ïoor bet Land van Heusden 8D Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No 4139 Woensdag 16 November PUROL Tegen leverkwalen, BEHOORENDE BIJ HET galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0,65 per flacon, alom verkrijgbaar. Openbare vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN, gehouden den 9 November 1921, nm. 7 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune, Burgemeester. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer Adr. Siraver Wz., wethouder. Secretaris WelEd. Heer P. W. Sprong De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde vaststelling rekening 1920 van het Burgerlijk Armbestuur te Babylo- niënbroek en Hill, De rekening is tot onderzoek in handen gesteld eener com missie. De heer A. v. d. Beek deelt namens de commissie mede, dat de rekening tot geen op of aanmerkingen heeft aanleiding gegeven en mitsdien tot vaststelling kan worden overgegaan. De rekening wordt daar op vastgesteld in ontvangst opf2091,28j, in uitgaaf op f 2011,07J, alzoo met een batig slot van f80.21. De Voorzitter deelt mede, dat door A. van Bruchem op het Kasteel aanvraag is gedaan tot het verkrijgen van electrische aansluiting voor licht. De huisinstallatie is bereids door hem reeds aangelegd. Aangezien het hier evenwel een woning betreft, die niet gelegen is aan het elec trische net, is aan de P.N.E.M. een be rekening gevraagd van de kosten van door trekking van het net naar genoemd kasteel. Uit een daarop ontvangen antwoord blijkt, dat de aanleg de gemeente zal kosten een bedrag van niet minder dan f 650.De P.N.E M. geeft daarom in overweging slechts dan tot den bouw van het net over te gaan, wanneer van Bruchem en eventueel van Bergeijk, een stioomafname gedurende de eerste 5 jaren garandeeren van 25 pCt. van de aanlegkosten of wel f 162,50 per jaar. Aangezien evenwel vari Bruchem, ten gevolge van een misverstand misschien, reeds zijn huisinstallatie klaar heeft, meent de Voorzitter dat in dit geval genoegen moet worden genomen met een gezamen lijke garantiestroomafname van f 100. Met algemeene stemmen wordt besloten slechts onder deze voorwaarde genoemd net te doen bouwen. De Voorzitter deelt verder mede, dat gebleken is, dat over het vorige dienstjaar een aanslagbiljet voor H. O. voor de Wed. Daniël van der Beek is uitgereikt aan de Wed. Dirk van der Beek en dat van laatst genoemde aan eerstgenoemde. Aangezien deze verwisseling op een misverstand be rust, wordt voorgesteld bij de Wed. Dan. van der Beek het verschil van de aanslag som na te vorderen en de Wed. Dirk v. d. Beek over dit jaar voor bedoeld bedrag ontheffing te verleenen. Wordt met algemeene stemmen besloten. Aan de orde vaststelling verordening evenredig schoolgeld volgens de Lager- Onderwijswet 1920. Burgemeester en Wethouders stellen voor het schoolgeld te regelen als volgt: Voor één leerling uit een gezin voor elk belastingjaar voor hen die een inkomen hebben van: meer dan f 800 tot en met f 1000 f 2.60 1000 1200 3.90 1200 1500 5.20 1500 1800 6 50 1800 2200 7.80 2200 2600 9.60 2600 3000 12.— 3000 3500 15. 3500 4000 18.— 4000 5000 21.— 5000 6000 24.— 6000 7000 8000 9000 7000 30.— 8000 36.— 9000 42.— 10.000 48.— 10.000 en meer 54. Voor het vervolgonderwijs voor één kind uit een gezin voor elk belastingjaar voor hen die een inkomen hebben van meer dan f 800 tot en met f 1000 f 0.50 1000 1200 0.62J 1200 1500 0.75 1500 1800 1.— 1800 2200 1.25 2200 2600 1.50 2600 3000 2 3000 3500 2.50 3500 4000 3.— 4000 5000 3 50 5000 6000 4.— 6000 7000 4.50 7000 8000 5.— 8000 9000 5.50 9000 10.000 6.