voor liet Land van leusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4122. Zaterdag 1? SeBteier. „Fermitan" Wormpoeders Jacoda Maria Wortelboer sar Sehme Baste De Wat zijn ze fijn! de Leo-Victor-sigaren. 1. NS-i. F. W. H. WILMSEN Familiescbalen, OewiGiiten Auto-verhuurinrichting Swan-vulpenhouder laaal uw jplalep en J^1g'§ Grond-bascules Toonbank-bascules GOÏÏWlSlIIi's IJZXR-HA1D1L, Firma SWAGEMAKERS DOEDEIJNS Telefoon No. 12 'HEUSDEN. „Fermitan" te Oude-Pekela. 's-BOSCH. LUXE Verbeterde Wilhelmina Tarwe Zeeuwsche Wintergerst, - fetkuser Kogge, Buhlendorfer Kogge, C. VERPLOEGH, OH OH! OH! in den kunsthandel Voor Tafelmessen, Brood- en Zakmessen, Scharen, Scheermes sen en Haarsnij-ma— chines is Uw adres 8F Gelegenheid voor het vervoer naar alle gewensehte plaatsen BEHOORENDE BIJ HET NIERAANDOENING BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwasssenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nier zwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroor zaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft aj^ andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onder zoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k f 1.75 per doos. Vergadering van den Raad der Gemeente DE WERKEN EN SLEEUWIJK op 13 September j.l. Nadat de Notulen der vorige vergadering zijn goedgekeurd, brengt de voorzitter, de heer A. Sigmond, burgemeester, den inhoud van verschillende ingekomen stukken ter kennis van den Raad, waaronder een schrijven van de Rijksverzekeringsbank, betreffende de leening van f 75,000. rentende ten hoogste 6J pet., waartoe in een vorige vergadering besloten werd. Wordt besloten in verband met genoemd schrijven de voorwaarden zoodanig te wij zigen, dat de leening in gedeelten zal worden afgelost. Verschillende raadsbesluiten zijn door Gedep. Staten goedgekeurd. Vervolgens wordt tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim te Kille, benoemd dhr. P. de Pender. Voorts is ingekomen een adres van de te Woudrichem gevestigde vereeniging tot bestrijding van tuberculose, met verzoek om subsidie. B. en W., hoewel het nut dezer ver eeniging inziende, achten het beter, indien subsidie mocht worden gegeven, deze te verstrekken aan de in deze gemeente ge vestigde vereeniging Ziekenzorg. Er wordt ter sprake gebracht, beide vereenigirtgen een klein subsidie te geven, en de vraag of zonder subsidie de vereen, uit W. wel voort zal gaan hulp te ver strekken, wordt beantwoord met de op merking dat verschillende gemeentenaren lid dier vereeniging zijn. Echter is de contributie niet hoog. Nadat hierover nog eenige discussie is gevoerd, wordt op het adres afwijzend beschikt. Hierop stellen B. en W. voor in elk perceel, hetwelk bij het electrische net wordt aangesloten, 2 lichtpunten gratis te verstrekken, daar door velen bezwaar wordt gemaakt tegen de kosten van aanleg. Waar de gemeente gebonden is aan een bepaald stroomverbruik te voldoen, zijn veel aansluitingen een gemeentebelang. Verschillende raadsleden meenen dat er huiseigenaren zjjn, die de huurders niet zullen veroorloven electriciteit te laten aanleggen. Hiertegen kan de Voorzitter echter niets anders doen, dan raden een ander huis tebetrekken, in welk geval volgens dhr. v. Anrooy, de gemeente meerdere woningen zou moeten bouwen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen, terwijl tengevolge hiervan enkele artikelen komen te vervallen. Nu volgt de aanbieding der gemeente rekening over 1920, welke door een 2-tal raadsleden zal worden nagezien. Vastgesteld wordt het kohier van school gelden over het 4e kwartaal 1921. Men besluit tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrooting 1921. Ter bespreking van het adres van het schoolbestuur van de Chr. school te W'dam, waarbij verzocht wordt f 82.500 beschik baar te stellen voor den bouw van een nieuwe school aldaar, gaat de Raad over in geheime zitting. Na