Asthma Benauwdheid op de borst ABDIJSIROOP werd zoo groot, dat hij uitgestrekte staats- bosschen in brand stak. Hiermee won hij echter alles behalve de sympathie der landelijke bevolking, die hy deze manoeuvres van den verspreider der communistische beginselen dikwijls haar geheele hebben en houden in vlammen zag opgaan. Er is thans een klein legertje gendarmes uitgezonden, om de bende te arresteeren. Weinig werkloozen in Frankrijk. Bij het Fransche parlement zal, naar de Times verneemt, binnenkort een wetsontwerp worden ingediend tot regeling van den stroom van buitenlandsche arbeiders. Onder toe zicht van het departement van buitenland sche zaken zal een bureau worden opgericht, dat buitenlandsche arbeiders zal werven, zonder de Fransche arbeiders van werkgele» genheid te berooven. Volgens schatting is er in het land werk voor F 600.000 buitenlandsche arbeiders, tegen 600.000 vóór den oorlog. De groote meerderheid van de buitenlanders zal naar het platteland worden gezonden, de overigen zijn noodig voor het bouwvak, de mijnen en andere takken van nijverheid. Een aanslag op koning Karei Volgens een bericht uit Weenen aan het Parijsche Journal® zou er tijdens het verblijf van ex-koning Karei en ex-koniogin Zita op het kasteel van Tata tot tweemaal toe getracht zijn een aanslag op Karel's leven te plegen. Twee benden onder aan voering van de bandieten-leiders Kiss en Orgovany hebben getracht het kasteel binnen te dringen, maar werden door de bewakers teruggedreven. Daarop werden de beide gevangenen naar het klooster Tehany overgebracht. Geschenk aan Verdun. Het Londensch comité van den Hulp- verleeningsbond zal aan ex-president Poincaré een som van 750.000 francs overhandigen, ingezameld voor de stad Verdun, die door Londen is geadopteerd. geneest men niet met verdoovende middelen wèl met de beproefde die reeds zoovelenbfy Vend van hun kwaal ver lost heeft. BINNENLAND. 9e moord te 9oom. Op Zondag 1.1. omstreeks 1 uur werden door enkele bewoners van den Heuvelweg twee marskramers gezien, die den weg vroegen naar Maarsbergen. Ruim een half uur later kwam een van hen, de grootste van de twee, op zijn eentje denzelfden weg terug. Hij beweerde toen, dat in het bosch met messen gevochten werd en dat hij was weggeloopen. Een paar uur later werd in het bosch het lijk gevonden van den tweeden marskamer. Hij lag op den grond, den hals over de geheele breedte doorgesneden. De moord moet zijn gepleegd met hel broodmes, dat met bloed bedekt naast het lijk lag. Aanstonds werd naar den tweeden mars kramer gezocht, die bij Leersum werd gearresteerd. Men neemt als zeer waar schijnlijk aan, dat de moord nog niet ge pleegd was, toen de man alleen op den weg werd gezien, Hij schijnt de bedoeling gehad te hebben de aandacht van de menschen van zich af te leiden. Vermoe delijk is de moord een gevolg van twist. De marskramer, die in Doorn opgesloten zit, ontkent hardnekkig iets van het geval af te weten. Maandagmorgen werd een vrouw door de politie gehoord, een woonwagenbewoon ster, die den marskramer gezien heeft bij de tramremise aan den Sandenburgerlaan waar haar wagen stond. De marskramer vroeg haar, of zij een horloge van hem wilde koopen. Zij weigerde. Toen hij naar het horloge zocht, bleek haar hoe zenuwachtig de man waszijn handen trilden. Toen zij een poosje later van den moord vernam, kwam onmiddellijk het idee in haar op dat deze man de vermoe delijke dader moet zijn. Volgens een later bericht heeft de moordenaar bekend. Een nieuw museum te Leiden. Men meldt uit Leiden Naast het oude stedelijk Museum De Lakenhal aan den Ouden Singel te Leiden en voorts in de Lange Scheistraat is een monumentaal gebouw verrezen onder leiding van den Haagschen bouwmeester Lensvelt, een geschenk aan de gemeente van mr. C. F. D. Pape te 's Gravenhage, mede namens zyn broeder wijlen mr. G. W. J. J. Pape. Reeds in hun studieiyd