Volkomen •gen szir g 1 Brussel, 28 Sept. Bij den brand te Evere zrjn 7 toestellen vernield, waarbij twee Goliaths. De schade bedraagt meer dan een millioen. Clemcnceau 80 jaar. De Fransche oud-premier Clemenceau is 80 jaar geworden. o Een onverwacht fortuin. Giacomo Lusardi, een doodarme timmer man te Bologna (Noord-Italië) heeft dezer dagen een fortuin geërfd, waarop hij niet in het minst gerekend had. Twintig jaar geleden nam hij afscheid van zijn broeder en een oom, die naar Amerika gingen, en hij vergat ze al spoedig, zooals dat met vele arme Italiaansche landverhuizers gaat. Het ging intusschen den bloedverwanten van onzen timmerman niet slecht in hun 'nieuwe vaderland, zij wisten zich van tim mermansknecht op te werken tot baas, en tenslotte een groot fortuin bijeen te bren gen Ne eenige jaren stierf de oom en liet zijn hebben en houden aan zijn neef na. Deze werd daardoor m staat gesteld, nog err te verdienen; hij is thans even eens gestorven en heeft aan Gia omo, als zijn eenigen erfgenaam een bedrag van 30 millioen lire nagelaten. De ex-koning van Beieren. Ooi. (ie voormalige koning van Beieren voelt zien niet meer op zij: gemak te midden van zijn vroe. er onu 'danen nu Von Knln r niet mee is a den invloed uit Berlijn te weren. Ex-koning Lodewijk vertrekt nog deze week naar een zijner bezittingen in Hongarije. De 'ongaarsche monarchisten zullen hem aldaar met open armen ontvangen en zeer waarschijnlijk zal zijn hof een centrum worden van Kar- listische samenzweringen. De Beiersche en de Hongaarscha monarchisten jagen het zelfde doe! na, en in een land als Duitsch- land waar het dragen van de voormalige national-?- kleuren verboden is de politie- president van Beieren heeft dezer dagen het houden var: de legertentoonstelling »Zwart-wit-rood« verboden kan een afgetreden monarch zich niet thuis voelen. chiddigi tegeu le politie van fhlcago. De «Daily Mail verneemt uit New York, dat de beschuldiging, door het hoofd der politie tf. Chicago geuit, dat de helft van zijn pi'Sïtkcorps bij den drankenhandel be- trokken is, door de autoriteiten wordt onderzocht, uit welk onderzoek reeds is gebleken, dat herbergiers maandenlang in- 1 en hebben gedaan bij ee «politiekoop- flit? whis! '-y, leverde ie- politiewagens, welke gewoonlijk voor het vervoer van ge- v henen. De politie berekende een extra belooning van vijf dollar per kist aldus bezorgde whiskey. o in: bran j in een Belgisch vliegkamp. G.oote schade aangericht. ïlHV:' brso.n is nstaan in het vliegkamp Fvcro ii Brussel. De - oi 'Stone! in een er barakken en breidde zich spoedig uit over de naburige gebouwen. De brandweer uit de dichtbij gelegen voorsteden van Brussel was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur te beperken. De materieele schade schijnt zeei aanzienlijk te zijn. Waarschijnlijk zijn ook tal van vliegtuigen een prooi der vlammen geworden. hr hevige typhoon boven Japan. Honderden huizen verwoest. - 28 Sep Boven bet westelijk ge- dedeelte van het eiland Hondo heeft een gevige typhoon gewoed, welke gevolgd VC: oor aardverschuivingen en overstroo- mingen^ Eenige honderden huizen werden verwoest, iu het bijzonder te Kobe en talrijke schepen schip breuk geleden. -Q-xdÈm De Britsche regeering -- ver tegenwoordigers van Sinn Fein uil tot een conferentie te Londen op 11 October. De door de ontploffing te Oppau aan gerichte schade bedraagt meer dan één milliard mark. BINNENLAND. Doodslag. Zondagnacht circa 42j uur is te St. Michiels-Gestel de 24-jarige G. v. V., on gehuwd, door Chr. S,, gehuwd, vermoord. G. v. V., iemand, die het velen dikwijls lastig maakte, had verleden week S. op den Gestelschenweg ontmoet, en daar ruzie makend S. een steek in