nr. r Rook on. SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, XABAZUV ft fm n a Tel. int. 412. li y^: C Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4118. Zaterdag 3 September1921. s samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. "1 :HC BUITENLANDS CH OVERZICHT De Duitsche regeering wil haar goeden <wil toonen om de Republiek te steunen 4egen het drijven van de reactie, dat zijn hoogste punt bereikte in den moord op Erzberger. In verband daarmee worden verorde ningen aangekondigd tegen het deelnemen van de rijks weer baarheid en de veiligheids politie aan monarchale of nationalistische ïbetoogingen, tot het schorsen van nationa listische organen enz. De Parijsche Matin verneemt zelfs dat er nog forschere middelen voorgesteld worden, zooals een besluit tot verbanning van de leden van het Hohen- zollernsche huis, die nog in Duitschland vertoeven, en van generaals als Ludendorfï, von der Goltz en Lettow-Vorbeck, die zich bij monarchale betoogingen op den voor- grond hebben gesteld. Als de regeering aldus de forsche hand toont, zal zij zich nochtans moeten hoeden, om den boog niet te overspannen, want de kracht van haar hand zou spoedig uitgeput kunnen zijn. Ludendorfl's bestraffing was al door een vroegeren rijkskanselier aangekondigd na het avontuur met Kapp, waarin hij in volle uniform op de rijkskanselarij was verschenen, maar van zijn vervolging is loen evenmin iets gekomen als die van de overige Kappisten. Men kent de on langs openbaar gemaakte lijst van de moorden op mannen van links en die van re^bts. Het aantal wandaden, door reac* tioiia.'re e'emer)ten bedreven, overtreft die van de andere zijde v®le malen, maar de deswege o^S^gde straffen in jaren gevan genisstraf 'sit<tan 'n omgekeerde rede tot het getal der rijven De man, die ee.^ aanslag beraamde, maar niet volvoerde om cu*1 <Siegelsau'e te Berlijn te vernielen, was fluks ge7°f>den en voor beeldig streng gestraft, von Jagow, de vroegere president van p^Jitre, een van de mannen van Kapp, durfde' onuHngs de justitie, die hem zorgvuldig gespaar'd had, nog tarten, door zelfs het voorwendsel, dat hij, naar het beroemde voorbeeld van Eulenburg, ziek zou zijn, te ontzenuwen. De republiek moet in het Duitsche rijk nog groeien en de pijlers waarop zij rust zijn dezelfde, die de monarchie droegen, .namelijk het oude monarchale ambtenarencorps. Het is, of men een oud en eerbiedwaardig ge bouw heeft afgebroken, maar op zijn grond vesten een lichte noodwoning heeft opge trokken, die een stormvlaag omver zou kunnen werpen. Erzberger is martelaar geworden, en de democratie kan daar "blijvend gewin uit halen, mits zij aan den kant van de reactie nu ook geen martelaren schept. Steekt zij daarentegen de hand uit naar Ludendorlf en v. Lettow-Vorbeck, die voor een machtige kern van liet Duitsche volk voorwerpen van heldenveireering zijn, dan gaat de winst ligt te loor. Bepaalt men zich tot een ernstig onderzoek en zoo mo gelijk strenge bestraffing van de jongste misdaad en neemt men nq aatregelen tegen toekomstige anti-republikeinsche stoutighe den, al naar de gevallen zich voordoen, dan kan zich een nieuwe koers beter recht vaardigen en op steun rekenen dan wanneer men den moord op Erzberger als aanleiding gebruikt, om tegen aanvankelijk straffeloos gebleven vergrijpen achteraf te keer te gaan. Op 31 Augustus is Erzberger in het kleine mooie stadje Biberach begraven. Er zijn sinds het uitbreken van de re volutie in de Berlijnschen Lustgarten al heel wat indrukwekkende betoogingen gehouden, maar nog nooit is een zoo geweldige menschenmassa bijeengekomen als ter gelegenheid der begrafenis van Erzberger. Men schatte het aantal op 150 duizend. Alles