voor hel Land van Heusden tn Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. la. M3A. Zaterdag 29 Oder In korten tijd INFLUENZA Abd ij siroop Spier- Eaal ïivtf plalep en J^lo's F. «I, H WILMSEN Goedkoop Oorschen DE RECLAME Abonneer* T T 'o 's-BOSCH. Wortelboer's OLIE. WINSTGEVEND in den kunsthandel BEHOORENDE BIJ HET DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Beseft men het gevaar Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weer standsmethode aan te nemen Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urinekwalen, zenuwoverspan ning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaar- loozing doet ernstiger verschijnselen ont staan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasont steking, waterzucht en urinezuur-vergiftiging De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuurgezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de ge volgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijnselen, door verzwakking van deze organen ver oorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k fl.75 per doos. Verslag van de Raadsvergadering op 22 Oct. te RAAMSDONK. Bijgewoond werd deze vergadering, die een tiental punten ter openbare behande ling bevatte, door 12 leden afwezig was bet lid M. de Bruijn. De notnlen werden goedgekeurd mede deling gedaan van verschilllende ingeko- meri stukken, w. a. een van Ged. Staten, waarbij deze Heeren den Raad in overwe ging g^even zijn adres met verzoek den gemeent/eweg Waspik, Raamsdonksveer door de? Provincie over te nemen in te trekken,aangezien zij niet kunnen advi- seeren c?p dat verzoek in te gaan deze weg toch\ doorsnijdt de gansche gemeente in haar gjeheele lengte en bij inwilliging zouden tak\ijke dergelijke aanvragen inko men. En van de Provinciale kas zou dan te veel finatfteiale offers gevraagd worden. Besloten w^brd dit adres in te trekken. Het schryven van den Heer JosLeijten, aannemer van cJe Havenwerken op 't Veer, behelzende verzoek om vrijstelling van de boete van 2500 gld. wegens de late op levering van het werk werd aangehouden, evenzoo het schryven van Mej. Schoen makers, verzoekend© verhooging van pen sioen, terwijl het verzoek van de bewoners van de IJzersteeg die steeg te verharden en verbeteringen aan te brengen in de verlichting in handen gesteld werd van de commissies van fabricage. Aangezien de opcenten op Vermogens-, Inkomstenbelasting enz. niet genoeg zullen opbrengen voor de gemeente, werd het ontwerp besluit inzake verruiming belasting gebied goedgekeurd. Als aanslag werd genomen het zuiver inkomen, verminderd met 600 gld. voor gehuwden en 300 gld. voor ongehuwden. Kinderafrek progressief f 20, f 40, f 60, f 80 enz. totaal aftrek maximum f 500 50 gulden voor een inwonend lid met ziels gebreken. U De heer Van Alphen vindt den aftrek voor levensonderhoud te gering, ook dien voor kinderaftrek voor de eerste twee kin deren, wil hy niets aftrekken, maar dan vervolgens veel grootere bedragen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat, in geval dhr. v. Alphen zijn zin kreeg, nog geen tiende deel der bevolking belasting zou hebben te betalen. Reden genoeg om er verder niet op in te gaan. Medegedeeld werd, dat de deskundigen de verschillende schoolgebouwen, enz. als volgt hadden getakseerd R. C. meisjes school Dorp f 16175 Veer f 32765 R. C. jongensschool Veer f 32529 Ned. Herv. school Dorp f 8023 en Veer f 29486al- zoo ongeveer totaal f 110.000. Nu staat de gemeente nog voor de uit gaven betreffende verbouwing van de Openb. school op 't Dorp, de eventueele verbouwing van de school op 't Veerplein en de M.U.L.O. bouw op 't Veer. Het schoolgeld werd progressief bepaald