SUNLIGHT ZEEP iaat vóór alles *"AND van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4137. Woensdag 9 November. 1921. De Noordwester storm. nogjuistgeld genoeg voor'nstufe Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Pruisische ministercrisis is opgelost op de basis van coalitie-uitbreiding. De Duitsche volkspartij (de voormalige nationaal- liberale) heeft na lang wikken en wegen besloten om zich los te maken van de rechtsche oppositie die zich bij den moord op Erzberger al te zeer bezoedeld had en met de sociaal-democraten mede te werken. Dat zij zelfs zoover zouden gaan en zitting zouden willen nemen in een regeering die die door een sociaal-democraat wordt ge presideerd, had men zeker niet kunnen verwachten. Toch is dit gebeurd in het van ouds reactionuaire Pruisen, in het Pruisen van ras echte landjonkersde socialisten nemen de leiding en de Duitsche volkspartij geeft haar medewerking. Oorspronkelijk is Leinert als kabinets formateur genoemd, maar hij heeft op het laatste moment geweigerd het onzekere voor het zekere te nemen, en zijn ver moedelijk goedgsalarieerde betrekking als burgemeester van Hannover prijs te geven voor de altijd maar zeer tijdelijke functie van minister-president. Tenslotte heeft men zijn keus laten vallen op een ande ren socialistischen leider, Otto Brann, die door den landdag gekozen is en weldra met een ministerie voor den dag is ge komen waar socialisten en Duitsche Volks- partijders, democraten en Centrummannen broederlijk samenwerken. De onderhandelingen tusschen de partijen hebben tot resultaat gehad, dat het volgende kabinet werd gevormd Minister-president Otto Braun (S. P. D.) Binnenl. Zaken Severing (S. P. D.) Handel Siering (S. P. D.) Landbouw Wendorff (Dem Financiën dr. v. Richter (D. V. P.) Onderwijs en eeredienst Bölitz (D. V. P.) Justitie dr. Am. Zehnhoff (Centr.) Volkswelvaart vermoedelijk Stegerwald. Scheideman, de eerste burgemeester van Cassel, heeft een rede gehouden over de actueele kwestie der steeds wisselende Duit sche regeeringen. »Dat is zei hij slechts een symptoom van de zware ziekte van ons volk. Wij leven nog steeds in een koortstoestand, doch dat kan niet eeuwig duren. Gaan wij verder bergaf, de Rus sische of Oostenrijksche toestanden tegemoet, of gaan wij weer bergopwaarts Wanneer men de valuta als barometer mocht beschouwen, dan ging het zeker naar beneden, doch dat is slechts een eenzijdige waardebepaling. De Amerikaansche dollar is thans bij ons 250 mark waard, tegen 4.25 mark voor den oorlog, hetgeen zeggen wil dat de mark in de Vereenigde Staten geen 2 pfenningen meer waard is, tegen de 1000 pfenningen van 1914. »Toch heeft Amerika 6 millioen werk- loozen tegen Duitschland nog geen 200.000 Ik ben zeer bezorgd over de toekomst van Duitschland, maar ik beschouw die absoluut niet als hopeloos, want ik reken op de levenskracht van ons volk en op onzen vasten wil om ons uiterste best te doen. De bijzetting van ex-koning Ludwig van Beieren heeft Zaterdagmorgen onder buiten- gewoge deelneming der bevolking te Mün- chen plaats gehad. Ryksweerofficieren droegen de lijkkisten van den laatsten Beierschen koning en diens gemalin. Om negen uur had de inzegening der lijken plaats. Onmiddellijk achter de lijkkisten liepen talrijke leden van het huis Wittelsbach, o.m. de ex-kroonprins Rupprecht, prins Lepold, prins Adelbert, verschillende gene raals, o.a. LudendorfF, vertegenwoordigers staats- en rijksregeering en vele deputaties. Van de buitenlandsche vorsten en ex- vorsten waren volgens het »Hbld.