het been toege bracht. Nu was v. V., die met de zuster van S. verkeert, reeds op bezoek geweest bij S. en had daar reeds kwestie gezocht, doch was in den loop van den avond ver trokken. Zondagnacht kwam hij aan de woning van S. terug en moet dezen ge dreigd hebben. Beducht als slachtoffer te vallen greep S. daarop een bijl en sloeg daarmede v. V. zoodanig op het hoofd, dat deze doodelijk getroffen neerstortte. o Een debacle. De vorige week is een der grootste scheepvaartmaatschappijen van de hoogte waarop zij stond, afgedaald. Sedert zijn hare aandeelen nog weder gezakt van de halve tot ongeveer een vierde van de oor spronkelijke waarde, terwijl het nog niet vaststaat, op welke wijze een reconstructie van het bedrijf aan de deelhebbers ten goede komen. Een gelijke oorzaak als bij den Kon. Holl. Lloyd blijkt den val te hebben ver oorzaakt van de N, V. van Nierop's Handelsmaatschappij. De drie directeuren hadden ook hier misgerekend en te veel gewaagd. Wij hebben nu in weinige weken, behalve eenige levensverzekeringsmaatschappijen, een half dozijn groote instituten zien kelderen en wel, uitgedrukt in de eyfprs der minder waardige aandeelen als volgtKon. Holl. Lloyd van 206 op 28, Van Nierop's Handelsmaatschappij van 205 op 11, de Compania Mercentil Argentinia van 342 op 59, de Indische Oliefabrieken van 270 op 10 en de Ned.-Ind. Handelsbank van van 370 op 112. Er zyn er nog meer. o Diefstal. Bij een bejaarde vrouw te Waddinxveen vervoegde zich een z.g. koopman m*»t schuurpapier aan de deur. Even later miste de vrouw uit het achterhuis haar zak, inhoudende ongeveer f 1000.waarmede zij verschillende rekeningen voor haar man moest betalen. De zak werd later teruggevonden op eei\ erf, waar men even te voren den koopman of bedelaar had gezien. Het bestolen echtpaar is door dezen diefstal totaal geruïneerd. De burgemeester verzoekt de opsporing van den verdachte. Hij droeg een grijs pak, is schraal van persoon, middelmatig van lengte en vermoedefijk tusschen de 30 en 40 jaar. Loonsverlaging. De loonen der metaalbewerkers aan de N.V. Schippers enVan Dongen te Geertruiden- berg zijn met 10 pCt. verlaagd. Aan de suikerfabriek zijn voor de nieuwe campagne de loonen der arbeiders met 20 pCt. verlaagd. De Ver. «Amsterdamsche Belangen» heeft tot den gemeenteraad van Amsterdam een schijven gericht, waarin verzocht wordt, de loonen en salarissen der werklieden, beambten en ambtenaren der gemeente te verminderen. Volgens adressante rust op de gemeente de plicht, de loonen in over eenstemming te brengen met die der particu liere ondernemingen. Er zou een bezuiniging van minstens f 350.000 per jaar verkregen kunnen worden. Deze daad aldus het adres zou getuigen van moed en beleid Amsterdam als hoofdstad des Rijks moet voorgaan in het zoeken naar een oplossing om de dreigende instorting der maatschappelijke welvaart te keeren, o Voor menscben iu moeilijkheden. Te Apeldoorn is opgericht een vereeniging welke ten deel heeft, hulp te verleenen of ondersteuning te verstrekken aan lieden, die in moeilijke omstandigheden, ten gevolge van niet uitbetalen van fondsen, rente- uitkeering van levensverzekering-maatschap pijen en dergelijke. Bij ds. H. J. E. Westerman Holsteijn aldaar, die als secretaris fungeert, is reeds een gift ten bedrage van f 2000 voor dit doel ingekomen. Zware bosch- en heidebrand. Eindhoven, 28 Sept. Hedenmiddag ont stond onder Best een zware bosch- en heidebrand. Het vuur strekt zich over een kolossale oppervlakte uit. Aan blusschen valt niet te denken. Meer dan driehonderd hectaren heide en bosch zijn platgebrand. De brand woedde hedenavond met onver minderde kracht voort onder Oirschot. Vergiftiging. Te Oudkarspel zijn