SENORIO de 10 cents sigaar, J Bi flit ar. fteHflort een laeasel, abonneeren, GRATIS -m. EER OM EER. Rook on. SUCCESMERK, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. ^and van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusderu No4120. Zaterdag 10 September1921. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogtij ne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. ItUILttANVs lleeren- en Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. :aaa MAGAZIJN fl fSo «B A Ttl. iat. 482. yiiil| Die zich voor het volgend kwartaal op ons blad ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers BUITENLANDS CH OVERZICHT Met spanning ziet men in Engeland het besluit van den kabinetsraad tegemoet. Het openbaar debat over de lersche kwestie kan nu wel voorloopig als gesloten worden beschouwd. De Valera, die een laatste poging heeft gedaan, om het goed recht van zijn standpunt te bepleiten, verwijt de Engelsche regeering bedekte bedoelingen te hebben, maar uit zijn eigen bedoelingen kan ook niemand wijs worden. Het eenige wat duidelijk is, is, dat hij het onderste uit de kan wil hebben en misschien meer dan er in de kan is. Het maakt den indruk, dat hij geen open oog heeft voor het feit, dat het gaat om een vrede, die eeri einde moet maken aan een eeuwen langen stryd tusschen de twee landen, en dat de vrede alleen toch koste lijk genoeg is, om niet alles in eens te willen begeeren. Als de Boeren te Ver- eeniging den dominion-status verlangd had den, zou er aan den bitteren oorlog geen eind zijn gekomen. Zij namen genoegen 11) Onnoozel, gelyk de meeste vrouwen van haar land, hoopte zij uit het verhaal van den jongman iets belangrijks te vernemen maar bemerkte er slechts uit, hoezeer hij het beginsel van vrijheid huldigde. De belangstelling, die zij in zijn persoon koesterde, had de graaf opgemerkt. Maar,* hernam hij ®ge hebt nog iets van u vader gezegd. Door deze vraag verrast, scheen Jean Laurent eenigszins verlegen te worden, terwijl hy verbleekte. •Mijn vader is sedert geruimen tijd dood,* gaf hij ten antwoord. •Waart gij toen nog jong •Zeer jong.« •Dus alleen uw moeder heeft zich met de taak uwer opvoeding belast dan is uw teergevoeligheid te verontschuldigen en ge lijk u zooeven zeide, uw Don Quichotterie. De gravin heeft me gezegd, dat gij cnder de bevelen van Port-de-Bouc zult strijden.* •Kent u hem •Neen, maar ik heb veel over hem hooren spreken Port-de-Bouc is een Fransch man »Uit Toulouse geboortig* liet Jean Laurent er op volgen. met de kroonkolonies en kregen den hoo geren status pas later. Moeten de Boeren er rouwig om zijn, dat zij toen niet door gevochten hebben of zal men erkennen, dat de strijd, die zonder uitzicht op een volledige overwinning verder gevoerd ware, achteraf nutteloos geweest zou zijn en alleen belet zou hebben, dat zij zoo spoedig al een dominion kregen. Het is niet aan te nemen, dat Zuid-Ier- land Engeland met de wapens zijn wil kan voorschrijven. Als men zich nu op het succes van geweld wil beroepen, vergeet men, dat de toestand zooals hij was een verwaten Engelsche regeering niet tot haar aanbod had kunnen dwingen. Het verlies, dat de strijd aan goed en bloed meebracht, kwam hoofdzakelijk ten laste van het lersche volk. De Manches ter Guardiaan die het geweld tegen Ier land nooit heeft goedgepraat, kenschetst het Engelsche aanbod als »het groote en van staatsmansinzicht getuigende initiatief van de Britsche regeering.