ïoor het Land van Heusden eo Altena, de Langstraat ea de Bommelerwaard. la 4144. Zaterdag 3 Qeeeier 1 J. M. Jon ttt p'. DtsgtvtU Asthma Ab dijsiroop Zie de St. NICOLA AS-RECLAME op de binnenzijde van dit Blad! iederen Vrydag te consulteeren zyn benauwdheden BEHOORENDE BIJ HET NIERAANDOENING BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen, Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van ma zelen, scharlakenkoorts, diphteritus, wind pokken en dergelyke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passeri, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nier zwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelyke onaangename kwalen ver oorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onder zoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleker» succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten a f 1.75 per doos. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN, op Woensdag 29 Nov. namiddag 6 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Aanwezig de beide Wethouders en de heeren L. P. Branderhorst en J. v. d. Heuvel. Afwezig de heeren P. A. Bol, J. J. Brouwers en G. J. W. Branderhorst. De Voorzitter opent de vergadering te 6.40 uur met gebed en deelt daarna mede, dat van Gedep. Staten de verordening op de heffing en invordenirig van het school geld is teruggekomen, roet begeleidend schrijven, waarin het college verzoekt, in de verordening nog te willen opnemen, dat deze ook geldt voor het Btjzorider Onderwijs. Bij de vaststelling was wel besproken dat ze daarvoor ook zou gelden, doch er was verzuimd dit uitdrukkelijk in de verordening op te nemen, omdat spr. meende, dat dit iets was wat volgens de wet vanzelf sprak. Met algemeene stemmen wordt besloten, de verordening opnieuw vast te stellen en de bewuste bepaling er in op te nemen. Van de Commissie voor Toezicht op het Lager Onderwijs is een schrijven ingekomen, gedagteekend 46 November, waarbij wordt bericht dat tot Voorzitter is benoemd de heer W. J. G, Branderhorst en tot Secret dhr. M. Verzijluit de bijgevoegde rooster van aftreding blijkt dat aan de beurt van aftreding zijn in 4923 de heer W. J. G. Branderhorst, in '24 de heer F. Hayer, '25 de heer M. Spoor, '26 de heer Heijstek en in '27 de heer M. Verzijl. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen.. Van de besturen der Zang- en Muziek vereniging te Genderen, is een verzoek ingekomen om gedurende hunne repetities gratis electrische verlichting te mogen hebben. De Voorzitter zegt, dat van de vereen, al meer een verzoek is ingekomen en dat daarop telkens afwijzend werd beschikt Thans is een meter aangebracht waarop precies kan worden gecontroleerd hoeveel stroom de Zang- en Muziekvereniging ge bruiken. B. en W. zouden bij wijze van proef gedurende de maanden November, December en Januari gratis licht willen verstrekken, men kan dan nagaan wat het de gemeente kost en of de verenigingen er zuinig mede zijn. De heer v. d. Heuvel zegt, zich met dit voorstel niet erg te kunnen vereenigen hij zou in 't vervolg tegen elke vergoeding willen zijn. Er is tot heden geen verga dering geweest of er is telkens nog iets bijgekomen, zoo dat van de hoog noodige bezuiniging nog steeds geen sprake is. Zooals de Voorzitter zegt, is de stroomafname goed te controleeren, zoodat hij het de vereniging zelf zou willen laten betalen, zoo'n groot bedrag zal het toch niet worden. De heer De GraafT is er ook niet voor om de uitgaven te vermeerderen, doch in Meeuwen krijgt de muziekvereen. gratis verlichting. Deze heeft hier ook reeds meermalen om subsidie aangeklopt, waar aan steeds geen gehoor is gegeven, hoewe naar spr. meening de vereniging wel iets had toegekomen. Hij wil bezuiniging niet uitschakelen, doch acht met het oog op deze voor de gemeente dragelijke bijdrage, en de plaats die de verenigingen in de samenleving innemen, werochelijk, hun verzoek in te willigen, temeer, wijl het hier slechts een proef voor 3 maanden is. Verschillende