De Noord-Wester Storm. BINNENLAND. Een motorboot gestrand. Drie personen verdronken. Tengevolge van den hevigen storm is Vrijdagavond de motorboot «Taktor® van de reederij Fop Smit te Rotterdam, ter hoogte van de Moerdijksche brug op een zandplaat gevaren en vol water geloopen. De schipper en zijn vader klommen in den mast en konden van daaruit gered worden, de schippersvrouw en haar driejarig kind kwamen om het leven. Een schippers knecht die zich in een roeiboot trachtte te redden, heeft men niet meer gezien. Men vreest dat ook hij verdronken is. Nosdweer by Terschelling. Het Nederlandsche stoomschip «Batavier IV«, van Rotterdam naar Hamburg, rap porteert draadloos noodweer ter hoogte van Terschelling. Door overslaande zeeën zijn vier opvarenden der «Batavier® gewond. De Fransche sleepboot «Megas® sleepende den Franschen lichter «Falaise® met be stemming Rotterdam, had den lichter ver loren, doch deze later weder vastgemaakt. Bij het binnenkomen te Hoek van Holland brak de sleeptros opnieuw. De «Falaise® is geankerd benoorden het Noorderdiep. „Brandaris" verongelukt 1 Gerapporteerd wordt dat de reddingboot «Brandaris® van Terschelling, welke naar de Vliehors uitvoer om hulp te verleenen aan de «Lisabeth", niet is teruggekeerd en denkelijk is verongelukt. Sleepbooten zijn ter opsporing uitgevaren. Reddingsboot omgeslagen. De redders verdronken Bij een poging om de bemanning van den lichter Falaise te redden is de te Hoek van Holland gestationneerde reddingsboot «President van Heel® door een zwaren breker omgeslagen, waarbij zeer waarschijn lijk alle redders zijn verdronken. Het s.s. «Meerdrecht® zit in het Brielsche Gat op het strand. De reddingsboot «Prins der Nederlanden is binnendoor vertrokken om te trachten de bemanning te redden. Volgens het laatste bericht is de reddingsboot «Presi dent van Heel® tegen het Zuiderhoofd ge slagen er bevindt zich één man op de omgeslagen boot. Polders overstroomd Door den hevigen storm uit het Noord- Westen is het water uit de Zuiderzee op- gostuwd en heeft de polders te Eemnes, Baarn en Bunschoten overstroomd. Het water staat aan de kom der gemeente. Persoonlijke ongelukken hadden voorzoover bekend is niet plaats. Eenige stuks vee zouden zijn verdronken. Te Lage-Zwaluwe is de polder «Het Kwistgeld® geheel onder water geloopen. Hierdoor kwamen een vijftig stuks rundvee die daarin liepen te grazen, in gevaar. Van alle kanten kwam hulp opdagen, doch een drietal beesten van een landbouwer uit Made waren door den storm en het steeds op komende water niet te bereiken, en bleken reddeloos, daar zij de kans liepen in het ondergeloopen griendhout verward te raken en te moeten verdrinken. Gelukkig bleven zij toen ze grond voelden, staan en konden des middags by het afgaan van het water uit huune benarde positie worden verlost. Verder zijn vele bietenschepen uit hunne ankers gerukt en weggeslagen en is aan huizen en daken stormschade aangericht. Ernstig motorongeluk te Eindhoven. Een doode en een zwaar gewonde. Zaterdagavond reed H. Maus, uit Stratum, op den Aalsterweg te Eindhoven, per motorfiets in volle vaart van achter tegen een kar. Het motorrijwiel werd totaal vernield, terwyl de bestuurder zoodanig werd gewond, dat hij kort daarna overleed. Zekere W. v. d. Boomen, die op de duo-zitting zat, werd ook ernstig gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. De voerman van de lar, waartegen de motor aanbotste, alsmede een man, die er achter op zat, kwamen er wonderlijk ongedeerd af, niettegenstaande het paard op hol sloeg. Beide eerstgenoemde personen zijn gehuwd en vader van resp. 4 en 6 kin deren. Eergiftigisgsverschynselen te Sptykenisse. Reeds geruimen tijd loopen te Spijkenisse ernstige geruchten over vergiftigingver schijnselen, die zich bij den landbouwer K,, en diens vrouw, wonende aan den Mallendijk, zouden hebben voorgedaan. Eenige weken geleden kreeg K. bezoek van zijn schoonzoon