Kinderen geenen deele een aanwijzing, dat de onder handelingen haperendit is alleen niet gebeurd, omdat Lloyd George niet weet, wanneer hij vrij is. lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij iu Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijg baar. BINNENLAND. Een daad ran piëteit. Het »Vad.« meldt, dat in verschillende plaatsen van ons land, o. a. Deventer, Soesterberg en Geldermalsen, men thans bezig is met het opgraven en naar Frank rijk overbrengen van het stoffelijk overschot der in het najaar 1918 tijdens hun ver blijf hier te lande overleden Fransche vluchtelingen. Zwakke brugjes. Te Ransdorp, waar onlangs toen er brand was, een aanrukkende motorspuit door een brugje zakje, heeft het polderbestuur be sloten, 7 zulke brugjes op te ruimen. Hier heeft een ongeval dus een gunstige uitwerking I Brand. Tengevolge van broeiing is te Doetinchem brand ontstaan in de bruinkolenvoorraad aan de gemeentelijke gasfabriek. Naar schatting, zal 150 a 200 ton ver loren zijn. De moord te Buiuerveen. In de gemeente Berger zijn in verband met den roofmoord op den 85-jarigen Harm Trip te Buinerveen, aangehouden S. te Exoërmond, Gebr. B. en P. te Emmer Compascum. Tegen deze beiden bestaat sterke verdenking, deze en de vorige in braak te hebben gepleegd. Een der aan gehoudenen moet reeds bekend hebben. Woest rijden. Op den Heiligenbergerweg te Amersfoort reed dokter N. zeer snel met zijn motor en moest op een smal gedeelte van den straatweg een groentewagen passeeren. Door zijn groote snelheid had hij echter niet meer de volle beschikking over zyn stuur en reed een 30-jarige coupeuse, die zoover mogelyk naar links was uitgeweken, een der voeten totaal af. In zorgwekkender) toestand en onder groote pijn werd ze naar hot ai. Eiizaoetsgasthuis overgebracht. Groote brand te Zaandam. Te Zaandam is Zaterdagmorgen een felle brand uitgebrokeu in het groote kaaspakhuis »de Wisselvalligheidvan de firma gebr. Schippers, staande op de grens van de gemeente Zaandam en Westzaan. Toen een der knechts bezig was de stof te koken waarmede de kaas voor den export wordt ingesmeerd, sloegen plotseling de vlammen in 't gezicht. Door het wegvloeiende vocht verbreidde het vuur zich in korten tijds over het geheele gebouw, zoodat het personeel zich genoodzaakt zag te vluchten. Niets kon gered worden. Het geheele pakhuis, be nevens eenige duizenden kilogrammen kaas gingen verloren, zoomede een vrachtauto mobiel. Een groot gedeelte van den voorraad was reeds verkocht en bestemd voor uit voer naar Spanje. Ook een klamp hooi van ongeveer 12.000 K.G. werd een prooi der vlammen. o De ontwapeRings-confereDtie. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de Nederlandsche delegatie naar de te Was hington te houden ontwapenings conferentie, door president Harding in November bijeen te roepen, naar alle waarschijnlijkheid be staan uit de heeren jhr. mr. dr. A. Kar- nebeek, minister van Buitenlandsche Zaken mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, oud gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, oud-gezant te Peking. Als secretaris zal meegaan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, gezantschaps secretaris te Parijs. Ernstig doedelyk ongeluk. Zondagmiddag had op den weg Den BoschVught een ernstig ongeluk plaats. De gezusters A. en M. Pastoor uit Boxtel maakten een fietstochtje naar Den Bosch. Op den Vughterweg, juist tegenover de gasfabriek, reed de paardentram haar ach terop. De koetsier belde zooals altijd. De 27-jarige M. Pastoor keek om en raakte haar stuur kwijt. Zij kwam te vallen met haar fiets. Volgens sommige getuigen kreeg zij eerst een klap van het paard. Zy kwam onder den tramwagen terecht. Deze reed over haar heen, Hoewel de koetsier uit alle macht remde was het te laat. Toen de tram tot stilstand kwam, lag het meisje reeds achter de tram en was op slag dood. Volgens ooggetuigen treft den koetsier absoluut geen schuld. o Be finaucieele toestand van Enimen. Het Hbl. meldt daarover Een der aannemers