EER OM EER. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4159, Woensdag 25 Januari 1922. FEUILLETON. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Poincaré heeft in de Fransche Kamer een regeerinsverklaring afgelegd, die door de Fransche bladen met ingenomenheid wordt besproken en waarvan zij de gema tigdheid prijzen. Deze gematigdheid gaat zoover, meent de «Times®, dat zij niets positiefs bevat. De Engelsche pers is over de houding van den nieuwen minister president, zooals te verwachten was, slecht te spreken, al wordt eenige voldoening geuit dat Poincaré de kwestie der Fransch- Engelsche overeenkomst niet tot sluitsteen van de buitenlandsche politiek heeft ge maakt. Dat de Manchester Guardian® in den inhoud van de regeeringsverklaririg niets vinden kan, dat hoopvol voor het herstel van Europa mag heeten, zal niet bevreemden. De officieuse «Daily Chronicle® schrijft naar aanleiding van Poincaré's uitlating, dat Duitschland, indien het de waarborgen, waarin het verdrag van Versailles voorziet, weigert, zal moeten rekenen op een verder uitstel van de ontruiming van den Linker- Rijn-oever dat Engeland deze opvatting nooit zal kunnen deelen, en zeker niet wegens de loyale houding, die de regee ring van Wirth ten opzichte van het trac- taat heeft aangenomen. De «Daily Express® zegtPoincaré geeft er zich geen reken schap van, dat de redding van Duitschland van bankroet en ondergang niet minder belangrijk is dan het herstel van het verwoeste gebied. Wat de sancties betreft, zegt dit blad, dat het Britsche volk een natie wantrouwt, die in zulk een kwestie tegelijk als rechter en jury optreedt. Dit klinkt inderdaad niet minzaam. De rollen zijn nu omgekeerd, vroeger was het Frankrijk, dat voortdurend op een Engelsch-Fransch verdrag aandrong en wilde men in Engeland daar niet veel van hooren en thans is het Engeland dat een dergelijk verdrag voorstaat en is het Frank rijk dat er niet veel ooren naar heeft. Het verschil zit natuurlijk in de bijzon derheden. Engeland beschouwt thans het verdrag als het middel om tot het econo misch herstel van Europa te geraken en juist daarom keert Frankrijk zich tegen dit verdrag, omdat het naar Frankrijks oordeel niet ver genoeg gaat en Duitsch land te veel gelegenheid wordt gegeven zich te herstellen. Lloyd George heeft Zaterdag op 't Con- JV aar het Fr arisch. 47) Zij vervolgde «Wat nut zou het hebben, als wij onder deze omstandigheden een huwelijk sloten 1 Het huwelijk is eene ernstige zaak, het is een verbond voor het leven. Ge zoudt na eenigen tijd mij haten en daar zou ik ontzaglijk veel onder lijden, ik zou er onder bezwijken I® Hevige smarten maakten zich nu van haar meester. Met haar groote oogen, waarin angst en ontzetting lagen te lezen, keek zjj den jongen man aan, gelijk het slachtoffer zijn beul aanziet. Haar gelaat betrok en hare lippen sloten zich kramp achtig. Zij beefde over het gansche lichaam. Laurent merkte dit alles zeer goed op en de verlegenheid, waarin hij zich bevond, werd er niet kleiner op. Hij was aan een tweestrijd ten prooihet medelijden, dat het meisje bij hem opwekte, en de onmo gelijkheid, om zijn hart van de gravin Poloscaï af te trekken, waardoor hij er niet meer de vrije beschikking over had. Marcelle vatte weder het eerst het woord op. En dan, Laurent, de onverschilligheid omtrent mijn persoon zou ik op den langen gres der coalitie-liberalen een redevoering gehouden, die, als de berichten daarover juist zijn, niet zeer belangrijk is. Nog over Washington, noch over Genua of de ver houding tot Frankrijk heeft hij iets bijzon ders gezegd. In hoofdzaak ging zijn rede over de binnenlandsche politiek van Engeland. De correspondent van de Tel. bericht, dat Lloyd George indrukwekkend was, toen hij sprak over de rampen, onder welke de wereld gebukt gaat, over de malaise in den handel en de industrie en over het hunkeren van de wereld naar vrede. De premier zeide te hopen, dat alle regee