Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoe- ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs fl,75 per doos, alom verkrijgbaar. Da vlieger heeft, voor zoover thans kan worden beoordeeld, geen nadeelige gevolgen ondervonden van den tocht. Steeds volmaakter. Na het rookzwakke buskruit het geruisch- loos schot 1 Een Zweedsch officier heeft, volgens een Duitsch blad, een uitvinding gedaan, waar door elk geluid vermeden wordt bij het afvuren van een geweer. Proeven ten overstaan van een militaire commissie, moeten goed voldaan hebben. Voortaan wordt men dus, zegt het »Hb!d.«, on zichtbaar en geluidloos doodgeschoten. Het oorlogshandwerk wordt steeds fraaier o Kellnerstakiiig te Berlijn. De kellners en employe's in de Berlijn- sche restaurants, hotels en koffiehuisbe- drijven zijn Zaterdag in staking gegaan. De staking is een gevolg van het feit, dat de patroons het systeem van procents- gewijze opslag op de rekeningen willen m handhaven, terwij! de kellners een vast weekloon eischen. Niet alleen de kellners, maar ook de koks, kooksters, huisknechts, kamermeisjes en portiers staken, zoodat het gansche personeel het werk heeft neergelegd. Alleen in enkele bierhuizen kan men wat te eten krijgen. De meeste hotels, cafê's, enz. zijn ge sloten. Men schat het aantal stakers op 200 000. Bet aantal communisten in Rusland. Volgens officieele statistiek der sovjet- regeering is het aantal leden der commu nistenpartij in Rusland van 600.000 in Mei 1920 tot 200.000 gedaald. BINNENLAND^ Benoeming Directeur. In de Zaterdag te Breda gehouden ver gadering der N. V. Waterleiding-Maatschap pij N. W, Brabant, is tot haar directeur benoemd de heer Roelants, ingenieur eerste klasse bij het Rijksbureau voor de drink watervoorziening te 's Hage. o Opschorting ran den scholenbouw. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs. In de toelichting wordt gezegd, dat deze bepalingen beoogen de uitwassen, die zich hier en daar bij de uitvoering der L. O. wet voordoen, te keeren. De bedoeling is dan ook slechts in die gevallen van het recht dat hierbij aan de Kroon wordt ver leend, gebruik te maken. Bovendien ver trouwt de Minister van Onderwijs dat bij doorvoering dezer bepalingen de preventieve werking reeds aan de uitvoering der Lager- onderwijswet ten goede zal komen. o Be Aardappeluitroer. Toezicht en contróle van Staatswege De Deensche regeering heeft indertijd een commissie in het leven geroepen, welke het toezicht en contróle heeft over den uitvoer van Deensche aardappelen naar het buitenland. Naar wij vernemen bestaat ook bij de Nederlandsche regeering het plan, binnen kort zulk een conti ó!e van Staatswege in te stellen. Indien onze regeering zoo ver mocht gaan als de Deensche bepalingen betreffende den uitvoer van aardappelen, zullen de exporteurs binnenkort wederom als gedurende den oorlog consenten voor uitvoer bij het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel moeten aanvragen. o Üroote brand te fleeze; 6 huizen afgebrand Men seint uit Eindhoven Zondagmiddag half vier ontstond op het gehucht Hefc Kruis te Heeze door onbe kende oorzaak brand in het café van den heer Wildenberg. Het huis stond, mede door de rietendakbedekking, oogenblikkelijk in lichte laaie. Spoedig vlogen de vonken over naar de nabijgelegen afzonderlijk lig gende boerderijtjes van J. Stas, P. Sak, W. Senders, J. Enkhoren en de woning van den smid H. Wildenberg. Te half vijf reeds lagen de 6 flinke woningen, die alle rieten daken hadden, tegen den grond. Het was een geweldige kortstondige vuurzee. De plaatselijke brandspuit kon niets uit richten De gunstige wind voorkwam grooter onheil. Het meubilair is ten deele, het vee geheel gered. De oogst ging verloren. Een en ander is, zooals op de dorpen ge bruikelijk, slechts laag verzekerd. Kindermoord. De 27-jarige dochter van O. uit Scheemda is, verdacht van kindermoord, gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Be onthulling van het standbeeld van Stadhouder Koning Willem III. De onthulling van het standbeeld voor stadhouder Koning Willem III heeft plaats op Zaterdag 8 October a.s. des middags om half drie op het Kasteelplein te Breda. Het lid van den Raad van State, generaal Cool, Voorzitter van het Comité zal de plechtigheid leiden. Voorts zullen het woord voeren dr. De Visser, minister van onder wijs en wetenschappen, mr. A. