Altijd in huis. De ontsmettende, verzachtende en hee- lende eigenschappen van Foster's Zalf maken deze onmisbaar voor huiduitslag, kloven, huidvlekken, eczema, psoriasis en de ver schillende vormen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf altijd in huis; prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. Financieel debacle in China. De Daily Express verneemt uit Tokio, dat de Chineesche schatkist leeg is. Re- geerings-chèques blijven ongehonoreerd, de ambtenaren worden niet betaald een krach schijnt onvermijdelijk. De Times verneemt uit Peking, dat de Chineesche banken geopend blijven, doch dat twee banken hun betalingen zoo goed als gestaakt hebben. o Brand in een bioscoop. Zondagmiddag half 5 ontstond in een bioscoop te Hamburg brand door kortslui ting. In het theater waren circa 300 kin deren van 6 tot 14 jaar. In enkele oogen blikken stond de theaterruimte vol rook de kinderen drongen naar de uitgangen waarvan een nooduitgang onbegrijpelyker- wijze gesloten was. In het gedrang werden 42 kinderen verstikt, of doodgetrapt, ter wijl er omstreeks 30 kneuzingen bekwamen en op last van den geneesheer naar het ziekenhuis gebracht werden. o Karei ran Habsburg op Madeira. Ex keizer Karei en ex-keizerin Zi)a zijn Zaterdag te Funchal aan land gekomen en hebben zich onmiddellijk naar de hun aan gewezen verblijfplaats begeven. De menigte groette de bannelingen met ontblooten hnofde. In diplomatieke kringen verwacht men, dat de Kleine Entente met klem verzet zal aanteekenen tegen het besluit inzake het jaargeld voor ex-keizer Karei. o Be conferentie te Washington. Het nieuws uit Washington is niet be moedigend. Engeland's voorstel, de duik- booten af te schaffen wil men niet overnemen. De »Matin« herinnert er aan, dat dit het derde Engelsche voorstel met die strekking in de afgeloopen jaren is. Het blad richt zich ook tegen de beperking van het aantal tonneninhoud der kleine duikbooten tot 45.000 in het geheel en tegen het verbod grooter duikbooten dan 250 ton te bouwen. Frankrijk toch heeft geen geld om groote oorlogsschepen te bouwen. Voor de kustverdediging behoeft het dus duikbooten. Balfour erkent zelf, dat ze het wapen der zwakken zijn. Loonsverlaging in de Ver. Staten. Het personeel in de slachterijen over het geheele land heeft besloten, genoegen te nemen met een loonsverlaging, die ge middeld veel meer dan 10 pCt. bedraagt, welke loonsverlaging tien dagen geleden door de patroons werd voorgesteld. Te zamen zijn er een 425.000 man ly deze loonsverlaging betrokken. Een brutale juweeleudiefstal. In een juwelierswinkel in de Victoria- street te Londen is een brutale diefstal gepleegd. Twee keurig gekleeds dames traden den winkel binnen en terwijl de eene uit een blad met juweelen, dat de verkooper uit een winkelkast had genomen, haar keus trachtte te doen, greep de tweede plotseling een andere schaal en maakte zich ermede uit de voeten. Onder de ge stolen voorwerpen, ter waarde van 300 pond, bevinden zich 28 gouden ringen met diamanten, satfieren en robijnen. Toen de winkelbediende alarm maakte, waren de beide vrouwen reeds in de me nigte verdwenen. Te oordeeien naar de zekerheid, waarmede de diefstal werd vol voerd, moet deze wel zorgvuldig zijn voor bereid. Een kluizenaar. Te Byfleet in Surrey heeft men in een bosch een 65-jarigen man gevonden, die daar 30 jaar lang in een hut van boom takken en oude vodden had geleefd. Toen men hem vond, leefde hij nog, doch was nagenoeg uitgeteerd door gebrek aan voedsel en overleed spoedig nadat hij in een zieken huis was opgenomen. Men vond op hem nog een bedrag aan geld van ongeveer twee pond sterling. o De wolkbreuk op Sicilië. Ten gevolge van een wolkbreuk werd de omgeving van Messina overstroomp. Ge heele dorpen zijn door den vloed wegge vaagd. Honderden zijn dakloos. BINNENLAND. Door z\jn dochter