en wel als volgt: 7, 9, 11, 13, 15 cent per week voor inkomens beneden 1000, 1400, 1800 2300, en 2600 guldens. Ma ximum 00 cent per week. Voor M.U.L.O. het dubbele. Vermindering voor meer kin deren uit een gezin. Het Bestuur der Bakkersvereeniging «Onderling Belangd had verhooging van subsidie aangevraagd tot 750 gld. Evenwel B. en W. stelden voor die ver hooging niet te verleenen. Rekening moet gehouden worden met den finanlieelen toestand der gemeentekas, bovendien een Ministerieel schrijven ver biedt zoo'n verhooging, dus het verzoek werd afgewezen. Woningen, langs Provincialen of Rijksweg zullen 3£ pCt. onderhoudsbelasting hebben te betalen, die langs Gemeenteweg 5 pCt. Voorgesteld werd het salaris van den Havenmeester op 't Veer met 50 gld. te verhoogen dan wordt dit gelijk met dat van den Havenmeester op 't Dorp. Wat de subsidie aan de Z.S P.M. be treft in prinipe werd besloten subsidie te verleenen dech als basis dient genomen te worden het personen- en goederenver voer uit deze gemeente per tram. Het aftredend lid van het Burgerlijk Armbestuur dhr. A. Zijlmans werd met 9 stemmen herkozen. De verkeersverordening werd vermeer derd met een tweetal artikelen, bepalende dat de schippers ankers kettingen of tou wen, waarmede zij hun schepen bevestigen als ze in de haven liggen, vast moeten maken aan de daartoe bestemde voorwer pen ook werd een staanplaats aangewezen voor de woonwagens en wel achter den dijk bij de Ned. Herv. kerk op 't Dorp. Aangezien de plannen tot verbouw van de Openb, School op 't Dorp door den Heer Inspecteur van het L. O. goedgekeurd wer den en het R. K. kerkbestuur zich met die plannen kan vereenigen werd het ont werp besluit goedgekeurd, zoodat geen nieuwe R. k. jongensschool op 't Dorp zal gebouwd worden. Bij de rondvraag gevoelde dhr. v. Seters zich gedrongen B. en W. opmerkzaam te maken op de werkeloosheid die na de bietencompagne hier groote afmetingen dreigt aan te nemen. Ook het lid van Alphen vindt dat er wat tegen gedaan dient te worden. Even wel steun is goed, doch dan ook productie. Zijn voorstellen licht hij liever in de com missie vergadering toe. Besloten werd gezamenlijk te vergaderen en dan deze aangelegenheid grondig onder de oogen te zien. Aangezien er op deze vergadering groote eenstemmigheid heerschte en van afwijkende meeningen geen sprake was, zijn alleen de besluiten medegedeeld met weglating van de weinig beteekende discussie. Nog zij medegedeeld dat verschillende rekeningen en begrootingen vastgesteld of voerloopig vastgesteld werden. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, gehouden op Vrijdag 21 October j.l. des n.m. 6 uur. Voorzitter de burgemeester Dekkers. Afwezig was de heer Van der Steen. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. goedkeuring door Ged. Staten af- en overschrijving begrooting 4924. b. proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger. De boeken waren regelmatig bijgehouden terwijl aan kas was f 45344,37|. c. Koninklijke goedkeuring verordening tot heffing van 400 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting. d. Koninklijke goedkeuring verordening tot heffing van 100 opcenten op de hoofd som der rijksinkomsten-belasting. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Aan de orde is 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over het jaar 1920. De heer Van der Rijken deelt, namens de commissie van onderzoeking, mede, dat geene op- of aanmerkingen zijn te maken. Met algemeene stemmen, uitgezonderd, die van beide wethouders, die zich van medestemmen onthouden, wordt daarna de rekening vastgesteld in ontvangst op f 234754.