heropening der vergadering wordt het voorstel van B. en W. afwijzend op het adres te beschikken (zij achten geen termen aanwezig 'tot inwilliging van het verzoek, daar reeds een school te W'dam bestaat) met 7 tegen 4 stemmen aange nomen. Bij de rondvraag uit dhr. v. Arkel den wensch het presentiegeld der raadsleden van f 2.50 op f 1 te brengen, met het oog op den toestand der gemeentekas. B. en W. zullen de zaak bespreken. De heer v. Zanten wenscht een veror dening op het te snelle rijden van motor fietsen en auto's. Een verordening op de snelheid zou echter een tweeden veld wachter noodzakelijk maken daarom heeft de Voorz. de Kon. Nederl. Automobielclub verzocht in haar organen hierop te wijzen, en wordt getracht in de dienstregeling te Keizersveer zoodanige wijziging te verkrij gen dat niet meer zoo snel behoeft te worden gereden, terwijl voorts plannen bestaan voor een waarschuwing langs den weg. Op enkele vragen van den heer v. Zan ten deelt de Voorzitter mede, dat spoedig een nieuwe veldwachter zal worden aan gesteld en dat het mogelijk is te recla meeren tegen schijnbaar abusievelijk naar den hoofdelijken omslag bepaalde school gelden. De heer v. Anrooy brengt ter sprake de verontreiniging van het drinkwater in de Kil en wenscht dat 1 M. daaromheen schoone kant wordt gehouden. Mesthoopen liggen te dicht bij het water. Binnenkort zal getracht worden zoowel voor Sleeuwijk als voor de Kil het drink- watervraagstuk op te lossen. Wat betreft de vaststelling der licht punten van straatverlichting, zullen Burg. en Weth., zoodra de palen staan, de licht punten voorloopig vaststellen. Meerdere raadsleden zijn van meening, dat boete geëischt moet worden indien, gelijk vastgesteld is, op 1 Oct. geen stroom geleverd wordt. Nadat de heer Van Straten heeft ver klaard, een ondergrondsche leiding in de schoolbuurt te verkiezen boven een boven- grondsche, daar deze gevaar oplevert (de Voorzitter zal naar het financieele verschil informeeren) wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. De moordenaars ran Erzberger ontdekt. De correspondent van de N. R. C. meldt De politie van Baden is er in geslaagd de namen van de moordenaars van Erzberger vast te stellen. Het onderzoek in de zaak is hiermede natuurlijk een flink stuk ge vorderd. De moordenaars zijn de koopman Heinrich Schulz, die 20 Juli 1893 teSaal- feld is geboren en een student in de rech ten, Heinrich Tillessen genaamd, die 27 November 1894 te Keulen-Lindentbal ge boren is. Het tweetal heeft sinds einde April of begin Mei te München in één huis gewoond. In hun woning is reeds een huiszoeking gehouden, waarbij hoogst] be zwarende stukken in beslag zijn genomen. Het is reeds gebleken dat de beide mannen dezelfden zijn, die tot aan den moord op. Erzberger in het hotel Zum Hirschen te Oppenau hebben gewoond. Men weet, dat een der moordenaars een verminkt oor had, dat is met Schulz ook het geval. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de twee in voortdurende verbinding hebben gestaan met een Berlijnsche familie. Tot den 6en Augustus hebben zy bij deze familie gelogeerd. Na hun vertrek begon een drukke briefwisseling tusschen het tweetal en de familie, die uit een vrouw en haar drie kinderen bestaat. Twee der kinderen zijn jonge meisjes, het derde is student. De twee jonge meisjes en hun broeder zijn in hechtenis genomen. De moeder, een oude zieke vrouw, is voorloopig in vrijheid gelaten. De gearresteerden zijn reeds in verhoor genomen. Of zij mede plichtig aan den aanslag op Erzberger zijn, is nog niet uitgemaakt. —o lUorerbende. Te Maagdenburg is dezer dagen een groote, goed georganiseerde bond van spoor- wegroovers ontdekt en onschadelijk ge maakt, die de spoorwegkas reeds voor vele millioenen schade heeft bezorgd. Drie en veertig leden van dezen bond, onder wie spoorwegarbeiders, zakenmenschen, hotel houders, alsmede eenige Berlijnsche smok kelaars, zijn