jongelui vinden er hun ver maak bij en blijven van de straatspr. meent, dat ze daarom ook van de zijde van het gemeentebestuur wel eenigen steun mogen ondervinden. De heer v. d. Heuvel zegt, dat het niet zijn bedoeling is om de vereen, tegen te werken, doch dat hij alleen het oog»-heeft op bezuiniging deze uitgaaf zal voor de gemeente niet veel beteekenen, doch vele kleintjes maken een groot. De Voorzitter zegt, dat de meter apart controleert wat de avondschool en wat de beide vereen, aan stroom gebruiken. Dat zijn twee lichamen, die dan met el kaar moeten schipperen hoeveel elk zou moeten betalen. Spr. kan er niet zooveel tegen vinden, om bij wijze van proef het verzoek toe te staan. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek, overeenkomstig het voorstel van B. en W. in te willigen. Aan de orde is voorloopige vaststelling gemeeriterekening 4920. De Voorzitter zegt, dat deze rekening in handen van een commissie is geweest, die thans wel niet voltallig is, doch waar van twee leden tegenwoordig zyn. Hij zou deze willen verzoeken, mede te deelen of zij ook aanmerkingen op de rekening hebben. De heer v. d. Heuvel zegt, dat de commissie geen aanmerkingen had, doch alleen de opmerking, dat hoog noodig op bezuiniging moet worden aangedrongen. De Voorzitter zegt, dat het gemeente bestuur zelf ook de overtuiging heeft, dat bezuinigd moet worden. Krijgt de com missie de begrooting 4922 te onder zoeken, dan zal zij zien, dat op aile mogelijke manieren bezuinigd is en mis schien wel zeggen dat verschillende posten te zuinig zijn geraamd. Spr. heeft thans op de secretarie een bonnenstelsel ingevoerd, dat, naar hij hoopt gunstig zal weiken en waaruit in elk geval zal zijn te controleeren of weikelijk is geleverd. Een feit is het echter, dat voor leveranties voor Rijk of Gemeente altijd royaal wordt gerekend. De heer v. d. Heuvel meent, dat in ieder geval bezuinigd moet worden en zou bij leveranties van eenige beteekenis willen doen inschrijven. De Voorzitter zou dit onderwerp liever willen behandelen bij de vaststelling der begrooting 4922, met welk voorstel de heer v. d. Heuvel zich kan vereenigen. Hierop wordt de rekening 4920 met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. De beide Wethouders onthouden zich van stemming. De begrooting 4922 zou de Voorzitter in handen van dezelfde commissie, be staande uit de heeren L. P. Brandei-horst, J. v. d. Heuvel en P. A. Boll willen stellen voor onderzoek, waarvoor 44 dagen tijd wordt gegeven. De aanwezige heeren verklaren zich de benoeming te doen welgevallen. De Voorzitter zegt, dat enkele postjes op de begrooting voorkomen, die daarop tot heden niet voorkwamen, o. a. voor huur van huizen f 900.Dit is de huur der onderwijzerswoningen. Voor schoolgeld is tot heden ontvangen plm. f90,met het oog op de Bijzondere school is dit thans geraamd op f200,De uitgave voor salarissen onderwijzend personeel zijn geraamd op f 43424.het werkelijke bedragtot heden moest de gemeente altijd wat bydragen, dit is nu afgeloopen. De schrijfbehoeften zijn f 50.minder dus op f 200.geraamd. Van vrouw Kleinloog is bericht inge komen, dat ze de secretarie voor f 50.- per jaar niet langer wil schoonhouden. Zij wenscht verhooging van loon, kan de Raad daartoe niet besluiten, dan dient iemand anders daarvoor gezocht. De uitgaaf der straatverlichting is geraamd op f 500. De bijdrage dezer gemeente inzake de wet op de keuring van levensmiddelen op f 427. Voor aflossing van de loopende schuld, groot f 9000.is een bedrag geraamd van f 2000.en voor onvoorziene uit gaven f360,85. De Voorzitter zegt, dat indertijd een Raadsbesluit is genomen, om de onderwij zerswoningen onderhandsch te verhuren voor f 300. per jaar. Ged. Staten weigerden eerst dit besluit goed te keuren. Spr. is er voor naar den Bosch en den Haag geweest en den 46 November is van Gedep. Staten bericht ingekomen, dat zij thans bereid zijn het Raadsbesluit goed te keuren, indien daaraan wordt toegevoegd, dat de Hoofden