vermoord. Zondagavond is de Oosterpark buurt te Amsterdam in opschudding gebracht door de tijding, dat op de le verdieping van perceel 2e Oosterparkstraat 25 de 73-jarige Van Putten vermoord was. De dochter van het slachtoffer, die ge- huwd is met een zekeren Piet Schouw, aapjeskoetsier van beroep, en bij wie de oude man inwoonde, had, naar zy aan de buren van de benedenverdieping had mede gedeeld, haren vader om 7 uur dood gevonden. Nader vernemen wij dat de 50-jarige juffrouw Schouw bekend heeft, haren vader tijdens een twist te hebben vermoord. De schc onzoon. Piet Schouw, is op vrije voeten gesteld. De »Crt.« meldt nog. Het schijnt, dat het den ganschen dag weer niet pluis geweest was. Er werd gegild en geschreeuwd, gedreigd en geslagen. Kortom, het was een huishouden van Jan Steen. Daarbij speelde de jeneverflesch een eerste rol, Stationsrersicriug. De commissie voor de stationsversiering van den A. N. W. B. heeft als resultaat van hare beoordeeling der stations, welke voor deelneming aan de stationsversiering waren opgegeven, toegekend o.a. de volgende diploma's 2e klasse aan de stations Breda, Drunen- Heusden, Geertruidenberg, Haren, Lage- Zwaluwe, Rosmalen. 3e klasse aan de stationsAlphen, Gilze- Rijen, Vught, Wouw, Zevenb. Hoek. Extra-prijzen werden toegekend bronzen rnedaiile aan de stations Drunen- Heusden, Geertruidenberg, Breda, Rosmalen. De algcmccue staking door het C. N. V. afgewezen. Het dagelijksch bestuur van het Christ. Nationaal Vakverbond heeft aan het bestuur van het Nat. Arbeidssecr etariaat, in antwoord op het bekende voorstel aan de andere Vakcentralen gedaan, om, in verband met de metaalbewerkersstaking, over te gaan tot het proclameeren van een algemeene staking in de transportbedrijven en de mijn industrie, bericht dat een groot gedeelte der ar beiders in ons land van de toepassing der bedoelde strijdmiddelen niets wil weten en het voorstel dan ook geen de minste kans van slagen heeft. Dc Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afge loopen maand ruim ton minder opge bracht dan over die maand in 1920; over de eerste lien maanden f 3.79 millioen meer dan over die periode in 1920. De grondbelasting bracht op f 1.275.742 tegen f 755.738 in October 1920; per- soneele belasting f 2.971.298 tegen f 2,906.795inkomstenbelasting f 9.211.942 tegen f6.238.181; accijns gedistilleerd f 5 259.165 tegen f4.336.233 gulden. o De grondverzakking in dc mijnstreek. Behalve in de omgeving van de Staats mijn Emma en Hendrik beginnen de be woners van huizen bij de Staatsmijn Wil- helmina meer en meer te klagen over de toenemende verzakking van hun huizen en de langzame wijze, waarop de reparaties door de Staatsmijnen piaats vinden. Mr. P. C. °'t Hooft, f Mr. P. C. 't Hooft, lid van de Eerste Kamer en president van het gerechtshof te Arnhem, is Vrijdag II. in het Diacones- sehuis te Leiden overleden. Pieter Cornelis 't Hooft, geboren in 1850 te Veen (N. Br.), promoveerde in 1876 te Leiden tot doctor in de beide rechten en was van 1876-1893 advocaat te 's Her togenbosch, tevens van 4888 1892 kanton- rechterplaatsverv. aldaar; van 1897-1899 kantonrechter te Gorinchom en werd in 1899 benoemd tot rechter te Arnhem, waar hij later zitting kreeg in het ge rechtshof. Hij was van 1882-1886 lid van de Tweede Kamer voor Middelburg en is sedert 1899 lid der Eerste Kamer voor Gelderland. Hij behoorde tot de anti-revo- lutionnaire partij. YALSCHE BULLETINS. Ecu z.g. ontroering van minister Pop. Zondagmorgen waren te Amsterdam op enkele plaatsen de volgende bulletins op gehangen BULLETIN van >HET NIEUWS VAN DEN DAG.