bijgestaan door een inspecteur met eenige rechercheurs. Een aantal boeken werden in beslag genomen. Een miilioeii kronen gestolen. De recherche te Utrecht heeft drie Duitschers aangehouden, terwijl zij in een auto door de stad reden. Zij waren ver dacht te Weenen een millioen kronen te hebben gestolen. De politie te Weenen had hunne aanhouding verzocht. De Duitschers ontkennen alle schuld. t in doezen v. SOenSOd. j kii «jBo/A.en PLAATSELIJK NIEUWS. HVoor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10i uur. Hensden. Morgen, Donderdagavond om 6 uur, hoopt in de Geref. Kerk alhier in den dankstond voor het gewas voor te gaan den WelEerw. Heer Ds. Dekker te Waardhuizen. Tot opzichter der landerijen van de Godshuizen is uit tal van sollicitanten be noemd de heer N. Kuijpers alhier (vacature Lakerveld). De heer Joh. van Eeuwijk is be noemd tot onderwijzer te St. Michiels-Gestel. Naar wij vernemen, is de gasprijs door Burgemeester en Wethouders met ingang van 1 October j.l. bepaald op 17 cent per kubieke Meter. In den loop der volgende week zal alhier, vanwege het gemeentebestuur, eene collecte worden gehouden ten behoeve van de noodlijdende door den hongersnood in Rusland. Deze collecte, die geschiedt op verzoek van het Nederlandsche Roode Kruis, be hoeft echter geen aanbeveling, te meer nu de verzekering is verkregen, dat de bijeengebrachte gelden goed worden be steedt en in 't bijzonder ten goede zullen komen van de hongerende kinderen. Men leze verder de aanplakbiljetten. De Heer J. A. Boeren, Architect alhier, is na een langdurig, doch geduldig lyden overleden in den ouderdom van 65 jaren. Circa 20 jaren vervulde de overledene de functie van Architect der gemeente en der Godshuizen. Bij de op 15 dezer gehouden ver koop van vierjarig waardenhout, gelegen onder Oudheusden en Eethen, toebehoorende aan het College van de Godshuizen, werd nog niet een derde geboden van de opbrengst van vóór 4 jaar. Werd alstoen in totaal f 3170 gemaakt, thans werd niet hooger dan f1100 geboden. Alle perceelen zijn daarom opgehouden. Almkerk. J.l. Vrijdagavond gaf het Fanfarecorps nCrescendot te Nieuwendijk (gem. Almkerk), voor een flink bezette zaal haar 1ste Winterconcert. Muziek nummers zoowel als voordrachten deden blijk geven van flinke studie. Wij roepen ïCrescendot daarom spoedig een tot weer ziens toe. De collecte voor den verbouw der Theologische school te Kampen, heeft alhier de som van f715.20 opgebracht. A.s. Donderdagavond 6 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden, den beroepen predikant, Ds. J. Keijne van Zevenhuizen. Andel. Van de 8 lotelirgen der lich ting 1922 zijn 6 ter inlijving bestemd. Vrijdagmiddag geraakte de tilbury van den Burgemeester, waarin Z.Ed, met echtgenoote gezeten was, door schrikken van het paard te water. Spoedig was alles op het droge, en kwamen de inzit tenden met den schrik vrij. Na van kleeren verwisseld te hebben werd de reis voort gezet. In deze gemeente heeft zich een veearts gevestigd. Voor de inwoners zeker een groot gemak, daar vroeger altijd een uur ver hulp gehaald moest worden. Beneden-Langstraat. Het rietgewas is dit jaar zoo goed als waardeloos. Ver schillende gorzen worden voor het snijden van de hand gedaan. Het overjarige riet staat dan ook voor een groot gedeelte nog onverkocht. In de griendzaken is het ook geheel en al malaise. Het vierjarig griendhout blijft grootendeels onverkocht. Ook het bandgewas