Be woningnood te floskeu. Strenge maatregelen tegen corruptie. In Moskou spreekt ieder over de ener gieke wijze, waarop Kamenef, president van de Moskousche sovjet, opgetreden is tegen de corruptie bij het krijgen van woningen en apartementen, meldt de cor- respondent van de «Chieago Tribune*. In twee dagen tijd zijn alle beambten van het woningbureau, van den hoogsten tot den laagsten, ten getale van 100, ge arresteerd, terwijl iederen burger, die om koopgeld betaald heeft, op belofte van kwijtschelding van straf, opgeroepen is om te getuigen. Wie niet verschijnt, zal ver volgd worden, wanneer men hern ontdekt. Verscheidene ambtenaren werden deze week tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. firoote scheepsdiefstal. Uit de kluis van het Amerikaansche stoomschip «Sonoma* is op de reis van San Francisco naar Sydney in Australië een waarde van 125,000 dollar in goud gestolen. VoIgens^ beamten van de bank, aan welke het goud toebehoorde, is het onmogelijk dat het goud gestolen kon zijn voordat het schip San Francisco verliet De kisten met het goud werden twintig minuten voor het vertrek van het schip aan boord gebracht. Het inladen stond onder controle van twee bankbeambten, den kapitein en den betaalmeester van het schip. Het verlies komt dus geheel voor rekening van de maatschappij bij welke de schat verzekerd was. Vondst van oud-Egyptische vazen? Uit Syrië is aan de Fransche akademle voor schoone kunsten geseind, dat een lid van de Fransche oudheidkundige missie de heer Montet te Biblos verscheidene albasten vazen heeft gevonden met opschriften in hieroglyphen op een ervan staat de naam van den pharao Ounos. Uit deze ontdek king blijkt dat de Egyptenaren reeds in 2500 v. Chr. in Biblos waren doorgedron gen. Dreigende uitsluiting te Haile. Naar uit Halle wordt gemeld, worden te Anhalt alle metaalarbeiders ten getale van 14 000, door de werkgevers met uit sluiting bedreigd, zulks ten gevolge van een geschil tusschen werkgevers en werk nemers, dat onstaan was door het ontslag van een arbeider. De Russische geldmiddelen. Volgens bericht uit Moskou maakt een decreet van de financieele commissie de aangekondigde Russische financieele her vorming bekend op den metaalgrondslag. Een roebel der nieuwe biljetten komt met 10.000 roebel der tegenwoordige papier- waarde overeen zal een wettig betaalmiddel zijn in het geheelo Russische rijk van begin 1922 af. Portugal en de mogendheden. De «Times* verneemt, dat de toestand in Portugal zoo slecht is, dat de kwestie van buitenlandsche inmenging en het stellen van Portugal onder een mandaat thans ernstig door de mogendheden wordt over wogen. Naar men meent zijn Frankrijk, Italië en Spanje voor een dergelijke op lossing van de crisis. De conferentie te Washington. Een tegenspraak van Briand. Ingelicht omtrent de woorden, die hem werden toegeschreven op de laatste zitting der conferentie te Washington betreffende de ontwapening der landmacht, heeft Briand het volgende telegram gezonden aan Bonne- vay »Er is geen waar woord in de uit lating, die de «Daily Telegraph* en «II Tempo* me in den mond leggen. Bij de discussies der commissie voor de bewapening ging het steeds zeer hoffelijk toegeen enkel woord van geschil is gevallen tus schen Schar.zer en mij. Het diner, dat de ItaÜ8ansche delegatie me aanbood op mijn laatsten avond te Washington droeg den stempel van groote hartelijkheid.