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemeester van Breda. De Gemeenteraad van Breda heeft met 15 tegen 5 stemmen het voorste! van B. en W. goedgekeurd om een krediet van f7500 te verleenen ten behoeve van de plechtigheden bij de onthulling van het standbeeld voor stadhouder Willem III. De 5 socialisten stemden tegen. Staking in de haven. In de houthaven te Amsterdam is een staking uitgebrokea onder de transport arbeiders. Be invoering der Tabakswet. Naar het »Hbld.« mededeelt, zal de ge- heele Tabakswet niet voor 4 Januari 1922 in werking treden. Het is waarschijnlijk, dat de datum nog verder zal worden ver schoven. Ook bestaat er veel kans, dat op de wet, alvorens deze in werking treedt nog een aantal ingrijpende wijzigingen aan de Staten-Generaai zullen worden voorgesteld. o Rechtspositie van den wachtgelder. Het »Tielsche Nwsbldd deelt mede, dat de heer Visser, onderwijzer op wachtgeld te Kerkdriel, zonder zijn sollicitatie en tegen zijn goedvinden is benoemd tot onderwijzer te Alem. Teneinde een beslissing in het hoogste ressort over de rechtspositie van den wacht gelder te krijgen heeft de heer Visser op advies van het hoofdbestuur van den R.K. Onderwijzersbond voor deze aanwijzing be dankt. Vit het mynbedryf. De Nederlandsche Mijnwerkersbond heeft Zondag te Heerlen vergaderd en op voorstel van het hoofdbestuur hebben de afdeelings- afgevaardigden met 30 tegen 25 stemmen besloten met de verminderde loon- en bij slagregeling voor drie maanden genoegen te nemen onder afwijzing van alle verant woordelijkheid voor de gevolgen. Eveneens is besloten, ingevolge het verzoek van den Prot. christelyken bond, om een nieuwe arbeidsovereenkomst onder protest te aan vaarden, daar de christelijke organisatie, zooals bekend, reeds besloot tot aanvaarding van de loonregeling en het contract. De mogelijkheid van staking is alzoo uitgesloten. o Een herige brand. Een hevige brand woedt te Bergambacht. Tal van woningen zijn in de asch gelegd. De school staat in vlammen, het raadhuis wordt ontruimd. Hulp is gevraagd te Gouda, Stolwijk, Schoonhoven en den Haag. Nader meldt men, dat 19 huizen met de openbare school afgebrand zijn. PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De Duettisten-wedstrijd uit geschreven door de Tooneelvereeniging »Kunst en Genotc, gevestigd in het café van den heer P. Verheij, is vastgesteld op 16 October as. Hieraan zullen deelnemen de Duo's Kuijs te Herpt, Van Damme te Princenhage, Van Engelen te Waalwijk, Smits te Tilburg en Van Kampen uit Zeven- bergschen Hoek. Gedurende de vacature van Rijks ontvanger is met de waarneming van het kantoor belast de heer Bogaerts, commies der Rijksbel. te Haarlem. Dinsdagmorgen viel onverwacht een gedeelte van het dak in, van de schuur van Casino, a. d. Waterpoort zonder verder ongelukken te veroorzaken. Brakel. De Brakelsche kermis zette slecht in met een vechtpartij, waarbij een zoon van schipper K,, die met zyn schuit te Aalst lag, een messteek opliep. Als vermoedelijke dader werd door de politie zekere L. v. H. uit Zuilichem in verzekerde bewaring gezet. Beneden-Langstraat. De fruitoogst is in deze streek bepaald overvloedig en alles is een paar weken vroeger rijp dan gewoonlijk, vanwege den aanhoudenden zomer. De prijzen van het fruit zijn niet bijzonder hoog. Zure appelen koopt men in de boomgaarden voor 10 a 12 ets. per K.(j. Goede peren zijn duurder. Capelle. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk Ds. J. Bus te Ouddorp. Onze voetbalvereeniging Excelsior, nam j.l. Zondag deel aan den seriewed- strijd, uitgeschreven door D.V.O. te Klein- Dongen. In de eerste ronde speelden de Capelsche geel-zwarten tegen S.D.O. uit Oosterhout, welken wedstrijd zij wonnen met 10, waardoor zij zich in de finale plaatsten. De eindwedstrijd won Excelsior van Nederlandia uit Kaatsheuvel met 21, waardoor haar den eersten prijs, een zil veren lauwertak, werd toegekend. DeWerken en Sleenwijk. Uitslag loting Michiel van der Pijl 1, Gerrit Cornelis Verbeek 2, Dirk Andries Groeneveld 3, Arie Pruissen 4, Marcelis Johannes Vos 5, Teunis van der Stelt 6, Dirk Klop 7, Teunis van der Pijl 8, Pieter Meerburg 9, Johannes den Haan 10, Cornelis Kil winger 14, Leendert Vermeulen 42, Gerrit Kamsteeg 13, Johannes van der Pias 14, Leendert Jan van de Koppel 15, Johannes van de Linden 46, Jan Kamp 17, Cornelis van Noorloos 18, Antonie Cornelis Vermeulen 19, Arie de Keizer 20, Peter Monshouwer 21, Hubrecht Koman 22, Christ. Johannes van Wijk 23, Cornelis Gerardus Ouwerkerk 24, Pieter Verdoorn 25, Marcelis Visser 26, Leendert van der Meijden 27, Willem Colijn 28, Dirk van Oord 29, Gerrit Mons houwer 30, Christoffel van Driel 31. 's Gravenmoer. De heer D. Smits, Burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot lid van het Dagelijksch Bestuur der N.V. Waterleidings-Maatschappij N.-W. Brabant. Herpt. Dat hier tegenwoordig goed bouwland wel hoog in waarde is, blijkt uit 't feit, dat hier een hoekje best bouw land is verhuurd tegen den prijs van f 700 per H.A. De aardappels »Bravo's« en »de Wet'szijn hier de laatste dagen gestegen tot f 6.75 per H.L. Er worden nog hoogere prijzen verwacht. Nederhemert. Met genoegen vernam de gemeente dat onze predikant, ds. Cluin, voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Varik heeft bedankt. Raamsdonksveer. Marktbericht Ho tel de Reijer. Haver 14 cent, Rogge 14 cent, Tarwe 15 cent. Aardappelen f 5.75. Hooi f 38 a f 40 en Tarwestroo f 10 per 500 K.G. De ZEw. heer Ds. v. d. Graaff, Ned. Nerv. Pred. alhier, ontving een be roeping naar de Gemeente van Zetten. De melkverkoopers verhoogden den prijs der melk met 2 cent per L. en brachten die op 18 cent. Rijswijk. Naar wij vernemen zal in deze gememeente ook een hulptelefoon- en telegraafkantoor gevestigd worden. In deze gemeente doet zich een geval van nekkramp voor. Sleenwijk. Tot veldwachter dezer gemeente is benoemd A. P. van Elzelingen, nachtwaker te Werkendam. Vrijhoeve-Capelle. Met genoegen kunnen we mededeelen dat onze vroegere dorpsgenoote mej. R. Gouda bevorderd is tot afdeeling chef bij den postcheque en giro te Amsterdam. Gedurende de maand September werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd f2616.50 en terugbetaald f 1054.40. Wijk en Aalburg. J.l. Zaterdag speelde het 2de elftal onzer voetbalvereen. »D.V.O.« een vriendschappelijken match tegen »R.W.B. III« uit Besoyen. Deze wedstrijd werd door onze Groen-Witten prachtig gespeeld, de uitslag was dan ook 51 in 't voordeel van »D.V.O.« De bakkers alhier hebben thans ook de prijs van het brood met 4 cent verlaagd, zoodat het nu van 40 op 36 cent is gebracht. De uitslag van de op 27 September jl. gehouden loting der militie lichting 1922 is als volgt 1 J. van Kuik 2 M. van Son 3 H. van Loon4 D. van Loon5 W. van Rijswijk 6 J. van Tilburg 7 H. Bouman 8 J. van Kuijk 9 M. G. van Bergeijk 10 D. van Wijk 11 G. Kerkwijk 42 P. J. Bouman 13 G. Kolff14 H. van Wijnen. Vrijdagmorgen had de landbouwer v. R. het ongeluk, terwijl hij aan het peren plukken was, met zijn ladder uit den boom te vallen met het gevolg dat hij twee zijner ribben brak. Waspik. De langdurige droogte be lemmert den verderen groei van het gras. Hierdoor zullen de boeren genoodzaakt zijn hun vee vroeger dan andere jaren te stallen. Met de najaarsgroenten ziet het er treurig uit. Door de droogte zijn er weinig ge groeid. Witte kooien worden er verkocht voor 25 cent per stuk, andijvie tot 10 cent per bos. Met het rooien der aardappelen schiet het aardig op. Over 't algemeen valt het beschot niet tegen. De prijzen zijn echter hoog en loopen van f6 tot f7 per H.L. De handel wordt levendig. In de Zondag jl. gehouden alge- meene vergadering van het Wit-Geie Kruis, werd tot bestuurslid gekozen, in plaats van den heer Burgemeester Dekkers, die zijn ontslag nam, de heer G. Vermeulen. Onze voetbalclub »D. E. V. 0.