ringen, bezield van den wensch naar vrede, haar vertegenwoordigers naar Genua zouden zenden. «Dan zullen wij inderdaad ook vrede krijgen zeide Llyod George. De Hongaren, Tsjechen en Zuid-Slaven, die zich de laatste dagen ongerust begonnen te maken over het verblijf van ex-keizerin Zita op Zwitsersch gebied, kunnen gerust zijn. De voormalige vorstin is reeds Zater dag via Genêve naar Lyon vertrokken. De geruchten over een plan van Zita om met haar zoon Otto naar Boedapest te gaan ten einde de erkenning van haar zoon als rechthebbende op den Horgaarschen troon af te smeeken, hadden de Zwitser- sche autoriteiteen aanleiding gegeven het toezicht te verscherpen. Volgens het «Petit Journalzit ook Karei van Habsburg op Madera niet bij de pakken neer, maar even ijverig als de voormalige Duitsche kroonprins op Wieringen hoefijzers smeedt, smeedt hij plannen, die tot het herstel van zijn macht moeten leiden. Volgens ge noemd blad zou de Britsche regeering de aandacht van den Raad van Gezanten ge vestigd hebben op zekere klachten van de «Portugeesche regeering, die ducht dat de ex-keizer op Madera werkzaam biijft, aan de voorbereiding van zijn machtsherstel. De Britsche regeering heeft aangekondigd, dat Karei opnieuw gewaarschuwd zal wor den. De geringste pogingen, door hem in de aangegeven richting aangewend, zouden aanleiding geven tot strengere maatregelen, bijv. tot verbanning naar een koloniaal gebied zeer ver van Europa verwijderd. De bolsjewistische troepen hebben in Karelië belangrijke vorderingen gemaakt. Zij hebben Répara Loesma Toelivara en andere plaatsen heroverd op de Kareliërs, welke zich teruggetrokken tegen de Finsche duur kunnen vergeten. Ik zou m\j het denkbeeld van een huwelijk wel uit het hoofd kunnen zetten, maar er is iets anders. Laurent, antwoord mij openhartighebt ge een andere vrouw lief «Wie heeft u dat gezegd «Uw gansche optreden zegt het. Het is mij niet te doen, om u te ondervragen, denk dat volstrek niet «Maar ik® hernam Laurent, wien nu een pak van het hart was gevallen, «ik zal je de zaak uitleggen, zooals zij is. Ja, Marcelle, ik heb een vrouw lief. De liefde ontstond in Cettinje. Toen ik in Parijs terugkwam, dacht ik, dat ik die liefde zou kunnen vergeten. Toen mijn moeder mij voorstelde met u in het huwelijk te treden, heb ik dat voorstel met beide handen aangegrepen, omdat ik meende het verleden te kunnen vergeten. Ik bedroog me Marcclie. Het doodgewaande verleden ver rees plotseling weer voor mijn blikken.® «Is zij te Parijs «Zij heeft Montenegro verlaten om zich hier te vestigen.® Een treurig lachje verhelderde het gelaat van Marcelle, gelijk het bleeke licht der maan het gezicht van een stervende. «Vaarwel dan® gaf zij ten antwoord. «Wij kunnen niet meer met en bij elkaar zijn «Maar de vriendschap kan toch evenals voorheen tusschen ons blijven voortbestaan vroeg Laurent. «Ja, zooals voorheen zullen wij tegenover grens. De bolsjewieken trekken groote strijd machten samen tegen Konitvraara en Lo- demojo Potje. Het vrykorps der Kareliërs heeft verscheidene stations en bruggen aan den Moermanspoorweg vernield. Tsjitsjerin zegt in een nota aan de Fin sche regeering, dat Finland de houding aanneemt van een voorpost der vijanden van do sovjet-republiek. De Russische re geering maakt de Finsche regeering er op opmerkzaam, dat alle pogingen om zich tot mogendheden, 'tzij groot of klein, te wenden, niet bijdragen tot regeling van het conflict, maar de verantwoordelijkheid die op de Finsche regeering drukt, nog zullen verzwaren. Zondagmorgen is, in den ouderdom van 67 jaar, aan longontsteking overleden Paus Benedictus XV. Paus Benedictus XV werd te Pagli in het bisdom Genua geboren als Giacom: della Chiesa. Zijn ouders waren Guiseppe, markies della Chiesa en Gavanna markiezin Migliorati. Hij volbracht zijn studiën aan het gymnasium te Genua en aan de uni versiteit aldaar. Zijn filosofische en theo logische studiën maakte hij te Rome, waar