— 10.000 en meer 6.50 Indien meer dan een leerling uit hetzelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoekt, wordt het schoolgeld voor den tweeden leerling met 20, den derden met 40, den vierden met 60, den vijfden met 80 pCt. verminderd, en is voor de volgende leerlingen geen schoolgeld ver schuldigd. Met algemeene stemmen wordt besloten deze verordening met de betrekkelijke in vordering vast te stellen. Burgemeester en Wethouders stellen ver der voor vast te stellen een straatbelasting ten behoeve van de electrische straatver lichting Belastingplichtig zullen zijn allen die aan het electrische net wonen, ongeacht of zij wel of geen eleelrisch licht afnemen. Ais grondslag zal worden genomen de geschatte kadastrale belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. De heffing zal bedragen bij een geschatte belastb. opbrengst van f 30 2 pCt. geschatte belastbaren opbrengst van f31 tot f50 3 pCt. geschatte belastbaren opbrengst van f51 tot f75 4 pCt. geschatte belastbaren opbrengst van f76 tot f100 5 pCt. geschatte belastbaren opbrengst van f 101 tot f 150 6 pCt. geschatte belastbaren opbrengst van f 151 en meer 7 pCt. Met algemeene stemmen wordt tot vast stelling besloten. Ingekomen zijn verschillende reclames Hoofd. Omslag. Wordt besloten deze tot onderzoek te stellen in handen eener commissie, bestaande uit de heeren A. L. de Graaff, W. Lank haar en T. v. Rijsbergen. Vereeniging van de gemeente Meeuwen met Drongelen en Genderen. De Voorzitter meent, dat alle leden wel voldoende op de hoogte zullen zijn, aan gezien allen een ontwerp thuis hebben gehad en ook reeds vroeger door hem een becijfering is gegeven van de voor- en nadeelen, verbonden aan de vereeniging. Ook thans weer is door hem een bereke ning gemaakt en wel met 3e gemeente Heusden. Het gezamenlijke eindsaldo der rekeningen 1920 van de drie gemeenten is namelijk f31000 hooger dan van de gemeente Heusden, welks zielental onge veer even groot is als dat van de drie te vereenigen gemeenten. Hij wil hierbij evenwel doen opmerken, dat dit gioote verschil voor een deel wel is gelegen in het minder getal scholen te Heusden Voor Hoofdstuk II der rekening de huis houding der gemeente Heusden is uiige geven f9900.in de drie afzonderlijke gemeenten gezamenlijk f17000. Een verschil aldus van pl.rn. f 7000. Hij stelt namens Burgemeester en Wet houders voor te besluiten tot vereeniging. De heer de Graaff meent, dat het verschil niet zoo heel groot is. Voor de drie ge meenten is dat veschil f 7000.Voor Meeuwen alleen kan dit dus wel gesteld worden op f 2000.Hij vraagt den Voorzitter, ofdat die hem, als voorstander van de vereeniging, kan garandeeren, dat de belastingbrieven ook maar iets minder zullen worden. De Voorzitter zegt, tlat het heel goed mogelijk kan zijn dat de belasting in de vereenigde gemeenten hooger wordt, doch dit zal dan een gevolg zijn van nieuwe in te voeren wetten enz. De eerste 10 jaren zit de nieuwe gemeente natuurlijk met de wachtgelden, doch hieraan mag niet te veel beteekenis gehecht worden. De Graaff ziet in de geheele vereeniging, waarvoor de inwoners weinig of niets ge voelen, doch die slechts van hoogerhand wordt opgedrongen, niets dan dat het meer geld zal kosten en veel ongemak zal opleveren. De Voorzitter geeft toe, dat de bezui niging op 't oogenblik waarschijnlijk hoofd zakelijk zal gevonden worden in verminde ring van de traktementen der ambtenaren. De Graaff gelooft dit niet. Volgens een door hem eenigen tijd geleden opgemaakte berekening zal de gemeente geen enkel voordeel bij vereeniging hebben. Daaren boven zal in de nieuwe gemeente de Secretaris het werk alleen niet af kunnen, dus zal een ambtenaar benoemd moeten worden van minstens f 1000.a f 1500. De Voorzitter meent, dat een ambtenaar niet noodig zal blijken te zijn. De Graaff stelt voor niet te vereenigen, aangezien de vereen, geen voordeel, doch veel last zal veroorzaken. De heer v. Buuren vraagt, hoe het gaan zal bij vereeniging met de Burgerlijke Armbesturen. Zullen de bezittingen ten baten blijven voor de afdeelingen waarvoor zij thans bestaan, zooals b.v. te B'broek en Hill, of zullen zij voor de geheele ver eenigde gemeente komen. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling wel zal zijn, dat alles blijft zooals het thans is. v. Buuren zegt verder, dat in de toe lichting staat, dat aard en inzicht in de drie gemeenten vrijwel gelijk zijn. Z.i. is dat niet waar. De geest in Genderen en Drongelen, vooral op godsdienstig gebied, acht hij geheel anders dan hier te Meeuwen. Hij gelooft niet dat in de nieuwe gemeente eene minderheid zoo zal geëerbiedigd worden als thans altijd in deze gemeente gebeurd is. Gevolg zal alzoo kunnen zijn een al te eenzijdige regeering in de nieuwe ge meente. De Voorzitter gaat daarmee niet accoord. Verder zou v. Buuren de geheele zaak maar eens willen uitstellen tot in het voorjaar. Gedep. Staten stellen zelf voor eerst te vereenigen met 1 Januari 1923. Er is dus niets geen haast bij. Hij acht de vereeniging op zoo'n kleine schaal toch van nul en geener waarde. Het voorstel van de Graaff komt daarna in stemming. Wordt verworpen met 4 tegen 2 st. Vóór stemden de Graaff en W. Lankhaar. Daarna komt het voorstel van Burg. en Weth,, om tot-vereeniging te besluiten, in stemming. Hierover staakten de stemmen. Tegen stemden de heeren v. Buuren, Lankhaar en de Graaff. De beslissing wordt alzoo verdaagd tot een eerstvolgende vergadering. Bij de rondvraag vestigt de heer Vos er de aandacht op, dat door den storm verschillende palen van het electrische net zijn losgewaaid. Een in cement gezette paal schijnt geheel daaruit los gescheurd te zijn. Een nauwlettend toezicht daarop zal wenschelijk zijn. De' Voorzitter zegt, hier de aandacht van de P.N.E.M. op te zullen vestigen. De heer de Graaff vraagt, wie de laagste inschrijver voor de electricificatie der school gebouwen was. De Voorzitrer deelt mede, dat dit de Al.N.E.M. was, voor f 438. Niets meer te behandelen^ zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Ongeluk in Hyde Park (Engeland). Toen een optocht van werkioozen door Hyde Park trok, begon op eens het fan farecorps, dat den stoet opende, te spelen. De paarden van een rijtuig, waarin een dame gezeten was, schrikten zoodanig, dat de koetsier ze niet meer houden kon. De dieren renden midden in den optocht. De dame werd uit het rijtuig geslingerd en de koetsier van zijn bok. Beiden werden naar het St. George's hospitaal gebracht, ook twee politie-agenten en een burger, die de paarden hadden gegrepen, werden mede ernstig verwond. Een vliegende automobiel. In het Blériot-aerodrome bij Parijs heeft men succesvolle proeven genomen met een vliegende automobiel. Het toestel bestaat uit een gewone automobiel, toegerust met opvouwbare vleugels en twee motoren. Een motor wordt gebruikt voor het reizen te land en kan tien paardenkrachten ontwik kelen. De andere motor, een van drie honderd paardekracht, is bestemd voor vlieg- mo tor. —o De geraarltyke sabels. Een tooneelgezelschap te Hanau zegt het «Hbld.» wilde een voorstelling geven van «Die Zarinc in Wiesbaden. De bagage moest te Höchst gerevideerd worden door de Fransche bezettingstroepen, die alles in beslag namen, omdat zij sabels vonden. Sabels, die bij de Russische theatercostuums hoorden. Invoer van «wapens» in het bezette