aan de Leidsche Academie hoopten beiden eenmaal aan de stad een duurzaam blijk te kunnen geven van hun sympathie. In het jaar 1916 reeds deed mr. G. W. J. J. Pape het Hofje «Barend van Namen® geheel voor zijn rekening verbouwen. Vervolgens be sprak hij een legaat van verschillende schilderijen, met bestemming om in het Museum De Lakenhal te worden geplaatst. Daar de plaats verre tekort schoot, besloot mr. C. F. D. Pape de gemeente Leiden in staat te stellen, den grond in eigendom te verkrijgen, waarop thans dit gebouw is opgetrokken. De overdracht aan de gemeente is ge schied op den tachtigsten geboortedag van den schenker. De Heeren Mrs. Pape, die meermalen blijk gaven van sympathie voor Heusden en zijne omgeving, zijn kleinzonen van den vroeger gunstig bekenden Ds. C. W. Pape, die gedurende de eerste helft der 19e eeuw te Heusden het Predikambt uitoefende. Afbrokkeling der kust op Texel. Door de laatste stormen is de N.-O.- kust van Texel belangrijk afgenomen, sedert de laatste jaren over een breedte van niet minder dan 250 M, Het poldertje »De Volharding«, dat nu slechts 25 M. van de zee is verwijderd, loopt zoodoende groot gevaar. De laatste storm heeft weer een bres van 1 M. hoogte in den dijk van dat poldertje geslegen, zoodat het te begrijpen is, dat de toestand met den dag hachelij ker wordt. Het nieuwe bankbiljet. De »N. Rott. Crt.® schrijft: De Nederlandsche Bank heeft een nieuw bankbiljet van f 25. Duidelijk zijn op den voorkant de letters, de cijfers. Frisch rood is de kleur hier van 't nieuwe papiertje. Bovenin staat in een medaillon de kop van den Zwijger. Zijn Holland, het land met breed kronkelend water-en schepen, met fijn silhouetteerende gebouwen en molens en bruggen, ziet men aan den benedenkant op een prentje. Aan den linkerkant van de voor zij is er verder een Holiandsch schip, zoo'n waterkasteel uit den ouden tijd aan den anderen zit Mercurius, een staf houdend of hij een boompje plant, keurig poseerend, een been over het andere geslagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Ilint- harnerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De heeren H. J. v. Egge- len Sr. en mr. C. W. van Ommeren heb ben zitting in de examencommissie voor candidaat gemeente-ambtenaar, welk examen wordt afgenomen te 's Hage, te beginnen met 16 November e.k. Wegens ziekte van den Predikant kan a.s. Zondag de bediening van het II. Avondmaal in de Geref. kerk alhier niet plaats hebben. Bij beschikking van den heer direc teur der Directe Belastingen, enz. te 's Hertogenbosch is met ingang van 31 October benoemd tot geagreëerde ten kan tore van den Ontvanger alhier, J. T. Vos. Werkendam. Woensdag 16 Novem ber a.s. hoopt op uitnoodiging van de Chr. Jongelingsvereeniging «Andreas®, in de Ned. Herv. kerk op te treden ds. Voor- steeg van Katwijk. Het ligt in 't voornemen van het bestuur in den loop van den winter meer derge lijke lezingen te doen houden, waarvoor reeds eenige sprekers hunne medewerking hebben toegezegd. Aan de firma Van Eede en Van Driel is door de P.N.E.M. opgedragen het maken van 200 electrische installaties in deze gemeente en Dewerken. Tot agent van de P.N.E.M. is voor deze gemeente en Dewerken aangesteld de heer P. v. Eede. De collecte, in de Ned. Herv. kerk gehouden ter tegemoetkoming in de kosten van het electrisch licht, heeft met eenige nagekomen giften opgebracht f 247.80. Almkerk. De Collecte, gehouden op de Knapenvergadering van »Obadja« alhier, bracht de som op van f120,ten bate van genoemde Vereeniging. Op 1 Nov. j.l. werd het nieuw benoemd Hoofd der Bijzondere School te Nieuwendijk (gem. Almkerk), den heer F. Wisse, ge- installeerd. Het woord werd o.a. gevoerd door Ds. de Bruin, door den heer Verschoor (L.