bij een 12-tal per sonen, die allen van denzelfden maaltijd hadden genuttigd, vergiftigingsverschijnselen geconstateerd. Enkele zijn ernstig ziek. Het onderzoek heeft nog niet met zeker heid de oorzaak van deze ziekteverschijn selen kunnen vaststellen. Men vermoedt als oorzaak het gebruik van slecht vleesch. o Bet veerval in de Roemer Visscberstraat. Een chauffeur gearresteerd. In verband met 't geheimzinnige voorval in de Roemer Visscherstraat 21 te Am sterdam, heeft de politie van het bureau Leidscheplein een chauffeur gearresteerd, die verdacht wordt de bus met brandbare vloeistof naar binnen te hebben geworpen. Het is een chauffeur die in betrekking is bij een ander stadgenoot, maar die vroeger in dienst is geweest van den directeur der Piersonbank. Om een loonkwestie werd hij ontslagen. De politie vermoedt, dat hij uit wraak heeft gehandeld. Uit getuigenverklaringen is gebleken, dat de bewuste auto dien nacht tot het hek van het Vondelpark is gereden en daar gekeerd is. De chauffeur heeft der: wagen met den achterkant tegen het trottoir gezet, is op het dak der carrosserie geklommen en heeft een 5 litersbus, vermoedelijk met petroleum gevuld, door de bovenruit ge worpen. Een brandend stuk papier, af komstig van een Lord Listerromam, stak hij onder de deur door, ten gevolge waar van de petroleum vlam vatte en een paar matjes verbrandden. Daarna is hij snel weggereden. De politie van het bureau Leidscheplein heeft reeds den wagen opgespoord. Spoe dig volgüe de arrestatie van den chauffeur, Deze ontkende iets met de zaak te maken te hebben. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie gesteld worden. Brand in een Zweedschen driemastschoener. Woensdagavond is te Groningen een hevige ontploffing ontstaan in de machine kamer van den Zweedschen driemast motor schoener «Hedvig«, die in het Eemskanaal ligt. Het met hout geladen uitgebrand. De mac gewond naar het Academisch zieleen overgebracht. De brand in den Zweedschen driemast schoener «Hedvig» heeft den geheeien avond en nacht voortgeduurd. Een ooggetuige verhaald» aan de «Tel.» het volgende: «Bij het vernemen van den ontzettenden knal, vreesde ik eerst, dat er met onze «Istra 2« een ongeluk had plaats gehad. Al spoedig bemerkte ik aan de hoogop slaande vlammen ginds, dat de »Hedvig« in brand was geraakt. De vlammen reik ten tot aan den top van den bazaansmast. Langszij lag een lichter, waarop een deel van de lading was overgenomen, ten einde het mogelijk te maken, dat de schoener, verder op naar het station kon varen. Met een reddingsboot van de «Navis« ben ik het brandende schip genaderd om de bemanning hulp te bieden. Zij bestond uit 6 man, de kapitein, een machinist en 4 schepelingen. De kapitein, die Zweedsch sprak, was natuurlijk zeer ontdaan. 5. Benoeming van onderwijzend per soneel bij het vervolgonderwijs. 6. Voorstel van B. en W. tot wyziging der verordening regelende de heffing var. hondenbelasting. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der politieverordening en der bouw verordening. 8. Verzoek Locaalspoorwegmij. «Midden- Brabant» tot volstorting van de aan deelen. 9. Reclames rioolbelasting en hoofde- lijken omslag. -- Donderdagmorgen te circa 9.30 ure, ontspoorde de locomotief van den stoomtram aan het Oudheusdensch eind en liep nog een 20 meter door, hetgeen de klinkbe- strating moest ontgelden. De dienst van hier te 9.55 kwam te vervallen doch de volgende route kon weder worden uitgevoerd. Gisteren is in het hótel Concordia» alhier eene vergadering gehouden van de besturen der gemeenten Heusden, Oud- heusden, Herpt, Nieuwkuik, Hedikhuizen, Wijk, Veen, Meeuwen, Drongelen en Gen- deren tot het beramen van maatregelen om te geraken tot eene doelmatige uitvoe ring der Vleeschkeuringswet, die vermoede lijk 1 Februari a.s. in werking zal treden. Te dien einde zou een kring worden ge vormd door genoemde gemeenten, zulks overeenkomstig eene ontworpen regeling, voorgesteld door de veterinaire inspectie. Aan de gehouden besprekingen werd ook deel genomen door de burgemeesters der gemeenten Almkerk, Andel, Giess^ IWÜ?!