voor k\ Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4132. Zaterdag 22 Deler Sint Nicolaas Cadeau FOTOGRAFIE TOESTEL. Fotogratie, FototianHe! en LijstenfaHricage, „DE KROON", Goedkoop Dorschen Eaai uw flaleji en Fele's F. W. H. MMSEli -en Hinthamerstraat 10. J. ELEKAN, Ouderavonden Wat zijn ze fijn! de Leo-Victor-sigaren. L VOS-v. MERSBERGEN Swan-vulpenhouder Anga-bonbons 's-BOSCH. 's-BOSCH. wafels en biscuits. Telefoon No. 156, G0R1NCHEM. Het fotografeeren met een Kodak, Brownie, Reflex of Klap Camera kweekt kunstgevoel en kunstzin en de aangenaamste herinneringen kunt ge vasthouden en in een fraai album verzamelen. in den kunsthandel FIRMA KLAAS DE VRIES HEUSDEN. BEHOOEENDE BIJ HET GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zel den zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buiten lucht nemen, moeten in gezondheid achter uit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfliters als zij gezond zijn, filteeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvol komen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid on natuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan zij versterken zwakke nie ren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuur kwalen. Ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte gij kunt geen verstandiger be gin maken dan met dit speciale nierge- neesmiddel. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 per doos. BUITENLAND. Zijn geheugen verloren. De politie te Reigate in Engeland stelt een onderzoek in teneinde de identiteit vast te stellen van een jongen man, dien men aan den kant van den weg had gevonden. Op het bureau van politie ondervraagd bleek het dat zijn geheugen kwijt was. Het is een jonge man van ongeveer '21 jaar. Op de vragen, die men hem stelde, gaf hij verstandige antwoorden. Hij was gekleed in khaki. Een politieagent verklaarde, dat hij den jongen man aan den grooten weg van Londen naar Brighton had gevonden. Op de verschillende vragen, was het eenige antwoord geweestIk heb hoofdpijn. Een passeerende motorrijder had den jongen wat brandewijn gegeven, die daarop wilde vechten. Naar een dokter gebracht, con stateerde deze dat men hier te doen had met een geval van verlies van het geheugen. Ofschoon de jongeling alles begreep, wat men tegen hem zeide, wist hij niets meer van hetgeen met hem was gebeurd voordat men hem aan den kant van den weg had gevonden. o Ex-koning Ludewyk van Beieren, f De gewezen koning van Beieren is te Sarvar in Hongarije overleden. Lodewijk III was den 7 Januari 1845 te München geboren en een zoon van prins regent Luitpold, dien hij als zoodanig in 1912 opvolgde. Een jaar later viel hem de koningskroon zelf ten deel, nadat gronds» wetswijzing het mogelijk had den onge- neeslijk-krankzinnigen Otto van den troon vervallen te verklaren. In den nacht van 7 op 8 November 1918 moest het huis Witielsbach van zijn rechten opdenBeier- schen troon afstand doen. De koning bleef in Beieren wonen, doch begaf zich eenige weken geleden voor herstel van gezondheid naar zijn goederen in Hongarije, waar hij thans is overleden. Zijn rechten gaan over op kroonprins Rupprecht, den beken den aanvoerder van een der drie Duitsche legergroepen in Frankrijk tijdens den oorlog. Te Munchen verwacht men, dat de ge wezen koning van Beieren in de hoofdstad van zijn land, die Lodewijk bij 't uitbreken van de revolutie had verlaten en waar hij sedert dien niet meer was geweest, zal worden begraven. De Munchensche bladen wijden lange artikelen aan den voormaligen koning, die bij het volk zeer bemind was om zijn eenvoud. Zijn oudste zoon Rupprecht heeft te Sarvar tal van bewijzen van