der scholen recht van voor keur hebben. Aangezien dit ook de bedoeling van den Raad is geweest, wordt met algemeene stemmen besloten het Raadsbesluit aldus aan te vullen. De Voorzitter zegt, dat de Raad over zal moeten gaan tot benoeming van een Ambtenaar voor den Burgerlijken Stand, omdat de heer De Graaff als zoodanig heeft bedankt. Voor benoeming worden aanbevolen de heeren J. P. Smits en M. J. v. d. Beek. De uitslag der stemming was 3 stemmen voor den heer J. P. Smits en 4 voor den heer M. J. v. d. Beek, zoodat de eerste is gekozen. De bezwaarschriften voor den H. O. zou de Voorzitter aan willen houden tot de eerstvolgende vergadering, omdat èn de Raad èn de Commissie, die de reclames heeft onderzocht, niet voltallig tegen woordig is. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Een eehteltyk drama te Bordeaux. De vrouw in 't spel. Uit Bordeaux wordt aan het »Journal« gemeld, dat mevr. Perron, de vrouw van den directeur van het Grand Theater al daar, haar man k bout portant met vijf revolverschoten heeft doodgeschoten, welke het slachtoffer in het hort en het hoofd troffen. Het drama speelde zich af in de straat voor de woning der echtelieden. Sedert lang heerschte tusschen man en vrouw een slechte verstandhouding, aan gezien de man er een maitresse op na hield, bij wie hij twee kinderen had. Deze vrouw, Madeleine Guy, is 30 jaar oud en de dochter van den schouwburg-directeur te Dijon. Zij woonde niet ver van haar vriend en eiken dag ergerde zij de vrouw door haar gedrag. Reeds lang voorzag men een drama, dat alleen dank zij het tusschen beide komen var» enkele artisten niet eerder heeft plaats gehad. Zondagmorgen jl. wachtte mevr. Perron haar mededingster aan haar woning op en toen deze haar huis wilde binnengaan, bracht mevr. Perron haar drie slagen met de kolf van de revolver op het hoofd toe. Daarna keerde mevr. Perron naar haar huis terug, waar zij opnieuw een scène met haar man had. Deze was ingelicht over hetgeen zijn vrouw had gedaan en verklaarde haar, dat hij haar voorgoed zou verlaten en bij zijn maitresse ging wonen. Mevr. Perron trachtte haar man terug te houden, maar deze holde de trappen af, weldra gevolgd door zijn vrouw en haar negenjarig zoontje. Voor de deur had opnieuw een scène plaats en hier speelde het drame zich af. De moordenares gaf zich onmiddellijk gevangen, terwijl oog getuigen het lijk wegdroegen en het kind bij vrienden werd gebracht. o Duitsehe uitroer. Naar men verneemt, hebben de Duitsehe douane beambten aan de grens order ge kregen geen uitvoer van schoenwerk door particulieren meer toe te staan. Alle schoe nen die naar Nederland terugkeerende reizigers meebrengen, zouden van heden af in beslag worden genomen, L. K. o vit ttt HiMtHtltltlliiltlllll ARTS, ROND- en TANDARTS, zullen van half elf tot 3 uur bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden en gebitten, waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tandziekten. Noodlottige brand. In een geïsoleerd van Müncheri verwijderd gelegen woonhuis is brand uitgebroken, waardoor vijf personen zijn omgekomen. Een jeugdige brandstichter. Te New-York heeft, naar de »Tel.« meldt, in een bioscoop tijdens de voor stelling een hevige brand gewoed. Het vuur was aangestoken door een jongen, die later aan de politie verklaarde, die daad te hebben begaan, omdat hij het zoo'n aardig gezicht vond, als alle brand spuiten in actie kwamen. De brandweer lieden vonden in een dakkamer een groote hoeveelheid brandenden rommel. Op het dak van het gebouw ontdekten de brand weerlieden den elfjarigen jongen, die hun werkzaamheden met belangstelling gade sloeg. Hij sprak zoo verward, dat zij hem aan de politie overleverden. Hij bekende den brand te hebben aangestoken, en of schoon zyn eerste poging mislukte, had de tweede het gewenschte succes gehad. Ouitschiftids schadevergoeding. Rathenau, de Duitsehe minister van wederopbouw en de gewezen minister van buitenlandsche zaken, Von Simons, zyn te Londen aangekomen. De