otter te vangen. Voor genoemden visscher dus een goede week, aangezien dat de tweede was, die hij wist te bemachtigen. Op het overstroomde gedeelte van den buitenpolder alhier, wordt reeds enkele dagen druk schaatsen gereden. Niettegen staande het ijs j.l. Zaterdag niet vertrouw baar was, werd er toch nog al gereden. Enkele personen hadden dan ook het on geluk door het ijs te zakken, zoodat ze met een nat pak huiswaarts konden. Evenals in andere plaatsen, komen ook in deze gemeente vele gevallen van influenza of griep voor. De ziekte is ge lukkig niet van ernstigen aard. Na enkele dagen zijn de meesten weer opgeknapt. Eethen. Morgen, Donderdag 26 Jan., des avonds 6 uur precies zal in het café R. Bouman te Eethen, eene algemeene vergadering worden gehouden van Het Groene Kruis van Drongelen, Eethen, Genderen, Meeuwen en Babyloniënbroek. Alsdan zullen aan de orde worden ge steld notulen, jaarverslag, rekening en verantwoording, bestuursverkiezing, rond vraag en sluiting. Gameren. Loop der bevolking gedu rende het jaar 1921. M. Vr. Tot. Bevolking op 31 Dec. 1920 1078 943 2021 Verm, door geboorte 34 19 53 Verm. door vestiging 31 40 81 Geheele vermeerdering 65 59 124 Vermin, door sterfte 13 7 20 Vermin, door vertrek 46 52 98 Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos en alle jeukende huidaandoe ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. schen te dooden ten einde aan eten te komen. Ken ongelukstrein. De sneltrein MarseilleBordeaux is naar de »Matin« verneemt, drie uur te laat op het station Montpellier aangekomen. Deze vertraging is veroorzaakt door een ongeval met doodelijken afloop, dat onder de meest tragische omstandigheden gedu rende de reis heeft plaats gehad. De machinist, Garnier, meende op een gegeven oogenblik dat de weg niet veilig was. Om beter te kunnen zien, leunde hij naar buiten. Op hetzelfde oogenblik passeerde in tegengestelde richting de sneltrein Parijs—Vintimille. De machinist werd gegrepen door de locomotief van den voorbij snellenden trein hij was op slag dood. De stoker, die het ongeluk had zien gebeuren -zonder tusschenbeide te kunnen komen, verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, en bracht den trein behouden naar het volgende station, waar het lijk van den ongelukkige werd achtergelaten. De ongelukken van deze reis waren echter niet ten einde,want bij het binnen rijden van het slation van Cette werd een reiziger door den trein gegrepen en even eens op slag gedood. Het vernielde Oppau btyna geheel herbouwd. Een Havas-bericht uit Parijs zegt Terwijl Frankrijk vergeefsch wacht op eeu blijk van goeden wil van Duitschland betreflende het herstel, wordt te Oppau druk voortgegaan met het herstel van de fabrieken en dekhuizen, welke jongstleden September zijn vernield. In het departement van Volkseconomie te Berlijn heeft een conferentie plaats gehad om te onderzoeken op welke wijze de rijksregeering te hulp zal kunnen komen aan de geteisterde gemeente. Het rijk heeft reeds 75 millioen mark voor dit doel gegeven, waarvan het grootste deel werd gestort ten behoeve van de Badische Anilinefabriek. Op de 1947 huizen, geheel of gedeeltelijk verwoest, zijn er reeds 1280 hersteld of bijna hersteld. De geheele gemeente zal vermoedelijk eind Januari weder opgebouwd zijn. Tot op dit oogenblik is daaraan 140 millioen mark ten koste gelegd. De toestand in Rusland. Dagelijksch worden de berichten uit de hongergebieden in Rusland droeviger. In het district Eginsvk zijn van^685000 zielen meer dan 480.000 hongerlijdend, waarvan 100.000 kinderen. Uit andere districten komen gelijkluidende berichten. Het boeren blad »Bednota« publiceert telegrammen uit Samara, waarin afgrijselijke tooneelen uit verschillende dorpen worden bericht, waar tot razernij gedreven menschen de lijken hebben opgegraven en er hun honger mee gestild hebben. Vele dooden blijven onbegraven, omdat de levenden te zwak zijn, graven te delven. Uitgehongerde en