« Als de vrien den van de lersche vrijheid het aanbod in dat licht zien, is het duidelijk, dat de Va lera, zoo hij in zijn wrokkende houding volhardt, met sympathieën, die voor de Ieren zedelijke waarden zijn, speelt. De Engelsche regeering zal, volgens de algemeene verwachting, de onderhandelin gen niet voor afgebroken verklaren. De aanhangers van Sinn Fein hebben alle reden om te bedenken wat het alternatief is, indien hun leiders ze tot mislukking bren gen. De Valera die zegt dat hij zuivere boter wil en geen regeeringsrnargarine, zou het voorloopig met mélange kunnen pro- »Hij staat bekend als een avonturier.* Hy staat bekend als een dapper man verbeterde de gravin Heléne, die haarsigarette wegwierp en opgewonden van de sofa op stond, waarop zij gewoon was na de maal tijd zich neer te vleien. •Intusschen« vervolgde de graaf «weet niemand met juistheid te zeggen, wat hij gedurende zijn tienjarig verblijf in dit land om handen heeft.* Hij vechtmerkte Jean Laurent op •zooals ik morgen zal vechten.* •Met dit verschil evenwel dat u uit over tuiging vechtdat brengt uw leeftijd mee, terwijl het bij hem wel een gevolg kan zijn van zijn zucht naar avonturen. Men beweert het tenminste. Als er niets van aan is mijnheer Laurent zal het uw plicht zijn het sprookje te logenstraffen.* Hoe bedoelt u?« Door het ware van de zaak ter alge meene kennisse te brengen.* •Maar op welke wijze Dat weet ik niet. Wij zullen zien. De gravin beoordeelt mij van een verkeerd standpunt. Door mij nationaliteit ben ik gedwongen mij in dezen strijd strikt on zijdig te houden. Zoo het noodig mocht zijn, kan ik wel eenigen invloed uitoefenen. Wanneer u zich onder zijn vaandel schaart zal u mij genoegen doen, mij omtrent dezen man eenige inlichtingen te verschaffen. Heeft men te Cattaro niets van hem verteld •Niets anders dan dat hij te Riéka over beeren en de rest aan de evolutie over laten. Ook in Engeland schijnen met sommige artikelen woekerwinsten gemaakt te wor den in de tusschenhandel en kleinhandel. De groothandel geeft een statistiek van verlaging en de Daily Mail en andere bladen schijnen tegen de woekerwinsten den strijd aangebonden. Dit heeft al dadelijk dit gevolg gehad, dat de Londensche kolenhandelaars, hoezeer zij ook, gelijk elders, het met elkaar eens zijn, een verlaging van hun prijzen aan kondigen, nadat men hun had voorgerekend dat de steenkool in het klein te duur kwanj. Men mag verwachten, dat de Engelsche regeering door den druk van de partijen, die voor den gewonen burger opkomen, tot maatregelen zal gedwongen worden tegen trusts en combinaties voor het hoog houden van de prijzen. Het vakvereeni- gingscongres te Cardift heeft na een rede van Thomas een motie van die strekking aangenomen. Het verschijnsel lijkt internationaal, maar is ernstig, omdat het den industrieelen vrede stoort. In Engeland zijn voor allerlei groepen van arbeiders in den laatsten tijd loonsverlagingen ingevoerd, waarbij de da ling van de prijzen als argument heeft gediend. Een commissie uit de arbeiders partij heeft na gehouden onderzoek de juist heid van de officieele cijfers dienaangaande van het ministerie van arbeid betwist, wat vermoedelijk te verklaren is uit de winst makerij in de onderste lagen, Dat het herstel van de vrije concurrentie niet minder moeielijk in zijn werk gaat als dat van de verwoestingen van den oorlog heeft natuurlijk ten deele ook zijn oorzaak in het gebrek aan huizen. Nieuwe winkels die de kunstmatig hoog gehouden prijzen omlaag zouden kunnen drukken, komen er weinig bij, ook omdat in vele plaatsen een verbod bestaat om woonhuisruimte in winkel ruimte te veranderen. Laten wij hopen, dat de eenmaal begonnen beweging de middelen zal weten te vinden om de win zucht van bepaalde klassen die zich ten koste van de duurzame rust in de samen leving bot viert, te fnuiken. De 2e Volkenbondsvergadering te Genève bijeen heeft tot voorzitter gekozen onzen Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. Dr. A. H. van Karnebeek. Deze be noeming is een groote eer voor Nederland en wordt in de buitenlandsche bladen alom de strijders het bevel voert.