Opening der Staten-Generaal. TROONREDE RHEUNATIEK oORO, KINDEPZALF* SANAPERIN- tabletten ken, had daarop het portier geopend en zijn slachtoffer uit den trein geworpen. De politie te Albert telefoneerde dade- lyk naar Amiens, waar men bezig was met een reiziger die geen spoorkaartje had en die moest bijbetalen. Dat bleek de gezochte Lefebore te zijn. Hij ontkende eerst alle schuld, maar toen men hem naar Albert bracht om hem daar met den Por tugees confrenteerde, viel hy door den mand en legde een volledige bekentenis af. Hij is achter slot en grendel gezet. De toestand van zijn slachtoffer, dat als door een wonder aan den dood ontsnapte, is naar omstandigheden bevredigend. o Noodlottige bergsport. Naar uit Weenen aan 't sBerl. Tagebl.® wordt gemeld, is een der beste Alpinisten, dr. Baumgartner, door het af brokkelen van een blok aan den noordelijken wand van de Tamischbachturm, omgekomen. Op de Plantspits verongelukte vier dagen geleden een jonge man, die ondanks herhaalde po gingen van redders, om in den afgrond neer te dalen, nog niet kon worden bereikt. Evenmin heeft men twee toeristen, die in een gletscherspleet van den Groszgiock verongelukten, terug gevonden. In den Salzkammergut worden vier toeristen ver mist. Men vermoedt, dat hier een misdaad in het spel is. Het weder is thans voor bergtoeren ongunstig en gevaarlijk geworden. Het aantal werkloozen in de registers der werkloozenbeurzen in Engeland toont een verdere daling en op 13 Sept. was de vermindering meer dan 25000 verge leken met de week te voren. Het aantal arbeiders, die met korter arbeidstijd wer ken, is in de week verminderd met meer dan 5000. o De Zuidpool-npeditie. Het schip van Shackleton is eerst Zater dagmiddag uit Londen vertrokken onder verbazende belangstelling. Aan beide zijden van de Theems stonden duizenden toe schouwers, die het vertrekkende schip luide toejuichten. Honderden kleine en groote geschenken zijn op het laatste oogenblik nog aan boord gebracht, waaronder veel bloemen van eenvoudige menschen. Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prys f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin in persoon de nieuwe zitting der Staten- Generaal geopend. Met den gebruikelijken schitterenden en luisterrijken hofstaat begaf de Koningin zich van het Koninklijk paleis naar de Ridderzaal, waar H. M. bij aankomst door een commissie uit de beide Kamers werd ontvangen en naar den troon geleid. Hier las de Koningin de volgende Mij wederom in uw midden bevindende, leden der Staten-Generaal, mag ik niet verhelen dat zelfs thans, nu de wereld oorlog welhaast drie jaren tot het verledene behoort, zijne gevolgen zich nog in hevige mate doen gevoelen. Schoon God ons voor zware rampen spaarde, lijdt ook het vaderland onder de algemeene ontwrichting der economische verhoudingen. Met noesten ijver aan het herstel van de welvaart te arbeiden, angstvallig de spaarzaamheid te betrachten, is ons aller plicht. Zorgwekkend is de toestand der schat kist. De sterke groei der uitgaven in de laatst verloopen jaren heeft den verrassenden aan was der middelen nog ver overtroffen, ter wijl de laatste thans tot stand gekomen is en teruggang reeds plaats vindt. Aan belangrijke opvoering van de reeds zwaar drukkende heffingen valt, wegens de daaruit dreigende schade voor het al gemeen belang, wel nauwelijks te denken. Het publieke leven op meer bescheiden voet dan tot dusver in te richten, zal noodzakelijk blijven. Ook in de overzeesche deelen van den Staat is een zuinig beheer geboden. Vooral de scherpe daling der prijzen van de producten van land- en mijnbouw baart zoowel in Oost-Indië als in Suriname ernstige zorgen. De internationale toestand blijft ernstige aandacht vorderen. Intusschen geeft Mij de ontwikkeling van de betrekkingen, die