Voorkomt ontsteking. Huidkwalen als uitslag, eczema, kloven, puisten enz. breiden zich vaak uit als ge volg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en drogen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen beelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs f 1.75 per doos, alom ver krijgbaar. Groote orerstrooming in Amerika. 2000 pesoneri dakloos. Het aantal dooden op 500 geschat. Volgens bericht uit New York over de hevige overstrooming, die te San Antonio in Texas heeft plaats gevonden ten gevolge van een wolkbreuk, bedraagt de materieele schade 10 millioen dollar. Het water staat vier a vijf meter hoog in de straten. Het plaveisel spoelde weg, huizen en bruggen werden vernield. De electrische centrale liep eveneens onder, zoodat de stad in het donker werd gezet. Bij de opkomst van het water vluchtte de bevolking in een paniek de stad uit, achtervolgd door de aanstuwende golven, waarin velen omkwamen. Ook de naburige katoenvelden werden verwoest, waardoor gisteren te New York op de katoenmarkt een paniek ontstond. De reeds aanmerke lijk gestegen prijzen van de ruwe katoen liepen nog verder omhoog. Ernstige spoorwegramp in Frankryk. Talrijke dooden en gewonden. Omstreeks half elf is Zaterdagavond de expres-trein StraatburgLyon op enkele K.M. afstand van Lyon gederailleerd, terwijl hij met een snelheid van 80 K.M. per uur reed. De ramp zou veroorzaakt zijn door een defect aan een wissel. Volgens de door de directie van de P. L. M. opgestelde lijst, zijn naar tot dusver bekend is, 38 personen gedood en een zestig tal personen gewond. Een ontploffing by het sloepen ran de Ueutschlaud". Bij het sloopen van de vroegere Duit- sche duikboot aDeutschland® te Birkenhead is door een onbekende oorzaak een ont ploffing ontstaan, waardoor drie personen werden gedood en verscheidene gewond. o De Engeischc uitnoodiging aan Simi-Feln. Een gunstig antwoord verwacht. Volgens Reuter is er goede reden om aan te nemen, dat het lersche kabinet reeds heeft besloten de uitnoodiging van de Brit- sche regeering tot een conferentie te aan vaarden. Het antwoord zal waarschijnlijk vóór heden Woensdg worden verzonden. Michael Collins verklaarde, dat de vrij heid in aantocht was. Deze was niet aan den vijand te danken, doch aan de kracht van Ierland zelf. Een vergiftigde zeekust In den loop van de laatste 75 jaar deden zich aan de westkust van Florida verschijnselen voor, die op een vergiftigings proces wezen, doch niet voldoende verklaard V konden worden. Volgens een Amerikaansch tijdschrift heeft thans het Bureau of the United States een onderzoek ingesteld. Het blijkt, dat de vissehen in deze wateren dood of stervende ronddrijven. De lucht is gevuld met een reukloos, verstikkend gas, dat by menschen catarrhachtige ver schijnselen veroorzaakt. De visschers ver klaren, dat het water gedurende deze vergiftigingsperioden van kleur wisselt en de witgekleurde huizen aan het strand donkerder worden, waarschijnlijk door de inwerking der gassen, die uit de visch- cadavers stroomen. De meest waarschijn lijke verklaring is, dat op den bodem der zee aardbevingen voorkomen, waardoor vergiftige gassen ontsnappen, die de vis sehen dooden. Sedert 1844 heeft de kust van Florida 8 zulke vergiftigingsperioden doorgemaakt o West-Hougartfe. De ambassadeurs-conferentie te Parijs heet den Hongaarschen gezant te Parijs een nota gezonden, met betrekking tot den toestand in de westelijke comitaten. De Hongaarsche regeering wordt verantwoor delijk gesteld, en uitgenoodigd de twee bezette gebieden te ontruimen hieraan wordt toegevoegd dat maatregelen ontwor pen zijn om de nakoming te verzekeren der bepalingen van het verdrag van Trainon indien de Boedapester regeering haar hou ding niet wijzigt. o Een kerkgewelf bezweken. Twee dooden en twee gewonden. Het gewelf van de kerk te Koekelberg bij