deelneming uit Beieren ontvangen. Het Nederlandsch iu sommige streken ran België. Het »Laatste Nieuws* geeft weer eens een staaltje van officieele taalverknoeiïng taaiwoestheden noemt het blad het en het luidt »Het gemeentebestuur van Tervuren heeft een tweetalig bericht laten uitplakken om de burgers aan te zetten, zuinig om te gaan met water. Het Nederlandsch pardon het »Vloms« gedeelte is een merk waardig staaltje van taal-onkunde, waaruit wij de volgende zinnen aanteekenen De Brusselsche tusschengemeentehjke bond der waters (voor intergemeentelijke watermaatschappij) komt nogmaals aan het kollegie van Burgemeester en Sche penen te laten weten dat het ver bruik van water der bedeeling (voor lei dingwater) merkelijk de hoeveelheden overtreft die dagelijks in de vergaarbakken kunnen aangebracht worden En zoo gaat het verder in al zijn woest heid tot aan het slot, waar de Sekretaris teekent »door het kollegiecr, in plaats van »voor het ko!lege«. Voor de taal der Vlaamsche bevolking van Tervuren komt het blijkbaar niet op een paar dozijn ketterijen aan U Be wonderen van radium. Een geneesheer te Chicago, Dr. Stillman Baily, een der grootste autoriteiten op het gebied van radiologie heeft opgemerkt dat de arbeiders in de radiumerts-mijnen in Colorado allen een buitengewoon goede gezondheid genieten. Na een langdurig onderzoek kwam hij tot de overtuiging, dat dit moet worden toegeschreven aan het drinken van radiumhoudend water, Radiumstralen in suiker of melk opge vangen en tot tabletten verwerkt hebben volgens hem een wonderdadige uitwerking. Hij heeft in Chicago duizenden radium» tabletten voorgeschreven. Het resultaat daarvan is vooral onder oude menschen verbluffend. Pijnen verdwijnen er door als bij toover- slag. De verloren gegane eetlust komt er door terug en de roode bloedlichaampjes worden in enkele uren aanzienlijk ver meerderd. o De standbeelden der tegenstanders. In een tijdsverloop van veertien dagen zijn in Frankrijk twee monumenten ont huld van Clemenceau en van Paul Dè- rouléde, het laatste gegoten uit het brons en geplaatst op het voetstuk van het stand beeld van Friedrich III te Metz. Clément Vautel bemijmert dit in »Le Journal* op de volgende manier Dezelfde ceremoniën behalve dat één der »gestandbeelden« afwezig was en dezelfde redevoeringen. Clemenceau, groot patriot en groot Franschman Dèrouléde, groot Franschman en groot patriot. Van den één had men kunnen zeggen »De man, die wij heden huldigen is zooveel mogelijk aangevallen, beleedigd en tegen gewerkt. Wanneer wij hem heden een standbeeld oprichten in zijn dorp, dan is dat opdat hij daar blijven zal. Overigens leve de redder des vaderlands Voor den tweede had men dit thema beter kunnen uitwerken. »Ja, wij richten een standbeeld op voor Paul Dérouiède en noemen hem de redder des vaderlands. Maar toen hij leefde hebben wij hem belachelijk gemaakt, belasterd en liedjes op hem ge zongen. Afgezien daarvan, nu hij dood is leve Dérouiède DRUKKERIJ L. J. VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. BINNENLAND. Groote brand te Zalt-Bommel. Het St. Antoniusgesticht geheel afgebrand. Dinsdagavond werden de bewoners van ons stille stadje plotseling opgeschrikt door het onheilspellend bericht, dat brand was uitgebroken in het St. Antoniusgesticht in de Nieuwstraat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was met drie spuiten, kon niets uitrichten tegen de onmetelijke vuur zee. Huizenhoog laaiden de vlammen op tegen den nachtelijken hemel en boden een fantastich schouwspel. Bij deze vuurzee viel aan blusschen niet te denken en de brandweer bepaalde zich dan ook uitsluitend tot het bespuiten der belendende