voor iet Land van fleusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4124 Zaterdag 24 Septeier. Steenpuisten - andere zweren Goedkoop Dorschen M Etterende, H. van Eeuwijk Zn. WEET U WEL?? Kiitn »»d jtiilicM aifutati Atelier voor Moderne Fotografie. Ziet mijne vana: 18 cent per rol. „MINERVA", Bijbels en Kerkboeken BIERLAAGH v. d. HEIJDEN, WAALWIJK, bij de Markt. Wortelboer's Zalf. Oorinctrem. Minderbroederstr. 8-10-12 -:- 's-BOSCH. wmwsBBum Boek Engstraat 77-78 BETJSDEJV, COJVCURREERENDE PRIJZEN. Heeren Landbouwers l f BEHOORENDE BIJ HET INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorgzame ge woonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde verkwikkende slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's mor gens met een doffe, kloppende pijn in den rug Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij vochtig weder Zijt gij moede loos, altijd vermoeid, zonder lust en wils kracht Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias Als gij ,ja' moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald, noodig om een speciaal niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddel lijk te beginnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k fl.75 per doos. BUITENLAND. Een vergeten grootheid. Prins Philipp Eulenberg, wiens overlijden dezer dagen gemeld werd, heeft geruimen tijd een belangrijke rol in de diplomatieke wereld van het Duitsche keizerrijk gespeeld. Daarna kwam de groote ommekeer, toen Maximilan Harden in de sZukur.fu op zienbarende onthullingen deed over het zedelijk leven van 's keizers gunsteling. De geruchtmakende Eulenberg-proces- sen volgden, en wat daarbij aan het licht kwam, was voldoende, al was het ten laste gelegde ook jaren geleden, in zijn jeugd gebeurd, om hem onmogelijk te maken. Hij heeft de dagen van zijn roem en ook die van zijn schande over leefd en is als een vergeten man op 74 jarigen leeftijd gestorven. Ex-Keizer Karei van Oostenrijk. Het gerucht dat ex-Keizer Karei voortaan in Zwitserland, waar hij sedert eenigen tijd woont, het previlege van exterrioraliteit zou genieten, hetgeen o. a. medebrengt, dat hij geen belasting behoeft te betalen, wordt door nadere berichten uit Zwitserland bevestigd. Geen revancheoorlog. De correspondent van de Matin te München heeft Ludendorff geïnterviewd. Ludendotff heeft verklaard dat Duitschland onmogelijk een revancheoorlog kan voeren. Het Duitsche leger kan voor een modernen oorlog, verklaarde hij, niet in het geheim worden georganiseerd. Vervolgens wees hij op het Bolsjewistisch gevaar, dat erger is dan men in West-Europa vermoedt. o Ernstig ongeluk. Boekarest, 20 Sept. Een ernstig ongeval heeft plaats gehad in Brashow, waar een eskader van vijf bombadement-vliegtuigen gereed stond te vertrekken voor een proef vlucht. Door het vallen van een bom ont plofte de minutie in de vliegtuigen. Ver- schilllende toestellen werden vernield. Een kapitein en acht man werden gedood. Vier personen werden gewond, onder wie een officier. Een ernstig automobielongeluk. Naar uit la Chaux-de-Fonds (Zwitserl.) wordt bericht, heeft daar Zondag een vreeselijk automobielongeluk plaats gehad. Een chauffenr bracht in een grooten vracht auto 'n vijftigtal kinderen, leerlingen van de gymnastiekschool te Abeille, naar den top van de Tourne. Hij was daar reeds voor het hotel aangekomen, doch den weg niet kennende, reed hij door. De kinderen riepen hem toe halt te houden, maar de remmen weigerden en de auto schoot naar beneden. Daar hij een ramp zag aanko men, stuurde hij den wagen tegen een boom, met het noodlottig gevolg, dat de auto onderste