r t Dli oisier beslaat uit 3 bladen. KOOPT uwe Uitgever: LJ. VEERMAN, Heusden, No. 4142 Zaterdag 26 November1921. SENORIÖ de 10 cents sigaar, Speciale engros-afdeeling BIJ TEVENS Hoek ons SUCCESMERK, samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. MMAZIJff ff] ffr1 O) Tsl. iat. 482. y] WJ M) Hinthamerstnaat 24, 's-BQSCH. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. EER OM EER. Waterpoort - HEUSDEN. DltAAGT IfMILJIAM's Heeren- en Kinderkleeding. Gorincheiii. LAND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Eike regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -Ü2SP BÜITENLANBSCH OVERZICHT Inzake de ontwapeningsconferentie te Washington, heeft de ministerpresident Briand, als gedelegeerde van Frankryk, het standpunt van zijn Rijk over de bewapening uiteengezet. Nadat de voorzitter Hughes had mede gedeeld dat de onderhandelingen in zake de vlootinkrimping goede vorderingen maken en ook de discussies over het verre Oosten aan de Amerikaansche verwachtin gen voldoen, kwam Briand aan het woord. Briand zei o. a. - „WILHELMINA-BAZAR KOLBERSTRAAT 6-8-10-12 Telef. 50 's=BOSCH. U De grootste sorteering aan billijkste prijzen. Zie Etalage. Zie Etalage. Maar het Fr arisch. Frankrijk verlangt vurig naar vrede en heeft er alle reden voor, maar om vrede te sluiten zijn twee partijen noodig. Moreele ontwapening is even noodig als physieke. De eerste ontbreekt evenwel in Duitschland. Weliswaar haakt het eene deel van Duitschland naar vrede, nl. de arbeidersklasse, die het oorlogvoeren harte lijk moede werd, maar de andere helft van Duitschland is niet van gedachte veranderd. De Duitsche militaire partij, generaal Ludendorff aan het hoofd, be schouwt de krijgskunst nog altijd als den hoeksteen van het Duitsche streven. In mijn hart koester ik geen haat tegen Duitschland. Niets ware mij liever dan dat Frankrijk en Duitschland op vredelie vende» voet met eikaar zouden kunnen verkeeren, maar wij vreezen een herleving van het Duitsche militairisme en wij kunnen onze oogen niet voor dat gevaar sluiten. Duitschland bezit nog wapens en enkele millioenen soldaten, die sedert het einde van den oorlog niet tot burgerlijke bezig heden zijn teruggekeerd. In enkele we- ken zou Duitschland een leger van 6 7 millioen man kunnen uitrusten. M^n kan dus wel begrijpen, hoe bevreesd Frankrijk is, zich te ontwapenen met een vijandig Duitschland naast de deur. Van niet minder belang dan de rede van Briand is het antwoord, dat de Engelsche gedelegeerde Balfour daarop gaf. Balfour toch verklaarde o.m. Wij leven onder geheel andere omstan digheden dan de Fransche burgers, uit wier naam Briand sprak. In weinige gezinnen van Amerika en Engeland kennen wij de 31) De achter- en voorkamer dienden tot slaapvertrekken. Die, welke zich tusschen beide bevond, werd tot eetkamer ingericht. Het overbrengen der meubelen duurde niet lang. Om tien uur vertrokken de mannen, na hun geld ontvangen te hebben. Vader en dochter waren nu alleen. Uiterst vermoeid nam de grijsaard in een leuningstoel plaats. Zijn dochter ging naast hem zitten. Beiden zagen naar buiten, naar de zee van licht, waarin Parijs zich scheen te baden. Er heerschte een lang stilzwijgen. Patrice Duviquet, zoo heette de grijs aard, was de zoon van generaal Duviquet, die verzocht had den keizer aan boord van de Bellerophon naar zijn plaats van be stemming te mogen vergezellen en, toen hem dit verzoek werd geweigerd, zich door vergif om het leven bracht. De generaal liet eene vrouw zonder for tuin en vier zonen achter. Twee hunner namen dienst en werden in Afrika gedood. De derde werd douanebeambte en stierf te Guadeloupe. De weduwe van den gene raal woonde met den jongste, Patrice ge» heeten, samen. Zij betrok toen een huisje, dat in bet departement van de Isère stond Het was een woning met twee verdiepin gen, door de boeren het Bloemenhuis ge- heeten, om de groote hoeveelheid bloemen, waarmede het versierd was. Ondanks hare schrale inkomsten kon zij er komen. Niet leng daarna leerde Patrice een meisje, eenige jaren ouder dan hij, kennen, wier ouders naast zijn moeder woonden Gaande weg sloten de beide jongelieden een hecht verbond van innige vriendschap en waren steeds aan eikaars zijde. Mevrouw Duvi quet besloot ze eens heimelijk te bespieden en kwam tot de ontdekking, dat beiden een hartstocht voor de muziek hadden op gevat. De familie Berlioz bezat niet meer middelen dan de weduwe Duviquet. Deze achtte geen moeite gering en spaarde geen kosten, om haar zoon, overeenkomstig zijn