De processen te Leipzig. Berlijn, 4 Oct. Voor het gerchtshof te Leipzig znllen in het begin van de volgende week de processen tegen de oorlogsmisda digers weer beginnen. Voorloopig zal men zich evenwel tot militaire gevallen bepalen. Aardbeving in Utah. Te Elsinore (ongeveer 460 mijl van Salt Lake City V.S.) zyn Maandag j.l. drie aardschokken waargenomen, welke een paniek veroorzaakten onder de bevolking. De menschen vluchtten uit hun woningen, iri de vrees, dat deze zouden instorten. De bergen in de nabijheid vertoonden na de aardbeving talrijke scheuren, terwijl de bergstroomen rood gekleurd waren door de oxyden, welke door den schok waren blootgelegd. In het naburige Richfield deden zich dergelijke tooneelen voor. Schoorsteenen stortten omlaag, muren scheurden en tal- looze ruiten braken. De stad Monroe werd bedreigd door de groote rotsblokken, welke van de bergen nederstortten. Voorzoover tot dusver bekend is, zijn bij deze aardbeving geen menschenlevens te betreuren geweest. o Honing Alexander van Servië. Koning Alexander 'van Servië vertoeft nog altijd te Parijs. Hij acht blijkbaar het oogenblik nog niet gekomen om naar zijn land terug te keeren, waar, naar de geruchten melden, een groote partij tegen zijn troonsbestijging is en liever een ande ren koning zou wenschen, als hoedanig zijn oudere broeder genoemd wordt, de destijds van zijn rechten op de kroon ver vallen verklaarde oudste zoon van wijlen koning Peter. De stemming in Servië, zoo zegt men, is van dien aard, dat de wettige koning, die na den dood zijns vaders nog niet in zijn hoofdstad terug gekeerd is, daar zijn leven niet zeker zou zijn. Hij blijft daarom te Parijs, de kat maar eens uit den boom kijken. De iegerstcrkte der volken. Te Washington, waar men zich bezig houdt met de voorbereiding van de ont wapeningsconferentie, die daar op 11 No vember wordt geopend, stelt men nog meer dan elders, belang in de sterkte van de tegenwoordige legers. Men is daar aan het uitrekenen gegaan en tot de conclusie gekomen, dat de actieve legers van de veertien belangrijkste landen ter wereld gezamenlijk nagenoeg 6 millioen man tellen. Zware brand te Leeds. In Leeds (Engeland) heeft een brand gewoed van een omvang als sinds menschen- heugenis daar niet is voorgekomen. Een groot deel van de zeepfabriek van de firma WTatson werd verwoest. De brandweer, die even na negen uur gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse, doch toen zij kwam stonden de groote voorraden licht-ontvlam- bare stoffen, als olie, vetten en hars, reeds in lichtelaaie. Het gebouw, waarin de brand uitbrak, was fabriek B, een gebouw van drie verdiepingen. In de kelders lagen 6000 vaten hars, terwijl in de bovenverdiepingen groote voorraden oliën, talk en andere vetten waren opgeslagen. Na een uur hard wei ken moest de brandweer ervan afzien dit ge bouw te redden zij bepaalde er zich toe, te beletten dat het vuur naar de twee andere fabrieken en de kantoren oversloeg. Eerst tegen vier uur in den morgen was men het vuur meester. Daarna bleef de brandweer nog twee uur lang bezig met het onderdrukken van plaatselijke oplaaiïn- gen als gevolg van vallende vonken. Had men den brand niet tot één gebouw weten te beperken, dan zou de aangrenzende electrische centrale ernstig gevaar hebben geloopen. De schade wordt op 250 000 pond geschat. De werkloosheid. De Daily Chron, meldt dat Sir David Shackleton, de voornaamste raadgever in arbeidskwesties aan het ministerie van arbeid zich thans in België bevindt om daar de arbeidstoestanden te bestudeeren. Zijn zen ding werd ondernomen op speciaal verzoek van den premier en het doel is in België, dat niet zoo erg onder werkloosheid ge bukt gaat als Engeland, na te gaan hoe men daar het werkloosheid-vraagstuk aan pakt. o De slaapiiekte. Volgens berichten uit Belgisch Congo, richt de slaapziekte aldaar nog vele ver woestingen aan. Tal van dorpen zijn uit geroeid de bevolking in de