ttrol It llll.MA.YVs Heeren- en Kiiiderkleeding. Gorinchem. DRAAGT üe herleving der kelenindustrie in Engeland. Met het oog op den ernstigen toestand in de kolenindustrie heeft de mijnwerkers federatie de regeering een nieuw plan voorgelegd voor de herleving van 'deze industrie. Het plan stelt voor den maxi mumprijs der industriekolen op 30 shilling per ton bruto vast te stellen, terwijl de regeering aan de betrokken myneigenaren en spoorwegmaatschappijen het verschil vergoedt. De regeering zal zoo mogelijk acht tot tien millioen pond subsidieeren. Moordenaar om een vogel. Te Saillons (Gironde-dep., Frankrijk) werd dezer dagen het lijk gevonden van een jongen van dertien jaar. De moor denaar heeft bekend den jongen te hebben doodgeschoten, omdat deze met een steen een vogel had verjaagd, welke hij op de korrel had genomen. Aardbeving in Italië. De Secoio meldt, dat bij Massa-Carrara een aardbeving heeft plaats gevonden die drie seconden aanhield. De geheele bevol king vluchtte naar het open veld. De schade is aanzienlijk. Ie hongersnood in Rusland. Uit Washington wordt gemeld, dat minister Hoover aan een lid van de leger- commissie uit het Huis van Afgevaardigden had geschreven, dat hij voorstelt, het overschot van de Amerikaansche oorlogs voorraden te besteden voor bestryding van den hongersnood in Rusland. De secretaris der hulporganisatie had aan hem (Hoover) meegedeeld, dat hij niet in staat was geweest, de particuliere op voldoende schaal te mobiliseeren om zelfs maar een deel van den grooten nood te lenigen. Vorderingen uit spel en weddenschap. Londen. De menschen, die op wedren nen wedden, zyn hevig verschrikt door het vonnis van de law lords, in de voor het Hoogerhuis behandelde appèl-zaak, dat het geld, dat door middel van een cheque is betaald by een weddenschap, wettelijk kan worden teruggevorderd door den verliezer. Dat wil zeggen, dat elk bedrag, dat in de laatste zes jaren is betaald, kan worden teruggevorderd in hooger beroep. Men zegt, dat er vele acties, waarbij tonnen gouds betrokken zijn, zijn ingesteld. Be slag bij Komorn. De Wiener Journalc meldt, dat in den slag bij Komorn, die eindigde met de gevangenneming van Karei, 400 dooden en 1000 gewonden gevallen zijn. De voorzitters van de socialistische par tijen in Duitschland, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije hebben een genneenschappelyk manifest opgesteld tegen de reactie en tegen een terugkeer der verdreven dynas- tiën. zy besloten voortaan geregeld voeling te houden met het oog op krachtige maatregelen ter bestrijding van de tegen- revolutie. o De anbekende Amerikaansche saldaat. Le Havre, 25 Oct. De trein met den onbekenden Araerikaanschen soldaat is hier om 1 uur aangekomen. Na een plechtig heid, welke met toespraken gepaard ging, is het lyk overgebracht op den Ameri- kaanschen kruiser Olympia, welke daarna onder zeil ging naar Amerika. BINNENLAND. De cenferentic te Washington. De Nederlandsche delegatie naar de con ferentie te Washingtou, bestaande uit de heeren jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, werk zaam aan het departement van buitenland sche zaken, dr. E. Moresco, benoemd vice- president van den Raad van Nederlandsch- Indië, is met het stoomschip Rotterdam* van de Holland-Amerika-lijn naar New-York vertrokken, ter vertegenwoordiging van Nederland op de a.s. conferentie te Was hington. De Tabakswet. Een wetsontwerp is ingediend tot wij zing van enkele bepalingen van de Tabaks wet en uitbreiding van haar overgangsbe palingen. Ruweiyks-eomedie. Men schrijft uit Barneveld: Een uit deze gemeente afkomstig ruim 40jarig boerenmeisje is dezen zomer te De Haag gehuwd met iemand, die zij