ÏOJ en in uitgaaf op f 226232.57'; aldus met een goed slot van f 8521.53J. 2. Goedkeuring rekening van het Bur gerlijk Armbestuur, over 4920. Wordt goedgekeurd in ontvangst op f 46416.16a en 'n uitgaaf op f 43065.89 aldus met een goed slot vau f 3350.27£. 3. Vaststelling gemeentebegrooting 1922. De begrooting wordt post voor post voorgelezen. Aan beide veldwachters wordt eene gratificatie toegekend van f 100. elk. Aan de Burgerwacht wordt weder eene subsjdie verleend van f 500)even zoo aan het Wit Gele-Kruis en aan de Hanze, waarna de begrooting wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 181301.54. 4. Goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur. Wordt goedgekeurd in ontvangst en uit gaaf op f 18564. 5. Vaststelling verordening heffing schoolgeld. Na voorlezing van het ontwerp wordt dit met algemeene stemmen vastgesteld. 6. Vaststelling percentage hoofd, om slag, belastingjaar 1932/1923. Op voorstel van B. en W. wordt het te heffen percentage vastgesteld op 3/4 pCt. Bij de rondvraag wordt nog besloten den stationsweg gedeeltelijk te vernieuwen met keibestrating en dit werk op te dragen aan B. Bezems te Oosterhout. Vervolgens niets meer te behandelen zijnde gaat de vergadering over in geheim comité ter behandeling van reclames hoofd omslag. BINNENLAND. 0e kelderende korenmarkt. Men schrijft aan het «Hbld.« De maisprijzen, die zich sinds geruimen tijd steeds maar in dalende richting hebben bewogen, zijn thans den prijs van het laatste najaar in vredestijd voorbij gescho ven op 20 October 1913 kostte in Rot terdam de Amerikaansche mixed mais per 2000 K.G. nog f 166, thans is hetzelfde artikel daar te koop voor f161 per 2000 K.G. De oorzaak ligt in lagere vrachten, ruime oogst voor raden, de daling van den dollarkoers en het steeds toenemende gebrek aan koopkracht bij de centrale rijken, en 't gevolge moet onvermijdelijk zijn, dat onze geheele korenmarkt mee naar beneden getrokken wordt. De prijzen van rogge en tarwe, die in 't ergste van den crisistijd door de regeering gesteld werden op pl.m. f 35 per 100 K.G,, beliepen't vorige jaar om dezen tijd pl.m. f 22 f 24 en thans nog slechts f 11 a f 12. worden likdoorns, steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, wratten, zweren, brand- en andere wonden, fijt, baard-, ring- en dauwworm, winterhanden en voeten, open beenen, genezen door de Oprechte Winsumer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en fl.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt s-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.). mammam De ledige doodkist te Wognum. Van verschillende zijden uit het geheele land, meldt «Onze Courante, komen bij den burgemeester van Wognum voortdurend brieven in, welke ophelderingen en moge lijke oplossingen betreffende de geheim zinnige zaak van de ledige doodskist, dezer dagen op het kerkhof te Wognum gevon den, bevatten. Zelfs zijn ingezonden origineele brieven van familieleden, datee- rende van 't fatale jaar 1892 en op het geval betrekking hebbende. O. a. kwam ook nog in een anoniem schrijven vanuit 's Gravenhage, waarin de navolgende veronderstelling is vervat Aan den burgemeester van Wognum. Een oplossing Claartje B. stierf. Zij werd echter niet in de kist gedaan, maar in huis bewaard. De kist ging ledig van Hoorn naar Wognum. Het voor haar afgegeven doodschouwbriefje was dat, hetwelk nu in de kranten wordt besproken. Wat gebeurde nu met het lijk Dit lijk werd gebruikt om het te doen voorkomen, dat niet alleen Claartje, maar ook Grietje was overleden. Grietje is echter niet overleden, maar verdwenen. Het lijk van Claartje, dienstdoende als het lijk van Grietje, werd nu begraven. Daarby deed dienst het echte doodschouw briefje van Claartje. Claartjes lijk ligt dus in de kist van Grietje, en Grietje leeft nog, als zij ten minste niet na de gebeurtenissen is ge storven. Den Haag, 19 October 1921. 