voor bef Land van flousdon en Altena, de Langslraal ei de Bommelerwaard. No. 4128. Zaterdag 8 Oef Abdijsiroop Goedkoop Dorschen ALS GIJ ot één a twee rif Iaaal ilvtf Plalep en Fete's F. W. H WILMSEN Oaderavondeii Wat zijn ze fijn! de Leo-Victor-sigaren. A. VOS-v. MERSBERGEN -en zijn Leest vooraf dit Fijns Lederwarenaan s^ot^r^zen' a's p°rtem°nna'es> sigaren* Luie Hui Toilet fl. VAN EEUWIJK ZONEN ECONOMIE Griep Catarrh Bronchitis 's-BOSCH. Grond-bascules Toonbank-bascules 's-BOSCH. Hinthamerstraat 10. 99 't Sigarenmagazijn „JAVA". Hoek Eiigstraat 7778, HEUSDEN. 99 in den kunsthandel FIRMA Zie mijn Etalage BEHOORENDE BIJ HET INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. Velen hebben tot hun schade ondervonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspannen door hun pogen om de onge wone hoeveelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze inspanning zou uitputting voor komen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urine- kwalen, onzuiver bloed, niergruis, nier waterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing hoewel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voor komen worden. Dit speciaal niergenees middel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken hun goede gezondheid aan tijdige behandeling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. In de vorige week werd door den Raad der gemeente 's GRAVEMOER eene open bare vergadering gehouden, waarin de Voorzitter, na mededeeling van eenige inge komen stukken, aan de orde stelde 1. De vaststelling der rekening van het Distriebutiebedrijf over 1920, waartoe over eenkomstig het voorstel der commissie van onderzoek met algemeene stemmen werd besloten. 2. De voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1920, waartoe alsvoren wordt besloten. 3. Aanbieding der gemeentebegrooting over 1922, die in handen wordt gesteld eener commissie van onderzoek. 4. Bespreking aangaande de verzekering tegen brandschade van de gemeentegebou wen er wordt besloten om de gemeente toren hooger te assureeren. 5. Voorstel van B. en W. om in ver band met de electrificatie der gemeente, de lantaarnopstekers H. Heijblom en A. Blom eervol ontslag te verleenen, welk voorstel wordt aangenomen. 6. Benoeming van een lid der commissie tot het plaatselijk toezicht op het lager onderwijs, tengevolge de periodieke aftre ding van den heer J. van de Ruit, die als zoodanig wordt herbenoemd. 7. Behandeling van ingekomen reclames tegen den hoofdelijken omslag over 1921. 8. Voorstel van B. en W. tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting over 1921, welk voor stel wordt aangenomen. 9. Aanvrage van het Burgerlijk Arm bestuur tot wijziging der armenbegrooting over 1920, welke wijziging wordt goed gekeurd. 10. Goedkeuring der rekening 1920 en de begrooting 1922 van de Gezond heidscommissie, waartoe wordt besloten. 11. Voorstellen van B. en W. tot: herziening der verordening op de pen sioensbijdragen der gemeenteambtenaren vaststelling eener verordening regelende de leges op den burgerlijken stand en die ter secretarie geheven vaststelling eener verordening regelende de leges op de archiefbewaarplaats en herziening der verordening op de plaatse lijke inkomstenbelasting, welke voorstellen allen worden aangenomen. 