reeds jaren had gekend. Nadat haar man reeds vóór het huwelijk haar spaarduitjes had in bewaring genomen en nu ook haar vaders versterf heeft opgeëischt, is gebleken, dat het huwelijk niets dan een groote voor- den-gek-houderij is geweest. Wel zijn de gebruikelijke formaliteiten vervuld, doch deze zijn verricht in een particuliere wo ning door vrienden en handlangers van den bruidegomdie thans met het geld van het goedgeloovige meisje is verdwenen. Verdrinking ran een Weensch kind. Te Genemuiden is aangehouden de 27-jarige D. die verdacht wordt gepoogd te hebben een 7-jarig Weensch kind, dat aldaar tijdelijk in een gezin was opgenomen, door verdrinking van het leven te berooven. D. moet reeds volledig bekend hebben. o De moordenaars van (franje. Het Portugeesch gezantschap in Den Haag heeft het volgende telegram ont-f vangen van den Minister van Buitenlandsche Zaken Lissabon, 25 Oct. De tegenwoordige regeering, voortgesproten uit een op de openbare meening steunende beweging welke zich voltrok zonder dat een geweerschot behoefde gelost of een druppel bloeds behoefde gelost te worden zet het onder zoek naar de schuldigen aan de vier moorden die den 49en dezer werden ge pleegd, juist op het oogenblik waarop de regeering door den president van de repu bliek benoemd was en de politieke beweging als zegevierend en vredebrengend was te beschouwen, met de uiterste kracht voort. De politie heeft de moordenaars van dr. Antonie Granjo, gewezen voorzitter van den ministeraad ontdekt en hoopt spoedig de hand te leggen op die der drie andere slachtoffers. Blijkens het onderzoek der politie zouden deze misdaden gepleegd zyn door een groepje garde-soldaten te Lissabon dat sedert eenigen tijd in het gardekorps een kiem van bolsjewistischen aard had gelegd. o De loonsverlaging in de metaalnijverheid. Uit Leiden wordt gemeld Blijkens een onder de metaalbewerkers verspreid manifest van het comité uit de metaalbewerkersbond wordt aan de metaal bewerkers door de diverse besturen ge adviseerd, Maandag het werk niet te her vatten te Amersfoort, Apeldoorn, de Bilt, Bolnes, Deventer, Dordrecht, Sliedrecht, Kinderdijk, Krimpen aan den IJssel, Olst, Oudewater, Rotterdam, Schiedam, Tiel en Utrecht, indien de loonsverlaging daar wordt doorgevoerd. De metaalbewei kers te Leiden wordt er op gewezen, zich voor staking gereed le houden, indien het bestuur daar toe adviseert, ook al wordt in Leiden geen loonsverlaging ingevoerd. o Een gestrafte strooper. Zaterdagnacht waren drie inwoners van Boxtel met een lichtbak bezig te stroopen. Terwijl een van hen zijn geweer wilde afschieten, vloog dit uit elkaar, met het gevolg dat hy de lading en ook stukken van het geweer door een hand kreeg en zeer ernstig gewond werd. o Een strenge winter Dit jaar kenmerkte zich door een over vloedige eikelopbrengst. Dit voorspelt, volgens de volksoverlevering, een strengen winter. Nu deed zich een tweede verschijnsel voor, nl. ditMen heeft duizenden wilde eenden zien vertrekken. De ouden van dagen herinneren zich nog iets dergelijks te hebben waargenomen, lang geleden, en een felle winter is er toen op gevolgd. Nu beweert men naar aanleiding van dit trek-verschijnsel in die mate, dat wij dit jaar een strengen winter zullen krijgen. Uitgifte 5 pet. Schatkistbiljetten. De minister van financiën maakt in de Stct. bekend, dal op alle werkdagen, uit gezonderd des Zaterdags, ten kantore van den agent van het ministerie van finantiën te Amsterdam, en van de betaalmeesters, behalve dien te Amsterdam, tot nadere aankondiging gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van schatkistbiljetten ten laste van het rijk groot f4000 en f25.000. Zij dragen de