r SENORIO de 10 cents sigaar, 8 EER OM EER. RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Rook ons SUCCESMERK, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. 1 J ii lit nr. ieioori een Hoegsel, Waterpoort, Heusden. RUU. VI ANN'S Heeren- en Kinderkleediiig. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 9-12 uur. h. J. ABBINK. Reparatie-Inbichting. draagt Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4158. Zaterdag 21 Januari 1922. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. ÏABAZXJV Tel int. 412. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. Gorinclieui. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letter» naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Dlllf- BÜITEirLANDSci^VERÏlciS Niettegenstaande de Fransche politici uit Poincaré's kring ten sterkste gekant blijven tegen de conferentie van Genua, heeft Lloyd George het eenmaal gevallen besluit gehandhaafd en worden de uit- noodigingen voor de conferentie, die den 8sten Maart geopend zal worden, nu verzonden. Verschillende naties hebben de uitnoo- diging reeds aangenomen. Voor het eerst krijgen de neutralen recht van meespreken en zullen de midden-Europeesche mogend heden op voet van gelijkheid mede mogen onderhandelen. Het blijft echter de vraag of de con ferentie niet door Rusland tegengewerkt zal worden, Radek kornt reeds met bezwaren. Even tueel door Lenin aanvaarde besluiten zullen door de Sovjet en door het bolsjewistische congres nog goedgekeurd moeten worden en deze blijven een onbetrouwbare factor. De geallieerden eischen erkenning der Russische staatsschulden. Naar uit Hel- singfors wordt bericht, stelt de Raden- regeering den eisch van schadevergoeding voor de in Rusland aangerichte verwoes tingen tengevolge van de interventie der vreemde mogendheden. Wrangel, Koltsjak, Joedenitsj en Potl- joera zijn de regeering tot Moskou te lijf gegaan en hebben groote verwoestingen aangericht op Russisch grondgebied, daar JVaar het Fransch. 46) Maar ook zij ontving geen rechtstreeksch bescheid. Gonenc had geen rust. Hij onder vroeg zijn zoon, zinspeelde op de liefdes betrekkingen, die hij te Cettinje had aan geknoopt, omdat hij bevreesd was dat er vreeselijke dingen zouden gebeuren. Laurent kreeg een kleur en deed moeite met een glimlach zijn vader gerust te stellen. Maar de oude krijgsman koesterde argwaan en besloot goed uit zijn oogen te kijken. De organist was aan de hevigste ziele- smart ten prooi. Wat de familie Gonenc vreesde werd voor Duviquet eene pijnlijke zekerheid. De ouderliefde gaf hem een adelaarsblik. Hij boog zich nogmaals onder het noodlot. Hij had al zoovele treurige ervaringen gehad, maar toch steeds bij zijn dochter troost gevonden. Nu scheen het, dat het noodlot haar zou treffen I De Hemel gaf zware beproevingen. Eerst was het lijden over den vader gekomen. Nu trof het de dochter. Hij had dikwijls gezegd en gedachtïAIs ik ongelukkig ben is het, omdat ik het heb verdiende en de goede man brak zich het hoofd met tal van dingen, die hij nooit had gedaan. Maar Marcelle had toch nimmer iets ge- zij met wapenen en met geld door de West- Europeesche mogendheden werden onder steund. Koltsjak heeft hulp genoten van Engeland, Wrangel van Frankrijk. Enge land en Frankrijk worden daarom verant woordelijk geacht voor de aangerichte schade. Dat Engeland en Frankrijk deze verant woordelijkheid nooit zullen erkennen, ligt voor de hand. Men ziet dus, dat hier reeds de kiem ligt voor een onoplosbaar conflict. En Duitschland Het zal zeker zijn medewerking geven, maar of het daartoe veel gelegenheid zal hebben De regeling van het valutavraagstuk is in de eerste plaats noodig om Duitschland weer op de been te brengen. Tegeiyk zal men dan evenwel de economische bepalingen van het verdrag van Versaille moeten herzien. Wolf seint een opmerkelijke uitlating van rijkskanselier Wirth op het congres van de Centrum-partij. Indien het Duitsche volk in staat was al zijn verplichtingen letterlijk na te komen indien, het de daar toe noodzakelijke levensmiddelen en grond stoffen bezat, dan zou buiten Duitschland geen schoorsteen meer kunnen rooken. Reeds nu bemerkt men in de Geallieerde landen de gevaren van de Duitsche con currentie. Door de valuta te regelen kan men dit gevaar verminderen. Maar aan den anderen kant wordt Duitschland daar door in staat gesteld de industrieele grond stoffen die het behoeft in te voeren en wellicht kan het den industrieelen strijd met onverzwakte felheid voortzetten. Hoewel de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland zeer vriendschappelijk lijkt, is deze innerlijk zeer