betrokken streken is gedecimeerd. o De stakingsbeweging. De arbeiders der A. G. Weser te Bremen (Duitschland) besloten met groote meerder heid tot opheffing der reeds zeven weken durende staking. De transportarbeiders hebben in verband met looneischen het werk neergelegd. o De ex-keizer. De redacteur van de »Msb«. te Parijs meldt De kwestie van de veroordeeling van deri ex-keizer hoopt men bij het begin der par lementaire werkzaamheden weer op het tapijt te brengen. De heer Bonnet, afge vaardigde van het Seinedepartemerit, heeft bij den president van de Kamer daartoe een motie ingediend. Een hittegolf. De eerste week van October is getuige geweest van een buitengewone herfsthitte- golf in Zuid-Engeland. Woensdagmiddag was te Londen de temperatuur in de schaduw 82 gr. en iri de zon 110 gr. Dit is de warmste Octoberdag sedert 1841, toen er voor het eerst officieel de tempe ratuur werd genoteerd. Ook te Parijs is het in 50 jaar in October zoo heet niet geweest als op het oogenblik, Ludendorff aan het woord. Parijs, 6 Oct. De correspondent van de »Oeuvre« te Miiuchen stelde aan Ludendorff verschillende vragen, waarop deze schriftelijk antwoordde. Ludendorff acht een duurzaam accoord tusschen Duitschland en Engeland mogelijk, daar dit voor beide landen voordeelig zou zijn. De voornaamste hinderpaal voor zulk een accoord is echter de tegenwoordige vorm van het verdrag van Versailles. Dit is niet alleen zeer zwaar voor Duitschland maar ook uiterst onvoordeelig voor Frankrijk. De daling van de markenkoers is hoofd zakelijk een gevolg der toepassing van het verdrag en doet de voordeelen der beta lingen door Duitschland aan Frankrijk gedaan te niet. Als Duitschland bankroet gaat zal dit vooral noodlottig zijn voor Frankrijks internationaal crediet. Ludendorff geeft er zich rekenschap van dat de openbare meening in Frankrijk geen enkele wijziging van het vredesverdrag zal aanvaarden, dan wanneer dit vervangen wordt door een ander, dat aan Frankrijk meer positieve voordeelen vervat, zeifs al zou daardoor Duitschland in een voordee- liger positie komen. Tenslotte legde Ludendoi ff er den nadruk op, dat de anominiteit tusschen Frankrijk en Duitschland spoedig zou verdwenen zijn als Frankrijk van zijn gallophobe-politiek af zag. o De schadevergoeding. Prof. Cassel, de Zweedsche econoom, heeft bij de financieele commissie uit den Volkenbond een memorie ingediend over het financieele economische vraagstuk. Hij bespreekt daarin ook de aan Duitschland opgelegde schadevergoeding en betwijfelt of Duitschland in staat zal zijn het Lon- densche ultimatum na te komen. Hij be veelt een vermindering of schrapping van de onderlinge oorlogsschulden der Gealli eerden aan alsmede een overeenkomstige verlaging van de schadevergoeding. Ook prof. Coar, die in de Weekly Revieuw verslag geeft van een studiereis door Duitschland, verklaart zich zonder voorbehoud eens met de Duitsche zienswijze, dat het rijk onder de huidige omstandig heden de opgelegde annuïteiten niet zal kunnen betalen. iliiwelyken naar ieders smaak. Verscheidene couranten-kiosken op de boulevard te Parijs hebben tegenwoordig, naar de »Figaro« vertelt, een lijstje opge hangen voor huwelijken naar ieders smaak, een lijstje van dames en heeren, die een huwelijk wenschen te sluiten. Op de dames- lijst staan heele reeksen pikante brunettes, lieftallige blondjes uit den Elzas of uit Lotharingengescheiden vrouwen die het goed recht aan haar zijde hebbende vader-architect, die zijn eenige dochter, goede bruidschat, wil uithuwelijken en dan de jongedochter van 58 jaar, die er uitziet als 45, heel eenvoudig is en wel een weduwnaar of jongezel zou wilien trouwen. En op het heerenlijstjede wel gesitu eerde notaris, serieus, bejaard en trouw de met alles tevredene, die het geluk wil verzekeren aan een jonge dochter, of weduwe of gescheiden vrouw, met een behoorlijke bruidschatde donkerblonde Hollander, die een gelukkigen huiselijken