dagteekening van den eersten werkdag der maand, waarin zij worden uitgegeven en hebben een looptijd van één jaar. Zij worden op den vervaldag door den staat afgelost. De biljetten worden tegen pari uitgege ven en dragen een rente van 5 percent, betaalbaar op twee half jaarlyksche coupons, verschijnende onderscheidenlijk een half jaar en een jaar na de dagteekening der biljetten. o De starm. Wegens zware Dollardvloeden moest bijna al het vee van de kwelderlanden onder de gemeente Finsterwolde worden teruggehaald. In Oost-Friesland zijn vele schapen op de kwelders, tengevolge van het binnen gekomen Dollardwater, verdronken. Zondag is tengevolge van den storm het ijzeren tjalkschip »Onderneming« geladen met suikerbieten bestemd voor Groningen, op het Friesche wad, onder St. Anna Pa rochie, gezonken. Schipper, vrouw en kind zijn verdronken. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand ruim f 1 millioen meer op gebracht dan over September 1920. Over de eerste negen maanden van dit jaar bedroegen de ontvangsten f 4.46 millioen meer dan over de periode in 1920. o Deen Dnitsche ouderwijzer naar Indië. Naar het »Vad.« verneemt, heeft men aan het Departement van Koloniën van het denkbeeld om Duitsche onderwijzers naar Indië te zenden geheel afgezien. De Gouv.-Generaal moet ook een tegen stander van het voornemen zyn geweest. Ontduiking registraliewet. Dinsdag heeft voor de Almelosche recht bank terecht gestaan de chef-machinist J. H. S. te Almelo, terzake dat hij 1 Juni 1920 door notaris Ten Hoopen te Wierden den verkoop van twee huizen aan de Cele- besstraat te Almelo heeft laten beschrijven voor f 8000, terwijl de werkelyke koop som f 10.000 was. Kooper was de 84- jarige Van B., die echter zelf niets van de ontduiking afwist, daar een en ander door zyn vrouw en haar zoon J, V. in orde was gemaaktVan B. heeft de beschrijvings- acte slechts onderteekend. Bekl. zeide, dat het hem niet te doen geweest is om eenig geldelyk voordeel. Hij beweerde, door den notaris te zijn over gehaald, aan een beschrijving van f 8000 zyn goedkeuring te hechten. Bekl. heeft van de twee eerste getuigen f 2000 ge kregen, en de notaris zou hem hebben toegevoegd, dat hij (bekl.) altijd buiten schot zou blijven. Uit het verhoor van de vrouw van Van B. en haar zoon blykt, dat van hem het idee, de beschrijving voor f 8000 te doen geschieden, is uitgegaan. Het O. M. eischte tegen bekl. 1 maand gevangenisstraf voorwaardelyk, met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak over 8 dagen. Een Holiand-nummer. De >Times«, het Londensche wereldblad, geeft na zijn speciale nummers aan België en Frankrijk gewyd, een Hollandsch num mer. Men begrijpt de beteekenis van zulk een publicatie, die ook door de regeering zoo belangrijk geacht wordt, dat, zoo meldt de »N. Arnh. Crt.ï, de Koningin daarvoor een bijdrage, zond die op de eerste pagina zal worden afgedrukt, De pest op Java. Het aantal pestgevallen met doodelijken afloop bedroeg in September 1110, tegen 927 in Augustus en 439 in Juli. De grootste kwamen voor inBololali 402, Magelang 435 en Salatiga 266. o De moord te Houtdorp. De 26-jarige grondwerker Jacob de Graaf, die met zijne huishoudster Adriana Stuper, in verband met den moord op de beide vrouwen te Houtdorp, te Amsterdam is gearresteerd, heeft bekend met den electricien Emmer den moord gepleegd te hebben. Zij hebben 1430 gulden in het huis te Garderen gevonden. Bij de huis houdster van de Graaf zijn f 300 in be slag genomen. In arrest bevinden zich behalve deze drie personen nog Dekker en Gerber, die de misdaad hebben voorbereid. De man, die even voor de arrestatie met Emmer in gezelschap is gezien, is weer op vrye voeten