De ramp te Oppau. Het aantal dooden 500. Het getal der dooden bij de ramp te Oppau bedraagt volgens de laatste berichten bij de vijfhonderd. Het bericht, dat onder de puinhoopen van de verwoeste fabrieken in Oppau nog levende personen zouden zijn, die door teekens zouden trachten zich verstaanbaar te maken, is niet iuist. In de ziekenhuizen de Paltz te Mannheim, Heidelberg enz. zijn 510 gewonden opge nomen. Een bende dynamietboeren. Te Chicago heeft dezer dagen de politie eenige leden van een bende dynaraietboeven te pakken gekregen. Maandenlange na sporingen hadden de politie zekerheid ver schaft omtrent het bestaan der bende, haar samenstelling en haar wijze van werken. Tenslotte was het aan de politie bekend geworden dat de boeven een schoenmakers winkel met dynamiet in de lucht wilden laten vliegen. Politie-agenten stelden zich in de buurt en toen zij op den vastgestel- den tijd een man zagen naderen, die een bom in de hand had, sprongen 40 politie mannen te voorschijn, richten hun revolver op den bomdrager en sommeerden hem zich over te geven. Inplaats van dit te doen, wierp de bandiet de bom naar het bedreigde gebouw't welk voor een groot deel vernield werd. Zelf werd hij neer geschoten. Vier bendeleden zijn in hechtenis gesteld, terwijl 1400 T.N.T.-»stiks« zijn in beslag genomen. Volgens de politie zal het onderzoek in deze zaak tal van gepleegde misdaden op helderen. Ook verwacht de politie dat het zal blijken, dat een aantal vakbondleiders bij de bende betrokken zijn. o— Duitschlauds rerplichttngen. De onderhandelingen tusschen de rijks- regeering en de Entente over de opheffing der economische sancties verloopen gunstig. De Duitsche rijkskanselier zette, volgens de »Petit Parisienc, in een onderhoud met Noliet uiteen, niet te kunnen beloven, dat Duitschland in staat zou zijn al het ver langde te betalen, doch hij kon wel ver zekeren, dat men er zijn best voor zou doen. Wirth beklaagde zich verder over de geringe tegemoetkoming der Entente, bijv. bij de opheffing der economische sancties, die toch beloofd was. Een reis om de wereld in 17 dagen. Over enkele weken zal te Parijs een herfsttentoonstelling op luchtvaartgebied worden gehouden, bij welke gelegenheid ook plannen zullen worden gemaakt voor een luchtweg rondom de aarde, zoodat een reis om de wereld in 408 uren mogelijk zou zijn. Zoo'n reisje zou circa f9000. kosten. o Een ongeluk. Op het vliegterrein bij Malmoe is de motor van een vliegterrein met twee offi cieren spoedig na de opstijging ontploft. Het toestel stortte in vlammen gehuld neer. Beide inzittenden waren dadelijk dood. Hunne verkoolde lijken werden onder het brandende vliegtuig vandaan gehaald. Amerika en de vrede. Harding heeft in een brief aan Senator Lodge die in den Senaat voorgelezen werd verklaard, dat de vredesverdragen met Duitschland, Hongarije en Oostenrijk de laatste belemmeringen voor een goede ver standhouding uit den weg zullen ruimen en den vrede volledig zullen herstellen. Deze brief was gedateerd 21 Sept., de dag waarop de verdragen werden overhandigd. Harding heeft nog gezegd, dat de ver dragen geheel strookten met de resolutie van Knox, door het Congres aangenomen, en dringt aan op spoedige ratificatie. Senator Lodge heeft opnieuw aange drongen op het terugkeeren van de Ame- rikaansche troepen aan den Rijn, spoedig na de ratificatie, en hij vestigde in dit verband de aandacht cp het feit dat noch Italië, noch Japan troepen aan den Rijn hebben staan. o Zwendel. De bekende Weensche parapluienfabriek van Fleischer is door een zwendel met valsche buitenlandsche bestellingen opgelicht voor 4.000.000 kr. Een leder-firma leed een schade van bijna 2.000.000 kr. Een der oplichters, een douane-beambte, bevindt zich in hechtenis. De jacht op geld. Te Berlijn stond dezer dagen een jong