boven sloeg. Twee kinderen werden terstond gedood, en verscheidene andere liepen min of meer ernstige ver wondingen op. De onbekwame chauffeur is gearresteerd. BINNENLAND. Demonstratie tijdens de opening der Staten-Gener&al. Mevrouw Kolthek-Timmer was, onmid dellijk nadat zij voor den eersten keer ge roepen had, door een rechercheur uit de zaal verwijderd. De opening van de zitting der Staten- Generaal is gestoord door een kleine de monstratie voor de vrijlating van den dienst weigeraar Herman Groenendaal. Mevrouw Kolthek-Timmer, echtgenoote van het Ka merlid Kolthek, had als zoodanig een kaart tot bijwoning van de openingsplechtigheid in de zaal. De commissaris van politie Besseling had aanvankelyk bezwaar tegen haar toelating en wilde den hoofdcommis saris doen beslissen. Deze vond het echter beter, dat de voorzitter der Vereenigde vergadering baron Van Voorst tot Voorst zou uitmaken, of mevrouw Kolthek de plechtigheid kon bijwonen. De heer Van Voorst tot Voorst vroeg mevrouw Kolthek, of zij beloven wilde niets te zullen doen, dat de orde zou verstoren. Zij wilde echter niets beloven, zoo verklaarde zij. De voor zitter zeide daarop, haar te willen toelaten, in het vertrouwen, dat zij zich als een fatsoenlijke vrouw gedragen zou. Mevrouw Kolthek nam vervolgens den voor haar bestemden zetel in. Even nadat de koningin met den prins de zaal was binnengetreden, riep mevrouw Kolthek met luider stemme »Groenedaal moet vrij.t Zij herhaalde dezen uitroep eenige malen. Tergelijkertijd riepen een tiental vrouwen, die een plaats hadden gekregen op de gereserveerde tribune, eveneens dat Groenendaal vrij moest. Zij riepen dit niet uit één mond, maar door elkander. Begrijpelijkerwijze bracht deze gebeurtenis even eenige opschudding teweeg. Aan de koningin was echter niets te merken. Zij hield zich bedaard en wachtte, toen zij onder den troonhemel had plaats genomen, tot het geroep niet meer gehoord werd. De vrouwen, die op de gereserveerde tribune hadden geroepen, waren onmiddel lijk door rechercheurs weggehaald en zoo lang onderin het torentje, dat naar de tribune toegang geeft, in bewaring gesteld. en pijnigden den Heer S. LANDHEER Jr. te Tiet jerky op eene ondragelijke wijze. Nadat de OPRECHTE WINSU- MER ZALF was aangewend, wa ren steenpuisten en zweren spoedig verdwenen. Steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, zweren, dauw-, ring- en baardworm en verouderde wonden genezen volkomen en vlug door OPRECHTE WINSUMER ZALF. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en fl.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoog8tr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr De Verkeerde. Lijmbanden op vrnchtboomen. I Daar de vlinders meestal verschijn: In het begin van October moeten de zeer sPoe(^'8 na '^e eerste nachtvorsten, c lijmbanden die dienen ter bestrijding van soms reeds aan het einde van de maai de rups van den kleinen wiritervlinder (de September kunnen optreden, moeten trekmade), om de stammen der vrucht- hjmbanden omstreeks dien tij J worde reiziger kwam te Mons den slaap- in van den Franschen expres, gaf den conducteur tien francs en Een wagen Hij zei Nu moet ge dat deelen met uw Hol- landschen collega, die te Esschen op den trein komt. En zeg hem, dat hy me in Rotterdam wakker maakt en als ik niet wakker wil worden, dan kan hij me des noods er uit smijten. Afgesproken Uitstekend meneer Merci bien, zei de conducteur. De trein stoomde den volgenden ochtend Den Haag binnen en de reiziger kwam uit den slaapwagen en zei tegen den conducteur Conducteur, waar zijn we Den Haag meneer 1 Den Haag schreeuwde