or. EER OM EER. LUX Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4139 Woensdag 16 November1921 Und van ALTENA FEUILLETO&. ONOVERTROFFEN voor Corduroy en andere Kindermanteltjes Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. l* BUITBNLANDSCH OVERZICHT Zal de ontwapening, of te wel de ge deeltelijke ontwapening, van de volken vol gen naar aanleiding der conferentie die thans gehouden wordt Ieder, met ons, zou dat gaarne wenschen en het begin ziet er niet ongunstig uit. Zie o.m. de rede van Hughes, op den eersten dag der con ferentie uitgesproken die de beste verwach tingen heeft overtroffen. De Amerikaan- sche minister van buitenlandsche zaken komt niet voor den dag met vage plannen maar met concrete, en zeer ingrijpende voor stellen. Dat de afgevaardigden ter confe rentie een oogenblik in de stilte der ver bazing verzonken zijn geweest, toen Hughes zijn rede geëindigd had, is aannemelijk. Eveneens dat zij vervolgens in een geest driftig gejubel 2ijn uitgebarsten. Want hier worden hun nu eens geen diploma tieke spitsvondigheden voorgelegd, geen vage voorstellen gedaan zooalsAmerika zal de sterkte van zijn vloot beperken als Engeland en Japan, enz. enz, Neen, voor de drie groote zeemogendheden wordt een duidelyk omlijnd plan voorgesteld, dat al of niet aanvaard kan worden, maar in het eerste geval tenminste een stap nader brengt zoo niet tot de ontwapening, dan toch tot de verlichting der maritieme be grootingen. Wat in de gegeven omstan digheden reeds zeer veel is. Amerika toch zou kunnen proflteeren van zijn geweldige oorlogswinst en een vloot kunnen bouwen waartegen geen der Europeesche vloten opgewassen ware. Maar het maakt geen misbruik van dezen toevalligen voorsprong. Wij zullen de beschouwingen daaraan verbonden niet volgen, dat zou ons te veel ruimte vragen doch hopen later het resul taat mede te deelen. Trots alle goede verwachtingen, die meer malen werden gekoesterd, blijkt tenslotte dat de Iersche kwestie een moeielijk op te lossen probleem zal zijn. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen. De toestand van de onderhandelingen te Londen blijft uiterst bedenkelijk. Er is geen plaats meer voor optimisme. Ulster blijft weigerachtig en zonder medewerking van Ulster kan de Britsche regeering, die zich verbonden heeft de rechten van de regeering te Belfast nuoit aan te tasten, 28) Jean Laurent zweeg, maar reikte zijn vader de hand die haar warm drukte. Port-de-Bouc had zijn zoon doorgrond. Acht dagen later was alles in de stad in rep en roer. De staatkundige onder handelingen hadden tot niets geleid. De Turken traden weer op als aanvallers en richtten zich met hernieuwde krachten tegen Niksicht. Na afloop der talrijke ver gaderingen gingen de leden naar hunne plaatsen terug. Jean Laurent zou nu geen gelegenheid hebben de tijdelijke verblijfplaats van gravin Heléna dagelijks voorby te gaan. Uit een briefje, dat aldus eindigde en hem door eene vrouwelijke bediende werd overhan digd, vernam hij, dat zij vertrok «De graaf vertrekt naar Weenen, waar hy veertien dagen moet vertoeven. Hij heeft me toevertrouwd aan een wacht, die mij zal terugbrengen naar Cettinje, waar ik zijn gevangene zal wezen. Vandaar uit zal ik voor u bidden.» Jean Laurent kon niet eens de hoop koesteren, haar nog te zien, voordat de beslissende slag zou worden geieverd. Het fort te verlaten was hem evenmin moge de Sinn Feiriers niet bevredigen. Er blijft Lloyd George dus niet veel anders over dan nieuwe verkiezingen uit te schrijven en de uitspraak van de kiezers als beslis send te aanvaarden. De verkiezingsstrijd zou dan gevoerd worden door de