van schoolgebouwen in de gemeente Emmen heeft ter zake van vorderingen over 1920 een aanvrage inge diend om deze gemeente in staat van faillisse ment te verklaren. Ten einde onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen, kan evenwel worden gemeld, dat het feit niet ongerust heid behoeft te leiden bij hen, die een vordering op deze gemeente hebben. De zaak in quaestie betreft den bouw van een school, waaromtrent de stukken te 's-Graven- hage eerst waren goedgekeurd en toezegging tot subsidie was gegeven, zoodat tot aan besteding en uitvoering werd overgegaan, terwijjl later bericht kwam, dat de betrokken post voor het dienstjaar 1920 was uitgeput en niet tot bouwen moest worden overgegaan. Door een momenteel tekort aan kasgeld kan de gemeente het betreffende bedrag niet op tijd uitkeeren, doch de wethouder van financiën acht overigens den toestand der geldmiddelen van de gemeente voor de naaste toekomst van dien aard, dat die geen aanleiding tot ongerustheid behoeft te geven. Nader meldt men ons nog, dat de burge meester van Emmen een dagvaarding heeft ontvangen om voor den rechter van instruc tie te Assen te verschijnen. Van het dak gevallen. Zondagmiddag is te Nijmegen de 35-jarige W. R. toen hij op het dak vari zijn woning trachtte strooibiljetten op te vangen, welke uit een vliegmachine weiden geworpen, naar beneden gevallen en is kort daarna overleden. Doodeityke val. Bij het repareeren van een schoorsteen aan een perceel in de v. Heemskerkstraat is te Amsterdam een 74-jarige metselaar op straat gevallen en direct daarna overleden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De bewoners van Heusden cu omstreken zijn In Ue gelegenhe: l iets bijzonders te zien. Op Vrijdagmiddag zal de heer Jansen uit Alkmaar in de zaal van den heer P. Verheij alhier zijn miniatuur stad vKunstc tentoonstellen. De Prov. Noordbr. 's Bossche Courant zegt hiervan in het nummer van 17 October, dat een bezoek aan deze tentoonstelling alleszins de moeite loont en een ieder ten zeerste ver rast is, met wat de heer Jansen hier tot stand heeft gebracht. (Zie verder achterstaande advertentie). In den Zondagavond in de 2aal van de Gouden Leeuw gehouden Duettisten- Wedstrjjd behaalden het duo van Damme te Priricenhage de le prijs, duo Kuijs-van Sprang te Herpt de 2e, duo Lips-van Campen te Zevenbergsche Hoek de 3e en duo Didden- v. Engelen te Waalwijk de 4e prijs. De zaal was flink bezet. Als juryleden fungeerden de heerenW. v. Wijnen, Voorzitter, J. v. Laarhoven, Kleijn, P. Schmiehusen en C. Doomernik. Zelden is de hemelsche vertooning zoo uitnemend te zien geweest als Zondag avond het licht dat verdween en het licht dat weerkwam, was op tijd, er ont brak niets aan. De omstandigheden waren zoo gunstig mogelijk. Een volstrekt wolk- looze hemel, en een Zondagavond, niet te laat, ziedaar alle voorwaarden om een eclips populair te maken. De verduistering begon 'n paar minuten na halftien op het Noord-Oostelijk gedeelte van de Maan zag men een zwart plekje komen, dat heel langzaam grooter werd. Kwart over elf was de Maan bijna heele- maal verduisterd om langzamerhand haar gewonen glans weder terug te krijgen even voor één uur was het laatste donkere plekje van de N.-W.-zijde der Maan ver dwenen. Werkendam. Verschillende ingezete nen alhier, hebben zich opgegeven om tijdelijk een Oostenrijks kind te onder houden. Nu heeft de Chr. Jongelingsvereeni- ging >Adrieas« steun toegezegd om die kinderen die het noodig mochten hebben van kleederen te voorzien, zoo de pleeg ouders daarin zelf niet kunnen voorzien. Almkerk. Toen j.l. Zaterdag de knecht van A. d. G. alhier, bezig was met pulp rijden week hij voor een ander voer tuig wat te ver uit, met het gevolg dat hij met paard en een beladen kar in den sloot terecht kwam. Eenige behulpzame handen wisten spoedig paard en kar weer op het droge te krijgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Naar wij vernemen is de heer K. Punt, Burgemeester dezer gemeente, wegens ziekte afwezig. Door den