hij in het Collegio Caprariico op 21 Dec. 1878 de priesterwijding ontving. In 1914 werd hij door Pius X tot kardinaal der Roomsche kerk gecreëerd. Nauwelijks drie maanden later werd hij tot hoofd van de R. K. kerk benoemd. Zes v jaar heeft hij als, Benedictus XV in tijden van rampspoed als opperheerscher Doet wol niet krimpen! Maakt zijde niet cjeel elkaar staan,stamelde het meisje. De liefde maakt evenzeer lafaards als helden. Laurent vertrok en wenschte zich geluk, dat hij er nog zóó was afgekomen. Toen hij weg was, ontstond in Marcelle een hevige strijd tusschen de smart, die haar overweldigde en den moed, om er niet het slachtoffer van te worden. Maar de smart behield de overhand. Zij bracht de eene hand aan het voorhoofd, de andere aan het hart, liet zich in een leuningstoel zakken en viel in zwijm. In dezen toestand vond Duviquet haar terug. Terwijl hij te Saint-Germain het orgel bespeelde, had hij iets gevoeld, dat hem als 't ware aanspoorde, zoo spoedig naar huis te gaan. Zoodra zijn taak was afgeloopen, haaste hij zich weg te komen en nam den weg door de Auvergnestraat. «Marcelle wat scheelt er aan Geef mij toch antwoord, ik bid het je 1 Marcelle, in Godsnaam, je veroorzaakt mijn dood Ik ben het, je vader Marcelle Hij wierp zich voor haar op de knieëen nam haar beide handen, legde ze in de zijne, kuste ze hartstochtelijk, evenals de moeders kunnen doen, wanneer zij het leven aan hun kinderen denken te kunnen terug geven, door ze de vingers met haar adem te verwarmen. «Groote gerechtigheid 1 Wat is je over komen Wat is er gebeurd Marcelle je bezorgt je vader den dood Kijk mij eens aan 1 Ach I genade barmhartig- der R. K. kerk van uit het Vaticaan zijn werk verricht. BUITENLAND. 2500 arbeiders broodeloos. De brand in de Sarotti-fabrieken te Berlijn wordt als de grootste beschouwd, die sinds tientallen jaren aldaar heeft ge woed. Meer dan 800 gewonden zijn in de ziekenhuizen opgenomen, 2500 arbeiders zijn door het vuur op straat gekomen. De brandschade beloopt verscheidene mil- lioenen geweldige voorraden grondstoffen zjjn vernietigd. Duitsehland neemt de uitnoodiging naar Genua aau. De «Frankf. Ztg.® verneemt uit Berlijn De Duitsche regeering heeft den Itali- aanschen gezant te Berlijn medegedeeld, dat zij de uitnoodiging voor de conferentie te Genua heeft aangenomen, en dat zij de namen der Duitsche vertegenwoordigers zoo spoedig mogelijk bekend zal maken. Noodlottige brand. De opslagplaatsen voor goederen der Northbritish Railway te Glasgow zijn door brand vernield. Er zijn vijf dooden. De schade wordt geraamd op 250.000 p.st. Een ontploffing. Een ernstige ontploffing heeft te Brock- ston (Amerika) plaats gevonden in de schoenfabriek van Eliiot, waar 100 werk lieden arbeiden. Op de eerste ontploffing volgden er nog meer, wat de pogingen der brandweer zeer verzwaarde. Het aantal slachtoffers is onbekend. Eigenaardige afloop van een duel. In Essen County (Canada) heeft een duel plaats gehad tusschen twee mannen, waarbij een van hen gewond werd. De vrouw van den gewonde, die bij het tweegevecht tegenwoordig was, schoot daarop den tegenstander van haar man neer. De strtyd in larokka. Een Spaansche nederlaag De bladen vernemen uit Oran, dat al daar uit Moeloey berichten zijn binnen gekomen, dat de Spanjaarden na een grooten slag bij Daidrioesj tegen de Rif bewoners geleverd, hun posities moesten heid De organist barstte in een luid weenen uit. Hij was radeloos, liep als een krank zinnige heen en weer, nam een voorwerp op en liet het weder vallen. Dat duurde zoo vijf minuten lang, totdat hij zyn dochter weder naderde. Marcelle had de droevige oogen geopend. «O, Goddank 1 Gevoel je je iets beter Wat is er toch gebeurd Zij zag om zich heen, trachtte te glim lachen, greep de hand haars vaders en zich opheffende, sprak zij «Uwe dochter is erg kinderachtig ge worden.® «Waarom Wat is er gebeurd 1® «lk heb Laurent gesproken.