„PANORAMA DE RECLAME De Wonderzalf de Walvisch IV. TIMMERMANS ZONEN, Bijbels en Kerkboeken Abonneert U op dit Blad Om GEHEELE VERANDERING van alle prijzen zoo spoedig mógelijk door te voeren is de Fs. Th. UAN WIJCK voornemens den geheelen voorraad Credieten, Rekening-Courant, Deposito's, Coupons, Effecten.! WINSTGEVEND waalwijk. m jf ^7 I ets. per weekper 3 maanden f ^7 1 I j f2.25; per week i j c*s OH! OH! OH Buffetten, Linnenkasten, Spiegelkasten, Sigarenkasten, Boekenkasten, Salonkasten, Tafels, Stoelen, Ledikanten, Bureaux- en Bureaustoelen, Beelden, Vaazen, Potten, Schilderijen, Spiegels, Lijsten, Dekens, Gordijnen, Cocos, Loopers, Zeilen, Kapstokken, Porte-Monteaux, Matten, Tafelkleeden, Karpetten, Beddetijken, Tafelzeilen, Glas, Verf, Kinderwagens, Kinderstoelen, Promenadewagens, Rietstoelen, Luiermandjes, Wiegen, Piëdestallen, 2 eiken Slaap kamerameublementen, Étagères alle benoodigdheden voor Gordijnen, alle Behangselpapieren, Matrassen, enz. enz. enz. ver beneden inkoopprijs van de hand te doen. De zaak zal geopend zijn van 's morgens 8 tot 's avonds 8 ure, behalve van 1 uur n.m. tot half twee. De prijzen zijn contant en gedurende dezen tijd kan niets op zicht gezonden worden Hoogachtend, Firma Th. VAN WIJCK, Meubelmagazgn, "WAALWIJK. Tel. 181. BINNENLAND. Het inkomen ran de leden ran het Koninklijk Huis. Door het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Belastingbetalers is een request gestuurd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, den tijdelijken voor zitter van den Ministerraad, waarin ver zocht wordt, de verdubbeling van het in komen van de Kroon en van andere leden van het Kon. Huis niet in de Grondwet vast te leggen. Het Hoofdbestuur erkent de historische rechten van de Kroon op hooger inkomen. Het meent echter, dat door in deze dure tijden het inkomen grondwettelijk te fixee- ren, in den Lande het denkbeeld wordt gevoed, dat de duurte blijvend zal zijn. Er is echter, aldus het Hoofdbestuur van den Bond van Belastingbetalers, een breede schare, die vuriglijk naar het einde van de duurte verlangt, en dit einde ver wacht, nu in andere landen de koopkracht van het geld weer begint toe te nemen. Daarom dient de wedde van de Kroon bij speciale Rijkswet te worden geregeld, die, in verband met de varieering van de koop kracht van het geld periodiek moet worden herzien, terwijl de Grondwet in dezen geest moet worden gewijzigd, desnoods met ver melding van een minimum-inkomen van de Kroon. o De Minderdyk" te Oppau geruïneerd. Wie zich een voorstelling maken wil van de ontzaglijke kracht en de ruïneuze gevolgen van de ontploffingsramp te Oppau moet aan de Prins Hendrik Kade O.-Z. te Rot terdam het passagiersstoomschip van de Nederlandsche Stoombootreederij (dienst op Mannheim) «Kinderdijk® gaan zien. Het is hier juist weergekeerd en dit fraaie schip het nieuwste van de Ree- derij, 't dateert van 4916 is eigenlijk in zijn opbouw niet veel meer dan een wrak geworden. Woensdagavond om half acht voer het midden in den Rijn, langs Oppau. De kapitein, J. Stolk, stond op de brug toen op eens van den wal een dubbel ontzettend dondergekraak dreunde. Hij zag aan den wal even een geweldige ineenstorting van gebouwen, menschen uit een juist aange komen treintje springen en wanhopig deels den Rijn inloopen, deels den oever af vluchten, dan was daar verder één zwarte rook massa. De stuurhut om hem heen werd als ineengedrukt, glasruiten kletterden neer en stukken glas vlogen om zijn hoofd en om dat van den stuurman. Werktuigelijk gaf hij het sein «stoppen® naar de machinekamer, doch er werd ge roepen