perceelen om deze te behouden. Had er een felle wind gestaan, dan was de ramp niet te overzien geweé6t. Het kostte veel moeite de zusters en de kinderen uit het brandende gebouw te redden. Vooral de redding der kinderen het gesticht telt 22 pensionnairen ging niet zonder gevaar, daar deze tijdens het uitbreken van den brand reeds te bed waren, en door slaap en schrik overmand. Met vereende hulp slaagde men er echter in de 14 zusters en 22 kinderen in veiligheid te brengen, die liefdevol onderdak vonden bij particulieren. Van het kloostergebouw staat niets meer overeind dan de naakte muren. Inwendig is alles totaal uitgebrand. Van de aan grenzende scholen bleven 3 klaslokalen gespaard. Van den inboedel kon mede een gedeelte worden gered. De gebouwen zijn slechts laag verzekerd. De burgemeester van Zalt-Bommel leidde zelf het blusschingswerk, terwijl ook de wethouders mede op het terrein aanwezig waren. De pensionnairen zullen vermoedelijk naar huis worden gezonden, voor zoover dit mogelijk is, daar zich onder hen ook eenige schipperskinderen bevinden, terwijl de zusters naar het Moederhuis te Oirschot zullen gaan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van den brand is onbekend. Vermoed wordt dat deze is ontstaan door kortsluiting in de electrische installatie, die nog slechts een paar dagen in gebruik was genomen. (Hgz.) o Hoe ouder Een 71 jarige boer uit Leiden heeft op een bankje op de Turfmarkt in Den Haag kennis gemaakt met een keukenmeisje, Sientje B. Hoewel Sientje reeds 62 lentes heeft zien komen en gaan, wist ze nog het hart van den Leidenaar in ontroering te brengen. Maar hij is geheel ontnuch terd, toen hij bemerkte, dat 't beminnelijke meisje hem f 30 had ontnomen. Hij werd zelfs boos, vertelde het geval aan een agent en deze arresteerde Sientje, wier reputatie niet geheel smetteloos moet zijn. Het vermiste bedrag werd op haar bevonden. o Prof. Bolland. Niets is onsympathieker in een weten schappelijk man, aldus het N. v. d. D., dan het opruien tot rassenhaat, en niets onaangenamer dan te bemerken, hoevelen zich niet verheven achten boven het bij wonen van zulke opruiende redevoeringen. Met een anderen titel de rede van prof. Bolland aan te duiden is niet wel mogelijk, in debat treedt men over zoo'n rede niet, maar zwijgen ware, van de zijde van beoefenaars van de wetenschap, grove ondankbaarheid. Ziehier een citaat uit zijoe beruchte rede >Een groot en niet te overzien aandeel aan de ontwrichting, vervuiling en ontred dering van de Europeesche samenleving onzer dagen heeft het internationale Jodendom.* Woensdagavond was te Leiden voor het college van prof. Bolland weer buitenge wone belangstelling. Om zeven uur was het Klein auditorium geheel gevuld. Er werden banken en stoelen aangedragen. De ballustrades werden beklommen, waar men trachtte een plaatsje te krijgen, ter wijl nog eenige tientallen voor den ingang stonden. Er circuleerden lijsten om voor taan weder voor deze colleges het Groot Auditorium open te stellen. Het was ruim half acht geworden, toen de hoogleeraar binnen kwam. Hij zag er bleek en ver moeid uit. Voor den katheder staande, sloeg hij een donkeren blik door de zaal, zeggende»Ik voel mij ziek. Ik ben hierheen gegaan om voor belangstellende collegianten te spreken, en nu zie ik hier op sensatie beluste hospitariten, zonder col- legeboek. Voor dezulken spreek ik niet. Zij moesten zich schamen bier te komen, in een leerzaal der zuivere rede en daarom ga ik heen. Ik groet U Zoo verliet de hoogleeraar de zaal en zijn onthutst gehoor. Hier en daar werd ge floten en met veel beweging werd de zaal ontruimd. o Een ouwe zondaar. Beschuldigd van diefstal van