haard wil schep pen de sympathieke verlofganger uit de kolonie, groot naluurbewonderaar, die zijn vrouwelijk alter-ego zocht; de eenige zoon van rijke en bejaarde ouders die met een jonge dame van onbesproken gedrag wil kennis maken de industrieel die zijn 50 jaren met eere draagtenzovoort, 'tls een studie die lijsten van de moderne huwelijksmarkt op den boulevard, een studie en voor menigeen een dagelijksch vermaak. BINNENLAND Broedermoord. Den 24en Mei werd door de Amster- damsche rechtbank de zaak behandeld tegen H. N. de Held, 24 jaar. sigarenmaker te Amsterdam, die op den 14en Maart in perceel Stroomarkt 5 zijn broeder doodelijk had gewond, ten gevolge waarvan deze spoedig overleed. Het O. M. eischte bij de behandeling der zaak op 24 Mei, wegens moord subs, doodslag subsidiair zware mishandeling of mishandeling met doodelijken afloop vier jaren gevangenisstraf. De rechtbank sprak beklaagde vrij. Het O. M. had tegen het vrijsprekend vonnis appél aangeteekend. Deze week werd de zaak in hooger beroep voor het Gerechtshof behandeld, met gesloten deuren. De procureur-generaal achtte in zijn requisitoir doodslag bewezen en eischte een gevangenisstraf van vijf jaren met last tot in hechtenisneming bij het uitspreken van het vonnis. Mr. de Vrieze, beklaagde's verdediger, vroeg vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. o De steenovens in Gelderland. De Waalsteen-fabricage ondervindt in Gelderland grooten voorspoed. Er zijn dit jaar millioenen steenen meer gemaakt dan vroegere jaren. Op een Lobithsche fabriek werden maar even 9.000.000 steenen ge maakt. Verscheidene Geldersche steen fabrieken hebben een krachtige trust ge vormd. Een verrassing. Van een veehouder te Zaandam was 's nachts een koe uit de weide weggeloopen. Een paar dagen later vond men het dier aan den Wijdewormerdijk, in gezel schap van een kalf, dat inmiddels was geboren. Na elf jaar. Door de politie te Arnhem is dezer dagen een man aangehouden die reeds sedert 1910 in het x»Politieblad« gesignaleerd stond, wegens een diefstal in een Gro- ningsche gemeente gepleegd. De man was juist van plan om naar Duitschland te gaan. o Geen persoonlijke ongelukken. Naar wij vernemen is H. M. onderzee boot O. 8, liggende in 't spoorwegbassin te Den Helder tijdens de werkzaamheden voor het weder gereedmaken van de boot gezonken. Door het openstaande achterluik is het water binnengedrongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o Inbraak en moord. Te Buinerveen gem. Borger inbraak en moord gepleegd bij den landbouwer H. Tiip. Op het gerucht afkomende, is Trip neergeschoten en zijn vrouw werd vastge bonden. Vermoedelijk zijn eenige personen bij de misdaad betrokken. Het parket van Assen is naar Buinerveen vertrokken. Eene verrassiug. Een ingezetene van Bussum kocht de vorige week op een veiling aldaar twee oude vazen van f 3. Thuis gekomen maakte hij ze flink schoon, waarna de meening bij hem post vatte, dat hij voor een klein prijsje in het bezit was gekomen van echte antieke Japansche vazen. Hij raadpleegde een deskundige, die zijne mee ning bevestigde. Er is hem thans reeds f 1500 voor de vazftn geboden. De havenstaking te Amsterdam. Als gevolg van de houding der stakende havenarbeiders worden, naar wij vernemen, verschillende booten naar zekere havens gedirigeerd. Verder vernemen wij dat als Vrijdag het werk niet hervat is, het in het voornemen ligt om Maandag de be drijven aan de haven te sluiten en gebruik te maken van het overgroot aantal werk krachten buiten de stad waartoe bereids maatregelen worden getroffen. Leger en Yloet. Herhalingsoefeningen in 1922. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog, in 4922 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te doen komen bij de infanterie, de onbereden artillerie en de genie de lichtingen 1917 en 1919 resp. voor den tijd van 6 en 13 dagen; bij de cavalerie de lichtingen 1918 en 1919 beide voor 13 dagenbij de bereden-artillerie alleen de lichting 1917 voor 13 dagen. De diefstallen b(j Yan Mol Panwels. Voor de Rechtbank stond terecht P. de K., 28 jaar, bakker te Empel, beklaagd ter zake, dat hij in Maart en April 4921 of daaromtrent te 's Bosch, te zamen en in vereeniging met een ander, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen telkens uit het pakhuis van Van Mol Pauwels te Nieuwkuik een hoeveelheid tarwemeel en rogge, eigendom van een ander dan hem beklaagde of zijn mededader. Beklaagde bekende. De president sprak er zijn verwondering over uit, dat de IC. tot zoo iets is kunnen komen. Bekl. deelde mede, dat het meel hem door Pagie te koop was aangeboden voor f5 per zak van 100 pond. In het geheel waren het 7 zakken, waarvoor hij f 35 had betaald. Hij had het geen stelen ge vonden, want anders had hij er geen f5 voor gegeven. Het is verkocht voor f23 per 100 K.G. Bij den tweeden koop ging het ook weer over 7 zakken. Bekl. heeft alles aan de Fa. Mol Pauwels terugbetaald. Het O. M. requireerde veroordeeling wegens diefstal tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Spoorwegongeluk bij Breda. Woensdagnacht om 12 uur 18 kwam een goederentrein uit de richting Rotterdam en stond voor een onveilig signaal. Te gelijkertijd kwam een extra-goederentrein uit Roosendaal binnen en reed op den stil staander» trein. Beide lijnen werden ver sperd. Eveneens op denzelfden tijd vertrok uit Breda een extra-goederentrein en botste boven op de twee andere goederentreinen. De drie treinen zaten dus in elkaar. Licht gewond werd een leerling machinist van den trein uit Rotterdam en ernstig aan het hoofd gewond de hoofdgeleider Hoogenboom van den trein uit Roosendaal. Alle treinen raakten versperd. De reizigers werden per vrachtauto van het station Breda naar de treinen voor de richtingen Roosendaal en Rotterdam ver voerd. Men is druk bezig met het opruimen en het vrijmaken der lijnen. De loonsverlaging in de metaalindustrie. Het algemeen bestuur van den Metaal- bond, heeft op zijn vergadering van 5 October kennis genomen van de bespre- kringen, die in de afdeelingen omtrent eene eventueele loonsverlaging zijn gevoerd en is daarbij tot het volgende besluit ge komen 1. dat men algemeen van meening is, dat de economische toestand in de metaal nijverheid thans in een snel tempo zoo danig verergert, dat handhaving van het werkelijk verdiende loon per uur, het zoo genaamde uurinkomen, niet meer mogelijk is. 2. dat, nu derhalve tot loonsverlaging moet worden overgegaan, aanvankelijk eene uurloonsverlaging van de meerderjarige werklieden met minstens 10 pet. en van de minderjarige met minstens 15 pet. met tegelijkertijd een minstens even groote ge middelde verlaging der tarieven noodzake lijk wordt geacht 3. dat de oogenblikkelijke economische toestand in de verschillende afdeelingen van den Metaalbond niet gelijk is, waar door het niet noodzakelijk wordt geacht de loonsverlaging over het geheete land op hetzelfde tijdstip te doen ingaan 4. dat indien in een gedeelte van het land tot loonsverlaging wordt overgegaan, het in het algemeen belang is, dat deze verlaging daar zoo algemeen mogelijk en op een zelfde tijdstip geschiede, redenen waarom het algemeen bestuur het volgende beslootde loonsverlaging te doen ge schieden in de mate als hierboven aange geven, bij voorkeur afdeelingsgewijze, te beginnen met 15 October a.s. en deze al gemeen door te voeren binnen een nader door den Metaalbond vast te stellen termijn. —o De Harhigvisschery. Tot einde September hebben de Neder- landsche haringvisschers in 696 reizen aan gebracht 146.727 tonnen haring, tegen verleden jaar in 861 reizen 494.071 tonnen en in 4919 in 1600 reizen 441.882 tonnen. De noodrem. De trein, die 's middags omstreeks 5 uur Weesp bereikt, werd Donderdagmiddag onder Diemen plotseling tot staan gebracht. Er was aan de noodrem getrokken, waarna een heer en dame uitstapten. De reden Op die plek