met vreemde mogendheden worden onderhouden, in velerlei opzicht reden tot voldoening. Met waardeering en ingenomenheid maak Ik gewag van het door de in den r Volkenbond vereenigde mogendheden ge nomen besluit tot vestiging van het Per manent Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage. De afdoening van de in het afgesloten tijdvak voorbereide wettelijke maatregelen, allereerst de herziening van de Grondwet, zal uwe volle toewijding vorderen. Met partieele herziening van verschillende onzer wetboeken zal worden voortgegaan. Een wetsontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbedryf zal u zeer spoedig bereiken. Ter versterking van de zeemacht, vooral met het oog op de verdediging van Neder- landsch-Indië, zal een voorstel worden in gediend. In voorbereiding is een wetsontwerp, dat beoogt de mogelijkheid te openen om vrijstelling van militairen dienst te ver- leenen aan hen, die daartegen ernstige gewetensbezwaren koesteren. Voorstellen tot wettelijke regeling van de ruilkaveling en tot herziening van de bepaling betreffende de pachtovereenkomst zullen worden ingediend. Ontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Arbeidswet, de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet zullen u weldra bereiken. In afwachting van de totstandkoming der voorgestelde wijzigingen van de Grond wet wordt een daarbij aansluitende her ziening van het regeeringsreglement voor Nederlandsch-Indië voorbereid. Moge op uwen arbeid God3 zegen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. o Einde van den zomertijd. De Zomertijd eindigt dit jaar op 2D September. Zondag 25 September late men dns 'h avonds voor bet naar bed gaan de klok een uur stilstaan. o 3 October-viering te Leiden. Het bestuur der 3 October-vereeniging is met de voorbereidende werkzaamheden voor de feestviering ter gelegenheid van de herdenking van Leidens ontzet gereed gekomen. Het hoofdnummer van het pro gramma zal een groote romantische optocht zijn, voorstellende een 20-tal groepen uit meesterwerken der wereldliteratuur, een optocht welke, zoover bekend, nog nimmer is gehouden. De traditioneele haring en 't witte brood zal ook ditmaal weder door een Geuzen- vloot van de Lammerschans langs de Vliet de stad binnengebracht worden. De Jaarbeurs. Vrijdagmiddag is de Jaarbeurs gesloten. In 't geheel werden er verkocht 48914 dagkaarten, 10000 driedaagsche toegangs kaarten, 10000 deelnemerskaarten, 2000 excursiekaarten, samen gevende een op brengst aan entrée van f 69.500,Het vorig jaar werd aan entrée ontvangen f 45.000,Deze Jaarbeurs heeft 70.000 bezoekers gehad. Door deelnemers aan de Jaarbeurs is voor f 93 000,ingeteekend aan aandeelen in het kapitaal der Jaarbeurs. o Inbraak In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het huis van den heer N., wonende Tweebergerpoort, te Maas tricht. De dieven hebben zich toegang weten te verschaffen door een naby gelegen tuin. Alleen de dochter was thuis, doch heeft niets gehoord. Er worden zilveren en gouden sieraden, benevens een kleine geldsom vermist. De recherche is de dieven reeds op het spoor. De politie te Zegwaard heeft drie kwartjesvinders gearresteerd, die bij de landbouwtentoonstelling aldaar hun slag trachtten te slaan. Enkele personen waren van hun optreden reeds het slachtoffer geworden. Bij informatie te Rotterdam bleek, dat men met vrij beruchte inbrekers te doen had, naar wie de politie reeds eenigen tijd had gezocht. o Een gevrilde betrekking. Voor de betrekking van gemeentelijke geneeskundige te Velzen, op een jaarwedde van f4000f4500, hebben zich 115 sollicitanten aangemeld. Smekkelende treiubeambten. Te Borken zijn twee treinbeambten aan gehouden, die dienst deden op den trein WinterswijkBorken en partijen tabak naar Duitschland smokkelden. De o