doorvaren, er komen nog meer ontploffingen. Toen liet hij «full speed doorvaren. Onder zijn voeten was de boot in dit moment verschrikkelijk beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken vielen voor. Dit als troost voorop. Behalve de stewardes, die een gat in het hoofd kreeg, heeft niemand eenig letsel bekomen. Slechts 4 passagier, een Amerikaansche zeekapitein, was aan boordhij lag in een hut te slapen, o Indeeling fiiütie 1922. Lotelingen van de militielichting 4922, die, ingeval zij ter inlijving worden be stemd, wenschen te worden ingedeeld bij een der compagnieën hospitaalsoldaten, het zij voor opleiding tot ziekendrager, kunnen hun verlangen daartoe voor 40 October e.k. te kennen geven aan den burgemeester der gemeente, voor welke zij moeten loten of hebben geloot. o Landhouwarbeiderswet. De Minister van Arbeid heeft bij brief de dato 23 dezer aan den Voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat door hem bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is gemaakt, het wetsontwerp eener Land- bouwarbeiderswet. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK op Woensdag 28 September, v m. half tien. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E, Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die onveran derd worden goedgekeurd. Het lid v. d, Pol zegt, dat de verslag gever zijn gesprek over veerman v. Wijk niet goed heeft weergegeven. In het jongste verslag laat dezen spr. zeggen, dat v. Wijk een spelbreker is, doch heeft verzuimd het gesprokene vooraf te vermelden. Hij zou n.l. eerst hebben gezegd, dat hij alle drie de veerlui (n.l. die van Aalburg, Wijk en Veen) naast elkaar op een stoel zou hebben willen zetten, om dan te zien wie er spel breker was. De Voorzitter en ook de overige leden kunnen zich het gesprokene niet goed her inneren, weten echter wel, dat het woord «spelbreker® door het lid v. d. Pol is gebruikt, terwijl de Voorzitter den spr., die door v. Wijk ter verantwoording is geroepen, aanraadt voorzichtiger te zijn. Aan de ordeBenoeming onderwijzer Ik heb mijne aanteekeningen over dit gesprek nog eens geraadpleegd en moet den geachten spr. opmerken, dat hij zich in deze vergist. Ik wil niet beweren, dat het zijn bedoeling niet is geweest het aldus te zeggen, doch spr. is direct begonnen met v. Wijk een spelbreker te noemen, eerst nadat de Voorzitter en Weth. Boender het woord hadden gevoerd en het lid v. d. Velden heeft gezegd, dat veerman v. Wijk wel gek zou zijn, als hij een nieuwen klant kon krijgen, dat hij dien niet zou aan nemen en de handelwijze van den veerman het lid v. d. Pol geen recht geeft, dezen een spelbreker te noemen, zijn de woorden gebruikt om de drie veerlui naast elkaar op een stoel te zetten. Aangezien de be doeling van den spr. mij hier niet recht duidelijk was, heb ik dit niet in mijn ver slag opgenomen. (De verslaggever). aan de openbare lagere school te Wyk. Op de voordracht zyn geplaatst de heeren H. Niessirik te Apeldoorn en A. E. Arp te Arnhem. Van den Inspecteur voor het Lager On derwijs is naar aanleiding dezer voordracht bericht ingekomen, dat hij zich, ook wat de volgorde betreft, met de voordracht kan vereenigen. De uitslag der stemming was, dat de heer Njessink met algemeene stemmen is benoemd met ingang van 4 October. Den benoemde zal telegraphisch zijne benoeming worden bericht. Alvorens wordt overgegaan tot behan deling van het Kohier van den H. O. zou het lid v. d. Velden gaarne eerst de in gekomen stukken willen afhandelen, die in de vorige vergadering zijn aangehouden. De Voorzitter zegt, dat aan deze inge