levert de kosten van snijden niet op. Capelle. Blijkens Prov. Blad No. 41 bedraagt het aandeel der militie-lichting 1922 dezer gemeente elf. Op het overstroomde gedeelte van den buitenpolder alhier wordt reeds sedert j.l. Zaterdag druk schaatsen gereden. Op de lijsten, die in deze gemeente gecirculeerd hebben ten behoeve van het inzamelen van gelden voor den te beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. is voor luim f 1500,ingeteekend. Dassen. Tot onderwijzer a.d. Bijz. School ai hier is benoemd de heer Jac, Nieuwenhuizen te Sprang. Eethen, Donderdagavond is door Ds, Nauta uit Doeveren alhier een godsdienst oefening gehouden, waarbij de verlichting van het kerkgebouw de eerste maal ge schiedde met electrisch licht. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Joh. 8 12: »Ik ben het licht der wereld, die mij volgt zal in de duisternis niet wandelen, maar zal het licht des levens hebben. 's Gravenmoer. De dochter van H. D. gleed vorige week onverwacht van den stap aan de Vaait te water. Een buur jongen zag dit ongeval van uit zijne woning aan en snelde onmiddeliyk toe om het meisje te redden eri het mocht hem ge lukken haar juist nog tijdig aan den wal te brengen. Gameren. Vrijdagmorgen had aan de haven alhier een ongeval plaats. De zoon van W. H. zou een kar suikerbieten in een schip storten, met het noodlottig ge volg dat alles in het watér viel. Het paard kwam op een paal terecht, welke het dier in 't lichaam schoot. Het moest dit ongeluk met den dood bekooperi. Raamsdonksveer. Marktbericht Hótel de Reijr. Tarwe f12.Rogge en Haver 11 ct. Tarwestroo f8. Roggestroo f9.en Haverstroo f 10.Hooi f 40. Ongeveer 80 paarden stonden Zater dag II. op de marktslechts een enkele ging in andere handen over. Naar wij vernamen liepen de prijzen tot f250 voor anderhalfjarigeo. Donderdagavond zal er in de oud- openbare school op 'tVeer een openbare vergadering gehouden worden in verband met den Vrijwiiligen Landstorm als spre kers zullen optreden de heer Aesselbergs Bzn. de Eerw. Heer J. v. Gerik, kapelaan te Bredade Edelachtb. Heer v. Rees, Burgemeester van Poortvliet. Sprang. J.l. Vrydag herdachten de echtelieden A. Spuibroek en C. Verschuren onder groote blijken van belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Reeds vroeg in den morgen wapperde van de huizen der buren de nationale driekleur. Voor de woning was een ptach tige eerepooit geplaatst, ook binnen waren mooie versieringen aangebracht. Namens de buren werd een prachtig cadeau aangeboden. Door de jongelui werd in de zaal van den heer J. Klis op zeer gezellige wijze feestgevierd. Den geheelen dag was het druk met belangstellende, die deze zoo zeer krasse oudjes kwamen complimenteeren, waarbij verschillende cadeaux werden uitgereikt. Ook wij sluiten ons aan bij den wensch der buren dat dit gouden door een diamanten gevolgd mag worden. Ten nadeele van J. K. werden door buurmans hond 5 kippen gestolen. Onmiddellijk toen men zekerheid had wie den dief was, werd het doodvonnis uitge sproken. De hond werd door den eige naar opgehangen. Waspik. De voetbalclub D.E.V.O., speelde Zondag jl. alhier een competitie wedstrijd tegen D.V.V. uit Kaatsheuvelen won met 51. De vlekziekte onder de varkens alhier neemt steeds toe. Verschillende krulstaarten zijn reeds aan deze kwaad aardige ziekte gestorven. Vergadering van den Raad der ge meente DRONGELEN op Woensdag 9 November, nam. 2, uur. Voorzitter: Edel