'HUHHARDTs 5ALMIAK-TABLETTEH Voorkomt ontsteking. Huidkwalen als uitslag, eczema, kloven, puisten enz. breiden zich vaak uit als gevolg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en drogen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ont steking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs f 1,75 per doos, alom verkrijgbaar. Orerstrooiuingcn te Huil. De storm, welke op de Noordzee heeft gewoed, heeft volgens «de Courant« het oude stadsgedeelte van de havenplaats Huil danig geteisterd. De Zuidwesten wind stuwde het water van de Humber zoo hoog op, dat het buiten zijn oevers trad en de oude stad overstroomde. De bevolking van Huil, die op dit middaguur inkoopen deed in het oude stadsgedeelte werd door het water verrast en moest in paniek vluch ten. Vele kramen met levensmiddelen, voornamelijk ganzen en kalkoenen met het oog op het naderende Kerstfeest, werden door de golven naar zee gespoeld. Van tal van huizen in het overstroomde gedeelte is de benedenverdieping onder water ge- loopen. Men schat de aangerichte schade op een kwart millioen pond. Er zijneven wel geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Ook de omgeving van de stad Huil bekwam veel schade, evenals het in de nabijheid van Huil gelegen havenstadje Grimsby. De Olympic" iu den storm. De groote Oceaanstoomer, de »OIympic«, is, volgens de »Tel.«, 22 uur over tijd te Southampton! aangekomen. Het schip had een paar duizend passagiers aan boord. De oorzaak van deze vertraging was ge legen in het feit, dat de boot, eenige dagen na vertrek uit New-York, door een hevigen orkaan werd overvallen. De ka pitein van het schip verzekerde, dat hij nog nimmer zulk een zwaar noodweer had medegemaakt. De wind loeide door de tuigage en hooge golven spoelden over boord en namen vandaar mede, wat niet muurvast was bevestigd. Zelfs de reddings booten werden uit de hengsels geslagen, terwijl tal van patrijspoorten werden ver nield. De passagiers hadden angstige oogenblikken te doorstaan. Een Italiaan, derdeklasse-passagier, die naar zijn land terugkeerde om daar het Kerstfeest te vieren, werd gedood. Hij vond een graf in de zee. Een andere derdeklasse-passagier, een Tsjech, werd zoo gewond dat hij een been moest missen. De Turken in klein Azië De Turken treffen voorbereidselen om in Februari in klein Azië een algemeen offensief te beginnen. De stemming in Ocdenburg. Naar het Hong, Korr. Bur. verneemt, is de door de Entente commissie vastgestelde uitslag van de stemming in Oedenburg als volgtvoor Hongarije 15.343 stemmen en voor Oostenrijk 8227 stemmen. In de stad Oedenburg en het aangrenzende Brenn- berg zijn 7390 stemmen voor Hongarije uitgebracht. BUITENLAND. Indische leening in Amerika. Het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van Ned.-Indië in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is ingediend. De leening zal ten hoogste 100 millioen dollar bedragen en kan in gedeelte worden uitgegeven. De rente, die nominaal vermoedelijk zes-en-een-half pet. zal zijn, zal ten hoogste zeven-en-een half mogen bedragen. Zij zal echter waar schijnlijk lager worden gesteld. De be doeling is 'n 40 millioen dollar te leenen. De regeering dringt op een zeer spoedige behandeling aan. Als die binnen enkele dagen zal kunnen plaats hebben, dan zou voor een deel der leening een bevredigende regeling met een consortium van zeer krachtige Amerikaansche bankiershuizen onverwijld kunnen worden getroffen. De schuldbewijzen dezer leening zullen in rente en hoofdsom vrij zijn van alle Nederland- sche en Indische belastingen, die anders voor schuldbewijzen geheven worden. Nederlandsche leening. In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot het aangaan van een Indische leening in Amerika deelt de Mi nister van Financiën mede, dat hij «eer lang een voorstel hoopt te doen® ter con solidatie van de Nederlandsche vlottende schuld. De Minister spreekt daarbij van «de aanzienlijke sommen, welke voor reke ning van het moederland, ter consolidatie van vlottende schuld moeten geleend wor den. Samenvoeging Waalwijk, Besoijeu, Baardwijk. Het D. v. N.