BUITENLAND. Courantenstaking te Beriyn. Van de Berlijnsche avondbladen zyn alleen de drie socialistische bladen en van, de burgerljjke de «Deutsche Zeitung* en het blad «Der Deutsche* verschenen. Bomaauslag te Lissabon. Berichten uit Lissabon melden, dat aan het einde van een feestmaaltijd, door den burgemeester aan de regeering aangeboden, een bom werd geworpen op het oogenblik, dat de ministers de zaal verlieten. De bom ontplofte en kwetste licht eenigen der ministers. De politie arres teerde verscheidene revolutionnairen in een naburig koffiehuis. Een ryke kaffer. In strijd met het algemeen geloof, dat deZuid-Afrikaansehe kaffers zeer arm zouden zijn, meldt de «Evening News*, dat een der inboorlingen van de Kaap Kolonie dezer dagen overleed en bjjna tienduizend pd.st., alsmede een boerderij met een grooten veestapel achterliet. Bovendien liet hjj 18 weduwen en 41 kinderen na. Een aanslag op den Amerikaansehen geiant. Een gevaarlijke doos. De kanselary van het gezantschap der Vereen. Staten te Parijs ontving een doos met odeur, geadresseerd aan den gezant. De doos werd gebracht naar de woning van den gezant, en in zijn slaapkamer neergezet. Toen een knecht de doos wilde openen, had er een ontploffing plaats, waar door hij aan de beenen werd gewond, en er materieele schade werd aangericht. Slachtoffer van het weder. «Hij zat in de club,« schryft de Westm. Gaz. «als een toonbeeld van neerslachtigheid en maakte allerlei wanhopige opmerkingen over de slapte in zaken en over het weer, en voorspelde dat wij allen naar het bankroet en den ondergang op weg waren. Hij was zóó droefgeestig, dat ik hem vroeg wat het weder toch met al die ellende te maken had. Toen zeide hij, parapluie-fabrikant te zijn. Ik begreep toen zijn toestand. Honderd en zestig dagen achtereen mooi weer verklaarde alles genoeg*. Dit de mijnindustrie. Wegens de hooge productiekosten zijn zes kolenmijnen in Lancashire voor onbe- paalden tijd gesloten, waardoor 4000 mijn werkers werkloos worden. Ook te Markshire zijn twee mjjnen ge sloten, waardoor een even groot aantal mannen en jongens op straat komt. o Keilnersstaking te Beriyn. De keilnersstaking te Berlijn leidt nu eiken dag tot relletjes. In het groote res taurant Pschorr nabij de Kaiser Wilhelm Gedachtnis Kirche hebben de stakers de groote ruiten ingeslagen. De directie liet daarop alle vensters met planken dicht spijkeren en op de planken een groot bord bevestigen met de woorden «Deze ruiten zijn door de stakers verbrijzeld. In onze zaak wordt niettemin met een voltallig per soneel gewerkt.* Van meer ernstigen aard schjjnen de incidenten geweest te zijn, die zich voor het bekende wijnrestaurant Traube in de Leipziger Strasse hebben afgespeeld. De 200 stakende leden van het personeel dezer onderneming hielden een betooging voor het lokaal, er niet aan denkend dat dit is gelegen in de door de wet voor betoogingen verboden gebied. Nauwelijks waren de sta kers voor het lokaal verschenen of eenige vrachtauto's, waarop zich ongeveer 150 A 200 Schupo-agenten bevonden, verschenen ter plaatse. Met de wapens in de hand dwongen zij de betoogere op de auto's plaats te nemen. Eenigen hunner moeten bjj deze gelegenheid door de agenten mishan deld zijn. Het heele gezelschap werd naar het hoofdbureau van politie getransporteerd. Voor talrijke restaurants hadden botsin gen tusschen stakers en werkwilligen plaats. Een vergeefsche reis om de wereld. Maxime Leuret, een inwoner van Genève, is na een afwezigheid van zeven jaar en negen maanden, gedurende welken tijd hjj te voet een reis om de wereld heeft ge maakt, te Genève teruggekeerd. De reis was in Januari 1914 begonnen te Genève, en na geheel Europa, China, Japan, Panama, Zuid-Amerika, de Vereenigde Staten, Canada en Italië te zijn doorgewandeld, keerde Leuret op zijn uitgangspunt terug. Van de beide metgezellen, die den grooten tocht met hem waren aangevangen, was er een in Peru gestorven aan de gele koortsde ander had het opgegeven te Valparaiso. Den prijs, van