abonneeren, GRATIS ff EER OM EER. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4121. Woensdag 14 September1921. FEUILLETON. Heb je vandaagje nieuwe pakje aan. broerlje? „Neemoeder heeft *t^ewa5Scheamel Zei Ze. Mooi UT, hè?" Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Die zich voor het volgend kwartaal op ons blad ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers BUITENLANDSCH OVERZICHT Europa, dat tot over de ooren in de groote en kleine geschillen zit, voelt niet veel belangstelling voor een kwestie die gerezen is tusschen Chili en Bolivia, over de toepassing van een tractaat, dat zeven tien jaar oud is. Toch is het in het algemeen beschouwd voor elke internationale kwestie van be lang, dat zij den kalmeerenden invloed ondergaat van in het parlement der naties te Genève ter sprake te komen, Zonder een oogenblik aan te nemen dat het Chi- leensch-Boliviaansch geschil daar opgelost zal worden, wat een enkele stern kan tegen houden, en terwijl het nog volkomen on zeker is, dat zij definitief op de agenda komt, is het ook versterkend voor het wereld prestige van den Volkenbond, dat een Zuid-Amerikaansche partij, ondanks de Monroe-leer, de vergadering te Genève aan roept. Op grond hiervan mag men aan nemen, dat Chili en Bolivia bij een ver scherping van het geschil, waarbij een conflict zou dreigen, zich evenzeer de daarop betrekking hebbende artt. 11, 12 en 13 van de oprichtingsoorkonde van den Volken bond zullen herinneren. De bedarende invloed van Genève heeft ook het Opper-Silezische vraagstuk onder vonden, zoodra het bij den Raad van den Volkenbond was beland. Bij too verslag is er een eind gekomen aan den veldtocht in de Duitsche en Poolsche pers. Woens dag jl. is voor heel Opper-Silezië de staat van beleg opgeheven. Engeland en Frankrijk moeten zich eveneens opgelucht voelen, dat niemand hun meer iets verwijten kan, wan neer de eindbeslissing valt. De kwestie van het zenden van geallieerde troepen heeft ook zoozeer hare scherpe kanten ver loren, dat de eerste Fransche troepen door Duitschland vervoerd en te Oppeln aange komen zijn, zonder dat eenig incident voor gevallen is. De Engelsche regeering heeft het De Valera niet gemakkelijk gemaakt om in JVaar het Fransch. 12) Na de houding der gravin en de hard nekkigheid, waarmede de graaf hem trachtte uit te hooren, meende Jean Laurent, dat een langer verblijf in het paleis nutteloos kon geacht worden, zoodat hij nu maar zoo spoedig mogelijk moest vertrekken. De geneesheer mocht zooveel zeggen als hij verkoos, zijne Wonden waren zoover genezen, dat hij gerust kon heengaan. Maar toch wenschte hij nog voor het laatst met de gravin Heléne een onderhoud te hebben. Hij begreep nu de houding, die zij tegen over hem had aangenomen en de haat, die zij tegen haar man en meester koesterde. Zijn verliefdheid vermeerderde, maar ook de begeerte naar den strijd werd in hem heviger. Hoe gaarne had hij op dit oogen blik het zwaard uit de schede getrokken, om het land te verdedigen van haar, die hij beminde en de bondgenooten van haar vijand te vechten. En als hij roemrijk uit den strijd terugkeerde, met welk een trots zou hij dan aan de voeten van zijn geliefde nederknielen, om uit haar handenden lauwer krans der overwinning te ontvangen 1 Den volgenden morgen, bij het krieken zijn stuursche houding te volharden. Het antwoord dat de Kabinetsraad hem uit Invennes gezonden heeft is zeer tegemoet komend voor hem. Hem wordt n.l. aan geboden datum en plaats te bepalen voor een nieuwe bijeenkomst en als Ierland maar geen zelfstandige republiek wil worden en lid van het Britsche Rijk wil blijven, wil men van Engelschen kant nog veel toe geven. Lloyd George zegt immers «Het zou u vrijstaan bij een dergelijke bespreking de kwestie van waarborgen op te werpen nopens elk punt, ten opzichte waarvan gij meent, dat deze voorstellen de Iersche vrijheid aantasten.En verder: indien uw wezenlijk bezwaar tegen onze voorstellen is, dat zij Ierland minder bieden dan de vrijheid, welke wij om schreven hebben, kan dat bezwaar onder zocht worden op de bijeenkomst.