Een vondst. Te Someren is bij het omhakken van een boom een ijzeren kistje gevonden, waarin ruim 1000 oude Belgische centen en een aantal 5»francs-stukken bevonden. o De Griep, Te Hellevoetsluis is de griep in de laatste dagen sterk toegenomen. Heele gezinnen zijn er door aangetast. Er moeten een duizend zieken zyn, dat is een derde van het zielental. Brand. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is Vrijdagnacht te ongeveer twee uur brand ontstaan in de woning van H. Venema te Zandvoort bij Gieten. Genoemde Venema, 65 jaar oud, liet daarbij het leven. Ver moedelijk heeft Venema gepoogd het vee uit zijn schuur te redden, althans men heeft onder de overblijfselen van de schuur het verkoolde lyk van den man gevonden. De mede onder zyn dak wonende gehuwde zoon heeft zichzelf alsmede zyn vrouw en kind met moeite kunnen redden. Twee schapen en een hond zijn in de vlammen omgekomen. Alles brandde tot den grond toe af. Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoe ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij geeft baat vanaf de eerste aan wending. Prijs fl.75 per doos, alom ver krijgbaar. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK, op Woensdag 11 Jan. des voormiddags halftien. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluimers. Aanwezig alle leden, behalve de heer C. B. Vos. De Voorzitter opent de vergadering met gebed waarop de Secretaris de notulen leest der vorige vergadering, die daarop zonder op- of aanmerkingen warden goedgekeurd. De ingekomen stukken worden aange houden tot alle punten der agenda zijn afgehandeld. Aanbieding gemeente rekening 1920, sluitende met een nadeelig slot van f 1784,27 en aanbieding gemeente begrooting 1922, waarop een post van f 20500.is uit getrokken voor H. O., dus f 1000.minder dan op de begrooting van het vorig jaar was geraamd. Voor straatverlichting staat een post van f1200, Roza. Zooals iedereen weet ben ik voor stander van het electrisch licht, is echter dit bedrag met het oog op de vele lantaarns wel voldoende, of zijn de lampen van minder lichtsterkte dan op andere plaatsen Voorz. Op de hoeken van de straten branden lampen van 100 en overigens van 50 kaarsen. Roza. Ik zou de lampen alleen laten branden als het duister is, de eerste dagen was het reeds een half uur aan vóór dat het donker was, dit vind ik overdreven, ook bij lichte maan behoeft het niet te branden. Voorz. Ik heb last gegeven dat het licht zal branden op 't oogenblik van half zes 's avonds tot half tien, en dat 't bij eerste kwartier niet aanhoeft. Alle lampen te samen verbranden op 't oogenblik f7. per avond. v. d. Velden. Worden de lampen niet voorzien van beschermbollen Voorz. Deze liggen gereed en zullen zoo spoedig mogelijk worden bevestigd. Voor het onderzoek der rekening en begrooting zou ik een commissie willen benoemen of wenschen de heeren voor ieder een commissie afzonderlyk Besloten wordt dat de 4 aanwezige raads leden gezamenlijk de rekening en begrooting zullen onderzoeken. Benoeming lid Burgerl. Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer W. Mout- haan. B. en W. bevelen voor de vacature behalve den aftredende aan de heeren A. Bax en P. Vos Hzn. Roza. Kunnen B. en W. en de Burge meester in de eerste plaats hun meening zeggen hoe het aftredend lid heeft gewerkt. Voorz. Naar mijne meening heeft hij altijd goed bedeeld, nooit heeft hij de begrooting aanmerkelijk overschreden en nooit zijn mij klachten ter oore gekomen van armen, die niet eerlijk door hem bedeeld zouden zijn. Roza. Dan zou ik voor willen stellen, den aftredende bij acclamatie te herbe noemen. v. d. Velden. Het eenigste wat ik hierin zou willen zeggen is, dat, naar mijne mee ning armlastigen door iemand die zelf op een flinke boerderij zit en geen armoede heeft, niet zoo goed bedeeld zullen worden dan wanneer dit door een arbeider geschied, deze zijn beter met de nooden bekend. De persoon zelf is mij best en gegronde klachten heb ik van hem nooit gehoord, doch naar mijne meening zal iemand, die zelf bemiddeld is al meenen, dat met een brood en een half mud steenkolen al heel wat gedaan kan worden, terwij! een ar beider