vijftigduizend francs die was uitgeloofd voor dengene, die den tocht zou volbrengen, krjjgt Leuret echter niet, omdat hij zeven maanden na den daarvoor vastgestelden tijd is teruggekomen. Hij vertelt, dat hij onderweg in zijn onderhoud heeft voorzien door het maken van foto's en het houden van lezingen. Hij staaft zjjn beweringen door het vertoonen van de handteekeningen der autoriteiten van verschillende steden. Door opgelegde boete geld verdiend. Een Ween8ch zakenman heeft een aardig voordeeltje behaald doordat hij meer dan zeven jaar geleden een Zwitsersch douanier een klap in het gezicht had gegeven. Dat gebeurde in Juli 1913 na een kleine woordenwisseling aan de grens. De Zwit- sersche autoriteiten lieten hem een deposito storten van 1000 francs vóór zij hem wilde toestaan verder te reizen. Thans pas is de zaak wettelijk geregeld de Weener werd veroordeeld tot 50 francs boete. Daar de koers van de Oostenrijksche kronen echter zoo angstwekkend gedaald is, bleek de opvliegende handelsman een aardig duitje gespaard te hebben. Na het betalen van zijn boete en alle verdere on kosten, reisde hij naar Weenen terug met 150.000 knonen in zijn zak. Het Iersehe vraagstuk. De Paus telegrafeerde aan koning George, de hoop uitende, dat de Heere de Engelsch- lersche onderhandelingen zou zegenen en Zjjne Majesteit de vreugde en den roem zou schenken dat hjj het eeuwenlange geschil tot een einde zou brengen. De koning antwoordde, dat hij het telegram van den Paus met genoegen had ontvangen; hij bidt met hem, dat de con ferentie een duurzame regeling tot stand moge brenhen en een nieuw tijdperk van vrede en geluk voor Ierland moge inwijden. BINNENLAND. Moard te Rumpen. Zondagavond om 9 uur heeft te Rum- pen—Brunsum (Limburg) de drank weer het offer van een menschenleven gevraagd De mijnwerker A. E. uit Osch, kwam dronken thuis en vond de deur bij zijn kostbaas M. gesloten. Meer dan een kwar tier wendde E. pogingen aan om ze epen te trappen, doch zonder resultaat. Het lawaai ging echter den daarnaast wonenden B. vervelen. Hij kwam naar buiten en duwde E. een eind der» weg op. Dit werd gezien door M. H., die er op af vloog, B. een standje gaf en E. wilde ophelpen. In zijn dronkenschap begreep E. echter bljjkbaar den toestand niet en onverwacht stootte hij H., die niets kwaads vermoedde, een dolk in het hart, zoodat H. na enkele oogenblikken overleed. Dit is de tweede zoon, die de ouders H. binnen enkele maanden verloren. De eerste liet zijn lever» onder de viaduct, waar hij tijdens een on weder schuilde. De zoor, die thans slachtoffer werd van den onverwachten doodsteek, was 23 jaar oud en was een zeer nette en oppassende jon gen. «Limb. K.« Een uitvinding voor de trawlvissehery De «Visscherij Ct.« schrijft naar aan leiding van een uitvinding van den inge nieur C. P. Dros, in zake het opzuigen van visch uit het trawlnet. Dit opzuigen geschiedt terwijl de vis scherij in volle werkring is. Men kan dus constateeren of het vis- schen doel heeft, d. w, z. of er voldoende visch in het net komt, terwijl de visch zonder dat het net uit het water wordt gebracht dus terwijl door wordt gevischt aan dek wordt gebracht om te worden verwerkt. Er is een nieuwe proef ge nomen op de Terschellinger vischgronden, welke als volkomen geslaagd wordt be schouwd. Van ongeveer 25 M. diepte zijn de visschen door een verbindingsslang van ongeveer 125 M. naar dek gevoerd. De schol, schar, wijting kwam met den stroom water door een centrifugaal pomp springlevend en absoluut onbeschadigd op het dek. De heer Dros heeft ook een groote ver betering gebracht in de vischborden. Deze bestaan uit een ijzeren raam, met zeil doekborden, welke de vischkansen niet alleen veel grooter maken, doch tevens het gewicht der borden met 150 K.G. verminderen, terwijl de aanschaffingskosten geringer zijn. S«ekkeleu. Een geaeesheer uit een der grootste gemeenten van Zuid-Limburg, die per auto uit Duitschland terugkeerde, werd aan de Hollandsch Duitsche grens aangehouden. De auto werd onderzocht en