't Wordt al geheimzinniger Rentezegels op de hulppostkantore». Bepaald is dat zonder voorafgaande aan vraag op de hulppostkantoren voortaan niet meer dan 10 rentezegels van één soort verkrijgbaar zullen zijn. Marktberichten. GORINCHEM, 24 Oct. Aangevoerd 459 koeien, 5 nuchtere kalveren, 754 biggen, 48 overloopers. Men besteedde voor kalf koeien f 520 a f 620, melkkoeien f 400 a f 525, kalf- vaarzen f 350 a f 430, guiste vaarzen f260 a f340, pinken f 180 a f 220, gras kalveren f80 a fnuchtere kalveren f28 a f31, overloopers f20 a f40, big gen f6 a f 14. ROTTERDAM, 25 Oct. Aanvoer 218 paarden, 6 veulens, 4843 magere en 676 vette runderen, 143 vette kalveren, 486 nuchtere kalveren, 932 graskalveren, 215 schapen of lammeren, 90 overloopers, 682 biggen, 9 bokken of geiten, 3 ezels. Prijzen per kg. koeien 40-50-70-85 ct., ossen 556580 ct., stieren 50 5565 ct., kalveren 65122^ ct. Melkkoeien f 350 a f 625, kalfkoeien f 400 f 600, stieren f 300 k f 650, pinken f150 k f250, graskalveren f60, a f 480, vaarzen f 190 f 325, werkpaar-* den f 400 k f 600, slachtpaarden f 100 k f 200, hitten f 250 f 400, nuchtere kal—i veren f 25 f 35, slachtkalveren f 15 f 20, biggen f23 p. w., overloopers f 2550. De Rotterdamsche eierreiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 15.70f 18.90 idem (klein) f 13.00—f 15.10 Aanvoer 79000 stuks. Z&LT-BOMMEL, 25 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 109 biggen, prijs f7 a f 17 per stuk. 6000 eieren, prijs 17, 18, ct. p. st. 420 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.60, boerenboter fl.70 a fl.80. 's BOSCH, 26 Oct. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 946 run deren, 10 zeugen, 500 biggen en 70 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 450 a f600, kalfvaarzen f325 a f475, ma gere ossen en koeien f 150 a f 220, vette ossen en koeien le kw. 85, 2e kw. 65 ct. p. p., pinken f480 f260, zeugen f60 k f100, biggen f 1.75 k f 2.25 p. w., vette lammeren f 25 a f 30, per stuk. Heeft U een droge Hoest Doen Uw oogen zeer als U er op drukt? Zijn Uw ledematen loom? Voelt U zich koortsig Neem dan direct de Abdijsiroop te baat, die U spoedig verlichting geven kan en Uw genezing bespoedigen. De is het geliefkoosde huismiddel bij asthma, bronchitis, influen za, hooikoorts, kinkhoest, slijmhoest, verwaarloosde verkoudheid, verouderde hoest. Prijs per flacon van 230 gram f 1.90 van 550 gram f 3.60 van 1000 gram f6.Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze hand teekening L. I. AKKER, Rotterdam. verrekkingen, stramme en stijve ledematen, spit in den rug, jicht, rheu matiek, spierpijn, ver stuikingen, kneuzingen, zenuwpijn, Lendenpijn, rugpijn, en verder alle rheumatische aandoenin gen en pijnen die ont staan zijn tengevolge van gevatte koude, geneest men met Is verkrijgbaar k f 2. per flacon bij de be kende verkoopers van Wortelboer's Artikelen. Wederverkoopers gelie ven zich te wenden tot de Koninklijke Pharm, Fabriek van Brocades Stheeman te Meppel of tot Jacoba Maria Wortelboer, Oude-Pekela. van Vuchterstraat 118-120 Telef. 757 BOSCHVELWE& nut 89b 4$) %'Q J HERTOGENBOUH ZW-&» Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het DORSCHEN VAN GRANEN met zijn Lans-Dorschmachine met dubbele reiniging en beukerdorscht alle granen marktschoon in den zak tegen billijk tarief. Aanbevelend A, IN ieixwexiliixizeri, ANDEE. Overal te ontbieden. IN DIT NIEUWSBLAD IS BIJVOEGSEL ffictiwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5