EER OM EER. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4131. Woensdag 19 October1921, BEDRIEGERS BEDROGEN UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Opper-Silezië is het, dat in de laatste dagen de algemeene aandacht op zich ge vestigd heeft, nu de Volkenbond zijne ver deeling heeft uitgesproken en aangeduid. Ondanks de verontwaardiging der Poolsche persorganen, die het niet kunnen verkroppen, dat een deel van het door een meerderheid van Polen bewoonde industrie-gebied bij Duitschland blijft, heeft de Poolsche re geering het voorbeeld van onderwerping gegeven en besloten de beslissing, door den Volkenbond genomen, te aanvaarden, te doen eerbiedigen en de openbare meening tot kalmte te brengen. De Poolsche Na tionale Raad voor Opper Silezië, die te Beuthen zetelt, heeft dan ook vermoe delijk ingevolge van een wenk uit Warschau een manifest tot de Poolsche bevolking gericht, waarin deze wordt uitgenoodigd de beslissing van den Volkenbondsraad met kalmte te aanvaarden In Duitschland is men zeer weinig ge sticht over de verdeeling. Indien toch de berichten daaromtrent bevestigd worden, dan gaan 86 pet. der Opper-Silezische, dat is 12J pCt. van den geheelen Duitschen steenkoolvoorraad, verloren voor Duitsch land. Er gaat 64 pCt. van de Opper- Silezische steenkoolproductie naar Polen, hetgeen voor Duitschland een jaarlijks ver lies van 28 millioen ton steenkool beteekent. Daarbij komt nog, dat op de aan Duitsch land blijvende kolenmijnen de ontginning reeds ver gevorderd is. In alle deelen van Opper-Silezië wordt geprotesteerd door politieke en economische vereenigingen te Breslau waren Vrijdag alle bedrijven en openbare bureaux gesloten voor een geweldige betooging in de Jahr- hunderthalle en op het Paleisplein. Sprekers van alle partijen, van de Duitsch-nationalen tot de onafhankelijke socialisten, voerden daar het woord tegen de beslissing in de Opper-Silezische kwestie. Hoe ongaarne ook, toch zal het slot wel zijn, dat ook Duitschland zich schikt in de uitspraak, zooals die door den Volkenbond is genomen. De Engelsche bladen wijden lange be schouwingen aan de daling die de Duitsche mark de laatste dagen weer ondervonden heeft. Zooals men weet was de laagste noteering te Amsterdam Maandag II. 1.54, wat dus zeggen wil dat die gedaald is tot bijna een veertigste deel van de nominale FEUILLETON. JVaar het Fr arisch. 21) Ze willen den vos in zijn hol betrappen. Maar ook ik heb mijn plannen. Zoodra de nacht is aangebroken zal ik het u me- dedeelen. Laten we intusschen wat gaan gebruiken. Het is best mogelijk, dat er vannacht niets meer van zal komen.* Port-de-Bouc vereenigde om zich heen al de mannen, die bij Jean Laurens binnen komst tegenwoordig waren. Men gebruikte eerst soep. Het schapenvleesch volgde op de kippetjes, de borden rijst maakten plaats voor de groenten. Maar men dronk slechts water. Port-de-Bouc was het oogenblik niet vergeten, dat hij de kruik had gebroken en een duren eed gezworen de bewering van den vijand te logenstraffen. Toen de eerste ster aan het firmament verscheen, stond Port-de-Bouc op en zeide »Doe uw gordel aan. Wij moeten nu ernstig zijn.* Hij ging naar het kamp, riep de hoorn blazers en sprak »Wanneer het zoo donker zal geworden zyn, dat men op tien passen een pijp van een mes niet kan onderscheiden zult gij verzamelen* blazen.