bankbediende wegens verduistering terecht. Hij was leerling bij de Preussi- sche Central-Genossenschaftskasse en werd vaak naar de beurs meegenomen, waar hy temidden van de speculanten allerlei fan tastische ideeën over de middelen om snel rijk te worden kreeg. Het gevolg was, dat hij op een goeden dag een pak effecten van 65 000 mark onder zijn jas liet ver dwijnen en ermee trachtte te speculeeren. Toen dit niet lukte, eigende hij zich spoe dig daarop nog 115.000 mark toe. Hij kocht zich een zeilboot voor 26000 mark om daarmee naar Zweden te vluchten, maar dit leek hem te gevaarlijk en hij besloot naar Oostenrijk of Italië te gaan. Hij vond twee vrienden, met wie hij in Tiroi of Italië een zaak zou openen. Onderweg werd hij door een van deze vrienden voor 90.000 mark bestolen. Met de rest werd hij commanditair vennoot in een firma, waarvoor hij effecten deponeerde. Bij verkoop van deze stukken bleek, dat zij gestolen waren. De bankleerling werd tot IJ jaar ver oordeeld zijn medeplichtigen tot een jaar resp. drie maanden. o Een dokter door een olifant gedood. Volgens een Reuter telegram uit Rome is daar dezer dagen een zekere dr. Camezza, terwijl hij bezig was een olifant in den dierentuin te opereeren,-door het dier aan gevallen. Het wist de kettingen en tou wen, waarmee het gebonden was te ver breken en bracht den dokter zulke ver wondingen toe, dat deze op weg naar het ziekenhuis overleed. o Politieke aanslagen. De politieke aanslag op Erzberger schijnt in verschillende landen navolging te vinden. In Lemburg heeft men een schot gelost op het Poolsche staatshoofd Pilsudsky, in Boedapest op den minister van Eeredienst, in Bari op den Italiaanschen afgevaardigde Davigo, die aan zijn wonden is bezweken. De Eransche graanoogst. Uit verschillende berichten blijkt, dat de Fransche graanoogst wordt geschat op 88mil- lioen schepel, d.i. 23 millioen méér dan het vorige jaar. De productie van voor den oorlog is thans bijna weer bereikt. Ook zal het land nu zoo goed als geen graan behoeven in te voeren, aangezien bet ver bruik niet meer bedraagt dan 80 millioen schepel. BINNENLAND. Een vreemde ziekte. Te Kloosterburen doet zich eene zeer bijzondere ziekte onder de schoolkinderen voor. Koorts treedt in hooge mate op met verlamming der ledematen. Er zijn reeds 6 gevallen. Een is in het Ac. Ziekenhuis te Groningen in observatie De Openbare en R. K. scholen zijn beide ge sloten. o Esperanto bjj de Post. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie heeft bij dienstorder bekend gemaakt, dat aan ambtenaren, die het Esperanto machtig zijn en die daartoe het verlangen te kennen geven, door de be trokken directeuren kan worden toegestaan, dat zij, gedurende den tijd waarin zij loket- dienst verrichten, bij hun loket een bordje ophangen met de woorden Oni perolas Esperanton. Slapte in het bedrijf. Winterswijk. Wegens de lage valuta zullen de fabrieken en slachterijen der N.V. Zwanenberg worden stopgezet. De staking bty Palthe. Omtrent de werkstaking aan de Alme- losche Ververij en Chemische Wasscherij. voorheen Gebr. Palthe, vernemen we nog het volgende Aan de fabriek werken plm. 800 per sonen, daarvan zijn de werklieden van de afdeeling ververij in staking. Alleen de gezellen, de bazen staan buiten het conflict. De loonen bedroegen op 23 a 24-jarigen leeftijd f22 per week. Ze kunnen stijgen tot f 27, 't welk slechts door enkelen wordt bereikt. De stakende werklieden vragen een ge middelde loonsverhooging van f 5 per week. Ze zijn ongeorganiseerd. o IDunitie onder bet Slot Loevestein. 