Brussel is Zondag tijdens de Mis plot seling ingestort. Twee personen werden gedood en twee gewond. o 49 SinnFeiners uit een kamp ontsnapt. Uit het kamp te Curragh zijn 49 Sinn Fein-gevangenen door middel van een gegraven tunnel ontsnapt. Ze zijn nog niet gevat. o De grootste krater van de wereld. ïScient Americac meldt, dat de Zweed- sche geleerden Waddele en IJgberg op een onderzoekingstocht door IJsland den groot sten vulkanischen krater van de wereld hebben ontdekt. Zij hadden tien dagen noodig om met 3 paarden en sleden de groote ijszee van de Watnajokel van west naar oost over te trekken, om Kolmar in de Fjord van Homar te bereiken. Op de Högjökel vonden zij een reus- achtigen vulkanischen krater, welke heet water bevatte en niet minder dan 8 K.M. lang en 4 K M. breed was. Hij werd omringd doer een aantal heete bronnen. De Zweedsche geleerden, die hem ontdek ten, hebben hem den Soea-krater gedoopt. BINNENLAND. Ongelukken. Te Alteveer, gemeente Onstwedde is het kind van den veldwachter De O. onder een wagen geraakt en doodgereden. De 49-jarige mijnwerker K., uit Heerlen, is in de staatsmijn Emma, nabij Hoensbroek, doodgevallen. Te Wognum is een motorrijder, die de Schager stoomtram wilde passeeren door de locomotief gegrepen. Hij werd ver brijzeld. Een soldaat, te Harderwijk in garnizoen, vond op het kazerneterrein een eivormige handgranaat. Nieuwsgierig naar de con structie van het projectiel, ging hij het met zijn zakmes bewerken. De granaat ont plofte en verwondde ernstig zijn handen en aangezicht. Na in het militair hospitaal verbonden te zijn, werd hij per Roode-Kruisauto naar Utrecht vervoerd om aldaar onder behan deling van een oog-specialist gesteld te worden. Levend verbrand. Eenige jongens hielden zich te Nijmegen bezig met vuurtje stoken. Een toevallig daarbij aanwezig meisje werd door de vlegels in het vuur geworpen met het noodlottig gevolg, dat de arme kleine, zekere Ma. T., aan de hevige brandwonden bezweek. o De diepboringeu in Limburg. Een steen kolenlaag ontdekt. Door een der diepboringen van den Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen is te Eijs-Wittem op ontginbare diepte de aan wezigheid van steenkolen aangetoond. Dc onthulling van het standbeeld van Stadhouder-Koning Willem 111. De onthulling van het standbeeld van Stadhouder-Koning Willem III te Breda, 8 October a.s., zal niet door H. M. de Koningin persoonlijk geschieden. Op de uitnoodiging v.n het nationaal steuncomité, dat zich indertijd heeft gevormd om de totstandkoming van het beeld voor te be reiden heeft Hare Majesteit dezer dagen aan den Voorzitter Luit.-Gen. Cool doen berichten, dat zij tot haar leedwezen ver hinderd is, daaraan te voldoen. o De varkenspest. Maas en Waal. De vlekziekte, ook wel genaamd varkenspest, breidt zich uit. Er is geen serum voor in te spuiten. Gelukkig zijn er overal varkensfondsen, die de ge leden schade zooveel mogelijk vergoeden. Kindje verbrand. Hoogeveen. Vrijdagavond waren ver schillende kinderen te Nieuweroord onder de gemeente Beilen aan het vuurtje branden, waarbij ook tegenwoordig was het 3-jarig dochtertje van den landbouwer G. Kuiper aldaar. Toen de kleine, evenals de grooten, ook wat sprikken op het vuur wilden gooien uit haar schortje, vatten hare kleertjes vlam. In weerwil van alle aangewende pogingen, kon niet worden voorkomen, dat het kindje in hevige mate met brandwonden werd overdekt. Het moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. Zaterdag avond is het reeds aan de gevolgen over leden. Zwaar weer op de Zuiderzee. Door een donderbui en stormweer over vallen is op een uur afstand ten Oosten van de Lemsterhaven gezonken de stoom boot ïStad Zutphen® op reis van Zutphen naar Sneek met stukgoederen. De opva renden zijn door Lemstervisschers gered. De stoomboot was niet, de lading wel verzekerd. Door den eleetrischen stroom getroffen. Zaterdag is te Marken-Binnen een ar beider van het electrisch bedrijf in aan raking gekomen met een geladen draad en terstond gedood. Hij laat een weduwe met 3 kinderen achter. o Dat kan goed worden. In de gemeente Emmen (Drente) komt de hoofdelijke omslag slecht binnen. Het gemeentebestuur zendt nu de politie rond om met de wanbetalers tot een accoord te komen. Enkelen komen er met een vijfde van den aanslag afaA.v.p.