Und van altena r SENORIO de 10 cents sigaar, ÏABAZIJV nr. EER OM EER. C. DE KEMP, in Goud en Zilver, HEUSDEN. Rook ons SUCCESMERK, fel iat. 491. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. SPOEDIG, NET en BILLIJK. Uitgever: L. J. VEEEMAN, Heusden. No. 4132. Zaterdag 22 October. 1921. FEUILLETON. samengesteld uit de edolsto tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. VOOR HETWASSCHFN VAN AUE FIJN GOED Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -EBflfian BUITENLANDSCH OVERZICHT De zaak van Opper-Silezië is nog altijd niet geheel in het reine. Wel schijnt de tweespalt tusschen Engeland en Frankrijk ten langen laatste overwonnen te zijn. Alle leden der conferentie zouden het er over eens zijn, dat het trekken van de nieuwe grenslijn onafscheidelijk verbonden is aan een economisch verdrag, zooals de Raad van den Volkenbond dit wenschelijk oordeelt. Op de overeenstemming in den Raad van Gezanten schijnt ook de overeenstem ming tusschen Londen en Parijs gevolgd te zijn. Volgens Reuter zijn de geallieerde regeeringen het er eindelijk over eens geworden dat men de adviezen van den Volkenbond zonder eenig voorbehoud moet aannemen. Alvorens de nieuwe grenslijn bekend te maken officieel bekend te maken wil men de gemengde commissie be noemen, die toezicht zal houden op de economische overeenkomst, welke tusschen Polen en Duitschland tot stand gebracht dient te worden. Niettemin, de gunstige berichten over plotselinge eensgezindheid behoeven nog bevestiging. En dan is er nog een andere factor, die niet verwaarloosd mag worden. Die factor heet Berlijn. De geallieerden kunnen het er over eens zijn, dat er een economische overeenkomst JVaar het Franseh 22) De vier mannen gingen een weinig ach teruit, legden aan en vuurden. «Geraakt?* vroeg Port-de-Bouc. «Neen en gij «Ook niet. Maar wij kunnen hier niet langer blijven. Als zij onze huid willen hebben, laten wij haar duur verkoopen en toonen wij, dat wij van Toulouse zijn.* Ze sprongen nu uit het struikgewas en wierpen zich op de mannen, vóórdat dezen den tijd hadden hunne geweren weder te laden. «Toulouse* riep Port-de-Bouc uit, terwijl hy als een woedende stier op den vijand instormde. «Helène* mompelde Jean Laurent, die 2ijn commandant volgde. De vier mannen hielden voet bij stuk daar zy besloten waren, niets toe te geven. Men hoorde nu slechts het geluid hunner wapenen en hun hijgen. Van tijd tot tijd ontsnapte een kreet van woede hunne lippen. Geen der vier had Jean Laurent of Port-de-Bouc getroffen. Eensklaps hoorde men krachtige vreugde kreten ten hemel stygen. De strijders kwamen. gelijktijdig met de nieuwe grenslijn van kracht dient te worden, men zal daartoe toch de medewerking van Polen en Duitschland behoeven. De Daily News« moge dreigen dat er in Engeland geen sympathie zal zijn voor de pogingen om het plan der geallieerden tegen te werken, te Berlijn kon men wel eens gebruik maken van Engelands onwil om de nieuwe grenslijn te trekken voor dat het economisch tegenwicht verkregen is en de overeenkomst met Polen op de lange baan schuiven. Het zou voor Duitschland een zeer gevaarlijke politiek zijn, de regeering te Berlijn zou hoog spel spelen, maar wie weet wat zij waagt I De Socialistische tegenbetooging, die te La-Louvière, in België, Zondag j.l. plaats had (zie ons vorig nummer) heeft ten gevolge gehad dat Woensdag de minister president in de Kamer een schrijven van den minister van oorlog voorlas waarin deze ontslag vroeg. Daarna nam de so cialistische ministsr Anseele het woord en verklaarde, dat de betooging te La Lou- vière niets onvaderlandslievends had en dat het embleem op het vaandel zuiver sym bolisch was. De minister-president gaf daarop te kennen, dat hij dit embleem (een soldaat die zyn geweer in stukken breekt) afschuwelijk vond, en dat hij niet kan toelaten, dat een minister tegenwoordig is bij het overhandigen van zulk een vaandel. Minister Anseele diende daarop zijn ontslag in en werd daarna gevolgd door de andere socialistische ministers. De mi nister-president verklaarde hierna aan de Tegelijkertijd brak de maan door de