Burgemeester dezer ge meente is in verband, met de vele inge komen klachten (betreffende het des nachts 't los laten loopen van honden) aan de politie speciaal toezicht hiervoor gelast. Naar wij uit goede bron vernemen zal het fanfarecorps »Nooit Gedacht* alhier het feest opluisteren, dat gehouden zal worden op 24 October a.s. te Hank (ge meente Dussen). Beneden-Langstraat Bij de lang durige droogte geeft de verbouw van kooien povere resultaten, hetgeen even wel door de hooge prijzen wordt goedge maakt. Voor roode en witte kooien wordt uit het veld 12 15 cents per stuk be taald. Capelle. Tot predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier is beroepen Ds. J. H. van Schuppen te Groot-Ammers. Gameren. Maandag wilde A. v. W. twee vechtende honden van elkaar ver wijderen, met het minder aangenaam ge volg dat door een der honden hem de pink van de rechterhand finaal werd afgebeten. Na des voormiddags door ds. Geerling uit Zaltbommel te zijn bevestigd, hoopt a.s. Zondag des nam. ds. Menken bij de Geref. Gemeente zijn intrede te houden. 's Gravenmoer. Ter vervangening van den heer W. Th. C. Voorbeijtel, die als zoodanig bedankte, is benoemd tot penning meester der afdeeling van het Groene Kruis de heer S. Verlare. Meeuwen. Door Gedeputeerde Staten is thans aan de gemeentebesturen van Meeuwen, Genderen en Drongelen een ont- werp-wet tot vereeniging dezer gemeenten toegezonden. Volgens het ontwerp zal de nieuwe gemeente dragen den naam van Eethen, terwijl de vereeniging zal plaats hebben op 1 Januari 1923. Naar verluidt zal op 2 November a.s. het electrisch net voor deze gemeente geopend worden. Raamsdonksveer. Prachtig is de collecte geslaagd voor Ds. Lütge te Elberfeld, als Bedienaar des Woords op 6 Nov. e.k. De commissie in onze gemeente had het genoegen bijeen te brengen 308 gld. Een reuzen bedrag als men in aanmerking neemt dat ZEerw. slechts bjjna vier jaar de Predikant van Raamsdonk was bovendien het is ruim 33 jaar geleden dat hjj deze gemeente verliet. Wel een bewijs dat ZEerw. nog voortleeft in de harten van Raamdonks ingezetenen. Marktbericht Hótel de Reijer. Tarwe f 12.50 f 13, Haver f 12.50, Rogge f 14, Boonen f21, Hooi f40 en Stroo f 12. Nog steeds gaat de prijsverlaging van hel brood voortweder toch is er 2 cent af en kost nu een bruinbrood van 8 ons 18 cent. De slagers verlaagden met 10 cent per pond hun vleesch. Dus ein delijk dan iets van die hooge vleeschprijzen af. Eind vorige week had de knecht A. P. in dienst van landbouwer A. J. L. een ongeluk, dat wonder boven wonder bizon der goed afliep. De wagen met bieten geladen stortte met een der paarden door het opdringen in het ruim van het schip, terwijl het andere paard ojp een der zwaar den bleef hangen. De knecht was door bijtijds van den wagen te springen nog voor erger gevrijwaard. Met behulp van lier werd allies op den wal gebracht. De oud-leerlingen der Chr. M.U.LO. alhier, dhr. KI. Fraaij en Mej. E. Ten Bokkel-Huininck behaalden de acte tot het geven van onderwijs. In het gezin van dhr. Vos werd een kind geboren dat reeds twee tandjes heeft. Maandagmiddag speelde een kind op een geladen plupwagen aan de haven. Het viel er af en in het schip, waarby het een been brak. Sprang. Het 2-jajig zoontje van M. v. Z. had het ongeluk te valllen, waardoor hij zijn rech ter-dij been brak. Onze dorpsgenoot J. de Cloe had te Vlaardingen het ongeluk toen hy de kachel aanmaakte dat hij zich zoodanig verbrandde dat hy zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Heden woensdagavond zal een ver kiezing plaats hebben voor 5 leden van het Kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Aan de beurt van aftreding zijn A. Schaap, L. A. Rijken, P. Netten, G. J. van Willigenburg en M. in 't Veld. Wijk. Zaterdagavond werd bij zekere H. B. door een 3tal belhamels de voordeur met een paal en touw dichtgebonden, zoo dat de bewoners zaten opgesloten, waarna op de vensters gebombadeerd werd. De bewoners, welke zeer sohrikten, wisten niet wat er gebeurde. De deur uitvluchten