® Boschbrand. Een hevige boschbrand heeft Vrijdag over een groote uitgestrektheid mastbosch tusschen Tilburg en Udenhout gewoed. o Uitroer ran aardappelen. Op de vragen van den heer Schaper betreffende den uitvoer van aardappelen antwoordde de Minister van Landbouw: De Minister houdt op den uitvoer van alle Nederlandsche producten steeds zijn aandacht gevestigd. Het was hem dan ook niet ontgaan, dat de uitvoer van aard appelen in enkele weken van Augustus grooter dan gewoonlijk was. Ook was hem bekend, dat op verschillende velden aardappelen werden gerooid, welke behooren tot soorten, die gewoonlijk eerst later worden geoogst. Ten einde voortdurend van den omvang van den uitvoer nauwkeurig op de hoogte te zijn, heeft de Minister reeds 4 Aug. 4921 de medewerking van zijn ambtgenoot van Financiën ingeroepen, met het gevolg, dat hem van alle grenskantoren wekelijks een opgave wordt toegezonden van de hoeveelheid aardappelen, welke langs elk station is uitgevoerd. De Belgische visa. De Belgische Legatie deelt mede, dat de vrijstelling der pas visa van af 45 dezer niet kan worden toegestaan aan Neder landsche onderdanen van ex-vijandelijken oorsprong, die de Nederlandsche nationali teit verkregen hebben door naturalisatie of door keuze na 2 Augustus 4904. Fout b|j tic loting. Bij de loting voor de militie kwam men te Zevenbergen tot de ontdekking, dat er een loteling meer was, dan nummers in de bus. Door verschillenden is protest aangeteekend en zal wellicht een nieuwe loting moeten plaats hebben. De typhus te Delft. Het aantal typhuspatiënten is te Delft tot minder dan de helft gedaald. Er worden thans nog 25 lijders in het gemeente ziekenhuis verpleegd. Terwijl de arbeider N. Allers, eert grijsaard van 76 jaar, te Bom bezig was een hoop vuil te verbranden, is hij door onbekende oorzaak plotseling in den bran denden hoop gevallen. Vermoedelijk heeft een beroerte hem getroffen. Hoewel spoedig hulp aanwezig was kon men niet verhin deren, dut hij zeer ernstige brandwonden aan buik en beenen opliep. In stervenden toestand werd hij per auto naar het hos pitaal te Sittard overgebracht. o Door een stier gedood. Op het landgoed Eerde bij Ommen is j.l. Zaterdag de 65jarige arbeider H. B. in de weide, waar de man eenige werkzaamheden had te verrichten, door een stier gedood. In den modder gestikt. Te Weesp is J. Gijzen, oud 52 jaar en vader van een groot gezin, terwijl hij op zijn land bezig was, voorover in een sloot gevallen en in den modder gestikt. o Torenspits afgenaaid. Men schrijft uit Maastricht Maandagmorgen omstreeks half elf is tengevolge van den hevigen wind, de torenspits van het kerkje der zusters Ur- sulinen, in de Capucijnenstraat, afgewaaid. o Een woesteling. Een woest rijdende automobilist heeft op den Haagweg te Rijswijk een tilbury aangereden, waarin de heer en mej. v. d. V. uit 's Hage waren gezeten. Beiden werden over den weg geslingerd en zijn ernstig gewond met een passeerende auto naar het ziekenhuis »Bethel« te Delft vervoerd. De woeste rijder had zonder omzien zijn weg vervolgd. Het voertuigje werd vernield, het paard bleef ongedeerd. Stalhouder^ afgebrand. Zondagnacht is te Delfzijl afgebrand de stalhouderij en behuizing der Gebr. Bakker. Al de rijtuigen en 2 paarden zijn verbrand. Men vermoedt dat kwaadwilligheid in het spel is. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, gehouden op Vrijdag 9 September jl. des n.m. 6 uur. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer Nollen, die wegens ongesteldheid niet tegenwoordig kon zijn. Voorzitter P. N. DekkersSecretaris B. v. Schijndel. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en daarna onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. een schrijven van Ged. Staten hou dende medeedeling, dat is afgezien van een voorstel tot vereenigiug van Waspik met Raamsdonk, Geertruidenberg en Made c.a. Evenwel blijft de mogelijkheid bestaan, dat in de naaste toekomst een nieuw plan tot vereeniging van gemeente wordt ontworpen, waarbij ook de gemeente Waspik is be trokken. y b. dat de belastiging op de openbare vermakelijkheden en de staanplaatsen ge durende de kermis hebben opgebracht de som van f 924.55. c. goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit, waarbij aan de N.V. Waterleidingmaatschappij concessie wordt verleend tot het leveren van water en tot het leggen van buizen en electrische geleidingen in de gemeente Waspik. Bovenstaande mededeelingen worden voor kennisneming aangenomen. Aan de orde is 4. Aanbieding gemeenterekening 4920 en gemeentebegrooling 4922 en armen- rekening 4920 en begrooting 4922. De voorzitter stelt voor eene commissie te benoemen om vorenstaande begrootingen en rekeningen te onderzoeken. Als leden der commissie worden benoemd de heeren Kamp, Yan der Rijken en Van der Steen. 2. Onderhandsehe verkoop van een huis. De voorzitter deelt mede, dat zijn inge komen twee aanbiedingen tot het koopen van de gemeente van een huis, bewoond door P. van Dongen en wel een van A. M. Gerwen, voor de som van f 5125 en een van P. van Dongen voor f 4600. B. en W. stellen voor bedoeld huis aan A. van Gerwen onderhandsch te verkoopen voor de som van f 5425.Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen, uitgezonderd de heer Teunen, die zich van stemming onthoudt, het voorstel van B. en W. aangenomen. 3. Verzoek van het Bestuur der Bur gerwacht om een bewaarplaats voor de geweren enz. onder het gemeentehuis. De voorzitter deelt mede, dat door het Bestuur der Waspiksche Burgerwacht de beschikking wordt gevraagd van een afge sloten ruimte onder het gemeentehuis ter oplegging van de geweren en ledergoed van de Burgerwacht. B. en W. meenen, dat op den zolder van het gemeentehuis voldoende ruimte is om een en ander te bergen. Een bewaar plaats als wordt gevraagd, zal van de ge meente weder een uitgaaf vorderen van enkele honderden guldens. De heer Van der Steen zegt, dat het de bedoeling is een afgesloten ruimte te hebben terwijl voor het inleveren en later weder uitgeven der wapens een zolder niet geschikt is. De heer Van der Rijken zou de geweren, welke te veel zijn, terug willen zenden, zoodat men daarvoor ook geen verantwoor ding meer heeft, Met algemeene stammen wordt daarna afwijzend beschikt. 4. Gunning herstelling havenbeschoeiïng. De voorzitter deelt mede, dat de laagste inschrijver voor het herstellen der haven- beschoeiing, is Gebr. Van Alphen, voor de som f 2090. B. en W. stellen voor het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen en het toezicht op te dragen aan C. Roovers. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Wijziging begrooting 4921. Wordt goedgekeurd, zooals door B. en W. is voorgesteld. 6. Verzoek van het bestuur van het Christelijk Onderwijs tot den bouw van een school van drie lokalen. De Voorzitter leest het adres voor en licht een en ander toe. De oude school, welke thans in gebruik is, voldoet niet aan de eischen en is ook niet door verbouwing geschikt te maken. B. en W. stellen voor om in beginsel te besluiten tot den bouw van een school op het door de gemeente van Mevrouw De Roon aangekochte terrein. De kosten worden globaal geraamd op f30000.—. Met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer Teunen, die zich vanfstem- ming onthoudt, wordt bet voorstel van B en W. aangenomen. 