Achtb. Heer D. F.Brune Secretaris D. A. van der Schans. Aanwezig de leden v. d. Stelt, v. d. Schans, Nieuwkoop, v. Gammeren en Vos. Afwezig de leden Treffers en v. Campen. De Voorzitter opent de vergadering, waarop de Secretaris de notulen van de vorige vergadering leest, die daarop zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd De Voorzitter deelt mede, dat er geen ingekomen stukken zijn, zoodat dit punt van de agenda komt te vervallen. De Voorzitter zegt, dat met het oog op de betaling van den eersten termijn aan den aannemer van het Electr. net, aange zien het geld van de Rijksverzekeringsbank nog niet was ontvangen, B. en W. op 7 Augustus een kasgeldleening hebben moeten sluiten groot f 4500.tegen parikoers, rentende 6 pet. en aflosbaar 10 October a.s. Nieuwkoop. Als ik het goed begrijp is de leeriing en aflossing reeds geschied, en dit Raadsbesluit een bloote formaliteit. Voorzitter. Dit Raadsbesluit is alleen noodig om bij de rekening te overleggen. Het betreffende Raadsbesluit wordt met algemeene stemmen genomen. De Voorzitter zegt dat thans nog een Raadsbesluit noodig is tot wijziging der gemeentebegrooting 1921, met het oog op de aangegane geldleening ten behoeve van het Gemeentelijk Electr. Bedrijf, de aan gegane kasgeldleening van f 4500.plus een van f 1000.reeds bij een vroeger raadsbesluit aangegaan. De begrooting dient dus in ontvangst en uitgaaf verhoogd te worden met f 26500. Ook dit Raadsbesluit, dat slechts een formaliteit is, wordt met algemeene stem men genomen. Punt 4. Vocrloopige vaststelling der gemeenterekening 1920 wordt op verzoek van den heer v. Gammeren tot het laatst aangehouden, omdat de heer van Campen, die namens de Commissie rapport zou uit brengen, nog niet aanwezig is Punt 5. De Voorzitter zegt dat met 1 Januari a.s. alle bestaande verordeningen op de heffing van schoolgeld komen te ver vallen en dus een nieuwe verordening dient gemaakt te worden. B. en W. stellen voor een regeling van het geschatte inkomen, waar by inkomens berieden f 800.vrij zullen zijn en het laagste schoolgeld f 2 60 per leerling per jaar en het hoogste f 54. per leerling per jaar zal bedragen. De verordening is verder ook voor wat het Ver volgonderwijs betreft precies hetzelfde als die voor de gemeente Genderen (zie ons num mer van 11 November) en als die voor Meeuwen (zie ons nummer van heden). Onder de oude heffing bedroeg de op brengst f 45. eu volgens de nieuwe zal het ongeveer f200.worden. De heer Nieuwkoop zegt, zich best met het begincijfer van 2 60 te kunnen ver eenigen, doch meent dat de stijging naar boven wel wat sterk is, vooral wanneer eenige kinderen uit eenzelfde gezin de school bezoeken, Hij vreest dat ingezetenen met eenig inkomen hun kinderen elders zullen schoolzenden. Voorzitter. In Genderen is de verorde ning vorige week precies aangenomen zooals ze hier is voorgesteld en in Meeuwen wordt ze hedenavond ook zoo voorgesteld. B. en W. meenden ze daarom ook hier zoo voor te moeten stellen. Het gevaar om kinderen elders ter school ie zenden is m.i. niet groot. Daarbij moet men niet vergeten den aftrek, wanneer meer dan één leerling de school bezoekt. Nieuwkoop. Uniformiteit in de drie gemeenten is wel gewenscht. Voorzitter. Ik zou dit nog willen zeggen, dat er misschien van de zijde van Gedep. Staten of de Regeering bezwaar tegen zal bestaan. De wet laat een progressieve stijging toe, doch zegt, dat de heffing een tegemoetkoming