gespannen. daan, dat haar dit lijden moest bezorgen. De straf was onverdiend. Zij was zoo braaf en deugdzaam, dat zij volmaakt het beeld der onschuld kon voorstellen. De reinheid van haar ziel kon men vergelijken met de bekoorlijkheid harer gestalte. Waar om moest zij onrechtvaardig gekastijd worden door het onthouden van iets, waaraan zij zich met hart en ziel vasthechtte Het werd hem eng om het harte en zijn tranen bewezen evenzeer zijn droefheid over haar lijden als de onmacht om haar te troosten. Duviquet stond in zijn waarnemingen niet alleen. Ook Marcelle had de ver anderingen waargenomen, die in Laurent hadden plaats gegrepen. Zij herrinnerde zich zijn bizondere kalmte, toen hij haar zijn liefdesverklaring deed, zij begreep toen niet, hoe hij zoo bedaard kon wezen, waar een ander in zijne plaats opgewondenheid zou verraden. Waarom had hij dat aan zoek gedaan, als het drijven van mevrouw Gonenc was gekomen Zij had een weigering boven een beleediging de voorkeur gegeven. Wat had zij misdreven, dat hij haar zoo veel smartelijks bezorgde. De gedachte, dat Laurent bepaald eene andere vrouw moest beminnen, werd nu voor haar een feit. Dat maakte haar ongerust, want zy wist zeer goed, dat haar mededingster even zeer hoedanigheden zou bezitten, die de vrouw buitengewoon aantrekkelijk maken. De toestand, gelijk hij nu was, kon zóó niet voortduren. Aan deze huichelarij moest een einde komen. Indien anderen niet den Poincaré houdt vast aan hel herstel der schade en uitvoering der verdragen. Lloyd George stelt daar tegenover, de Europeesche volken te vereenigen en zou Duitschland de gelegenheid willen geven zich te her stellen, Volgen geruchten moeten de Spaansche troepen in Marokko een groote nederlaag hebben geleden. Het Spaansche ministerie ontkent noch bevestigd deze nederlaag het deelt slechts mede, dat bij Dai Dress een buitengewoon verwoed gevecht ge leverd is. De Amerikaansche afgevaardigde Hughes heeft in een vergadering van de commissie der negen mogendheden te Washington, in zake het Verre Oosten, voorgesteld een internationaal gerechtshof in te stellen, dat te beslissen zou hebben over geschillen TELEF. 15. Gevestigd: Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaarge ving, Assignation, enz,, is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, moed hadden, haar de waarheid te zeggen zou zij doen blijken, dat zij die de waar heid wist. Zij dacht er over na, tot wien zij zich zou wenden. Gonenc achtte zij niet den geschikten man daarvoor. Zij kende hem als een goed man, was van zijn openhartigheid verzekerd, maar zij vreesde, dat de verstandinghouding tusschen hem en zijn vrouw nog niet tot het oude was teruggekeerd, om hem in dergelijke zaken deelgenoot te maken. Bij Laurents moeder was het evenmin geladen met haar wedervaren aan te komen het zou haar wellicht later tot verwijt kunnen strekken dat zij de vrouw nog meer verdriet had bezorgd. Er bleef dus niemand anders over dan Laurent. Zij zou regelrecht tot hem gaan. Marcelle erkende het hoogst moeielijke van deze zaak. Maar zij wilde zoo spoedig mogelijk weten, waaraan zij zich te houden had. Den volgenden morgen kwam Laurent. Toen hij Marcelle zag, onroerde hij. De organist vroeg hem, hoe 'tkwam, dat hij zoolang was weggebleven. Laurent kon niet liegen. Het gesprek liep diensvolgens over koetjes en kalfjes, totdat Duviquet opstond en heenging. Men verwachtte hem te Saint-Germain 1' Auxerrois. De beide jongelieden bleven alleen. »Mynheer Laurent* begon Marcelle, ïik zal van de afwezigheid van mijn vader ge bruik maken, om eens ernstig met u te spreken. Wy kennen elkaar zeer lang en ik geloof, dat wjj te veel achting voor omtrent particuliere concessies van vreem delingen in China. Bericht wordt, dat Groot-Brittannië en Italië het plan steunen terwijl Frankrijk zich er tegen verzet, blijkbaar omdat verwacht wordt dat dit hof de Fransche belangen niet voldoende zou beschermen. De Chineesche regeering en de regeering van Perzië hebben het voorstel van den President der Amerikaansche republiek om te Washington bijeen te komen, aanvaard. De vertegenwoordigers der beide staten zullen, met bemiddeling der Amerikaansche regeering, daar een oplossing zoeken te vinden omtrent het grensgeschil dat tusschen hen is gerezen. Een opmerkelijk telegram komt uit Kon- stantinopel de Sovjet-autoriteiten hebben Env6r Pesja gearresteerd en wel op verzoek van de Nationalistische regeering te Angora. De voormalige vrijheidsheld schijnt zich noch geheel nationalist, noch zuiver Bolsjewistisch te hebben gevoeld. Ware het laatste het geval, Moskou zou hem niet uitleveren, en