7. Baggeren der Kerkvaarlsche haven. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering is besloten de Kerkvaartsche haven uit te baggeren. Hij wenscht thans te vernemen, wat de Raad wil, óf aan besteden, óf de uitvoering aan B. en W. overlaten. Na eenige discussie stelt de heer De Hond voor, het werk per tienton aan te besteden en de verdere uitvoering aan B. en W. over te laten. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 8. Rondvraag. De heer v. d. Rijken zou B. en W. in overweging willen geven op de sluis aan het dijkje een lichtpunt te plaatsen. De Voorzitter zegt toe een onderzoek in te stellen of door verplaatsing van een lichtpunt wellicht verbetering kan worden gebracht. Vervolgens niets meer te behandelen zijnde, gaat de Raad over in geheim comité ter behandeling van reclames H. O. dienst 4921. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Zooals uit achterstaande ad vertentie blijkt, bestaat het voornemen te dezer plaatse ook bevroren vleesch te ver koopen, van uitstekende kwaliteit. Te Am sterdam worden wekelijksch duizende beesten verkocht. wTot afgevaardigden naar het Buiten gewoon Congres op 21 Sept. te Utrecht te houden, zijn door de Afdeeling »I4eusJen« van de Centrale Boud van Post-, Telegraaf- en Telefoon-personeel gekozen de heeren K. v. d. Velden, postbode te Wijk en G. Kuijpers, brievenbesteller alhier. Maandagmorgen trok over deze ge meente een regenbui, gepaard met hevigen wind, volgens sommigen en windhoos. De korenmolen van den molenaar V. begon opeens te" draaien en vloog door den zoo- genaamden vang. De zeilen sloegen aan flarden, zelfs de stukken zijn niet terug gevonden. Met groote moeite wist men den molen ten slotte met kettingen tot staan te krijgen en vast te zetten. Aalburg. Tijdens den geweldigen storm, welke j.l. Maandag alhier woedde, gepaard met een sterke windhoos, werden van ver schillende huizen stukken van de daken gescheurd, waarvan de woning van den landbouwer W. L. wel het meest te lijden had, terwijl ook de telephoonpalen het moesten ontgelden. De verhuring van bouwland van de Ned. Herv. Kerk en Diaconie alhier bracht belangrijk meer op dan de vorige keer. Almkerk. Dezer dagen behaalde de heer W. Snoek te Ni°uwendijk (gem. Almkerk) op de Fruit- e roentententoon- stelling te Gorinchem in de afdeeling appels en peren een derde prijs. De najaarskeuring voor springstieren in deze gemeente zal op Vrijdag 23 Sept. des nam. 4.30 uur gehouden worden. Naar wij vernemen bestaan hier plannen tot het oprichten van een Oranje vereniging. Dezer dagen ontving de heer W. JJolislagers te Nieuwendijk (gem. Almkerk) de blijde tijding, dat door de sigaretten- fabriek te Eindhoven, voor het »prijsraad- sel« hem een prijs van f10 is toegekend. Donderdag j.l. gaf het Fanfarecorps alhier in den tuin van C. Dekker voor een groote massa volk haar laatste zomerconcert. Andel. Door den raad dezer gemeente is de rekening over het dienstjaar 4920 voorloopig vastgesteld als volgtin ont vangst op f 27204.97J, in uitgaaf op f 30952.67 en alzoo een nadeelig saldo van f 3690.69j. Aan de vereeniging tot bestrijding der tuberculose »Woudrichem en Omstre ken® te Woudrichem, is door den Raad dezer gemeente voor het jaar 4921 eene subsidie verleend van f 50. Bij de Ger. Gem. alhier is beroepen de heer J. H. Staal te Tinallinge. Beneden-Langstraat. Het rooien der aardappelen is in vollen gang en van de laaggelegen bouwlanden valt de uitkomst zeer mede, terwijl de kwaliteit ook niets te wenschen overlaat. In hooger gelegen streken echter is het een slecht gewas. Waarschijnlijk zal de marktprijs ook mee vallen, want momenteel worden ze reeds verkocht aan f 5 a f 6 per H.L. Capelle. Onze voetbaivereeniging Ex celsior® had j.l. Zondag op de eind wed-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2