moet zijn in de kosten van het L. O. die de kosten per leerling niet overschrijdt. Nu is het de vraag, worden onder deze kosten begrepen, die van het onderwijzend personeel, zoo ja, dan zijn wy er met f 54 natuurlijk niet, doch wordt bedoeld wat het onderwijs de gemeente kost, dan gaan we te hoog. (De heer v. Campen komt ter vergadering Nieuwkoop. Dat dacht ik ook, dan zou het zijn een rijksbelasting die de gemeente heft. Voorzitter. De gemeentewet spreekt van wat het onderwijs per leerling per jaar kost niet wat het de gemeente of totaal kost. Is het niet goed, dan zullen wij de verordening wel terug krijgen. De verordening wordt hierop met alge meene stemmen goedgekeurd. Punt 6. Vaststelling verordening straat belasting. De Voorzitter zegt, dat het B. en W. gewenscht voorkomt, den Raad een derge lijke verordening aan te bieden. Het is niet billijk menschen te laten betalen, die op een plaats wonen, waar heelemaal geen verlichting is, zooals b.v. aan den Tol, doch het komt hun wel billijk voor, dat menschen die aan een straat wonen, die wel verlicht is, daarvoor in de kosten der verlichting bijdragen. De wet geeft het recht voor onderhoud of straatverlichting, waarover het hier thans gaat, een zekere belasting te heffen van de gebouwde eigen. dommen, die aan of in de onmiddellijke nabijheid dezer verlichting zijn gelegen. Als grondslag der belasting hebben B. en W. genomen de geschatte opbrengst volgens het kadaster en stellen voor te heffen van woningen wier belastbare opbrengst f 30 of minder bedraagt 2 pCt. dezer opbrengst, van f31—f50 3 pCt., van f51 f75 4 pCt,, van f76f100 5 pCt., van f 101 f150 6 pCt. en boven f 50 7 pCt. De opbrengst zal volgens dezen maatstaf voor Drongelen pl.m. f 225.bedragen. De kosten der straatverlichting met de 21 lantaarns, die elk per jaar pl.m. 360 uien branden en van 100 kaarssterkte zijn, dus 6 c. per uur kosten, bedraagt in totaal f453 60, zoodat de voorgestelde heffing niet boven mate geacht mag worden en het restee- rende door alle gemeentenaren moet worden opgebracht. v. Gammeren, is het de bedoeling nog meer lantaarns te plaatsen Voorzitter. Dat is iets wat ik U niet kan zeggen. Als er meer komen zal het natuurlijk meer gaan kosten. De lantaarns zijn thans geplaatst op punten, waar ze het meest noodzakelijk worden geacht. De kom der gemeente kwam daarvoor in de allereerste plaats in aanmerking en het overschot hebben we verdeeld. Zoolang er geen ander Raadsbesluit was hebben B. en W. gemeend, dat zij niet vrij waren er meer bij te plaatsen en zich moesten houden aan het vroeger genomen Raads besluit. v. Campen. U zegt wij hebben ons gehouden aan een vorig Raadsbesluit, doch ik zeg dat dit niet zoo is. Er is indertijd besloten 15 straatlantaarns te plaatsen, dat is dus een aanmerkelijk verschil. B. en W. waren niet genegen er meer te plaatsen, maar dit is toch gebeurd. Nu gaat u een straatbelasting heffen, maar dan zou ik u wel eens willen vragen, hoe moet hiermede een billijke weg getroffen worden, wat moet men heffen van menschen die heele maal van het licht verstoken zijn, zooals aan den tol en het veer. De plaatsing der lichtpunten is zeer slecht. Op sommige plaatsen is de verlichting als in een groote stad, terwijl op andere plaatsen de men schen in het donker zitten, wanneer die menschen mee moeten betalen, is dit zeer onbillijk en kan daarmede niemand genoe gen nemen. Voorzitter. Ik zou hier op willen ant woorden