-Br. verneemt, dat het gemeentebestuur zich, naar aanleiding van het persbericht, dat bij nota van wijziging betreffende het wetsontwerp tot samenvoe ging van de gemeenten Waalwijk, Besoijen en Baardwijk, waarbij o.m. de datum der samenvoeging werd verschoven tot 1 Januari 1923 in verbinding heeft gesteld met den minister vari Binnenlandsche Zaken en dat naar aanleiding daarvan bericht is ontvangen dat alsnog zoo eenigszins mogelijk, zal worden gevorderd, dat de samenvoeging met ingang van 1 Januari a.s. tot stand komt. De nieuwe Leerplichtwet. De Volkskrant schrijft Met 4 Januari treedt de nieuwe Leer plichtwet in werking. Voor alle ouders van leerplichtige kin deren is het zaak, op een paar ingrijpende wijzigingen te letten, die in de oude wet zijn aangebracht. Vooreerst op het feit, dat de twee school tijden, die in twee achtereenvolgende maan den mochten (natuurlijk niet hoefden) ver zuimd worden, zonder dat men met de Leerplichtwet in aanraking kwam, zijn vervallen. Reeds met het eerste verzuim is men er «bij®. Natuurlijk niet, als het verzuim zijn grond vindt in ongesteldheid of een andere verschoonbare reden. Maar ook dan moet binnen vier dagen bij het hoofd der school bericht van de ouders zijn ingekomen, anders kan het niet als gewettigd of verschoonbaar worden be schouwd. Verder is de langdurige procedure, die tot heden de toepassing der Leerplichtwet in veel gevallen krachteloos maakte, door een veel vluggere behandeling vervangen. Tot dusver kregen de ouders, die hun kinderen de school lieten verzuimen (meer maanden) eerst een schriftelijke waarschu wing van den schoolopziener daarop volgde, bij herhaling, een oproeping om voor de commissie tot wering van schoolverzuim te verschijnen bij vernieuwde herhaling kreeg men nog eens een vermaning van den schoolopziener, en pas daarna volgde het procesverbaal. o Nederland en België. Volgens de «Tel zal de ministerieele verklaring van het nieuwe Belgische kabi net een zinsnede voorkomen welke op uiterst sympathieke wijze rept van de Neder- landsch-Belgische betrekkingen.' o Geen herhalingsoefeningen meer voor de lichting 1917. In aanmerking genomen den tijd, dien de lichting 1947 reeds gedurende de mobi lisatie heeft gediend, en tevens als zuinig heidsmaatregel is de minister van oorlog op zijn voornemen teruggekomen om de lichting het volgende jaar voor herhalings oefeningen op te roepen. »Hbl.« Oude munten gevonden. In de nabijheid van de plaats nog be kend onder den naam van «Het Klooster® in de buurtschap Ugchelen, gem. Apeldoorn, zijn door den grondwerker J. Luitjes in een eikenwal gevonden twee gouden, 161 zilveren en 25 koperen muntstukken, dateerend uit de jaren 1455, 1466,1470 en 1572. De zilveren munten vinden zich in goeden staatde figuren, letters en jaartallen zijn duidelijk te her kernen. Van de vondst is bericht gezonden aan den Directeur van 's Rijksmunten en -penning kabinet te Den Haag. De nieuwe spoorwegtarieven. Zooals reeds gemeld is, worden tegen 4 Januari 1922 nieuwe reizigerstarieven op de Nederlandsche spoorwegen ingevoerd. De prijzen van gewone plaatsbewijzen worden gebracht op 6.5 cent voor de le kl., 4.875 cent voor de 2e kl. en 3.25 cent voor de 3e klasse. Kilometerskaarlen worden met ingang van 1 Januari 1922 niet meer afgegeven. Gezelschapsbiljetten voor volwassenen zün weer verkrijgbaar, behalve in Juil, Augus tus en September. Plaatsbewijzen voor buurtverkeer worden voorloopig niet afgegeven. o 101 jaar. Maaike Elzinga, verpleegde in het ge sticht voor ouden van dagen te St. Anna- parochie, is 101 jaar geworden. Oogen- schijnlijk is ze nog even kras, als toen zij verleden jaar op feestelijke wijze haar eeuwfeest vierde. («Leeuw. CrU.) De schulden van Duim. Uit Weenen wordt aan het N. v. d. D. gemeld De vader van Duim heeft te Weenen 100.000 Nederlandsche guldens betaald om een schikking te treffen van 20 pCt, voor de schulden van zijn zoon. ronde A.MIJN HARDT PLAATSELIJK NIEUWS. Hensdeo. Bij de te'sGravenhage ge houden aanbesteding van baggerwerk in het Heusdensch kanaal en afgedamde Maas werd het laagst ingeschreven door den heer T. van Haaften te Zaltbommel voor f 8390. De collecte voor de R. K, Univer siteit, alhier gehouden, bracht op de som van f1100.Verschillende bijdragen zouden nog worden ingezonden. Almkerk. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Jan. a s. lot onderwijzer a. d. Bijzondere school te Nieuwendijk (gem. Almkerk) benoemd den heer A. F. den Boeft van Goudriaan. Dezer dagen had de vrouw van J. B. te Nieuwendijk (gem. Almkerk) het ongeluk zoodanig van den zolder te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Aalbnrg. Tot bestuurslid der Ccöp. IVIIiUClCIl UC ötllUUl HCkCII VC16UI111C1I I1I1CCI rt Tl I I T 1 T I dan twee keeren in twee achtereenvolgende n j n jj- de plaats van G. v. d. Bogaard die wegens vertrek naar elders heeft moeten bedanken. Andel. Donderdagmiddag werd het uit de sluis komende schip «Vriendschap®, schipper C. Hoogeveen, geladen met steenen, overvaren door de motorboot »Energie« der firma J. A. v. d. Schuit uit 's Bosch. De »Vriendschap«, toebehoorende aan den heer R. Scholten te Broek-in-Waterland, zonk bijna onmiddellijk. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Vanaf 19 Dec. wordt door de fa. v. d. Berg uit R'dam 9 ct. voor de zoete melk per liter betaald. Zaterdag 24 Dec. zal de Muziek- vereen. «Andels Fanfare«, voor hare Do nateurs, een uitvoering geven, terwijl 26 Dec. (2de Kerstdag) dezelfde uitvoering voor het publiek gegeven zal worden. Aanvang beide avonden half zeven. Bommelerwaard. Overal ziet men de prijs der zoete meik naar beneden gaan, doch hier blijven ze maar kalmpjes hun hooge prijs, 17 en 18 cent per liter, hand haven. Ook de aardappelen zijn duur, deze week zijn er ontzettend veel aan 't station Bommel afgeleverd tegen hooge prijzen. Red Star f 6.00, Bravo's en Wetters f 6.25 k f 6 50 Hooi stil, voorraad niet groot meer. Vette varkens van 40 tot 43 cent per pond. Droogelen. De landbouwer v. d. Sch. op «den Assem® alhier, kwam j.l. Zaterdag tot de ontdekking dat twee zijner vaarzen op den stal verward waren geraakt en zich zoo hadden verhangen. Voorwaar een schadspostje, daar de eene vaars om haar volbloedafstamming een hooge fokwaarde vertegenwoordigde. Geertrnidenberg. Bij de gehouden verpachting van .bouwlanden, behoorende tot het Kroon-Domein, voor een termijn van zeven jaren, werden nog prijzen be steed van f160 tot f190 per hectare. Meenwen. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen J. van Dijk. Raamsdonksveer. De heer G. van Alfen werd als onderwijzer te G'berg be noemd, terwijl de vroegere Veersche on derwijzer G. R. v. d. Beek, thans te Katwijk, benoemd werd te Delft. Voor het Diploma, vanwege de Vereen, van Leeraren uitgereikt, slaagde dhr. Joh. Kolsteren. De ZeerEerw. Heer Ds. Voorsteegh uit Katwijk hoopt, naar wij vernemen, 6 Jan. in openbare vergadering voor de Chr. Hist. Kiesvereen. op te treden. Vanwege de Prov. N.-Br. Vereen, ter bestrijding van de Tuberculose, werd aan de Afd. Raamsdonk e. o. een subsidie toegezegd over 1921 ten bedrage van f 50. Marktberic htHótel de Reijei. Tarwe f12.Rogge f 12.a f 12.50, Haver fll.Erwten f 21.a 22. Gemalen Voedererwten f 17.Mais f10.a f 10.50, Hooi f42.Stroo f 10.a f 12. Naar ons medegedeeld werd, besloot de Kerkvoogdij der Nederl. Herv. Gem, voorloopig niet te voldoen aan het verlangen van den Raad van Beheer, betreffende den kerkelijken aanslag van f 4050. Sprang. De heer A. Kool heeft voor zijn benoeming tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Het 5-jarig zoontje van den land bouwer T. alhier had het ongeluk zich aan een snijmachine zoodanig te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Donderdagavond hoopt het onder wijzend personeel der Ned. Herv. Zondag school in het Kerkgebouw met de kin deren kerstfeest te vieren. Bij deze gelegenheid zullen door het per soneel der Chr. School enkele dubbele kwar tetten gezongen worden. 