weet dat vooral in den tegenwoor- digen tijd er heel wat meer noodig is. Voorz. Hiermede ga ik niet accoord. De ondervinding heeft ons geleerd, dat het tegenovergestelde waar iseen arbeider krijgt al gauw te hoorenweet je wel waar je van afkomstig bent v. d. Pol. Tot zekere hoogte heeft v. d. Velden gelijk. Voorz. Ik ben er voor, dat alleen be deeld wordt waar werkelijk noodig is. Zou men ruimer willen gaan bedeelen, dan moet men geen f 2000, doch minstens f 4000 k f 6000 er voor uittrekken. Boender. Daarbij is ieder de bedeeling niet toevertrouwd. Roza. Een eerste vereischte is, dat iemand voor deze functie beslist neutraal is en geen verplichting heeft. Bouman. Ik ben nu een jaar lid van het Burgerlijk Armbestuur en ik moet Mouthaan pryzen voor zijn bedeeling, hij is voorzichtig, doch zal niemand die wer kelijk behoefte heeft afwijzen. Het voorstel Roza, om den aftredende bij acclamatie te herbenoemen, wordt hierop aangenomen. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Door de in werking treding van de nieuwe wet, treedt de tot heden bestaande Commissie in haar geheel af. Tot nu toe was het gewoonte dat uit Wijk 3 en uit Aalburg 2 leden werden benoemd. Do aftredende voor Wijk zijn de heeren N. v. d. Maaden, A. de Kok en A. v. d. Heuvelvoor Aalburgde heeren G. v. Os en Jac. Mans. B. en W. bevelen voor benoeming aan, behalve de aftredende, de heeren K. v. d. Velden, D. de Graaff, E. Colet, W. v. Kuijk en A. Michaël. Op voorstel van het lid v. d. Velden worden de aftredende leden bij acclamatie herbenoemd. De Voorz. deelt mede, dat de Leer plichtwet scherper in werking zal treden. Bij verzuim moet de betrokkene direct voor de Commissie verschijnen, terwijl bij het tweede verzuim reeds verbaal zal wor den opgemaakt. Benoeming lid Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Door deze Commissie, die het vorig jaar pas in functie is getreden, is volgens voor schrift der wet een rooster van aftreding opgemaakt. Volgens dezen rooster is thans aan de beurt van aftreding de heer A. C. Bouman. Ook deze aftredende wordt zonder hoof delijke stemming herbenoemd. Benoeming lid Commissie inzake aanslag voor de Rijksinkomstenbelasting, wegens het overlijden van den heer P. Lakerveld. B. en W. bevelen voor deze vacature aan: den heer N. v. d. Maaden, die met algemeene stemmen ook als zoodanig wordt benoemd. Vaststelling verordening op de plaatse lijke inkomstenbelasting. De Voorz. zegt, dat B. en W. na veel wikken en wegen tot de slotsom zijn ge komen, dat de bestaande verordening met eenige uitbreiding, voor deze gemeente, hun het beste voorkomt. De aftrek blijft dan bepaald op f 600, terwijl van inkomens vanaf f 5500 7 pCt. zal worden geheven. De heer v. d. Velden zegt, zich wel met deze voorstelling te kunnen vereenigen, indien in plaats van *f 5500« ïf 4500« wordt gelezen. De Voorzitter vindt 7 pCt. voor het bedrag van f 4500 te hoog, zou zich wel kunnen vereenigen indien dit percentage voor f 5000 werd gesteld. Het lid v. d. Velden verklaart, hiertegen geen bezwaar te hebben, terwijl ook de overige leden zich met de verordening kunnen vereenigen, zoodat deze met alge meene stemmen aldus wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor, om 50 opcenten op de vermogensbelasting te doen heffen. Op een vraag van den heer Roza, zegt de Voorz. dat hiervoor 25 30 ingezetenen in aanmerking komen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Vaststelling verordening vervolgonderwijs. De autoriteiten hebben bericht, dat zij aan de reeds door den Raad vastgestelde verordening hunne goedkeuring niet kunnen hechten. Bij Prov. Bijblad is een nieuwe verordening voorgesteld. De bestaande ver ordening kan blijven indien daarin art. 2, 4, 8 en 10 worden geschrapt. Met algemeene stemmen wordt de ver ordening vastgesteld, zooals zij door Gedep. Staten is voorgeschreven. Benoeming Commissie inzake behandeling reclames Hoofdeiijken Omslag. De Voorzitter zegt, dat reeds 23 reclames zijn ingekomen, zoodat de Commissie reeds direct aan het werk kan. Het lid v. d. Pol zegt, dat het Kohier door B. en W. wordt ontworpen en dat de Raad daaraan zijn goedkeuring