kas te blijven. Zoo u het wenscht zal ik u daarover in de volgende vergadering nader inlichten. De rekening 1920 van het Burgerlijk Armbestuur wordt hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert het lid v. Gammeren hoe het met het Electr. licht staat, met het oog op de werkzaamheden meent hij dat Drongelen daarvan niet op het bepaalde tijdstip zal genieten. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hem Donderdag door een ingenieur der P.N.E.M. nog eens uitdrukkelijk is ver zekerd dat men er niet aan behoeft te twijfelen of met 1 October kan Drongelen van het licht profiteeren. Ook den aan nemer spreekt in denzelfden geest trouwens zoo deze niet op tijd gereed is, zal hij door de P.N.E.M. tijdig worden gewaar schuwd en zal op hem de boete worden toegepast. De heer v. Campen zegt, dat de veerlui hem hebben medegedeeld, dat het Rijk zich wil belasten met den aanleg in de huizen, zoo de gemeente de leiding door trekt tot het veer en het Rijk dan ook voor een lantaarn op het veer zal zorgen, terwijl, naar spr. meening, de vereeniging »Schuttevaer« voor een licht opdenloswal wil zorgen. Daardoor zullen de schepen in de haven geen licht meer behoeven op te hebben. De Voorzitter meent, dat de veerlui in deze zich tot hunne chefs dienen te wenden, opdat de gemeente zekerheid krijgt, dat het Rijk ook werkelijk genegen is de huis- aanleg te bekostigen. Het gemeente-bestuur kan dan inmiddels bij de P.N.E M. naar de kosten van den aanleg der leiding in- formeeren. Hierop wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. De winter in Zuid-Afrika. Afrika en winter Afrika is immers het land der eeuwig schroeiende zon Zoo leeft het geheele werelddeel in onze voorstelling. We vergeten telkens weer, dat aan de Kaap en aangrenzende landen de winter (die daar natuurlijk gelijktijdig is met onzen zomer) wel even streng zal zijn als bij ons, gezien de breedtegraad. Wij werden er aan herinnerd door dezen aanhef van een brief uit Pretoria, aan »de Nieuwe Ct., dato 27 't Is koud. 't Vriest tamelijk hard. Twaalf graden F. beneden vriespunt is geen zeldzaamheid dezen winter.. Zelfs hier te Pretoria ligt 't ijs 's ochtends lang na zonsopgang in de goten. »De menschen gaan dood als vliegen, aan longontsteking die komt als vererge ring van griep. Gewoonlijk hebben ze die onaangenaamheid te danken aan zorge loosheid, hetzij van henzelf of van de kin deren. t Verschil tusschen dag- en nacht- temperatuur is niet zelden veertig F. en alsof dat niet voldoende was om ons win- terklimaat verraderlijk te maken, doen de menschen net alsof 't nooit winter werd. Ze kleeden zich dikwijls veel te dun en wat erger is, ze stellen zich onbevreesd aan tocht bloot.® o Ierland. Londen, 24 Aug. De correspondent van de Times te Dublin meldt, dat daar de meening blijft heerschen, dat Lloyd George's voorstellen verworpen, maar tegenvoorstellen aangeboden zullen worden de grondslag voor nieuwe onderhandelingen. Niemand verwacht een volstrekte verwerping. Ieder een schijnt overtuigd dat, indien het be stand gehandhaafd kan worden, vroeg of laat een schikking tot stand zal komen. De Daily Express gelooft, dat de tegen voorstellen Ulster's positie zullen raken. Daarom zullen de toekomstige samenspre- kingen van heel kieschen aard zijn. o Een sprong uit een parachute van 15.200 roet hoogte. Wat genoemd wordt het hoogterecord voor vrouwelijke parachutisten is de val schermdaling van de 18-jarige miss Phoebe Fairgraves uit St. Paul-Minn. De vlucht voor haar daling maakte ze met den vlieger Omli in Curtiss Oriole van het Curtiss- vliegveld af te St. Paul. Bij de opstijging bedroeg de temperatuur 98 graden in de schaduw toen Phoebe echter na 65 mi nuten, op 15.200 voet hoogte uit het vlieg tuig sprong, wees de thermometer 10 gra den onder nul. »Het was onzettend koud®, vertelde de moedige jonge dame later. »Mijn handen waren half bevroren, zoodat ik vreesde mij niet aan de stijlen van het vliegtuig te kunnen vasthouden. Ik moest al mijn krachten inspannen om overeind te komen en af te springen. Zoodra ik was opgestaan, werd ik wat warmer en was in staat de parachute aan mijn gordel vast te maken. Ik gaf Omli een teeken en sprong. Eerst viel ik 200 voet vóór het valscherm zich opende. Het slingerde vrij sterk Op 2000 voet geraakte ik in een neergaanden lucht stroom, een z.g. gat in de lucht, en viel weer 200 voet. Daarna ging alles goed, totdat ik bij het landen vlak tegenover een paar hoogsspanningskabels terecht kwam. Gelukkig kon ik mijn valscherm toen vlug intrekken. In verband