S| Het adres voor TAFELSERVIEZEN. TAFELZILVER. w 9 L. DHRKS, Hinthamerstraat 70 - Tel. 485 's-BOSCH. |A7flT Fransch-, Düitsch- Engelschfabrikaat. Gero Zilver, Wellner Silber, Leviathan Silber Place. Stakende werkloozen. De gemeente Tiel laat voor werkver schaffing de oude haven dempen. Voor de eerste werkzaamheden waren Maandag 6 werkloozen aan den arbeid ge zet, op een loon van f 3.50 per dag. Zij verlangden f 1.00 per uur en legden het werk neer, toen deze eisch niet werd in gewilligd. Zes anderen waren tot werken voor dit loon bereid. De Algemeene. Naar wij vernemen is de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijf rente, die naar men weet in een staat van gedeeltelijke insolvabiliteit verkeert, in onder handeling met de Algemeene Friesche Levensverzekering Mij. omtrent het overdoen van de Nederl. portefeuille. Politietroepen. Met ingang van 1 April zal, volgens de »Avp.«" een belangrijke reorganisatie (v.n. vermindering van het personeel) in het korps politietroepen plaats hebben, waardoor een groote bezuiniging wordt verkregen. In het belang der zuinigheid. De Prov, Staten van Noord-Brabant heb ben in verband met de huidige malaise af gewezen het leeningscrediet ad. f 8.000.000 voor het locaal-spoorwegennet. Afdreiging. Toen de heer S. van Heukelen te Gro ningen bij zijn pachter kwam ter inning van een pachtsom groot f 1450 werd hij met de revolver gedwongen te teekenen zonder het geld te ontvangen. De pachter werd gearresteerd, bekende en is voorloopig op vrije voeten gesteld. Een douceurtje van f 100. H.M. de Koningin-Moeder heeft aan alle op pensioen gestelde weduwen van het Domein Soestwijk een douceurtje van f 100 doen toekomen. De «Libre Belgique meldt, dat de Bel gische justitie, in samenwerking met de Duitsche en de Nederlandsche, een in structie heeft geopend tot teruggave van de koopmansgoederen waarvan de waarde thans reeds wordt begroot op 250.000 francs, o. a. 43 kisten gebreide goederen, bestemd voor een Londensch huis en een zending leer voor Brussel. De Nederlandsche politie zou er in ge slaagd zijn, de hand te leggen op een Fransche bende helers en dergelijke te Maastricht. De Belgische Justitie ontdekte geen enkele onregelmatigheid ten laste van het Belgische Spoorwegpersoneel. De valsche documenten en etiquetten waren van ge lijke makelij. Belasting op Vracht-auto's. Door Burg. en Weth. van Almelo wordt aan den Raad voorgesteld, een belasting op vracht-auto's in te voeren en deze te bepalen als volgtvoor eiken vracht-auto f 150 per jaar, voor eiken aanhangwagen f 50 per jaar. Deze bedragen worden op de helft gesteld als de wagens op wielen met luchtbanden loopen. Auto-ongeluk. Nabij Heer, (Limburg) is een auto over den kop geslagen. Een der inzittenden kreeg ernstige in- en uitwendige kneuzingen een ander bekwam een bekkenbreuk. De auto is ook deerlijk gehavend. Boodeltyke val. In het oude vrouwenhuis te Deventer is de 92-jarige Ea. Wallega van de trap gevallen. De oude vrouw was onmindel- lijk dood. Vit den trein gevallen. Op de lijn N. SchansOldenburg viel een 6-jarige knaap nit den avondtrein. De trein werd tot staan gebracht en den knaap met verbrijzeld hoofd gevonden. Doodelyk mijnongeluk, De gehuwde mijnwerker P., uit Simpel- veld, vader van 8 kinderen, werd onder afvallend gesteente in Staatsmijn Wilhel- mina bedolven en gedood. o Kaar de Venen. Met het oog op de toestanden in de venen, is de minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, vergezeld van zijn ambtgenoot van Waterstaat, voor den tijd van twee dagen naar Drente vertrokken. Een rouwmoedige dief. B. te Blerick vermiste bij zijn verhuizing f100. Een dezer dagen zag hij het ont vreemde bankbiljet onder zijn deur ge schoven. Typhus. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 13 Januari: In drie dagen tijds hebben zich tien ernstige typhus-gevallen voorgedaan in hotel «Nederlanden* te Weltevreden, ten gevolge van zeer ergerlijke vervuiling en verwaarloozing. Het hotel is, overeenkom stig de epidemieorganisatie, gesloten. Een patient is reeds overleden, een ander stervende. BUITENLAND. Typhus-epideniie. Op een vergadering van dokters te Pe tersburg is een motie aangenomen, waarin gewezen werd op het feit, dat de stad wordt bedreigd door een typhus epidemie en dat aan de vluchtelingen uit de honger- gebieden den toegang moet worden ge weigerd. o Vliegongeluk. Een zekere mijnheer James Cassey te Shrewsbury (N.J.) had zelf een vliegtuig gemaakt. Bij een proefneming daarmee kwam hij terecht in 'n gezelschap schaatsen rijders op de Shrewsburyrivier. Een vrouw raakte voor de schroef, welke haar op slag doodde, haar broer, die haar redden wilde, verloor zijn arm. Voorts sloegen de vleugels menig schaatsenrijder tegen de vlakte. Door wolven overvallen. Een dorpje nabij Ploesti in het Roe- meensche petroleum gebied werd dezer dagen door een kudde van meer dan 50 wolven aangevallen. Door den honger ge dreven doodden de dieren al het vee, dat zij in de stallen konden meester worden. Bij de achtervolging der wolven door de boeren werden deze door de kudde aan gevallen. Vijf boeren werden doodgebeten, terwijl dertig van hen min of meer ernstige verwondingen bekwamen. De boeren be zaten geen enkel wapen om hun vijanden te bestrijden. o PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De Gemengde Zangvereeni- ging «Crescendo* alhier, hoopt Woensdag 25 Januari as. een uitvoering te geven, in het «Wapen v. Amsterdam.* (Zie achter staande advertentie)- Hoewel men hier nog niet zooveel hoort van de griep, moesten de meeste leerlingen der R. K. Jongensschool huis waarts door ziekte van het onderwijzend personeel. Ten koffiehuize van den heer P. Leijten had een biljartconcours plaats. De prijs, een varken, werd behaald door J. Verhoeven te Herpt. Almkerk. In de jaarvergadering van de politievereeniging tot het africhten van honden «Samenwerking* werden tot be stuursleden gekozen de heeren Van den Brugge te Werkendam, den Toom en Wer- ther te W'oudrichem, v. d. Wiel en Kraai- veld te Almkerk, resp. als Voorz., Secr.- Penn. en Commissarissen. Terwijl van de Leijgraaf te Dewerken als leider werd aan gewezen. Woensdagavond gaf het fanfarecorps «Nooit Gedacht* alhier, voor een stamp volle zaal haar aangekondigde uitvoering. De muzieknummers, zoowel als de solo's en pianomuziek, getuigden van flinke studie. Het geheel slaagde dan ook bijzonder, en wij hopen N. G. weer eens 'spoedig terug te zien. Andel. Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim zijn als zoodanig door den Raad der gemeente herbenoemd de heeren J. F. Calame, B. van Andel Bz., P. van Houwelingen en J. de Fijter Mzn. Alhier doen zich zeer veel gevallen van griep voor. De ziekte is echter in de meeste gevallen niet van ernstigen aard. Door de gladheid kwam Dinsdag de heer J. S. te vallen, waardoor de ruim 70-jarige genoodzaakt is eenige dagen het bed te houden. Door een losgeraakt paard werd in de schuur van den heer B. een daar staande zoo goed als nieuwe fiets, totaal vernield. Babiloniënbroek. Dat het G. E B. nog niet aan de verwachtingen voldoet, bleek deze week weer, daar wij 2 avonden achter elkaar in de kom der gemeente waren verstoken van straatverlichting. Of dit te wijten is aan slecht geleverd ma teriaal, of aan slecht toezicht door diegene die daarover gesteld is, is ons onbekend. Verbetering was in deze gewenscht, daar zulke wantoestanden geen reclame