hecht hij acht het onbillijk, dat nu een paar leden het spit moeten afbijten en de reclamanten te woord moeten staan en hunne reclames weerleggen. Hij kan dan ook niet in een commissie zitting nemen, indien niet den geheelen Raad daaraan deelneemt, samen uit, samen thuis. Het lid Roza zegt zich met dit voorstel zeer goed te kunnen vereenigen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, dat reclamanten inzake hun aan slag Hoofdeiijken Omslag, hun aangevoerde gronden voor den geheelen Raad zullen hebben te verdedigen. Wijziging verordening schoolgeldheffing; Gedep. Staten verzoeken in de bestaande verordening de zinsnede zuiver inkomen te wijzigen in werkelijk inkomen. Met alge meene stemmen wordt hiertoe besloten. Ingekomen stukken Van den correspondent voor de arbeids bemiddeling het verslag zijner verrichtingen over het afgeloopen jaar. Het verslag is aan B. en W. gericht, doch deze zenden het door aan den Raad. Uit het Verslag dat voor kennisgeving wordt aangenomen, blijkt dat 50 inschrijvingen van werk zoekenden hebben plaats gehad en 8 per sonen steun hebben ontvangen. Van Gedep. Staten een schrijven, waarin wordt aangedrongen op verbetering van den Hoogen Maasdijk. Volgens het schrijven is de bovenste verharding op sommige plaatsen geheel weg. De Voorzitter zegt dat de dijk in zeer slechten toestand ver keerd. Met het oog op de hooge kosten van het ondeihouds-matriaal, is de dijk de laatste jaren niet voldoende begrint, thans zijn reeds 2 schuiten grint daarop gebracht op de slechtste plaatsen, doch bij het opmaken der begrooting moet worden uitgezien of de betreffende post niet ver hoogd kan worden. De heer v. Kuijk meent dat de gem. Heusden dan toch zeker ook wel aanschrij ving zal hebben ontvangen, daar is het, vooral wat de oprystoep aan de conserven- fabriek betreft, al zeer treurig gesteld. De heer v. d. Velden vraagt of er van het afgraven van den dijk niets komt, met de Rijkssubsidie, die er voor te krijgen is, benevens de subsidie van den Hoogen Maasdijk, den polder »Wijk« en de Wed, Bouman, was het werk best te verrichten en was het een mooie gelegenheid voor werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat het aantal werk- loozen niet groot is, daarbij, wordt rijks subsidie verkregen, dan mogen daaraan slechts aangesloten arbeiders werken en die zijn er slechts een paar in de gemeente. De Secretaris deelt mede dat de Hooge Maasdijk, in de meening dat van afgraving toch voorloopig niets zou komen, de op de begrooting uitgetrokken subsidie aan het besteden is voor afgraving van de bermen van den dijk, waarmede reeds twee per sonen bezig zijn en waarvoor nog een derde zal worden aangenomen. De heer v. d. Velden vindt het jammer dat van de afgraving niets zal komen, uit tweeërlei oogpunt. Eerstens voor de verschaffing van werk aan de werkloozen, die naar zijn oordeel er verschillende in de gemeente zijn en tweedens omdat de gemeentewaag er mede in gunstiger conditie zou komen. De heer Bouman vraagt voor het Bur gerlijk Armbestuur een verhoogde subsidie van f125.omdat de begrooting met dit bedrag overschreden is. Met algemeene stemmen wordt dit bedrag toegestaan. De heer v. Kuijk vraagt hoeveel krank zinnigen voor rekening der gemeente worden verpleegd, waarop de Voorzitter antwoordt van 3. De heer v. d. Velden zou gaarne zien, dat het electr. net, dat thans loopt tot G. Versteeg, door werd getrokken tot H. v. d. Wetering, die ook licht wenscht voor zyn woning en voor zyn klompenmakerij, zeer waarschijnlijk zullen slechts 2 palen benoodigd zijn, zoodat de kosten niet groot zijn. De Voorzitter zegt opdracht te zullen geven om het net door te trekken. De heer v. d. Velden vindt het jammer dat de 4 ingezetenen in de Wijksche steeg verstoken moeten blijven van licht. Deze zullen wel mede aan de straatverlichting moeten betalen, doch van het genot van het electrische licht blijven zij verstoken. De heer Roza vraagt of het waar is, dat de betrokkenen een contract is voor gelegd, dat zij gezamenlijk voor 350 gulden stroom moeten afnemen. De Voorzitter zegt, dat de kosten van aanleg groot zijn, alleen als voor f 350. stroom werd