* Lloyd George handhaaft dus niet eens het standpunt dat de voorstellen van de Engelsche regeering een maximum aan concessies bevatten. Als De Valera en zijn medestanders een realistische staatkunde willen volgen en niet de een of andere mystieke politiek, die alles afwijst wat uit Engelsche hand komt, moeten zij de uit- noodiging om verder te praten aannemen. Een weigering zou de positie van Zuid- Ierland evenveel verzwakken als zij die vari Engeland sterker zouden maken. De tweede volkenbondsvergadering heeft zich in den afgeloopen week in hoofdzaak bezig gehouden met de samenstelling van het bureau en de zes commissies. Voor zitter Van Karnebeek heeft Donderdag het vertrouwen versterkt, dat de vergadering in de keuze van haar president een ge lukkige heeft gehad. Vreesde men eerst dat de stem van den heer Van Karnebeek te zwak zou blijken, thans is gebleken, dat zijn redeneeririgen zeer goed zijn te volgen. Ilij gaf heldere uiteenzettingen van zijri bedoelingen en vari de vragen, waarin de vergadering eene beslissing had te nemen. De scherpzinnige jurist kwam soms zeer sterk naar voren in zijn redevoeringen. Het vraagstuk van de bestrijding van den hongersnood in Sowjet-Rusland is nu ook bij den volkenbond aangekomen, en er is alle kans op dat het daar in veiliger haven is dan bij de commissie uit de geallieerden. Deze commissie was in haar van den dag. toen hij de gravin niet zag, ging hij heen en richtte zijn schreden naar het klooster. Toen hij op eenigen afstand was gekomen van den toren, waar na elke zege de hoofden der omhalsgebrachte Turken werden ten toongesteld, ging hij zitten. Terwijl hij de oogen had gevestigd op de bergen, met hunne zwaar begroeide hellingen, dacht hij aari de troepen, die hij naar de hoofdstad van Cettinje zou voeren, niet zoozeer, om zijn naam geschreven te zien in het groote boek der Montenegrijnsche helden, als wel, om de bewondering der gravin te verwerven. Hij was in zrjn overpeinzingen verdiept en dwaalde in het bekoorlijke rijk der Droomen, toen hij op het ruwe zandpad een lichten voetstap vernam. Hij keerde zich onmiddelijk om en zag de gravin Heléne in een grooten zwarten mantel gehuld, uit een kreupelgewas te voorschijn komen, Jean Laurent stond onmiddelijk op. »U hierriep hij verbaasd uit. «Ik heb naar u gezocht,* antwoordde Heléne. «De bedienden zeide mij, dat ge den weg hadt gevolgd naar den Toren der Schedels.* «En ik,« sprak Jean Laurent, «Ik heb nog lang gewacht om u, voordat ik heen ging, te bedanken voor de goede zorgen aan mij besteed.* «Waarom zijt ge zoo spoedig heengegaan «Ik gevoel mij nu sterk genoeg, om de wapens te hartteeren.