« had op Zondag jl. een seriewedstrijd uitgeschre ven, waaraan deelnamen »S. D. 0.« uit Made, »Vitesse« uit Geertruidenberg en »D. E. V. 0.« 1 en 2 uit Waspik. Eerst speelde »S. I). 0.« tegen »D. E. V. O. 2«. Uitslag 22. Bij loting wint »S. D. 0.« Daarna kwamen in het veld »Vitesse« tegen »D. E. V. O. 1waarbij >Vitesse« won met 32, zoodat »S. D. 0.« en »Vitesse« de prijzen behaalden. Door den rijwielhandelaar W. Roovers was alhier Zondag jl. een wielerwedstrijd georganiseerd. Gereden moesten worden drie ronden, in totaal lOg K.M. De prijzen werden behaald als volgtPols. Ie prijs (fietslantaarn) Fijneman, 2e prijs (fiets pomp) De Bont, 3e prijs (fietsbel) Kem- meren, 4e prijs (fietsbel). Zuilichem. De gehouden verpachtin gen van bouwland, voor den tijd van zes jaar, voor de Ned. Herv. Kerk brachten f422.op terwijl er in 1915 f320.— voor besteed werd, zoodat er gemiddeld ruim 30 pet. meer voor werd gegeven. VERGADERING van den Raad der Gemeente HEUSDEN, op Vrijdag 30 Sep tember n.m. half acht. Voorzitter H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Te 7.45 opent de Voorzitter de verga dering en worden de notulen der vergade ring van 22 Juni en 8 Juli gelezen die daarna onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is: a. Procesverb. van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger op 20 Sept. waaruit blijkt dat alles in behoor lijke orde is bevonden. b. Besluit Ged. Staten inzake reclame aanslag H. O. van Mevr. de Wed. H. Verhoeven waarbij dezen aanslag wordt verminderd. c. Brief Ged. Staten met begeleidend Kon. Besluit van 6 Juli, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het Raadsbesluit tot de regeling heffing Hoofd. Omslag. d. Besluit Ged. Staten tot goedkeuring Kohier Hoofd. Omslag 1921. e. Idem wijziging gem. Begrooting 4920—1921. f. Idem onderhandsche verkoop ge meentegrond aan de firma Wagen berg Festen. De stukken a tot en met d worden aangenomen voor kennisgeving. Aanbieding gemeenterekening en reke ning levensmiddelenbedrijf 1920. Op voorstel van den Voorzitter worden deze rekeningen in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren De Mol, Herwaarden en H. Verhoeven, voor onderzoek. De Voorzitter verzoekt de Commissie met het onderzoek spoed te willen maken. De Voorzitter zegt dat B. W. den Raad binnenkort verschillende verordeningen zullen aanbieden die met het oog op de Wet herzien moeten worden. De verordening op heffing van den Hoofd. Omslag en op de heffing van schoolgeld eischen eenigen spoed, zoodat de Voorzitter ook deze ter behandeling in handen van een commissie zou willen stellen bestaande uit de heeren De Mol, De Haan er. H. Verhoeven. De leden van beide commissiën verklaren zich de benoeming te laten welgevallen. Voorstel B. en W. vaststelling verorde ning vervolgonderwijs. De Voorzilter zegt dat het vervolgonder wijs hetzelfde is wat vroeger het herhalings- onderwijs was, dat de wet echter wil, dat oen nieuwe regeling wordt gemaakt Het onderwijs moet inplaats van zooals vroeger 96 thans 150 uur gegeven worden. Voor jongens vangt de curcus aan 1 October en duurt tot einde Maart en voor meisjes aanvang 1 October tot einde Juli. De verordening, die met 1 Oct. 1924 in werking zal treden, wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen zooals zij door B. en W. is voorgesteld. Benoeming onderwijzend personeel bij het vervolgonderwijs. Met algemeene stemmen worden daartoe aangewezen voor jongens de heer Ver hoeven, Hoofd der School, en voor meisjes mej. Kramer, Onderwijzeres. Voorstel wijziging verordening heffing hondenbelasting. De Voorzitter zegt, dat deze verordening tengevolge van de nieuwe Gemeentewet, een wijziging van ondergeschikt belang moet ondergaan. De straf op verzuim van aangifte of ontduiking der belasting werd tot heden bepaald door de Gemeentewetf De nieuwe wet verlangt, dat deze stra. door de verordening zelf wordt aangegeven. B. en