wolken en wierp haar volle licht op de vlakte. De troep van Bogig en die van Port- de-Bouc naderden van beide zijden. De maan, die haar stralen in het staal der wapenen deed weerkaatsen, gaf den strijders een krijgshaftig aanzien. De soldaten van Bogig gingen naar hun makkers terug, terwijl Port-de-Bouc en Jean Laurent zich bij hun troep aansloten. De beide legers stonden stil. Men zou gezegd hebben, dat zij vreesden de ver antwoordelijkheid op zich te nemen, van een strijd, waarin de eene broeder tegen den anderen optrad. Er heerschte een akelige stilte. Port-de-Bouc brak het eerst het stilzwij gen af. «Grijsaard* zeide hij, zich wendende tot hem, die een kruis op de borst droeg «denkt gij den Hemel te behagen, nu gij broeders tegen broeders laat strijden, Mon- tenegrijnen tegen Montenegrijnen Bogig antwoordde niet. «Grijsaard vervolgde Port-de-Bouc «gij hebt nog tijd om uw dwaasheid in te zien. Het bloed, dat vloeien zal, zal om wraak roepen en bij den Oppersten Rechter eene aanklacht tegen u indienen*. Bogig bewaarde het stilzwijgen. «Grysaard, gij gehoorzaamt landverra ders.* De oude man brulde van verontwaardiging en gaf nu eindelijk ten antwoord «Ik gehoorzaam het geloof onzer voor- Kamer, dat er niet alleen militairen zijn in België, maar- er zijn Belgen, die lijden zouden door een inval en die niet willen, dat deze terug komt, daarom willen wij het land beschermen, en voor ons te ont wapenen, wachten wij af, dat Duitschland zich ontwapene. Wij willen, dat het land blijve bestaanvoor dit doel moeten wij steeds paraat zijn. Zij, die het tegendeel prediken, zouden het land ten verderve leiden. Wij wenschen eensgezindheid tus schen alle goede burgers. (Toejuichtingen op alle banken behalve op de uiterste lin kerzijde). Rusland en zijn hongersnood vindt in het «Auslandskomitee zur organisierung arbeiterhilfe für die Hungernden in Rusz- land* een verdediger en deelt het volgende mede Het I(nternationaal) V(ak) V(erbond) heeft tot 1 October van verschillende ar beidersorganisaties in ronde cijfers 20 millioen mark voor hongerlijdenden in Rusland verzameld. Op hetzelfde tijdstip was bij het Berlijnsche comité direct in gekomen voor een waarde van 15 millioen mark, waarvan Duitschland 1.300.000 mark aan geld en plm. 1 millioen mark aan waren opgebracht had. Voor de overige landen worden de volgende cyfers opgegevenZwitserland 1 millioen mark (geld), 200.000 mark (waren)België 500.000 mark (geld en waren), Nederland 1.300.000 mark, Engeland 1 millioen, Tsjecbo-Slowakije 1.200.000, Noorwegen 1.2 millioen, Zweden 1 millioen, Dene marken 500.000, Oostenrijk 3 millioen, Frankrijk 3 millioen, Spanje 500.000, Italië 1 millioen mark. Zweden heeft buitendien 11 October een scheepslading van 400.000 K.G. graan, landbouwwerktuigen, kleederen, schoenen enz. per s.s. »Miranda« naar Petrograd gestuurd, een Noorsch schip zal in de eerstkomende dagen volgen, terwijl de Amerikaansche arbeiders voor hetzelfde doel het s.s. Storakes gecharterd hebben. Eveneens is dezer dagen uit Stettin het eerste hulpschip van het Berlijnsche comité vertrokken met uitrusting en materiaal voor het inrichten van eenige centrale keukens OOÏTWOlKtlT KRIMPEH S»N»GT HJOt-KANT r weefsels is geen zeeppoeder - geen geraspte zeep geen tablet - doch zuivere zeep in vlokken] DOET WOL NIET KRIMPEN! MAAKT ZIJDE NIET GEEL! OE UVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDIN®» Fobrikaate van Sunlight Zeept -- vaderen.* «Gij brengt uw vaderland ten verderve,* «Behoort u dan het vaderland toe, gy zijt toch Franschman «Men behoort het vaderland toe, wanneer men het verdedigt. Maar gij wilt het ver raden.