dat slechts een lantaarn meer is geplaatst dan besloten is. In de door de P.N.E M. overgelegde rentabiliteitsrekening die door den Raad is goedgekeurd, stond het getal van 20 lantaarns, daaraan hebben wij ons gehouden. Nu is er een meer geplaatst, en we hebber! elkander reeds afgevraagd wie heeft daarvoor opdracht gegeven De A.N.E.M. was aangezegd er 20 te plaatsen. Wat uwe opmerking om trent de verlichting gelijk in de stad be treft hierop moet ik U antwoorden dat daar werkelijk veel verkeer is. Met het oog op de vele draaien en bochten is daar een lantaarn meer gezet, dan op een rech ten weg en er waren geen lantaarns meer. B. en W. zijn er niet op tegen er meer te zetten als er maar een desbetreffend Raadsbesluit is. v. Campen. Mijne bedoeling is niet om er bij te zetten, maar op den weg waar ik op doel is even veel verkeer als waar ze nu staan. Ik vind de wijze van plaait-ing enorm slecht. Voorzitter. Hier vandaan in Oostelijke lichting zijn de meeste lantaarns geplaatst omdat daar het meeste verkeer is. Als men bij Nieuwkoop gaat staan en kijkt waar de meeste menschen heen gaan, dan ziet men dat dit in de richting Eethen is. Den anderen kant uit is een verschrikke lijk groote afstand, zoodat daar alleen in de kwade draaien een lantaarn is gezet. v. Gammeren. Ik vind dat daar 3 lampen te weinig zijn, dat er in het dorp te veel zijn vind ik ook niet. Als er ginds 3 bij werden geplaatst en een werd er verplaatst, dan was het daar ook wel in orde. Voorzitter. Best mogelijk. Nieuwkoop. Hoe komt bet dat de Raad niet is gehoord in de plaatsing en het aantal, dat toch is vastgesteld op 15. Ik verwacht hierover nog eenige onverkwikke lijke discussie, die voorkomen zou zijn ge worden, als van te voren was vastgesteld waar de lantaarns zouden komen. v. Campen. Ik heb indertijd gevraagd, of er al zekerheid was waar de lampen geplaatst zouden worden, de Voorzitter antwoordde toen, dat dit nog niet bekend was, doch de Raad er nog over gehoord zou worden. Voorzitter. Dit kan wel zijn, doch ik heb naderhand gedacht of dit niet bij B. en W. thuis behoorde. Het gaat moeilijk aan, om het juiste aantal lantaarns te weten, ook is het moeilijk hier vandaan de juiste plaats te bepalen, waar we de palen zullen zetten. Daarom zijn B. en W. met den Secretaris, den opzichter van de P.N.E M. en een vertegenwoordiger van de A N.E.M. er op uitgegaan, zooals dat in an dere plaatsen ook gebeurd en hebben de 20 lantaarns in de rentabiliteitsrekening aan gegeven zoo goed mogelijk verdeeld. Als U nu vraagt zijn er genoeg dan moet ik zeggen er zijn er niet genoeg, doch zonder Raadsbesluit konden wij er niet meer plaat sen, zoolang de geheele gemeente niet geheel is aangesloten, maakt het bijplaatsen van eenige lantaarns ook geen bezwaar-, omdat de gemeente een zeker bedrag voor stroomafname heeft moeten garandeeren, en dan toch te betalen zal hebben. Nieuwkoop. Ik heb opgemerkt en U zei, dat de meeste verlichting is aange bracht op het drukste verkeer. Naar mijne meening is een straalbelasting daarom moeilijk uitvoerbaar omdat zij evenredig drukt op alle ingezetenen. Voorzitter. Als de straatlantaarns zullen kosten plm. f 600.per jaar dan is het werkelijk billijk, dat zij die aan de ver lichte wegen wonen iets meer betalen, dan zij die er niet aanwenen. Als nu f 225. in gemeentekas komen, bij wijze van straat- belasting dan blijft er nog een f 350. die in den vorm van H.O. moeten worden