zijn voor diegenen welke nog niet aan het G. E. B. zijn aangesloten. Besoijen. Morgen (Zondag) hoopt al hier voor de Ned. Herv. kerk op te treden des voormiddags om 10 uur Ds. Japchen van Haamstede. Met ingang van 1 Jan. 1922 is de orgelgalerij voor een ieder gesloten, zijn er nu menschen die geen zitplaatsen heb ben, die kunnen een stoel huren 10 cent per godsdienstoefening. Herkozen tot notabelen de heeren J. A. van Zeist en J. Budding tot kerk voogd (adm.) de heer K. Langhouttot ouderling J. A. van Zeist, diaken J. Bud ding, en tot diaken, in de vacature Holster, de heer A. C. Maijers. Capelle. Onze gemengde zangvereeni- ging «Het Rozeknopje«, gaf onder leiding van haar Directeur, den Heer N. Snijers uit Raamsdonksveer, j.l. Woensdagavond voor haar donateurs en honoraire leden met geintroduceerden en Donderdagavond daaraanvolgende voor niet-leden een uit voering in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier. Beide avonden was de zaal tamelijk goed bezet. De afwerking van het niet al te groote programma, dat een 7-tal koornummers, een kwartet en twee tal voordrachten bevatte, kan gezien de omstandigheden, (enkele werkende leden waren door ziekte afwezig, terwijl velen verkouden waren) goed geslaagd genoemd worden. Na afloop der uitvoering bleef men nog een uur gezellig bijeen en werden door enkelen uit het aanwezige publiek eenige voordrachten ten beste gegeven. J.l. Woensdagavond werd door den Chr. Besturenbond in de school in de Nieuwstraat een vergadering gehouden, waarin door den heer H. J. Terwey uit Utrecht een lezing gehouden werd de rich tingen in de vakbeweging. De spreker gaf hieromtrent een keurig referaat. Jam mer genoeg was de belangstelling zeer ge ring. Door den visscher J. R. alhier werd een dezer dagen weder een prachtigen vischotter gevangen. Voorwaar een buiten kansje, nu de huiden van deze dieren weer zoo duur zijn. Tot predikant bij de Geref. Kerken alhier is beroepen. Ds. Wielenga tijdelijk te Kampen, voorheen missionaris in Ned- Indië. denderen. Begin Februari hoopt da Chr. Zangvereen. «De Lofstem« alhier een uitvoering te geven. Er zullen dit maal geen samenspraken gedaan worden, omdat enkele leden der vereeniging hier tegen bezaar hadden, daar de uitvoering zal plaats hebben in de Geref. Kerk. In plaats van samenspraken zal er nu het toneelstukje «Kerst avond* opgevoerd worden door tien personen. 's Gravenmoer. Onder vele blijken van belangstelling herdachten Woensdag temidden van den grooten familiekring de echtelieden Hermanus Dekkers en Antonia Blom hunne 40-jarige echtvereenigirig. Mogen zij ook eenmaal hun gouden feest vieren. Nederhemert (Z z Na Woensdag avond voor hare donateurs te zijn opgetreden, gaf de Gemengde Zangvereen. «Nut en Genoegen* alhier, Donderdag een uitvoering voor het publiek, dat vrij goed was opge komen. De zangnummers werden goed ten gehoore gebracht, al mag de opmerking gemaakt worden, dat in enkele nummers de sopraan- stemmen te scherp waren tegenover de mannenstemmen. In de pauze werd opgevoerd «Wie zou hem zijn,« blijspel in twee bedrijven, het welk vlot werd gespeeld. Vooral de beide hoofdrollen Mijnheer en Mevrouw van der Veld kwamen goed tot hun recht. Ook de twee samenspraken «Op heeterdaad betrapt* en «Betje van hierover* droegen de goedkeu ring van het publiek weg. Na de slotzang nam de heer O. v. d. Werken het woord en bracht in de eerste plaats dank aan Directeur en leden, voor den genotvollen avond, die de vereeniging het publiek bereid had, en prees de vorde ringen die het jonge koor in een jaar ge maakt had. En daar spreker gehoord heeft dat eensgezindheid wel wat te wenschen over laat, gaf hij bestuur en leden den raad, voor oogen te houden