« tegen woordig de voormalige koningin van Bul garije en Saksen, de ex-hertog en hertogin van Brunswijk, de groothertogin van Luxemburg, prins en prinses Ernst van Saksen. De rouwstoet had nagenoeg 3 uur noodig om te passeeren en de gansche weg was door een dichte menigte bezet. In het centrum der stad en voornamelijk in de straten, waar de stoet langs kwam, waren Beiersche en Zwarte vlaggen uit gestoken. Om 8 uur begonnen de klokken te luiden en onder tromgeroffel zette de stoet zich in beweging. In totaal namen 200 vereenigingen, 40.000 volwassen, personen en 40.000 schoolkinderen aan de rouwplechtigheid deel. De dom was met vele kransen versierd. De bisschoppen en abten begeleidden de lijkkisten tot het hoogaltaar, waar deze werden neergezet. Kardinaal v. Paulhaber hield de lijkrede. Volgens de bladen heeft prins Rupprecht een proclamatie uitgegeven, waarin hij zijn dankbaarheid uitspreekt voor de vele be wijzen van deelneming, bij gelegengeid van de begrafenis zijner ouders ontvangen. De proclamatie gaat dan voortMijn vader z.g. heeft den kelk des tijdens tot den bodem geledigd. Niet alleen zag hij zijn voor het bestwil van het land nage streefd werk vernietigd, hij moest tot zijne diepe smart na ineenstorting van het Duitsche rijk ook nog beleven, dat in een oogenblik van verwarring en wanorde wezenlijke voor het bestaan van den Beierschen staat onontbeerlijke rechten, werden prijsgegeven. Tredend in de rechten van mijn vader en trouw jegens mijn Beiersche en Duitsche vaderland, ben ik jegens de over levering van mijn volk, de geschiedenis en de toekomst verplicht dit openlijk te ver klaren. De gevoelens, welke ten mijne opzichte de laatste dagen tot uiting zijn gekomen, rechtvaardigen de hoop, dat het Beiersche volk zich met Gods hulp uit de tegen woordige rampen weer omhoog zal werken. Aan de beteekenis van deze uitingen kan nauwelijks twijfel bestaan. De oude koning had in het verlies van zijn troon berust, zijn zoon zal naar herstel van het koningschap streven. De Beriijnsche socia listische bladen beschouwen de proclamatie dan ook als een onomwonden aansporing om de huidige regeering omver te werpen. Dat is ze weliswaar niet, maar toch geeft ze den republikeinsch gezinden partijen alle aanleiding om op hun hoede te zijn en de grondslagen waarop de jonge repu bliek rust te stevigen. Zooals te verwachten was heeft de Hongaarsche Nationale Vergadering in derde lezing de onttroningswet ten opzichte van het Habsburgsche huis aangenomen, volgens een telegram uit Berlijn met algemeene stemmen. De wet is dadelijk in werking getreden. HEUSDEN. De Noordwesterstorm, die Zondag over geheel ons land heeft gewoed, heeft ook hier geducht huisgehouden. Tegen half twee bereikte hij een hevigheid zooals slechts zelden werd meegemaakt. De schade aan daken is enorm. Van de nieuwe ma- chineloods op de scheepswerf zijn honderden pannen afgerukt en werden tal van ruiten vernield. Op het café »de Gouden Leeuw bleef zoo goed als geen enkele dakpan. De daken van de woningen op de beide hoeken van de Vischmarkt-Nieuwstraat moesten het danig ontgelden. Van verschillende wonin gen werden door den sterken winddruk ruiten ingedrukt, sommigen met houtwerk en al. De IJstent is uit elkander gewaaid en een der boomen die er bij staan is ge woon afgeknapt. Stukken hout, zink, dak pannen, gordijnen vlogen door de lucht, de Nieuwstraat lag bezaaid met pannen en was een tijdlang gevaarlijk om te passeeren. Overal zag men de menschen aan het werk om de schade voorloopig zoo goed mogelijk te herstellen en maatregelen nemen om erger te voorkomen. Het aantal huizen, dat min of meer schade heeft beloopen, is niet te tellen. De tramdienst moest een tijdlang ge staakt worden. Twee ledige wagens wer den door den wind vanaf het tramhuisje naar de Oudheusdensche poort geduwd, waar zij tot staan werden gebracht en door den tram weder