-"1"-** "W yattarP" men druk bezig. Ze zijn flink van zoodat de opbrengst niet zal tegenval Donderdag werden de eerste aan de ha geleverd. De schoenmaker H. Q. op de Niet Vaart had Woensdag het ongeluk met: hand in eenige messen te slaan, die pas geslepen had, waardoor hij zich d\ mate verwondde, dat geneeskundige hl noodzakelijk was. Drnnen. Veiling 29 Sept. vm. 11 ui Appels 2|116| cent per K. Peren 7£—33 Snijboonen I 42—49 II 26-32 j> Duitsche boonen 2224 Princessen 55 - 65 Stamboonen 2834 Pronkboonen Spruiten I II Sjalotten Roode kool Savoye Kroten 7|—22 43 5 81 15| 524 stuk 4 91 375 100 bc 13 van alle mogelijke zweren en gezwel len, steenpuisten, bloedvinnen, negen- oogen, open beenen, zwerende borsten, dauw-, ring- en baardworm, fijt, lik doorns, wratten, winterhanden en voeten en allerlei wonden is gegaran deerd, wanneer u Oprechte Win- suzner Zalf gebruikt. Deze ge neest u in enkele dagen. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en fl.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth.,* Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bcsch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. WTaar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr voor nog bed, PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden, Heden (Vrijdag) vergadering van den Raad dezer gemeente, des nam. 7g uur. Agenda: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeenterekening en rekening levensmiddelenbedrijf over 1920. 4. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening regelende het vervolgonderwijs. eene afzonderlijke agglomeratie waT ge dacht. Door eene dergelijke grootere Com binatie meende men eene betere uitvoering der wet in de hand te werken en tegelijk eene besparing van kosten te verkrijgen. De vergadering bleek in beginsel tot deze samenwerking bereid en benoemde eene commissie, bestaande uit de burge meesters van Heusden, Gerideren, Dronge len en Meeuwen, Oudheusden, Dussen en Andel, Giessen en Rijswijk, alsmede de heeren van Buuren en Buijs, respectievelijk Wethouders van Meeuwen en Herpt, met de opdracht deze aangelegenheid voor te bereiden. Aanwezig was ook de betrokken inspecteur der volksgezondheid, de heer Quaadvlieg, uit Sittard, die omtrent ver schillende punten inlichtingen verstrekte. Werkendam. Met het rooien der suikerbieten wordt alhier een begin ge maakt. Over het geheel zijn de bieten mooi van stuk en ook zwaar van gehalte. Het rooien der late aardappelen is in vollen gang. De prijzen zijn hoog. Men besteedt f 6.50 a f 7.per H.L. Bravo's. De kwaliteit is goed. - Woensdagmorgen stapte de krasse 92-jarige v. Herwijnen uit zeggendedat hij niet erg lekker was. Oogenblikkelijk daarna zakte hij in elkaar en was onmiddellijk dood. Almkerk. De collecte, welke Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden is, ten bate voor de Evangelisatie-arbeid te Grijpskerk, bracht op de som van f 125.342» Dezer dagen geraakte de dienstbode van den heer D. met hond en kar te water. Gelukkig bracht zij het er met den schrik en een nat pak af. Dezer dagen begaf de Wed. v. R. zich door het weiland naar hare woning, toen zij plotseling door een koe werd aan gevallen en omvergeworpen, met het gevolg dat zij eenige dagen het bed zal moeten houden. Door de Rechtbank te 's-Bosch werden de leden van