volkomen wild geworden honden graven ze uit de sneeuw op. Deze berichten worden door den volkscommissaris voor de steunverleening bevestigd. BINNENLAND. De Griep. Wegens het groot aantal zieken order de machinisten wordt de locaal-(stoomtram-) dienst Den HaagRijswijk tijdelijk stop gezet. o De trek naar bet Gooi. Het inwonertal van Bussum bedroeg 1 Januari jl. 19.853, dus een toename in 1921 van 961. Dit jaar wordt Bussum dus een gemeente van ruim 20.000 zielen. Het belastbaar inkomen is in dit eene jaar met ruim 1 millioen gulden gestegen. Hoe de trek naar deze zoo schoone gemeente toeneemt blijkt uit het feit dat 250 wo ningen zijn bijgebouwd, een vermeerdering in woningruimte van 7 pet. in een jaar, één der hoogste cijfers onder de Neder- landsche gemeenten. Er zijn bovendien thans nog een 200 perceelen in aanbouw en het grondbedrijf heeft voor ruim f 96.000 aan bouwterreinen verkocht. o }i Kan verkeeren. Eigenaren van sommige perceelen land in de Haskerveenpolder hebben deze ten geschenke aangeboden. Maar niemand wil ze hebben de polderlasten bedragen on geveer driemaal zooveel als de tegenwoor dige huuropbrengst. Veldmuizenplaa*. In de weilanden in deri Frieschen greid hoek wemelt het van veldmuizen, die veel schade berokkenen. Sommige weilanden zijn als omgeploegd. Men schrijft deze muizenplaag toe aan de langdurige droogte. Boeren probeeren stukken land onder water te zetten om aldus het ongedierte te verdelgen. Ontzettend. In het grensplaatsje Rees zijn van den arbeider Benz, binnen 48 uur, 3 zoontjes van 5, 6 en 7 jaar aan de griep bezweken. o De leerplicht. De inspecteurs van het Lager Onderwijs hebben bericht, dat leerlingen die onder de oude wet op den leerplicht daarvan vrij zouden geweest zijn, doch nu nog het onderwijs volgen, bij verzuim niet in ge breke zullen worden gesteld. De minister toch is van gevoelen dat ouders die terecht konden rekenen op het van school gaan hnnner kinderen na het bereiken van den 13 jarigen leeftijd, door de invoering der nieuwe wet niet mogen worden gedupeerd tengevolge van hun wensch om hun kinderen nog een tijdje het onderwijs te doen volgen. Uiteraard zal deze soepele wetstoepassing alleen voor dit jaar kunnen gelden. Vervolg Raadsverslag NEDERHEMERT. v. d. Werken. U moet goed hooren wat ik zeg, mijn bedoeling is als ze nu niet meer kunnen geven. Bakker. Als er bedeeld moet worden is het beter dat de diaconie alleen dit doet. Ik ben het zooverre met v. d. Werken eens dat er toch wat gedaan moet worden. v. d. Werken. Mijn bedoeling is alleen, dat de menschen van de diaconie slechts drie of vier gulden zullen krijgen en dat is niets. v. d. Viiet. Maak er dan een voorstel van, het duurt te lang en het is nu vol doende toegelicht. v. d. Werken. We dienen het eerst op zijn pooten te zetten. Bakker. Als Nederhemert aansluit bij het werkloozenbesluit, krijgen de aange sloten, daaruit den steun en de overige werkloozen niet? Voorzitter. Ais de werklieden samen f100,aan contributie opbrengen, dan draagt het Rijk en Gemeentesamen f100, bij en krijgen alleen de aangeslotenen steun. v. d. Vliet. In 1917 is reeds besloten niet toe te treden omdat wij zelf baas over ons geld willen blijven. Bakker. Ik geloof dat wij elkaar niet verstaan. De f100,die Rijk en Ge meente bijdragen, komen toch ook zeker de inwoners der gemeente ten goede. Voorzitter. Neen, die komen in de algemeene kas. Bakker. Maar de aangeslotene krijgen dan toch voldoende uitkeering uit de bonds- kas Voorzitter. Nu niet meer, deze kassen zijn nu niet meer toereikend, Bakker. Ik zou dit nog willen zeggen, dat zij, die toonen zelf cok te willen zorgen, recht op steun hebben, doch zij die dit niet doen, niet. Menschen die f 20,a f 25,verdienen, zijn zedelijk verplicht zelf ook iets voor eigen ondersteuning te doen. Voor de werkloozenkassen is zeker iets te zeggen. v. d. Werken. Kan van gemeentewege zoo iets niet op touw gezet worden Bakker. Dat zal wel niet gaan. Er schiet