geind. Als de menschen die een woning hebben van f 30.huurwaarde en daarvan 2 pCt. dus 60 cent per jaar moeten betalen en iemand in betere conditie b.v. f 1.50, dan heeft daar niemand bezwaar tegen. Cijfers zijn altijd willekeurig, de belasting is bedoeld, als een billijke tegemoetkoming, dezelfde verordening is in Genderen ook zoo aangenomen. Nieuwkoop. Tegen de cijfers ben ik niet tegen, als ik met de belasting zelf kon sympathiseeren. Doch als de verlichting heelemaal er is voor het verkeer, dan zou den ook de niet aangeslotenen mee moeten betalen. Ik zou daarom de verlichting maar laten drukken op het bedrijf. Voorzitter. Dit kan niet, dan moet het op den H.O. drukken. Nieuwkoop. Dan op den H.O. Voorzitter. Genderen heeft dezelfde ver ordening reeds aangenomen, en in Meeuwen wordt ze ook zoo voorgesteld. v. Gammeren. Billijkheidshalve is het wel gewenscht, dat er 3 lantaarns bij komen en een verplaatst wordt. Overigens kan ik me best met de straatbelasting ver- eenigen. Voorzitter. Waar dacht u die te plaatsen. v. Gammeren. Bij de Graaff, die nu bij Treffers staat iets Oostelijker bij Schilders en by v. Campen, dan is van Donkerbroek tot den Assem ook een heel eind weer niet vellicht. De heer Nieuwkoop meent, dat er op het dorp ook nog best een bij kan op het traject waar 8 gezinnen wonen, in het straatje bij Bouman. De lantaarn bij de Wed. Uythoven geeft licht tot de Kerk, zoodat er bij v. d. Stelt geen had behoeven te staan, op sommige punten iiad men ook best kunnen volstaan met lampen van 50 kaatsen in plaats van 100 De heer v. Campen meent dat de lan taarn bij de Eethensche sluis ook zeer ongnnstig is gelegen. Was hij boven aan de stoep geplaatst dan was den geheelen omtrek verlicht, terwijl hij nu in een kuil staat, De heer v. Gammeren zegt, dat dit euvel is te verhelpen met de lamp 1 meter hooger te brengen. De heer Vos vraagt of het dan niet beter is, dat de lantaarn bij de Wed. Burghout komt te vervallen, en deze tegen over Kamerman komt, biermede kunnen de overige leden zich vereenigen. De Voorzitter zal het voorstel van den heer v. Gammeren om er 3 lantaarns bij en een te verplaatsen, aangevuld met het voorstel van den heer Nieuwkoop, om ook in het straatje nog een lichtpunt te plaatsen, in stemming brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. Het voorstel van B. en W. tot heffing eener straatbelasting wordt hierop aange nomen met 4 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Nieuwkoop en v. Campen. Punt 7. Verstrekking gratis lichtpunten. De Voorzitter zegt dat dit punt weinig toelichting behoeft. De bedoeling is alleen de menschen aan te moedigen om spoediger aan te sluiten. Zijn eenmaal de licht punten aanbesteed, zoodat men kan zeggen ze kosten gemiddeld per lichtpunt b.v, f 10,of bij de twee, zoo de Raad daar toe besluit, f 20,dan is het de bedoeling de reeds aangeslotenen dit bedrag uit de gemeentekas terug te betalen, opdat er geen premie wordt gegeven, aan hen die het langste hebben gewacht. v. Gammeren Ik vind het we! jammer, dat daarmede zoolang is gewacht, het was beter geweest als B. en W. 5 a 6 weken eerder met dit voorstel waren gekomen. Voorzitter. Wij hebben juist gedacht, er niet te vlug rnede te moeten zijn. Ver- tegen hoest, heeschheid keelpijn en verkoudheid Zij verfrisschen, zuiveren en ontsmetten mond en keel en geven den adem een welriekendca geur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2