12. Na de gebruikelijke rondvraag sluit •de Voorzitter deze vergadering. o Lijm voor lijmbanden om vruebtboomen. In sommige bladen wordt aangeraden de rupsenlijm, die voor het omleggen van lijmbanden om de stammen der vrucht- boomen noodig is, zelf te bereiden en worden daarvoor een of meer recepten gegeven, waarbij teer, hars, olie, vet e.d. de grondstoffen vormen. Om teleurstelling te voorkomen, zij hierbij medegedeeld, dat het r.iet mogelijk is uit bovengenoemde grondstoffen een goede, lang klevend blijvende rupsenlijm te ver vaardigen, zoodat men aangewezen is op de goede praeparaten, die in den handel verkrijgbaar zijn. Daar behalve enkele goede lijmsoorten er andere zijn van in ferieure kwaliteit, vrage men zoo noodig hierover advies bij den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen of bij de technische ambtenaren en controleurs van dien dienst. BUITENLAND. Spanje en Marokko. Marokko is en blijft voor Spanje een doorloopende kwelling. Volgens de laatste berichten heeft er bij Tizza een verwoed gevecht plaats gehad waaraan 16,000 man Spaansche troepen en 20,000 krijgers uit het Rif hebben deelgenomen. Tizza, in den sector Beni-Sicar, was nauw ingesloten en werd zeer bedreigd. De sterk ver schanste opstandelingen gebruikten twee kanonnen van 75. De Spaansche generaal Tuero had bij Seco-el-Had twee batterijen laten opstellen behalve de stukken artillerie die er reeds waren. Het Spaansche pantser- schip Alfons XIII beschoot van 's ochtens in de vroegte af de loopgraven van den vijand, waaromtrent vliegers bericht had den dat ze uitstekend waren aangelegd en ingericht. Ondanks alle voorzorgen deden de rebellen een hevigen aanval op het Spaansch ravitaljeeringskonvooi. De vijandelijke kanon nen beantwoordden de Spaansche troepen. Een granaat sloeg in de officierssalon aan boord van de Alphons XIII, echter zonder schade aan te richten. Generaal Caval- cantie, opperbevelhebber in de zone van Melilia moest met zijn troepen, die in reserve gehouden werden, de kolonne van generaal Tuero komen steunen en aan het hoofd van zijn mannen een aanval op de vijandelijke stellingen doen. Deze veel offers eischende tusschenkomst besliste over het succes van de krijgsverrichting. De vijand liet veel dooden op het slagveld achter. De stelling van Tiz2a werd van levens middelen voorzien en versterkt. De vernietiging van het Duitsehe oorlogsmateriaal. Volgens de jongste cijfers, loopende tot midden September, verstrekt door de in- tergeallieerde contróle-commissie, moeten er nog slechts 102 kanonnen vernietigd worden dit is reeds met 32800 kanonnen geschied. Voorts moet één millioen ton aan geladen granaten worden vernield, tegenover 34 millioen ton, die reeds ver nield zijn. Er zijn nog slechts 186 loop graafmortieren overer zijn er reeds 110,350 gesloopt2852 machinegeweren zijn nog intact, terwijl er 83586 vernietigd zijn. Wat geweren betreft, zijn er nog 163,000 over; er zijn er 4.160.000 uit geleverd en vernietigd. Van munitie voor revolvers enz. zijn er 355 millioen patro nen vernield en 90 millioen over. De commissie van contröle heeft zich volkomen voldaan verklaard over den loop der uitlevering en vernietiging van Duitsehe wapens. In officieele Britsche kringen wordt vol gens Reuter verklaard, dat er niet de minste beduchtheid is voor eenige moge lijkheid dat Duitschland in staat zal zijn een leger van zulk een omvang te organi- seeren en uit te rusten, dat dit eenig ge vaar voor de geallieerden zou opleveren. Er zijn natuurlijk mannen genoeg, maar alle noodzakelijke bewapening en uitrusting ontbreekt. De aanvaring in het kanaal. De kapitein van de Salina, die dezer dagen in het Engelsche kanaal in aan varing kwam met de Jan Breijdel, heeft zich voor den Scheepsraad te Dover moeten rechtvaardigen. Hij verscheen zeer ter- kinkhoest,asthma, influenza, schorheid bestrijdt men hei best met een krachtig wer kend middel .De zonder verdoovende bestand deelen.tast de kwaal tóch in tijn oorzaak aan. neergeslagen, door het verlies van vrouw en zoon. Hij zeide, dat het zeer mistig was ten tijde der aanvaring, en dat