« «Zoudt ge dat denken vergadering te Parijs tot het besluit geko men, aan de Sowjets faciliteiten te vragen voor het houden van een onderzoek in het hongersnoodgebied. De Sowjet bedankt daarvoor, omdat de naam van den voorz. Noulens alleen, die tegen Sowjet-Rusland een krachtige actie gevoerd heeft, voor haar een program beteekent, waarvan zij niet gediend is. Engelschen en Italianen wilde zij, ofschoon dan bourgeois, vermoe delijk nog wel toelaten, maar geen Fran- schen, die moreel, en geen Japanners, die met de wapens oorlog tegen haar voeren. Het liefst zou Sowjet-Rusland den steun, de medewerking en de credieten van de arbeiders in het overige Europa ontvangen. Wij vermoeden echter, dat er buiten deze kringen nog wel honderdduizenden men- schen te vinden zonden zijn voor de in voering van een vrijwillige broodkaart, als men de zekerheid had dat het uit den mond gespaarde tot leniging diende van de beklagenswaardige slachtoffers. De ge allieerde commissie, die eerst nog een onderzoek noodig acht, terwijl miliioenen om eten schreeuwen, is in elk geval van de baan. Gelukkig heeft dr. Nansen meer spoed gemaakt, al een heel program klaar, dat nu aan de vergadering van den Vol kenbond is voorgelegd en reeds een over eenkomst met de Sowjet voor de uitvoe ring ervan beklonken. Het onderscheidt zich op een hoofdpunt van dat van Hoover, den Amerikaanschen voedselregelaar. Hoo ver wil niet samenwerken met de bolsje- wiki, maar een voorziening inrichten voor alle hongerenden, die hij echter alleen in spoorweg-centra bereiken kan. Het is een leniging, die rekening houdt met zich voor doende nooden van het oogenblik. Mansen's stelsel staat op hooger plan. Het wil de boeren in hun dorpen helpen, met brood en bij hun werk, opdat zij den grond weer kunnen bebouwen voor den volgenden oogst. Daarvoor is samenwerking met de plaatse lijke autoriteiten noodig, hoewel die bols jewistisch zijn. Voor de beste en duur zaamste bestrijding vraagt hij niet naar politiek geloof. De Zeepitp," Waardeert. «Zeker. En bovendien, het is goed, dat ik weggegaan ben «Ik begrijp de redenen van u vertrek. Het was slechts een onvoorzichtige «Maak u niet bezorgd. Ik moet vertrekken omdat de strijd is begonnen. Ik moest vertrekken «Om welke redenen meer vroeg zij, heur donkere oogen op de zijne vestigend. «Och, mevrouw Spaar mij eene open hartige bekentenis «Is het dan iets, waarover men moet blozen «Misschien «En wie zoude dan blozen? Uofik?* «Ik ben in dit geval de schuldige. «De schuldige, zegt gij Welke misdaad hebt gij dan begaan Wat hebt ge u te verwijten «Een misdaad niet, maar een fout heb ik begaan en die fout is groot, mevrouw de gevolgen daarvan komen op mijn hoofd neer.* «Ga zitten,* zeide de gravin, terwijl zy naar een hoogte, begroeid met planten en mos wees, «ga daar zitten, mijnheer Laurent en luister. Wij, Montenegrijnen, wij zijn met de eigenaardigheden van het Fransche karakter niet bekend. In uw land treft men vaak valsche schaamte aan, dubbel zinnige geloften, verrassingen, die soms ge- ruimen tijd te voren worden voorbereidt laat ik het kind bij zijn naam noemen in de hartstochten der Franschen wordt vaak veel huichelary aangetroffen. Wij hier wij zijn gelijk de adelaars, die zich het liefst in de open lucht bewegen. Hier wordt het zonlicht niet door de palm der hand verduisterd. Omdat ge het land kent, moest ge ook weten, dat men in liefdes zaken er geen doekjes omwint. Niemand heeft er ooit iets op aan te merken, omdat de liefde uit den hemel, een godgeschenk is. Daarom zeg ik veel, wat gij niet durft zeggen. Wij zijn te Cettinje. Ge wilt vertrekken, niet zoozeer, omdat ge den strijd wenscht mede te maken, als wel, omdat gij, door te erkennen, dat ge roe liefhebt, bevreesd zijt, dat ge de wetten der gast vrijheid schendt, nietwaar «Mevrouw, heb ik dat gezegd «Neen, maar ik zeg het voor u «Groote genade «Misschien zal uw zelfverwijt minder bitter zijn, als ik u zeg, dat ik u ook liefde toedraag.