reeds aan de politie bekend. Zelfs een politie-ambtenaar maakte deel uit van dezen bond. Twintig personen bevin den zich reeds in hechtenis en er worden nog meer arrestaties verwacht. De dieven hielden zich in hoofdzaak bezig met het rooven van ijlgoederen gedurende de reis. Ëen bolsjewitisch ambtenaar aan den haal. De sovjet-regeering heeft aan al haar buitenlandsche vertegenwoordigers de op sporing verzocht van den oud-commissaris der bank van leening te Petrograd Nico- laas Glivinsky, die voortvluchtig is met het kostbare met diamanten en parels bezette diadeem van graaf Tsjeremetiefl. Men ver moedt, dat hij in Duitscbland is. o Ëen geweldige bom. Te Havay, een dorpje bij Bergen, hadden de Duitschers zegt de M s b. tijdens den oorlog uit een vliegtuig van een hoogte van 2000 M. een bom geworpen, midden op het dorp, dat zij als oefenterrein gebruikten. De bom kwam evenwel niet tot ontploffing en zij bleef diep in den grond zitten tot grooten schrik van de bevolking. Maandenlang hebben geniesoldaten ge werkt om het gevaarlijke ding te verwijderen. Aanvankelijk had men het plan om de bom onder een dikke laag beton te begraven, doch het was moeilijk de juiste ligplaats van het ontploffingstuig te vinden. Thans is men er eindslijk in geslaagd deze te ontdekken. De bom, die ruim 2000 K G. weegt, is 5.80 M. hoog en heeft een diameter van 45 c.M. In haar val is zij door een laag kiezel gedrongen van 2 M. dikte en. eerst 13 meter onder de oppervlakte van den bodem b'ijven vastzitten. De genie zal trachten dat gevaarlijke speelgoed aan de oppervlakte te halen. o Ëen griezelige vondst. In de Blijde Inkomststraat te Leuven heeft men een akelige ontdekking gedaan. Zekere M. H., die op reis was, had een man aangesteld om zijn woning te bewa ken tijdens zijn afwezigheid. Hij schreef herhaaldelijk aan dien persoon, maar zijn brieven bleven telkens onbeantwoord. Niet wetende wat er mocht schelen, richtte M. H. ditmaal een schrijven aan den politie commissaris, die zich naar het huis der Blijde-Inkomststraat begaf. Hij belde aan, maar daar er niemand kwam openen en de woning verlaten scheen, beukte men de deur in. Binnen was de politie getuige van een akelig schouwspel. De huisbe waarder zat aan handen en voeten gebon den op een stoelde ongelukkige was dood en het lijk verkeerde in staat van ont binding. Diefstal is de drijfveer geweest van den moord. Al de meubelen werden opengebroken en al wat eenige waarde heeft is verdwenen. De eigenaar werd pfr telegram verwittigd en het Parket heeft aanstonds een ernstig onderzoek in gesteld. Men zal de thuiskomst van M. H. moeten afwachten om te weten hoeveel de waarde van het gestolene bedraagt. De ontdekking van die misdaad heeft in de stad een groote opschudding teweeggebracht. Waarschijnlijk is het slachotffer niet on middellijk aan zijn wonden bezweken. In dit geval moet de ongelukkige, vastgebon den aan een stoel, een verschrikkelijken doodstrijd gehad hebben. BINNENLAND. Te St. Maartensburg heeft een afschu welijke moordaanslag plaatsgehad. De 20- jarige Trijntje Blauwboer had omgang met een jongeling welke omgang de jalousie van den knecht opwekte. Het meisje was met haar vrijer den gelieelen nacht naar de kermis geweest en deed daarom overdag een slaapje. Terwijl zij alleen thuis was (haar verwanten waren naar de kermis), kwam bij den knecht, die aan 't houthakken was, het denkbeeld op het meisje te vermoorden, Onder de woorden iAIs ik je niet krijg, zal hij je ook niet hebbent, bracht hij het meisje 3 slagen met een bijl toe, waarvan twee op dezelfde plaats op het hoofd, zoo- dat de hersenen naar buiten kwamen, Toen hij tot bezinning kwam, wilde hij zich ophangen, doch op het laatste oogen- blik ontbrak hem daartoe de moed. Hij fietste naar Alkmaar gaf zich bij de politie aan en deed een omstandig verhaal van het gebeurde. Vervolgens werd hij in het Huis van Bewaring opgesloten. Het