bevatte me dicamenten de auto werd in beslag ge nomen en tegen een borgstelling van 2400 gulden aan den dokter teruggegeven. Pro cesverbaal werd opgemaakt. De loonsverlaging in de metaalindustrie. In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de hoofdbesturen van de 5 metaalbewerkersorganisaties is overeenstem ming bereikt inzake optreden tegen de aangekondigde loonsverlagingen. Besloten werd in alle plaatsen waar de loonsverlaging is aangekondigd het advies aan de arbeiders te geven geen loonsver laging te aanvaarden. De gevolgen van de uit de advies voortvloeiende conficten zullen ten volle door de organisaties wor den gedragen. Het genoemde besluit zal aan de betrokken arbeiders per manifest worden meegedeeld. Er is een comité gevormd uit de hoofdbesturen waaraan de leiding van actie is opgedragen. Kerkeiyke belasting De kantonrechter te Almelo heeft onder scheiden personen, die gedagvaard waren, omdat zij weigerden hun aanslag in de kerkelijke belasting te betalen er» een ver weer gevoerd hebben, veroordeeld tot be taling dier belasting op grond van de overweging dat zij zonder uitzondering over de jaren, waarvoor zij waren aangeslagen, leden der Ned. Herv. Gemeente waren. o Sleutel geld. Begin Aug. bemerkte de Huurcommissie te Haarlem, dat een perceel aar» de Amster- damsche Vaart ledig stond. Verschillende gegadigden voor een huurhuis werden naar den eigenaar gezonden, echter zonder resul taat. Een maand later ontdekte de commissie dat het huis bewoond was. In een onder houd met de vrovw van den huurder kwam aan den weet, dat aan sleutelgeld f 325 was betaald. Van deze overtreding werd verbaal opgemaakt. De eigenaar moest zich thans voor den kantonrechter verant woorden. Hij verklaarde dat de som als waarborg som was gestort. Het O. M. geloofde hiervan niet veel en eischte f 500 boete subs. 25 dagen hechtenis. Woensdag j.l. diende voor het kanton gerecht te 's Bosch eene strafzaak tegen de Wed. H. C. A. J. Z. wegens overtreding van artikel 9 der Huurcommissiewet (het aannemen van zoogenaamd sleutelgeld). Een vijftal getuigen verklaarden dat zij aan beklaagde, bedragen varieerend tusschen f 100 en f150 hadden gegeven om eene woning te kunnen huren. Het Openbaar Ministerie eischte eene geldboete van f 1000 of 3 maanden hechtenis. Tegen een der getuigen C. A. W. in dienstbetrekking by beklaagde, werd als verdacht van meineed een procesverbaal opgemaakt. Eeu vreemd verschijnsel. Men meldt uit Dinteloord, d.d. 19 October In de Coöperatieve Suikerfabriek alhier komt het voor, dat sommige werklieden langzamerhand 't gebruik der oogen kwijt raken. De oogen worden zwaar rood en ver duisteren ten slotte geheel. Tientallen werk lieden zijn geheel blind geworden. Met goede oogen komen ze naar de fabriek en onder geleide moeten sommigen naar huis worden gebracht. Twee werklieden zijn ter onder zoek naar Leiden overgebracht. Of de blindheid by het hoogste stadium blyvend zal zijn weet men nog nietis men er gauw bij dan treedt wel eenigszins beter schap in. In ieder geval het is een treurig verschynsel. Wat eigenlijk de oorzaak is, weet men nog niet, doch men vermoedt, dat kwade gassen in de bietendamp voor komen, die de oogen aantasten. Het onder zoek is nog moeilyker, doordat werklieden in verschillende deelen van de fabriek zijn aangetast en dit verschijnsel zich niet op een enkele bepaalde plants in de fabriek voordoet. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hemden. Van de zijde der gemeenteleden daai toe aangezocht, heeft het Kerkbestuur der Hervormde Gemeente besloten, dat voortaan, bij te houden begrafenissen de kerkklokken zullen luiden, indien zulks door nabestaanden van overledenen zal worden verlangd. Eertyds geschiedde dat steedsdoch toen in 1861 gedurende eenige maanden de streek door een watersnood werd be dreigd, (welk ook in dat tijdvak in de Bommelerwaard plaats vond) werd zulks gedurende een lang tijdvak verboden, om dat het luiden der klokken het sein van doorbraak zou zijn. Toen geraakte het