's-BOSCH. - Het is niet noodig HANDEN KOPER-, TIN- NIKKELWAREN. HINTHAMERSTRAAT 7(> Naast onze bekende groote sorteering in PORSELEIN, KRISTAL, TAFELZILN ER, brengen wij een pracht collectie St. Nicolaas Cadeaux, als S1ERVAZEN, ROOK. en HlTllRiSIKI .1 in de meest moderne dessins, ARNHEMSCHE FAYENCE GOUDA REGINA SCHOONHOVEN BOHEEMSCH. KLOKSTELLEN. THEEKASTEN. Gebruikt De Candidatuur voor den Hongaarehe troon. De kansen van Horthy. De correspondent van de «Popoio d'italiacc te Boedapest bevestigt, dat Horthy tegen woordig veel besprekingen voert met zijn partijgenooten met de bedoeling zoo spoedig mogelijk zich tot koning van Hongarije te doen uitroepen. Vele Hongaarsch politici zouden een dusdanige candidatuur gunstig gezind zijn. Cdieel Karelië in opstand tegen de Bolsjewiki. Volgens berichten uit Helsingfors. is ge heel Karelië thans in opstand tegen de bolsjewiki. De verbindingswegen zyn af gesneden. De roode troepen zouden door de contra-revolutionnairen vernietigd zijn en de laatsten zouden de geheele streek tusschen Moermanek en Novan Doga heb ben bezet. Ook zou de groote brug bij de laatste plaats zijn opgeblazen. Arsenicum aan boord van een schip. Aan boord van het stoomschip »Celtic« van de «Witte Star Llne«, dat van Liver pool op New-York vaart, heeft men, volgens het Hbl. gepoogd een deel van de beman ning door middel van arsenicum te ver giftigen. In de County Court te Liverpool werd de zaak aanhangig gemaakt. Het bleek dat gedurende de reis naar New- York een dertigtal stokers ziek waren ge worden door het gebruik van water uit de tanks, waaruit de bemanning drinkwater gebruikt. Dat de stokers ziek werden vindt zijn reden in 't feit dat deze veel meer drinken dan de andere leden der bemanning. De watertanks waren te Li verpool met zuiver di ink water gevuld, maai het water bevatte bij aankomst te New- York volgens onderzoek der deskundigen arsenicum, dat onderweg beslist daarin moet zijn gedaan. Ook op de terugreis naar Liverpool was wederom arsenicum in het water gedaan zonder dat een detective, die men de reis had laten mede maken, de daders daarvan had kunnen ontdekken. Het »raadsek is dus nog niet opgelost. Sinokkelwinsten. Als staaltje van de winsten, die met den ongeoorloofden handel in spiritualiën werden gemaakt, publiceeren de bladen te New-York een bericht, dat een zekere Edw. Donegar, die voor twee jaar huisknecht en bordenspoeler was in een iogementje aan den havenkant, thans aan den Amerk. fiscus een bedrag schuldig is van 1.653.787 dol lars wegens niet betaalde inkomstenbelas ting en boete voor de belasting over het afgeloopen jaar. Het bedrag, waarover deze belasting verschuldigd is, werd uit sluitend verdiend met drank smokkelen. De bewaking van ex-keizer karei. Uit Funchal (Madeira) wordt bericht, dat een groot aantal ambtenaren ter be waking van den ex-Keizer Karei en ge malin aldaar aangekomen zijn. Deze ambte naren, gedeeltelijk uitFranschen bestaande, zijn door den gezantenraad voorloopig aan gewezen, maar toch zal dit vraagstuk binnenkort door den Volkerenbond geregeld worden. Ierland. De Echo de Paris verneemt uit Londen Indien Ulster onhandelbaar blijft, zou Lloyd George van plan zijn, de onderhandelingen te schorsen om naar Washington te kunnen gaan. Bij zijn terugkeer zou hij beslissen over het houden van een algemeene ver kiezing. Tramstakiiig in Brussel. Te Brussel is een algemeene staking uitgebroken onder het trampersoneel. Wegens het ontslag van 6 werklieden bij een der tramwegmaatschappijen heeft geheel het tramwegpersoueel te Brussel het werk neergelegd. Het gansche