<r p^uyn I BRONCHITIS Abdijsiroop Openbare vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN, gehouden den 18 October 4921. Voorzitter EdelAchtb. heer Brune, Bur gemeester. Secretaris WelEd. heer P. W. Sprong. Tegenwoordig alle leden. I. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. II. Ingekomen een schrijven van Bur gemeester en Wethouders van Cuijk, o. a. houdende verzoek om adhaesie te betuigen aan een door hen aan den Minister van Arbeid verzonden adres om de invoering van de Vleeschkeuringswet voor het platte land nog eenigen tijd te verschuiven, zulks in verband met de hooge kosten van uit voering der Wet en de ingetreden malaise in handel en industrie en de teruggang van landbouw en veeteelt, welken nopen tot de grootst mogelijke zuinigheid. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten, hieraan adhaesie te betuigen. III. Ingekomen de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Babiloniënbroek en Hill over 1920. Wordt tot onderzoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren A. L. de Graafï, A. v. d. Beek en T. van Rijsbergen. IV. Overgegaan wordt tot voorloopige vaststelling van de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het dienst jaar 1920. De heer A. v. d. Beek verklaart, namens de commissie van onderzoek, de rekening met bijbehoorende bescheiden in orde te hebben bevonden, waarna met algemeene (vijf) stemmen wordt besloten, voormelde rekening voorloopig vast te stellen, de ont vangsten op f 39544.25J, de uitgaven op f41583.25j, het nadeelig slot alzoo op f2039.—. De heeren D. v. Buuren en Adr. Straver, Wethouders, onthielden zich, overeenkomstig het voorschrift van art. 220 der Gemeente wet van stemming. Tevens wordt vastgesteld de staat van oninbare en nog te verhalen posten, be- hoorende bij de gemeenterekening. V. Aan de orde benoeming onderwijzer aan de openbare lagere school te Meeuwen. De Voorzitter deelt mede, dat zich slechts twee sollicitanten hebben aangemeld. Het College van Burgemeester en Wethouders heeft gemeend, evenwel slechts één persoon op de voordracht te kunnen plaatsen en wel mej. C. de Graafï alhier, in afwijking van het gevoelen van den Schoolopziener, welke het wenschelijk achtte beide sollici tanten op de voordracht te plaatsen. Overgegaan wordt tot stemming, waarbij blijkt, dat zijn uitgebracht zes geldige stem men en wel allen op mej. C. de Graafï, zoodat deze is benoemd. De heer A. L. de Graafï onthield zich, ingevolge art. 46 der Gemeentewet, van stemming. De datum van ingang van benoeming wordt vastgesteld op 1 Januari a.s. of zooveel eerder als mogelijk is. VI. Verder komt in behandeling een voorstel van B. en W. om aan elk gezin, dat electrisch licht bekomen wil, 2 licht punten gratis te verstrekken. Zij, die reeds zijn aangesloten, zullen alsdan de gemid delde aanlegkosten van 2 lichtpunten worden gerestitueerd. Een en ander wordt voor gesteld, om direct zooveel mogelijk aan sluitingen te verkrijgen, wat het electrici- teitsbedrijf ten goede zal komen. Hoe meer aansluitingen, hoe goedkooper licht. Wethouder Straver heeft de zaak nog eens goed overdacht, doch voelt er thans weinig meer voor. Hij vreest, dat de meesten toch niet zullen aansluiten. De Graafï vraagt, of dat de kosten van een en ander moeten worden gevonden uit den Hoofdelijken Omslag. De Voorzitter antwoordt, dat die kosten komen ten laste van het bedrijf. De straat verlichting evenwel zal in zekeren zin ge vonden moeten worden uit belasting. Hij heeft daarom reeds gedacht aan een straat verlichting. Een voorstel van B. en W. is er daaromtrent evenwel nog niet, doch kan ook door een der Raadsleden gedaan worden. De Graafï kan zich met een straatbe lasting, in verband met de gratis te ver strekken lichtpunten en de straatverlichting, zeer goed vereenigen. Hij stelt mitsdien voor, reeds thans in beginsel te besluiten tot heffing van een straatbelasting, voor allen die aan het electrische net wonen, ongeacht of zij