den Gemeenteraad alhier allen vrijgesproken, terzake over treding Arbeidswet. Capellè. Dinsdagavond had A. Q. in de Nieuwstraat alhier, bij het van de kar springen, het ongeluk zijn been te breken, zoodat medische hulp noodzakelijk was. De heer A. v. Oversteeg, onder wijzer aan de O. L. School aan den Loon- schendijk, slaagde dezer dagen te Breda voor de hoofdakte. Donderdag vierden de echtelieden D. Werther en P. Sterrenburg aan den Loonschendijk hun zilveren bruiloft. Door de buurtbewoners was in en om de woning een aardige versiering aangebracht, terwijl een flink bedrag was opgehaald tot het koopen van een cadeautje. Wel een be wijs, dat deze luidjes goed gezien zijn. De aardappeloogst is in vollen gang. De opbrengst valt mede, terwijl de kwa liteit goed is. Eigenheimers gelden van f6 tot f 6.50, terwijl voor Roode Star f 7 betaald wordt. Met het rooien der suikerbieten is Aanvoer 30.000 K.G. fruit. Gameren. J.l. Zondag 25 Sept. hield ds. H. Ewoldt, predikant bij de Ned. Her» Gem., zijn afscheidsrede. Het groote kerk gebouw, dat gedurende de werkkring Véi ds. Ewoldt geregeld vol was, bleek de opgekomene menigte nauwelijks te kunnen bevatten. Voor deze gelegenheid hau Z.Eerw. tot tekst gekozen de woorden ui Handelingen 20 2627, welke door de foote menigte met de meeste aandacht td werd. de gebruikelijke toespraken van deze wekkende plechtigheid nam ds. Groe- eld uit Zuilichenr ea Consulent alhier, rHet woord namens Kerkeraad en Gemeente en verzocht den scheidenden leeraar toe te zingen de welbekende zég^shfide uit Ps. 121 4. Nadien sprak de Heer Heide, Hoofd der Chr. School, enkele waardeerende woorden, welke besloten werden met het zingen van Ps. 62 4. Zichtbaar aangedaan bedankte de be minde leeraar de talrijke schare. - Dat het Z.Eerw. met zijn gezin in Zuid- Beijerland wel moge gaan. Genderen. Maandag a.s. zal voor het eerst electrische stroom voor huis- en straatverlichting worden geleverd hier zijn niet minder dan 21 driesprongen in de wegen, waarop de meeste een lichtpunt komt, verder ook langs de wegen, zoodat j hiermede in een groote behoefte wordt voorzien. Herpt. Door het vijftal van onze Bur gerwacht, afd. Marga-klasse B dat deelnam aan den Nationalen wedstrijd te 's Graven- hage, werd de 28 prijs verdiend voor de afdeeling Tirailleurvuur, zijnde een medaille en vijf draagspelden, en door den heer A. Verhoeven, de 6e prijs afd. vaste baan- wedstrijd. Voorwaar reeds een mooi succes de eerste maal dat onze B. W. aan den Nationalen wedstrijd deelneemt, Hedel, 27 Sept. Op den heden ge houden Geërfdendag van den dorpspolder Hedel werd met bijna algemeene stemmen in beginsel besloten tot het oprichten van '5 een installatie voor invoeren van water in den dorpspolder. Bedoelde inrichting zal geplaatst worden bij het districtsmagazijn aan den Maasbandijk. Kaatsheuvel. den zich alhier hor Naast enkele ge komt heel veelfE voor. Alle yjj| ontsmetten i/ om een epjf Nieuyp' 5 uur van de het krae. onze df^ï# d*^g6t5!5féti. De Assi gespaard brand is onbekend, schade, Raamsüonksveer. Naa>, is de bloei van de Moedercursus >D. binnen een paar weken klom het getali, deelneemsters tot 90. De aardappeloogst is zoo goed als afgeloopen. Over het algemeen kunnen de landbouwers tevreden zijn. Naar ons medegedeeld werd, rooiden sommige tot 280 H.L. per bunder. De bietencampagne is ook hier begonnen. De bieten zijn mooi van stuk en beloven een flinke opbrengst. De bakkers verlaagden binnen 14^ dagen eenige malen den broodprijs en brachten dien op 20 cent per 8 H.G, De collecte voor het fonds voor noodlijdende kerken en personen bracht hier slechts 25 gld. op, en toch is ditJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2