's Avonds 2den Kerstdag hoopt het «Breda's Christelijk Gemengd Zangkoor® in het Ned. Herv. Kerkgebouw een uit voering te geven. Het programma ver meld verschillende sopraan solo's. Waspik. Zaterdag j.l. had alhier de sluiting plaats van den schietwedstrijd voor de Burgerwacht. Geschoten waren 10 seriën van 10 schoten. Beschikbaar waren gesteld 25 prijzen, bestaande uit luxe voor werpen. De prijzen werden behaald door J. F. de Moor met 915 punten H. v. Iersel, 913 p. F. Berkelmans, 892 p. J. v. Dongen, 886 p. C. Langerwerf, 854 p.G. de Koning, 843 p.G. Zijlmans, 817 p.A. P. Brokx, 796 p. G. v. d. Steen, 788 p. P. Rolberg, 764 p. Adr. de Klijn, 719 p. B. de Bont, 718 p.A. G. de Bruijn, 705 p. W. de Wit, 666 p. H. de Klijn, 643 p W. Broekmans, 627 p A. van Hooren, 571 p.W. H. de Bont, 565 p. Jac. v. d. Berg, 505 p. H. van der Gouw, 497 p.W. Zijlmans, 492 p.H. W. Buijs, 482 p. J. van Hooren, 474 p. A. Gommers, 451 p. en H. J. de Bont, 402. p. De boeren, die dit jaar vee geweid hebben voor den slager, maken slechte zaken. Er is in het voorjaar veel vee ingekocht tegen hooger prijs dan er nu voor het vette wordt ontvangen. Over 't geheel worden in den veestapel duizenden guldens verloren. Openbare vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN gehouden op 44 December 1921 n.m. 6 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer D. F. Brune, Burge meester. Secretaris de heer P- W. Sprong. 1. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en on veranderd* vastgesteld. 2. Overgegaan wordt tot vaststelling van de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1922. De commissie van onderzoek, bij monde van den heer W. Lankhaar verklaart geen op- of aanmerkingen te hebben en stelt mits dien voor de begrooting vast te stellen, in ontvangsten en in uitgaaf op f28423. 3. Ingekomen een bericht van den heer A. Pruim, hoofd der school alhier, dat tot leden der oudercommissie zijn gekozen de heeren J. A. Ockers, G. van Bruchem en C. van Gammeren welke leden de bestuurs functies hebben verdeeld als volgt J. A. Ockers Voorzitter, G. v. Bruchem Secretaris, C. v. Gammeren plaatsvervan gend Secretaris. Wordt aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen een verzoek van Heeren kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk, om een electrisc'ne straatlantaarn te doen plaat sen op het Kerkplein. De Voorzitter zegt, dat reeds voor dit adres was ingekomen, door Burgemeester en Wethouders de plaatsing is noodig ge oordeeld, en zou de verdere uitvoering daarom maar willen overlaten aan Burge meester en Wethouders. Wordt aldus met algemeene stemmen besloten. 5. De Voorzitter deelt mede dat als lid vau het Burgerlijk Armbestuur te Ba- biloniënbroek en Hill periodiek moest af treden de heer A. Vos Cz. Burgemeester en Wethouders stellen voor de aftredende op nieuw te benoemen. Bij stemming blijkt, dat A. Vos Cz. met 6 stemmen herbenoemd is tot lid van ge noemd Bestuur de heer Vos onthield zich van medestemmen. 6. Overgegaan wordt tot behandeling van de reclames Hoofdelijken Omslag. 7. Bij de rondvraag verzoekt de heer van Rijsbergen het woord over een in de vorige vergadering genomen besluit van den Raad. De Voorzitter stelt voor de discussie daarover te voeren in besloten vergadering Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente NEDER HEMERT op Vrijdag 16 Dec. n.m. 