« Zondag, 20 Nov. '21. Minister Pop ontvoerd. Hedennacht om 3 uur is de oud- minister van Oorlog, Pop, door vier gemaskerde bandieten ontvoerd, die met hem in de auto ontkwamen. Verplettende gebenrtenissen, zoo kort na den aanslag op Verspeyk. Het tweede was in vettere letters ge drukt en was uitvoeriger in zijn mede- deelingen. BULLETIN van »HET HANDELSBLAD,* Zondag, 20 Nov. Minister Pop ontvoerd. Even na het ter perse gaan van ons blad bereikte or.s het ontstellende bericht, dat, toen hedennacht te 3 uur de oud- Minister van Oorlog van een familiefeestje huiswaarts keerde, hij in de onmiddellijke nabijheid van zijn woning door een viertal gemaskerde individuen werd gegrepen en in een auto gestopt, die vliegensvlug in de richting van Rijswijk verdween. Men brengt de zaak in verband niet den ge- pleegden bomaanslag én de Groenendaal- zaak. De politie te Amsterdam stelde een onderzoek in en telefoneerde met de Haag- sche politie, teneinde inlichtingen te ver krijgen, temeer daar haar gebleken was, dat de dagbladen hier van deze ontvoering niets afwisten. Zoo zij uit de residentie vernam, dat het een canard was, werd onmiddellijk door den hoofdcommissaris order gegeven de bulletins in beslag te nemen. De Sint Eiizabethsvloed. 18 November 1421. De N. Goririch. Courant geeft in een feuilleton de geschiedenis weer van den grooten Eiizabethsvloed, 500 jaar geleden. We nemen daaruit over In '1421 toen de agrouwelijke en be droefde inbrek geschiedwaardoor niet alleen 'de stadt Dort van het vaste land - t «ce x! is gerukt, maar ook bijna geheel Zuid- Holland onder gevloeyd is*. Een hevige storm uit het Noord-Westen joeg het zeewater over dyken en dammen, terwyl alle rivieren hoog gerezen waren. Bij Werkendam tusschen Dordrecht en Geertruidenberg brak de Maasdyk 's nachte door »door sorg'ioosheid van de huysluyden* (Kemp Beschrijving van Gorinchem, blz. 217) ter plaatse die naderhand de oude Wiel geheeten werd. Al het land tusschen de Merwe en de oude Maas, bekend onder den naam van Zuid-Hollandsche Waard, liep onder en meer dan twee en zeventig buurten verdronken, waarvan vijf en twin tig voor altijd verdwenen. 't Wee en seVentICh dorpen zijn der Met sneLderspoet Ontrent DordieCht ondergegaan door de fooChte der Vloet Het aantal slachtoffers was ontzettend groot en de materieele schade onbereken baar, taliijke adelijke familiën werden tot den bedelstaf gebracht. Dordrecht, de stad tot dien tijd aan het vasteland van Zuid- Holland verbonden, werd daarvan afge scheurd en talrijke eilandjes, met riet en biezen begroeid (Biesbosch), wezen in latere jaren de plaats aan, waar zich het groote drama had afgespeeld, ja tot in 1514 zag men nog de torenspitsen van enkele ver dronken dorpen uit het water opsteken. Eu nu zou men te kort doen aan de zoo sympathieke legende, die ons uit die donkere tijden is overgebracht, indien wij geen melding maakten van de wonder bare redding van een kindje, dat in een wieg bij Dordrecht aan den dijk spoelde, welke dijk daarna of daarnaar genoemd werd Kinderdijk. Hoe weet men aan de wieg en het kind, de redding van en door een kat te voegen, die nu eens op de eene dan weer op de ander zijde van de wieg ge zeten, het vaartuigje bestuurde. Het alzoo geredde kind kreeg natuurlijk de naam van Beatrix (de gelukzalige) en is even natuur lijk volgens het verhaal, de moeder geworden van een talrijke nak unelingschap, die nog niet uitgestorven is. »Ilet Weesje van de Biesbosch.* PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Zaterdagavond hoopt de Zangvereeniging »Crescendo« directeur, de heer M. J. Heijst te Engelen, in de zaal van het Wapen van Amsterdam eene uit voering te geven, waarbij ter afwisseling zal worden opgevoerd het blijspel van Gustav Schefranlo »Een groote nul.