werden teruggehehaald. WERKENDAM. Zondag heeft de storm hier ook veel schade aangericht. Bij vele ingezetenen werden de pannen en schoor- steenen van het dak gerukt, bij anderen de ruiten uitgewaaid. Bij verschillende kwam ook het zink van de daken waaien. Een zand-aakje geladen met zand liggende aan het oude hoofd is gezonken, gelukkig kon nog het een en ander er uit gered worden. Ook is er 's avonds veel water gekomen zoodat de buitenwaarden onderliepen ook zijn er in den Biesbosch vele binnenpolders volgeslagen doch gelukkig was het vee bijtijds in vei ligheid. Van de nieuw gebouwde Anna Pauwlowna-hoeve waren al de pannen af gerukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. AALBURG. De storm, welke Zondag middag ook alhier woedde, heeft belang rijke schade aangericht, doordat van vele buizen de daken beschadigd werden, Ook verschillende boomen moesten het ontgelden. ANDEL. De storm van Zondag heeft ook hier aan daken en omgewaaide boomen enorme schade aangericht. Ook de Electr. geleiding was gestoord zoodat er geen licht was. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. BRAKEL. Zondagmiddag is een Rijn schip van het anker geslagen en op den kop van een krib geloopen. Het werd lek gestooten en is spoedig gezonken. Omtrent ongelukken van opvarenden is niets ver nomen. CAPELLE. Door den hevigen Noord westerstorm zijn Zondag verschillende daken van huizen en schuren beschadigd. Vooral de rieten daken moesten het ontgelden. Bijna huis voor huis woeien pannen van het dak en in verschillende rieten daken maakte de krachtige wind flinke gaten. Het huis van den smid A. v. d. H. op de Nieuwevaart is wel het meest geteisterd. Daar ging een stuk van het dak de lucht in en stortte een muur in. Bij den land bouwer v. S. werden een paar boomen ontworteld, eveneens aan den Capelschen dijk. De buitenpolder ten Oosten van de Capelsche Haven staat gedeeltelijk onder water. 's GRAVEMOER. De orkaan van Zon dagmiddag veroorzaakte haast aan alle huizen schade. Schoorsteenen waaiden af, dakpannen werden weggerukt, rietendaken sloegen open en hooi- en strooschelven werden verzet. Verscheidene boomen zyn middendoor gebroken. Persoonlijke onge lukken hadden gelukkig niet plaats. De middaggodsdienstoefeningen konden niet worden gehouden. De electrische leiding is gestoord. HERPT. De storm van Zondagmiddag heeft hier schier aan alle huizen ontzettend veel schade aangericht. Van de woning van den landbouwer I. Buys woei den voor gevel doormidden en stortte met donderend geraas op den zolder, zonder echter per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Ook de woning van P. S. stortte voor een groot gedeelte ineen, doch bleef op het voorradige hooi en koren hangen. NEDERHEMERT. De storm van Zondag heeft aan de noord- en zuidzijde dezer ge meente veel schade aangericht. Overal was men bezig om de daken zooveel mogelijk te versterken en de ingewaaide gaten te stoppen. De singel om het kasteel leverde een treurige aanblik op. Verschillende zware boomen waren als jonge stammen aan den grond afgeknakt, zoodat het op een ruïne geleek. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. RAAMSDONKSVEER. Groot is de schade Zondag door den storm alhier aangericht. Ontelbaar veel pannen werden op den grond gesmeten, gaten in de rieten daken ge slagen alsmede een gevel van een huis en de nieuw gebouwde loods 45 M. lang en 8 M. breed, op de werf van den heer van Suijlekom, stortte ineen of ze een kaartenhuis was. SPRANG. Zondagmiddag werd onze ge meente getrofien door een hevigen storm, die wel een orcaan leek. Bij onze wandeling door deze gemeente hebben we niet één rieten dak gezien, dat niet beschadigd was. Verschillende zagen we die geheel