hy daarom de machines had laten stilzetten en elke halve minuut de stoomfluit liet wenken. Later hoorde hij twee stoten van een ander schip. Het scheen vrij dichtbij te zijn en hij gaf den machinist last om full speed achteruit te varen. Bijna onmiddellijk kwam Jan Breijdel in het zicht en had de aanvaring plaats. Alle hens werden op het dek geroepen en er werd last gegeven de booten uit te zetten, doch het schip zonk binnen enkele minuten. De kapitein beschreef daarna het reddingswerk en den dood van zijn vrouw. «Ik heb niemand aan boord iets te wijten,zeide hij. »Mijn eenige verwijt is, dat het andere schip te snel heeft ge- varens Voorts verklaarde de kapitein nog, dat hij drie fluitstooten had gegeven en dat het andere schip met drie antwoordde. (Drie fluitstooten beteekent, dat een schip achteruit gaat I) Ëen aanranding „niet idealistische oogmerken". Op 27 Mei 1920 werd op twee bank- loopers te Spandau door drie mannen een aanval gedaan. De eene looper, die 40.000 mark bij zich had, werd zoo lang geslagen en mishandeld, tot hij de tasch, waarin het geld was geborgen, losliet. Zijn met gezel echter, die 70.000 mark bij zich droeg, wist zich los te rukken en te ont komen. De aanranders waren vervolgens in een gereed staande auto gesprongen en met groote snelheid verdwenen. Dezer dagen stond als beschuldigd van berooving in vereeniging voor de derde strafkamer der Berlijnsche rechtbank een machine-vakarbeider terecht. Hij verklaarde »communist« te zijn en de daad te hebben gepleegd niet uit verlangen, om zich zelf te verrijken, doch uit politiek plichtsbesef en om idealistische redenen. De chauffeur van den auto verklaarde, dat hij plotseling had moeten stoppen en dat een der inzittenden hem de handen op den rug had gebonden. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot drie jaar gevangenisstraf. liet duel. In Frankrijk wordt door eene groote partij nog steeds het duel gehuldigd, als de oplossing van intieme en andere kwesties. Er wordt geregeld zij het in veel mindere mate dan vroeger geduelleerd en toch is het duel eigenlijk verboden. De vorige week heeft in het Park des Princes te Parijs een duel plaats gehad, dat nog al veel gerucht heeft gemaakt en nu is er tegen de vechtlustigen en tegen de getuigen een vervolging ingesteld. Het Kamerlid Klotz heeft nu naar aanleiding hiervan een interpellatie aangekondigd naar de omstandigheden, waaronder er, na het duel in het Park des Princes, een instructie is geopend. Bonnevay, de minister van Justitie, heeft aan de procureurs-generaal een circulaire rondgezonden waarin hij er aan herinnert, dat er niet geduelleerd mag worden en dat er streng tegen duellisten opgetreden moet worden. »De oorlog«, zegt Bonnevay o.m. in zijn circulaire, «heeft ons te veel bloed gekost, dan dat wij niet met nog meer zorg dan te voren er tegen zouden waken dat het nutteloos verspild wordt. De oorlog heeft ons te veel verminkten achtergelaten, dan dat men er het aantal van zou vermeerderen onder het ijdele voor wendsel van particuliere conflicten op telossen. Verwonden of dooden, dien men beleedigd heeft, verergert de onrechtvaardigheid, in plaats van die weg te nemen Gevechten te Bakoe. Tusschen de Russische bolsjewistische troepen en de Mohammedanen te Bakoe woedde een hevige strijd, die duizenden dooden en gewonden moet hebben gekost. De roode troepen openden van de schepen het vuur op Bakoe. De Tartaren moesten terugtrekken om verwoesting der stad te voorkomen. o Aardbeving. Uit Rome wordt aan het «Berliner Tage- blatt« gemeldVolgens het «Giornale d'Italiac is het plaatsje Massaua door een aardbeving geheel verwoest. De bevolking is op het land gevlucht. Alleen aan de