* Almkerk. J.l. Donderdag 17 Nov. bracht de beroepen predikant Ds. J. Keijnen van Zevenhuizen een bezoek aan deze ge meente. Na des middags de pastorie enz. in oogenschouw genomen te hebben, trad ZEerw. des 's avonds op voor een overgroote schare, waarbij hij tot tekst woord gekozen had Hand. 8 vers. 26 39 Met aan dacht werden zijn woorden door de belang stellenden gevolgd. Dat ZEerw. goedgunstig moge beschikken is de wensch van de Ned. Herv. gemeente. Met ingang ven 1 Jan. 1922 is bij Kon. besluit van 15 dezer, is op zijn verzoek, aan den heer K. Punt., Burge meester dezer gemeente, eervol ontslag verleend. De collecte gehouden in de Ned. Herv' kerk alhier, ten bate voer het Zie kenfonds bracht ruim f 145 op. Door den gem. veldwachter alhier, werd heden een zekere J. V. aangehouden verdacht van diefstal, van gereedschappen uit de wagenmakerij van den heer J C. B. alhier. Bij het j i. Woensdagavond gehou den dankuur voor het gewas in de Ger. kerk alhier werd ruim f 400 gecollecteerd. Aalst. De aanslag die deze gem. aan de Synode moet betalen ten behoeve van het fonds voor de predikantstrakementen, bedraagt f 2100. Daar de kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. alhier thans reeds wei gert den ligger zoo te wijzigen, dat de ringpredikanten f 2500 uit Aalst ontvan gen, zal mogelijk heel wat voeten in de aarde hebben, eer zij toe overgaat daaren boven nog f 2050 aan de Synode bij te dragen. Brakel. De" aanslag van het fonds voor de predikantstraktementen bedraagt voor de Ned. Herv. gem. alhier f 500. Bommelerwaard. De suikerbieten zijn voor wat den landbouwer betreft op hare bestemming aan de laadplaatsen. Het gewas valt over 't algemeen niet tegen, de verbouwers zijn wel tevreden. Algemeen verwacht men dat het 't laatste jaar is dat ze zoo hoog in prijs zijn. Als men de verpachtingen van bouwland nagaat, schrikt niemand, er worden nog maar immer hooge prijzen besteed. Vorige week werd er nog weiland voor 6 jaar verpacht om te scheu ren tegen f 50 per hont. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is zeer weinig vertier, al blijven de prijzen gedurende de laatste weken vrij stationair. Voor het goede handelshooi be steedt men nog f 40.per 500 K G. maar naar de inferieure soorten is volstrekt geene vraag. 's Gravenmoer. In de algemeene ver gadering der afdeeling van het Groene Kruis zijn de heeren D. Smits en C. Dekkers, aftredende bestuursleden, als zoodanig her benoemd. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk heeft ten aanzien van de verkiezing van ouderlingen en diaken bepaald, dat de aftredenden niet meer herkiesbaar zijn. Gameren. Het kerkbestuur der Ned. Herv. gem. alhier is voor f 1400 aange slagen om aan de Synode te betalen ten behoeve van het fonds voor de predikants- traktementen. Nederhemert. De heeren J. A. van Ootjen, E. M. Smits, J. Bouman en G. van Genderen hebben als leden van het kies college der Hervormde kerk bedankt, zoo dat nogmaals eene stemming zal moeten plaats hebben. Raamsdonbsveer. De stand van het winterkoren, rogge en tarwe is alhier bijzonder goed. Door den te vroeg inge vallen winter moet natuurlijk nog al wat gezaaid worden. Sprang. Tot lid van bet Burgerlijk Armbestuur alhier, is herkozen de heer J. van Beek. In de vacture F. Maat is tot lid van de commissie tot wering van school verzuim gekozen de heer J. W. B. van Schuppen. De beide aftredende leden de heeren J. L. van Santen en C. A. Leempoel werden herkozen. Door de woningstichting Sprang* zullen, met het oog op den nog steeds heer- schenden woningnood in deze gemeente plannen beraamd worden om te komen tot meerderen woningbouw. Van harte hopen wij dat zij hierin moge slagen, want deze nood is op heden groo ter dan voorheen. Verschillende gezinnen hebben nog geen eigen woning. De werkman A. v. Z. had het ongeluk toen hij van het fietspad den kei weg opreed dat plotseling de vork brak zoodat hij over het stuur heen tuimelde. Boven wonder kwam hij met den schrik vrij. Tielerwaard. Den boeren loopt nu alles tegen. Het in het voorjaar aange kochte vee is ongeveer 50 pCt. in prijs gedaald. De droge zomer was arm aan gras en de