* •Te Riéka Zoo Moet u zich daar met hem vereenigen •Ja mijnheer de graaf.*. De graaf werd zeer vriendelijk en min zaam. Zijn onverschilligheid en gewone norschheid waren verdwenen. Welnu, schrijf mij, als gij te Riéka zijt. Schrijf mij dikwijls. Ik verzoek u dit, niet alleen om omtrent Port-de-Bouc iets meer te vernemen, maar ook, omdat ik in u een levendig belang stel. Belooft ge het mij •Voor die belangstelling zeg ik u dank.* Een hoogst natuurlijke zaak.* En zich tot zijn vrouw wendende zeide hij «Gravin, ge schijnt eenigszins zenuwachtig te zijn.* Van het begin van het gesprek af had zij elk woord van haar echtgenoot nauw keurig opgevangen. Haar oogen dwaalden van den graaf naar Jean Laurent, zonder dat deze het zag maar de graaf had het wel degelijk opgemerkt. Langzamerhand, zich meer en meer op heffend, het hoofd ter aarde geneigd, alsof ze vreesde, dat een woord heur lippen zou ontsnappen, vertoonden zich op haar gelaat eenige teekenen van onrust en haat, welke maar al te duidelijk te kennen gaven, wat er in haar binnenste omging. Op het oogenblik, dat de graaf haar aansprak, herstelde zij zich en de beiden mannen naderend zeide zij •Mynheer de graaf, het is geen zenuw- gunstig beoordeeld. De bladen eeren in hem den voortrefïelijken rechtsgeleerdeen de vertegenwoordiger van een land, dat spoedig bet Internationaal Gerechtshof zal ontvangen. De kwestie, aangaande de regeling met Opper-Silezië, is ook weer eens op het tooneel verschenen. De Japansche gedele geerde Graaf Isjii, die tot rapporteur was benoemd, is van die taak ontheven. De vertegenwoordigers van België, Brazilië, China en Spanje zijn nu hiermee belast. Ik heb geen oogenblik verlangd ook voor het vervolg de rol van rapporteur te behouden,* zeide graaf Isjii bij de opening van heden. Er is menigeen die dit be twijfelt. In de mededeeling, die de ver tegenwoordiger van Japan Zondag aan de pers verstrekte en waarin hij de beperkte beteekenis van zijn eerste rapport uiteen zette, wordt met geen enkel woord ver meld, dat Isjii's rapporteurschap zich slechts tot de eerste vergadering zou uitstrekken. Het schynt dat men te Parys bezwaar heelt gemaakt tegen een behandeling van het Opper Silizische vraagstuk onder leiding van graaf Isjii, daar Japan reeds in den Oppersten Raad voor het Eogelsch-Itali- aansche voorstel partij had gekozen. Onder deze omstandigheden heeft de Japanner terecht ingezien, dat hij beter zou doen het rapporteurschap neer te leggen, ten einde niet bij voorbaat wantrouwen tegen het advies van den Raad te wekken. BUITENLAND. Verkooging van de koleiiprijzen. De rijkskolenraad in Duitschland heeft voorgesteld de kolenprijzen opnieuw te ver- hoogen wegens de nieuwe looneischen van de mijnwerkers. In de Midden-Duitsche districten Dern- bach, Salzungen en Meiningen heerscht sinds enkele weken een buikloopepidemie, die zich op onrustbarende wijze uitbreidt. Een groot aantal personen zijn reeds ten gevolge van de ziekte overleden. In de Tiefenort alleen bedraagt hun aantal 35. Het gemeentelijk lazaret is overvuld. Meer dan 300 personen liggen ziek en moeten de vreeselijkste pijnen uitstaan. Alle scholen zijn gesloten. De regeering heeft maat regelen tot bestrijding der epidemie ge troffen. achtigheid, integendeel het is niets meer dan nieuwsgierigheid. Ik vraag mij af, welk belang u er bij kan hebben omtrent den persoon van Port-de-Bouc en zijn plan nen nauwkeurige inlichtingen te ontvangen De graaf fronste de wenkbrauwen en antwoordde op meesterachtigen toon Gravin, de vrouwen van ons land zijn in menig opzicht boven u verheven, zij stellen zich met het kousenbreien tevreden.