het spreek woord «Eendracht maakt macht* en weer met goede moed voorwaarts te gaan. De Directeur, de heer W. Knoop bedankte hierop v. d. Werken voor de hartelijke woorden hem en de leden der vereeniging toegesproken, en riep allen een tot weer zien toe. Hierna keerden allen zeer voldaan huis waarts. Ondhensden. Bij een in deze ge meente gehouden veetelling is gebleken, dat er 742 runderen aanwezig waren. Oudendijk. Wegens ziekte van per soneel en leerlingen aan de 2de Openbare School alhier, is deze voorloopig tot Maan dag a.s. gesloten. Op de Maandagavond gehouden ver gadering der landbouwvereeniging «Samen werking,* sprak de heer Huizinga over stalaanleg en stalverbetering. Wegers heerschende influenza was de opkomst zeer gering. Raamsdonksveer. De Knipcursus uitgaande van den R. K. Vrouwenbond wordt zeer druk bezochtvoorziet alzoo in een groote behoefte. Van wege het getal deelneemsters zyn er nu 2 groepen, die ieder 4 uren per week les ontvangt. Het kind van dhr. P. J. kwam door de gladheid te vallen en brak daarbij een arm. Zeer zeker tot weinig vreugde van velen der bewoners van de z.g.n. Arbeiders woningen werd bij ministerieële besluit de huishuur aanmerkelijk verhoogd voor som migen met fl.f2.25, voor een zelfs met f 4 per week, zoodat deze personen hebben te betalen respectievelijk f 5, f 5.50 en f 8. Wel niet te weinig voor die woningen Maandag treedt, naar ons medege deeld werd, op uitnoodiging van de A.R. Kiesver. alhier in een openbare vergade ring op de HoogEdelGestr. Heer J. den Burg, Oud-Gouverneur Generaal van Indië. Sprang. In het gezin van M. V. alhier heerscht onder de kinderen de diphteritis. Moge deze ziekte tot dit eene gezin be perkt blijven. Maandagavond 7 uur hoopt in het belang van het leerstoel-fonds in het Ned. Herv. kerkgebouw op te treden Ds. Gos- linga uit Utrecht. Beroepen bij de Ger. Kerk alhier, Ds. D. K. Wielinga te Kampen. Wijk. De zangvereeniging «Crescendo« alhier hoopt op Zaterdag 28 Januari eene uitvoering te geven. De bekende humo risten Kuijs en van Sprang uit Herpt zullen hunne medewerking verleenen. Naar wij vernemen zal de firma v. d. Bergh uit Rotterdam vanaf Maandag a.s. de melkpijps weder met 1 cent per liter verhoogen. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Donderdag 19 Januari, n.m. 2,30 uur. Voorzitter, EdelAchtb, Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig de leden v. d. Vliet, v. d. Werken, v. d. Kolk, Bakker en Hobo. Afwezig de leden Smits en de Gaaij. De vergadering wordt door den Voor zitter met gebed geopend. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd vastgesteld en goed gekeurd. Ingekomen is a. Het verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim aan de Zuidzijde, waarin deze kennis geeft, dat zij slechts 2 maal heeft behoeven te vergaderen voor huis houdelijke zaken. Er zijn weinig verzuimen geweest en het verleende verlof was van dien aard, dat het geen stoornis in het onderwijs heeft veroorzaakt. De Commissie hoopt dat het onderwijs in 1922 dezelfde belang stelling der ingezetenen mag ondervinden, als het dit in 1921 heeft gedaan. b. Idem van de Commissie aan de Noordzijde. Deze Commissie heeft 5 maal vergaderd, voor herhaalde overtreding der leerplicht. Geen der opgeroepenen is voor de Commissie verschenen. De gezondene waarschuwingen hebben tot resultaat gehad dat geen verdere overtredingen zijn ge constateerd en dientengevolge de leer plichtwet ook voor dit gedeelte der gemeente gunstig heeft gewerkt. c. Van Gedep. Staten het goedkeurings besluit van het tot een bedrag van f 97.30 vastgestelde suppletoir Kohier voor den H.O. d. Van den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen bericht, dat geen