aangesloten zijn of niet. Wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer W. Lankhaar. Het voorstel, om gratis twee lichtpunten te doen aanleggen, mits er voldoende deel name blijkt te zijn, wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer A. Straver Wzn. VII. Ingekomen zijn eenige reclames Hoofd. Omslag. v Wordt besloten, deze aan te houden tot een volgende vergadering. VIII. Verder deelt de Voorzitter mede, dat van Gedeputeerde Staten is ontvangen een ontwerp van Wet voor de vereeniging van de gemeenten Genderen, Meeuwen en Drongelen. De nieuwe gemeente zal, volgens het ontwerp, de naam Eethen dragen. De vereeniging zal plaats hebben op 1 Jan. 1923, Over dit ontwerp zal eerst de Raad en daarna eene Commissie uit de inge zetenen, bestaande uit 7 personen, en ver kozen door de kiezers uit de gemeente, gehoord worden, die bezwaren tegen het ontwerp kunnen kenbaar maken. Na eenige bespreking daarover, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente DE WERKEN EN SLEEUW1JK op Dinsdag 18 October. De heer A. Sigmond, burgemeester, opent de vergadering, waarop, na voorlezing, de notulen der vorige vergadering onver anderd worden vastgesteld. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nu komt in behandeling het voorstel van den heer Van Anrooy huiseigenaren te verplichten hunne gebouwen te doen aansluiten bij het electrische net. B. en W. wenschen^ dezen maatregel niet te nemenwanneer het een zaak betrof, die de algemeene gezondheid be vorderde, als b.v. waterleiding, zou het een ander geval zijn. De heer Van Straten meent, dat Ged. Staten zoodanige verordening niet goed zouden keuren. Het voorstel wordt verworpen. Op de adressen van de caféhouders, die verzoeken op feestdagen de café's open te houden, adviseeren B. en W. afwijzend. Door de sluiting worden, volgens den heer Van Anrooy, de caféhouders in hunne broodwinning belemmerd. De Voorzitter verklaart, wanneer de Raad zelfs mocht vaststellen de café's open te laten, deze toch te zullen doen siuiten. De verdienste van de caféhouders die door de sluiting gemist wordt, ontstaat door iemand die beschonken uit Gorinchem aankomt, nog meer te schenken. In Werkendam werkt de de verordening als een heilzaam middel. De caféhouders te Sleeuwijk storen zich niet aan de verordening, reeds hebben zij twee processen ver baal gehad bij het derde zijn zij de vergunning kwijt. Weth, Verhagen is tegen wijziging der verordening, maar wenscht dat de Burge meester rekening met de feestdagen houdt. Het lijkt den heer Van Straten, dat de caféhouders den verkeerden weg hebben ingeslagen by feestelijkheden moet z. i. vergunning worden gegeven bij wanorde lijkheden kan men steeds nog tot sluiting overgaan. De verordening blijft ongewijzigd. De gemeenterekening 1920, welke door de heeren de Ruijter en Pelikaan accoord werd bevonden, met een nadeelig saldo van f 404.56J, wordt voorloopig vastgesteld. Vastgesteld wordt een verordening tot wijziging der verordening op de heffing van den Hoofd. Omslag, in verband met de inning door het Rijk. Voorts wordt een verordening vastge steld op de heffing en invordering van schoolgeld, waarbij de kosten voor leer lingen van bijzondere en openbare scholen, dezelfde worden. De kosten worden be rekend naar het inkomen der ouders. Bij een zuiver inkomen van f 600 tot f800 is voer 1 leerling f 1 per kwartaal ver schuldigd, hetgeen f 0.20 minder is, dan bij de vroegere verordening. Voor meedere leerlingen uit eenzelfde gezin, verminderen de kosten per leerling. De kosten voor het vervolg-onderwijs bedragen de helft van die voor het gewone onderwijs. Eveneens wordt vastgesteld een veror dening regelende het vervolgonderwijs. Tot onderwijzers worden benoemdde heer Gotschalk te Sleeuwijk en de heer Duinen te Dewerken. Tot onderwijzeressen mej. v. d. Linden te Sleeuwijk en mej. Bos te Dewerken. De gemeentebegrooting 4921 wordt ge wijzigd naar aanleiding van het bedrag ten behoeve van het