de man, in groote woede. Den Haag Ik moest er in Rotterdam uit, ik had er in Mons maat regelen voor genomen De conducteur keek den meneer eens aan en zeiIs u die reiziger, die in Mons 10 francs gaf voor den Belgischen en den Hollandschen conducteur Ja, natuurlijk, dat was ik. De conducteur peinsde. Nu zou ik toch weleens willen weten wie die meneer is geweest, dien ik er met zooveel spek takel in Rotterdam heb uitgegooid, waren de eenige woorden, die hij uiten kon. o zgn boomen worden aangelegd. Bezitters van vruchtboomen moeten dus nu reeds de daarvoor benoodigde hoeveelheden rupsen lijm en geolied of perkament papier be stellen. Zooals reeds meermalen is medegedeeld zijn de lijmbanden het meest aangewezen middel ter bestrijding van de zgn. winter- vlinders, omdat de vrouwelijke vlinders van deze soorten vrijwel geheel zonder vleugels zijn en zij dus loopende den weg naar de takken moeten afleggen, waar zij haar eieren zullen afleggeh. Als men nu een goed klevende lijmband om den stam legt, werken de vlinders zich daarop vast en worden zij dus onschadelijk gemaakt. Alleen tegen vlindersoorten, waarvan de wijfjes geen vleugels bezitten, kunnen de lijmbanden dus met goed gevolg worden aangelegd. De meest voorkomende van deze is de zgn. kleine wintervlinder, waar van de groene rups als trekmade bekend i3. Waar in het voorjaar deze trekmade aanwezig was in de vruchtboomen, moeten dus lijmbanden worden aangelegd. Dit nu is wel in zeer vele boomgaarden het geval, maar men moet zich daarom toch wel reken schap geven om geen overbodig werk te verrichten. De trekmade is een kleine 2 tot 3 c.M. lange rups die in het voorjaar aan de bloemknoppen van appels en andere vrucht boomen vreet en die later gaten in het blad vreet, zoodat het lijkt of dit verhageld is. Jonge vruchten, vooral van kersen, worden ook aangevreten, waardoor deze afvallen. In alle gevallen, waar trekmade vreterij optredend is, moeten lijmbanden om de stammen der boomen worden aan gelegd. Men bindt daartoe een strook geolied-of perkament papier ter breedte van ongeveer 10 c.M., met twee touwtjes om den stam en bestrijkt deze band met rupsenlijm (daarvoor speciaal vervaardigd), zoodat men een klevenden ring om den stam maakt van ongeveer 5 c.M. breedte. Het uit strijken geschiedt met een houten spartel, of beter nog met de hand. Toezicht moet worden uitgeoefend om na te gaan, of de lijmband werkelijk kle vend blijft, daar de vlinders over een op- gedroogden lijmring heen loopen en het bestrijdingsmiddel dan dus zonder gevolg blijft. Verder kunnen er soms zoo veel vlinders gevangen worden (in sterk aangetaste boomgaarden) dat de band ge heel ermede bedekt is en kunnen blaadjes een brug vormen, waarover de vlinders heen loopen. In deze gevallen moet op nieuw eenig lijm worden uitgesmeerd of de blaadjes werden verwijderd. aangelegd. Nadere inlichtingen worden gaarne ve strekt door de Plantenziektekundigen dier te Wageningen en door de technisc, ambtenaren en controleurs bij dien dien: Marktberichten. GORINCHEM, 19 Sept. Aangevoerd 3f koeien, 7 nuchtere kalveren, 572 bigge 143 overloopers. Men besteedde voor kalfkoeien f 5( a f 700, melkkoeien f 450 a f 600, ka vaarzen f 300 a 1400, guiste vaai Z' f275 a f300, pinken f 150 a f 210, gra kalveren f75 a f150, nuchtere kalver f25 a f32, overloopers f25 a f55, bi gen f 10 a f 18. ROTTERDAM, 20 Sept. Aanvoer 2( paarden, 16 veulens, 1695 magere en 6' vette runderen, 165 vette kalveren, 4( nuchtere kalveren, 719 graskalveren, 1' schapen of lammeren, 144 overloopei 585 biggen, 18 bokken of geiten, 1 ez Prijzen per kg. koeien 55751 stieren 