* waarde vóór den oorlog. De Berlijnsche correspondent van de »DaiIy Mail* meldde, dat het nieuws dat de Volkenbond had besloten dat Polen een deel van het Opper- Silezische industriegebied zou krijgen, met Königshütte en Kattowitz, de uitwerking had van een bomontploffing. Het Britsche pond sterling, dat den vorigen dag 465 tot 510 mark waard was, kreeg een koop kracht van 560 mark. Het is te vreezen, dat ook Nederland de val van de Duitsche Mark zal ondervinden en zij ook van grooten invloed zal zijn op onze industrie. Door het goedkoope aanbod van Duitsche artikelen zullen tal van in dustrieën niet meer kunnen concurreeren en zal de werkeloosheid in verschillende takken van bedrijf toenemen. Frankrijk's houding tegenover Duitsch land wordt vrijwel uiteengezet door Barthou, de minister van oorlog, die Zondag te Metz een gedenkteeken voor Déroulède onthuld heeft en daarbij een toespraak gehouden, waarin hij gezegd heeft, dat Frankrijk in zijn onzekerheid omtrent Duitschlands hou ding, behoefte heeft aan een duurzame legermacht, die aanhoudend Frankrijks plechtig afgekondigde rechten kan onder steunen. Het is onmogelijk, zeide Barthou, de billijkheid en de noodzakelijkheid daar van te betwisten. Painlevé, de oud-minister-president, heeft aan een te Avignon gehouden banket van de radicale en socialistisch-radieale partij in het departement Vaucluse ook een rede voering gehouden, waarin hij gezegd hoeft, dat de Fransche politiek, die sterk en edelmoedig zonder zwakte moet zijn, aan de andere naties op duidelijke wijze zeker heid moet verschaffen, dat Frankrijk geen enkele gedachte aan wraak noch aan over- heersching koestert, maar uitsluitend op veiligheid, een rechtvaardigen vrede en de noodige vergoedingen uit is. Wij willen, zeide Painlevé, een politiek, die ondanks haat en naijver en onze begrijpelijke na- gevoeligheid eenmaal tot de verzoening in Europa leidt. Het Duitsche militairisme, dat wij op het gunstige oogenblik niet hebben kunnen vernietigen, verzet zich tegen de vergoedingen en dwingt ons op onze hoede te zijn. Sprekende over Opper- Silezië, zeide Painlevé, dat Frankrijk en zijn bondgenooten, toen zij dit vraagstuk ter oplossing aan het oordeel van den Volkenbond onderworpen hebben, een groot voorbeeld aan de wereld gegeven hebben. Daarop beklom hij alleen den heuvel, die naar de rivier afhelde. Toen hij den top had bereikt, ging hij zitten, plaatste de hand onder het hoofd en dacht ria. Port-de-Bouc was een droomer. Maar telkenmale als hij aan den voor avond van een grooten strijd stond, was hij gewoon, zich aan overpeinzingen over te geven. Waarom dacht hy dan Aan het verleden. En als hij tot diep in het verleden was teruggegaan, als hij daarin eenige oogen- blikken had geleefd schudde hij geweldig het hoofd, alsof hij de herinneringen wilde verjagen, die hem in den weg stonden. De nacht was eindelyk gekomen. Men kon geen pijp van een mes onderscheiden. De hoornblazers lieten zich hooren. Port-de-Bouc riep de legerhoofden te zamen, die met Jean Laurent op hem stonden te wachten. ïVolgt mij*, zeide hy tot hen. »Neem mij niet kwalijk* merkte Jean Laurent op, maar ik heb u iets te vragen.* »En dat is »Tot welke compagnie behoor ik »Tot geen enkele »Hoe moet ik dat verstaan »Gij blijft bij mij. Wanneer wy een oogenblikje tijd hebben, spreken wij over Toulouse.* »Maar geef mij tenminste een rang.* »Een rang*, herhaalde Port-de-Bouc. België. Zondag heeft te La-Louvière eene socialistische tegenbetooging plaats gehad. Twintig tot vijf en twintig duizend menschen hebben er aan deelgenomen. Anseele, de minister van openbare werken was aanwezig. Een Katholiek Kamerlid voor Luik heeft aan de regeering de vraag gesteld hoe het mogelijk was, dat een minister deel kort nemen aan een betooging, die een anti nationaal karakter droeg. Men herinnert zich, dat de socialisten vragen tot den minister van oorlog gericht hadden in verband met het deelnemen door de regeering aan de zg. patriottische betooging ter genoegdoening van twee weken geleden, die, naar zij zeiden, een anti-socialistisch en niet een vaderlandsch karakter droeg. In parlementaire kringen wordt gezegd, dat Deveze, de minister van oorlog, bin nenkort zal aftreden om te protesteeren tegen de tegenwoordigheid van Minister Anseele bij de te La Louvière gehouden anti militairistische betooging. Daarbij werd een vaandel meegedragen, waarop een