gesteld. Men mag nu veilig aannemen, dat hier mede de daders en medeplichtigen van dezen gruwelijken moord in arrest zijn. Bij een drogist aan den Beukeweg heeft Emmer twee bossen touw gekocht, met welk touw de vrouwen zouden worden ge» bonden. Het werd niet gebruikt, daar Emmer ten slotte er van af zag om mede te gaan naar Houtdorp. De drogist heefr erkend dit touw aan Emmer, die daat anders nooit kwam, te hebben geleverd. Voorts is gebleken, dat de drogist Veder aan de Oosterparkstraat, aan Dekker de flesch chloroform heeft geleverd voor f 10. Volgens Veder kwam Dekker bij hem en vroeg chloroform voor andere doeleinden dan narcose. Hij had het noodig voor een grapje, zei Dekker. Veder, die geen chlo roform in zijn zaak had, heeft deze toen door een jongetje bij een anderen drogist laten halen en vervolgens 15 gram chloro form, die een waarde had van 50 cents, aan Dekker geleverd, die er f 10 voor betaalde. Dekker had tevoren van Emmer f 45 ontvangen om de chloroform te koopen. f 'schrale huic barsten, doven. sprinN gende lippen, winterhanden en voeten. Gebruikt [Doozen v. 30-60-90ct. Bij apoth. en drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. 25-jarig bestaan der Hollandsche Buurtspoorwegen. Op 8 November a.s. is het 25 jaar geleden dat de dienst der Hollandsche Buurt spoorwegen van 's HertogenboschHeusden geopend werd. Onder groot feestbetoon had de eerste rit van 's Bosch naar Heusden plaats. Algemeen vlagvertoon op den weg en eene begroeting met muziek aan elk station en ten slotte eene wandeling van alle autori teiten door Heusden, ontvangst ten stad- huize, eindigende met een schitterend feest in de toenmalige Schutskamer. We zijn inmiddels zoo aan onze stoom tram gewoon geraakt, dat we er zeer bezwaarlijk buiten zouden kunnen hetgeen dan ook de groote subsidie verklaart, die de gemeente Heusden beschikbaar stelde om het voortbestaan te helpen bevorderen. Een vijftal ambtenaren, die op 8 Nov. 1896 bij de maatschappij in dienst traden, zijn alsnog daarbij werkzaam, n.l. de Heeren A. D. Scholten, StationchefG. Weihuis, MachinistG. Kuipers, Ploegbaas; H. Mollenbrugge, Magazijnmeester en A. Mommersteeg, Conducteur. Dien dag zal voor de betrokken personen wel tot een feestdag gemaakt worden. Zondag 30 Oct. v.m. 10 uur, hoopt in de Luth. Kerk alhier op te treden Ds. Dr. J. Toxopëus van Breda. Door den landbouwer G. Baaijens alhier, zijn twee reuzenpompoenen geteeld, waarvan een het kolossale gewicht van 94 en een van 65 pond had. Bij een drijfjacht gehouden onder Oudheusden, schoten de heeren Verhoeven met 5 geweren Woensdag 20 hazen en 22 fazanten en Donderdag 48 fazanten, 10 hazen en 2 houtsnippen. Werkendam. Dinsdag heerschtte een ongekende drukte in onze gemeente, het electrisch licht zou voor het eerst branden. Verschillende winkels hadden extra etalage gemaakt, het Raadhuis was van boven tot beneden verlicht, deuren en ramen waren vol met lichtpunten en gaven een reus achtig licht, op de kruispunten van de straten hingen kruislings verschillende ge kleurde electrische lichtjes, het geheel had dan ook een feestelijk aanzien, 's Avonds 7 uur bracht het Werkendamsch Muziek korps eenige deuntjes ten gehoore en om acht uur trad de heer Speenhof op voor een volle zaal die verschillende liedjes ten beste gaf. We hebben nu een goede huis- en straatverlichting gekregen en een woord van dank komt toe aan den heer Burge meester, den Raad der gemeente en aan allen, die tot den aanleg van het electrisch licht hebben medegewerkt. Aalburg en Heesbeen. Tot blijd schap van velen, heeft onze algemeen ge achte Predikant, Ds. N. C. Bakker, voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Driesum