komen stukken niets is gedaan de ver gadering is in hoofdzaak belegd voor de vaststelling van het Kohier H. O., zoodat hij de aangehouden stukken, waarbij geen enkel van dringenden aard is, nogmaals tot de volgende vergadering zou willen aanhouden. Wel zou spr. de verordening op de heffing voor het schoolgeld willen doen goedkeuren Door de daartoe door den Voorzitter aan gewezen commissie is een verordening sa mengesteld, waarin de inkomens beneden de f 4 200 zijn vrygesteld. Voor het eerste kind van ingezetenen die zijn aangeslagen naar een inkomen van f 4300—f 4700 zal een schoolgeld worden geheven van 25 cent per maand voor een inkomen van f4 700—2200 30 f2200—2700 40 f 2700-3200 50 f3200—3700 65 f3700—4200 80 meer dan f 4200 90 Voor het tweede kind uit eenzelfde gezin wordt het schoolgeld met 20 pCt., voor het derde met 40 pCt., voor het vierde met 60 pCt., en voor het vijfde met 80 pCt. verminderd. De invordering zal per kwartaal ge schieden. De verordening op de heffing en de invordering van schoolgeld, in werking tredende 4 Januari 4922, worden hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter zegt, te hebben geïnfor meerd naar de aansluiting aan het Ge meentelijk Electrisch net van de vier wo ningen in de Wijksche Steeg. De opzichter heeft spr. verklaart, dat aanleg voor de gemeente aannemelijk is, zoo de aanvragers instaan voor f 350 stroomverbruik per jaar. Hiervan kan natuurlijk geen sprake zijn, zoodat van aansluiting voorloopig niet veel zal kunnen komen. Te meer niet, nu er minder aansluitingen zyn, dan waarop eerst was gerekend. Het lid Roza vraagt, of de Voorzitter ook de kosten bekend zijn per paal, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de opzichter heeft verklaard, dat de aanleg f 3 per meter kosttot H. v. Loon, dat naar spr. meent een 500 meter is, zullen de kosten dus op f 4500 komen. Het lid v. d. Pol meent, gelijke mon niken gelijke kappen, het zyn ook inge zetenen, die wenschen aan te sluiten, zoodat het een onbillijkheid zou zijn, indien aan hun verzoek geen gevolg werd gegeven. Het lid v. d. Velden kan zich niet voor stellen, dat voor f 350 stroom afgenomen moet worden om de lijn rendabel te maken. Toen het ging over de aansluiting aan het Prov. Net, stelde Ingenieur Roels alles veel minder en veel aannemelijker voor. Spr. betwijfelt het, als de kosten toen ook zoo hoog waren opgegeven of dan de gemeente wel zoo direct tot aansluiting was over gegaan. Wethouder Boender zegt, dat de inge zetene Hendriks, achter in de Veldstraat, ook gaarne zou aansluiten, toch met het oog op de kosten, is daaraan vooreerst zeker niet te denken, hoewel deze toch ook mede door zijn belasting zal moeten bijdragen. Het lid Roza merkt daartegen op, dat het Electr. bedrijf een zelfstandig lichaam is, zoodat alleen, indien het werkelijk een strop blijkt, eerst dan de belastingbetalers zullen moeten bijspringen. De Voorzitter antwoordt dat dit in de gemeente Werkendam geschiedt, een ge meente waar de huizen dicht bij elkaar zijn gebouwd, hier in zoo'n uitgestrekte gemeente is daaraan niet te denken. Het lid v. d. Pol zegt, dat in andere gemeenten de ingezeten van de gemeente zelfs 2 lichtpunten in hunne woning gratis krijgen, terwijl hier nog niet eens aan sluiting tot de woning zelf kan worden gegeven. Het lid v. Kuijk vraagt, waarom H. Krop in de Polsestraat geen lichtpunt uit de Ebskas krijgt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de lijn niet verder komt dan tot A. Nieuwkoop voor 2 lichtpunten gaat het niet aan om zulke groote kosten te maken, dan zal de strop voor de ge meente