meisje is naar het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar vervoerd haar toestand geeft weinig hoop op herstel. Tel. Marktberichten. ROTTERDAM, 13 Sept. Aanvoer 203 paarden, 7 veulens, 2142 magere en 689 vette runderen, 182 vette kalveren, 438 nuchtere kalveren, 892 graskalveren, 99 schapen of lammeren, 83 overloopers, 407 biggen, 7 bokken of geiten, 0 ezels, Prijzen per kg.koeien 557587] ct., ossen 657585 ct., stieren 50 5565 ct., kalveren 65—90115 ct. Melkkoeien f350 a f 700, kalfkoeien f425 a f675, stieren f300 f650, pinken f150 a f275, graskalveren f65 k f 180, vaarzen f 200 f 375, werkpaar den f300 k f600, slachtpaarden f 150 a f 250, hitten f 200 a f 350, nuchtere kal veren f 30 k f 45, slachtkalveren f 18 f 25, biggen f 22.50 p. w., overloopers f 30-60. De Rotterdamsche cimeiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 11.60f 15.20 idem (klein) f 9.85—f 10.20 Eendeieren f 12.15 f 12.35 Aanvoer 134000 stuks. ZALT-BOMMEL, 13 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 12 kalveren, prijs f8090; 186 biggen, prijs f7 a f20 per stuk. 9000 eieren, prijs 12|.a 13£ ct.p.st. 460 K.G. boter, prijs per K.G. f 1.70. boerenboter f 1.70 a f 1.80. GORINCHEM, 12 Sept. Aangevoerd 593 koeien, 4 nuchtere kalveren, 663 biggen, 184 overloopers. Men besteedde voor: kalfkoeien f540 a f 630, melkkoeien f 450 a f 525, kalf- vaarzen f 340 a f 430, guiste vaarzen f300 a f350, pinken f 210 a f 250, gras kalveren f90 a f120, nuchtere kalveren f 22 a f 32, overloopers f 25 a f 60, big gen f 10 a f20. 's BOSCH, 14 Sept. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 740 run deren, 25 zeugen, 700 biggen en 40 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 425 a f 575, kalfvaarzen f 325 a f 450, ma gere ossen en koeien f 170 f 230, vette ossen en koeien le kw. 92|, 2e kw. 75 ct. p. p., pinken f160 a f240, zeugen f 90 a f130, biggen f 2.00 k f 2.75 p. w., vette lammeren f 25 a f 30 per stuk. van Jacoba Maria Wortelboer werken beter dan alle andere wormmiddelen en mogen niet ge lijk gesteld worden met worm- patronen, koekjes, torentjes, bon bons enz daar deze middelen niet die kracht bezitten, die er van verwacht wordt. Wormpoeders gemaamd bezitten een bijzonder vindingrijke samenstelling, verdrijven zeker spoelmademaag- en andere inge wandswormen, zoowel bij volwas senen en kinderen. 85 cent per doos, drie doozen f 2,40. Overal verkrijgbaar of direct van Fermitan" wordt door de Nederlandsche wet beschermd. Wormpoeders, niet voorzien van het woord „Fermitan", worden als namaak beschouwd. Men wachte zich das voor na maak I IS WEDER VOORRADIG IN DEN BOEKHANDEL VAN L. J. VEERMAN. op partij gekeurd f 19 de 75 K.G. stam f 21 75 f op stam f 16.5o' de 65 K.G. lste bouw f 19.50 de 70 K.G. idem verdere bouw f 18.50 70 lste bouw f 19 50 de 70 K.G. E. II P. MKBVHIVS Zaadhandel te GOES. AGENT Café. 's Greveldnin-Capelle. in 2 maanden door de PILULES HONIGROSES. Het middel ter verkrijging eener flink ontwikkelde buste f 3.— EROS TOILETCREME geeft een fluweel zachte huid. f 1.20 N.V. Mij. SANITAS. GOUDA, Korte Tiendeweg 10. ROTTERDAM, Korte Hoogstr. 37- UTRECHT, Voorstraat 106. id. Potterstraat 6. Wat heb ik een jeuk. geneest direct Huiduitslag, Bran- digheid, Ringworm, puistjes, jeu kende wonden, open beenen, baard- schurft. f 1.25. N.V. Mij. SANITAS. GOUDA, Korte Tiendeweg 10. ROTTERDAM, Korte Hoogstr. 37. UTRECHT, Zadelstraat 37. AMSTERDAM, Rembrandtplein 4. Deze zijn verkrijgbaar in het sigarenmagazijn van VISCHMARKT 112. Aan hetzelfde adres all8 SOOrten FIJNE SIGAREN en Luxe Verpakking, Sigaretten van de duurste tot de goedkoopste soorten. Groote sorteering hoaten pijpen. Voor Wederverkoopers Rabat. Aanbevelend A. VOS-v. MERSBERGEN van Vuchterstraat 118-120 Telef. 757 vanaf i 17.50 200 K.G. vanaf f 7.00 5 K G. ENZ. HEUSDEN. Telefoon No. 4„ BIJVOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5