regeeringsgebouwen is reeds een schade van vijf millioen lire aangericht. De aard schokken houden nog steeds aan. Massaua ligt aan de Roode Zee, aan de kust van Erythrea en Italiaansch bezit. De plaats heeft moderne havenwerken en geldt als voorname havenplaats. Zij wordt hoofdzakelijk door Europeanen bewoond. o De moordenaars vau Erzberger. Berlijn, 5 Oct. De naar Zwitserland gereisde rechterlijke ambtenaren, die de moordenaars van Erzberger moesten op sporen, zijn onverrichter zake teruggekeerd. Er is geen enkel spoor gevonden. Overigens hebben de besprekingen met de Zwitser- sche politie overtuiging gegeven, dat Zwit seriand, de moordenaars beschouwende als politieke misdadigers, hen niet zou uitleveren. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het DORSCHEN VAN GRANEN met zijn Lans-Dorschmachine met dubbele reiniging en beukerdorscht alle granen marktschoon in den zak tegen billijk tarief. Aanbevelend A. N ieuwenhnizen, ANDEJL. Overal te ontbieden. ongesteld zijt neem dan 's mor gens, 's middags en des avonds een weinig van de van ouds beroemde, geneeskrachtige en gij zijt spoedig weer genezen. Betere en goedkoopere huis middelen bestaan er niet. Duizenden hebben er reeds baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. De Wortelboer's Kruiden en Wor- telboer's Pillen verdrijven gal, slijm, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, wekken de eet lust op, bevorderen de spijs- verteering, regelen den stoel gang, zuiveren het bloed, maag en ingewanden enz. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje, Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, drie doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar of direct van JACOBA MARIA WORTELBOER, te Oüde-Pekela. Zending ge schiedt franco na ontvangst van het bedrag. van Vuchterstraat 118-120 Telef. 757 vanaf f 17.50 200 K G. vanaf f7.00 5 K G. ENZ. Voor Tafelmessen, Brood- en Zakmessen, Scharen, Scheermes sen en Haarsnij-ma- chines is Uw adres EDÏÏWlüSlBI's IJZSB-BABBIL, HEUSDEN. Telefoon No. 4. In den Boekhandel van L. J. VEERMAN te Heusden is ver krijgbaar DOOR KLAAS DE VRIES met Kon. Besluit, regelende de inrichting en werking der Ouder commissies, met aanteekeningen van den Schrijver. Prijs f0.60. Deze zijn verkrijgbaar in het sigarenmagazijn van VISCHMARKT 112. Aan hetzelfde adres alle SOOrten FIJTIV El SIGAREN en Luxe Verpakking, Sigaretten van de cluurStB tot de goedkoopste soorten. Groote sorteering konten py pen. Voor Wederverkoopers Rabat. Aanbevelend A. VOS-v. MERSBERGEN. Heden ontvangen een prachtsorteering HOUTEN PIJPEN de nieuwste en de mooiste soorten, vanaf de goedkoopste tot de duurste soorten. een zeldzame sorteering, zooals Poppen, Poppen wagens, Poppenschommels, Mondorgels, Ballen, Serviezen, Naaidoozen, enz. enz. Te veel om alles op te noemen! Verder nog en Sigarettenkokers, Portefeuilles, Dames- Visitetaschjes, Schooltasschen, enz. enz. iinrihpripn 'n ^eus en keur, a'sHaar- liyUlluUull borstels, Kammen, Sierspel den, Tandborstels, Zeepdoozen, Celluloid Handspiegels, Eau de Cologne en Parfumeriën van de beste fabrieken. alsNikkelwaren, Portretlijsten Schilderijen, enz. enz. TABAK, SIGAREN en SIGARETTEN van eiken prijs. Rookt ons nieuw Seriemerk Kloek model en mooi van kleur, Laag in prijs doch fijn van gear. Blauw Rood Bruin. 7 8 10 et. Rooktabak in allle soorten en prijzen. 't Beste adres voor houten pfjpen is Voor 't aanstaande Reisseizoen groote keuze in Japan-reisinanden Handkoffers, Citybags, Fiets- en Schooltassehen en fijne Lederwaren. MINZAAM AANBEVELEND, ANT. METSELAAR wgksihe Poort n 4 Heusden BIJVOEGSEL Xieuw;lilail Jan W. Lippits

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5