* Schade by de staking te Beriyn. Men heeft berekend, dat de staking van Dinsdag aan de Berlijnsche centrales welke slechts 10 uur heeft geduurd, een schade van om en bij de zes millioen mark heeft aangericht. De nieuwe loonsverhoogingen vereischen 400 millioen mark ongeveer, waarvoor geen dekking aanwezig is. De eerste burgemeester heeft het rijk verzocht te hulp te komen. Dc tramstaking te Brussel. De directie van de tram heeft bepaald, dat allen, die zich niet voor een bepaalden tijd bij den dienst hebben aangemeld, zich als ontslagen kunnen beschouwen. Nieuwe werkkrachten zijn reeds aangenomen. BINNENLAND. Kind verbrand. Te Arnhem i3 een kindje van 3 maanden verbrand, doordat een 2g jarig jongentje spelende met een stuk brandend papier, het bedje in brand had gestoken. o Reisje in brand. In een woning aan de Van Eeghen- straat te Amsterdam, kwam een 24-jarig dienstmeisje te dicht bij een brandende kachel. Haar kleeren vatten vlam, doch het vuur kon spoedig gebluscht worden. Met tamelijk ernstige brandwonden is het meisje naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd, waar zij eenige uren daarna overleed. Door de koude bevangen. Naby de brug over de Brouwersgracht te 's-Gravenhage is een oude dame, die daar wandelde, op den grond gevallen en bewusteloos blijven liggen. Zij bleek door de koude bevangen te zijn. Per Auto naar het gasthuis weggebracht, overleed zy nog denzelfden dag. Vadermoord te Koermand. Te Roermond is de expediteur J. v. K. door zijn zoon in een twist met een houten voorwerp op het hoofd geslagen. Bewus teloos werd v. K. naar het hospitaal ver voerd, waar hy kort daarna overleed. Vit de begreoting Arbeid. De minister overweegt het denkbeeld om het mogelyk te maken, dat binnen zekere grenzen en onder contróle der over heid, overeenkomstig door werkgevers en werknemers in gemeen overleg getroffen regelingen, kan worden afgeweken van de 45-urige arbeidsweek. o De ztryd in de metaal-industrie. Naar het «Hbld* meldt, wordt een ernstige poging aangewend om tusschen de strijdende partijen toenadering te bewerk stelligen. In het belang der zaak is het blad echter dringend verzocht, voorloopig met deze mededeeling te volstaan. o Sacptabletten voor hongerend Rusland. In de Tweede Kamer heeft Minister van IJsselsteijn medegedeeld, dat hij de over geschoten voorraden soeptabletten bouillon en justabletten ter beschikking heeft ge steld, voor het comité voor den Hongersnood in Rusland, o Voor het Russische kind. Ds. J. Koekebakker te Middelburg be richt, dat hij voor het Russische kind in 't geheel f 17316.27 heeft ontvangen. Afschaffing van het Nederlandse!» visum voor Franschen. Een Fransch blad deelt mee, dat met ingang van 1 Dec. het visum op de pas poorten voor reizigers met bestemming naar ons land opgeheven wordt. Onze kaas in Spanje. Neder landsche exporteurs van kaas zullen in Spanje een circulaire laten verspreiden tegen het voorloopig ingevoerde hooge Spaan- sche invoerrecht op Nederlandsche kaas, dat de Spaansche regeering, naar het heet, nog meer zou willen verhoogen. o Vier dagen drijvende op zee. De tjalk «Joharma Hendrika* van de wed. Scholten te Veendam, geladen met papier van Velzen naar Veendam, was Vrijdag vertrokken en op zee in het ijs vastgeraakt. Hulpeloos dreef het schip heen en weer, een prooi van eb en vloed. Maandagavond zag men een klaplicht, blijk baar van de Leek bij Hoorn. Des nachts was het schip met den vloed afgedreven tot ten Zuiden van Urk waar het in het vaarwater van de Zwolsche nachtboot kwam die toevallig in deze richting koerste. Aan boord hoorde men, het was te deinig om ver te zien, de boot naderen. Men stak een roode lantaarn aan en zwaaide daar mede. Dit sein werd op de boot gezien, die onmiddelijk koers zette naar het schip. Zij brak het ijs en nam de Tjalk op sleep touw. Dinsdagmorgen werd ze te Kampen binnengebracht. Er was veel drijfijs in zee, de boot m )est herhaaldelijk terugstoomen om er door te breken. De reis, die in gewone omstandigheden drie uur en drie kwartier duurt, vorderde ditmaal zeven uur. De dienst is gestaakt. o De Koningin naar den Briel. De burgemeester van Den Briel heeft gisteren bericht ontvangen, dat de Koningin gaarne gevolg zal geven aan de uitnoodiging van de Brielsche bevolking en derhalve