tram verkeer staat stil. De Duitscke hongerstakers. In de gevangenis te Tegel bij Berlijn be vinden zich thans ook een zestal commu nistische hongerstakers op een totaal van 1500 gevangenen. Ook hier heeft deze beweging een zuiver politiek karakter. De Rote Fahne beweert intusschen, dat het aantal dezer hongerstakers meer dan 100 bedraagt. Alle politieke gevangenen, die te Tegel zijn opgesloten, zouden zich bij de bewe ging hebben aangesloten. o De 8-urendag in Engeland. De kwestie van de achturendag schijnt eerlang in alle groote industrieën tot een ernstigen toestand te zuilen leiden. De werkgevers in het havenbedrijf, het trans portbedrijf, de trams, de Schotsche spoor wegen en de bouwvakken stellen allen een verlenging van den achturendag voor, waar tegen de werklieden zich verzetten. dat n lang last heeft van likdoorns, Zwe ren, negenoogen, steenpuisten, bloedvin nen en andere gezwellen. In drie dagen worden deze genezen door Oprechte Winsnmer Zalf. Ook open been- nen, zwerende borsten, brand- en andere wonden, fijt, wratten, baard-, ring- en dauwworm, winterhanden en -voeten genezen er zeer spoedig door. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. '28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr. Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkieeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Hengelen is een koude be zigheid, doch als er gevangen wordt blijft de moed er in. Dat laatste heeft dan ook nog al plaats. Men spreekt van per sonen, die op een dag 15 tot 25 pond visch vangen van beste kwaliteit. De firma v. d. Bergh te Rotterdam zal met ingang van Maandag 28 Novem bei de prijs van de zoete melk met 2 ets. per liter verlagen en alzoo zal brengen op 11 ets. Wanneer zullen de Heusdensche melkslijters hun prijzen eens hiermede in overeenstemming brengen (Ingezonden). - Op de jaarvergadering van de vereeniging »Het Groene Kruis» alhier, welke Dinsdag 29 November plaats zal hebben, zal door Dr. A. J. M. Lamers eeri lezing worden gehouden over «Zuigelingen zorg in het verleden en thans«. Waar de verzorging van de zuigelingen dikwijls nog zeer veel te wenschen overlaat, kan verwacht worden, dat vooral zeer vele moeders en a.s. moeders deze gelegenheid aan zullen grijpen om hare kennis op dit gebied te verrijken. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertenties. Werkendam. Ds. J. D. Barth, pred. bij de Chr. Ger. Gemeente alhier komt voor op een tweetal te Sliedrecht. Met het hoepelbedrijf ziet hét er treurig uit. Hoewel het hout laag wordt verkocht, gemiddeld f 150 per H.A., wordt byna niet gekocht, zoodat velen geen werk in dit bedrijf kunnen krijgen, waardoor de werkloosheid zeer toeneemt. Andel. Door den raad van beheer voor de predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk is aan de Herv. Kerk te dezer plaatse een aanslag opgelegd voor het jaar 1922 groet f 15.65. Als een bewijs dat hier goede var kens gemest worden kan zeker dienen dat er door M. V. alhier een geslacht werd 't welk niet minder dan 51 pond reuzel iri had. Almkerk. Op Woensdag 30 Nov. vm. 11 uur, zal aan het gebouw van het Prov. Bestuur te 's Bosch, worden aanbe steed bet verbeteren van den bocht in de Rijksweg te Nieuwendijk (gem. Alm kerk). Raming f 4000. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de gem. Zangver. «Eendracht maakt macht« te Ippelschendijk (gem. Almkerk) op 21 Dec. eene openbare uitvoering geven in café Dekker alhier. Dezer dagen werd door den land bouwer A. K. alhier, een veulen docd iri de weide gevonden. Voorwaar een schade- postje. Zaterdag, 26 Nov., zal door de Afd. Ned. Grondwei kersbond te Nieuwen dijk (gem. Almkerk) een algemeene leden vergadering gehouden worden in de O L School te Nieuwendijk (gem. Almkerk). Door een hoofd-bestuurslid van deze or ganisatie zal een inleiding gehouden worden over het onderwerp «Waarom in cns bedrijf Gilde organisatie noodig is, om tot verwezenlijking van socialisatie te komen. Besoijen. Naar wij vernemen, bestaan er goede vooruitzichten, dat door de Be- soijensche Woningbouwvereeniging nog 12 arbeiderswoningen kunnen worden gebouwd. Ds. L. Dierkens alhier heeft het op hem uitgebracht beroep als predikant bij de N. H. gemeente te Zuidland aange nomen. Bij J. K. alhier werd dezer dagen weer een bunzing gevangen in een klem, die in het kippenhok geplaatst was. Ook elders worden reeds meerdere exemplaren gevangen. Het veelvuldig voorkomen van dit en an der ongedierte wordt geweten aan den drogen zomer. Baardwijk. Een spookgeschiedenis Het heeft er verschillende avonden ge spannen achter Baardwijk, nabij onze ge meente, in de omgeving der Putsteeg. Een held had het duidelijk gezien des avonds, iets geheimzinnigs in het wit tusschen het hout verscholen, waarvan de groene oogen je kippenvel deden krijgen en de haren te bergen deden rijzen. Hij had z'n geheim aan enkelen verteld, men ging er op uit, de belangstelling groeide steeds aan, daar het geheim van mond tot mond ging 't was immers niets anders dan een spook I Ook de politie ging er op uit, en de halve jeu6d uit Waalwijk en Baardwijk trok eveneens uit, en ook ouderen gingen mee om 't spook te zien 1 En warempel het was er weer en deed heel geheimzinnig, huilde akelig. Tot men maar besloot, aan des geestes leven? een eind te maken en velen van deze nacht merrie te bevrijden. Een goed gemikt schot, daar ligt het spook, dat dus geen spook bleek te zijn, maar een groote witte hond, die blijkbaar bij zyn baas niet goed aard kon krijgen en zijn toevlucht in 'l veld had gezocht. Tableau E. v. h. Z. Brakel. Ds. D. J. H. Th. Rappard alhier, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te St. Annaland bedankt. Genderen. Met de vlasserij is het droevig gesteld, 't Gewas 1921 is zoowel wat kwantiteit als kwaliteit betreft zéér slecht, en wat de oude voorraad betreft, deze is ook zéér goedkoop, 't Gevolg hiervan is, dat de vlasserijen öf stil gaan liggen, óf wel tegen zeer verlaagde loonen wilien laten werken. Zoo staat het er dan met het vlas zoowel voor producent als werkman slecht b(j. Herpt. Voor de ondermeik, die in het begin van den winter voor f 7,50 de 100 K.G. naar Rotterdam verzonden_ werd, wordt thans f 4 uitbetaald, waarbij nog aftrek van rijloon. Donderdagavond behaalde onze komieke dorpsgenoot W. Kuijsch op den komischen wedstrijd te Den Dungen den eersten prijs. Haarsteeg. Maandag jl. vierde het echtpaar, dhr. L. v. d. Wiel en mej. Joh. van Falier hun gouden huwelijksfeest. Door de buurt was een prachtige versiering aangebracht, en het geheele dorp vlagde. Loon-op-Zand. «Neerlandia», de grootste schoenfabriek ter plaatse, die ook de slappen tijd aan den lijve voelt, heeft aan haar personeel voorgesteld 20 pCt. loonsvermindering met vasten werktijd. Het voorstel valt niet in goede aarde. Jammer genoeg, dat de toestand van de schoen industrie loonsverlaging als het ware eischt, om tegen de builenlandsche concurrentie te kunnen opworste'en. Pr. N. B. Ct. Nederhemert. Onze vroegere Predi kant, Dr. C. Verioop te Zoelmond, ontving een beroep naar Varik. Nieuwendijk. De collecte in het dankuur voor het gewas in de Ger. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van f 570,276. De jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ger. Ketk alhier bracht dit jaar op f7130, Raamsdonksveer. Het was een prachtige propaganda avond voor den Vrij williger» Landstorm Donderdag II., waarin als sprekers optraden de Eerw, Heeren v. Gent uit Breda, Res. Kapitein Asselbergs uit Bergen-op-Zoom en de EdelAchtb. Heer v. Rees, Burgemeester van Poortvliet. Eerstgenoemde wees op de fioantiëele, moreele en godsdienstige bezwaren tegen de huidige legerorganisatie en liet duidelijk uitkomen de lichtzijde van het nieuwe sys teem in den Vrijwilliger» Landstorm. De heer v. Asselbergs bracht in her innering de geschiedenis van het ontstaan en de oprichting van de eerste afdeelingen en toonde duidelijk aari de voordeelen der verbintenis voor onze jongelingen, hun ouders en het Vaderland. Da laatste spreker wees op de holheid van de ontwapeningsleuze en legde er den nadruk op dat het oogeriblik nadert, waarop het blijken kan, dat de goedgezinder) voor Vorstin en Vaderland in deze buitengewone ernstige tijden elkander zullen noodig hebben. Eenige sloten zich bij de bestaande af- deeling aan. - Voor de A. R. Kies vereeniging «Nederland en Oranje» alhier treedt Don derdag 1 Dec. D.V. op den heer R. A. den Ouden uit 's Gravenhage met het ón der werp «De Pers«. Het is de bedoeling dat de R. K. Tooneelvereeniging «Kunst na Arbeidt Zondag en Maandag een nitvoering zal geven. Marktbericht. Tarwe f 11,50 a f 12.Rogge f 11 Haver f 10.50 a fll.Boonen f 18. Haverstroo fll. Roggestroo f 10. Hooi f40.Aardappelen f6. Sprang. JI. Maandagavond kwam de Jongelirigs-Vereen, op G.G. «Timotheus» in jaarvergadering bijeen. Na opening door den Voorzitter het uitbrengen van de ver schillende verslagen kwam de bestuursver kiezing aan de orde. Het bestuur is thans uit de n. v. personen sa&m gesteld. A. C. v. d. Esch Voorzitter, W. Braspenning Sec., J. v. Drongelen Penn., A. Bath Bibl. en J. v. Wijlen algem. adj. Deor den Voorzitter werd als onderwerpen ter bespreking ingeleid, «Sabbatsrusten» door J. Frings. «Karakter en karaktertrekken.» Op beide onderwerpen volgde eenige be spreking. Omc.a. 11 uur sluit den Voorzitter de vergadering met dankzegging. Als gevolg van den heerschenden woningnood heeft de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente alhier een gedeelte van de leegstaande pastorie aan de familie J. Vos verhuurd. Naar wij vernemen, heeft met het oog cp zijn lichamelijke zwakte, de heer P. v. d. Hamme, als ouderling bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn ontslag ingediend. Veen Het vervolgonderwijs is alhier Maandag j.l. begonnen met 19 leerlingen en wel 15 jongens en 4 meisjes. Voorloopig worden de repititiën door de muziekvereeniging gehouden in deconcert- zaal van den heer Jonker. Bij de dezer dagen gehouden stem mirig voor notabel der Ned. Herv. Kerk werden als zoodanig herkozen de heeren B. de Ruiter en J. van Ballegooijen. Waspik. Het spek is alhier met 10 cent per pond verlaagd en gebracht op 50- 52 cent, Als lid der commissie van aanslag voor de Rijksinkomstenbelasting is benoemd de EdelAchlb. heer P. N. Dekkers, bur gemeester alhier. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c. a. op Woensdag 23 Nov. voormiddag half tien. Voorzitter: EdelAchtb. Heer R. J van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den Heer C. B. Vos. Opening met gebed. Lezing der no tulen wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken zijn er niet. Aan de orde is Bagger wei ken in de rivier de Maas voor de aanlegplaats. Van den eigenaar var: den baggermolen is een nota der onkosten ingekomen. Deze schat de werkzaamheden op 6 dagen. Voor aanneming is hij niet te vinden. Alleen door verhuring van materiaal en werk krachten aan de gemeente is hij genegen de werkzaamheden te doen verrichten. Deze huur gaat in bij vertrek uit's Bosch en duurt tot de terugkeer aldaar De kosten van den baggermolen zouden, in geval het weik in een week klaar is, op f900, de totale werkzaamhen op f1400 komen. Voor molenbaas, machinist en dekkneebt wordt per Inofd: f40.per week in rekening gebracht. Gebaggerd zal er alleen worden vóór en beneden den bol. omdat boven de aanlegplaats eerst een damwand gebeid zou moeten worden. Gaat men aan het baggeren, zonder dezen voorzorg, dan verzakt den geheelen bol. Zoo'n beschoeiing moet ook een eind uit den kant worden aangebracht, zoodet de schepen een eind van den kant moeten blijven; daarbij zouden de kosten vooreen dergelyk werk niet onbelangrijk zijn, zoodat B. en W. willen voorstellen om alleen het benedenste gedeelte der aanlegplaats in orde te doen maken, behalve de aanleg plaats der booten, kunnen dan nog twee schepen achter eikaar komen te liggen. De werkzaamheden zouden na 1 Januari worden uitgeroeid. v. d. Pol. Iets wat mij in de nota niet aanstaat is, dat de kosten ingaan bij vertrek uit 's Bosch tot de terugkeer aldaar. Gesteld dat hij eens invriest, zoodat hij den geheelen winter moet hier blijven. Dan vind ik het ook jammer, dat boven den bol niet gebaggerd word, het is daar de mooiste plaats. v, Kuijk. De drie personen hebben toch elk geen f40.de baas dat kan, doch voor een dekknecht is dat wel wat veel. Voorzitter. Het hangt er maar van af, in welke plaats men is. Den Bosch valt onder de eerste klas. v. d. Velden. Ik vind het ook jammer, dat boven den bol niets gedaan wordt. Bouman. Ik zou niet afwijken van het advies van den eigenaar van den bagger molen, deze ontraadt het baggeren boven de aanlegplaats. v. d. Pol. Als de molen toch komt, zou ik het daar ook in orde willen laten maken. Ze moeten dan maar 1 Meter uit den kant blijven met baggeren, als daar maar een geul is dat er een schip kan liggen. Voorz. Het is onbegonnenen werk, dit spoelt toch direct weer dicht. Toen de eigenaar der molen den bol is komen op nemen, heb ik gezegd de Raad wil daar ook doen baggeren. Hij antwoordde me toen, dat dit onmogelijk was en hij daar aan niet begon, want dat dan alles ver zakte. Daarbij vreest hij, dat bij het inheien- der planken en palen voor de damwand, men terecht zal komen op hetf rijshout der zinkstukken, waarop indertijd de aanlegplaats is getouwd. Indien de Raad dus besluit tot uitdiepen zullen de kosten daarvoor hoog worden en blijft het knoeiwerk. De eenigste oplossing zou zijn om het vol te storten, evenals beneden den bol. v. d. Velden. Het is jammer dat de zaak niet is bijgehouden, nu zitten we met het geval, in 't vervolg dient dit om de 2 jaar te gebeuren, ik ben het met v. d. Pol eens, dat wij er aan moeten doen wat wij kunnen en zoo spoedig mogelijk. Roza. Kan Bouman misschien ook zeg gen hoever het staat met het inlaat kanaal Bouman, De ingenieur is geweest en heeft de zaak opgenomen, uit zijn opme tingen heeft hij reeds de gevolgtrekking gemaakt, dat bij den lagen waterstand van dezen zomer nog 80 c.m. water zou inge laten kunnen worden. Zakte het water nog 30 c.m. dan zou nog 50 cm. zyn in Magazijn „St. J gesprongen handen, winter voeten, ruwe, schrale huid en springende lippen. In doozen van 30-60en$öd bij apothekers en drogisfen. PHflRM. FftSRlEK. A.MIJNHAROT. ZE15T.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2