W. zouden die willen stellen op f 25 of 6 dagen gevangenisstraf maximum, de Kantonrechter kan dan in elk bijzonder geval de straf beoordeelen. Met algemeene stemmen wordt dien overeenkomstig de verordening gewijzigd. Voorstel van B. en W. tot wijziging politie- en bouwverordening. De Voorzitter zegt, dat is gebleken, dat nu en dan op sommige plaatsen wasch- fornuizen worden geplaatst, die gevaar voor brand opleveren. De tegenwoordige be paling in de politieverordening is niet dui delijk, zoodat de Kantonrechter geen vrij heid kan vinden, daarop te veroordeelen. B. en W. achten het daarom wenschelijk, de bepaling in te lasschen, dat het ver boden is buitenshuis-stookinrichtingen te hebben op plaatsen, die naar het oordeel van B. en W. gevaar of hinder opleveren. De heer De Haan meent, dat hieraan toegevoegd moet worden, dat deze bepaling niet van toepassing is op fabrieksterreinen, tegen welke toevoeging de Voorzitter ver klaart geen bezwaar te hebben. Ook een kleinigheid dient in de bouw verordening veranderd te worden. Ieder jaar wordt in het procesverbaal van de brandmeesters de aanmerking gemaakt, dat in sommige schoorsteenen geen plaatje aan wezig is waarop het roet kan vallen. De menschen wordt dan wel aangezegd, dat zij een dergelijk plaatje moeten doen aan brengen, doch er is geen bepaling, die bij niet voldoening aan deze aanzegging, straf kan opleggen. B. en W. zouden daarom in de bouwverordening de bepaling willen opnemen, dat iedere schoorsteen zoodanig ingericht moet zijn, dat het roet niet anders dan op onbrandbare materialen kan vallen. De beide voorgestelde wijzigingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Verzoek Locaal Spoorwegmaatschappij «Midden Brabant« tot volstorting aandeelen. Van deze Maatschappij is met de balans 1920 een schrijven ingekomen, dat besloten is, de aandeelhouders volstorting hunner aandeelen te vragen. De Voorzitter zegt, op de vergadering der aandeelhouders tegenwoordig te zijn geweest en aangedrongen te hebben, de volstorting nog wat uit te stellen, doch de financieele toestand der Maatschappij liet zulks niet toe, zoodat op het indertijd ge nomen aandeel thans de resteerende f 500 moeten worden gestort, terwijl ook nog betaald moet worden f 38.75 voor het aandeel dat genomen is in combinatie met andere gemeenten. De Raad hecht zijne goedkeuring aan deze stortingen. De Voorzitter zegt voor zich te hebben het Ontwerp van de Concessie voorwaarden der gasfabriek. Naar aanleiding van bet in de vorige vergadering genomen besluit is de Directie der gasfabriek verzocht om een nieuw Ontwerp-Coricessie in te zenden aan welk verzoek is voldaan. Dit ontwerp is door B. en W. nagegaan en deze zijn tot de conclusie gekomen, dat het door den Raad niet aannemelijk kan worden geacht. Enkele bepalingen van het thans loopende contract die niet gemist kunnen worden, zijn niet opgenomen. In de eerste plaats dienen naar het oordeel van B. en W. de voorschriften omtrent drukking, lichtsterkte en zuiverheid van het gas, gehandhaafd te blijven. Even als de bepaling, dat ten Raadhuize een namometer en geschikt toestel voor het onderzoek van het gas aanwezig moet zijn, onder bijvoeging dat, zoo aan deze bepaling niet wordt voldaan een boete van f 25,zal worden opgelegd. Ook de art. 14 en 15, die voorschrijven wat moet gebeuren als de concessie eindigt, kunnen niet worden ge mist. Alsdan moeten de gasbuizen uit de straten verwijderd en alles in zijn vorige toetand worden gebracht. Tevens moet de politie gemachtigd zijn om de gebreken in in de openbare verlichting te kunnen con- stateeren. Hoofdzaak is echter de bepaling omtrent de kolen claussule. De Directie heeft voorgesteld den gas- prijs voor particulieren te bepalen voor lichtgas 10 ets., voor industrie of kookgas op 9 ets. per M*. zoo de kolenprijs f 10, per ton aan magazijn bedraagt. Stygt of daalt de kolenprijs 1 gulden per ton, dan zullen deze prijzen met een halïe cent worden verhoogd of verminderd. De be-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2