De werkeloosheid. directie der stroostoffabriek »de Phoenix« te Veendam heeft aan 60 ar beiders ontslag aangezegd. o Een naaktlooper. De rijksveldwachter Langeveld te Vrie- zenveen heeft een naaktlooper gearresteerd, die door de Vriezenveensche velden wan delde. o Doodeiyk ongeluk. De 18*jarige V. K. te Weert, die met een jong paard een vrachtje zou halen, had de leidsels meermalen om den arm geslagen om het paard in bedwang le kunnen houden. Het paard sloeg op hol, de jongen viel van de kar en werd mee gesleept. Op de markt reed hem boven dien de kar nog over het lichaam. Toen het paard tot stilstand werd gebracht, was de jongen al bijna dood. Hij overleed kort daarna aan de bekomen verwondingen. o Bemiddeling arbeidsbeurs Tilburg. Aan de verschillende werken der ge meentelijke werkverschaffing werd door bemiddeling der arbeidsbeurs tot heden totaal aan 442 arbeiders werk verschaft. Dato 16 September j I. waren er 225 per sonen werkzaam. Een dankbare rader. De vader van een leerlinge van een handelsschool te Amsterdam heeft, ter ge legenheid van het slagen van zijn dochter voor het eindexamen, elk der leeraren, van wie het meisje op die school onderwijs had genoten, vijfhonderd gulden ten ge schenke gegeven. o Invaliditeitswet. Het maandelijksch overzicht op 1 Sep tember 1921 geeft aan, dat tot dien datum in totaal werden toegekend 12.799 ouder domsrenten, 716 weduwenrenten en 1.796 weezenrenten, waarvan in het gebied van den Raad van Arbeid Tilburg resp. 341, 22 en 44. Op kosten va») het Invaliditeitsfonds werd in 1.579 gevallen behandeling of verpleging toegestaan en werden 477 verzekerden ter observatie opgenomen, welke observatie niet of nog niet door behande ling gevolgd werd. In het gebied van den Raad van Arbeid te Tilburg werden 19 verzekerden ver pleegd of behandeld. en pijnen van allerlei aard. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Het huis aan het Wijksch- eind, toebehoorende aan den heer M. Prins alhier, waarin voorheen gevestigd was de Tabaks kerverij en -strippeiij van de firma Goulmy Baar, is in koop overgegaan aan den heer J, W. Groeneweg te Rot terdam. Naar verluidt is het de bedoeling daarin eene wasch- en strijkinrichting te vestigen. Door den hevigen Oosten wind, is het water in de Bergsche Maas sterk weg gevloeid. Herhaaldelijk zitten booten en schepen aan den grond. Maandagmiddag o. a. bij het zoogenaamde eilandje een vijftal, die moesten wachten tot 's avonds de vloed opkwam, eer ze hun reis konden vervolgen. Dinsdagmorgen trof in het Heus- densche kanaal een sleepconvooi hetzelfde lot. Almkerk. Zondag a.s. zal voor de Ned. Herv. Gem. alhier optreden de heer v. d. Berg, Evangelist te Grijpskerk, en wel des morgens 10 uur en 's avonds 7 uur (Z. T.) Tevens zal er een buiten gewone collecte gehouden worden. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is eene groote stagnatie gekomen. De prijzen zijn tot f 40 per f 500 K.G. teruggeloopen en daarbij gaat er zoo wat niets om. Capelle. Onze dorpsgenoot, P. L. van Campen, is aangesteld als commies bij '8 Rijks directe belastingen ter standplaatse Roosendaal (N.-Br,). Onze voetbalvereeniging ^Excelsior® speelde j.l. Zondag met twee combinatie's (lie en Ille elftal) 2 vriendschappelijke wedstrijden. De eerste wedstrijd werd gespeeld op het terrein alhier tegen ïNeer- landia® uit Kaatsheuvel en door de onzen met 40 gewonnen, terwijl de tweede match tegen »D. E. V. O.® te Waspik gespeeld werd, welke eveneens door onze geel-zwarten gewonnen werd. Stand 32. Drunen De 13-jarige J. d. V. had het ongeluk met haar fiets tegen het paard te rijden van een zwaar geladen melk wagen. Zij kwam onder den wagen terecht, waarvan het voorste wiel haar over het onderlijf ging. Liet het ongeval zich ernstig aanzien, toch is er veel kans dat het tamelijk goed zal afloopen. Dassen. Vrijdag j.l. had alhier een droevig ongeluk plaats. Toen de heer S. uit Werkendam met zijn auto deze ge meente passeerde, geraakte het ruim 6 jarig dochtertje van den heer C. R alhier zoo danig onder genoemde auto, dat het kind onmiddellijk dood was. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen. In eene gehouden vergadering op het gemeentehuis alhier, werd een feest commissie benoemd ter voorbereiding der feestelijkheden, welke zullen worden ge houden bij gelegenheid van de herdenking van het feit dat de heer J. J. H. Snijders vóór 25 jaar als Secretaris benoemd werd. 's Gravemoer. Bij eene gedane op roeping der ouders van de leerlingen der openbare lagere school was helaas niemand verschenen en zoo kan het nieuwe instituut van den ouderavond, in de wet gelegd, geen effect sorteeren. Op Dinsdag 27 dezer, nam. 1 uur, zal alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie. Heesbeen. De landbouwer de Br. miste Maandagmorgen een zijner varkens uit het hok. Hij vond het dier een eind van het hok verdronken in een sloot. Zaterdagmiddag kwam by het luiden der klok voor een begrafenis, overwachts de klepel uit de klok, door drie zolders heen, te vallen zonder gelukkig persoonlyke ongelukken te veroorzaken. Herpt. Door de fokvereeniging uit Elshout werden vier afstammelingen van Albert II gevraagd uit Herpt om er mede te verschijnen op haren Veedag, jl. Vrijdag gehouden. Deze behaalden daar allen een prijs en wel Betsij II no. 40522 D van J. C. van Bokhoven, een vierden prijs in rubriek III en de overige in rubriek IV Hilde no. 57390 D van L. van Herpt, den len prijsJanny IV no. 58204 D van L. van Herpt, den 2en prijs en Betsy III no. 51328 D van J. C. van Bokhoven den 3en prijs. De landbouwer H. V. te Bern vond 's morgens een zijner paarden verdronken in een sloot. Deze week is de nieuwe brug over het Oude Maasje nabij de Oude Ploeg open gesteld. Het bestuur van den polder van Herpt en het Herptsche Veld, had het bouwen dezer brug van gewapend beton opgedragen aan A. J. van Hoven alhier, onder toezicht van den heer Olie, opzichter van Rijkswaterstaat. Meeuwen. Het Concours Hippiqueop 15 dezer mag goed geslaagd heeten. Ruim 500 personen waren aanwezig. Vooral het springconcours viel in de smaak, als iets nieuws voor deze streek. De be oordeeling en toekenning der prijzen hier voor werd overgelaten aan een officier dei- bereden wapens, lid van de keuringscom missie voor de Provinciale regelingscom missie. Na afloop werd door de Muziek- vereeniging »Kunst en Vriendschap® een goed concert gegeven en de avond door het aanwezige publiek in groote gezellig heid doorgebracht. Nederhemert. Onze Predikant, Ds. Cluin, heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. van Varik. Door den rijksveldwachter Copier en de jachtopzieners De Weerd en Van Wijk is Zondag tegen een persoon proces verbaal opgemaakt, die in het naburige Bern aan het jagen was, zonder de ver- eischte bevoegdheid te bezitten. Zijn ge weer en een haas werden in beslag ge nomen. Raaxnsdonksveer. Onze voormalige Predikant, Ds C. B. Holland, ontving een beroeping naar de gemeente Putten. Reeds langer dan 3 maanden werd week aan week in de daartoe bestemde bladen, een oproeping geplaatst voor sollici tanten ter vervulling van de vacature bij het Chr. M.U.L.O. alhier, evenwel tot nog toe zonder resultaat. Marktbericht Hótel »de Reijer.® Tarwe f 16.per 100 K.G. Rogge 16, Aardappelen 5.50 H.L. Door de leden der A.