bedankt. Capelle. A.s. Zondag 30 dezer zullen door R.W.B. uit Besoyen op het voetbal terrein alhier twee wedstrijden worden ge houden. De eerste wedstrijd, uitgaande van den Brabantschen voetbalbond, zal aan vangen des middags om twaalf uur en ge speeld worden tusschen R.W.B. II en Quick II uit Waalwijk, terwijl de tweede zal beginnen om half drie uur des namiddags en gespeeld zal worden tusschen R.W.B. I en Quick I uit Waalwijk. De heer J. M. Theuns, assistent op de Zuivelfabriek alhier is in gelijke betrek king benoemd te Oosterhout. Dezer dagen had de echtgenoote van B. V. alhier het ongeluk van den kel dertrap te vallen tengevolge waarvan zij zich zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Thans is haar toe stand redelijk wel. Vanwege de landbouwvereeniging alhier zal dezen winter een cursus worden gegeven in landbouwboekhouden. Er heb ben zich reeds een twintigtal leerlingen aangemeld. J.l. Maandagavond, circa 14 uur, arriveerde per trein alhier het stoffelija overschot van onzen dorpsgenoot, M. v. R., die op zoo droevige wijze om het leven kwam door te Krommenie van een hoogen paal van circa 50 M. te vallen. Woensdag j.l. had de ter aarde bestel- j ling plaats. De Heer J. van der Schans te Vrij- hoeve-Capeile is benoemd tot Commies ter Secretarie te Gouda. Nederhemert. De meisjesvereeniging »Dorcas«, die eiken winter een avond in de week zoo nuttig werkzaam was om vele gezinnen een aangename verrassing te be reiden, wordt niet gehouden, wegens gebrek aan werkkrachten. Het is jammer, dat men niet één avond in de week er voor over heeft om een vereeniging als deze te doen voortbestaan, die onder de andere vereenigingen zeker een eereplaats moest innemen. Raamsdonksveer. Dhr. F. v. Gerven werd in de plaats van wijlen de heer Ko lateren gekozen tot Secretaris van de Wijk verpleging uitgaande van het Wit-Gele- Kruis, Afdeeling Raamsdonksveer. De oud-leerlinge van de M.U.L.O. alhier, Mej. E. ten Bokkel Huinink, die vorige week slaagde voor de acte L O. werd benoemd aan de Chr. School te Moerdijk. Tot Bestuursleden van de Land bouwvereeniging Raamsdonk (Dorp) werden herkozen dhren J. H. de Bont, A. C. Tim mermans en G. Knaap. Op die Algemeene Vergadering werden besteld 15000 K.G. lijnkoeken, 700 K.G. schilfers, 175 zakken maïs. Uit de jaarlyksche rekening, die accoord bevonden werd, bleek dat het af- geloopen vereenigingsjaar voor ruim 72500 gld. kunstmeststoffen en veevoederartikelen gekocht werden. Mej. P. de Borst slaagde Dinsdag te 's Hertogenbosch voor de acte Onder wijzeres. Tot Voorzitster, Secretaresse en Penningmeesteresse van den R. K. Vrou wenbond werden gekozen de dames Mej. M. de Kleijn, Fr. v. Laarhoven en A. Broeders. In den tuin van de Eerw. Zusters alhier groeide een mangelwortel, die het gewicht van 10 K.G. bereikte, iets wat wel zelden voorkomt. Bij landbouwer v. D. stierf dezer dagen een prachtige kalfkoe, die hy een week van te voren had gekocht. Wel een schadepost. Landbouwer J. v. W. kwam met zijn aangespannen melkwagen in botsing met een auto. Het wagentje werd be schadigd. Het paard sloeg op hol met de boomen achter zich meesleepende. Niet tegenstaande op den door het paard ge volgden weg meestal veel verkeer is, hadden gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats. Sprang. In de vacature A. Schaap werd bij de gehouden herstemming tot lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier gekozen de heer A. Kool. Onze dorpsgenoot de heer J. Nieu- wenhuizen, slaagde voor het examen L. O. Genoemde genoot zijn opleiding aan de Chr. kweekschool te Gorinchem. n Ruwe. PHARM.FA6R1EK A. MIJNHARDT.ZElST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2