WIJK. Ook hier heeft de storm van Zondag jl. danig huisgehouden. Het aantal daken dat werd beschadigd of afgerukt is legio. Tal van vruchtboomen zijn ontwor teld, schoorsteens afgewaaid en ruiten in gedrukt. Als een bewijs, hoe groot de schade is, kan dienen, dat een der riet dekkers hier ruim 100 aanvragen had om het dak te komen herstellen. VEEN. Tientallen daken zijn vernield. Een heel raam werd bij V. ingedrukt. Bij K. werd een boom tegen den grond ge smakt. Bij B. werd het halve dak ver nield. De rietdekkers hebben werk genoeg. Oude menschen kunnen zich niet herinne ren zoo'n zwaren storm te hebben beleefd. AMSTERDAM, Zondagmiddag is door den storm de quarantaine-inrichting ver woest. De schade bedraagt 3 ton. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op sommige punten waren de straten bedekt met afgewaaide dakpannen. Het dak van het station werd gedeeltelijk weggerukt. Van de nieuwe R. K. kerk der H. Rita aan den Hagendoornweg die in aanbouw is, werd de steiger vernield. Een gedeelte der muren werd mede omgetrokken. Het zinken dak van het Tolhuis is af gerukt. De Belgische sleepboot uit Antwerpen «Edison® is volgeloopen en gezonken. Aan den Omval is een woonwagen om gewaaid en een eind verder neergekomen, waardoor een bewoonster van het voertuig hersenschudding kreeg. Onder helsch gerinkel bezweek 'n groote winkelruit van den chocoladewinkel van Jamin, hoek Linnaeusstraat en Oostpark. Een gedeelte der étalage werd tevens ver nield. Onder de menschen die in den winkel waren, onstond een paniek. DEN HAAG. De storm, die op den voormiddag meer op een orkaan geleek, heeft in de residentie ernstige schade aan gericht, in de eerste plaats is het Haagsche Bosch dermate geteisterd, dat men opnieuw van een ramp kan spreken. Nadat de geweldige storm van 1911 het bosch reeds een belangryk gedeelte van zyn fraaie geboomte ontnam, heeft de orkaan, welke heerschte, weer honderden statige boomen ontworteld. Bij 3 4 tegelijk kon men de kolossen naar beneden zien ploffen, in hun val meestal nog verdere verwoestingen aanrichtend. ROTTERDAM. Zondagmiddag vielen twee schoorsteenen door het glazen dak van het café Royal aan den Coolsingel. Er ontstond een paniek onder de bezoekers. Het café moest ontruimd worden. De storm zwiepte het water in de bin nenhavens, zoodat een groot deel van de oude binnenstad onder water stond. Aan het filiaal van het Kon. Meteor. Instituut alhier zijn windstooten van 100 K.G. op den vierk, meter waargenomen. Dit is het maximum wat ooit is bereikt. DEN BOSCH. De storm heeft hevig gewoed. Men kon door geen straat komen of men zag er pannen en leien, die van de daken waren gewaaid. Op verschillende punten was het werkelijk levensgevaarlijk. Zoo moest b.v. da ingang van de Kerk- straat-hoek-Markt door de politie worden afgezet omdat het daar gewoon pannen regende. Tal van boomen zijn omverge- waaid, vele gebouwen hebben schade be- loopen. Ook hier echter geen persoonlijke ongelukken. DORDRECHT. Tijdens den Noordwester storm trok gistermiddag omstreeks halftwee een hoos over de stad, overal sporen van vernieling achterlatende, als afgerukte dak pannen, omgeworpen schoorsteenen en ont wortelde boomen, welke in hun val weer huizen en daken beschadigden. Op de rivier zijn een motorboot en een lichterschip gezonken. BERGEN-OP-ZOOM. Aan bijna alle ge bouwen hier is schade aangericht. Het mid denstuk van den toren van de kerk van St. Joseph is zoodanig door den storm ge teisterd, dat midden- en bovenstuk aanzien lijk overhellen, zoodat gevreesd wordt, dat de toren heelemaal zal neervallen. Aangren zende huizen zijn ontruimd, en de straten in den omtrek van den toren zijn door de politie afgezet. De politie heeft de gods dienstoefeningen geschorst. WESTLAND. De storm van Zondag heeft een geweldige schade toegebracht aan het teeltgewas. Warenhuizen zijn omverge worpen, kassen ingedrukt, en ruiter bij honderden in