-R. Kiesver. alhier werden tot afgevaardigden naar de Deputaten-vergadering gekozen dhren, Ds. J. Koopmans en Lankhuijzen Gzn. en als plaatsvervangers dhren. J. v. Woerden en H. v. d. Berg. Schipper PI. uit Dussen, liggende met zijn schip aan de Dongebrug alhier, wilde den mast strijken, teneinde met zijn schip onder de brug door te varen. De lier giDg stuk, waardoor hij den zwengel tegen zyn been kreeg, hetwelk stukgeslagen en zwaar gekneusd werd, zoodat onmiddellijke overbrenging naar het R. C. Gasthuis gelast werd. By de Maandagavond gehouden verpachting van 10 perceelen gemeente grond werd tot zelfs 260 gulden per H.A. bedongen, en dat niettegenstaande de pachttijd zes jaren is. Wijk. Tot bestuursleden van de Sport en Gymnastiekvereeniging »D. V. O.® al hier zijn met algemeene stemmen herkozen tot Voorzitter J. Schouten, tot Secretaris W. A. Schouten en tot Penningmeester M. Mans. Zaterdagmiddag j I. speelde het 2e elftal onzer voetbalvereeniging »D. V. 0.« een vriendschappelijke match tegen het le elftal uit sGelria® te Zalt-Bommel op het »D. V. O. terrein®. Deze wedstrijd werd door onze groen witten verloren met 4 -1. Waspik. De handel in aardappelen is hier begonnen. De prys is thans f 6. per H.L. De eerste suikerbieten worden thans gerooid. Dit is voor den eersten termijn van aflevering aan de suikerfabrieken. Nog nooit is het beschot zoo goed geweest als dit jaar. Een combinatie van »D. E. V. 0.« alhier speelde Zondag jl. een vrienschap- pelijken match tegen ^Excelsior® uit Capelle. De uitslag was 3 2 in het voordeel van »Excelsior«. De verkoop van de Ankertjes ten bate van de Jeugdorganisatie heeft alhier f 40.opgebracht. 4^* DEBESTE^ genees! roode ontsteken huid, Smetten, uitslag, schrijnen, zeere plekken. ihTfeusn van Mmftou.BU aktxwMMon Vervolg Raadsverslag Wijk. Van den jager B. Versteeg is een ver zoek ingekomen voor vergunning om te mogen jagen op den grond van de gemeente en de Ebbe. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Deze ver klaart er zich voor om alle ingezetenen die er om vragen daartoe vergunning te verleenen. De Voorzitter zegt het verfwerk aan de Openbare school te Aalburg met gymna stieklokaal te hebben doen opnemen door den gemeente-architect die de kosten heeft geraamd op f590. Daarna heeft spr. den verver Furster gevraagd, de kosten te willen opgeven en deze heeft zich bereid verklaard het verf werk te verrichten voor de som van f550.--. Aangezien de betreffende post op de be grooting overschreden wordt is de goed keuring van den Raad noodig om dit werk te doen uitvoeren, een werk dat hard noodig is, omdat het gebouw indertijd nog met mobilisatieverf is afgewerkt. Met algemeene stemmen wordt besloten de school voor de aangeboden som te doen verven. De Voorzitter zegt nog te kunnen mede- deelen dat de aannemer de Groot uit Hintham belast is met het slaan der palen voor de aanlegplaats waarvoor de kosten f203.bedragen. Van de veerman J. v. d. Maaden is een verzoek ingekomen op ongezegeld papier om eenig materiaal, dat echter, aangezien het een zaak betreft die B. en W. aan gaat in handen van dit college wordt ge steld. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor deze vergadering heeft, zegt het lid v. d. Velden dat de veerman v. Wijk te Aalburg een lichtpunt op de aanlegplaats zou willen hebben indien de gemeente den aanleg betaalt. De Voorzitter verklaart zich hiertegen, v. Wijk krijgt den aanleg tot aan zijn huis, wenscht hij dit verder uit te strekken, dan moet hij daarvoor zelf zorgen. Het lid v. d. Pol vindt veerman v. Wijk een spelbreker. De gemeente is hem genegen geweest met het stukje grond bij de aan legplaats en nu is hij de eerste persoon die roet in het eten gooit. Spr. kan de handelwijze van genoemde v. Wijk niet edel vinden, nu hij grossier Schouten, die van het veer te Wijk is gaan loopen, heeft aangenomen. Het lid v. d. Velden meent dat van Wijk hiermede geen verwyt treft, ging hy beneden (je/ynA/ /vertegen KOKER 73 Cl 3 KOKERS f&.15 \serkr/fr£>. 400//}. en d/ggvsfe,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2