aaneen gesloten linker groepen en de coalitie-unio nisten eenerzijds tegen de uiterste rechter zijde, de onverzettelijke unionisten aan den anderen kant. Maar ook dan nog, gesteld deze onverzoenlijke en onverzettelijke con servatieven worden in een hoek gedrongen zal Engeland bezwaarlijk iets van Ulster gedaan krijgen, tenzij geweld wordt ge bruikt. En burgeroorlog, blijft burgeroorlog, of die in het Noorden, dan wel in het Zuiden wordt gevoerd. Men zal een weg moeten vinden om de Iersche partijen op andere wijze te bevredigen. In zake Opper-Silezië is Zaterdag de grenscommissie in het district Kattowitz begonnen de grens tusschen Duitschland en Polen af te bakenen. Rathenau heeft te Bremen in een rede verklaard dat de onderhandelingen te Wies- baden met volkomen voorkennis van de Engelsche regeering zijn gevoerd en dat Sir John Bradbury onlangs heeft verkaard dat hij den weg, te Wiesbaden ingeslagen, den eenigen goeden weg acht. Engeland heeft de onderhandelingen goed gekeurd en heeft in de commissie van her stel een beslissenden invloed geoefend op de formuleering van de overeenkomst. Dit neemt niet weg dat Engeland thans tracht eenige verandering in de overeenkomst te beweiken, naar te hopen is in het voordeel van Duitschland. Rathenau spreekt dan over de voorwaarden van de industrie. Het besluit van het verbond van de industrie om het rijk met kredieten te helpen was ten zeerste toe te juichen, maar het aan bod had onvoorwaardelijk moeten worden gedaan. De voorwaarden, gepubliceerd op het oogenblik van de aankomst van de commissie van herstel te Berlijn, moesten op het buitenland een zeer ongunstigen indruk maken. Ten slotte motiveerde spreker zijn aftreden als minister. Het besluit daartoe was in de eerste plaats ingegeven door partijdisci pline. Spreker achtte het persoonlijk vreemd dat de partij wel haar steun aan het nieuwe kabinet-Wirth had eloofd, maar haar minis ters had teruggetrokken. De houding van Rathenau heeft echter niet de algemeene instemming. lijk, aangezien hij de versterking moest verdedigen en eiken dag spionnen deze verlieten, om de vijandelijke stellingen op te nemen. De hartstocht voor de strijd was nog zijn eenigste troost. Niet alleen de liefde voor haar, wier zaak hij diende, maar ook de inniger verstandhouding, die nu tusschen hem en Port-de-Bouc heerschte, maakte hem buitengewoon opgewekt. Het eerste samentreffen vond in de om streken der stad plaats, waar de Turken met ontzettende verliezeD werden terugge slagen. Dit was slechts een voorspel. Vier en twintig uur later zag men op de muren der vesting een legermacht van ruim vijf duizend man staan, gereed, om den aanval te beginnen. Het ernstigste zou nu aan vangen. Port-de-Bouc besloot de komst van den vijand niet af te wachten. Hij koos hon derd dappere strijders uit, om de Turken in hunne krijgsverrichtingen zooveel moge lijk te dwarsboomen. Jean Laurent, aan wien Port-de-Bouc het opperbevel over de vesting had toevertrouwd, liet geen enkel oogenblik verloren gaan, om de muren te versterken en de ammunitie in een maga zijn op te slaan. Het groote verschil, dat, wat strijdkrachten betrof, tusschen de be legerden en belegeraars bestond, maakte, dat de laatsten veel minder tijd noodig hadden, om zich te versterken dan de eersten, om hen te vernietigen. De Tur ken hadden hun maatregelen genomen, om voor den aanval gereed te zijn. Port-de- De gewezen minister Preuss, de vader der bekende grondwetsontwerpen, die de oppositie in de democratische partij aan voert, oefende scherpe critiek uit op de wijze waarop de ministercrisissen in Duitsch land plegen te worden behandeld