H. uit Oud-Beijerland. Toen des avonds de vrouw van K. thee dronk, kreeg zij een brandend gevoel in de keel, zoodat zij niet alles opdronk. Terstond daarna maakte zich een zekere verlamming van haar meester, gepaard met brakingen e. d. Door den dokter werd een en ander voor nader onderzoek opgezonden en toen bleek, dat zich in den theepot ook sublimaat bevond. De ver denking rees, dat dit door H. daarin zou zijn gedaan, waarom tegen hem een aan klacht werd ingediend. Reeds meermalen had zich een verlam ming der spieren bij K. en zijn vrouw voorgedaan, als zij op bezoek bij hun schoonzoon waren, zonder ook maar het minste vermoeden in die richting te koes teren. K. en zijn vrouw benevens de dienstbode zijn reeds voor den rechter van instructie geweest wat tot gevolg had dat H. te Oud-Beijerland is gearresteerd en gevanke lijk naar Rotterdam is vervoerd. Volgens de publieke opinie moeten de financiën van H. in berooiden toestand verkeeren, hetwelk met zijn pogen in verband wordt gebracht. Zware brand te Zaaudam. Een arbeider ernstig verwond. Te Zaandam is Vrijdagavond halfelf de houtmeelfabriek van de stoomhoutzagerij «De Tijdgeest« van de firma Van Wessem en Co., staande aan de spoorlijn in het Westzijderveld, geheel uitgebrand. Alleen de steenen romp van het gebouw is over gebleven. De fabriek brandde in een oogenblik' tijds over de geheele oppervlakte. Het personeel kon zich slechts met moeite redden. Een hunner bekwam ernstige brandwonden. De gebouwen zjjn verzekerd. De brandstichting te Bussuni. In zake den brand te Bussum is door de politie aangehouden en ter beschikking gesteld van de justitie H. M. van Amster dam, eigenaar der huizen, als verdacht van brandstichting. De dubbele moord te loutdorp. Het bedrag, dat door de daders van den dubbelen moord te Houtdorp ten na- deele van de vermoorde vrouwen is ont vreemd, bedraagt, aldus meldt de «Tel.® volgens de verklaring van een familielid, f 80.000. De mededeeling, dat een zekere v. d. P. in verband met den moord gearresteerd is, is niet juist. Hij beweert niets met den moord uitstaande te hebben. Gemeld wordt, dat de geruchten omtrent de bekentenis van den aangehoudene W. T., vcorbarig zijn. Vrijdagavond althans had hij nog niet bekend. Nog zij gemeld, dat bij de schouwing der beide slachtoflers gebleken is, dat de jongste, Rikje Bouwens, geen prop in den mond had. De 78-jarige Lijsje Pater daarentegen had men een lange lap met geweld in de keel geduwd. Onder zeer groote belangstelling had Zaterdagmiddag op het kerkhof der Ned, Herv. Gemeente te Garderen de begrafenis der beide slachtoffers van den gruwelijken roofmoord plaats. Op twee boerenwagens werden de lijken vanuit de woning te Hout dorp naar den doodenakker vervoerd, onder het plechtstatig luiden der klokken van den alouden Garderenschen toren. Ds. Van der Wal uit Barneveld hield op den doo denakker een treffende rede. Lage waterstand. Volgens de Zutph. Crt, was Vrijdag de stand van den IJsel te Zutphen lager dan ooit werd geregistreerd, nl. 2.31 M. De waterstand te Keulen, 0.14 M., is lager dan sedert 1772 is voorgekomen. Op 26 September 1911 was de stand te Keulen 0.68 M. en te Zutphen 2.64 M. Gevallen. Door het breken van den kop van een hoogen mast voor de electrische bovengrond- sche geleiding te Knollendam, zijn Vrijdag middag twee werklieden, die daarin werk zaamheden verrichten, van ongeveer 40 meter hoogte naar beneden gestort. Beide ongelukkigen, afkomstig uit Noord-Brabant, werden in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Krommenie vervoerd, waar zij spoedig overleden. 