r MM MUI Tel. int. 492. 8U til or. Stoer! toaepl. EER OM EER. KOOPT uwe 3a Goud et Zilver. Waterpoort - HEUSDEN. Iteparatie-inrichtiag Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4140 Zaterdag 19 November1921. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Hinf hamerstraat 24, 's-BOSCH H Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. □Kg -WK~3mr~ 'MBKD 11. v. Blii Speciale engros-afdeeling FEUILLKTOü. BIJ TEVENS StAHLMAMA's Heeren- en Kinderkleeding. Gorincliem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De ontwapenings- conferentie Zaterdag 1.1. te Washington onder de gunstigste om standigheden aangevangen, waarvan we reeds in ons vorig nummer gewaagden, is nog steeds werkzaam. Ons blad laat niet toe om de meeningen van de meeste volken en rijken in het bizonder weêr te geven. Hoffelijk is men tot nog toe, getuige o.a. het telegram dat de President van Amerika (Harding) aan den President der Fransche Republiek Woensdag 1.1. zond De daad van het Fransche volk, dat de - „WILHELMINA-BAZAR" - KOLBERSTRAAT 6-8-10-12 Telef. 50 's=BOSCH. Be grootste sorteering aan b i 11 ij ks t e p r ij z e n. Zie Etalage. Zie Etalage. II9 8SL.: JVaar het Fr arisch. 29) jWaarom moestge naar Cettintje terug?® »Ik keerde huiswaarts.« »Ge woont dus in Montenegro Groote Hemel kunt ge dan niet aari mijn gelaat zien, dat ik tot het beroemde geslacht der Tsernagoré's behoor?® »Ge zijt dus Montenegrijnsche »Als ik dat niet was,« gaf zij fier ten antwoord, »zou ik nu, onder dezen kogel regen, vroolijk gestemd zijn »Is de zaak dan geen rechtvaardige ïStellig. Gij hebt gelijk. De nationa liteit van mijn escorte, de kleeding die ik draag, mijn tegenwoordig zijn cp zoo'n gewichtig oogenblik als dit, moesten tot de veronderstelling leiden, dat ik een avon turierster of een spion was. Ik zou u van alles volkomen opheldering kunnen geven, maar daarvoor hebben we nu geen tijd. Ik zie heel goed, dat elk oogenblik nu kostbaar is. Een is er hier op het fort, die mij tot borg zal zijn.® Wie dan »Jean Laurent. *Kent gij hem »Ik ken hem zeer goed.® >Dat is genoeg.® militaire medaille en het oorlogskruis heeft toegekend aan den onbekenden soldaat, heeft de regeering en het volk van de Ver. Staten diep ontroerd. Uit hun en uit mijn eigen naam betuig ik uwe Excel lentie mijn hartelijksten dank. Dit groote eerbewijs was voldoende om elke andere bevestiging van de eenheid van Frankrijk en Amerika overbodig te maken. In de aan den Amerikaanschen doode betuigde eer waardeer ik niet minder de verzeke ring, gegeven in een telegram van 10 November, dat uwe Excellentie en het Fransche volk zich bij die gelegenheid bij ons voik aansluiten. Maar deze onbekende soldaat, en allen, die, als hij, hun leven hebben gegeven, om de mogelijkheden van oorlog te vermin deren, zullen vergeefs gestorven zijn, als de gerechtvaardigde hoop van alle volken niet wordt verwezenlijkt door de resultaten van de conferentie, die thahs te Washington bijeen is, en ik aanvaard van ganscher harte de goede wenschen, die gij ons hebt toegezonden, voor een duurzaam resultaat van de op die conferentie te voeren be sprekingen. Indien werkelijk uit alles eene alge meens ontwapening (of te wel eene zeer matige bewapening) zou geboren worden, zou deze conferentie met recht een wereld succes knnneu heeten. Met de erkenning der Russische schulden schiet het nog weinig op, hoewel de tijd nu aangebroken is om van de Suwjets mildere toezeggingen te ontvangen. De Fransche regeering heeft aan het Port-de-Bouc zou juist Jean Laurent gaan waarschuwen, toen de lading van een mitrailleuse in het fort viel. De gravin had nauwelijks den tijd zich achter de zware planken der ophaalbrug te verschuilen, om niet door de kogels ge troffen te worden. Het fort opende het volle vuur. De strijd werd elk oogenblik ernstiger en zijne gevolgen moorddadiger. »Nu zou het voor Laurent gevaarlijk zijn,® merkte Port-de-Bouc op, x>om hier heen te komen. »Ik ben als Montenegrijnsche zeer bij- geloovig« gaf de gravin ten antwoord, »en ik verbeeld mij, dat ik alleen bij hem mijn leven zeker kan wezen.® Dan moet hij maar komen.® »Neen. Hij moet toch op zijn post blijven nietwaar »Nu dan Welnu, dan zal ik naar hem toe gaan.® Port-de-Bouc ken hierop het antwoord niet geven. De verbazing had hem een slot op den mond gelegd.. ïKom dan® vervolgde zij Dgeleid mij naar hem.