vernieuwd zullen moeten worden. Sommige pannen daken zijn deer lijk gehavend. Schoorsteenen zijn geheel of gedeeltelijk afgewaaid, muren zijn inge stort en boomen ontworteld. Bij de heer Netten zijn twee z.g. aanbouwen ingestort, bij den landbouwer van Zeist is de schuur ingestort. Door de verbreking van een zeer dikke ijzeren staaf is den grooten koperen bal met weerhaan van den gemeen tetoren weggeslagen er kwam tusschen de woning van de wed. F. en den bakker W. terecht. Druk was alles in de weer om zooveel mogelijk de gaten in de rieten daken te stoppen om alzoo te trachten erger te voorkomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade is enorm groot. Sinds menschenheugenis is het niet voorgekomen dat onze gemeente door den storm zoo ge troffen werd. De straatweg is geheel met riet 'bedekt. In beide kerken kon vanwege het nood weer geen dienst des Woords plaats hebben. WASPIK. De storm van Zondag heeft hier enorme schade veroorzaakt. Er is bijna geen huis, dat onbeschadigd is ge bleven. Van den molen is de geheele kap met wielen losgerukt en naar beneden gestort, gelukkig zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Verschillende boo men zijn ontworteld of afgekapt. De menschen op straat konden zich niet staar.de houden en werden bovendien be dreigd door de dakpannen, welke door de lucht vlogen. De schade is aanzienlijk. ZALT-BOMMEL. Hier heeft de storm vreeselijk huisgehouden en twee jeugdige levens als slachtoffers geë scht. Zondagmiddag waren op een terrein in de nabijheid der scheepswerf van Meijer's Scheepsbouwmaatschappij een voetbalclub uit deze gemeente en een uit het naburige Tiel aan het spelen. Door den ontzettenden wind werd plot seling het dak van de houtloods op ge noemde scheepswerf opgenomen en op het voetbalveld geslingerd, waar het neerkwam juist bij een der doelen, waar verschillende spelers bij elkaar waren. Twee jongens werden gedood, een Tie- lenaar, een zekere Schellings en een uit onze gemeente, de 15-jarige Van Hem. Drie anderen uit onze gemeente werden zwaar gewond en met gebroken beenen en ribben opgenomen. Het zijn Breddels, Vos en Van Eek. De verslagenheid in onze gemeente bij het vernemen dezer ontzettende tijding, was algemeen. Buiten dit vreeselijk onheil heeft de storm hier ook veel materieele schade aangericht. Vooral de daken moesten het ontgelden en verschillende boomen werden ontworteld. BREDA. Zondagmiddag woedde een hevigen storm. Het geleek wel een cycloon. Ongeveer kwart over een werden de be woners van Breda opgeschrikt door een vreeselijk lawaai en gekraak. Het bleek, dat de linkervleugel van de groote kathe drale kerk geheel was ingestort. Alleen de zijmuren zijn blijven staan. Het dak en de gewelven hangen tot puinhopen in de kerk. Gelukkig dat er zich niemand in de kerk bevond en het niet gebeurde onder de H. Diensten, anders warer talrijke slacht offers gevallen. Ook de Zuidwestelijke gevel van den toren is geheel ingewaaid. PRINCENHAGE. Door den storm is de toren van de kerk ingestort. Op tal van andere torens zijn stukken steen e.a. afgewaaid. De geheele stad is bezaaid met pannen. Tal van huizen zijn beschadigd. In het paviljoen »Valkenberg« is het een ruïne. Het geheele park ligt vol van afgewaaide boomen. De schade wordt geschat op 80.000 gulden. ROERMOND. Zondagmiddag woei een geweldige orkaan. Omstreeks 2 uur woei een gedeelte van den Christoffeltoren af, pl.m. 25 Meter. Het stuk viel door het dak der kerk en kwam terecht in het schip bij den preek stoel. De verwoesting was ontzettend, ge lukkig was de kerk gesloten, zoodat er geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. NIEUWSBLAD voer het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1