termen zijn gevonden om aan het verzoek van den Raad voor een buiten gewone rijkssubsidie in de kosten van het Lager Onderwijs te voldoen. e. Een missive van den Minister van Arbeid, waarin wordt aangedrongen, dat de gemeente voor 30 Januari zal aansluiten bij het werkloozenbesluit 1917 en steun zal verleenen aan de werkloozenklassen voor 1922. De heer Hobo vraagt of de gemeente tot toetreding verplicht is, waarop de Voor zitter ontkennend antwoordt. De heer v. d. Werken verklaart zich tegen aansluiting, omdat de bondskassen dan bij werkeloosheid de uitkeering regelen en de gemeente daarin niets heeft te zeggen. Spr. is er voor dat de gemeente zelf zal steunen en dat daarvoor desnoods een Commissie wordt aangewezen, men is dan zeker dat steun wordt verleend waar noodig en op een andere plaats speelt men dan geen mooi weer met het geld dezer ge meente. Wordt subsidie aan een bondskas gegeven dan zal zoo hier geen werkeloos heid heerscht deze subsidie besteed worden voor werkeloozen op een andere plaats. Nu den tweeden oven is stil komen te liggen en een 12 tal arbeiders aan de Rietschoof waarschijnlijk tot half Maart zonder werk zijn is het noodig, dat er iets gedaan wordt van gemeentewege. De Voorzitter meent, dat de Diaconie het aangewezen lichaam is voor onder steuning, komt die te kort dan kan de gemeente subsidie verleenen. De heer v. d. Vliet zegt, dat dit altijd is gedaan, was de nood hoog en de Dia- onie niet toereikend, dan verleende de ge meente subsidie. v. d. Werken. Ik zou niet willen wachten tot de nood hoog is, hier moet eerder geholpen worden. De menschen komen bij U, bij v. d. Kolk, bij mij en misschien wel bij, 10 k 20 andere ingezetenen, en U stuurt ze evenmin als ik met niets weg, maar naar mijne meening moet de steun meer in het generaal verleend worden en moet daarop toezicht worden gehouden. Voorzitter. Ais het slechts voor een tijdje is, dan is er niets tegen dat steun verleend wordt. v. d. Vliet, Men moet voorzichtig zijn, doch ik heb hierover hooren zeggen, dat er menschen zijn geweest, die Zaterdags zonder werk kwamen en 's Maandags reeds bij den Burgemeester om steun kwamen. v. d. Werken. Die menschen kwamen niet om steun, doch kwamen den Burge* gemeester verzoeken aan te sluiten bij het Werkloozen besluit. Directe steun werd niet verlangd, doch zij wenschten gereed te zijn voor de volgende weken. v. d. Vliet. Steun moet worden verleend door de Diaconie in samenwerking met de gemeente, een zelfstandige commissie acht ik abnormaal. Dat de gemeente de Diaco nie bijspringt, daar heb ik niets op tegen, met het verleenen van steun moet men echter voorzichtig zijn, ik zou het op den ouden voet willen laten geschieden. v. d. Werken. Kan de Diaconie dan niet in de gemeentekas storten Hobo. Ik zou het aan B. en W. willen overlaten. v. d. Vliet. Neen, de heele Raad moet hierover oordeelen, maar storting door de Diaconie in de gemeentekas gaat niet. Voorzitter. Zou de steun bij de gemeente dan goed gaan? v. d. Werken. Er zijn best 2 k 3 per sonen te vinden, die willen onderzoeken waar steun noodig is. v. d. Vliet. Niet makkelijk, de Diaconie kent de behoeften, waarom moet die het werk uit de handen worden genomen v. d. Werken. Er zijn altijd menschen, die van de Diaconie nog nooit geen steun hebben ontvangen en alleen bij het grootste gebrek steun zullen vragen. Hobo. Kan de gemeente niets laten verdienen v. d. Vliet. Al wat er gedaan wordt moet gebeuren uit den H. O., de gemeente heeft geen eigendommen, alleen een waardje dat een f100 per jaar opbrengt. Voorzitter. Het beste is dat de gemeente de Diaconie bijspringt. v. d. Werken. Menschen met een huis-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2