de lucht geslingerd. Sommige tuinders hebben 2000 vernielde ramen. Geen enkel bedrijf is aan schade ontkomen. ETTEN. De hevige storm die Zondag middag ontaardde in een ware orkaan, lichtte de kapitale steenen boerenschuur, genaamd 't Hof, van den landbouwer B. alhier op en smakte ze als een kaarten- doos ineen, met het noodlottig gevolg, dat de dochter van den daarbij wonenden zet baas V. onder het puin werd bedolven. Toen men haar van onder het gesteente te voorschijn kon halen was zij reeds een lijk, wat deerlyk verminkt was. Het onge lukkig meisje was 25 jaar. Een aantal andere gebouwen werden omvergeworpen echter voorzoover bekend, zonder persoonlijke ongelukken. DELFT. De storm van Zondag heeft in de warmoezierderijen alhier groote ver woestingen aangericht. Enkele tuinders kregen door het breken van ruiten in warenhuizen en van z.g. platglas in korten tyd groote schade. De totale schade be loopt naar schatting bijna f 100.000. Het tramverkeer met het Westland werd 's middags geheel gestremd, doordat over een lengte van ongeveer 200 M. het dak van de pakloodsen van de nieuwe groenten- veiling over de spoorbaan der Westlandsche stoomtram werd geworpen. Voor de Ned. Gist- en Spiritusfabriek zonk een vaartuig. VOORBURG. In de Weverslaan is een in aanbouw zijnd huizen-complex geheel met den grond gelijk gemaakt. Iets derge lijks gebeurde op den Achterweg. DIRKSLAND.*:7 De stoomtram van Oud dorp naar Middelharnis is Zondagmiddag bij Dirksland gedeeltelijk omgewaaid. Twee wagens kwamen in een sloot terecht. Geen persoonlijke ongelukken. De storm van Zondag heeft zich ook in WTest-Duitschland laten voelen. Te Esch bij Elsdorf is een 60 M, hooge kerktoren omgewaaid en op het schip der kerk te land gekomen, die gelukkig juist door de kerkgangers was verlaten. Toch zijn er bij dit ongeluk nog vijf kinderen gedood en zes zwaar gewond. Scheepsongelukken. De «Crt.® vermeldt de volgende scheeps ongelukken Het s.s. »Wieringen«, van Sharpness naar Rotterdam strandde bij Brouwers haven. Het Amerikaansch s.s. «Steadfast® verkeerde by Oost ;iDijckbank in nood. De loggerJK, W. 437 is bij Noord wijk gestrand. Benoorden IJmuiden verkeert een schip in nood. Te Nieuwendiep sloeg een bottertje van J. v. d. J. op den^steenen dam om. Nie mand kan hem bereiken. Men vreest voor zyn behoud. Voor Medemblik verkeerden drie tjalken in nood en vroegen om hulp. Deze werd aan de marine in Den Helder aangevraagd. Te Andijk is een Texelsch visschers- vaartuig op de dijkglooiing te pletter ge slagen. Het vaartuig is verloren. De beide opvarenden kwamen aanUand. Het stoomschip «Palm BranchcUis tus- schen Ameland en Schiermonnikoog gestrand. Zondag is het van Charthagene naar Rotterdam bestemde Nederlandsche stoom schip «Ruurloo® op het Westerhoofd van de Hinderbank gestrand. De reddingboot van^Hoek varf Holland is binnendoor naar het stoomschip ver trokken en heeft te Hellevoetsluis geland 30 man van de bemanning. Twee stokers zijn gewond, de eene ernstig. De tweede stuurman is verdronken.^ De gezagvoerder is aan boord gebleven. Nabij Pas van Neuzen zijn een barge en een schoener gestrand. Te Zandvoort verkeerde de ijzeren logger K. W. 127 uit Katwijk in nood. Men zag van het strand af het schip met den storm worstelen. Telkens werd het door de hooge golven aan^het oog der toeschouwers onttrokken, dan weer waren de beide masten duidelijk zichbaar. De logger streek ten slotte het zeil en gebruikte netten en aller lei touwwerk als drijfanker. Langzaam dreef het schip Zuid-West-waarts, het zakte hoe langer hoe meer af en tenslotte strandde het 6 K.M. ten Zuiden van het dorp op de vierde bank in een vreeselijke branding. Zes mannen wierpen zich voorzien van zwemgordels, in het water en^bereikten met behulp van hen, die aan de kust stonden, het duin. Een was bewusteloos, doch werd bijgebracht. De telegraaf en telefoon. Ten gevolge van den storm is groote vertraging ontstaan in het telegraaf- en telefoonverkeer. MetJ het buitenland was de storing zeer ernstig; Maandagmorgen werden voor Engeland geen telegrammen ter verzending aangenomen. De telefoonverbindingen in het binnen land komen met enkele plaatsen niet tot stand. Vooral de verbinding met de Zeeuwsche eilanden is zeer gestoord. Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. en verkoudheid neem BUITENLAND. De Washingtonsche conferentie. Gemeld wordt, dat de Amerikansche gedelegeerde naar de Washingtonsche con ferentie reeds een definitief ontwapenings plan hebben opgesteld, dat zij reeds bij het begin van de conferentie zullen in dienen. Gezegd wordt, dat het plan zal doen blijken, dat de Vereenigde Staten zeiven bereid zijn om een vermindering door te voeren van genoegzamen omvang om de wereld te overtuigen van hun ernst en meteen het ontwapeningsmaximum zal noemen, waartoe zij bereid zijn. Brand in een kazerne. In de Radetzky-kazerne in Hongarije barstte Zaterdagnacht om 2 uur brand uit. Eerst in de morgenuren werd men den brand meester. Voorzoover bekend kwamen acht personen bij den brand om. Gevaarlijke dieren. In een apothekers win kei te Boedapest is ingebroken en gestolen. Het vreemde van het geval is, dat de dieven geen geld of voorwerpen van bijzondere waarde hebben meegenomen. Alles lieten ze onaangeroerd, behalve den voorraad vergiften, die zich in den winkel bevond. De apotheker ver klaart dat de gestolen voorraad vergiften voldoende was, om 100.000 menschen om het leven te brengen. De politie is onmiddellijk een onderzoek begonnen. Ex-Koning Karl's kinderen. De kinderen van den vroegeren koning van Oostenrijk zullen met aartshertogin Maria Theresia voorloopig in het slot Wortigg, bij Rorschach, hun intrek nemen, waar de ex-keizerlijke familie, toen zij naar Zwitserland kwam, haar eerste woon plaats had. Een rots omlaag gestort. Woiff meldt uit Offenbach Ten gevolge van de hevige regens is er een rots naar beneden gestort op den spoorweg Freuden- stadt-Holfach. De machinist van den trein, die uit Freudenstadt kwam, merkte dit nog net op tijd, en kon den trein op het laatste oogenblik nog tot staan brengen. De loco motief en de eerste twee wagens zijn door het rijden tegen het rotsblok beschadigd. Vijf personen zijn ernstig gekwetst. iaral'in een politiekazerne. Gewapende mannen deden een inval in de politiekazerne te Kesh in Ierland. Zij verzamelden, de vier politiemannen die bin nen waren in bedwang houdend, alle wapens en munitie en voerden ze daarna weg naar Donegal. Den politiemannen geschiedde geen leed, schade werd niet aangericht. Een liaison.officier van het Iersch republi- keinsch leger te Belfast zegt, dat de inval niet uitging van het republikeinsch leger. BINNENLAND. Najaarshengstenkeuring te 's Bosch. Vrijdag 4 Nov. jl. had te 's-Herto- genbosch de verplichte najaarshengsten- keuring plaats, waar 26 trekpaard- en 11 tuigpaardhengsten werden voorgebracht. Van de trekpaarden werd o.a. goedge keurd Veldmaarschalk a van A. Verschoor te Almkerk. Van de tuigpaarden werden goedgekeurd «Dublina® van wed. A. Kolff te Almkerk «Volkus® en «Wellington® van C. v. d. Bighelaar te Velddriel«Fiscus® van D. van Buuren te Meeuwen «Rinaldo® van A. Verschoor te Almkerk «Cordat® van de Ast. «Land van Cuijk® te Cuijk «Ca- ladijn® van de Coöperatieve Ver. te Meeu wen «Custos® van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen en «Dibaut® van Maas te Aalst. Bovendien werden gebrand de voor drie jaar tegelijk goedgekeurde hengsten »Cicero« en «Emigrant® van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Dron gelen. o Afschaffing van den vacinatiedwang Wijziging der wet op besmettelijke ziekten. Naar «Het Volk® verneemt, bevat een ontwerp van wet op besmettelijke ziekten, eenige artikelen, die het mogelijk maken, dat de kinderen en de onderwijzers en onderwijzeressen de school kunnen bezoe ken zonder dat zij ingeënt