30 millloen verlies by de Ncd. Spoorwegen. In het eerste halfjaar van 1921 hebben de Ned. spoorwegen een verlies te boeken van ruim 15 millioen gulden, de ontvangsten bedroegen f 92.820.000 de uitgaven f 108.217.000. Aangenomen wordt, dat over het geheele jaar het nadeelig saldo ruim 30 millioen zal bedragen. o De opbrengst van den verkoop van de Emma-bloem heeft dit jaar bedragen f 102.967.52 tegen 192.227.27 in 1820. Noodlottig schot. Te Gorinchem ontstond twist over eenige werkzaamheden tusschen den landbouwer G. R. en zijn twee zoons te Vuren. De ruzie liep zóó hoog dat de oudste zoon zijn geweer haalde en op zijn vader aanlegde; deze wilde het wapen den aanvaller ont wringen, doch door de worsteling, die hier door ontstond, ging het geweer af. Het schot trof den zoon in de nabijheid van het linkeroog. De vader heeft zich zelf bij de politie aangegeven. Door kokeude koffie. Een tweejarig meisje in de Waldeck Pyrmontstraat te Leiden trok een heete koffiepot om en kreeg het kokende vocht over het hoofd en hals. In het Akademisch ziekenhuis is de kleine aan de gevolgen overleden. J PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heasden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier maakt bekend, dat het Post- en Telegraafkantoor met ingang van 26 October a.s. voor het pu bliek zal zijn opengesteld als volgt 8 vm.1 nm„ 2 nm.4.30 nm., 6 nm.7.30 nm. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. Moll, thans woonachtig te Ginneken, herdenkt 4 November den dag, waarop hij vóór 25 jaar gekozen werd tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. De miniatuurstad «Kunst® vervaar diger den heer Janssen uit Alkmaar, had Vrijdag veel bekyks, Als genoemde heer het geheel electrisch in beweging brengt, ziet men een electrischen tram door de staat rijden, een raderbootje door de gracht varen, de brugwachter de brug op halen, de molen malen, de timmerman zagen en schaven, de bakker het brood in den oven schieten, hoort men de klokken luiden, het carillon spelen, en de muziek in het café en ziet men de paartjes dansen. Het mag gezegd, dat een mooi stuk werk is ver vaardigd en men bewondering moet hebben voor de vaardigheid en het geduld van dezen beoefenaar der huisvlijt. Tijdens het bezoek misten een viertal jonge meisjes hun portemonnaie uit hun mantelzak, Drie er van werden door een paar meisjes, volgens hunne bewering, op straat gevonden. De politie heeft deze zaak echter in onderzoek genomen, omdat men deze bewering in twijfel trekt. Het paard van den landbouwersknecht J. de H. sloeg in de Pelzestraat op hol, liep op de Demertkade door de ruiten van de woning van v. D. en werd daarna tot staan gebracht zonder verdere onheilen te veroorzaken. - Voor de schatting der R. K. scholen etc. zijn benoemd voor het Rijk J. de Valk, architect, Tilburgvoor het schoolbestuur Ant. Dankers, arch. Heusden en voor de gemeente G. van Stokkum, arch, te Vlijmen. Door de gemengde Zangvereeniging «Crescendo® zal op het laatst der maand November een uitvoering worden gegeven «in 't Wapen van Amsterdam®, waarbij ten tooneele zal worden gevoerd het blijspel «Een groote Nul®, in drie bedrijven, van Gustav Schefranek. Te 's Bosch slaagde voor het examen acte onderwijzer onze stadgenoot de heer J. H. van Eeuwijk, leerling der bisschop pelijke kweekschool aldaar. Aalburg. Na langen tijd zonder gangbaar torenuurwerk te zijn geweest, is thans het nieuwe gearriveerd en door de Firma Eijsbouts te Asten geplaatst. Een belangrijke verbetering is het tevens, dat er zich thans ook een minuutwijzer op bevindt. Ten nadeele van den landbouwer J. v. W. zijn een partij aardappelen van zijn land ontvreemd. Almkerk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door Ds. H. P. Fortgens van Lage-Zwaluwe. Dat het niet altijd even pleizierig is om met een vrouw in aanraking te komen, ondervond dezer dagen een inge zetene onzer gemeente, nadat hij met een bewoonster van den Ippelschendjjk (gem. Almkerk) twist had gehad, met het gevolg dat hij met een verwonde neus zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de 43ste jaarcollecte voor de School met den Bijbel voor deze gemeente, opge bracht de som van f 171.75. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is zeer weinig vertier, wat eigenlijk nu een tegenvaller is, daar de prijzen aan vankelijk zoo opliepen. Men besteedt nu nog f 40 per 500 K.G. voor het goede handeishooi. Brakel. Mej. E. van den Handel alhier behaalde te 's Gravenhage de akte voor onderwijzeres. Bommelerwaard. Het rooien en af leveren der suikerbieten is in vollen gang. Niettegenstaande de groote droogte ge durende den geheelen zomer zal toch het suikerbieten-gewas nog niet tegenvallen. Over 't algemeen zijn de verbouwers nogal tevreden. De verpachtingen van bouwland de vorige week hier en daar gehouden, zijn nog niets verminderd men besteedt nog van f 30 tot f 38 per hont. Beneden-Tielerwaard. Terugloopende arbeidsloonen. Vorige jaar bedongen de bietendragers fl.20 per last, terwijl thans van alle zijden aanbiedingen komen van f0.60 tot f 0.65. Door de toenemende werkeloosheid, ook op 't platte land, komt men de loonen van van vóór den oorlog weer nabij. Capelle. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging Excelsior haar eersten competitiewedstrijd tegen R.W.B. te Besoyen op het terrein aldaar, welke welverdiend door onze geelzwarten werd gewonnen met 2 1. De vastge stelde bondswedstrijd van het tweede elftal tegen S.V.V. II uit Sprang kon niet door gaan, omdat de scheidsrechter niet opge komen was. De wedstrijd werd daarom vriendschappelijk gespeeld en eindigde in gelijk spel 2—2. J.l. Zaterdag ontving de weduwe J. v. R. alhier een draadbericht uit Krom menie, waaruit bleek, dat haar zoon M. v. R. aldaar werkzaam, uit een paal circa 50 M. hoog was gevallen en aan de ge volgen overleden. A.s. Donderdag, des avonds om half zes uur, zal de beroepen predikant ds. J. H. van Schuppen te Groot-Ammers, voor de Ned. Herv. gemeente alhier een preek beurt houden. Raamsdonksveer. Tot veler vreugde heeft de ZeerEerw. Heer Ds D. J. v. d. Graaff bedankt voor de beroeping door de Herv. Gem. van Zetten op hem uitgebracht. Marktbericht «Hótel de Reijer®, 22 October Haver f 11.f 14.50. Rogge eveneens f 11.— k 111.50. Tarwe f 12.50 f 13. Hooi f40.en Stroo f10. Hier werd een comité opgericht dat zich ten doel stelt dezen winter door verschillende sprekers een lezing te doen houden over verschillende onderwerpen be zien uit een Christelijk standpunt. Als afgevaardigden naar de groote vergadering te 's Hertogenbosch op 30 Oct. van de verschillende eomité's belangende de te stichten R. K. Universiteit, werden gekozen de heeren F. v. Gerwen en de Beer. Sprang. Heden, Woensdagavond, zal in gemeenschappelijken dienst voor de Geref. Kerken van Sprang en Vrijhoeve 's Grevelduin-Capelle, in het kerkgebouw aan het «Bruggetje® optreden Ds. Pontier van Heerlen. Alsdan zal een Dankstond voor 't gewas gehouden worden. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk is van een onbekenden gever een zilveren Doopfont cadeau ontvangen. Woudrichem. De heer A. den Toom, Wachtmeester der Marechausseé alhier, is met ingang van 24 October bevorderd tot Opper-Wachtmeester, om alsdan als bri- gade-kommandant te Axel in functie te treden. Waspik. In den nacht van Zaterdag op Zondag is onder de gemeente Oude- Tonge gestrand het zeilschip «Maria®, toebehoorende aan H. van Beusekom, die in deze gemeente thuis behoort. Op het schip was niemand meer aanwezig. Ver moedelijk zijn de opvarenden, bestaande uit man, vrouw, een kind en de moeder van den schipper, allen verdronken. Het schip was geladen met mais. Zalt-Bommel. Nader is gebleken, dat de brand, waardoor het St. Antonius- gesticht afbrandde, niet is te wijten aan kortsluiting doch aan het vlamvatten van roet in den keukenschoorsteen. Vergadering op 22 Oct., vm. 9 uur, van den Raad der Gemeente WIJK. Voorzitter Ed.Achtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E Sluijmers. Afwezig het lid C. B. Vos. Opening op de gebruikelijke wijze, daarna lezing der notulen der vorige ver gadering, die zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat aannemer Bouman, die den baggermolen van den aannemer De Groot heeft overgenomen, nog 3 weken werk heeft in de Dommel, doch in den loop van 14 dagen hier de boel voor den bol zal komen opnemen, Ingekomen stukken a. Een schrijven van het comité tot behartigen van de algemeene belangen van overheidspersoneel. Het comité bericht, dat zij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft aan gezocht om mede te werken tot het ver krijgen van meer overeenstemming tusschen de gemeentebesturen en de vakorganisaties. De vereeniging heeft hierop afwijzend beschikt, waarom voormeld comité thans een beroep op de gemeentebesturen doet. De Voorzitter acht het adres voor deze gemeente van geen belang, en adviseert het voor kennisgeving aan te nemen. Boender. Hoe meer aansluiting hoe slechter. v. d. Velden. Hoe minder aansluiting hoe meer verdeeldheid. De werkgever heeft recht voor zijn belangen op te komen, doch ook de werknemer heeft daartoe zijn recht. Hoe meer aaneengesloten zij zyn, hoe sterker zij staan. Het voorstel van den Voorzitter om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt met 5 tegen 1 stem (die van het lid v. d. Velden) aangenomen. b. Verzoek van den landbouwer A. v. Wijk tot oprichting van een zwingelkeet. Wordt met algemeene stemmen ingewilligd. c. Goedkeuring rekening 4919. De Voorzitter zegt dat de Raad in het gelijk is gesteld en de regeering heeft beslist, dat mijnheer v. d. Heuvel de f 100 voor het geven van Fransche les uitgekeerd krijgt. d. Een adres van de caféhouders uit deze gemeente waarin adressanten verzoe ken, hunne café's des Zondags weer geo pend te mogen hebben als voorheen. Dit adres is ingediend naar aanleiding van de beslissing der regeering, inzake sluiting der herbergen te Sprang. Wethouder Boender zou in de verorde ning geen verandering willen brengen. Het lid Roza meent, dat, als de café houders zich hadden laten bekeuren, zij bij de hoogste instantie niet veroordeeld zouden zijn geworden. Spr. zou daarom het verzoek willen inwilligen. Ook vindt hij het onbillijk dat men eerst vergunnings recht gaat heffen en daarna de caféhouders den besten dag gaat ontnemen. Wethouder Boender kan daar niets on billijks in zien. De Voorzitter meent, dat dit maar af hangt op welk standpunt men zich plaatst. De beperking geeft echter niets, want de menschen komen toch niet méér in de herberg. Het lid v. d. Pol zegt, dat het tegen woordig des Zondags veel rustiger is en verklaart zich er voor het te laten zooals het thans is. Wil de Hooge Raad een andere beslissing, dan treft die ook de verantwoordelijkheid. Ook het lid v. Kuijk verklaart zich voor het bestendigen van den bestaanden toe stand. Wethouder Boender wenscht er een voorstel van te maken, om de verordening te laten zooals ze thans is. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van de leden v. d. Velden en Roza. e. Een adres van de Oudercommissie, waarin den Raad wordt verzocht een ver bodsbepaling te willen maken, zooal3 o.a. in het naburige Heusden, tegen het ver- koopen van tabak en sigaren aan kinderen beneden de 14 jaren, met tevens bepaling dat deze zich niet rookende op straat mogen bevinden. De onderwijzers hebben steeds strijd te voeren tegen dit euvel. Het ge beurt meermalen dat kinderen rookende of tabak pruimende worden aangetroffen. Dezelfde commissie verzoekt tevens om goed drinkwater voor de kinderen, die aan de school te Wijk moeten overblijven. De bestaande pomp is stuk en geeft, al is ze in orde, geen goed water, omdat het een pomp is die op een regenput staat, waarvan het water spoedig bedorven is. Het lid v. d. Velden zegt, dat sommige kinderen, die slechts 10 minuten van school wonen, 's middags aan school blijven hij zou daarom de kinderen, die onmogelijk naar huis kunnen gaan eten, willen ver plichten om op het schoolplein te blijven^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2