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig de leden v. d. Werken, v. d. Kolk, Bakker, Hobo en de Gaaij. Afwezig de beide Wethouders. De Voorzitter opent te 2.20 uur de vergadering met gebed en leest de notulen der vergadering van 16 Nov. j.l. die daarop onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen is a. Een schrijven van den metselaar A. v. d. Leij, inhoudende kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot Ambtenaar belast met het bouwtoezicht aanneemt. b. Een verzoek van Mej. Leenhouts, onderwijzeres aan de Openb. Lagere school aan de Noordzijde, om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 1 Februari. Op Voorstel van B. en W. wordt aan dit verzoek voldaan. De Voorzitter deelt mede, dat zich 2 sollitanten voor deze betrekking hebben aangemeld. c. Een schrijven van het Hoofd der school aan de Noordzijde, waarin hij be zwaar maakt tegen de wijziging dei les uren van het vervolgonderwijs, als door den Raad in zijne vorige vergadering voor gesteld. Met het verzetten der uren op Donderdagavond van half zes tot half acht, meent adressant, dat het niet gezocht mag worden. Eerstens kunnen de meeste leer lingen om half zes nog niet op de les zijn en tweedens zal het onderwijs, naar zijne meerling, lijden, door de buitengewone arbeidsprestatie die hij dan heeft te ver richten. Hij blijft bij zijn verzoek om Mej. Leenhouts aan te stellen om hem te vervangen. Door wijziging van het leerplan kan genoemde juffrouw twee avonden per week, n.l. Maandag- en Donderdagavond, telkens één uur les geven in de Nederl. taal, de Zangvereen. is dan ook geholpen en de heer Baylé kan hare repetities dan blijven leiden. De Voorzitter deelt mede, dat de In specteur van het L. O. geen bezwaar heeft tegen deze wijziging, waarom B. en W. derhalve voorstellen het leerplan in den aangegeven zin te wijzigen. Met algemeene stemmen hecht de Raad hieraan zijne goedkeuring. Thans is aan de orde Vaststelling verordening op de heffing en invordenirig op de Plaatselijke inkom stenbelasting. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de bestaande verordening gehandhaafd blijft en het in deze gemeente niet gezocht moet worden met een progres sieve heffing, omdat 2 der hoogst aange- slagenen meer dan de helft van den H. O. betalen. Deze zouden dan te zwaar worden getroffen en dit zou een reden kunnen zijn, dat zij de gemeente zouden verlaten. De heer de Gaaij vindt het jammer, dat de beide Wethouders niet aanwezig zijn en derhalve hun standpunt niet kunnen verdedigen. De heer Hobo vraagt, wie de twee hoogst aangeslagenen zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, van Baron v. Wassenaar en de Heer Peereboom, die beiden zyn aan geslagen naar een inkomen boven de f 16000.—. De heer Bakker vraagt, of het de be doeling is dat heelemaal geen progressie wordt ingevoerd, waarop de Voorzitter- bevestigend antwoordt. De heeren Hobo en Bakker vinden dit een onbillijkheid, terwijl de heer Bakker betoogt, dat naar zijne meening belasting moet worden geheven volgens het stelsel draagkracht naar vermogen. De heer de Gaaij meent, dat volgens het progressieve stelsel, zooals dit door het Rijk wordt voorgesteld, te veel ingezetenen buiten de belasting gullen vallen. Zijn er drie of vier personen in een gezin die ieder geld verdienen en te zamen komen tot een inkomen van f 3400.dan zal van dit bedrag weinig of geen belasting betaald behoeven te worden, omdat het Rijk elk afzonderlijk aanslaat en den aftrek stelt op f 800. De heer Hobo vraagt, hoe groot de aftrek is, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit vroeger f 600,was. De heer Bakker zegt, dat de gemeente naar zijne meening niet mede moet gaan, met eene heffing als door het Rijk voor gesteld. Spr. meent, dat was afgesproken, dat eens zou worden geïnformeerd hoe de be lasting is geregeld in naburige gemeenten O.0T3 Vraag voortaan 'Deze zijn zuiverderSeèmjesleld I heipen beter tegen hoest en koudheid dande ruitvormige Salmiakpastiïïes doozen van 40 en 60d bij apoih.en drogisten. Fabrikant: ZEIST i j ".«Ons Belang« is gekozen J. v. d. Pol, in

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2