aanleg eene uitstekende opvoeding te geven. Na eenige jaren werd Duviquet organist te Saint-Germain De betrekking was een zeer bescheidene, zij bracht hem f 50 per maand op. Dat scheen voldoende, om hem in zijn levensonderhoud te voorzien. Intus schen was mevrouw Duviquet overleden. Duviquet stond alleen op de wereld en had geen anderen vriend dan Hector Berliox. In dien tijd leefde een zekere weduwe, mevrouw Montrosier, die gedurende eenige jaren met succes lessen in den zang gaf. Zij had zich te Saint-Germain metterwoon gevestigd en maakte hier kennis met Duvi- verschrikkingen, welke de gedachten steeds in beslag nemen van de leiders der Fransche politiek, want zij verkeeren in een positie, die zij in Amerika en wy in Engeland niet kennen, Ik waag het niet te spreken over de andere naties, die rond deze tafel ver tegenwoordigd zijn. De Franschen hebben vlak naast zich het groote Duitschland een land, nog groot ondanks zijn nederlaag, machtig in spijt van zijn verliezen en met een streven in de toekomst, waaromtrent Frankrijk in zorgwekkender) twijfel verkeert. Waarom, aldus Balfour, bestaat dat groote verschil tusschen de bewapening te land en ter zee Waarom verwachten wij, met zeker niet overdreven vertrouwen, een oplossing van het groote vlootprobleem op grond van het program, dat ons door de Amerikaansche regeering is voorgelegd Het is, omdat, zooals Briand zeide, er in maritieme zaken een moreele omtwape- ning is geweest en op de basis van die moreele ontwapening zullen wij de materieele ontwapening doorvoeren. Daarom koesteren wij hoop, wat betreft de vlootkwestie. Waarom koesteren wij echter geen hoop op een althans onmiddellijke oplossing van het legervraagstuk Het is, omdat, zooals quet. Geen van beiden dacht aan liefde, maar spoedig kwamen zij tot de ervaring, dat zij in elkaar eene levendige belang stelling koesterden. De karakters verschil den niet veel en in hunne positie heerschte eene merkwaardige overeenkomst. Zij be sloten diensvoigens eikaars lot te deelen en weldra had dan ook eene echtvereeni- ging plaats. Hieruit werd een dochter geboren, aan wie zij hunne uiterste zorgen besteedden. Marcelle was veertien jaar, toen haar moeder aan een longontsteking overleed. Duviquet had zijn dochter ziels lief, niet alleen om harentwille, maar ook terwille der moeder, wier dood aan zijn levensgeluk een gevoeligen knak had toe gebracht. Hij koesterde haar zooveel hij kon. De opvoeding, die Marcelle nu ont ving, was zóó sentimenteel, dat zij als een poppetje opgroeide, als een te zorgvuldig opgekweekte bloem voor wier levensbehoud men elk osgenblik vreest. Als zij niet voortdurend afleiding had, had de dokter gezegd, zou zij het niet lang op de wereld maken. Die afleiding was niet ver te zoeken. Duviquet had er zeer naar verlangd zijn dochter in de muziek op te leiden, Mar celle juichte het voornemen haars vaders zeer toe. Zij werd op de piano eenev ze kere beroemdheid. Maar ook tot een andere kunst gevoelde zij zich aangetrokken de schilderkunst. Zij had voor bloemen eene onwederstaanbare hartstocht. Het kleinste bouquetje bracht haar in verrukking. De Briand uitlegde, er in dit geval geen moreele ontwapening heeft plaats gehad, omdat wij geen zekerheid hebben, of althans omdat de Fransche regeering, die deze zaak van nabij volgde, niet zeker is, dat in Rusland en Duitschland de moreele ontwapening die vorderingen maakt, welke een materieele ontwapenig mogelijk zouden kunnen maken. Met nadruk verklaarde Balfour, dat Bri and er niet bevreesd voor behoeft te zijn, dat Frankrijk alleen zou staan, wanneer- het werd aangevallen. De vrijheid van Europa, van de wereld in het algemeen en van Frankrijk in het bijzonder, te hagdhaven en te beveiligen tegen het streven naar overheersching van zijn Oostelijke naburen was de zaak, waar voor het Britsche Rijk ten strijde trok en waarin het Britsche Rijk nog steeds gelooft. De delegaties der vijf groote mogend heden hebben de bewapeningen te lande besproken in geheime zitting blijkbaar is men niet gekomen tot een bepaalde ver klaring daaromtrent. Naar bericht wordt, heeft geen der mogendheden zich duidelijk uitgesproken ten gunste van de Fransche oplossing in zake van vermindering van de landmacht. Briand kwam met kracht tusschen beide. Hij betoogde, dat Frankrijk het hoofd moest bieden aan onbetwistbare gevaren, en zijn leger slechts kon beperken als de andere mogendheden zijn gevaren deelden. Zonder dergelyke maatregelen was een beperking van de bewapening thans onmogelijk. Ten