liep broederlijk naast elkaar, sociaal-democraten, onafhankelijken en communisten, zelfs burgerlijke democraten en enkele katholieke organisaties namen aan de betoo'ging deel. Misschien voor het eerst in deze bewogen tyden waren allen ervan bewust, dat de republiek in gevaar was en dat de eens gezindheid redding kon brengen. Ook te Biberach zelf was het ontzettend druk. Aan 't graf sprak de Rijkskanselier Wirth. Hij roemde de ongekende arbeids kracht van Erzberger, en hoopte, dat het nageslacht hem beter zou waardeeren dan een deel der vorige generatie dat doet. Met België en Frankrijk is het ook niet meer botertje tot den boóm, zooals het een tijdlang is geweest. De perscampagne van de Parijsche Temps tegen de verdee ling van het eerste milliard goudmark tusschen België en Engeland, waardoor ook de Belgische prioriteit in het gedrang werd gebracht, heeft te Brussel heel wat kwaad bloed gezet. Thans maken de Belgische bladen van het sluiten van het Fransch-Duitsch accoord te "Wiesbaden gebruik om op hun beurt de economische en financieele politiek van de Fransche regeering te hekelen. De Standaard schrijft op spottenden toon De overeenkomst LoucbeurRuthenau draagt weer eens meer den stempel van de egoistische Fransche politiek, welke wij ijl den laatsten tijd zoo dikwijls moesten ondCgaan. Hierin wordt bepaald, dat onze groote vriendin gedurende drie jaar in plaats vao 52 procent of anderhalf milliard, zooals te Spa werd besloten, drie milliard goudmarken in natura zal ontvangen, waar van twee op krediet. Feitelyk krijgt nu Frankrijk een prioriteit, die ons zou moeten toekomen. Wel is waar draagt deze den schoonen naam van prioriteit voor de ver woeste gewesten. Alsof wij geen ver woeste gewesten hadden Men ziet dus, dat de perscumpagne van de Temps haar doel bereikt heeft. Want het was dit blad, dat speciaal onze rechten in twijfel trok en ze gedurig in bespreking bracht. Het blad had wel gelijk te beweren, dat de rangkwestie bij de betaling der schade vergoeding van overwegende beteekenis is. Maar waarom moeten wij er -dan het slachtoffer van zijn Het is te hopen, dat onze regeerders uit de Wetstraat op tijd een oog in het zeil zullen houden. Tot uoover de Standaard. Ook de anders niet van Franschgezind- heid vrij pleiten Indépendance Beige slaat zoowat den zelfden toon aan en aarzelt niet de vraag te stellen of deze nieuwe Fransche prioriteit niet in tegenspraak is met het vredesverdrag. Aangaande den Grieksch Turkscben oorlog wordt uit Konstantinopel geseind, dat de regeering te Angora de algemeene mobi lisatie van alle mannen tusschen 20 en 45 uilgeroepen heeft. Een oorlogsbelasting van 40 procent, in natura te betalen, is gelegd op alle artikelen die in het bezit van de kooplieden zijn en die het leger gebruiken kan. De goederen uit het bui tenland worden opgevorderd als het leger ze kan gebruiken. Alle gezinnen moeten het aantal en het gewicht der juweelen, die in hun bezit zijn, aangeven. Volgens de Grieken trekken de Turken nog steeds terug en is de toestand der Kemalisten gebroken. We zullen zien BUITENLAND. 9e besprekingen te Wiesbaden. Berlyn. Volgens de »Baseler Nachrich- ten<r is in de Fransche openbare meening een omkeer merkbaar bij de bespreking der onderhandelingen te Wiesbaden. Dat een weg van practische politiek tegenover Duitschland zal worden betreden, kan ook uit verklaringen der pers worden opge maakt, zelfs bij de rechtsche »Figaro«, die de onderhandelingen zeer interessant noemt. De bladen begroeten bovenal het feit, dat eindelijk een resultaat bereikt werd, en hopen er heimelijk op, dat de kwestie der schadeloosstellingen zal worden geregeld* zonder dat daarbij lastige Geal lieerden