* Men hoorde onder de soldaten van Bogig een hevig pruttelen en toen knalde van hunne zijde een geweerschot. Het gepruttel maakte plaats voor kreten van woede. Blindelings storten de beide legers zich nu op elkaar. De maan, nog schitterender dan zooeven, scheen zich in den strijd te verheugen. De worsteling was allerhevigst, de dooden vielen op de dooden. Indien deze Monte negrijnen tegen de Turken hadden moeten strijden kon de wreedheid niet grooter wezen. De mannen van Port-de-Bouc waren ge ringer in getal, maar zij bezaten eene be wonderenswaardige onversaagdheid. Dat was voornamelijk toe te schrijven aan het vertrouwen, dat zij in hun aanvoerder stel den. In den oorlog was hij verschrikkelijk. Men kon het hem aanzien, dat hij den strijd lief had. De soldaten van Bogig trokken zich een weinig terug. Port-de-Bouc stootte een ruwen triumfkreet uit, waarop Bogig hem geen beter antwoord kon geven, dan zijn pistool hem vlak op de borst te richten. Port-de-Bouc was een kind des doods ge weest, als Jean Laurent hem niet te hulpe was gesneld. De Franschman plaatste zich tusschen beiden. Het schot ging af, de kogel kletste tegen het zwaard dat Laurent in de hand hield. «Ben je krankzinnig zeide Port-de-Bouc. «Waarom, omdat ik u gered heb «Sapperlootdie verdoemde kerel. Bij deze woorden wierp Port-de-Bouc zich als een razende op Bogig, dien hij naar den keel greep. «Sterf oude I* brulde hij. Deze stortte ter aarde. Daarop werd hij gewurgd. Bogig boezemde zijn Montenegrijnen grooten eerbied en zelfvertrouwen in. Toen zij h«m zagen vallen, weifelden zijn mannen. Port-de-Bouc zag duidelijk in, dat hij van deze besluiteloosheid moest partij trekken om een goeden slag te slaan. Hij moedigde zijn soldaten aan, die nu woedender dan te voren zich op den vijand stortten. Voor een oogenblik geloofde Port-de-Bouc dat de lieden van Bogig op de vlucht sloegen. Door een vaak voorkomend verschijnsel, dat dikwerf in den strijd wordt waargenomen gaf het vreeswekkende hun den moed der wanhoop. Zij achtten zich wel is waar verloren, maar besloten hun loven zoo duur mogelijk te verkoopen. Er volgde een nieuw vreeselijke bloedbad. De dooden stapelden zich op elkaar. Het vloeide bij stroomen. De gewonden begingen een zelfmoord, om hun wonden niet te overleven en het einde der worsteling niet bij te wonen. Met het zwaard in de hand (kruit en WATERPOORT 133, waar plm. 10000 personen dagelijks ge spijzigd kunnen worden. De leiding dezer keukens blijft in Rus land aan de vertrouwenspersonen van het Rusland-Ivomitee toevertrouwd. Men hoopt vóór het einde dezer maand materiaal te kunnen zenden voor een aantal nieuwe keukens met een capiciteit voor 50.000 personen. De Regeering van het doör den oorlog zoozeer verarmde Bulgarije heeft de vol gende maatregelen genomen tot hulpver schaffing aan Rusland 1. Alle goederen, voor hongerend Rus land bestemd, zijn vrij voor uitvoerrechten. 2. Allen weldadigheidsinstellingen wordt aanbevolen voor dit doel werkzaam te zijn en kunnen op de ondersteuning van alle plaatselijke olficieele organen rekenen. 3. Bulgarije is geneigd 20.000 perso nen uit het hongergebied in het land op te nemen en te onderhouden. Dit menschlievende optreden zij ter na volging van minder verarmde landen aan bevolen. o kogels bezat hij riet meer) bood Port-de- Bouc den vijand dapper weerstand en sloeg als een krankzinnige om zich heen, waarbij hij toonde, de wapens meesterlijk te kunnen hariteeren. Zoo streed hij een kwartier lang, toen hij bemerkte, dat hij nog door tien Montene grijnen werd omringd. De anderen sloegen op de vlucht. Hij keerde zich om, teneinde zijn mannen bevel te geven met dit restant korten wetten te maken. Hij was alleen. Op het gezicht der vluchtenden waren zijn mannen, daardoor aangevuurd, tot de vervolging overgegaan, zonder naar hun hoofdaanvoerder om te zien. «Duivels* bromde Port-de-Bouc «al is men duizendmaal te Toulouse geboren, een tegen tien, dat is te veel.* De mannen hadden evenals hij hun ammunitie verbruikt. Dat schonk hem moed. «Voordat zij mij raken* dacht Port-de Bouc «moeten zij eerst bij mij zijn.* Hij boog zijn sterke beenen, hield het lichaam een weinig achterwaarts, den rug sterk gekromd, om zoo van omlaag naar boven zijn wapen te kunnen zwaaien. •I Een oogenblik hield zijn eigenaardige houding den vijand in bedwang. Hij wist, dat zijn kracht en vlugheid spreekwoordelijk waren geworden. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor list Lui vai Huslu ei Altena, de Laiistraat ti de Bonelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1