en op het aftreden van Rathenau in het bijzonder. Ministers moeten den durf hebben de be slissing aan het plenum van den Rijksdag over te laten en niet alles laten beslissen in de geheime conclaves van de partijen. Waarom is Wirth populair Omdat het volk in hem den man ziet die den last op zijn eigen schouders durft te nemen. BUITENLAND. Tramstaking te Cairo. De dreigende tramstaking is te Cairo werkelijkheid geworden. De bestuurders en conducteurs verlieten de trams midden op straat op een afgesproken oogenblik. Duizenden personen, die het feest van den profeet Mahomed vierden, zagen zich ge dupeerd. o De onbekekende soldaat. Aan de plechtigheid op het Arlington- kerkhof in Amerika der byzetting van den onbekenden soldaat hebben 50.000 men- schen deelgenomen. Bij het neerleggen van militaire medaille en oorlogskruis op de kist sprak maarschalk Foch eenige door hun eenvoud en oprecht heid roerende woorden. Hij zeide «Onbekende soldaat, die op den Fran- schen bodem onze beproevingen zyt komen deelen en het voorbeeld hebt gegeven van de verhevendste zelfopoffering, ik groet u. Uit naam van mijn getrouwen plaats ik op uw stoffelyk overschot de hoogste be- looning die Frankrijk kan schenken.» Briand legde een marmeren plaat met bronzen palmtak op het graf. o Brand op een ouderzeeër. Naar een Reuter-telegram uit Los Ange les meldt, is aan boord van den Ameri- kaanschen onderzeeër »L 6« brand uitge broken. De duikboot bevend zich op dat oogenblik 15 mijlen uit de kust en 18 meter onder water. Slechts door zeer snel te stijgen, kon de bemanning uit 22 koppen bestaande, van een wissen dood gered wor den. De onderzeeër liep op de kust, terwijl vlammen en gasbellen uitsloegen. De com mandant en zes matrozen liepen ernstige brandwonden op. o Bouc zag zich genoodzaakt het fort weder binnen te treden en het oogenblik der be storming af te wachten. Deze eerste operatie moest voor het aan breken van den dag verricht zijn. Reeds waren enkele Turksche bommen in het fort gevallen. De artillerie deed haar best. Ook van het fort werd met geschutvuur beantwoord. De mannen van Port-de-Bouc en zij, die hij in het garni zoen te Niksicht had gevonden, stonden, gewapend gereed, bij het eerste commando uit te rukken. Tegen negen uur werd de kogelregen dichter, zoodat weldra een formeel bom bardement begon. Port-de-Bouc kende deze taktiek. Hij'maakte er zich niet koud of warm over. Alleen nam hij zijn zoon even apart en zeide «Kind, het belooft een onstuimige dag te worden. Een van ons beiden zal er het leven bij inschieten. Als iksteif, zeg dan aan je moeder, dat ik tot op het laatste oogenblik deze hoop heb gekoesterd, mij aan haar knieën neder te werpen en een vergeving af te smeeken, die ik wel verdiend heb, om het zelfverwijt, waar onder ik hevig heb geleden en om de tranen, die mij bij stroomen uit de oogen zijn gevloeid.» >En als ik dan sneuvel «Spreek daar niet over.» «Waarom niet? Als ik sneuel, wie zal dan als bemiddelaar tusschen u en moeder optreden «Dat is zoo. Ik zou geen zoon meer hebben, die als advocaat voor mij kon op treden. Maar, hoe kan ik zoo praten. Gelooft je dan, dat ik je dood zou over leven «Dat zal wel moeten. Er dient toch een te zijn, die haar, welke achterblijft, troost en mijn lijk laat begraven. Ik heb er rijpelijk over nagedacht vader. Neem dezen brief, het is mijn testament. U zult er uit zien, dat mijn laatste wensch altijd is geweest u terug te zien. En laten wij nu maar hopen, dat de dood ons spaart!» «Je ziet toch, dat ik om den dood mij niet beangst maak 1» «Een reden te meer om hem te vreezen.» «Kom, laat ik je omhelzen. De hemel zal voor het overige zorgen.» Zij bleven een geruimen tijd in eikaars armen. «En nu» hernam Port-de-Bouc, «op je post Het kruit zal onze tranen opdrogen.» 