zeker groot worden. Het lid Roza meent, dat voor het electr licht geen reclame wordt gemaakt, da personen, van wier kwaliteit men het zeke niet zou verwachten, het zelfs afbreken Ook het lid v. d. Pol verklaart hierovei verschillende staaltjes te hebben gehoord De Voorzitter meent, dat verdere aan< sluitingen bij het college van B. en W thuis hooren, zal echter nog eens infor meeren wat aansluiting van de 3 woningen vooraan in de Wijksche Steeg zal kosten Het lid v. d. Velden betwijfelt, of verderf aansluiting by B. en W. thuis hoort er meerit, dat over een bedrag van f 4 50C de Raad wel mag worden gehoord. De Voorzitter zegt, dat, alsvorens B. er W. over een belangrijke aansluiting eer beslissing zullen nemen, zij dan eerst we naar het gevoelen van den Raad zuller vernemen. Wethouder Boender zegt, te meener dat de herbergen op den lotingsdag ge sloten moeten zijn en vraagt waarom dal gisteren niet is geschied. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hi sluiting kan gelasten, doch nu bij wijze van proef de herbergiers heeft vrij gelaten! Het lid v. d. Velden vraagt, of het M. v. Rijswijk, voor dat de verpachting van het nagras plaats had, bekend was dat ejj nog palen van de gemeente waren. Indien dat zoo is, dan was het toch beter ge weest, dat dit in het openbaar was gezegd, dan had het »korenzand« waarschijnlijk nog iets meer opgebracht en kon men den Raad niet van partijdigheid of knoeierij beschuldigen. Wethouder Bouman zegt, dat v. Rijswijk bij hem heeft geïnformeerd of er nog palen van de gemeente waren, waarop spr. be vestigend antwoordde en heeft gezegd, dat zoo hij pachter werd, die kon gebruiken. Het lid v. d. Pol vraagt, of de Voorz. reeds met den aannemer de Groot, heeft gesproken over het uitdiepen der Maas voor de aanlegplaats. De Voorzitter zegt, dat aannemer <Jö Groot geen baggermolen meer heeft, doch' deze heeft overgedaan aan iemand in den Bosch, alwaar hij informaties zal inwinnen. Niemand verder het woord verlangende, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheim Comité tot vaststelling van het kohier voor den H. Omslag. o Het mooiste, best geredigeerde en meest uitgebreide geïllustreerde Nederlandsche weekbladgeheel uitgevoerd in koperdiepdruk. Degelijke en boeiende lectuur van vaste medewerkers. Fraaie, artistiek uitgevoerde afbeeldingen op elk gebied. Talrijke aantrekkelijke rubrieken waaronder die van novellen- en fotowedstrijden, waaraan verbonden fraaie prij- Kinderafdeeling met de bekende prijsraadsels. zen. is het toonaangevende Weekblad van de Geïllustreerde Nederlandsche Pers. «PANORAMA® ligt onder ieders bereik, want de prijs is slechts »Panorama« is het weekblad dat het minst in prijs verhoogd is. Abonnementen op «Panorama® worden aangenomen door den Boekhandel, de Agenten en door A. W. Sijthofï's Uitgevers-Maatschappij te Leiden. IN DIT NIEUWSBLAD IS Wat heb ik een jeuk. geneest direct Huiduitslag, Bran- digheid, Ringworm, puistjes, jeu kende wonden, open beenen, baard- schurft. f 1 25. N.y. Mij. SANITAS. GOUDA, Korte Tiendeweg 10. ROTTERDAM, Korte Hoogstr. 37. UTRECHT, Zadelstraat 37. AMSTERDAM, Rembrandtplein 4. Kassiers en Commissionairs in Effecten, Zeer voordeelig incasso-tarief. Chèque en girodienst vooi; Rekening-Couranthouders. Onze belangen voor Heusden en omstreken zullen worde?) waargenomen door den Heer Chr. MERKX, alwaar men alle g#- wenschte inlichtingen kan verkrijgen. Kantoor Zaterdags n.m. 1 nnr gesloten. in verschillende prijzen voorhanden in den Boekhandel van L. J. VEERMAN, Botermarkt, HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 6