op den lsten April van het volgende jaar, bij de 350-jarige herdenking van de grond vesting van ons vrij en zelfstandig volks bestaan, in Den Briel tegenwoordig hoopt te zijn. Ontploffing in de gasfabriek te Akkrum. Een geweldige gasontploffing heeft plaats gehad in de gasfabriek te Akkrum, die de gemeenten Akkrum en Oldeboorn van gas voorziet. Deze ontploffing was te wyten aan een opeenhooping van gas- in de toestellen- kamer. De fabriek is voor een groot gedeelte vernield. Eenige buiten en binnenmuren zijn totaal stuk geslagen of verzet, terwyl nagenoeg al de pannen van het dak der stokerij in de fabriek zijn terecht gekomen. Deuren en vensters zijn totaal versplinterd. De zwaren ijzeren vensterroeden zijn tien tallen meters weggeslingerd. Zware stukken muur van verscheidene honderden kilo's kwamen op weinige meters afstands naast den weg neer. Yan eenige huizen in den omtrek zyn de ruiten ge broken. De stoker Waterlander, die tijdens het ongeval in de fabriek was, heeft betrekke lijk weinig letsel bekomen. Gezicht en handen zijn geschroeid, terwijl hij een paar ribben heeft gebroken. Hij is in het zieken huis te Leeuwarden opgenomen. De fabriek bestaat ongeveer 10 jaar. Tengevolge van het ongeval zijn Akkrum en Oldeboorn tijdelijk van verlichting ver stoken. Waar echter de retorten ongeschonden bleven, is er wel kans dat men door tijde lijk machines buiten het gebouw te plaatsen betrekkelijk spoedig weer gas zal kunnen leveren. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Dinsdagavond vergaderden de leden van «Het Groene Kruis* voor Heusden en Omstreken. Nadat de huishoudelijke zaken, waar onder notulen en jaarverslag waren voor gelezen, waarvoor de Voorzitter den dank der vergadering bracht aan de Secretaresse, Mevrouw Aüer, werd een en ander goed gekeurd. Uit het verslag bleek dat er een voor- deelig saldo is van f 90.11 en in de tuberculose-kas van f 64.50. De Penningmeester werd voor zyne administratie dank gezegd. Mevrouw Aüer, aftr. bestuurslid, werd bij acclamatie als zoodanig herkozen. Door dr. Lamers uit 's Bosch werd eene lezing met lichtbeelden gegeven over het onderwerp«De zuigelingen zorg in het verleden en thans.* Na deze leerzame lezing dankte de Voor zitter dr. Lamers voor de wijze waarop hy dit onderwerp behandelde en deed de mededeeling dat het bestuur in overweging heeft genomen tot opricht;ng alhier van de zoo gewenschte moedercursussen en consultatiebureau en hoopte op de mede werking der leden en sloot de jaarver gadering. De deze week gehouden collecte voor de Russische kinderen heeft opge bracht f 137.75. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerde hulppostkantoren werd gedurende de maand November 1921 ingelegd f 15220.42 en terugbetaald f 24997.30. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9072. Woensdagnamiddag kwamen de verschillende stoombooten nog door het ijs, met zich voerende het vee, dat op de Bossche markt was aangekocht. Alles vertrok in de richting Gorinchem, om vooreerst niet meer terug te keeren. Naar wij vernemen za) de Heusdensche boot voorloopig nog den dienst Woudrichem Rotterdam onderhouden. Inmiddels is de Bergsche Maas, vóór Heusden, geheel gesloten, en geschiedt sinds Donderdag middag de passage van het eiland Neder- hemert reeds over het ys. Op de z.g. gracht is het ijsvermaak in vollen gang. Het gaat er echter vroolyk en ordelijk naar toe. Verschillende per sonen afzonderlijk, anderen gepaard, zweven zeer sierlijk over de banen. Het terrein is echter beperkt. Voorheen was de Maas de algemeene plaats van vereeniging, doch sints de opening van den Maasmond ver toont die slechts ongeregeld ys. Bij de op Woensdag 1.1. gehouden verkiezing van een Ouderling en een Diaken der Ned. Herv. Gem., verzocht de Heer G. van Everdingen, die aan de beurt van aftreding was, als Ouderling niet