worden betrokken. Daarentegen schrijft de diplomtieke berichtgever van de Daily Telegraph® dat in Britsche kringen de grootste terughou ding heerscht ten opzichte van de over eenkomst te Wiesbaden. Het geheele plan moet zorgvuldig door Engelsche deskundigen onderzocht worden. Opper-Silezië. Londen, 31 Aug. Men bericht, dat in verband met de beschikking der geallieerden om twee bataljons te zenden uit Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië, teneinde de geallieerde troepen inOpper-Silezië te versterken, het le batallon Munster fuseliers gisteren te Dover werd ingescheept, om zich daarheen te begeven, en dat het 2e batallon Inniskilling-fuseliers morgen zal worden ingescheept. De moord op Erzberger. In verband met den moord op Erzberger zijn tot nog toe meer dan 50 personen ten onrechte in hechtenis genomen. West-Hongarye. Weenen. Een telegram van Oedenburg deelt mee, dat luitenant Heyjas de stad zou hebben verlaten. De bladen deelen mede, dat Hongaarsche benden bijna het geheele gebied van West- Hongarije hebben bezet, hetwelk de Hon gaarsche autoriteiten ontruimden. De Oostenrijksche gendarmen trokken naar de grens terug. Een klein gedeelte uitgezon derd zou geheel Burgenland in handen der Hongaarsche opstandelingen zijn. o Baranya. De ontruiming van het gebied van Pees (Fünfkirchen) is geëindigd met uitzondering van den Donau, waar een geschil bestaat DRUKKERIJ L. J. VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. van aardrijkskundigen aard, hetwelk de Engelsche kolonel Gosset moet regelen. De atryd in Klein-Azië. De regeering te Angora heeft alle man nen tusschen 30 en 45 jaar onder de wapenen geroepen. o De hulp aan Rusland. Parijs. De minister van buitenlandsche zaken ontving uit verschillende bronnen bevestiging van de berichten omtrent de ontbinding van het Al-Russische hulpver- leenings-comité, waarvan de leden Zaterdag gearresteerd zijn. Het wordt meer en meer duidelijk, dat de Sovjet-regeering van plan is de leiding te nemen in de verdeeling der levensmiddelen en andere hulpverleening. Zy zou als voorwaarde voor het sluiten van een over eenkomst met Nansen stellen het openen van een crediet van 10 millioen pond voor hulpverleening, waarover zij de vrije be schikking zou hebben. Parijs. De internationale commissie voor hulpverleening aan Rusland, heeft beraad slaagd over de onmiddelijke zending van een enquête-commissie naar Rusland om een oordeel te krijgen over de uitgebreid heid der behoefte en de beste middelen om er in te voorzien. De rol der commissie is vastgesteld besloten werd zich tot de Sovjet-regeering te wenden voor de passen en voor faciliteiten in de vervulling van het mandaat der commissie. De interna tionale commissie regelde verder de voor waarden voor de medewerking der parti culiere organisaties, zooals die van het Roode Kruis, in het werk der hulpverleening aan Rusland. De Spanjaarden in Marokko. Troepenafdeelingen van Raisoeli zouden de Spanjaarden bij Tetoean hebben aan gevallen. De bladen bevestigen, dat de Mooren, die in het gebied van Tetoean de streek van Tafer aanvielen, de verbindingen tusschen Tetoean en Larasj wilden ver breken zij plunderden de tentdorpen der naburige Kabylen. Bevriende Mooren vroegen steun van de Spanjaarden, en met behulp daarvan hebben zij de opstandelingen verslagen en verstrooid. De Spanjaarden leden geen verliezen. Na de nederlaag herstelden de Mooren zich spoedig en vielen de stelling van Tigama aan, maar werden met groote verliezen teruggeslagen. In de streek van Gomara leed een groep Mooren, die de stelling aanviel, belangrijke verliezen, vooral door het vuur der mitrail leurs. De Spaansche troepenmacht, die onder drie