EER OM EER. Hoe het komt dat wollen goed krimpt Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4151. Woensdag 28 December, 1921, FEUILLETON. Und van altena Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BVITENLANDSCH OVERZICHT. Het Iersche parlement is uiteengegaan zonder dat een beslissing in de Daill Eireann der Iersche Republiek is genomen. Het parlement is verdaagd tot na Nieuwjaar, tot zoolang zal LI yd George dus geduld moeten oefenen en met hem de Iersche gevangenen, die de Engelsche regeering onmiddellijk na bekrachtiging der overeen komst zou vrjj laten. Briand werd direct by zijn terugkeer uit Londen, bij den aanvang van de Fransche Kamerzitting, door den gewezen minister van financiën, Klotz, een vraag gesteld ten aanzien van de besprekingen te Londen en der aanstaande gezanten bij aankomst te Cannes. In zijn antwoord deelde de minister- preident mee, dat hij naar Londen was gegaan om alle vraagstukken onder de oogen te zien, welke moeilijkheden zouden kunnen opleveren. Men heeft in de beste verstandhouding van gedachten gewisseld. Het verbond tusschen Engeland en Frank rijk is zoo volledig en krachtig als maar mogelijk is. Enkele der vraagstukken, die Lloyd George en Briand hebben be sproken gaan echter ook andere verbonden mogendheden aan en daarom is het on mogelijk van de besluiten kennis te geven voor de bijeenkomst plaats heeft gehad. Daar deze vooralsnog geheime zaken aan leiding geven tot geruchten en gestook, is het niet ondienstig zekere punten duideiijk te maken. Er is voor Frankrijk geen sprake van, dat het te Cannes een zjjner waarborgen, welke ook, zou prijs geven. Lloyd George, die ten volle Frankrjjks bijzonderen toestand erkent, heeft er geen oogenblik aan gedacht, dat te Cannes van Frankrijk ook maar de geringste opoffering zou geëischt worden. Briand heeft met Loucheur de beste middelen onder de oogen gezien om Duitschland tot betalen te dwingen. Er is geen sprake van het verdrag van Ver sailles in te trekken, omver te werpen of aanzienlijk te wjjzigen. Het is mogelijk, dat de Duitsche ban kiers een oogenblik die hoop gekoesterd hebben, maar Frankrjjk weet waar het zich aan heeft te houden en zal er zich aan houden. Te Cannes zal men echter andere ingewikkelde belangen onder de oogen zien, welke de volken vereenigeri Briefwisseling van diplomaten is niet immer voldoende en de rechtstreeksche gedachten- wisseling der volken een nieuw feit in de geschiedenis is een kostelijk middel voor de oplossing van de moeilijkheden. In dit opzicht is de conferentie te Washington een gebeurtenis van beteekenis. Met Lloyd George beeft Briand te Londen de moge lijkheden overwogen van een betere samen werking in het algemeen en van een herziening van den grondslag der onder handelingen. De uiteenzetting van den minister president is luide toegejuicht en de Kamer heeft overeenkomstig zijn verlangen, niet aangedrongen op een nadere verklaring. Ten einde Briand volkomen vrijheid te laten heeft zy de gedachtenwisseling over de buitenlandsche politiek uitgesteld tot zijn terugkomst in Januari. Lord Lee, de Eerste Lord der Britsche Admiraliteit, hield in de zitting der Was- hingtonsche Conferentie, uit naam der Britsche regeering, een krachtige toespraak voor afschaffing der duikbooten. Hy wees er op, dat het wel zeer vreemd leek, dat op een conferentie ter beperking van vloot- bewapening besloten werd een type oorlogs vaartuigen te vermeerderen, waartegen meer bezwaar kon worden ingebracht dan tegen