konden ze niet, doch door tegenwoordigheid van geest wist B. zich door een raam naar buiten te werken, waarna hij één van het edele 3tal te pakken wist te krijgen deze is een goede bekende bij de politie, waar tegen procesverbaal zal worden opgemaakt. Het is te hopen dat de andere twee ook onschadelijk gemaakt zullen worden, opdat aan dien toestand een einde komt. Waspik. Onze voetbalclub D.E.V.O. speelde Zondag j.l. op haar terrein alhier, een vriendschappelijke match tegen Excelsior uit Capelle en verloor met 21. Zondag j.l. had alhier een verplichte vergadering der Maria vereeniging plaats. Gekozen werd tot presidente Mevrouw Wijffels en tot bestuurslid Mej. Verschuren- de Wit. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat in den tuin der Eerw. Zusters alhier, een reuzenmangel is gerooid met een gewicht 9 K.G. Op de Maandag jl. gehouden na- jaarsmarkt werden aangevoerd 56 stuks hoornvee en 6 manden varkens. De han del was traag. De prijzen varieerden tus- schen f 300 en f 600. Ook de kramers, die weder flink waren opgekomen, klaagden over te weinig kooplust. Op Vrijdag a.s. des n.m. 6 uur zal alhier eene openbare Raadsvergadering worden gehouden. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Voorloopige vast stelling gemeenterekening, dienst 1920. 3. Goedkeuring armenrekening. 4. Vast stelling gemeentebegrooting, dienst 1922' 5. Goedkeuring armenbegrooting 1922. 6. Vaststelling percentage hoofd, omslag, 1922/1923. 7. Vaststelling verordening op de heffing van schoolgeld. 8. Reclames hoofd, omslag. Vergadering van den Raad der Gemeente NEDERHEMERT, op Vrijdag 14 October namiddag 3 uur. Aanwezig de leden de Gaaij, Hobo, Bakker, v. d. Kolk, v. d. Werken en v. d. Vliet. Afwezig Wethouder Smits. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend is, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarop zonder op- of aanmerking worden goed gekeurd. Ingekomen stukken a. Brief Gedep. Staten, waarin den Raad wordt kennisgegeven, dat het proces verbaal van het onderzoek der geloofs brieven van het nieuwverkozene Raadslid voor kennisgeving is aangenomen. b. Brief Gedep. Staten, waarin wordt bericht, dat den Gem.-Veldwachter Janssen is kennisgegeven, dat genoemd College geen termen heeft gevonden, verder bij den Raad aan te dringen op verhooging van zijn salaris. c. Besluit van Gedep. Staten, waarbij de gemeente-rekening 1920 is vastgesteld op een ont vangst van f29001 14| en een uitgaaf van f 27528.25J, sluitende alzoo met een batig slot van f 1472.89. De stukken a, b en c worden aange nomen voor kennisgeving. Thans is aan de orde, beëediging van het nieuwe Raadslid, den heer D. Hobo. De beëediging geschiedt met de gewone formaliteiten en onder het afleggen van de vereischte eeden, waarop de Voorzitter het nieuwe Raadslid gelukwenscht met zijne ■verkiezing en de hoop uitspreekt, dat deze zijn beste krachten zal geven voor het welzyn en den bloei der gemeente. Hobo. Mynheer de Voorzitter, ik dank U zeer voor de waardeerende woorden. U spreekt daar de hoop uit dat ik mijn beste krachten zal geven in het belang der gemeente. Ik weet wel dat het lid maatschap van den gemeenteraad geen aangenaam baantje is, by den een verwekt men vriendschap bij den ander vijandschap ik heb echter dit lidmaatschap niet aan vaard uit eigen belang, doch enkel met het oog op het behartigen naar mijn beste weten van de belangen der gemeente. Ik dank allen die tot mijne verkiezing hebben medegewerkt. Vroeger was, om in den Raad te komen, een hevigen strijd noodig, dank zij de nieuwe regeling ben ik er zonder strijd haast ongedacht ingekomen. Ik stel het ook zeer op prijs, dat tegen mijne verkiezing geen bezwaren zijn inge komen en hoop met de overige leden werkzaam te zijn tot bloei der gemeente. De Voorzitter zegt, dat met het oog op de wet een nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld moet worden ge maakt, die in werking zal treden 1 Jan. 1922, en die eenigszins anders zal zijn dan de oude verordening, waarbij de inge zetenen werden verdeeld in vermogenden, minvermogenden en onvermogenden. Thans moet schoolgeld worden betaald, berekend naar het zuiver inkomen volgens de Rijksinkomstenbelasting. B. en W. stellen voor een verdeeling in 8 klassen, nl. K lasse I per leerling per maand 25 cent voor inkomen van f600.tot f1200. Klasse II p. 1, p. m. 40 cent voor in komen van f1200.