's Gravenhage, 24 Sept. De heer De Jonge heeft aan den Minister van .Oorlog het volgende gevraagd Is de Minister bereid, een gedetailleerde opgaaf te verstrekken van de soorten mu- nutie en springstoffen en van de hoeveel heden van iedere soort, die opgeborgen zijn in de kelders en in de omliggende gebouwen (o.a. een »kruithuis«) van het Slot Loevestein Acht de Minister het niet gewenscht, deze artikelen, ten spoedigste een plaats te bezorgen, waar zij geen schade kunnen aanrichten Auto-9ngeluk Nabij Nijverdal sprong van een auto uit Enschedé een der banden. De chauffeur kon daardoor het stuur niet houden^ De auto reed in volle vaart tegen een boom en werd geheel vernield. V,an de vier inzittende personen bekwamen er drie lichte verwondingen, de vierde, de heer S. uit Enschedé, werd zwaar verwond naar het R. K. ziekenhuis gebracht. o Leeoing 's Grarenhage. B. en W. van 's Gravenhage stellen den gemeenteraad voor te besluiten tot het aan gaan van een leening, groot ten hoogste f5.000.000 (nominaal kapitaal), tegeneen rente van 6 pCt,, verdeeld in obligatiën van f1000. De koers, waarvoor zal kun nen worden ingeschreven, zal vooraf door den Raad worden bepaald. o Tijdens de vliegdemonstraties te IJzen- dijke weigerde de motor van een passa giersvliegtuig, waarin behalve de bestuurder, nog 2 personen gezeten waren. Toen de poging om op het terrein te landen mis lukte, kwam de machine neer op een stuk geploegd land, de wielen zakten in den grond en de machine sloeg over den kop. De inzittenden kwamen er met eenige schrammen af, doch de machine werd deerlijk gehavend. o De brand in de stroahulzenfabrick tc Helmond. De puinhoopen der fabriek leveren een treurigen aanblik. De fabriek was op Beurspolis verzekerd en verschafte werk aan 75 meisjes en een 30-tal mannelijk personeel. In hoeverre deze aan het werk kunnen blijven is nog niet met zekerheid vastgesteld. o Verscheidenheid. Ooggetuigen deelen mede, dat zij te Numansdorp en Willemstad op de hoogte van het Hollandsch Diep zonderlinge vis schen hebben waargenomen, die zich onder scheiden door reusachtige grootte. Het bleken te zijn tonijnen (Thynnus thynnus), visschen, die in de Middellandsche zee thuis behooren, 4 meter lang en honderden kilogrammen zwaar worden. Hoe komen deze dieren op het Hollandsch Diep Moeilijk te beantwoorden vraag, maar voor de Zeeuwsche visschers zijn het geen vreemdelingen. Sedert eenige jaren vertoonen zij zich telkens op de Oosterschelde. Noodweer. Het gerechtshof te Arnhem deed uit spraak in de zaak tegen den caféhouder A. Wichmann te Enschede, die in zijn café een schot loste op een bezoeker, die hem aanviel. De man werd getroffen en overleed aan de bekomen wonde. Het Hof was van oordeel, dat beklaagde uit noodweer handelde. Al was voor de verdediging niet noodzakelijk, dat bekl. zijn aanvaller doodschoot, deze overschrij ding van de grenzen der noodzakelijke verdediging is te beschouwen, naar het Hof oordeelde, als het onmiddellijk gevolg van de hevige gemoedsbeweging waarin de beklaagde op dat oogenblik verkeerde. Het Hof ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging. De rechtbank te Almelo had in gelijken zin vonnis gewezen. Onder den trein. Uit Tilburg wordt 26 Sept. bericht Hedenvoormiddag is de 23-jarige onge huwde remmer der Staatsspoor, V., wo nende te Rotterdam, die op een kolentrein wilde springen, onder dien trein geraakt. Zijn lichaam werd doormidden gereden hij was terstond dood. Carbidlamp gesprongen. Den heer K. Kremer te Steenwijk trof Zaterdagavond een ernstig ongeluk, door dien een carbidlamp bij het aansteken uit elkaar sprong. K. werd zoo ernstig in het gelaat en vooral aan de beide oogen getroffen, dat directe overbrenging per auto naar Leeuwarden noodzakelijk werd geoordeeld. Vry zeker zal de man 't gebruik van beide oogen moeten missen. BEKENDMAKING. VRIJWILLIGE LANDSTORM. De BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, brengt ter openbare kennis, dat in de maand Januari a.s. nieuwe klassen zullen worden opgericht bij den gewonen Vrij- willigen Landstorm, waarvoor jongelieden zich reeds thans kunnen aanmelden. Voor toelating tot den nieuwen cursus komen alléén in aanmerking, zij, die in 1921 den leeftijd van 17 of 18 hebben bereikt. De aanmelding kan tot 15 December a.s. geschieden ten GEMEENTEHUIZE op eiken werkdag des voormiddags van 912 uur. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. Hensden. De dienst der Ned. Spoor wegen, die op 26 Sept. in werking is getreden, brengt geen wijziging in de uren van vertrek op de lijn's Bosch—Zwaluwe. Ook de stoomtram ondergaat geen veran dering in de uren van vertrek en aankomst. De najaarsstierenkeuring, die op Vrijdag 23 Sept. j.l. alhier plaats had, had tot uitslag dat van de 17 aangeboden stieren 8 werden goedgekeurd, n.l. de zwartbonte stieren van wed. J. Branderhorst, Eethen 2 van Gebr. Oerle- mans van der Schans, Drongelen 1 van Joost van Andel, Veen 2 van C. van Herpt, Herpt1 van wed. H. Verhoeven, Doeveren en een van A. Nieuwkoop, Heesbeen. Bij het te Helvoirt gehouden con cours van Scherpschuttersgilden behaalde onze Schietvereen. »St. Blasius« de eerste personeele prijs, waarbij het grootst aantal punten uit dat gezelschap werd verkregen door den schutter Jacobus Kuypers. Terwijl het meisje D. d. K. zich van het in de haven liggende woonarkje naar den wal wilde begeven, had zij het ongeluk tusschen den wal en het arkje te vallen. Op haar geschrei snelden eenige personen tegemoet en brachten haar op 't droge, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Voor de betrekking van Directeur aan de Nutsteekenschool hebben zich, riaar we vernemen, zes sollicitanten aangemeld. Terwijl J. v, E. alhier werkzaam was aan de fraisbank, staande in de tim- merloods van de scheepswerf, had hij het ongeluk in aanraking te komen met de de fraisbeitel waardoor hij een gedeelte van zijn rechterringvinger moest missen. Dr. Auër verleende de geneeskundige hulp. UITSLAG LOTING MILITIE 1922, J. C. van Leeuwen 1. J. Stap 2. N. J. van Diem 3. M. Baaijens 4. M. A. v. d. Bosch 5. C. Havelaar 6. A. J. Schellekens 7. J. A. Boelen 8. L. M, W. van Beek 9. A J. Boelen 10. C. H. van Everdingen 11. Werkendam. Ds. J. D. Barth pre dikant bij de Chr. Ger. Gemeente alhier, komt voor op het tweetal te Zutphen. Door heeren Kerkvoogden is tot organist bij de Ned. Herv. Kerk alhier be noemd de heer K. C. de Boon, alhier. Almkerk. Op de verplichte najaars keuring van springstieren die jl. Vrijdag n.m. alhier gehouden is, werden 21 stieren aangeboden waarvan 7 werden goedgekeurd n.l.een zwartbonte van erven J. v. d. Pluim te Dussen een zwartbonte vpn J, C. van Eeten te Giessen een zwartbonte van H. Pruisten te Almkerkeen zwart bonte van G. Verhoeven te Dussen een zwartbonte van P. van Kuik te Almkerk een zwartbonte van v. d. Wal te Uitwijk en een zwartbonte van C. P. v. Herwijnen te Almkerk. Aalst. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier kan niet overgaan tot het beroepen van een predikant, daar het classi caal bestuur van Zalt-Bommel weigert handopening te verleenen, omdat het kerk bestuur den legger niet volgens de wenschen der classis wil wijzigen. Beneden-Langstraat. Het rooien der aardappelen is in vollen gang en de uit komst is over het geheel bevredigend. Men besteedt voor de zandsoorten f 4.50 k f 5.25 en de kleisoorten f 5.50 a f 7.per H.L. Babiloniënbroek. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. B. van Dijk, tijdelijk Commies der Rijksbelastingen te Nijswittem is thans definitief als zoodanig aangesteld te Rolduc, Capelle. Jl. Vrijdag bracht de bij de Ned. Herv. kerk alhierb eroepen predikant, ds. J. J. van Ingen uit Harderwijk, een bezoek aan onze gemeente. Na des middags kerk en pastorie bezichtigd te hebben, hield Zijn Eerw. des avonds een predikbeurt in de Kerk naar aanleiding van Hosea 2 vers 12. De belangstelling was zeer gering. Toen jl. Zondagmorgen G, R. aan het visschen was bij de zoogenaamde vier heultjes te de2er plaatse, kwam hij ten gevolge van een misstap in het water terecht en moest met groote moeite daaruit gered worden. Gelukkig kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. Jl Zondagmiddag speelde een com binatie onzer voetbalvereeniging Excelsior een vriendschappelijken wedstrijd tegen D.V.O. uit Dongen, welke match eindigde in een 32 overwinning voor onze geel' zwarten. De korfbalclub Juliana alhier speelde jl. Zaterdag een wedstrijd te 's Bosch tegen B.K.C., welke zy verloor met 8 —0. Gameren. Onze dorpsgenoot J. van Tuijl verwierf dezer dagen het politie-diploma Oadhensden Bij de verpachting va 't Bouwland van het Armbestuur alhier werd geboden tot f 60.per honteen ongekende prijs. Raamsdonksveer. Een commissie werd alhier gevormd teneinde Ds. B, Lütg? te Elberfeld een stoffelijk blijk van belang stelling aan te bieden, bij gelegenheid van' zijn 40-jarige ambtsvervulling in November a.s. Z Eerw. was o.m. in de jaren'86 '89 alhier de algemeen geliefde Hefder en Leeraar. Marktbericht Hótel de Reijer. Tarwe f14.a f 14.50 per 100 K G. Haver f14. In Rogge en Aardappelen geen handel. Onder enorme belangstelling en begunstigd door prachtig weer, werd Zondag de Parochie O. L. V. Hemelvaart aan he H. Hart gewijd. De meeste R C. huizei hadden de vlaggen uitgestoken het Lof begon met een meer dan volle Kerk. Het beeld, tenminste het voetstuk, was als be graven onder een schat van bloemen. Kinderen zongen gewijde liederen, degrooten het »Aan U, o Koning derEeuwen«. Een Eerw. Pater sprak een bezielende rede. De Eerw. Pastoor deed zelf de toe wijding der Gemeente aan het H. Hart Sprang. Ds. Langhout te Mijdrecht heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Met het oog op zijn vertrek uit deze gemeente heeft de heer Fred. H. Hoek bedankt als voorzitter der A. R. Kiesvereeniging. In deze vacature is voor zien door de benoeming var der» heer G J. van Willigenbrug, voorheen 2de voorzittei dezer organisatie. Veen. Hoe onvoorzichtig het is, i op de hoeken der straten niet tijdig eV vele malen te bellen, bleek Maandagavonc weer, toen J. Z. en J. d. D. tegen elkaa; inreden op hun fietsen. Gelukkig had J. d. D. een matigen gang zoodat de botsing zonder materiëele schadv afliep en beide met den schrik vrijkwamen. Als een bewijs dat het een over vloedig fruit jaar is, kan dienen dat er Zaterdags twee motorschuiten noodig zijn, om het h er aangevoerde fruit, te Rotter dam ter markt te brengen. Waspik. De prijs van "het brood is hier met 2 cent per 6 ons verlaagd. Naar we vernemen heeft de heer G. W. Zijlmans alhier, bedankt als voor zitter van den Christelijken Boerenbond, afdeeling Waspik. Onder de varkens heerscht alhier de vlekziekte. Verschillende krulstaarten zijn reeds aan de gevolgen overleden. Aan de seriewedstrijden, uitge schreven door »N. A. S.« te Tilburg nam ook deel onze voetbalclub »01ympia«. Zij moest spelen tegen »St. Anna« Tilburg en verloor met 1 0. De voetbalclub »D.E.V.O« speelde Zondag j.l. een match tegen ïLeonidasc uit Zwaluwe en verloor met 1 0. »D.E.V.O.« verkreeg daardoor slechts den derden prijs. Ingevolge de Hinderwet is door B; en W. dezer gemeente aan A. J. Brok*, leerlooier alhier, vergunning tot het plaa sen van een electromotor van 15 P.K. e., een van lj P.K. Door het Bestuur van de Waspik- sche Burgerwacht is besloten in November een propaganda-avond te organiseeren. Deze propaganda-avond zal bestaan in het houden van een lezing door den Heer Kom man uit Amsterdam met bioscoopvoorstel ling. De heer Kornman staat bekend om zijne voordrachten over de gevolgen van het Communisme aan de hand van zijn eigen ervaringen in Rusland. Vliegongeval

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2