de groote schepen. Volgens de Amerikaansche voorstellen toch zouden de drie groote Zeemogendheden nog meer onderzeeërs kunnen bouwen dan zij reeds hadden. Lee verklaarde, dat beweringen als was de onderzeeër het beste wapen voor zwak ker volken en vooral een middel voor de kustverdediging, tegengesproken konden worden. De middelen om onderzeeërs te ontdekken en te vernielen hadden zich veel meer uitgebreid dan onze vaartuigen zelf vooruitgegaan waren in ontwikkeljng. Niet minder dan 15 miilioen man Britsche troepen waren over en weer het Kanaal overgestoken en geen man verloren gegaan door 't bedrijf der onderzeeërs, behalve aan boord van de hospitaalschepen. Inderdaad zijn de duikbooten bijna steeds van minder waarde gebleken, hptzy in den aanval of bij verdediging, dan eenige andere marine strijdkrachten. Wat de kustlijnen aangaat, wees Lee er op, dat Groot-Brittannië alleen bijna een even groote kustlyn had als allen andere mogenheden op de conferentie te zamen. Ook had het den langsten weg om al haar bezittingen te beschermen. In den oorlog JVaar het Fr arisch. 40) Zy nam de roos en boog zich, om de heerlyke geuren op te snuiven of bracht een ruiker aan het gezicht, om de heer lyke lucht, die er uit opsteeg, in te admen. De bloemen spraken tot haar als vrien dinnen. Zy kende ze zoo goed. Marcelle het is tijd* klonk het ten tweede male uit den mond van den organist. Zü sloot de deur, volgde haar vader, die vlug de trappen afging en nam hem op straat onder den arm. Zy liepen tot de straat Lafitte. Om zijn dochter af leiding te bezorgen begon Duviquet een gesprek. »Ja,* zeide hy, »je mag er van denken, wat je wilt, maar een artist mag nimmer rusten, versta je my Marcelle. Ik kan mij voorstellen, dat iemand, die op zeven tienjarigen leeftijd in flanel gaat handelen, op zijn zestigste jaar van die stof wars is. Ik kan mij goed begrijpen, dat hij zijn zaak verkoopt en zich uit het woelige leven terugtrekt. Maar met de muziek gaat het anders, niet waar De musicus, in den waren zin des woords, vindt in de kunst steeds een blyvend ge not en, al zou hij, om zoo te zeggen, honderdduizend francs erven, dan nog zou hij niet ophouden musicus te zijn, Ben je dat niet met me eens, Marcelle »Ja.« Heeft Berlioz niet tot aan zyn dood toe de muziek beoefend »Ja zeker.* Marcelle luisterde niet, maar zij gevoelde steeds instinctmatig telkens, als haar vader ophield met spreken en met een enkel woord gaf zij antwoord. »Kijk,« sprak Duviquet, even stilstaande, »daar hebt je een draaiorgel.* De straatorganist liet een wals hooren. vDuviquet schudde meewarig het hoofd, glimlachte, tastte in zijn vestzak en gaf den man een paar centen. Na een lang geleerd gesprek, waarvan Marcelle het grootste gedeelte niet hoorde, waren de organist en zijn dochter eindelyk ter bestemder plaatse gekomen. ïWij zijn er, sprak Duviquet. Zij stonden voor het groote huis van Gonenc. Marcelle voelde haar hart heviger kloppen. Zy traden binnen. Gonenc liep hen tegemoet, om hen nogmaals voor de hem bewezen diensten te bedanken. De beide vrienden wisselden een handdruk, terwijl mevrouw Gonenc Marcelle en Lau rent wenkte, naast haar plaats te nemen. Er heerschte vroolijkheid aan tafel. Go nenc werd soms weer Port-de-Bouc. Na afloop van den maaltijd ging mevrouw Gonenc met haar man en Duviquet in een hadden de duikbooten vooral succes tegen over handelschepen. Meer dan 20.000 nietstrijders, mannen, vrouwen en kin deren, waren omgekomen door aanval len der