ge bied is streng verboden. De voorstelling moest afgelast worden. Een lijk ontdekt iu een hótel. In een Berlijnsch hotel is het lijk ont dekt van een heer, die daar reeds een negental dagen geleden moet zijn oveileden. De late vondst is een gevolg van de kelners staking. In genoemd hotel hielpen de gasten zichzelf. Deze heer is vermoedelijk plotseling ziek geworden en toen hulpeloos overleden. o De gevolgen van den oorlog. Het Duitsche rijk heeft tot dusver in 1921 meer dan 8 milliard mark uitgekeerd aan de oorlogsverminkten en de nagelaten betrekkingen van de strijders uit den groo- ten oorlog. De oogst in Duitschland. Het Pruisisch ministerie van landbouw deelt officieel mede, dat de oogst dit jaar 25 pCt. beter is geweest dan het vorig jaar, ten aanzien van het broodgraan echter gemiddeld 20 pCt. o Spoorwegongeluk. Naar de «Times» verneemt, is ten zuiden van Algarve in Portugal een trein gede railleerd, waarbij elf personen weiden ge dood en twintig gewond. o Een moratorium voor Duitschland 1 De «Daily Express» verneemt uit zekere Berlijnsche bron, dat de Engelsche verte genwoordigers in de commissie van herstel een driejarig moratorium voor Duitschland voorstaan, dat ook de Italiaansche verte genwoordigers deelen, evenzoo de Belgische, terwijl de Franschen wenschen dat de En tente het bankroet van Duitschland zouden proclameeren en een geallieerde likwidatie- commissie benoemen. Uit verschillende plaatsen in het buiten land komt bericht van aardschokken, die Zaterdag zijn geregistreerd met de bevings- instrumenten. De plaats van den haard werd niet aangeduid. BINNENLAND. De bomaanslag in Den Haag. Behalve de te Amsterdam aangehouden J. de Haas, hebben thans ook de drie anderen, als verdacht van medeplichtigheid aan den bomaanslag tegen de woning van majoor Verspeyck aan het Frankenslag gearresteerde personen, thans bekend. Dit zijn de 28-jarige student in de let teren L. v. d. Linden, de 20-jarige elec- tricien C. E. Eekhof en de 30-jarige m n- teur E. A. Kooijmans. Bij het onderzoek zijn nog mei kwaardige bijzonderheden aan het licht gekomen. Op de eerste plaats dient vermeld, dat v. d. Linden reserve-officier is van het Ned. leger. o Te Twijzei (Fr.) werd bet zevenjarig zoontje van den heer J. Kuiper door een melkwagen overreden en zoo ernstig ge kwetst, dat het spoedig overleed. o Het te Bunschoten aangespoelde lijk is door de familie herkend als dat van den machinist Van den Sigterhorst van de ge zonken stoomboot Deventer I. Met de bergingswerkzaamheden is een begin ge maakt. o Te Alphen aan den Rijn is de melkboer Van der W. door de auto I 5196, ko mende uit de richting Utrecht, die in snelle vaart om een hoek kwam rijden, overreden, met gevolg, dat de dood bijna onmiddeliijk intrad. De auto werd aan gehouden. o Groete brand te Zwolle. Zaterdagmorgen omstreeks half zes is het kapitale gebouw van de firma Gebr. Bervoets aan de Diezerstraat te Zwolle een prooi der vlammen geworden. Van het reusachtige modern ingerichte winkelhuis, waar achter en boven zich de verschillende ateliers bevonden, is niets dan een puin hoop overgebleven. Het pand was slechts enkele maanden geleden nieuw opgebouwd en had een kleine twee ton gekost. o Een schipbreuk. Dinsdag ontmoette het Hollaridsche schip «Wadstroom» in de Finsche Golf het eenige dagen tevoren met een lading yzer uit Wiborg naar Duitschland vertrokken stoom schip «Gerbinne» in zinkenden toestand aan. De «Gerbinne» was op het wrak van een gezonken duikboot gestooten on dienten gevolge lek geraakt. Bij het naderen van de «Wadstroom» verdween de «Gerbinne» met den kapitein en vier matrozen in de