een fiets, stond heden een omstreeks 50-jarig man voor de 5e kamer der rechtbank te Am sterdam terecht. Zonder zich bijster te verdiepen in het heel eenvoudige feit, dat door bekl. trouwens bekend werd, wees de president den man er op, dat hij sinds 1892, dus in nog geen 30 jaar, aan diverse vrijheidsstraffen 15 jaar en 14 dagen in de gevangenis had doorgebracht. Of er dan geen kans bestond dat hij zich beterde Mr. Massink, de officier, wilde den ouwen zondaar door een naar verhouding clemente straf de gelegenheid geven om tegen het voorjaar nog eens weer een werkzamer leven te beproeven. Hij eischte daarom 6 maanden tegen den man. Er is geen aangenamer, nuttiger en praktischer dan een Zoowel voor den lustigen Schoolknaap als voor de elegante jonge Dame hebben wij Camera's of Kodak's of Brownie's in alle maten, voor rolfilms, filmpaks of platen. Voor iedere beurs, voor iedere leeftijd is er mooie keuze te maken. De eenvoudige vestzak Camera vanaf f 4.25 per stuk. Zoowel als de fijne chique Kodak of de serieus werkende Klapcamera, gemonteerd met gewone of lichtsterkere lenzen. Bij aankoop van iedere Camera wordt U het saPSr kieken duidelijk, practisch en vakkundig geleerd. Voor hen, die reeds in 't bezit zijn van een Camera, hebben wij een enorme sorteering onder deden, o. a.Statieven 2-, 3- en 4-deelig van zuiver essenhout of metaal of aliminium, met verstelbare spring- veeren en balhoofden. Donkere kamerlampen vanaf 75 cent. Ledere tasschen-albums. Ontwikkel schalen. Copiëerramen. Droogrekjes. Maskers. Chemisch reine chemicaliën. Zuiver gegradueerde maatglazen. Trechters. Roode lampenglazen. Gevoelige platen en Rolfilms. Filmpaks-afdrukpapier in vele soorten en alle maten. Het ontwikkelen van Uwe platen of films en afdrukken wordt spoedig behandeld, billijk berekend, netjes afge leverd. Bestel bijtijds Uwe Vergrootingen voor dit feestcadeau. Kiest zelf een mooie staaf voor Uwe Lijsten, welke bij ons bill ij k, sterk en onberispelijk worden geëncadreerd. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het DORSCHEN VAN GRANEN met zijn Lans-Dorschmachine met dubbele reiniging en beukerdorscht alle granen marktschoon in den zak tegen billijk tarief. Aanbevelend Al. IX ieiiwenliiiixen, ANDEL. Overal te ontbieden. verkoudheid, heeschheid. gebruikt Per aoos 60en90ct i fabr.A.HIJNHARDT. zeist. van Vuchterstraat 118-120 Telef. 757 KANTOOR VAN Rechtskundig Adviseur, Havenstr. 5 (nabij 'tstation) 's-BOSCH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curatesle, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeilng van alle voor komende Rechtszaken, zoo wel bij Rechtbank als bij Kanton gerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldei- schers, maken van Contracten, Requesten, enz. enz. Bill ij ke Conditiën. Zondags na 1 unr kantoor gesloten. In den Boekhandel van L. J. VEERMAN te Heusden is ver krijgbaar DOOR met Kon. Besluit, regelende de inrichting en werking der Ouder commissies, met aanteekeningen van den Schrijver. Prijs f 0.60. Deze zijn verkrijgbaar in het sigarenmagazijn van VISCHMARKT 112. Aan hetzelfde adres alle SOOrten FIJNE SIGAREN en Luxe Verpakking. Sigaretten van de duurste tot de goedkoopste soorten. Groote sorteering houten pijpen. Voor Wederverkoopers Rabat. Aanbevelend A. VOS-v. MERSBERGEN. IS WEDER VOORRADIG IN DEN BOEKHANDEL VAN L. J. VEERMAN. VRAAGT ONZE Botersprits. Vanillesprits. Vruchtenstangen. Moccas tangen. Boter batons. Bloemendaalsche kruidnoten. Macarons. Kletskoppen, enz. enz. Voorts hebben wij een ruime sorteering BIJVOEGSEL Nieuwsblad HET x.y. bij Apcth. en drogisten, Jan W. Lippits

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5