* Bij deze woorden stoof Heléne op, gelyk een paard onder de sporen van zijn berijder. Zij naderde den graaf, die een dreigende houding had aangenomen. Hare lippen beefden. Ongetwijfeld voerde zij een bitteren inwendigen strijd. Maar zij vermande zich, zoo goed mogelijk. Mijnheer Laurent, het is laat geworden. De geneesheer heeft mij op het hart gedrukt u vroegtijdig naar bed te laten gaan.* •Mijnheer blijft nog wat met ons praten,* zeide de graaf. Mijn wel* antwoorde de gravin, haar gemaal een woedenden blik toewerpend. Toen het scheidingsuur was aangebroken wierp zij een wapenrek voorbijloopend, er een zwaard af. De graaf boog zich om het op te rapen. Zij nam deze gelegengeid te baat, om Jean Laurent iets in te fluisteren. In naam van God, houd u met dien man niet op.* Waarom niet?* •Dat zult ge later vernemen.* DRAAGT Himlerkleediug. Gorincheui. Vijf vliegers, die vermist werden sedert het neerstorten van een bombardements toestel tydens een onweer te Charleston, zijn dood teruggevonden. De vluchtelingen uit de hongerdistricten in de buurt van Samara worden op 30 50.000 geschat en kruipen byeen in ver laten gebouwen en fabrieken, schamele tenten en in wagens langs de Wolga. De krachtige actie der federale troepen heeft een einde gemaakt aan den opstand der stakende mijnwerkers in de steenkool velden van West-Virginië. Op bevel van den president zal een bijzondere commissie uit den Senaat een onderzoek instellen naai de toestanden in de mijnstreken, waar eenige maanden lang ongeregeldheden zijn voorgekomen. o Onlusten op de FhUipptynen. Uit vier provinciën op de Philippynen worden groote onlusten gemeld. De inland- sche priesters wekken tot een algemeenen opstand op. De bevolking wapent zich tegen de autoriteiten. o Spaansche nederlaag in Marokko. Fransche berichten melden, dat de toe stand der Spanjaarden iri Marokko dreigend is. Voor de poorten van Melilla zouden de Spaansche troepen ter sterkte van 10.000 man in een slag door de oproerlingen over wonnen en in de stad teruggeworpen zijn. V. Jean Laurent begaf zich zeer laat teruste, nadat hij de tallooze vragen, die de graaf hem stelde, zeer onvolledig had beantwoord. Hy legde eene groote afgetrokkenheid aan den dag. Met zijn gedachten was hij ergens anders. De waarschuwing van de gravin klonk hem nog in de ooren, evenals de kreet van verbazing, die gedurende het laatste gedeelte van het gesprek meer dan eens- aan haar lippen was ontsnapt. Het geheim, dat tusschen den graaf Poloscaï en zijn vrouw bestond, zou hij wellicht nu hebben leeren kennen. In naam van God, houd u met dien man niet op I* Was de graaf dan een spion Zoo'n laaghartig bedrijf kon hij niet in overeen stemming brengen met zijn aanzienlijke geboorte en zijn aristocratisch uiterlijk. Maar, zonder een spion te zijn, kon de Oostenrijksche politiek hem eenige verplich tingen opgelegd hebben, waardoor de staats man zoo vaak op ééne lijn gesteld wordt met den verrader. In dezen zin was de waarschuwing der gravin, Jean Laurent nam zich heilig voor in deze duistere zaak meer helderheid te verkrijgen. v VIEIWSItLAB voor let Land van Heisdei en Alteia, In Laiostraat 6n In Bmielerwaird JVaar het Fransch Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1