thans niets over, dan, wanneer de kas der diaconie niet toereikend is, de ge meente bijspringt, dit is in '90 ook gebeurd. v. d. Vliet. Dit is altijd zoo geweest. Hobo. Ik zou er niet langer over praten en laten het aan B. en W. over. Hierop wordt besloten dat de gemeente indien noodig de diaconie zal bijspringen. B. en W. worden gemachtigd daartoe met de diaconie in overleg te treden. Gedep. Staten maken aanmerking op de gemeeritebegrooting voor 1922, omdat de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris daarop is uitgetrokken volgens de nieuwe regeling. Het college verlangt, dat dit volgens de bestaande regeling -zal geschie den. De bedoelde posten zijn genoteerd respectievelijk voor f 1700,en f 1505, en moeten teruggebracht worden op f1200,— en f1100,— Aangezien in den loop van dit jaar zeer waarschijnlijk de goedkeuring wel zal vol gen, stellen B. en W. voor de verlangde wijziging aan te brengen, doch den post onvoorziene uitgaven met hetzelfde bedrag te verhoogen, als waarmede de betreffende posten worden verminderd en aldus te brengen op f 1101,02. Hieraan wordt goedkeuring verleend. Gedep. Staten merken op, dat in de d^or den Raad vastgestelde verordening voor den H. O. geen bepaling is opgenomen voor eventueele navordering. Blijft de aftrek voor gehuwden op f 500.voor onge- huwden op f 400,bepaald, dan mag niet tot 2,75 doch slechts tot 2,72 worden gegaan. Dit bedrag geldt dan voor inkomens vanaf f 6400,voor alle inkomens daar boven blijft het verhoudingsgetal hetzelfde. De heer v. d. Werken vraagt hoe of het mogelijk is, dat de twee hoogst aan- geslagenen de helft van den H.O. zouden opbrengen. De heer Hobo vraagt of dit onder de bestaande regeling ook zoo is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit onder de oude verordening 1/3 bedroeg. De heer v. d. Werken vraagt den Voor zitter inlichtingen omtrent de pas vastge stelde verordening. De heer v. d. Vliet meent dat voor men tot het besluit was gekomen, men de zaak eerst beter had moeten overwegen. De heer v. d. Werken zegt geen spijt over zijn besluit te hebben, doch meent, dat men er toch nog wel over mag spreken. De heer Hobo meent dat de hoogst aangeslagenen, volstrekt geen bezwaar tegen de nieuwe verordening zullen maken. Spr. heeft zelf een vertegenwoordiger van Baron van Wassenaar hooren zeggen dat de Raad thans heeft besloten tot een eerlijke en rechtschapen verordening. De heer Bakker zou gaarne een afschrift der verordening ontvangen, op de meeste plaatsen krijgen de Raadsleden een derge lijk afschrift. De voorgestelde wijzigingen der verorde ning door Gedep. Staten worden hierop goedgekeurd, Door den Raad is indertijd besloten dat den oud-veldwachter v. d. Steenhoven, het bedrag dat hij van de maatschappij Kosmos te weinig zou ontvangen, door de gemeente bijbetaald zou worden. Over de maanden Augustus tot en met December bedraagt dit bedrag f 44,30. B. en W. vragen den Raad machtiging dit bedrag uit den post onvoorziene uitgaven uit te keeren. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Vliet dat hij uit het Raadsverslag in de krant heeft gelezen, dat er in de vorige ver gadering is gesproken, als zou hij zich hebben uitgedrukt voor een progessieve heffing te zijn. Spr. weerlegt deze bewering zoo iets heeft hij niet gezegd. De heer Bakker houdt vol dat zoo iets wel is gezegd, terwijl ook de heer v. d. Werken meent dat de heer v. d. Vliet zich aldus heeft uitgelaten. De heer v. d. Vliet, zegt dat hij toen het ging over progessieve heffing hij heeft gezegd dat hier altijd op dien voet ge handeld is. De heer Bakker beweert dat gezegd zou zijn ik ben in deze ook voor proges- sief, waartegen de heer v. d. Vliet opmerkt dat hij zoo iets nooit gezegd kan hebben, omdat hij steeds tegen een progressieve heffing is geweest. Spr. kan ook de handel wijze van den Raad in de vorige vergade ring niet netjes vinden, omdat uit de geheele discussie blijkt, dat men eerst voornemens