slotte werd de kwestie verwezen naar een commissie, bestaande uit de vijf hoofden van de afgevaardigden der groote mogendheden, die een rapport zu'len op stellen, dat bestemd is voor de commissie voor de ontwapening. De conferentie heeft besloten sub-com missies te benoemen, die de kwesties van de militaire luchtvaart, het giftige gas en andere hulpmiddelen in den oorlog te lande zullen behandelen. De Lord Chancellor heeft in een rede voering, die hij te Londen heeft gehouden, gezegd, dat de conferentie te Washington, volgens zijne meening, meer kans op succes bood dan eenige dergelijke bijeenkomst in de geschiedenis van de wereld. Als deze poging faalt, zeide hij, en ik kies mijn woorden opzettelijk dan zie ik eigenlijk geen alternatief dan ein delijk een internationaal bankroet. Als de conferentie slaagt, is het zelfs nu wellicht mogelijk, den financieelen toe- vormen, de kleur en de geur bewonderde zij steeds. Zij kon dikwijls den ganschen dag in de bosschen of op de velden door brengen, om de bloemenwereld in de om streken van Parijs te bestudeeren en als zij dan thuiskwam, bracht zij steeds eene kleine verzameling mede. Marcelle maakte zich deze liefde voor Flora's kinderen te nutte, om ze op het doek weer te geven. In den beginne was de natuur haar leer meesteres. Daarna volgde zij de lessen van een leeraar in schilderen, te Saint- Germain woonachtig. Zij maakte zulke groote vorderingen, dat haar leeraar spoe dig het oogenblik gekomen achtte, waarop zij verder door zelfstudie zich kon bekwamen. Marcelle zette zich aan de beoefening der schilderkunst met denzelfden ijver waarmede haar vader zich in zijn jeugd aan de muziek had gewijd. Zoo ging hun leven voorbij. Dank zij eenige lessen, die hij gaf, kon de organist honderd gulden per maand verdienen, ter wijl Marcelle zoo nu en dan een klein schilderij of een aquarel verkocht. Zij had den het niet breed, maar toch hun dage- lijksch brood. Marcelle, die het huishouden deed, was in de gelegenheid een aardig duitje weg te leggen. «Ik kan mij maar niet begrijpen,« sprak zoo vaak haar vader, «hoe het je nog mogelijk is geld over te houden.* «Dat is toch zoo moeielijk niet.c «Hoe zoo I* stand van Europa en van de wereld te redden. BUITENLAND. Ontploffing in de Anilinefabriek te Ludwigshafen. Twee dooden en acht gewonden. Naar bekend wordt, heeft Maandagmor gen in de Badische Anilinefabriek te Lud wigshafen wederom een ontploffing plaats gehad. De ontploffing geschiedde in gebouw 34, in de waterstofafdeeling, waar de stalen flesschen met waterstof gevuld worden. Bij een vulling van een flesch ontplofte deze. Twee arbeiders werden gedood, acht meer of minder ernstig gewond, terwijl het gebouw zelfs bijna geheel verwoest is. De relletjes te Berlin. Te Berlijn-Weissensee vielen, volgens de «Deutsche Alig. Zeit.* plunderingen voor. Een groote slagerij werd geheel uitgeroofd. Veertig plunderaars werden gearresteerd door de politie. o Opper-Sileziê. Twee vertegenwoordigers der Duitsche regeering zijn te Gerève aangekomen voor de Duitsch-Poolsche onderhandeling inzake Opper-Silezië de Poolsche delegatie wordt verwacht. «Omdat u waarschijnlijk niet met de kracht van het sparen bekend is.« «Sparen is voor ons hetzelfde, als het zoeken van vruchten aan een dooden boom.« «Aan een dooden boom« antwoordde Marcelle glimlachend, «zou ik geen vruch ten gevonden hebben ik had hem slechts omgehouwen en er vuur mede aangemaakt.® De oude organist zag haar verbaasd aan, omhelsde haar en bracht het gesprek op een ander ondeawerp. «Zeg eens Marcelle, hebt je geen honger «Het is al over den tijd, ik heb er niet meer aan gedacht.* «Ik wel Marcelle 1* «Het zal nu bezwaarlijk gaan eten te koken. Mijn gereedschap heb ik niet bij de hand.* «Voor heden moeten wij maar buitens huis gaan eten.* «Zooals u wilt.* «Marcelle nam baar hoed en ging met haar vader, dien zij in den arm nam, de trappen af. De kleine grijsaard maakte veel haast, aangezien de honger hem zeer scheen te kwellen. «Ik begrijp niet, hoe je het kunt uit houden* zeide hij tot Marcelle, «ik hoor nooit van je, dat je naar het eten verlangt. Met mij is dat heel anders. Ik geloof, dat dit de reden er van isin mijn jeugd heb ik nooit genoeg gehad, zoodat ik heel wat eetlust heb opgegaard.* MarcHle glimlachte. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD loir lil Laitl fan Hemden ee ilteas, ie Langstraat n le Biiititrvnrl V! C. DE KEMP, k Goud cu Zilver. ikparatie-ittrichtittg

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1