® x>Ge zult me veroorloven® sprak Port- de-Bouc »dat ik u ten minst de hand geef, de grond is hier letterlijk doorboord De bommen vielen snel op elkaar vol gend neer. Zij liepen in een wolk van rook. Spoedig bereiken zij de wallen, toen er algemeene juichkreten opgingen, ge- Engelsche gezantschap eene nota over handigd waarin het standpunt van de Fransche regeering wordt uiteengezet ten aanzien van de nota van Tsjitsjerin, be treffende de erkenning van de Russische schulden vóór 1914, welke afhankelijk zou worden gesteld van de erkenning van de sowjets. De nota verklaart, dat de verklaringen van Tsjitsjerin het gelukkige gevolg zijn van de vastheid en flinkheid, die de Fran sche politiek jegens de sowjet heeft ge kenmerkt. Vervolgens somt de nota de essentieele voorwaarden op, die de sowjets moeten nakomen, opdat Frankrijk de mogelijkheid kan overwegen, om met hen besprekingen te beginnen. O.a. is het noodzakelijk, dat de regeering te Moskou zonder stilzwijgen of voorbehoud haar wil zal te kennen geven, om zich in het vervolg te houden aan het principe, dat zij tot dusver heeft geloochend t. w. de erkenning van de Russische schulden, hetgeen door Moskou als een concessie wordt voorgesteld. Dit is echter alleen de toepassing van het algemeen geldende recht, dat nooit door eenige re geering is betwist. volgd door eert levendig geweervuur. Er was een bres geschoten en de Tur ken bereidden zich tot den aanval voor. Achter de bres stond Jean Laurent met de sabel in de hand. »Daar is hij mevrouw® sprak Port-de Bouc. xtWees hem tot schutsengel. Ik ga naar mijn volkje terug. Ik geloof, dat de pret nu zal beginnen. Met het wapen in de hand en de haren door den wind opvliegend wachtte Jean Laurent kalm den aanval af. Hij zag er dapper uit. Om hem heen stonden de soldaten gegroepeerd, het oogen blik afwachtende, waarop zij aan den slag zouden kunnen gaan. De kanoniers veegden de vlakte schoon en zeesoldaten van Her- zegowina bevonden zich in de nabijheid der bres, om de ladders der Turken stuk te hakken en de touwen door te snijden. Zonder dat iemand er iets van bemerkte stond achter hem de gravin Helène, door den krüitdamp schier vergrijsd en vastbe sloten, als het zijn moest, aan de zijde van hem, die zij liefhad, te sneuvelen. Met de armen over elkaar gekruist scheen zij het gevaar en den dood te tar ten. De wind, die haar kapsel in wanorde had gebracht, deed haar met heur vlam mend oog nu voorkomen als de godin ter wrake. Een gejuich weerklonk. De belegeraars ontvingen nieuwe troepen ter versterking. Het werd nu een worsteling van tien tegen een. Jean Laurent zag het ongeduld van De val der Duitsche valuta heeft niet alleen de gemoederen geschokt van specu lanten, die zich in de toekomst wilden verrijken met een hoogeren koers van de Mark, maar heeft ook een sterke stijging van grondstoffen en loonen in Duitschland ten gevolge gehad. Als gevolg hiervan komen velen klachten in van Hollandsche kooplieden bij de Ned. Kamer van Koop handel voor Duitschland, over het niet gestand houden van koopcontracten van de zijde van Duitsche fabrikanten en koop lieden De Kamer vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat zij bereid is de verschillende gevallen te behandelen. Die Hollandsche firma's, welke eventueele klachten hebben, gelieven zich te wenden tot de kantoren de Nederlandsche Kamer voor Koophandel in Duitschland, welke tegen een voor uit te betalen vergoeding van 2 pet, van het bedrag, waarover het geschil voor de leden der Kamer (ten minste 100 Mark) en 5 pet. voor de niet-lederi (ten minste 300 Mark) bereid is de aangelegenheid voor de Hollandsche firma's te behandelen. Men gelieve zich dus bij geschillen met Duitsche firma's in het bezette Rijnland ten Noorden van de Moezel te wenden tot het kantoor te Keulen, Roomstrasse 33, voor geschillen met Duitsche firma's in de omgeving der Hanzesteden, aan het Neder landsche Hanseafische Wirtschaftsverband en Hamburg, Mönckebergstrasse 49 voor geschillen met Duitsche firma's en het ge heel overig Duitschland echter tot het kan toor de Kamer van Koophandel in Frank fort a/Main, Haus Ofienbacb, Hohenzolern- platz BINNENLAND. Nederland en België. Volgens geruchten uit de ministerieele, departementen zou het onderzoek van de Nederlandsch-Belgische kwestie dadelyk na de formatie van het nieuwe