duitkbooten. Lord Lee legde er nadruk op, dat het gevaar der duikbooten alleen kon worden afgewend door geheele afschaffing der duik booten zelf. En duikbooten zijn nu juist de eenige klasse van oorlogsvaartuigen, voor welke de conferentie vermeerdering zou toestaan. Ofschoon Groot-Brittannië zeker de grootste en waarschijnlijk de meest af doende vloot van duikbooten heeft, samen gesteld uit een honderd vaartuigen van 50.000 ton, was het bereid om deze ge heele groote vloot te schrappen, onder voor waarde, dat alle volken hetzelfde doen. Dat was de aanbieding, die Groot-Brittannië aan de wereld deed en hij meende, dat zij meer zou bijdragen tot de zaak der menschelijkheid dan beperking der groote schepen. Hiertegen zal wel verzet komen. Verzet van Japan, verzet uit Frankrijk, Italië en Amerika. De gedelegeerden van genoemde THANS KUNT U LEEREN HOE DIT VOOR ALTIJD TE VERMIJDEN Wol verschilt geheel van alle andere weefsels. In de keuze van Uw zeeppre- paraat en in Uw behandeling van het goed ligt het geheim van het welslagen van het wasschen Uwer wollen stoffen. De gevoeligheid van wollen weefsels voor alkali, en voor temperatuursver anderingen, alsook boenen, zijn de oor zaken van het krimpen. DE LEVER'S ZEEPMAATSCHAPPIJ, Vlaardingen. nabyzijnde kamer. Wel,* vroeg Gonenc, »wat moeten we hier doen »Ik moet je spreken en mynheer Duvi quet ook.* ïls de zaak gewichtig Duviquet, die reeds giste, waarover het gesprek zou loopen, knikt bevestigend met het hoofd. Zy namen alle drie plaats. »Gonenc,« begon mevrouw Gonenc, »ik moet je op de hoogte brengen van een plan, dat mijnheer Duviquet en ik gedu rende je afwezigheid hebben beraamd. Marcelle houdt zielsveel van Laurent ja, zy heeft hem hartstochtelijk lief!* ïWelnu,* viel Gonenc zijn vrouw in de rede, slaat ze dan met elkaar trouwen 1* Duviquet ontroerde. Juist, zoo denken wij er ook over Gonenc en om je over de zaak te spreken, heb ik jou en mijnheer Duviquet even k part ge nomen. Maar Laurent 1 Heeft hij je om trent deze kwestie niets in het vertrouwen medegedeld ?t »Niets jlk geloof toch niet, dat hy reeds in eene liefdegeschiedenis gewikkeld is, wel »0,« hernam Gonenc, »hij heeft wel een liefdesavontuur gehad.* »Met wie vroeg Duviquet. >Met een mij onbekende vrouw. Maar dat is soldatenliefde, die even zoolang duurt, als een lepeltje buskruit op een stuk bran dende houtskool. Bovendien, zy bevindt Doet wol volstrekt niet krimpen zich te Montenegro en als ik mij niet ver gis, heeft Laurent geen plan meer, om er terug te keeren.« «Weet je dat zeker vroeg Duviquet. »Dat is een andere zaak. Het beste is echter mijne inziens, met Laurent zelf hierover te spreken.* »Weet je niets omtrent deze vrouw vroeg mevrouw Gonenc. »Neen, heusch niet. Laurent zal jelui zoo dadelyk wel het avontuur vertellen, dat hy te Cattaro heeft gehad. Zij heeft hem te Cettinje verpleegd] Hy gedenkt haar nog steeds met dankbaarheid. Maar op zyn leeftijd, dat weten we zelf toch ook, niet waar, verandert die dankbaarheid wel eens in liefde, vooral als de vrouw schoon is. Veel kan ik niet ophelderen, want Laurent heeft getoond in deze zaak zoo dicht als een pot te zijn. Ik heb hem niet langer lastig gevallen. De jongelui vertellen het rechte toch nooit. Ik ben evenwel van meening, dat hij er geheel niet meer aan denkt. Wil je, vrouw, dat ik hem roep ïNiet voor mij,* sprak de organist be vend en zenuwachtig. »Ga naar je dochter, Duviquet en bied haar voor onze afwezigheid onze veront schuldiging aan. Misschien vermoedt zij wel, waarover wij praten. De vrouwen bezitten een fijn instinct, vooral als zij ver liefd zijn.