ware hij onverdacht nationalistisch, Moestafa Kemal Pasja zou hem niet van hoogverraad kunnen beschuldigen, Enver Pasja, schoon zoon van den Sultan, de man die zich naam gemaakt heeft in den oorlog tegen Italië door den vijand onvermoeid in de woestijn van Tripoli te bestoken die daarna aan sluiting van Turkije bij Duitschland door zette en het initiatief nam voor de onver zoenlijke guerilla in Klein-Azië, zal jammer lijk aan zijn einde komen. Tenzij het hem gelukt zich van de beschuldiging 'schoon te wasschen. BINNENLAND. Vlaamsche leerkrachten naar Indië In December is een subcommissie van de z.g. Uitzendingscommissie van het de partement van Koloniën, bestaande uit de heeren Heiwig, Lekkerkerker en Dol, in België geweest, om na te gaan of Vlaam- elkaar moeten hebben, om niet openhartig te zijn,* Laurent zag naar den grond, alsof hij reeds vermoedde, waar het meisje heen wilde. »Ik zal u wel niet behoeven te herinneren op welk eene wijze tot ons huwelijk werd besloten. Ge waart in den vreemde, toen mijn vader en uwe moeder over die zaak beraadslaagden, a Laurent maakte eer) gebaar, alsof hij haar wilde tegenspreken. Marcelle hield hem tegen. >Laten we geen woorden verspelen, mijnheer Laurent, dan zoude er nooit een einde aan ons gesprek komen en het onder werp is zoo prettig niet, om er zoo over uit te weiden. Ik herhaal, onze ouders hebben tot deze vereeniging besloten, zonder u vooraf daarover te raadplegen. Onder bizondere omstandigheden zijt ge in Frankrijk teruggekeerd. Ter nauwernood hadt ge medegewerkt, de verwijdering, die tusschen de leden van een huisgezin bestond, weg te nemen, of men overviel u met de mede- deeling, dat gij mejuffrouw Duviquet zoudet huwen. Uwe moeder, ik ken haar te goed, dan dat ik daaraan zou kunnen twijfelen, had er al haar zinnen opgezet. Omdat zy mij genegen was, heeft zij wellicht haast met de zaak gemaakt. Uit eerbeid voor uwe moeder heeft u niet durven weigeren. Ik ben niet slechter dan een anderik bezit talenten, die my in de toekomst wel licht een naam zuilen verschaffenge hebt i sche onderwijskrachten zouden kunnen worden gebruikt voor uitzending naar Ne- derlandsch-Indië. De sub-commissie heeft een rapport uitgebracht aan de Uitzen dingscommissie, die na breedvoerige be handeling een advies heeft voorgelegd aan den minister. Omtrent dit advis kon men nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Uit het feit dat de minister over dit advies in telegrafische gemeenschap is getreden met de Indische regeering, kan men echter opmaken, dat de gedachte, om Vlaamsche leerkrachten uit te zenden, ii^beginsel niet verworpen is. o Te Dordrecht, waar het aantal werk- loozen in de eerste week van Januari 1023 bedroeg, breidt het aantal zich nog steeds uit. Zaterdag werden op verschillende kleine bedrijven in de metaalindustrie wederom arbeiders ontslagen. Naar aan het Volk medegedeeld werd, ligt het in ^et voornemen van de directie van Thomsons Havenbedrijf te Rotterdam, om met ingang van 21 Januari ongeveer 100 vaste arbeiders te ontslaan wegens slapte. o De uitnoodigiug tot deelneming ontvangen. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Italiaansche gezant aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de uitnoodiging overhandigd heeft aan de Nederlandsche Regeering tot bij woning van de Internationale Conferentie te Genua den 8sten Maart a.s. niet op fortuin gelet, omdat het geld niet altijd een huwelijk gelukkig gemaakt en daarom hebt ge met een »ja« geantwoord »Hebt ge er berouw over »Ik spreek niet van mij zelf !c »Van wie dan?* iVan u, mijnheer Laurent !<r »Noem mij maar gewoon weg Laurent. »Van u, Laurent »Dat begrijp ik niet »Moet ik mij nog duidelijker uitdrukken Begrijpt ge mij niet Ik heb echter de overtuiging, dat ge mij wel degelyk hebt begrepen. Marcelle »Kom, als ik u verzoeken mag, tracht niet te veinzen. Laurent, ge houdt van mij als vriendin, maar ge zult mij nimmer als uwe vrouw beminnen.* ïWie heeft u dat wijs gemaakt?* »Dat bemerk ik uit alles. Uit uw stijf heid,uwe senigszins teruggetrokken manieren. Ge zijt al acht dagen hier. Uwe houding in dien tijd zegt me al genoeg. Nog nimmer hebt ge een aardig, warm woord tot mij gesproken.* Marcelle dacht, dat hij haar nu in die bewering zou logenstraffen, maar een diep stilzwijgen kreeg zij ten antwoord. Ondanks haar kalmte, leed zij ontzettend veel. Zij had behoefte even te rusten, om nieuwe krachten te verzamelen. Wordt vervolgd,) NIEUWSBLAD voor het Land vai Heusden en Altena, de Langstraat en de Bomjelerwaard 4 n De werkeloosheid.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1