was eeD heer uit een vorigen trein gesprongen. De hem vergezellende dame was doorgespoord naar Amsterdam en vandaar zoo spoedig mogelijk naar de plaats des onheils teruggespoord. Daar deze trein niet in Diemen stopte, trok men aar de noodrem. De persoon, om wien dit allet gebeurde, heeft het er vrij goed afgebracht De staking in de haren. Een conferentie. Amsterdam, 6 Oct. Hedenochtend i; een bespreking gehouden tusschen bestuur ders van »Recht en Plicht« en de Scheep vaart-vereeniging »Noord«. Molesteeren. Gistermiddag is op het Stationspleir een werkwillige van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. door een man aangevallen. Hij werd licht gewond en vluchtte het statiorï binnen. De dader werd na een klopjacht gepakt eri naar het bureau Warmoesstraat gebracht. Nog op andere plaatsen zijrj werkwilligen mishandeld ook zijn bij werkwilligen ruiten ingeworpen. De marechaussées hebben versterking ontvangen. Scheepvaart. Het passagiersschip »RembrandU van de Stoomvaart Mij. »Nederland«, van Java naar Amsterdam bestemd, is hedenochtend te Rotterdam aangekomen. De »Media« van de Kon. W.-Indischel Maildienst, welk stoomschip hedenochtend van West-Indië te IJmuideri is aangekomen kreeg order voor Hamburg. De »Nickerie« van dezelfde reederij wordt leden ook van West-Indië te IJmuiden binnen verwacht en zal na ont scheping van de passagiers, eveneens naar Hamburg vertrekken. Als je werkwillig bent. Te Gilze-Rijen was staking aan de steen fabriek, waarvan zich de getuige H. Gerrits niets aantrok. Hij bleef werken en stapte in den vroegen morgen van 9 Juni naar de fabriek. Dit viel niet in goede aarde bij de stakers, die hem dit trachtten te beletten, door met knuppels te dreigen en den getuige met hun ellebogen heen en weer te stooten, totdat hij tenslotte in een sloot terecht kwam. Zoo'n soort van vangbalspel Beschuldigd van dit feit staan thans terecht Joh. H., And. van Tr., Fr. S. en van G. Van G. en Van Tr. waren, volgens de getuigenverklaringen, met een knuppel uitgerust. Getuige stelt thans het gebeurde veel zachter voor, dan dat hij vroeger voor den veldwachter heeft verklaard. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat be klaagde II. niet medegeduwd heeft, maar Gerrits van het fabrieksterrein heeft afge trokken. De vier beklaagden ontkennen. Eischtegen de vier beklaagden elk twee maanden gevangenisstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. In de Maandagavond ga- houden vergadering van de scherpschutters-- vereeniging »St. Blasius«, werd medegedeeld dat volgens ingekomen schrijven van eefl stadgenoot deze een groote zilveren medaille aanbood voor de vereeniging voor het te geven groot nationaal concours, welke vol gend jaar gehouden wordt. Alle leden waren zeer ingenomen met deze schenking moge dit door meerdere gevolgd worden om het 75-jarig bestaan op waardige wijze te vieren. De warmte op 6 dezer was des nam. 5 uur in de schaduw 70 graden F. Capelle. Gedurende de maand Sep tember j.l. werd op de Rijkspostspaar bank in het Hulppostkantoor alhier inge legd f 2121.25 en terugbetaald f 4363.00. Het aantal inlagen bedroeg 29, dat der terugbetalingen 14. Er werden 434 tele grammen behandeld, waarvan 38 verzon den en 96 ontvangen, terwijl 161 tele foongesprekken gevoerd werden, waaronder 14 celgesprkken. Toen j.l. Woensdagavond de heer A. L. v. d. S. alhier zijn electrische lamp wilde verhangen, ten einde beter licht over zijn werk te kunnen hebben, bleef hij aan de pendel der lamp hangen en wist niet los te komen. Op zijn hulpgeroep kwam zijn vrouw toesnellen, die trachtte hem doarvan los te rukken, hetgeen niet gelukte. Door het springen van den stop werd hij van een wissen dood gered. Een en ander bleek het gevolg te zijn van het niet be hoorlijk isoleeren van den draad. Ds. J. J. van Ingen, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Harderwijk heeft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2