* Laurent verwondert zich over het lange wegblijven van zijn vader en moeder, zon landen hebben zich reeds tegen het Britsche duikbooten-plan uitgesproken. Nu het een formeel voorstel geworden is zal het even wel behandeld moeten worden en het is in dit verband niet verwonderlijk dat Balfour zijn plan om de volgende week naar huis te keeren opgegeven heeft. Hy blijft tot het voornaamste werk van de conferentie geëindigd is. Men verwacht, dat de conferentie tegen midden-Januari uit elkaar zal gaan. De Italiaansche delegatie maakt toebereidselen om op 48 Januari te vertrekken. In Egypte blyft het woelig. Te Giza, een voorstad van Kaïro, hebben studenten het regeeringsgebouw aangevallen. Bij het afslaan van dezen aanval zyn 5 Egyptena- ren gedood en 20 gewond. Zes volgelin gen van Zagloel, die uit Kaïro gezet waren, zijn per auto naar Suez gebracht. Feitelijk alle scholen te Kaïro staan leeg. Ook en kele gouvernementsambtenaren staken. Sol daten hebben een poging van studenten om gouvernementseigendommen in brand te steken verijdeld. Verschillende Engelsche oorlogsschepen hebben bevel gekregen naar Egypte te vertrekken. De opstand der Kareliërs tegen de So vjet-regeering duurt nog steeds voort en neemt voortdurend ernstiger afmetingen aan. Te St. Petersburg is de mobilisatie af gekondigd voor de communisten van 20 en 21 jaar. Deze zullen naar Karelië worden gezonden, waar een verwoede stryd heerscht. BUITENLAND. Nieuwe credleten aan Uultichland. De Ryksbank deelt mede, dat, nu de onderhandelingen met de Bank van Engeland tot een goed resultaat hebben geleid, er dergelijke besprekingen zyn aangeknoopt met de Nederlandsche Bank en de federale reserve Bank van New-York. o Nog een sewjetrepubliek. Volgens een bericht uit Washington heb ben arbeiders van Puebla, in Mexico, de sowjet-republiek uitgeroepen en zijn begon nen met een verdeeling van het land, dat voor het grootste deel aan Spanjaarden behoort. De Vossische Zeitung merkt hier by op Dat laatste schijnt ook wel het hoofd doel van de actie te zijn geweest. der te kunnen vermoeden, dat er eene ernstige samenspreking had plaats gehad. Gonenc was de eerste, die tot hem het woord richtte. vBeste jongen, ik kan mij je verbazing zeer goed voorstellen. Je zult je onwille keurig afgevraagd hebben, wat wy hier doen. Welnu, we zullen je onmiddellijk op de hoogte der zaken brengen.* Jean Laurent zag nu zijn moeder aan. Hij vreesde, dat hy in een nieuwe ge schilzaak als scheidsrechter zou moeten optreden. Mevrouw Gonenc bevroedde, wat er in hem omging en glimlachte, om hem de verzekering te geven, dat hij gerust kon ziin. vZonder dat ik wilde* begon Gonenc »ben ik op de hoogte gekomen van je liefdesavonturen te Niksicht en Cettinje. Je zult het in mij moeten prijzen, dat ik om niet onbescheiden te zijn, je niet den naam gevraagd heb van haar, met wie je daar liefdesbetrekkingen hebt aangeknoopt. Het zou mij volstrekt geen moeite gekost hebben achter de waarheid te komen ik had doodeenvoudig by myn omgeving een scherp onderzoek kunnen instellen ik heb het echter niet gedaan, want ik eerbiedig de liefdesgeheimen.< iDaar dank ik u voor,* sprak Laurent. »Geen dank mijn jongen. Zy bevindt zich zeker nog te Montenegro niet waar »Ja.« Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Fabrik&nte van Sunlight Zeep» LUX

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1