gegarandeerd, zou de uitbrei ding zonder schade aangelegd kunnen worden door B. en W. is de betrokkenen echter nooit een contract ter teekening voorgelegd. De heer v. d. Velden zegt, dat aan den Molendijk, waar geen of weinig stroom dan alleen voor staaatverlichting wordt geleverd, wel het net is doorgetrokken, terwijl in de Wyksche steeg, waar de 4 ingezetenen 12 lichtpunten in totaal willen hebben, dit niet is gebeurd. De Voorzitter zegt, dat zoo de betrok kenen in het begin, evenals de ingezetenen aan den Molendijk dit hebben gedaan, hadden geteekend voor lichtpunten, het net ook daar zou tot stand zijn gebracht. Wenscht men thans licht, dan worden eischen gesteld. Blijkt echter later dat het net voordeel afwerpt, dan kan altijd nog tot aansluiting worden besloten, zoolang dit echter niet het geval is, acht spr. dezen aanleg niet gewettigd, omdat de betrok kenen den vereischten stroom niet kunnen garandeeren. De heer v. d. Velden zegt, dat hij dan tot de gewichtige vraag komt, of het net thans reeds rendeert, waarop de Voorzitter antwoordt, dat ingenieur Roels verklaart van ja. De heer Roza zegt, dat hij zich ook geen oogenblik heeft kunnen voorstellen, dat het electr. bedrijf niet zou rendeeren, alleen vindt hij het jammer, dat niet meer voortgang wordt gemaakt met de huisaan sluitingen, de gunstige tijd verstrijkt, en daardoor zullen verschillende ingezetenen wachten tot den volgenden winter. De Voorzitter zegt, dat hij den aannemer ter verantwoording heeft geroepen en deze zich verontschuldigde en verklaarde, dat alle huisaansluitingen gereed warennader hand is spreker echter gebleken dat zulks niet het geval is. Hierop heeft hij de firma aangezegd dat nog 14 dagen uitstel zou worden gegeven, doch dat na dien tijd de firma Albert Kluft aansprakelijk zou worden gesteld. Den bouw heeft wel lang geduurd, doch dit is overal zoo geweest. De gemeente heeft een uitstekend net, zooals er waarschijnlijk geen tweede in den omtrek is te vinden. De heer v. d. Velden zegt, dat een ingezetene aan den dijk reeds den aanleg in huis heeft, doch niet kan aansluiten, omdat vanaf de molenstoep tot J. Schou ten, vrijwel het drukste gedeelte der ge meente, geen palen zijn geplaatst. De Voorzitter zegt, dat dit een foul van de P.N.E.M. is geweest. Deze meende dat van binnen uit stroom zou geleverd kunnen worden, doch dit is gebleken niet mogelijk te zijn spoedig zal echter een aanvang worden gemaakt, om ook daar het net door te trekken. De heer v. d. Velden vraagt of het niet mogelijk is dat de 2 laatste huizen in de Polsestraat ook aan het net worden aan gesloten, een vakkundige heeft hem be weerd, dat het transformatorenhuis vol doende capaciteit bezit om daar stroom te brengen. De Voorzitter zegt, dat de P.N.E.M. meent van niet, dat dan in Aalburg een tweede transformator zal gebouwd moeten worden. De heer v. d. Velden vraagt of het niet op den weg ligt van den Voorzitter om in te grijpen, by de gedeeltelijk ingewaaide woning op den hoek van de Oudestraat, Spr. meent, dat daar anders vandaag of morgen nog ernstige ongelukken zullen gebeuren. De Voorzitter zegt dat het particulier eigendom is van den bewoner, zoodat er niet veel aan te doen is. Met den man zelf is niet te praten, van verschillende zijde is hem hulp geboden, doch hij weigert alles en wenscht te blijven zitten waar hij zit, zonder van iemand de minste hulp te willen ontvangen Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting omdat de Voorzitter nog iets heeft, wat niet voor openbaarmaking geschikt is. BEKENDMAKING. MILITIE-INSCHRIJVING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1903 ge boren mannelijke personen, dat zij verplicht zyn zich in de maand Januari aan te melden ter inschrijving voor de militie. Tot het doen van deze aanmelding zal meer speciaal gelegenheid worden gegeven op Woensdag 18 Januari a.s. des voormiddags van 1012 nur ter gemeente secretarie. Heusden 9 Jan. 1922. De Burgemeester voornoemd H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Te Geusselt bij Maastricht is overleden mr. W. C, J. A. Peperkamp, rechter in de arrondissements-rechtbank te Maastricht en gedurende de