Daily Mailc deelt het volgende mede Na zijn terugkeer van zijn jongste bezoek aan Berlijn, heeft sir John Bradbury, de Britsch gedelegeerde, voor de commissie van herstel een memorandum opgesteld, hetwelk werd besproken in het kabinet. Men veronderstelt, dat de regeering zal aandringen op het verleenen van een mo ratorium aan Duitschland gedurende twee of drie jaar voor zijn schulden aan de geailieerden. Als vooj waarde voor eenige concessie van den kant der gea'lieerden, zal Duitschland het verder drukken van papieren geld moeten staken. Duitschland zal dan ook moeten blijven doorgaan met het betalen van schadever goeding van goederen in natura tot een zeker bedrag. Ook de overige betalingen zullen niet worden kwijtgescholden, docli uitgesteld. o Spoorwegongeluk by Antwerpen. De z.g. bloktrein, die uit Brussel naar Antwerpen vertrekt, heeft een locaallrein uit Antwerpen, die te Duflel op een zij spoor was gebracht, in de flank aange reden. De locomotief van den sneltrein wierp het laatste rijtuig van den aange reden trein omver, dat geheel werd ver brijzeld. Naar verluidt, zijn er van de inzittende reizigers 4 gedood en 25 gewond. Uit Mechelen en Antwerpen werd on middellijk hulp verleend. In het militaire gasthuis te Antwerpen waren 5 gewonden van Duffel binnenge bracht. Een hunner is aldaar reeds over leden. Later kwamen er nog 4 gekwetsten bij. De meesten zijn zeer gevaarlijk gewond en enkelen zijn onmiddellijk naar de ope ratiezaal overgebracht. Marktberichten, ROTTERDAM, 29 Nov. Aanvoer 434 paarden, 4 veulens, 524 magere en 573 vette runderen, 484 vette kalveren, 324 nuchtere kalveren, 262 graskalveren, 92 schapen of lammeren, 443 overloopers. 425 biggen, 2 bokken of geiten, 4 ezel, Prijzen per K.G. koeien 40—60 80 cl., ossen 5070 ct., stieren 40 55 ct., kalveren 65407| ct. Melkkoeien f 300 k f 600, kalfkoeien f375 k f575, stieren f250 k f400, pinken f 450 k f250, graskalveren f60 a f200, vaarzen f 4 80 k f325, werkpaar den f350 k f550, slachtpaarden f 400 a f 200, hitten f 250 f 375, nuchtere kal veren f 30 f 40, slachtkalveren f 45 f 20, biggen f8 k 44 overloopers f24 40. De RotterdamBehe eicrreiling Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 44.76f23.40 idem (klein) f 40.00—f 45.00 Aanvoer 24000 stuks. ZALT-BOMMEL, 29 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 444 biggen, prijs f7 a f45 per stuk. 400Ó eieren, prys 24 k 24 ct. p. st. 420 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f4.55, boerenboter f4.20 a f4.30. 's BOSCH, 30 Nov. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 804 run deren, 7 zeugen, 200 biggen en 20 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 430 k f 500, kalfvaarzen f 300 a f 390, ma gere ossen en koeien f450 k f 490, vette ossen en koeien 4e kw. 77J, 2e kw. 62J ct. p. p., pinken f470 k f250, zeugen f 80 ét f 420 per stuk, biggen f 2.00 f 2 50 p. w. vette lammeren f48 af22perst.uk. Wanneer Uw leven dag en nacht gekweld wordt door benauwdheid op de borst of bij de ademhaling, maakt dart de taaie, kleverige slijm los met de slijm oplossende A b d ij s i r o o p waardoor gij spoedig zult be- GORINCHEM,28 Nov. Aangevoerd 4060 koeien, 2 nuchtere kalveren, 463 biggen, 404 overloopers. Men besteedde voor: kalfkoeien f480 a f 560, melkkoeien f 400 a f 460, kalf vaarzen f370 a f 420, guiste vaarzen f460 a f280, pinken f 430 a f 480, gras kalveren f 90 a f420, nuchtere kalveren f48 a f26, overloopers t20 a f44, big gen f5 a f45. vrijd zyn van die angstige beklem ming en dat verstikkende gevoel. Daardoor zult U spoedig weer vry en diep kunnen ademhalen. De is beproefd bij verwaarloosde verkondheid, hardnekkigen hoest, bronchitis, influenza, griep, hooikoorts, slijmhoest, kinkhoest, keelpijn en borst pijnen. Prijs per flacon van 230 gram fl.90, van 550 gram f3.60, 4000 gram f6.Hoe van grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. Akker, Rotterdam. BIJVOEGSEL }fi€ttw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5