was, de beslissing omtrent de verordening op de heffing en invordering van den H. O. aan te houden, tot de Raad meer vol tallig was. De heer v. d. Werken zegt dat hij voorsteller was om de beslissing aan te houden, aangezien hij in de meening ver keerde dat Wethouder v, d. Vliet ook voor progressieve heffing was, na de gevoerde discussie is hij echter op zijn voorstel terug gekomen. Bakker. Ik wil niet moedwillig gaan zitten liegen, ieder vischt op zijn tijd. Ik ben met hart en ziel voor progressieve heffing, omdat ik vermeen, dat deze heffing de meest biliijke is. Was de zaak ver daagd dan was het lang niet zeker ge weest, dat deze heffing er zou komen. De voorstanders hebben nu door de om standigheden een voordeeltje behaald op de tegenstanders. v. d. Vliet. Vandaag hadt U het nog gemakkelijker gehad. Bakker. Dat was nog te bezien, het voorstel van B. en W. was het te laten zooals het was. v. d. Kolk. Wij wilden het laten zoo als het was* de minderen zijn door ons altijd ontzien. v. d. Werken. Het gaat niet over ont zien, het gaat over meer gelijkheid nu gaat het eerlijk. Bakker. Er is nooit geen goede om slag geweest. v. d. Vliet. Dit moet ik toestemmen. Toen we zijn begonnen om aan te slaan naar den aanslag volgens de Rijksinkom stenbelasting werden de hoogstaangeslage nen naar dezen aanslag genomen en was ik de eerste persoon, die f300.daar boven werd aangeslagen. Dit was onbillijk tegenover hen die finantieel boven mij stonden. Bakker. Van de 7 raadsleden waren 6 van oordeel, dat uw aanslag zoo moest zijn, het stond u vrij te reclameeren. v. d. Vliet. Moet ik gaan reclameeren Dan stap ik liever af. v. d. Werken. U hadt kunnen recla meeren bij Ged. Staten. v. d. Vliet. Ik heb u niet noodig voor raadsman, ik weet zelf wel wat ik doen moet. De heer v. d. Kolk zegt, dat de heer Peereboom niet aan deze woonplaats is gebonden zooals de meeste ingezetenen. Voert men de belasting te hoog op, dan bestaat de kans, dat hij zal vertrekken. De heer v. d. Werken zegt, dat als de heer Peereboom de gemeente verlaat, het niet is wegens de belasting, dan heeft zijn vertrek een geheel andere oorzaak. Dezelfde spreker meent dat de verslag gever in het laatste verslag, het gesprokene inzake de verordening Hoofd. Omslag niet juist heeft weergegeven als hij schrijft dat te hooge opdrijving der belasting voor de 2 hoogstaangeslagenen een reden zou kun nen zijn dat zij de gemeente zouden ver laten. Dit is niet gezegd en zou een der hoogstaangeslagenen de gemeente verlaten, dan zouden de voorstemmers voor de pro gressieve heffing de schuld krijgen. De heer v. d. Vliet meent dat men ook de gevolgen van een daad moet durven dragen. De heeren Hobo en Bakker meerien wel, dat in den aangegeven zin is gesproken. (Ook mijn aanteekeningen luiden in dien geest. Verslaggever). De heer Bakker zegt dat men niet zoo licht zal overgaan om de gemeente daar voor te verlaten, omdat men daardoor van den wal in dén sloot zou raken. Het hoog ste percentage zal hier waarschijnlijk 5 pCt. bedragen, in Arnhem b.v. 10 pCt. Naar sprekers meening is een progressieve hef fing de meest billijke, men krijgt daarmee draagkracht naar vermogen. De heer Bakker zou in de volgende ver gadering een punt van overweging uitge maakt willen zien om de vereeniging »Het Groene Kruis« van gemeentewege een sub sidie te verleenen. Hij acht dit een nut tige vereeniging, die ieders steun verdient. De gemeente Well-Ammerzoden bijvoor beeld verleent aan Het Groene Kruis, de vereeniging voor de Protestanten, en aan het Groen gele Kruis, de vereeniging voor de Katholieken, gulden subsidie per lid. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. Als voorbehoedmiddel wordt geprezen »Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eetlepel Abdijsiroop. Hiermede vijfmaal daags goed gorgelen PLAATSELIJK NIEUWS Hensden. De heer Fr. van Eggelen deed te Leiden met gunstig gevolg zijn cand. examen in de Rechten. De winter heeft plotseling weder met al zijn gestrengheid zijn intrede gedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het geducht gevroren, zoo zelfs dat heden (Dinsdag) morgen de rivier de Maas voor onze stad overdekt gaat met licht drijfijs. Hoewel met zekerheid omtrent de weers gesteldheid niets is te zeggen, meenen de weerkundigen dat er kans schijnt te be staan, dat na den kouden voorwinter in November een kouden nawinter zal volgen. Werkendam. Loop der bevolking over het jaar 1921. Op 31 Dec. 1920 bestond de bevolking uit 1856 m., 1745 vr., totaal 3601. In 1921 geboren 63 m. en 46 vr. gevestigd 61 m. en 84 vr. overleden 16 m. en 14 vr. vertrokken 121 m. en 103 vr. Bevolking op 31 Dec. 1921 1843 m., 1758 vrtotaal 3601. Aalbnrg. Terwijl Zaterdagavond de dochter van K. B. alhier even haar fiets buiten liet staan, kwam zij tot de onaan gename ontdekking dat haar nieuwe lan taarn van de fiets was verdwenen. Men zij op zijn hoede 1 Aalst. Het resultaat van de gehouden stemming voor kerkvoogd is, dat er van de 9 candidaten herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren J. Klop en W. Versluis. Beneden Langstraat. Naar vette varkens bestaat geen groote, vraag met gevolg, dat de boeren zelf druk uitsiachten. Het mesten van vette varkens is dan ook niet zeer loonend meer. Men besteedt nog tot 50 ets. per K.G. schoon gewogen. Capelle. De visscher J. R. alhier, wist j.l. Zaterdag weder een prachtigen visch- Geheele vermindering 59 59 118 Bevolking op 31 Dec. 1921 1084 943 2027 Het aantal gesloten huwelijken be draagt 20. 's Gravenmoer. Ten verzoeke van de Chr. Jongelingsvereeniging zal a. s. Donderdagavond 7 uur in de Ger. Kerk alhier de Wel Eer w. Heer Ds. F. C Meijster uit Rotterdam een tijdrede houden met het onderwerp »De nieuwe menscb.« Schipper J. Kerst heeft Zaterdag te Dongen bij het laden van vrachtgoederen eene ernstige klap tegen zijn hoofd gekregen van een hijschblok, waardoor hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Per rijtuig kon hij des avonds naar zijne woning aihier worden vervoerd. Genderen. In plaats van den heer B. de Graaff die naar Dordrecht is ver huisd is lid van den Raad geworden de heer G. v. d. Beek LGzn. (a.r.) OadHensden. Geb. 26, gevest. 41, overl. 21, vertr. 43, vermeerd. 3. 31 December 1921 1028 inw. Door de gladheid kwam het paard van den voerman v. d. B. zoo te vallen, dat dit dier moest worden afgemaakt. Voor genoemde een heele schadepost. In vele gezinnen heerscht alhier de Spaansche griep. Tot op heden is ze niet van ernstigen aard. De 67-jarige mejuffr. A. V. is aan deze ziekte bezweken. Zondagavond a s. zal de bevestiging van den nieuw gekozen Ouderling en de twee nieuw gekozen Diakenen bij de Ger. Kerk alhier plaats vinden. Bij deze gelegenheid zal in de Bediening des Woords voorgaan Ds. Vermeulen van 's Bosch. Waspik. De heer S. van Strien, arm- raeester alhier, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. De heer P. de Winter alhier, vierde Donderdag j.l. onder vele blijken van be langstelling, zijn 40-jarig jubileum als wer- Raamsdonksveer. Beursbericht Hotel de Reijer. Tarwe f 12 a f12 25; Rogge f 11.50 a f 11.75; Haver f 12.25 Haverstroo f 13 Hooi f44; Tarwestroo f 12. Maandag en Dinsdag a.s. zullen de R. K. Harmonieleden opvoeren het Bijbelsch drama »De Verloren Zoon.Te verwachten is dat zjj een reuzensucces hiermee zullen behalen. Raamsdonk. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1920 3424 m. en 3340 vr., totaal 6764 zielen. Ia 1921 werden geboren 123 m. en 124 vr. gevestigd 139 m. en 159 vr. overleden 44 m. en 35 vr.vertrokken 132 m. en 172 v. zoodat op 31 Dec. 1921 het bevolkingscijfer bedroeg 3510 m. en 3416 v., totaal 6926 zielen. 60 huwelijken werden gesloten. Leven- t loos aangegeven kinderen 6. Sprang. Door de huurcommissie alhier werden in 1921 27 vergaderingen gehou- den, waarvan 14 door de 1ste en 13 door de 2de Kamer. GRIEP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2