jaren 1902 1910 Kantonrechter alhier. Gisterenmorgen is alhier overleden, Johannes Antonius Albertus de Mol in den ouderdom van bijna 70 jaren, de grond legger van de firma Johan de Mol, manu- facturenmagazijn alhier. De ontslapene, die alleen leefde voor zijn gezin en voor zijn zaak, had zich voor twee jaar uit de zaken teruggetrokken om zijn laatste levens jaren te midden van zijn gezin, in welver diende rust te slijten. Het heeft zoo niet moge zijn, een betrekkelijk korte ongesteld heid maakte hieraan een einde. Hij rust in vrede. Maandagavond trad alhier op voor het Nutsdepartement in het »Concordia« mej. Antoinetta van Dijk. Het slechte weer in aanmerking genomen was de zaal vrij goed bezet. De spreekster begon ons een kort over zicht te geven van het ontstaan en de ont wikkeling van de middeleeuwsche liederen, in verband met de eigenaardige levensom standigheden dier dagen en zong ons daarna een viertal liederen voor uit dien tijd. Bij deze voordrachten was mej. van Dijk ge kleed in een costuum dat naar zij mede deelde, een zoo getrouw mogelijke naboot sing vormde van de destijds door de edel- vrouwen gedragen kleederen. De liederen werden met luit- en pianobegeleiding ge zongen. Hierna gaf zij ons, ditmaal in een 17e eeuwsch damescostuum gekleed, zes liederen uit dien tijd te hooren, wederom door haar zelf begeleid. Na de pauze zong zij verschillende heden* daagsche levensliedjes na eerst hierover een kleine causerie te hebben gehouden. Ook een eigen gedicht en op muziek gezet kinderliedje droeg zij voor, en liet deze volgen door eenige Zuid-Afrikaansche liedjes, en een zeer gevoelvol voorgedragen gedicht van du Celliers, een hedendaagsch Zuid-Afrikaansche dichter. Met een zeer typisch »levensliedje« werd de avond be sloten. Deze avond mag onder de buitengewoon geslaagde worden gerekend. De prachtstem, levendige en gevoelvolle voordracht, de kunstvolle begeleiding, en niet het minst de aardige verschijning van deze zangeres zullen hier niet spoedig vergeten worden, hetgeen de toehoorders ook niet onduidelijk lieten blijken. Het was een avond van hoog kunstgenot. Werkendam. Ged. Staten van N.- Brabant hebben het raadsbesluit tot overgaaf van de openbare school alhier aan de Herv. Schoolvereeniging goedgekeurd, indien voor de leerlingen, die openbaar onderwijs ver langen, in deWerken gelegenheid daartoe f gegeven wordt. Aalbnrg. Vrijdagavond zat de faro de Gr., hoewel zij aan het electrisch r? zijn aangesloten, plotseling in het donk-./ Bij nader onderzoek bleek, dat er ketting op den draad was geworpen, verband hiermede werden Zaterdagmoi een viertal jongens op de secretarie a haald, alwaar zij aan een streng verh.i van den Wachtmeester uit Heusden werdi onderworpen. Des avonds werden zij w^ op vrjje voeten gesteld. Naar men vd neemt heeft er één bekend, het gedaan hebben. Indien dit waarheid is, dan zi hij wel ondervinden dat de rechter derge lijke baldadigheden niet als een »grap< beschouwt. Andel. Loop der bevolking over 4921, Bevolking op 31 Dec. 1920 581 m. en 547 vr. tot. 1128. Gevestigd 9 m. en 15 vr. Geboren 13 m. en 17 vr. Ver meerdering 22 m. en 32 vr. Vertrokken 20 m. en 20 vr. Overleden 6 m. en 4 vr. Vermindering 26 m. en 24 vr. Totale vermindering met 4 m. en vermeerdering met 8 vr. Bevolking op 31 Dec. 1921 577 m. en 555 vr. tot. 1132. Waarvan behooren tot de Ned. Herv. Kerk 863. Geref. Kerken 263. Geen kerkelijke ge zindte 6. Het aantal levenloos aangegeven bedraagt 1. Het aantal huwelijken 8. Voor de militielichting 1923 zijn alhier 9 personen ingeschreven, waarvan 2 recht op vrijstelling hebben wegens broe- derdienst. Almkerk. De gehouden verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Ker! alhier bracht op de som van f 2800, ruk f500 meer dan in 1921. Tot Burgemeester dezer gemeente k benoemd de heer Egberts, kapitein Infanterie te 's Bosch. 26 Jan. a.s. hoopt de Jongec j »Het Mosterdzaadjes in de Ger. Kerk a1' haar jaarfeest te vieren. Beneden-Langstraat. De hoo raad minderd sterk, terwyl de vraag, aanhouden. De hooibouw is voor den tl dit jaar nog winstgevend geweest,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2