electriciteitsbedrijf van de Rijksverzekeringsbank geleend. Hierop bespreekt men de plaatsing van plm. 24 electrische lantaarns in de ge meente. Elk dezer lichtpunten zal ongeveer f 35 per jaar kosten. Voor dezen kwam nooit eer. post voor straatverlichting op de gemeentebegrooting voor. Er zullen 5 lantaarns aan de Kil worden geplaatst. Aansluiting bij het net van nde Schansc zal grootendeels af hangen van een contract met de polders in de overtuiging dat zich allen aldaar aansluiten. Het lijkt den Voorzitter onwaarschijnlijk, dat buiten de gemeente om, electriciteit zal worden ge leverd. B. en W. hebben er werk van gemaakt, dat de electrificatie op 1 Oct. niet gereed was. De heer Van Anrooij ziet in den na derenden winter veel werkeloosheid tege moet en verzoekt B. en W. zoo mogelijk werk te verschaffen. Weth. Koman meent, dat men zich nog niet ongerust behoeft te maken en wijst op het tekort tekort van f 6000 der ge meente. De heer Van Straten vestigt de aan dacht op de een stuk haven, dat nood zakelijk dient uitgegraven. B. en W. zouden, volgens den heer Kolfï bij het polderbestuur moeten aan dringen, z.i. noodige werkzaamheden te doen verrichten. Volgens den Voorzitter moet een buiten gewone keuring worden ingesteld. De heer Van Zanten spreekt over de vele bedelaars en het snelle rijden van automobielen en motoren. Als niet naar de waarschuwing geluisterd wordt, moet, volgens den Voorzitter een maximumsnel heid bepaeld worden, Voor controle be hoort dan echter te worden gezorgd. De heer Pruisen dringt aan op geheim houding van het in besloten zitting ge sprokene. Ook Weth. Koman heeft in dit opzicht droevige ervaringen opgedaan. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. V 9 f r^L» Uw luchtwegen zijn ontstoken. Verwaarloost Uw hoest niet, want is Uw bronchitis cronisch gewor den, Uw hoest verouderd, dan is Ihet heel moeilijk om er van af te komen. Een voortgezet gebruik der Abdijsirooop kan echter ook hier nog genezing brengen. De wordt reeds sinds 30 jaar met I succes aangewend bij hardnek- I kige hoest, bronchitis, asth- I ma, influenza, hooikoorts I kinkhoest, slijmhoest, ver- waarloosde verkondheid. Prijs per flacon van 230 0 gram fl.90, van 550 gram I f3.60, van lOOOgramfë.I Hoe grooter flacon, hoe voordeeli- I ger dus. Alom verkrijgbaar. Eischt I rooden band met onze hand- I teekeningL. I. AKKER Rot- I terdam. Marktberichten. GORINCHEM, 17 Oct. Aangevoerd 351 koeien, 8 nuchtere kalveren, 697 biggen, 118 overloopers. Men besteedde voor kalf koeien f 535 a f 640, melkkoeien f 500 a f 580, kalf- vaarzen f410 a f 470, guiste vaarzen f280 a f330, pinken f 480 a f 210, gras- kalveren f80 a f120, nuchtere kalveren f 24 a f30, overloopers f20 a f60, big gen f8 a f 48. ROTTERDAM, 18 Oct. Aanvoer 182 paarden, 10 veulens, 1738 magere en 568 vette runderen, 80 vette kalveren, 386 nuchtere kalveren, 758 graskalveren, 136 schapen of lammeren, 37 overloopers, 750 biggen, 7 bokken of geiten, 2 ezel. Prijzen per kg.koeien 40-50-70-85 ct., ossen 556580 ct., stieren 50 5565 ct., kalveren 6595120 ct. Melkkoeien f 350 a f 625, kalfkoeien f 400 a f 600, stieren f 300 a f 675, pinken f150 a f250, graskalveren f50 a f150, vaarzen fl90è.f325, werkpaar den f400 k f600, slachtpaarden f 150 f 225, hitten f 250 a f 400, nuchtere kal veren f 25 a f 35, slachtkalveren f 45 üt f 21, biggen f23 p. w., overloopers f 2550. De Rotterdamsche elerveiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 15.35f 49.30 idem (klein) f 13.45—f 45.25 Aanvoer 73000 stuks, Z ALT-BOMMEL, 18 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 435 biggen, prijs f7 a f18 per stuk. 6000 eieren, prijs 17 18| ct. p. st, 460 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.65, boerenboter fl,75 a fl.85. 's BOSCH, 19 Oct. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 791 run deren, 12 zeugen, 750 biggen en 20 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 450 a f 625, kalfvaarzen f 350 a f 500, ma gere ossen en koeien f150 a f 220, vette ossen en koeien Ie kw. 85, 2e kw. 70 ct. p. p., pinken f180 a f260, zeugen f 60 f105, biggen f 1.75 k f 2.25 p. w., vette lammeren f 25 a f 30 per stuk. BINNENLAND De dubbele moerd te Darderen. Dinsdagmorgen zijn te Garderen (op de Veluwe) de ruim 70-jarige vrouw L. Pater en de 47-jarige juffrouw R. Brouwers, tante en nicht, door worging vermoord. De deur van de woning was openge broken. Hoe het drama zich heeft afgespeeld, is nog niet bekend. De politie uit Ermelo is met politiehon den ter plaatse. Van de daders is tot nog toe geen spoor ontdekt. Ook kon niet worden vastgesteld wat er vermist wordt. De beide vrouwen woonden alleen en leefden van de opbrengst van een boerderij en een klein kapitaaltje. Volgens latere berichten kan nog het volgende worden gemeld De dieven-moordenaars zijn door den paardenstal binnengekomen. De oudste vrouw sliep in de woonkamer, waar haar lijk, op den grond liggende, werd gevon den. Ook het nichtje, Rikje Brouwers, lag ontzield op den grond in de zooge naamde kamer. Tegen den middag werd het parket uit Zwolle verwacht. Tot dien tijd werd alles gelaten zooals het gevonden werd. Een sterke afdeeling rijks- en militaire politie, evenals marechaussée, had alles afgezet. De misdaad is vermoedelijk om 1 uur in den nacht geschied, want bij de wor steling is blijkbaar de wekker omgestooten; hij lag op den grond en was om 1 uur blijven stilstaan. Roof moet wel de aanleiding zijn geweest tot deze gewelddaad. Zooals gemeld werd waren alle kasten opengebroken en door zocht. Er kan nog niet worden vastge steld, wat de misdadigers hebben mede genomen. Een aantal Russische en Oos- tenrijksche effecten en ook wat Hollandsche effecten lagen over den vloer verspreid. De oude Lijsje Pater was wat men op de Veluwe »rijk« noemt. Aanwijzing tot opsporing van de daders kan de justitie tot dusver niet ontdekken. Het parket van Zwolle was reeds in den loop van den voormiddag ter plaatse om het onderzoek te leiden dat voorloopig reeds was ingesteld door de militaire politie te Milligen, onder leiding van den burge meester van Ermelo, C. W. L. baron Mackay. Gevonden werden reeds een zakdoek, die als masker kan hebben ge diend, benevens een paar handschoenen, welke, den politiehonden voorgehouden, dezen geen enkele aanwijzing geven. o ffloord te Borger. Zondagavond om halfacht ging de 40- jarige jachtopziener, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter, R. Eisen, te Borger, zijn huis uit tot een surveillance in de om streken. Hij beloofde zijn vrouw tegen middernacht terug te zijn. Na uren in spanning te hebben doorge bracht, omdat Maandagmorgen Eisen nog niet was teruggekeerd, stelde vrouw Eisen den burgemeester in kennis van het uit blijven van haar man. Deze liet de omgeving direct afzoeken. Denzelfden morgen vond men Eisen, tusschen Schoonloo en Borger, ongeveer 40 minuten van Schoon, onder de gemeente Rolde dood in het veld liggen. Een schotwonde wijst op de oorzaak van zijn dood. Ambtenaren van de Justitie te Assen, Rijksveldwacht en marechaussée vertrokken onmiddellijk naar de plaats van de misdaad. Er zijn aanwijzingen, dat men niet met een ongeluk, maar met een misdaad te doen heeft. Er lag behalve zijn eigen ge weer een tweede geweer bij hem, Ook een paar klompen werden bij het lijk ge vonden. Misschien kan daaruit eenige aan wijzing voor den dader worden gevonden. Eisen was een zeer oppassend man hij deed zijn plichten trouw, maar was daarom gehaat bij stroopers en dergelijke personen. Hij trad steeds flink op. Behalve zijn vrouw laat Eisen 5 kin deren na. Een 6e kind wordt verwacht. Het noodlottige schot is vermoedelijk ongeveer halftien Zondagavond gevallen. Men hoorde het in het dorp. Men gelooft, dat het spoedig zal geluk ken den dader te vinden. Reeds eenige dagen zocht Eisen naar een strooper. Mis schien heeft deze de daad gepleegd. Te Assen is binnengebracht Jan M., schaapherder, verdacht den moord op den jachtopziener Eisen te hebben gepleegd. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd, bit Ned-Oost-ludiê. Brandstichting en moordaanslag. Aan een particulieren brief uit Sinabang (eiland Simaloer, westkust van Sumatra) d.d. 21 Augustus, ontleent de P. B. Het middernachtelijk uur was juist gepasseerd, in den nacht van 9 op 10 Augustus, toen de heer G. P. C. Harmsen, exploitant van erfpachts-perceelen op dit en het naburige eiland(en) leven hoorde in de richting der koelieloodsen op zijn onderneming Poeloe Lassia. Het bleek, dat één der loodsen in brand stond Direct snelde hij, voorzien van een emmer en petroleumblikken, naar de plaats des onheils. Zijn echtgenoote zag twee kerels wegrennen, die blijkbaar haar man hadden aangevallen en nu in de richting van den brand vluchtten, waar niemand op hen lette. De heer Harmsen bleek gewond te zijn, en zijn hemd was op de rugzijde van den hals af tot het middel drijfnat van bloed. De daders werden gearresteerd, de één had nog bloed aan zijn baadje. De heer Harmsen werd naar Sinabang overgebracht en genas daar bij zorgvuldige verpleging goed. Assistent resident en politie stelden een onderzoek in. Omtrent de reden van den aanslag tast men absoluut in het duister, te meer waar d8 heer Harmsen uitstekend was voor zijn personeel. Aan Mevr. H. komt een compliment toe voor haar doortastend optreden I Een vreeselijk auto-ongeval. Men schryft uit Poerwokerjo (Ned. Inaië) aan de P. B. In den ochtend van 3 dezer kantelde een beladen vrachtauto met een draagver mogen van drie en een halve ton, komende van de suikerfabriek Klampok, nabij Bandjoemas, op weg naar Batoeraden, dat op de helling van den Slamat ligt ter hoogte van 24.000 voet, vermoedelijk ten gevolge van een plotselinge grondverzakking, eensklaps om. Onder meer hadden op den vrachtwagen, die bladen zink naar boven vervoerde, plaats genomen de heer en mevrouw De Pagter, met drie van hun kinderen. Twee daarvan bekwamen door het ongeval een schedelbreuk en bleven op de plaats zelf dood. Het derde kind werd zwaar gewond. Overigens werd niemand gedeerd. De drie slachtoffers buiten beschouwing latende, vervoerde de auto nog vijf Euro- peesche kinderen. De heer De Pagter is eerste machinist van Klampok. Dienstbode belasting. Naar de Avondp, verneemt, is de ad ministratie van de rijksinkomstenbeiasting thans begonnen, ook dienstboden in de belasting aan te slaan. De loonen zijn, ook voor dienstboden, dermate gestegen, dat het loon van vele dienstboden, tesamen met een bedrag voor kost en inwoning, door de belastingadministratie voor elk geval op zich zelf berekent, de f 800 bereikt of overschrijdt. Wethouder beschuldigd van corruptie. De Eindhovensche correspondent van »Het Volk schrijft Aan het slot der jongste raadsvergade ring vroeg mr. Pastoors den voorzitter thans, of bij gelegenheid, in te willen gaan op de beschuldigingen in het »Eindhoven- sche Dagblad*, aan het adres van mr. dr. J. v. Best, wethouder, uitgesproken. De heer Van Best wordt n.l. beschuldigd even na de annexatie, als raadslid een stuk grond te hebben verkocht aan de gemeente, dat hij slechts korten tijd te voren, had ge kocht voor f 4750 en dal geschat werd op hoogstens f 10.000 voor f31.880. Er is geinsinueerd dat mr. Van Best bekend was met het uitbreidingsplan en daarom den grond kocht. Deze geruchtmakende zaak noopte mr. Van Best, aan den voorzitter te vragen, een commissie van onderzoek te willen be noemen. Als blijkt dat mr. Van Best inder daad de verkeerde dingen heeft gedaan, waarvan in het »E. D.« gerept wordt, dan zou hij den wethouderszetel verlaten niet alleen, maar »het heele openbare leven in Eindhoven den rug toe keeren.* In de commissie werden benoemd Twee leden van den vroegeren raad Aug. Raupp, wethouder en P. J. v. d. Put, voorzitter der R.K. fractie. Uit den tegenwoordigen raad De Broe- kert (v. d.) P. Staal (r.-k.) en De Jong (s.-d.).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 6