zijn, wanneer zij verklaren daartegen gemoedsbezwaren te hebben. Bovendien wordt in tegenstelling met de thans geldende bepalingen, in het vooront werp bepaald, dat geen vaccinatie behoeft te geschieden indien één dokter verklaart, dat dit voor de gezondheid van het kind nadeelig is, terwijl tot op heden twee dok toren deze verklaring moesten afleggen. Maandagmorgen daalde de chéque koers in Marken voor Amsterdam-Berlijn tot 0.93. Helden der zee. De oproep vanwege het Nederl. Roode Kruis voor de nagelaten betrekkingen van de bemanningen van «Brandaris« en «Pre sident van Heel® tot en met 5 November heeft een bedrag opgeleverd vanf 19.146.342. Dyk verzakt. Even voorbij Vlaardingen is de eeuwen oude Maassluissche Dijk tegenover de op gespoten terreinen van de Holland-Amerika- lijn over een afstand van ongeveer 140 M. bijna loodrecht verzakt. De grootste diepte der verzakking bedraagt ruim anderhalven meter. De oorzaak ervan is nog niet vast gesteld. Het verkeer is gestremd, zoodat Maassluis over den dijk niet te bereiken is. De reizigerstarieven op de spoorwegen. De reizigerstarieven, die tot dusverre tijdelijk en percentsgewijs werden verhoogd, worden thans definitief herzien. De grond slag van 1911, die persentsgewijs bijna was verdubbeld, wordt thans definitief op het dubbele gesteld, terwijl de prijs der abonnementskaarten een daarbij passende verhooging ondergaat en de werkmans- kaarten vervallen. Ter vervanging van deze laatste kaarten worden bijzondere traject-abonnementen met één maand gel digheid ingevoerd, die niet tot werklieden beperkt, doch voor ieder verkrijgbaar zullen zijn. De brand te Meppel. Zaterdagnacht zijn te Meppel twee win kelhuizen door brand vernield. De brand was ontstaan in het achter den winkel gelegen kantoor der firma De Vries, greep zoo snel om zich heen, dat in minimum van tijd de «Kosmos« en het er onmiddellijk aangrenzende winkelhuis van de firma M. D. Wolff, handelende in karpetten, matten en behangselpapier, van binnen in lichte laaie stonden. De heer Wolff, diens echt- genoote en hun kindje van ongeveer drie weken die beneden sliepen, konden gemak kelijk gered worden, maar niet de heer De Vries, diens huishoudster en twee in wonende monteurs, die allen in nachtge waad en angstig roepend uit een der ramen van de bovenverdieping hingen had dit heel wat voeten in de aarde. Na veel moeite werden zij gered. Een bomaanslag te 's Graveuhage. Maandagavond 9 uur werd Duinoord te 's-Gravenhage in rep en roer gebracht door een geweldigen knal, welke in een groot gedeelte van de stad hoorbaar was. Het bleek, dat voor perceel 316 Franken- slag, bewoond door den kapitein der veld artillerie, H. D. R. Verspyck, lid van den krijgsraad, een bom was ontploft, die daar even te voren door twee individuen was neergelegd. Een gedeelte van den voorgevel werd totaal uit elkaar geslagen, terwijl de meu bels in de huiskamer vernield werden. De ruiten van dit huis en belendende perceelen sprongen allen. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. Politie en Justitie stellen een onderzoek in. Daar kapitein Verspyck lid van den Haagschen Krijgsraad is, welke onlangs de zaak Groenendaal behandelde, wordt tus- schen een en ander verband gezocht. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Maandagavond overleed alhier de heer L. G. C. Verhoeven, weduwnaar van Mevrouw M. E. J. Mutsaers, in den ouderdom van 70 jaren. De overledene was van September 1893, toen hij zijn broeder wijlen de heer A. H. J. Verhoeven opvolgde, tot September 1909 Wethouder dezer gemeente. Was tevens Voorzitter van het Waterschap Oudheusden c.a. vanaf 1893, in welke functie hij eveneens wijlen zijn broeder opvolgde. Velen jaren was hij lid van het R. K. Kerkbestuur, Lid van het College van Zetters en van de Commissie van aanslag voor 's Rijks Directe Belastingen. Gisterenavond geraakte het zoontje van den Veldwachter v. d. W. nabij