herkozen te worden en werd als zoodanig gekozen de Heer Roukema. Als Diaken werd herkozen de Heer H. Vos. Almkerk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier door Dr. I. Reijnen van Zevenhuizen. Zondag j.l. werd alhier een Herv. Jong.ver. opgericht onder den naam van «Eben Haezer*, met aanvankelijk 18 leden. Dezer dagen zakten een drietal jongens, terwyl zij zich met glijden ver maakten, door het ijs. Gelukkig konden zy nog bijtijds op het drooge gebracht worden. Capelle. Tengevolge van de vorst en het vele ijs in den Nieuwen Maasmond is de stoompont aan het Capelsche veer alhier sedert een paar dagen buiten dienst ge steld. De overtocht geschiedt alleen over dag per roeiboot door een smalle geul. Het scheepvaartverkeer met ons dorp is gestremd. Gebeele stapels bieten, die op verscheping liggen te wachten, kunnen zoo doende niet vervoerd worden. De sterfte onder de paarden is in deze gemeente opmerkelijk. Binnen een week tijds zijn niet minder dan drie prach tige paarden in de kracht van hun leven gestorven, respectievelijk toebehoorende aan de landbouwers, A. B., F. N. en J. P. K. alhier. Dassen. Naar wij vernemen is de Chr. Gem. Zangv. «'t Lied* alhier bij gebrek aan belangstelling ontbonden. Uit goede bron vernemen wij, dat te Hank (gem. Dussen) ernstige pogingen in 't werk gesteld worden tot het oprichten van een muziekgezelschap. Eethen. Tot organiste in onze kerk is benoemd, Mej. D. Uijthoven alhier. Tot notabel is herkozen, de heer Ant. v. d. Kolk cn gekozen tot notabel in plaats van den heer J. Boer, de heer P. W. de Raad. Genderen. Woensdag 7 Dec. des avonds half zeven hoopt de Heer J. Hol lander van Arnhem, Lid der Staten van Geld. voor de Anti-Rev. Kiesvereen. alhier in de Geref. kerk op te treden met het onderw.«Een machtig wapen in den stryd.« Toegang vrij zoo wel voor vrouwen als voor mannen. Naar wy uit goede bron vernemen zal de IJsclub «De Hoop* alhier a.s. Dins dagmiddag bij weldienend weder een wed strijd geven op schaatsen. Het feest zal opgeluisterd worden door het fanfarecorps «Excelsior* alhier. De IJsbaan is gelegen op het noorder afwateringskanaal tusschen Doeversche steeg en De Tol. Gameren. Niettegenstaande de bieten verbouwers niet klagen over de uitkomsten van 't afgeloopen seizoen, zijn er toch veel minder bieten aan de weegbrug alhier af geleverd dan andere jaren. Dit jaar werden er geleverd 1.893.761 K.G., in 1920 was het getal kilo's 2.272.905. Het hoogste aantal kilo's vanaf 1914 tot op heden was in 1915: 2.857.467. In geen jaren is de aflevering zoo mooi gegaan als dit jaar, geregeld schepen en prachtige weer. In aardappelen was de laatste dagen merkbaar levendigheidde prijzen waren weer hooger en meer vraag, doch nu met de strenge vorst weer stil. 's Gravenmoer. In den Woensdag avond in het Wapen van 's Gravenmoer gehouden algemeene vergadering van het fanfarecorps »Euterpe« werden rekening en begrooting vastgesteld, terwyl met al gemeene stemmen werd herkozen als voor zitter de heer J. van Willigen en als vice- penningmeester de heer H. Christ. Hedel. Dinsdag werd de schipbrug wegens ijsgang in de haven geborgen. Overtocht per pont en roeiboot. Loonopzand. Dinsdagnacht is by de alleen wonende oude weduwe Z. alhier ingebroken en ruim f 300 gestolen. De politie doet onderzoek. De fa. wed. C., schoenfabrikante alhier, heeft het loon op heden met 15 cent per paar verminderd. Tengevolge daarvan staken de georgansiseerden, de niet-georganiseerpen werken door. Nieawendijk. A.s. Zondag hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden ds. K. Winkelman van Eindhoven. A.s. Zaterdagavond zal de Chr. Schoolvereeniging alhier haar najaarsver gadering houden in de consistorie der Ger. Kerk. Aan de orde zijn Bestuursverkie zing, en een lezing van het hoofd der school over «De nieuwe Lager-Onderwijs wet.