met dit record wijzen wij er op, dat het wereldhoogterecord voor valschermspringen op naam staat van den Arnerikaanschen luitenant Hamilton met 23.700 voet. Het z.g. laagterecord, dat gevestigd werd door Luit. Bowen op 11 November 1917, met een sprong van den 153 voet hoogen Tower Bridge af te Lon den, werd 6 Juli verbeterd door den Ame rikaan F, Lemon, door een daling van 118 voet hoogte. o Wc jongste aardbeving in China. Volgens het officieel verslag nopens de jongste aardbeving in Kan-Soe zijn 20.000 lieden onder de ineengestorte heuvels be dolven en zijn alle huizen op een gebied van 75 vierkante mijlen verwpest. De rijkste man der wereld. Wie wel de rijkste man ter wereld is? Volgens een juist verschenen boek van Klein, lid van de rekenkamer der stad New-York, is dat John Rockefeller, de Amerikaansche oliemagnaat. Rockefeller bezit maar even 2,400.000.000 dollar. In het boek van Klein komt verder o m. een lijst voor met 175 fortuinen van boven de 10.000.000 dollar van de laayte gene ratie. Wij vermelden daarvan A. Carnegie en F. Wyerhacuser 300.000.000 dollar, William Astor 200.000 000, Charles Hark- ness 170 000.000 en Oliver Payne 150.000.000 dollar. De bekende Rotschild-familie in Europa bezit 200.000.000 dollar. Marktberichten. GORINCHEM, 22 Aug. Aangevoerd 494 koeien, 0 nuchtere kalveren, 703 biggen, 243 overloopers. Men besteedde voor: kalf koeien f520 a f 630, melkkoeien t 480 a f 580, kalf- vaarzen f 400 a 1460, guiste vaarzen f300 a f360, pinken f 130 a f 210, gras kalveren f70 a f90, nuchtere kalveren fa foverloopers f25 a f60, big gen f 10 a f 20. ROTTERDAM, 23 Aug. Aanvoer 244 paarden, 9 veulens, 1312 magere en 617 vette runderen, 258 vette kalveren, 374 graskalveren, 335 nuchtere kalveren, 302 schapen of lammeren, 111 overloopers, 378 biggen, 0 bokken of geiten, 0 ezels. Prijzen per kg. koeien 557590 ct., ossen 657585 ct., stieren 50 hl\65 ct., kalveren 65—90117, ct. Melkkoeien f350 a f700, kalfkoeien f 425 k 1675, stieren f 300 a f 600, Pinken f 150 a f275, graskalveren f85 a f140, vaarzen f200 óf 375, werkpaar den f400 f600, slachtpaarden f150 a f 225, hitten f 250 a f 400, nuchtere kal veren f 30 a f 40, slachtkalveren f 16 k f 26, biggen f 2 k f 3 p. w., overloopers f 30 —70. De Rottcrdamsehe eierveiling. Op de beden in ons Veilingslokaal, Deift- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren fll.50f 15.15 idem (klein) f 9.20—f 11.25 Aanvoer 152000 stuks. Z(ALT-BOMMEL, 23 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 209 biggen, prijs f9 f23 per stuk. 11000 eieren, prijs 12, k 14ct.p.st. 480 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.75, boerenboter f 1.65 a fl.80. 's BOSCH, 24 Aug. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 731 run deren, 36 zeugen, 900 biggen en 20 lammeren. Er werd besteed voorkalfkoeien f 400 a f 575, kalfvaarzen f 320 a f 475, ma gere ossen en koeien f 180 a f 240, vette ossen en koeien le kw. 90, 2e kw. 75 ct. p. p., pinken f150 a f230, zeugen f 90 a 1135, biggen f 1.75 k f 2.50 p. w., vette lammeren f 25 a f 30 per stuk. grilden kost een fonkelnieuw Engelsch model Oamesrij wiel, met dubbele remmen, nikkelen velgen en vrijwiel prachtig in lak en nikkel, mooi gebiesd. Op rijwiel en banden een jaar garantie. Weet u wel, dat uw rijwiel moffelen en biezen maar I 7.kost. Buitenbanden met 1 jaar garantie f 3.50. Binnen banden vanaf fl.25. NIEÜWENDUK TELEF. No. 6. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het DORSCHEN VAN GRANEN met zijn Lans-Dorschmachine met dubbele reiniging en beukerdorscht alle granen marktschoon in den zak tegen billijk tarief. Aanbevelend A. IVieii werkhuizen, ANDEL. Overal te ontbieden. op partij gekeurd f 19 de 75 K.G* d stam f 21 75 f 15. op stam f 16.50 de 65 K.G. lste bouw f 19.50 de 70 K.G. idem verdere bouw f 18.50 70 lste bouw f 19.50 de 70 K.G. H P. M KKAIU YV Zaad handel te GOES. AGEJVT Café. 's Grevelduin-Capelle. IS WEDER VOORRADIG IN DEN BOEKHANDEL VAN L, J. VEERMAN. Wenscht u kennis te maken met onze Moderne Inrichting en eerste klas werk zoo stellen wij u op 3Ö—3I Augustus in de gelegenheid om 0 zeer aardige FOTO's te laten maken (Princes- formaat) voor de helft van den prijs a f 2.50. Tweede huis vanaf de Waterpooort, van vertrouwen voor het koopen en laten Email leeren van Rijwielen en Motoren steeds bij Beleefd aanbevelend in verschillende prijzen voorhanden in den Boekhandel van L. J. VEERMAN, Botermarkt, HEUSDEN. BIJVOEGSEL Hfeuwsblad FOTOGRAFIE Zeldzaam aanbod

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5