luiden in onbruik, waardoor zeer veel van de plechtigheid bij het begraven verloren ging. Een nuttig werk wordt alhier alhier verricht door het uitdiepen van de Demer. Niet alleen was dit uit een sanitair oogpunt zeer noodzakelijk, maar het ver schaft tevens tijdelijk aan een achttal personen werk. Een nieuw idée. We hebben een tram-, spoor- en stoombootendienstregeling op 's Bosch, maar nu komt er nog een boodschappendienst bij. (Zie advertentie). Deze heeft het voordeel dat men monde linge en andere boodschappen kan laten uitvoeren, zonder in een brief (met 10 cent frankeering) vooraf zijne bestelling te doen. Wy wenschen den ondernemer Lammert Bax succès toe. Andel. Bij de Ger. Kerk alhier is beroepen den heer Boswyk, Candidaat te Groningen. Zaterdag herdachten de echtelieden B. Beneker en J. v. Duist hunne 25-jarige echtvereeniging. Aangezien genoemde heer B. gepensionneerd Chr. onderwijzer is, werd door eenige personen in de gemeente rond gegaan teneinde geld te verzamelen voor een passend geschenk. Naar we vernemen werd f128.bij elkaar gebracht en daarvan een pendule, benevens het overschot in geld, aangeboden. Wederom is de prys der zoete melk met 1 cent per liter opgeslagen en alzoo gebracht op 17 cent. BaardÉrijk. Het kohier van den H. O. dezer gemeente voor het jaar 1921 is vastgesteld op f24300,ruim. De heffing geschiedt volgens een pro gressief tarief, zoodat van het kleine belastbaar inkomen wordt geheven 3.75 percent, en van het hoogste op het kohier voorkomende belastbaar inkomen bijna 7 percent. Capelle. Naar men ons mededeelt zal a.s. Zaterdag de Ilakkenfabriek van de firma O. aan de Hoogevaart alhier wegens slapte in het bedrijf worden stopgezet. Aan de O. L. school in de Nieuwstr. alhier wordt dezen winter een landbouw cursus gehouden. Het onderwijs wordt gegeven door den heer J. Berijaminse, Hoofd van genoemde school. Naar men ons mededeelt zal getracht worden het predikantstraktement alhier door vrijwillige bijdragen met f 1000 te verhoogeo. Voor dit doel zal met een inteekenlijst langs de huizen worden gegaan. Dongen. De alhier gebouwd wordende Christelijke school zal met Januari a s. ge opend worden. Als hoofd dier school is benoemd de heer de Ruijter te Amsterdam. Dassen. In de jongst gehouden raads vergadering deed de Voorzitter mededee- ling dat door den Minister van Waterstaat alle plannen voor de watervoorziening in deze gemeente zijn goedgekeurd en de aanbesteding binnenkort kan worden tege moet gezien. Betreffende de electrictiteitsvoorziening werd mededeeling gedaan dat Zaterdag zeer waarschijnlijk de gemeente van stroom zal worden voorzien. Herpt. Bij A. B. is een oranjegele eetbare pompoen geteeld, welke in ruim ruim drie maanden tijds het zeldzame gewicht verkreeg van precies 63 pond. Het is een pronkstuk en wel bezichtiging waard. De gevreesde vlekziekte onder de varkens is hier deze week ook weer uit breker», echter nog zonder slachtoffers te eischen. De z.g. Herptsche sirooppeeën worden hier thans verkocht tegen den prys van f 21 per 1000 K.G. Alhier is men reeds druk in de weer om tarwe te zaaien. Op sommige plaatsen* komt de tarwe reeds uit. De grond bezit ook vocht genoeg om het koren tot wasdom te brengen. Raamsdonksveer. Schipper Boertjes, nauwelijks met zijn kast van een der scheeps werven alwaar hij 9 weken had gelegen ter reparatie, kwam met zijn vaartuig in botsing met de Rolbrug, dat weder een geweldige deuk of bots opliep. Bij landbouwer v. L. stierven deze week 3 kalveren, terwijl er nog drie ziek zyn. Naar wij vernamen hebben zich 50 leerlingen aangemeld voor het Vervolgonder wijs te geven aan de school der Eerw. Fraters. Wel een flink getal. Met de havenwerken is men hier gereed gekomen. Gevolg o.m. een prachtig breede straat, die flink opgehoogd werd, zoodat de last van geweldig hoog water wel niet meer gevreesd behoeft te worden. Bovendien een flinke los en laadplaats. De collecte, Zondag 1.1. gehouden bij den Dienst des Woords, geleid door Ds. Kraaij uit Gorkum bracht