diepte. De overlevenden, de stuurman en visr matrozen, werden in uitgeputten toe stand door de «Wadstroom» uit de redding boot opgepikt en naar Wiborg gebracht. o Iet legeltjesplakken. Een boer in de gemeente Dantumadeel, op wiens goederen beslag gelegd was, om dat hij weigerde «zegeltjes te plakken», heeft het verschuldigde bedrag betaald. Een andere boer in dezelfde gemeente weigert ook het plakken. Thans is bij hem beslag gelegd. Honderd auto's. In de garages op de Paardenmarkt te Delft staan, naar de D. C. meldt, sinds jaar en dag 100 automobielen, die in oor logstijd zijn aangekocht en waarvoor nog geen bestemming is gegeven. Er zijn per sor.en- en vrachtauto's, goede, middelmatige en slechte, heele en kapotte, maar één ding hebben ze alle gemeen ze zijn alle ver waarloosd. Het is een kapitaal dat daar staat, maar een kapitaal dat eiken dag kleiner wordt door de toenemende ver- waarloozing. Het ministerie van oorlog heeft te beslissen wat er met al de wagens moet geschieden maar het beslist niet. Er is al eenige malen gevraagd of de auto's niet verkocht kunnen worden, maar alles blijft zooals het is. Tot schade voor de schatkist, d. w. z. voor de belastingbetalers. Een schulepast,' Een Haagsche dame, die van Keulen naar Nijmegen was gereisd, vermiste bij aankomst in een hotel aldaar een platina broche, bezet met diamenten, ter waarde van f 1800. Vermoedelijk is zij het klei nood kwjjt geraakt by de visitatie te Cranenburg, waar zij zich gedeeltelijk had moeten ontkleeden. o Vit het mijnbedrijf. De Tel. meldt uit Heerlen, dat bij de directies van de Staats- en Domaniale mijnen in Limburg het voornemen bestaat om de inkomsten der mijnwerkers met 1 Januari wederom met ten minste 10 pet. te verminderen, zulks in verband met de slechte resultaten, die het Limburgsche mijnbedrijf in de laatste maanden heeft opgeleverd. De s r\jd in de metaalindustrie. Patiimonium schrijft dat zy het conflict zeer betreurt, maar dat de organisatie der arbeiders moeilijk anders kon. De loonen zijn in de metaalnyverheid niet hoog. Een verlaging is uiterst pijn lijk. Toch moet anderzijds worden toege stemd, dat vele bediijven in vei band met de buitenlandsche, speciaal Duitsche con currentie, in moeilijke omstandigheden ver keer er.. Waarom hier nu niet overleg gepleegd en aan de organisaties opening van zaken gegeven Naar onze overtuiging zou men dan tot overeenstemming zijn gekomen. Hoe jammer zoo besluit het blad dat het ontwerp Arbeidsgeschillen nog niet tot wet is verheven De Venlosche riugenroover. Men bericht aan «De Tijd» De beide beenen met kettingen aaneen- gekoppeld, de handen door een ijzeren staaf met sloten geboeid, zit de beroover in Dom- berg op zijn uitlevering te wachten. En niettegenstaande de boeien was hij toch nog bijna uit de gevangenis ontsnapt. De Duitsche beambte hoorde kloppen aan de celdeur van den Hollander. Hij had de voorzichtigheid eerst even «herein zu kuc- ken.» Dat was zijn redding 1 Want Vallen stond ontboeid met de ijzeren staaf opgeheven gereed om den beambte bij het binnentreden neer te slaan en de vlucht te riemen. De beambte ging nu assistentie halen. Vallen werd overmand en nog wat beter geboeid. Hij wordt r>n in plaats van om het uur om de tien minuten gecontroleerd. De Duitsche gevangenbewaarders zullen wel niet rouwig zijn als de Venlosche roover spoedig wordt uitgeleverd. De politie biijkt een goede slag te hebben geslagen. o BUfÜEGSEL nieuwsblad ruwe. schrale huid, barsten kloven .springende lippen, winterhanden en voeten. Gebruikt In doowi v. 30 -SO en SOcl bij apothekers en drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5