* «U bemint mij hoe is dat mogelijk «Hebt gij het niet uit mijne gansche houding tegenover u kunnen bemerken «Neen. Ik heb aan zoo'n geluk nimmer durven gelooven. Ik begrijp het niet.* «Hoe het zoover is gekomen Ik weet het niet, of liever, ik moet het toeschrijven aan het feit, dat ge mijn landt liefhebt, aan de eenzaamheid van mijn leven, aan de haat, die mijn hart vervult «U haat hem dus «Met al de kracht, die in mij is. Laurent, gij zijt dien man geen dank verschildigd 1* «Waarom niet?« BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie. In een verklaring, aangaande de aan staande conferentie, wordt gezegd, dat de kwestie der ontwapening uitsluitend be handeld wordt door de vijf mogendheden Brittannië, Amerika, Frankrijk, Italië en Japan, terwijl de Chineesche delegatie al leen zou deelnemen aan de algemeene con ferentie wanneer de kwesties van het Verre Oosten werden besproken. Zoo worden, ook België, Nederland en anderen naties, zetels ter conferentie verstrekt, wanneer haar belangen in het Verre Oosten ter sprake komen. o Losscheuring rail Beieren I Volgens den correspondent te Genève van de Matin* doen daar zéér onrust barende berichten de ronde omtrent de staat van zaken in Beieren. Bij de ver gadering van den Volkenbond achtten ge accrediteerde Duitsche journalisten het zeer waarschijnlijk, dat eerlang een gewelddadige ommekeer in het Duitsche rijk gepaard met burgerkrijg zal plaats hebben. De Beiersche regeering heeft bij de per manente Landdagcommissie een voorstel in gediend, dat aan de desbetreffende motie zou worden toegevoegd, dat de opheffing van den uitzonderingstoestand in overweging zal worden genomen, indien de omstandig heden zulks veroorlooven. Daar dit voor stel werd verworpen treden zoowel de minister-president von Kahr als de minister van justitie Roth af. Een brug ingestort. NEW-YORK, 12 Sept. Er zijn 24 per sonen verdronken en 5 gewond door het instorten van een brug in het hartje der stad Chester in Penssylvania. De oorzaak der ramp is te wijten aan het doorbreken der ijzeren binten. o Dc Duitsche kolenprijzen. BERLIJN, 12 Sept. De regeering heeft goedgekeurd de kolenprijzen te verhoogen in overeenstemming met de noodzakelijke loonsverhoogingen. De verhooging voor het Rijn-Westfaalsche kolenbekken is vanaf 1 Sept. bepaald op 21 Mark per ton, onge acht belasting. In het badhuis Margherita te Varezzo in L'gurie is een bom ontploft, waardoor tien kinderen werden gewond. «Omdat hij het land, dat gij dient, wil verraden. «Het is toch niet waar?* «Laurent, door mij te beminnen, maakt ge geen inbreuk op zijn rechten. Ik heet wel de gravin Poloscaï, maar ik ben inder daad niet zijn vrouw. «Wat zegt ge daar?* Hij had werktuigelijk den arm uitgestrekt en bijna tegelijkertijd viel zij hem om den hals. De nacht bedekte beiden met zijn sluier. Duizenden sterren flikkerden boven hunne hoofden. Een zachte avondkoelte bracht hun de laatste geuren der Zwarte Bergen. Niets verstoorde de geheimzinnige stilte. De gravin leunde tegen zijn borst, zwaar ging haar ademhaling. Hij luisterde naar haar lispelen en het scheen hem toe, dat zij droomde. «Laurent,* fluisterde zij «ik heb u reeds verhaald, onder welke omstandigheden ik den graaf heb leeren kennen. Ik was een onervaren meisje. Ik bezat niemand, die mij met raad en daad kon bijstaan. De ijdelheid dreef mij wellicht voort. In 't kort, welke gevoelens mij hebben mij zeiven niet helder bewust. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor iiol Lanö van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard SunlightZeep.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1