-B.), den heer Van Veelen, Hoofd der Chr. School, alhier en door den heer Van Delzen (onderwijzer), waarna de heer Wisse ten slotte alle aanwezigen dankte voor de betoonde belangstelling. Op ver zoek van de genoemde sprekers werden eenige psalmen gezongen, waarna de ver gadering met dankgebed door den heer Van Veelen werd gesloten. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen, heeft de Gem. Zangvereen. «Een- dracht maakt Macht® te Ippelschendijk (gem. Almkerk) besloten, deel te nemen aan het groot Nat. Concours voor Muziek- en Zangvereen. te Leerdam op Hemel vaartsdag a.s, en wel in de 3de Afdeeling. Aalburg. Een meisje in dienst bij den bakker V. wilde voor een naderende auto van de fiets springen, doch had nog zooveel vaart dat met haar fiets beladen met brood in een diepen sloot liep. De autobestuurder die het ongeval in de verte zag stopte, en redde haar uit haar benarde positie, en kwam zij enkel met een nat pak en den schrik vrij. Bij den tuiner J. van Kuijk en bij v. E. worden nog dagelijks rijpe fram bozen geplukt. Wel heel iets bizonders voor de maand November. De landbouwer G. v. W. kwam dezer dagen tot de minder aangename ont dekking dat een zijner beesten dood in de wei lag. Ammerzoden. Maandag 31 October werd in het Bondsgebouw door de Gewes telijke Landstormcommissie »De Meijerij« eerie vergadering gehouden ter bespreking der voordeelen aan den gewoon Vrijwillige Landstorm verbonden. Nadat een en ander duidelijk uiteen was gezet, gaven zich een 60-tal jongelingen als lid op. Baardwijk. De vergadering van den gemeenteraad van 27 October 1.1. was be legd om uit te maken of men met het oog op eventuele annexatie met Waalwijk en Besoyen, in de ontstane vacature van Gemeente-ontvanger zal benoemen een tijdelijk of een definitieve ontvanger. De vergadering stelde met 5 tegen 2 stemmen vast dat een definitief Gemeente ontvanger zal worden benoemd. Eethen. Donderdag 10 Nov. hoopt D.V. des avonds 6.30 uur in de Ned. llerv. Kerk op te treden Ds. Nauta van Doeveren. Bij die gelegenheid zal een collecte voor tie Zending worden gehouden. Genderen. Door de kiezers zal alhier eene commissie worden benoemd, ter be- oordeeling van het wetsontwerp der Ged. Staten, tot vereeniging onzer gemeente met die van Drongelen en Eethen. Het ware te wenschen dat hiervoor mannen werden gekozen, die ten zeerste protes teerde tegen dit wetsontwerp, want het staat noch zeer te bezien of er wel voor deel in deze vereeniging zal gevonden worden, gezien de wachtgelden voor de overbodige gemeente-ambtenaren, de hooge salarissen van de blijvende ambtenaren en den bouw van een nieuw gemeentehuis te Eethen dat ook ongetwijfeld veie duizenden zal kosten, en dit alles dan nog afgezien van de groote last die een uitgestrekte gemeente met zich brengt. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 92 telegrammen, waarvan 46 verzonden en 46 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 116. Op de Rijkspostspaarband werden 14 inlagen gedaan ten bedrage van f 2144, terwijl 12 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1659.70. Herpt. Bij landbouwer J. Fitters treft men nog heerlijke rijpe aardbeien, een en ander is zeer zeker een gevolg van het prachtige najaarsweer. Haarsteeg, 2 Nov. Hedenavond om streeks halfzeven, tijdens de H. Kruisweg oefening in de kerk brandde, alhier de boerenwoning bewoond door de Kind. Ver- steijnen tot den grond af. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat hoegenaamd niets is gered kunnen worden. Ook kwa men een koe, een varken en een trekhond in de vlammen om. Een andere koe heeft zich zelf nog kunnen redden, doch is ge heel met brandwonden overdekt, zoodat deze, naar men zegt, ook wel afgemaakt zal moeten worden. De brandspuiten wa ren wel tijdig genoeg aanwezig maar er was nergens in den omtrek water te krij gen. Huis en inboedel zijn slechts zeer laag verzekerd. Oorzaak van den brand is onbekend. De prijs der aardappelen alhier is de laatste week aanmerkelijk gedaald. Men besteedt