soldaat, die zijn geweer in stukken breekt. BUITENLAND. Baukroorers gearresteerd] Vyf jeugdige bandieten, die 250 pond hadden gestolen uit de bank te Elie, 30 mijlen van Winnipeg (Canada) zijn te Coulee, op 5 mijlen afstands ven de plaats des misdrijfs aangehouden. De bankdirec teur, die aan handen en voeten gebonden werd, wist zichzelf te bevrijden, en achtervolgde de roovers in een auto, die hij opvorderde. Op 5 mijlen van Elie raakte de auto, waarmede de roovers vluchtten, defect, waarop de inzittenden het veld invluchtten. Zij werden ten slotte te Coulee omsingeld en gegrepen door den bankdirecteur en een aantal boeren. Een »ryke" arme. Een tachtigjarige vrouw, die in een armoedige hut geheel alleen te Saint-Bonnet le-Chastel (Puy de Dónoe, Frankrijk) leefde, werd door de geheele streek beschouwd als een arme vrouw, die alle medelijden waardig was. Eenige inbrekers echter die beter dan de openbare meening ingelicht waren, hebben haar huis van onder tot boven doorzocht, en zich met een waarde van 400.000 francs uit de voeten gemaakt in goud en binnen- en buitenlandache leeningen. o Een bankroetier. Men meldt uit Weenen aan de Reinisch Westfalische Zeitung, dat een bekende internationale persoonlijkheid, die niet met name genoemd is, met nalating van rail- liarden schuld, op de vlucht is gegaan. Deze schuld is ontstaan door speculaties in buitenlandsche valuta in grooten stijl. Als dit bericht omtrent de vlucht waar mocht blijken, zou er een internationaal politiek schandaal worden ingeleid. Nader meldt nog het radicale blad »Der Abend*, dat de gecompromitteerde diplo maat, die millioenen aan de beurs heeft verloren, de chef der Engelscue militaire missie, kolonel Cunningham is, die thans te Praag vertoeft. Dertig banken lijden schade, vooral de Yerkehrsbank, de Bank- verein en de Kreditanstalt, waar hij kleine llcpuoito'o had, doch groot orediot. Eenige plunderingen. Naar de bladen melden zijn te Weenen naar aanleiding van de prijsstijging, in het bijzonder van brood, tamelijk ernstige Winkeliers, die U andere 2eepsoorten in de HANDEN STOPPEN, ALS U SüNLlGHT- |:2eep VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT zij VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE zoo GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SU NLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. »Dat is waar ook. Ik benoem u tot mijn vriend.* ^Commandant* sprak Jean Laurent. »Ja, beste vriend, gij zijt zeer eigen aardig. Ik weet dat ge braaf en dapper zijt, sapperloot, ge brengt mij in vervoe ring. Laat ik u omhelzen.* Voordat Jean Laurent den tijd had van zijn verbazing te bekomen, had Port-de- Bouc hem aan zijn breede borst vastge drukt. Plotseling stootte hij den jongman van zich af, alsof hij bevreesd was, dat hy zich door eene gevaarlijke opwelling had laten beheerschen, Vooruit marsch »Hij liep vooruit achter hem kwamen de legerhoofden, op hunne beurt door hunne manschappen gevolgd. De mannen van Port de-Bouc doarwaad- den met het geweer op schouder de rivier, waarvan het water hun tot aan de kniëen reikte, bestegen in stilte de vlakte en hiel den de linkerhand aan de wapens, die aan den gordel hingen, om het gekletter te voorkomen. Op een geweerschot afstand van de »Vossenboerderij« hield Port-de-Bouc halt en gaf zijn mannen last zich op den grond te leggen. Na de legerhoofden zijne bevelen gege ven te hebben nam hij Jean ter zijde en sprak »Ik heb u een voorstel te doen.» »Welk voorstel »Als wij beiden eens deze boerdery binnengingen. Durft ge het aan 1* »Ik durf alles. »Ge zijt een dappere.* Zonder een enkel woord te spreken wandelden zij voort, tachtten de duisternis met hunne oogen te doorboren en letten op het minste geraas. Port-de-Bouc, die op deze wijze gewoon was te vechten, neurierde een liedje uit zijn jongelingsjaren. Jean Laurent, voor wien de gelegenheid nu zou aanbreken, om zich te onderschei den, besloot niets onbeproefd te laten, om zich der gravin waardig te maken. Plotseling strekte Port-de-Bouc zijn rechterarm uit, hield zijn makker in den snellen pas tegen en fluisterde half luid Luister.