* Oudendijk. Op de Dinsdagavond in café Vink gehouden algemeene vergadering der landbouwvereeniging «Samenwerking* (afd. N. B. van Landbouw) alhier werd gekozen tot lid van het bestuur de heer IJ. M. Kentie te Woudrichem, (vacature ontstaan door het bedanken van den Voor zitter, de heer Joh. Daim). In beginne werd besloten tot den aankoop van een veewagen, waartoe reeds een 7- tal leden zich bereid verklaarden, hieraan te willen medewerken. Het bestuur klaagde over de geringe deelname der leden bij den aankoop van veevoeder, zoodat de in schrijvingen in 't vervolg vermoedelijk komen te vervallen. Door de leden werd aangedrongen maat regelen te nemen voor spoedige levering voor pulp, daar de leveringstermijn reeds verstreken was. De Voorzitter beloofde hieraan te zullen voldoen. Raamsdonksveer. De collecte j.l. Zondag langs de huizen gehouden voor de St. Nicolaas-uitdeeling bracht, naar wij vernemen ongeveer f150 op. Zondag gaat St. Nicolaas naar 't Dorp terwijl einde dezer week nog een liefdadigheidsbal zal worden gegeven. Voor de stampvolle zaal gaf de Tooneeluitvoering «Kunst na Arbeid* de eerste winteruitvoering. Een dramatisch stuk werd opgevoerd (de H. Tercius) he novens 4 komische voordrachten. De col lecte ter bestrijding der kosten bedroeg ongeveer f 30. Het was een gezellige avond. Sprang. Door den kerkeraad der Ger. kerk alhier is een twee tal gemaakt, waar op voorkomen Ds. Pontier te Maasland en Ds. de Jong te Naarden. Bij den landbouwer G. Vos alhier zijn 2 vaarzen komen aanloopen 1 zwartbont en 1 witbont. Tot op heden is den eigenaar nog niet komen opdagen. Het aantal werklooze arbeiders in het schoenmakersbedrijf neemt van dag tot dag toe in deze gemeente. Ongeveer 75 arbeiders zyn reeds geheel of gedeeltelyk werkloos. Zaterdagavond a.s. komt de Afd. «Patrimonium* alhier in vergadering bijeen. De agenda vermeldt de nav. punten 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4, Onderwerp door J. C. v. d. Schans «De Bijbek. 5. Verkiezing be stuurslid Chr. Volksbond«, 6. Sluiting. Tot ouderlingen bij de Ned, Herv. Gemeente zyn gekozen de heeren A. Kool en Adr. Janson, en tot diaken Jac. de Bie Czn. Veen. Ds. Verhagen van Middelburg hoopt a.s. Woensdag 7 Dec. en ds. Kievit van Veenendaal Woensdag 14 Dec. 's avonds ten 6 ure voor de Ger. Gem. alhier op te treden. Woadrichem. Veiling. De prijzen der vorige veiling waren Zure bellefleur I 14—18 ct. per K G, II 610 Hollaars (zoet) I 1012 i II 6-8 Wijk c a. Door de heeren Naber en Arnold, uitvoerders van het G.E.B. is aan P. v. d. Velden, vertegenwoordiger van de A.N.E.M., het plaatsen van alle meters te Wijk en Aalburg opgedragen. Met goed vinden van v. d. Velden heeft de firma Naber en Arnold voor bespoediging van het werk een gedeelte overgedragen aan de firma Furster en Andel. Het bericht onder het plaatselyk nieuws in het vorig nummer is dus niet juist. Waalwijk. Naar wij vernemen zal door de Gascommissie voorgesteld worden den gasprijs met Januari te verlagen tot 15 cent per M8. Waspik. Woensdag j.l. hadden alhier de aangekondigde lezingen plaats van Dr. Kooien uit Schijndel over de bestrijding der tuberculose, des middags voor de dames en 's avonds voor de heeren. Beide lezin gen waren druk bezocht. Op zeer bevat telijke wijze toonde de geachte spreker aan de werking van de tubercul.baccil en de wijze waarop deze, niet erfelijke, maar besmettelijke ziekte kan worden voorkomen, tegengegaan en genezen. Raadsvergadering te DRONGELEN op Woensdag 30 Maart, nm. half drie. Voorzitter EdelAcht. heer D. F. Brune. Secretaris WeiEd. heer D. A. van der Schans, Aanwezig alle leden. Na opening door den Voorzitter leest de Secretaris de notulen der vorige ver gadering, die daarop zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. Ingekomen Van Ged. Staten de goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2