thans voor Bravo's f 6. voor Roode Star f 5.beiden per mud van 70 K.G. De hooiprijzen blijven op dezelfde hoogte als voorheen. Men leverde deze week het uiterwaardsch hooi station Bommel a f 46. per 500 K.G. Loon-op-Zand- Naar aanleiding dei- vele klachten over de konijnen in verband met den voedselnood voor het vee, heeft het bestuur van den Boerenbond zich tot de Commissaris der Koningin en den jacht- heer Jhr. Verheijen gewend. Thans is dezer dagen door den Commis saris aan eenige landbonwers vergunning verleend tot het schieten van schadelijk gedierte, waartoe ook jhr. Verheijen zijn toestemming heeft verleend. Nederhemert. Bij de Donderdag ge houden verkiezing van 12 gemachtigden voor een kiescollege waren slechts weinige kiezers opgekomen. Gekozen werden de heeren Adr. Bouman en J. van Ooijen Johz. De nieuwe stemming heeft a.s. Donder dag plaats. Raamsdonksveer. De landbouwer C. K, ging naar de weide, teneinde naar zijn kalveren te zien. Hij miste er een, dat in de sloot verdronken lag. Ook een onaangename gewaarwording. Binnenkort geeft de Tooneelvereen. «Kunst na Arbeid® haar eerste uitvoering met het drama: »De Heilige Tarcisius«, en het blijspel «Het sprekend portret van Oom Toon®. De melkprijs werd door de verkoo- pers van 48 op 46 cent per Liter gesteld, dus 2 cent minder, en dat niettegenstaande er van meerdere melkopbrer.gst wel geen sprake zal zyn. De familie II. ontving dezer dagen het treurig bericht, dat de vader in een der mijnen in Limburg verongelukt was. Hij laat drie weezen na. Wegens groote slapte in den scheepsbouw werden, naar ons medegedeeld werd, op een der werven verschillende arbeiders tegen heden ontslagen.] Gedurende de maand October werd aan het postkantoor R'veer en daaronder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f 12346,91 en terugbetaald f 40170,23. Gedurende de maand October viel er hier 46 m.M. regenwater; heel wat meer dan in de voorafgaande maand. In den tuin van den heer C. zijn aan een appelboom flinke appels gegroeid als tweede oogst in dit jaar. De heer F., met nog 2 uit andere gemeenten, verdronk in de nabijheid van Moerdijk, naar men ons mededeelde, in den nacht van Maandag op Dinsdag. Sprang. Gedurende de maand October werd aan het hulppo^tkantoor alhier over 32 inlagen belegd f 2940,68 en terug betaald over 25 inlagen f 6076,57. Tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd Mej. P. de Borst uit Raamsdonksveer. De leerlooier L. B. kreeg een on beduidend wondje aan den linkerwijsvinger; hier geen acht op slaande, zwol de hand later zoodanig op dat hij de genees kundige hulp van Dr. v. d. M. inriep. Deze constateerde bloedvergiftiging. Daar de heer A. Kool voor zijn benoeming tot lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt heeft, is in zijn plaats gekozen de heer N. Zonneveld. A.s. Maandagavond zal de A.-R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen komen. De agenda bevat de navolgende punten 4. Opening 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verslag afgevaardigde Kamer Kies kring 's Bosch. 5. Bespreking «Winter-Campagne.« 6. Verkiezing Bestuurslid vacature Hoek. 7. Verkiezing Bestuurslid voor den Chr. Volksbond, vacature Hoek. 8. Benoeming afgevaardigde. 9. Varia. 40. Sluiting. Bij de gunning der aanbesteding van den bouw der 2 lokalen aan de Chr. School alhier, is het werk niet gegund aan den laagsten inschrijver, doch aan den aannemer C. Timmermans, alhier. Vrijdag 44 November hopen de echtelieden Adr. Spuibroek en Corn. Ver schuren den dag te herdenken dat zij vóór 50 jaar met elkaar in het huwelijk traden. Bereids is door de buren een commissie gevormd, die dezen dag niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan. Sleenwijk. De heer P. J. van Eede, te deWerken, is aangesteld als plaatselijke vertegenwoordiger der N.V. Prov. N.