Belgsche kabi net, na de verkiezingen, hervat worden. De beide regeeringen zouden, zoo verzekert men in politieke kringen, zich rekenschap hebben gegeven vat, de cornmercieele en moreele schade, door het Wielinget -conflict veroorzaakt. Van andere zijde wordt be weerd, dat de tekst van een nieuw statuut dat voldoening geeft aan beide naties, is ontworpen, waaruit zou voortvloeien, dat België vrije toegang zal hebben aan de kust. (N. R Ct:) zijn mannen, maar besloot nog te wachten, totdat het oogenblik, om zich op den vijand te werpen, gnnstig werd. Toen deze zich nog slechts op eenige passen afstands van de belegerden bevond gaf Jean Laurent een schreeuw en sprong in de bres. In minder dan een seconde wierpen zich tweehonderd Montenegrijnen met een on beschrijfelijke woede op de Turken, De blanke sabels, rookend van bloed, schitter den in het zonlichttoen deze waren ge broken, volgde er een hevige worsteling van man tegen man, waarin men als tijgers tegenover elkaar stond. Het was een af grijselijke mengeling, waaruit de lucht der lijken als een benauwde walm opsteeg. In de nabijheid der bres staande, woe dend, omdat heur Fransche kleeding haar belette, aan het gevecht deel te nemen, volgde de gravin in de hevigste spanning den loop van het bloedbad en vergenoegde zij zich van tijd tot tijd een steen los te wringen, om dien op de Turken te laten vallen. Voor een oogenblik dacht zij, dat Jean Laurent verloren was. Twee Turken hadden hem bij de schoö- ders gegrepen, hielden hem stevig vast, terwijl een derde zich gereed maakte, hem een dolkstoot in den rug toe te brengen. Een nieuw salvo klonk. Die het wapen in de hand hield, viel doodelijk getroffen neer. Een kogel verbrijzelde hem den schedel. DRAAGT Na 25 jaar Weldra zou hij zyn zilveren jubileum vieren, als kas-looper bij de Twentsche bank. Hij verdiende f40 per week en zou later pensioen krygen. Hij was 63 jaar oud. Al dronk hij veel, toch ging alles goed totdat het op een zekeren dag misliep. Hij had groote bedragen geïnd, tot een totaal van meer dan f250.000. Hiervan verduisterde hy f 10,000. In schouwburgen en in café's verteerde hij een paar duizend gulden. Later is ge bleken, dat hij in één café f60 verteerd had. Verder kocht hij drie costuums in een week, die hij ook dadelijk contant betaalde. Een en ander viel de politie op, en de kas-looper werd gearresteerd. Bij een huiszoeking werd het overblijvende geld ongeveer f 7000 in beslag genomen, het bevond zich bij hem thuis onder de suiker. Dinsdag stond de man, wegens de ver duistering, terecht. Hij bekende, doch beweerde, dat thuisgekomen hij in een zak van zijn city-bag de f 40.000 vond en toen voor de verleiding bezweken is. De andere geldswaarden had hij reeds afge dragen. Nog bleek, dat op ds Bank op bekh.s reserve-rekening nog f1000 stond, zoodat ruim f 8000 terecht is. De Officier van Justitie zegt: Het feit is ernstig, te ernstig voor een voorwaar delijke straf. Eisch één jaar gevan genisstraf. o Deze onverwachte hulp verscheen van de zijde van Port-de-Bouc, die, na zijn mannen vereenigd te hebben, de ophaal brug had laten zakken, om het fort was getrokken en de Turken in den rug aan viel. Instinctmatig wuifde Helène Port-de-Bouc toe. Port-de-Bouc zag het en mompelde »Zoo doen ze bij ons in Toulouse ook.« De Turken waanden zich verloren. Van twee kanten aangegrepen, ontsteld door de dolle woede, die de mannen aangevoerd door Port-de-Bouc en Jean Laurent, ten toon spreidden, zagen zij een algeuieene paniek aankomen. Ongetwijfeld hadden zij het onderspit gedolven, zoo Port-de-Bouc en zijne mannen niet plotseling waren aan gevallen door de vijandelijke cavalerie, be staande uit honderd ruiters. Hierdoor werd hij genoodzaakt zich terug te trekken. Dit gaf den belegeraars weder nieuwen moed. Zij vereenigden al hunne krachten tegen Jean Laurent, die echter gelukkig eenen flinken steun had. Bij dezen aanval meende de gravin, dat hij het leven zou verliezen. Zij wierp zich, zonder te denken, wat zij deed in de bres en riep ïlk ben de kleindochter van Peter II Ondanks het krijgsgeschreeuw, het knal len der geweerschoten, het kanongebulder hoorde Jean Laurent de stem van haar, die hij liefhad. Wordt vervolgd.) ïoor ligt Land vai ÜËüSEien sn Altenaje Langstraat en de Bommolsrwaard Ei C. DE KEMP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1