4 De Turksche kanonnen werkten hard. Die van het fort gaven even snel ant woord. Jean Laurent ging naar zijn post terug, toen een soldaat Port-de-Bouc naderde en zeide «Men heeft een vrouw gevangen ge nomen.» «Waar dan?» «Aan den voet der wallen.» «Heeft zij zich bekend gemaakt?» «Neen zij weigert halsstarrig haar naam Ëen bloedbad te Soejboelak. 500 Perzische gendarmen door Koerden vermoord. De correspondent van de «Allabahad Pioneer» deelt mede, dat 500 gendarmen door de Koerden te Soejboelak vermoord zijn. Het schijnt, dat de commandant der gendarmerie eenige Koerdingsche leiders op een diner had ultgenoodigd, en ze bij die gelegenheid in arrest deed nemen. Daarop bezetten de Koerden de stad, en vermoordden het geheele garnizoen. De daling van de Mark. Men schrijft uit Duitschland. De reusachtige daling van den Duitschen wisselkoers, zooals we die in de laatste dagen hebben beleefd, zal, als ze ook maar eeriigszins bestendig blijkt te zijn, voor Duitschlands bevolking en industrie de ern stigste gevolgen hebben. Intusschen schijnt het niet twijfelachtig, dat de paniek en de scherpe daling der laatste dagen voor een groot gedeelte van Duitschland zijn uitge gaan. Duitschland's handel en industrie hebben tegen alle prijzen dollars en guldens gekocht, om in staat te zijn tenminste in de naaste toekomst nog de zoo noodige buitenlandsche grondstoffen te kunnen koopen. De conferentie te Washington. Men deelt officieel mede, dat Balfour verklaren zal, dat Engeland in beginsel de Amerikaansche voorstellen tot beperking van de bewapening ter zee aanvaardt. BINNENLAND™ De str^d in dc metaalindustrie. Ruim driehoi.did vijftig metaalbewerkers slaakten te Breda omdat zij de loonsver laging niet willen accepteeren. Alle or ganisaties werken samen de stakers be lmoren tot de machinefabriek Breda Frima Backer en Rueb, de firma Asselberg en Nachenius en de naaml oze vennootschap Vert Met toestemming der organisaties zijn eenige oudere werklieden aan het werk gebleven. o Verduistering van f 500.0001 Door den substituut-officier van justitie Mr. J. A. van Thiel is als gevolg van een aanklacht bij de justitie door mr. Kokofsky bij mr. F. A. van Hall te Amsterdam een huiszoeking gedaan verdacht van verduis tering van f 500.000. De justitie werd te zeggen.» «Een spion wellicht «Zij wenscht u te spreken. «Mij «U alleen. «Dat is zonderling. Breng haar hier Port-de-Bouc ging naar een plaats, welke tot dusverre tegen de bommen gevrijwaard was en waar men, zoolang hst duurde, zich nog in veiligheid bevond. Hij zag de gevangene tusschen vier soldaten in verschijnen. Reeds bij den eersten aanblik werd hij door haar voornaam uiterlijk getroffen. Zij was in een wit gewaad, naar Fran- schen stijl geknipt, gekleed. Een strooien hoed, met bloemen versierd, beschermde heur gezicht tegen de zonnestralen. Wat hem bizonder trof, was haar schoon heid. Wat hem zeer verbaasde, was haar kalmte. «Waar komt ge vandaan vroeg Port- de-Bouc. «Van Niksicht «Waar gaat ge heen «Naar Cettintje.» «Alleen «Neen. Ik had een escorte.» «Zijt ge die kwijt geraakt «De wacht heeft mij aan mijn lot over gelaten. Zij bestond uit Italianen, in dienst van den Italiaanschen consul, den heer Filippi.» NIEUWSBLAD vosr ligt Laid van HBüBi8iï en Altena, de Laiigstriat en de BonüH6leriaard 4 JVaar het Fransch. 4 DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINCEN. Fabrikante van Sunlight Zeep# Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1