-Br. Electr. Maatschappij. Waspik. Mej. De Roon alhier over leden, heeft aan het Groene Kruis f 8000 vermaakt. Waalwijk. Naar wij uit de beste bron vernemen, ligt het wetsontwerp tot ver eeniging der gemeenten Waalwijk, Baard wijk en Besoijen op het Departement ge reed en kan de indiening ieder oogenblik in de Kamer worden tegemoet gezien. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, gaan deze wetsontwerpen steeds onder den hamer van den Voorzitter zonder eenige discusie door. Bijna als een voldongen feit mag men het beschouwen, dat de vereeniging met 4 Januari zal plaats hebben. (E. v. h. Z Zailichem. Het door den Raad alhier aan II. M. de Koningin gericht verzoek om zelf den Hoofdelijken Omslag te mogen vaststellen en te innen is van de hand gewezen, zoodat voortaan de Hoofdelijke Omslag door den Inspecteur der directe belastingen te Zaltbommei wordt vastgesteld en door den ontvanger der directe belas- ting te Zaltbommei wordt geïnd. Zaltbommei. Op de najaarsveemarkt waren heden aangevoerd 45 runderen en 45 kalveren. Handel slecht met terug- loopende prijzen. Kalfkoeien f 475f 550, kalfvaarzen f 350f 480 guiste vaarzen f 240f335, melkkoeien f 400f 500 guiste koeien f 280f 350 hokkelingsvaarzen f 490 f 240 hokkelingsossen f 455f 200, graskalveren f 60f 90, pinken f 400 f 440, stieren f 460—f200, nuchtere kalveren f 43f 20. Vette varkens f 0,35 tot f 0.40 per K.G. vuil gewicht. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente VEEN, gehouden op Maandag 34 October jl. 's-namiddags 3 uur. Aanwezigde EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren, Burgemeesterde WelEd. Heer J. Timmermans, Secretaris, de Wet houders Smits en Schreuders, de leden J. den Dekker, A. Vos en J. van der Pol. Afwezig de leden C. G. Timmermans en T. D. Jiskoot. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze en verzoekt den Secretaris de notu'en der vorige vergade ring voor te lezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Inmiddels komt A. D. ter vergadering en verzoekt zijn beklag te mogen indienen inzake te hoogen aanslag Hoofd. Omslag. De Voorzitter antwoordt hem, dat die eigenlijk schriftelijk moeten worden inge diend. D. doet het evenwel liever mondeling en voegt de daad bij het woord „Hoe komt het, dat ik nu ben aangeslagen voor f 48,60 terwijl ik zoo'n ongunstig jaar achter den rug heb en maar één zoon meer thuis 1" enz. Na verschillende vermeende bezwaren te hebben geopperd deelt de Voorzitter hem mede, dat hij is aangeslagen op een inkomen van 550 gulden per jaar, waarvan nog kinderaftrek afgaat, zoodat hij heusch geen reden tot klagen heeft. D. vertrekt onder het mompelen van „niet betalen, deurwaarder" enz. Na deze kleine onderbreking worden de beraadslagingen voortgezet en de punten der agenda afgewerkt. Ingekomen stukken 4 e. een aanvraag van de Doopsgez. Gem. om een inzameling te mogen houden voor de noodlijdenden in Rusland. De Voorzitter bezit geen vrijmoedigheid de ingezetenen ook die lasten nog mede op te leggen en stelt vóór, voor kennis geving aan te nemen. Wordt aldus be sloten. 2e. Het verzoek van C. Herrewijn cons, tot het wijzigen van art. 406 en 408 der Plaatselijke Pol. Verordening. Hierover ontspon zich een heele discussie en aangezien wijziging dier artikelen niet wel mogelijk is wegens practische bezwaren, wordt ten slotte hierop afwijzend beschikt en besloten, borden te laten plaatsen ter waarschuwing, 3e. Een vraag betreffende al of niet als nog op te maken 3e suppletoir kohier voor den aanslag van 2 of 3 personen, die zich nog kort hier hebben gevestigd. Vermits deze niet kunnen worden aange slagen voor een vol jaar en het bedrag te gering is, stelt de Voorzitter vóór bedoelde personen vanaf 4 Jan. '22 belastbaar te stellen en volgend jaar met het verminderde rekening te houden. Wordt aldus besloten. 4e. Besluit van Ged. Staten ter ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2