* Jean Laurent spitste de ooren. Op eenige meters voor hen gingen eenige mannen. Hier heen* zeide Port-de-Bouc, Jean Laurent in een struikgewas, dat aan den weg stond, medesleepende. Beiden knielden neder. De mannen naderden. Men kan hun aantal nu tellen. Zij waren met hun tienen. Het waren de mannen, die last hadden ontvangen, zich van Port-de-Bouc meester te maken. Port-de-Bouc, die de mannen geduldig liet voorbij gaan, hield de hand van Jean Laurent vast, om hem in zijn brandend ordeverstoringen voorgekomen op de mark ten, vooral in de arbeiderswijken, waar de onlusten twee uren duurden. Eenige marktkramen werden geplunderd, waarop de winkeliers in de omliggende straten hun zaken sloten. De politie herstelde ten slotte de orde. De crisis in de staalnyrerheid. De president van de Lanarkshire Steel Company zegt in een brief, dat slechts 15 van de 102 hoogovens in de staalindustrie in Schotland de vuren nog aan hebben. De fabrieken produceeren slechts 30 pet. van datgene waartoe zij in staat zijn, terwijl de productiekosten op het vasteland nog ponden blijven berieden die van Brit- tannië. De Opper-Silezische kwestie. De Gezantenraad heeft de door den Volkenbondsraad voorgestelde grenslijn in Opper-Silezië en de aanbevolen economische overeenkomst tusschen Duitschland en Polen goedgekeurd. De Duitsche Rijksdag. Berlijn, 17 Oct. De raad der oudsten van den Rijksdag heeft besloten om de leden van den Rijksdag uit te noodigen Donderdag 20 October bijeen te komen. Heden komt de commissie uit de fracties van den Ryksdag bijeen en zal mogelijk ook beslissen over het lot van het ministerie- Wirth. Enkele partijen zullen misschien zich eerst uitspreken totdat een officieele HicOcilcC'ling o natron t Si IfiZfë Js £*0- komen. De oplossing der Opper-Silezische kwestie. De raad der gezanten heeft het onder zoek van de toepassing van het advies van Genève in de kwestie Opper-Silezië uitge steld tot Woensdag, ten einde de kwestie juridisch te onderzoeken met de hulp van een Engelschen rechtsgeleerde, die te Parijs wordt verwacht. o De Iersche kwestie. De conferentie over de Iersche kwestie verdaagde om half zes Maandagnamiddag de secretaris der Iersche delegatie deelde mee, dat er geen datum was vastgesteld voor de volgende bijeenkomst. Naar Reuter's agentschap meldt, is het feit, dat geen datum is vastgesteld voor de hervatting der Iersche conferentie, in ongeduld te toornen. Hij wilde hem juist iets influisteren, toen een der soldaten struikelde, met de handen in de lucht zwaaide, het evenwicht verloor en vlak voor Port-de-Bouc neerviel, die nu zijn kalmte verloor en zoo'n hevigen vloek uit stootte, dat men het ver in den omtrek kon vernemen. Tegelykertyd greep hij de soldaat bij de keel en doorstak hem met''zijn dolk. »Die is er geweest,riep Port-de-Bouc uit, een pistoolschot lossende, om zijn man nen te waarschuwen. Dezen hadden tien minuten noodig, om de plaats den onheils te bereiken. »Blijft bij mij,* sprak Port-de-Bouc, »en doe evenals ik,« Hij bleef in het diepst van het struik gewas. Nu ging hij kalm zitten met den dolk in de hand. Telkens als een soldaat hem naderde, om zich vau Jean Laurent of zijn com mandant meester te maken, viel hij op den drassigen grond, waar hij geen hand voor oogen kon zien. Port-de-Bouc of Jean Laurent ving hem op gaf hem daarna den doodsteek. Van de tien mannen bleven er tenslotte nog vier over. Maar deze vier laatsten vermoeden den valstrik en besloten zich niet aan het ge vaar over te geven. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, Ele Langstraat en de Bommeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1