® «Wel sprak de vader, die nu begon te gelooven, wat hij al lang zichzelven had voorpeld. «Welnu, ik heb mij niet bedrogen. Hij heeft mij niet lief.® «Heeft hij je niet lief, Marcelle Dit was alles, wat de organist kon ant woorden. Die woorden verpletterenden. Roerloos bleef hij voor Marcelle geknield, de oogen ter aarde gericht. Zoo was dan eindelijk de groote slag, die beider geluk zou vernietigen, gevallen. Marcelle trachtte hem te doen opstaan. TevergeefsHij scheen een steenen beeld. VII. Op verzoek van zijne dochter, schreef verlaten en terugtrekken. Aan beide kanten vielen tal van dooden. Orkaan aan de Spaansche kusten. Enorme schade aangericht. Aan de Spaansche kusten bij Ferrol, Almeria, Cadiz en Ceuta, heeft een hevige storm gewoed. Er is een enorme schade veroorzaakt. Een driemaster heeft bij La Coruna schipbreuk geleden. Zes der op varenden zijn verdronken. Een zeldzaam familiefeest. Te Londen werd op 21 Januari ten huize van lord Leigh een niet alledaagsch familiefeest gevierd. Een neef van lord Leigh en diens tweelingzuster, mevrouw Leveson-Gower, vierden namelijk op dien dag hun 84en verjaardag. Beiden genieten nog steeds een uitstekende gezondheid. Een goudmyu ontdekt. «Narodni Listi® maakt volgens het «Hbld.® melding van het vinden van aan zienlijke hoeveelheden goud in de buurt van Moravisch-Ostrau in Tsjecho-Slowakije. Dit bericht wordt door deskundigen op mijnbouwgebied bevestigd. De eerste onderzoekingen toonden 36 tot 52 gram goud per ton erts aan. Vele buitenlandsche combinaties beginnen zich reeds voor deze ontdekking te intereseeren. Veertig personen gewond. Nabij Reims brak de koppeling van het achterste gedeelte van den sneltrein van Charleville naar Parijs. Het kwam terecht op het rangeerterrein van het goederen station en botste togen een stilstaande rangeei locomotief. Naar verluidt, werden veertig personen gewond, waarvan vijftien ernstig. De hongersnood in Kusland. De leider der Zweedsche hulpexpeditie te Samara in Rusland schrijft aan Branting het volgendeHet verschrikkelijke lijden der bevolking hier n opt mij om een vurig beroep te doen op de Zweedsche regeering en het Zweedsche volk, opdat zij blijven hulp verleenen ter bestrijding van een der vreeselijkste en felste rampen in de ge schiedenis der menschheid. Er zijn plaatsen in het hongergebied, waar de bevolking er zoo ontzettend aan toe is, dat de men- schen er krankzinnig door worden. Men is er reeds begonnen met het opeten der lijken thans vangt men zelfs aan, men- Duviquet nog dienzelfden avond Gonenc een brief, waarin hij hem op de hoogte der plaats gehad hebbende gebeurtenissen hield. Hij besloot Marcelle geen oogenblik uit het oog te verliezen, volgde haar overal waar zij heenging, trachtte van elk gebaar of elke beweging, die zij deed, de oorzaken op te sporen, gaf zich alle moeite haar gedachten te doorgronden, terwijl hij voort durend in den grootsten angst verkeerde. Hij verwijderde zich dan alleen, wanneer hij het orgel in de kerk moest bespelen. Zoo stil mogelijk trad hij, als hij terugkwam, zijne woning binnen, om haar te bespieden als zij zich alleen waande. Marcelle zocht in den arbeid afleiding. Zij had juist eene prachtige bestelling ont vangen twee wandborden voor een slaap kamer te beschilderen. Zij omringde zich met bloemen en zocht in hare ideeën ver lichting en troost voor hare zielesmart. Maar weldra bemerkte zij, dat het niet meer wilde vlotten. De schoonste beelden maakten op haar geen indruk meer. In tegendeel, de bloemen schenen te treuren. Zij lieten het hoofdje hangen, de stengels knikten en de bladeren verkleurden. Bij het minste windje en tochtje neigden de geraniums zich ter aarde. Alles scheen met haar mede te lijden. Duviquet, die haar nauwkeurig gadesloeg geloofde aan een langzaam kwijnen en in dit geloof bedroog hij zich niet. Wordt vervolgd,) NIEUWSBLAD «oor let Land van Heusden tn Alteia, de Langstraat en U Bouelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1