hevelhebbers naar Marokko zal vertrekken, maakt met de reserve, die nog gevormd moet worden, een leger van 140 duizend man uit. BINNENLAND. Een gestoorde bruiloft. Een paar weken geleden werden in het warenhuis van de firma Cohn-Donnay en Co., op de korte Hoogstraat te Rotterdam twee zijden costumes gestolen. De vraag was: door wie? Het vermoeden viel op een juffrouw uit den Oppert, die met haar zuster in het Warenhuis was geweest en van wie een van de winkeljuffrouwen ge hoord had, dat zij voornemens was, in het huwelijk te treden. Er werd overleg met de politie gepleegd, en Donderdag ging een rechercheur met de winkeljuffrouw naar het stadhuis, omdat men dacht, dat de vermoedelijke dievegge misschien vandaag zou trouwen. En werkelijk, met de paartjes, zoo juist in het huwelijk verbonden verliet ook de verdachte als getrouwde vrouw de trouwzaal, En zij droeg een van de zijden japonnen 1 De rechercheur noodigde haar uit, hem in het gestolen trouwcostuum naar het politiebureau in de Paauwensteeg te volgen. Daar is zij voorloopig gehouden. Haar echtgenoot volgde haar naar het politie- buraeu. Een droevige last. Dinsdagmiddag zjjn te Maastricht gepas seerd *4 schepen met 1983 lijken van bij Verdun gesneuvelde Amerikanen. Aan de Nederlandsch-Belgische grens stond een militair detachement met het regiments vaandel en den toevallig op inspectie aldaar vertoevenden brigadecommandant, kolonel Hoogervorst, opgesteld om de militaire eer bewijzen te brengen. De commissaris der Koningin, B. en W. en een piket maré- chaussée stonden op den steiger geschaard. Met een toespraak zijn kransen aangeboden. De Amerikaansche convooileider en een officier bedankten voor de eerbewijzen. Het transport gaat over Antwerpen naar Amerika. De Noorsche reis ran H. M. de Koningin. Een nuchtere Noorsche beschouwing. De aankomst van H. M. Koningin Wil- helmina, Prinses Juliana en gevolg in Aan- delsnes, heeft het Noorsche blad »Roms- dak geiripireerd tot eenige beschouwingen welke we hier curiositeitshalve ongeveer woordelijk vertaald weergeven. Het blad schrijft dan »Het is juist niet onze koningsgezindheid die ons er toe drijft iets te schrijven over Nederland, in haar land zoo hooggeacht staatshoofd, Koningin Wilhelmina. H. M. landde met haar dochtertje en gevolg Dinsdag te Aandalsnes en de geheele stoet maakte in rijtuigen een tocht door het dal. De Koningin maakte den indruk van gezond en krachtig te zyn. Hetgeen ons trof bij het beschouwen van deze zeer hoogstaande dame, waren haar eenvoudige, natuurlijke bewegingen en kleeding, zij leed niet aan grootdoenerij, zy scheen ook geheel vry en gelukkig te zijn. Zij was geen modedarne. Haar kleeding was eenvoudig gewone zijde zon der kunstige plooitjes en tierlantijntjes. Zij had onder haar schoenen lage breede hakken. Haar hoed was kaal zonder veeren. En gemakkelijk stapte zij in den wagen. Zij was kortweg een voorbeeld ter navolging voor onze Noorsche dames van heel wat mindere afkomst. Het zou werkelijk nut tig voor Noorwegensche dames zijn, als ons land bezoek had gehad van veel zulke koninginnen. Om dezen redenen waren wij zoo vrij deze hooggeplaatste persoon nader te be spreken. En dat is de vrouw, die van Europa de opdracht heeft gekregen om de bewakingspapieren te onderteekeneu betref fende Keizer Wilhera en den gewezen Duitschen Kroonprins, die zich op Hollandsch grondgebied ophouden.® o Irerradcu, Bij de halte Worken onder Warnsveld is E. G., uit Gelselaar, die aan 't flesten was, door den auto van den heer Bruin zeel uit Rotterdam aangereden en gedood. o NIEUWSBLAD viiflr U\Land m Heusdei en Alteia, de Langstraat en de Bimeltrwairl HET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1