voor het Herv. Kerkgebouw te Spijk f 99.05 op. De bediende van dhr. de J. liet zijn fiets even onbeheerd staan en kwam bij zijn terugkeer tot de minder aange name en weinig voordeelige ontdekking dat zijn lantaarn gestolen was. Sprang;. In een zeer druk bezochte vergadering trad jl. Maandagavond in het Ger. Kerkgebouw op, de heer Helmsing, Chr. onderwijzer alhier. Spr. had tot stof zijner behandeling gekozen den Gereform. Zendingsarbeid. Door den heer Meijer uit Sliedrecht werd behandeld de zeden en gewoonten der Indische volken, verduidelijkt door de vertooning van lichtbeelden. Jammer dat verschillende foto's, die op het doek gebracht werden, erg onduidelijk waren en niet goed te onderscheiden. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken gevuld. Een bedrag van ruim f 50 werd voor den Zendingsarbeid bijeenverzameld. Dinsdag jl. herdacht ds. C. Lindeboom thans predikant bij de Gereform. Kerk te Amsterdam, den dag, dat hij vóór 25 jaar tot predikant by de Gereform. Kerk werd bevestigd. Door de Kerk van Sprang werd aan het comité te Amsterdam een j geldelijk bedrag ter hand gesteld als bijdrage voor het huldeblijk, wat aan Z.Eerw. is aangeboden. Ten nadeele van zekeren W. is achter zijn woning een deken gestolen. Door den Raad dezer gemeente is aan den heer O. Bax, ambtenaar op het secretarie alhier een gratificatie van f400 toegekend. Bij de gehouden verkiezing werden tot leden var» het Kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier herkozen J. Ha- verhals, P. Netten, L. A, Rijken, M. in 't Veld en G. J. Willigenburg. Voor de vacture Schaap moet herstem ming plaats hebben tusschen de heeren J. Bolder, A. Kool, Jac. Nieuwenhuizen en M. Nieuwenhuizen. J.l. Woensdag werden voor den bouw van 2 lokalen aan de bestaande Chr. school 12 inschrijvingsbiljetten ingezonden, De laagste inschrijver was G, J. van Dongen te Raamsdonk voor f 16790. Het werk is nog niet gegund. Sleeawijk. Dinsdag jl. overleed de oudste inwoner onzer gemeente, H. van - Haften. Hij bereikte den leeftijd van 98 jaren en 3 maanden. Veen. Zondag 23 October hoopt voor- en na den middag voor de Ger. Gemeente alhier op te treden, de heer A. de Bloys, proponent te Vlaardingen, Bij het repareeren aan het dak kwam M. A. dezer dagen door het breken der ladder, zijn been zoodanig te kwetsen, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Eenige kinderen waren aan het rijden met een hondenkar, toer» onverwacht de kar in een diepe moddersloot terecht kwam. Gelukkig zag de heer I. J. het ongeluk gebeuren, die door er dadelijk bij te springen, het genot smaakte het 2 jarig dochtertje van M. S. uit de modder te halen en aan de verschrikte ouders terug te geven. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. D. voor negen jaren naar Amerika ver trokken is thans weer naar hier terugge keerd. Volgende week Zaterdag 29 Octo ber hoopt de heer Jonker de nieuwge- bouwde concertzaal te openen. Ze is ruim, luchtig en licht, de installatie was een voudig en smaakvol. De zaal kan circa 250 personen bevatten dus zeker een mooie gelegenheid voor het houden van vergade ringen, verpachtingen enz. Wijk. De prijzen der aardappelen zyn de laatste dagen nog al omhoog gegaan. Thans wordt reeds besteed voor de Bravo's tot f 7.50 per II.L voor de Eigenheimers tot f 7 per Ii.L. Er worden nog hooger prijzen verwacht. De prijzen der vette varkens zijn dalende en ze worden door de commissionnairs op gekocht tegen ongeveer 47 50 ct. per K.G. De voorraad var» vette varkens is de laatste twee maanden zeer toegenomen. Wondrichem. Bij Kon. Besluit is benoemd, met ingang van 16 Nov., tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, de heer A. G. Schram de Jong, thans commies der Posterijen en Telegrafie. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Nov., voor den tijd van 3 jaar, in den Raad voor de visscherij benoemd tot lid van de 3de afdeeling voor de riviervis- seherij de heer W. Baks Bz., visscher alhier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2