50- -90117g ct., ossen 657587| ct., 5565 ct., kalveren 65 Melkkoeien f350 a f710, kaifkoei f425 f685, stieren f300 f67 pinken f155 a f280, graskalveren f' a f200, vaarzen f 210 f380, werkpaj den f350 a f600, slachtpaarden f150 f 250, hitten f 225 k f 350, nuchtere ki veren f 30 f 40, slachtkalveren f 20 f 2 biggen f23 p. w., overloopers f 305 De Rotterdamsche eimeiliiig, Op de heden in ons Veilingslokaal, Del schestraat 43, gehouden Veiling, werd de volgende prijzen besteed Kipeieren f 11.90f 15.25 idem (klein) f 10.00-f 11.70 Aanvoer 144000 stuks. Z ALT-BOMMEL, 20 Sept. Op de hed gehouden weekmarkt waren aangevoe 15 kalveren, prijs f8595; 107 bigge prijs f8 a f 19 per stuk. 8000 eieren, prijs 13 k 14 ct. p. 420 K.G. boter, prijs perjK.G. fl.7 boerenboter fl.70 a fl.80. 's BOSCH, 21 Sept. Op de veemar alhier werden heden aangevoerd 702 ru deren, 27 zeugen, 800 biggen en i lammeren. Er werd besteed voor: kalfkoeien f 4( a f550, kalfvaarzen f310 a f425, m gere ossen en koeien f160 a f 220, vet ossen en koeien le kw. 90, 2e kw. ct. p. p., pinken f160 a f230, zeug> f 90 a f 120, biggen f 2.00 f 2.25 p. v vette lammeren f 25 a f 30 per stuk. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het DORSCHEN VAN GRANEN met zijn Lans-Dorschmachine met dubbele reiniging en beukerdorscht alle granen marktschoon in den zak tegen billijk tarief. Aanbevelend A. N ieuwenhuizen, ANDEJL. Overal te ontbieden. brand-, snij- en vervuilde wonden, winterhanden en -voeten, gesprongen lippen, ruwe huid, huidverschilvering, kloven, barsten, zweren, open - beenen, wonden tengevolge van doorlig gen, smetten en jeuken bij kinderen, pijnlijke, bloedende in- en uitwen dige aambeien geneest men met Is verkrijgbaar k 75 cent bij de bekende verkoo pers van Wortelboer's Artikelen. Wederverkoo- pers gelieven zich te wenden tot de Konink lijke Pharm. Fabriek van Brocade's Stheeman te Meppel of tot Jacoba Maria Wortelboer Oude-Pekela. goedkoop succesartikelen te ontvan gen, koopt dan uw goederen bij Een uitgebreide collectie der nieuwste SPEELGOEDEREN als Poppenschommels, Springtouwen, Zweepen en Paardentuigen, Ledikantjes, Serviezen, Schietborden, Gummiballen, Mondorgels, Japansche Naai- en Handschoenendoozen enz. enz., EEN MOOIE SORTEERING POPPEN, POPPENWAGENS en POPPEN- SPORTKARREN. FIJNE LEDERWAREN aan spotprijzen in keus en kenr als Portemonnaies, Portefeuilles, Dames- en Kindertasschen, Si garen- en Sigarettenkokers, Muziek- en Schooltasschen enz. enz. Verder nog TOILET-BENOODIGDHEDENals Haarborstels, Kammen, Sierspelden, Tandenborstels enz. enz., Eau de Cologne en Parfumeriën van de beste fabrieken, LUXE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN als Nikkel, Por- tretlijsten, Schilderijen enz. enz. Ruime keuze in HOUTEN PIJPEN vanaf 30 cent, TABAK, SIGAREN en SIGARETTEN van eiken prijs. Ruime verdiensten voor wederverkoopers. i i m Hiervan hebben wij een speciale studi gemaakt. Komt U onze foto's eens bezien, 1 zal verwonderd zijn wat wij op dit gebied kunne bereiken. Ooli buiten de stad te ontbieden. AANBEVELEND dat het meest vertrouwde adres voor Ijzerwaren en Landbouwgereedschappen is Aardappelrieken, Aardappelvorken, Aardappelschoppen. Mestvorken zeer zwaar zonder steel 90 cent. Gegalvaniseerde emmers laag, hoog en recht model, vanaf 85 cent. Blanke Tuinspaden f 4.75 Blauwe f 1.25 i raet steel Het is in Uw eigen belang aan bovengenoemd adres te koopen in verschillende prijzen voorhanden in den Boekhandel van L. J. VEERMAN, Botermarkt, HEUSDEN. BIJVOEGSEL jVfettwsblaii r van zijn «hawse!papier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5