veehouders moesten, als zij hun beesten niet wilden zien verhongeren, aller lei dure meelsoorten bijvoeren. De prijzen der big gen, zoowel als die der vette varkens, liepen buitengewoon terug. Besteedde men in Juli nog f 1.60 per kilo, thans verkoopt men de varkens voor 80 a 90 cent per k.g. Met het gewas aardappelen heeft men ook teleurstelling 30 H.L. per horit was totnogtoe een matige opbrengst, dit jaar is echter 10 H.L. geen zeldzaamheid. De paardenhandel kreeg de gevoeligste slag. Jonge paardan, die een jaar geleden f 600 a 700 opbrachten, zijn nu minder dan de helft waard Daarentegen bleven de arbeidsloonen op dezelfde hoogte en stegen zelfs hier en daar. Verdienden de boeren in de oorlogsjaren wat extra, 1921 heeft met woeker.alles weer teruggenomen. Wondrichem. In de op 46 November 1921 gehouden vergadering van de *Ver- eeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbei* alhier is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen en ter kennis van den Raad gebracht De vergadering enz. gehoord hebbende de diep bedroevende wijze, waarop de raad heeft gehandeld, blijft nochtans bij haar voornemen een Chr. School te bouwen. Waspik. Door 't hoofdbestuur van het »Wit-Gele Kruis« is besloten, in deze ge meente een ontsmettingsdienst op te richten. Het door deze gemeente te dragen aandeel in de lichting 1922 bedraagt 15 loteiingen. Bij onveranderde aanneming van het wetsontwerp, nieuwe dienstregeling, zal dit aantal slechts 13 zijn. De N.V. Frank Rijndijks Scheeps- slooperrj gaat haren seheepsbouwwerf al hier, geheel electrisch inrichten. Voorloopig zullen er 6 electromotoren worden geplaatst. Het bestuur der harmonie alhier, heeft besloten voortaan elke maand op den eersten Zondag, een concert te geven. Alhier heerscht in ernstige mate de vlekziekte, waardoor vele slachtoffers vallen. Wanneer zal toch de voorbehoedende in enting algemeen plaats hebben Znilichem. Zondag 27 Nov. hoopt in de Ned. Herv. kerk op te treden, de Weleerw. Heer Schimmel, candidaat te Scherpenzeel. Door de daling der tarweprijzen hebben de bakkers in onze gemeente het tarwebrood verlaagd tot 40 cent de 4 pond. Golden voor korten tijd de steen kolen nog f 2.75 per mud, doordat er thans concurrentie gekomen is, is de prijs op f 2.20 per mud gebracht. Bij de gehouden stemming voor notabelen der Ned. Herv. gem., zijn de heeren K. M. van Brakel Az., K van Brakel Pz. err A. van Woei kom herkozen. Vergadering var» den Raad der gemeente SPRANG, gehouden in het open baar den 18 November 4921. Tegenwoordig zijn alle leden, uitgezon derd de heeren M. Zwart en J. de Roon. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, wordt besloten tot onderdandsche verhuring der kamer onder het Raadhuis aan P. de Jong voor f 52.gedurende het jaar 1922. Het voormalig schoolhuis wordt voor 1922 verhunrd aan J. C. Gouw voor f 300. De heer G. van Beek wordt herbenoemd tot lid van het Algemeen Armbestuur. Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de heeren C A. Leempoel en J. L. van Santen. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer F. Maat, wordt gekozen de heer J. W. B. van Schuppen. Vervolgens wordt de pensioengrondslag van den veldwachter vastgesteld op f 1600 van af 1 Jan. 1922. De belooning van den plaatselijken deur waarder wordt vastgesteld op f 30 's jaars met f 60 vergoeding voor bureaubehoeften. Ten slotte wordt besloten tot wijziging der begrooting voor 1921, waarna de ver gadering wordt gesloten. Rivierberichten. Op 22 November in meters in cM. 's-Hertogenbosch 2.00 -I- N. A. P. val 0 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.02 was 2 (Maas) N.A.P.val 8 Crévecoeur (Dieze) 2.01 val 1 Crévecoeur (Maas) 0.02 was 0 St. Andries (Maas) 0.48 was 6 St. Andries (Waal) 1.94 val 6 1 Venlo 8.11 val ,3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2