-tot f1600. Klasse III p. 1. p. m. 60 cent voor inkomen van flCOO.tot f2000. Klasse IV p. 1. p. m. 90 cent voor inkomen van f 2000.—- tot f 2500. Klasse V p. I. p. m. f 1.20 voor inko men van f2500.— tot f3000.— Klasse VI p. 1. p. m. fl.60 voor inko men van f3000.tot f4000. Klasse VII p. 1. p. m. f 2.voor inko men van f4000.tot f5000. Klasse VIII p. I. p. m. f2.50 voor in komen van f 5000.en hooger. Voor het vervolgonderwijs blijft de verdeeling dezelfde en bedraagt het school geld respectievelijk fl.fl.60, f2.40, f3.60, f4.80, f6.40, f8.— en flO.— Bezoekt meer dan één leerling uit het zelfde gezin de school, dan wordt het schoolgeld voor het 2de kind verminderd met 20, het 3e met 40, het 4de met 60, en het 5de met 80 ten honderd, en zal voor verdere kinderen, evenals voor inko mens beneden f 600.geen schoolgeld behoeven betaald te worden. v. d. Werken. Is het verschil met vroeger groot Voorzitter. Toen bedroeg het minder, doch we mogen niet beneden 25 ct. gaan. Thans zal de opbrengst aan schoolgeld pl. m. f750.bedragen, terwijl het anders nog geen f300.was. De Gaaij. Is de aanslag gerekend naar het geschat inkomen, verminderd met aftrek Voorzitter. Neen, het geschatte inkomen is genomen. v. d. Vliet. De gemeente is er beter mede, doch we moeten niet vergeten, dat het uit de gemeente moet komen. Hierop wordt de verordening met alge- meene stemmen vastgesteld, zooals zij door B. en W. is ontworpen. De heer v. d. Werken meent, dat, nu het vervolgonderwijs reeds is aangevangen, en de nieuwe heffing met 1 Januari in werking treedt, het billijk is, dat de leerlingen daarvan wordt kennis gegeven. De Voorzitter oordeelt dit onnoodig. Tot 1 Jan. wordt betaald volgens de oude verordening, en met 1 Jan. a.s. volgens de de nieuwe. De heer Hobo zegt steeds in de mee ning te hebben verkeerd, dat het vervolg onderwijs voor de dommen werd gegeven, doch dat het echter schijnt dat het alleen voor de wijzen is. Spr. is een geval be kend, dat een leerling werd geweerd, omdat hij niet alle klassen had doorloopen. De Voorzitter zegt, dat het Hoofd der school op het leerplan, waarby is bepaald dat niet aan het herhalingsonderwijs kari worden deelgenomen, zoo niet alle klassen zijn doorloopen, bleef staan. De Inspecteur heeft daarop echter aanmerking gemaakt, zoodat het Hoofd daarop is teruggekomen. De heer Hobo zegt, dat ook thans kennis is gekregen, dat bedoelde leerling de her halingsschool mag bezoeken. De Voorzitter zegt, dat volgens art. 9 der woningwet, een ambtenaar benoemd moet worden, belast met het toezicht op het bouwen der woningen. Indertijd is door B. en W. van Kerkwijk voorgesteld om voor een 40-tal gemeenten in den omtrek gezamenlijk zoo'n ambtenaar aan te stellen, de kosten zouden voor Neder- hemert dan op f 25 per jaar komen. Ver schillende gemeenten zijn echter reeds overgegaan zelf iemand aan te stellen, zoodat van de 10 gemeenten er slechts 5 overblijven, en de kosten voor Nederhemert dus thans op f 50.per jaar zouden komen. B. en W. komt dit bedrag wel wat hoog voor en zouden daarom voor willen stellen metselaar v. d. Leij voor dit ambt te benoemen op een jaarwedde van f 25.deze heeft zich genegen verklaard het daarvoor op zich te willen nemen. De heer v. d. Werken zou voor willen stellen daarvoor te benoemen den timmer man J. Hobo. Dit is een oude man, die het misschien beter kan gebruiken dan v. d. Leij. De Voorzitter zegt, dat Hobo toch reeds aan de gemeente verdient, en B. en W. daarom hebben gemeend v. d. Leij te- moeten nemen. met het nng op 7\jn veertigjarig jubileum Voorzitter do EdelAchtb. Hoer C. W. v. Ommeren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2