den aanlegsteiger der Heusdensche boot te water. Het zoontje van v. D., dat bij het ongeval tegenwoordig was, waarschuwde den veer man Van Kuijk, die gekleed boven van de Heusdensche boot in de Maas sprong en het geluk mocht smaken, den drenkeling, die reeds zinkende was, te grijpen en op het droge te brengen. De levensgeesten schenen reeds geweken, doch door toepas sing van kunstmatige ademhaling, wist v. K. die na eenigen tijd weder op te wekken. Een woord van lof komt den kranigen redder in dezen toe. Zonder zijn flink en kordaat optreden zou zeer zeker een jeugdig menschenleven te betreuren zijn geweest. Tijdens het noodweer van Zondag 1.1. waren er geen vaartuigen op de Bergsche Maas voor deze gemeente. Wel lag in de tramhaven geankerd het turfschip van Gebr. van Helden te Wijk, dat lossloeg en met kracht op de bazaltglooiing aanliep. Door vereenigde krachten gelukte het, het weder in veilige haven te brengen, zonder ongelukken te veroorzaken. Andel. Bij het prijsschieten der Bur gerwacht werd de uitgeloofde prijs, be staande uit een carbidlantaarn, behaald door G. de Lorm. Vorige week werd de prijs der zoete melk met 1 cent per liter verlaagd en alzoo weer op 16 cent gebracht. Als gevolg van een sterk concur reerenden nieuwe handelaar is de prijs der steenkolen alhier van f 2.80 tot f 2.30 per H.L. gedaald. Aalburg. Wederom hebben de bakkers alhier het tarwebrood verlaagd en van 36 cent gebracht op 34 cent. Beneden-Langstraat. De naschaar van den akker is dit jaar geheel mislukt. Door de groote droogte kwamen in Augus tus de uitgezaaide herfstknollen niet op. Het gemis van dit zoo zeer begeerde groen- voeder beteekent voor den zandboer vooral een groote schade. Bommelerwaard. Handel in aard appelen op ,t oogenblik erg stil, eveneens het hooi. Vette varkens ook dalende in prijs, men besteedde van 40 tot 45 ct. per pond. Brakel. De laatste dagen gaan er in ons dorp veel vette varkens dood, zoodat velen voor hun krulstaart bezorgd worden en hem zoo spoedig mogelijk in de kuip zien te krijgen. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te St. Anrialand Ds. J. H. Th. Rappard te Brakel. Capelle. De heer H. J. P. Rijken Az. te Loonschendijk werd vorige week te Utrecht tot arts bevorderd. Ds. J. H. v. Schuppen te root- Ammers heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank op het hulp- postkantoor alhier ingelegd f 6080,14 en terugbetaald f 2987,82. Het aantal inlagen bedroeg 37, dat der terugbetalingen 14. Er werden 97 telegrammen behandeld, waarvan 35 verzonden en 62 ontvangen, terwijl 191 telefoongesprekken, waaronder 17 celgesprekken, gevoerd werden. Onze dorpsgenoote Mej. M. O. de Bruijn Ed, behaalde dezer dagen op het examen van de Moderne Snijschool te Apeldoorn een diploma in het snijden van dameskleeding. De vorige week zijn aan de beide O.L. Scholen in deze gemeente de cursus sen voor vervolgonderwijs begonnen. Het onderwijs aan de school in de Kom wordt gegeven door de heeren M. Bongaardt, W. J. v. Nieuwenhuijzen en Mej. J. H. v. Dongen en aan de school in de Nieuw- straat wordt dit onderwijs gegeven door den heer J. Benjaminse en Mej. J. E. Mazirel. De heer J. S. slipte j.l. Maandag in de Kerksteeg met zijn stoomfiets, zoodat hij te water geraakte. Met moeite werd de stoomfiets op het droge gebracht. De berijder kwam met den schrik en een nat pak vrij. Dassen. Op de verplichte hengsten- keuring, 27 Oct. jl. te Zevenbergen ge houden, werden o.a. goedgekeurd de trek- paardhengsten «Mouton de Bu« en «Arthur® van Wed. R. van der Pluijm alhier. Drongelen. De candidaatstelling voor de commissie uit de ingezetenen, die inge volge art. 131 der Gemeentewet zal moe ten worden gehoord over het wetsontwerp tot vereeniging dezer gemeente met Gende- ren en Meeuwen, zal plaats hebbe^ op 24 November a.s. de stemming zoonoodig op 7 December d.a.v. xvo>\sv

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2